L ZEELAND" Ruding wil marinebouw bij De Schelde beperken Middelburgs huiskamerproject voor druggebruikers verdwijnt Longfunctielaboratorium is nieuw in ziekenhuiszorg VOORUITLOPEN OP EXPORT TE RISKANT almanak Zeeland - Spuitland' bij verdelging van onkruid Platanen geveld Namen 33 ontslagen bij RS V-gieterij Middelburg bekend VANAF 1984 ALLEEN NOG ONTMOETINGSPLAATS 198; •V WBS VRIJDAG 8 APRIL 1983 PAGINA 15 BROUWERSHAVEN Na een zoekactie van verscheidene oren heeft de rijkspolitie te water in de nacht van woensdag op donderdag twee zeilers gevonden die op het Greveiingenmeer in moeilijkheden waren geraakt Het tweetal, vader en zoon Van T. uit Brouwershaven (45 en 16 jaar oud), was omstreeks halfdrie woensdagmiddag vanuit Brouwershaven met een zeilboot naar Scharendijke vertrokken. Tegen tien uur 's avonds kreeg de politie de melding dat ze waren vermist. De rijkspolitie te water zocht met een boot op het meer. terwijl collega's van de landdienst de oevers van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee afspeur den Dat gebeurde onder slechte weersomstandigheden: het hagelde en onweer de tijdens de zoekactie. Om ongeveer halftwee werd de zeilboot gevonden en even later trof de rijkspolitie te water beide zeilers op de Veermansplaat aan. Ze lagen daar onder een afdakje in het hooi te slapen. Het roer van de zeilboot bleek te zijn afgebroken, waarna het vaartuig op drift was geraakt. De boot was daarbij enkele keren omgeslagen. Vader en zoon Van T. hadden surfpakken aan, waardoor ze niet al te zeer waren afgekoeld in het koude water. l VLISSINGEN/DEN HAAG - De regering wil alleen meewerken aan behoud van de marinebouwwerkzaamheden bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen als de capaciteit wordt afgestemd op de gemiddelde behoefte van de Nederlandse marine in de komende jaren en wordt verminderd van 1.235.000 manuren naar een miljoen manuren per jaar. Dit zou zo'n 200 arbeidsplaatsen extra kosten. Vooruitlopend op exportorders vindt de regering te riskant. Dit staat in een brief van de waarnemend minister van eco- nomische zaken Ruding: aan de vaste commissie voor econo- mische zaken van de tweede kamer. Minister Ruding meent dat er nogal wat onzekerheden bestaan rond het verwerven van exportorders in de mili- l taire sfeer. Niettemin moedigt hij het bedrijf wel aan om zijn best te blijven doen exportorders te verkrijgen. Die moeten volgens minister Ruding de ruimte geven voor aanpassing van het bouwprogramma van de Koninklijke Marine. De directie van de KMS is van mening dat een definitieve beslissing over het terugbrengen van de capaciteit wel dit jaar moet worden genomen, maar nog met op dit moment. Directeur ir B. G. Própper stelt dat die beslissing moet worden uitgesteld tot augustus, omdat hU dan meer zekerheid verwacht n over het wel of niet doorgaan van twee ex- I portorders. Wanneer de capaciteit nu al wordt verminderd zou de mogelijkheid tot export volgens hem aanzienlijk wor- I den beperkt. Uitstel van deze beslissing tot begin augustus zou twee tot drie miljoen gulden kosten. „Maar daar staat dan tegenover dat uit een andere FNV Vlissingen verliest vijftien procent leden VLISSINGEN - Het ledenbestand van de afdeling Vlissingen van de FNV is vorig jaar met bijna 15 procent ver minderd, De Vlissingse afdeling telde in 1981 nog 7584 leden, maar vorig jaar nog 6451, wat een daling betekent met 1133 leden. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1982 van de afdeling Vlissingen van de FNV. dat donderdag 21 april wordt behan deld tijdens de jaarvergadering van de 1 afdeling. ZEEUWSE Verhaaltje In dat Goese gezin weet de jong ste zoon zijn verblijf in gezins verband des avonds na een pas send programmaatje op de buis altijd nog even te rekken. Als zijn grootvader op bezoek is. verbindt hij aan zijn vertrek uit de kamer zelfs de voorwaarde dat opa'aan zijn bed nog een verhaaltje vertelt. Van de week kwam-ie, nadat hij met opa in de richting van zijn slaapkamer vertrokken was. na een kwartiertje weer in zijn han sopje naar beneden. ,7-0." verklaarde hij voldaan. dat is gebeurd Opa slaapt" portemonnee veel minder moet worden betaald aan sociale lasten", zei direc teur Pröpper donderdagavond desge- vraagd. Ook de directie is volgens hem van me ning dat de huidige capaciteit niet on verminderd kan worden gehandhaafd, wanneer exportorders uitblijven. In dat opzicht wijkt het standpunt van de directie volgens hem niet erg veel af van dat van de regering. Hij zelf noemt die afwijking relatief. „Ik heb zelf altijd gezegd, dat wij ons moeten beperken tot de Nederlandse marine als de exportorders niet komen. Maar wij zitten nu dicht tegen twee ex portorders aan en zouden de kans wil len hebben om te zien of wij die binnen kunnen halen. Begin augustus moeten wij toch wel weten hoe de vlag er bij hangt en dan moet een beslissing wor den genomen Een definitieve beslis sing moet in ieder geval een tijdje in GOES - 'Zeeland-Spuitland'. Volgens het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milienbescherming is dat motto op de provincie van toepassing, wanneer het gaat om gebruik van chemische onkruidbe strijdingsmiddelen. Een werkgroep bestrijdingsmiddelen van het ZCO heeft een onderzoek ingesteld en daaruit blijkt onder meer dat Zeeland op eenzame hoogte staat, door 17,7 percent van de grasbermen chemisch te behandelen, terwijl dit in de meeste provincies beperkt blijft tot 0,4 a 3 percent (gegevens centraal bureau voor de statistiek over 1978). In een een brief aan gemeenten, wa terschappen en wegschap Walche ren vraagt het ZCO om een milieu vriendelijker aanpak. Daartoe wor den diverse suggesties aangereikt. Het coördinatieorgaan meldt dat regelmatig vragen binnenkomen over de noodzaak en schadelijk heid van chemische onkruidbe- strijding, alsmede klachten over uitwassen en zinloze toepassingen. Met enige vreugde constateert het ZCO dat diverse wegbeheerders tenminste gedeeltelijk van chemi sche onkruidbestrijding zijn afge stapt (met name provinciale water staat en rijkswaterstaat!. Het to taal blijft echter hoog. mede door bestrijding van distels. De totale hoeveelheid chemische onkruidbe strijdingsmiddelen die in '78 in Zee land gebruikt werd. bedroeg 18.422 kilo actieve slof. tegenover 8.022 ki lo in Groningen en 5.722 kilo in Friesland. Zeeland was de grootste gebruiker van gevaarvolle midde len als MCPA en Dalapon De werkgroep bestrijdingsmidde len geeft aan dat aan chemische be strijding veel nadelen kleven, zo als: gezondheidsrisico's voor de spuiters: gevaar voor vergiftiging van kinderen; vervuiling grondwa ter; overwaaien naar andere plaatr sen; het ontstaan van weerstand te gen middelen; visuele verontreini ging. Naar de mening van het ZCO komen vaak excessen voor uit ge makzucht. onduidelijke opdrach ten of gebrek aan kennis van zaken. Ais voorbeelden worden genoemd spuiten op tijden of plaatsen waar geen onkruid te zien is; spuiten waar dat niet strikt noodzakelijk is (gazons, rond palen, verkeersbor den); onnodige toediening van be strijdingsmiddelen, door de spuit- kraan niet uit te zetten beraad worden gehouden, tot er vol doende zekerheid bestaat", zei hij Directeur Pröpper meende overigens, dat het laatste woord nog niet is gezegd over het verminderen van de capaciteit, omdat de brief van minister Ruding nog moet worden behandeld, wanneer de vaste commissie van de Tweede Ka mer op 12 april de KMS bespreekt. „Ik heb destijds al mijn bezorgdheid uitge sproken en die is nu met deze bnef ai- leen groter geworden. De eventuele ver mindering is voor mij echter pas een vaststaand feit als de discussie in de kamer hierover is geweest", aldus Pröp per Vandaag (vrijdag) vindt opnieuw over leg plaats tussen directie en vakbonden over het uitgewerkt personeelsplan van de directie. Directeur Própper ontken de dat die besprekingen zouden worden doorkruist door deze bnef van minister Ruding. omdat dit schrijven nog ter dis cussie staat. Vorige week was het over leg over het personeelsplan opgeschort, na een brief van de gezamenlijke bon den, waann zij hun wantrouwen uit spraken over het functioneren van de directie Inmiddels heeft volgens direc teur Pröpper al weer een uitvoerig ge sprek plaatsgevonden, dat vandaag wordt voortgezet. „Ik zeg niet dat alle misverstanden zijn opgehelderd, maar in mijn ogen zijn de problemen met de vakbonden opgelost". (Zie voor overige RSV-zaken pag. 17). MIDDELBURG - Met hulp van de brandweer zijn in het centrum van Middelburg drie dertig jaar oude grote platanen neergehaald. De bonten stonden op de binnenplaats van het Polderhuis, zetel van het Waterschap Walcheren, die zich aan de zijde van het Walplein bevindt. Volgens een woordvoerder van het Waterschap Walcheren was het vellen van de bomen onvermijdelijk. Ze zijn dertig jaar terug geplant bij de bouw van het Polderhuis, zulks op advies van de architect De binnenplaats bleek echter te klein voor de zes platanen die er oorsprQnkelijk stonden. Een was er al eerder neergehaald, woensdag volgden er nog drie. Twee heeft men er laten staan. Voor de vier verdwenen bomen komt eén nieuw jong exemplaar terug. Platanen krijgen wanneer ze volgroeid zijn omvangrijke kruinen en juist dat leverde op de kleine binnenplaats problemen op Een vergissing is mensetijk MIDDELBURG - De Middelburgse re cherche heeft donderdagmorgen om half vijf drie mannen aangehouden die probeerden in te breken in een bar aan de Beddewijkstraat in de Zeeuwse hoofdstad. Het drietal kon, na een tele fonische tip. op heterdaad worden be trapt Het zijn H. K (22) uit Breda en de Middelburgers A. C. <1S) en C. K (19; Het drietal werd aangetroffen op de zol der van een pand naast de bar. Ze ver telden zich vergist te hebben en waren bezig alsnog de zolder van de bar te bereiken. Op hun tocht naar het be wuste pand vernielden zij onder meer een dakraam en enkele dakpannen. De grootte van de aangerichte schade is nog niet bekend. Het drietal is na ver hoor naar huis gestuurd. MIDDELBURG - Bij de RSV-Gieterij Middelburg (RSVGM) hebben 33 van de 135 werknemers van directeur G. Peters te horen gekregen dat zij in ie der geval w orden ontslagen als de in krimping van het bedrijf definitief doorgaat. Wanneer dit gebeurt is nog niet bekend. Volgens FNV-districtsbestuurder W. Waumans zijn de lonen voor alle werk nemers van de RSV-Gieterij gegaran deerd tot en met april. Zoals bekend was de betaling van de salarissen eer der verzekerd tot en met maart door een voorschotregeling van de bank en een garantstelling daarvoor van de ge meente Middelburg. De directie van de RSV-Gieterij heeft alle geldpotjes bij el kaar geschraapt en daarmee het voor schot over februari aan de bank terug betaald. Daarmee schuift de voorschot regeling op tot en met april. RSV-Giete rij directeur Peters, wilde donderdag avond geen commentaar geven. (Zie ook pagina 17) MIDDELBURG - „Het Huiskamerpro ject voor Druggebruikers wordt een wachtkamer waarin men plaats kan nemen zonder dal er ooit een arts ver schijnt". Zo betitelde het Middelburg se raadslid D. Blom (Progressief Mid delburg) donderdag de voorstellen om het project (afgekort HKPD) geheel uit te kleden. Deze werden besproken in de commissie volksgezondheid van de gemeente Middelburg. Dc gemeenteraden van Goes (vorig jaar) en van Vlissingen (januari dit jaar) hebben al besloten de subsidiebedra gen voor het HKPD aanmerkelijk terug te brengen De gemeente Middelburg zal volgen, zo stelt het college van b en w de gemeenteraad voor. Blijkens de voorstellen kan het project dit jaar nog blijven draaien. Vanaf 1984 zal de huis kamer alleen nog als ontmoetingsruim te dienen. Aspecten als methadonver- strekkmg en begeleiding van junkies zullen dan geheel door het ZCAD (Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol cn Drugs) worden overgenomen. HKPD-projectleider K. Neeteson wees deze plannen donderdag in de commis sie geheel af. Gebruikmakend van het spreekrecht sprak hij er zijn twijfels over uit of het ZCAD wel in staat is om laagdrempelige hulpverlening voor druggebruikers te geven zoals die nu door zijn project wordt verstrekt. Bo vendien stelde hij dat met het HKPD nooit officieeel contact was gezocht over het uitkleden van de instelling. Wethouder van sociale zaken M. Vinke en ambtenaar M. Westveer (secretaris van de commissie) spraken over het laatste hun bevreemding uit Ze wezen erop dat het HKPD bij verschillende GOES/VLISSINGEN - De ziekenhuis zorg in Zeeland kan sinds kort beschik ken over een provinciaal longfunctie laboratorium. Het is gevestigd in de nieuwe polikliniek voor de behande ling van longziekten, die is ingericht in het ziekenhuis Sint Joanna te Goes. Vrijwel tegelijkertijd zijn in het Be- thesda'Sint Josephziekenhuis te Vlis singen voorzieningen getroffen voor de inrichting van een polikliniek long ziekten. Dat is zodanig gebeurd, dat de basis- apparatuur voor onderzoek van de longfunctie ook op Walcheren aanwezig Is. Voor uitgebreider onderzoek kunnen patiënten uit heel Zeeland in het pro vinciaal longfunctie-laboratorium te recht. De nieuwe voorzieningen - waarover te voren tussen de stichting Oosterschei- deziekenhuizen en de stichting streek ziekenhuis Walcheren afspraken zijn gemaakt - vallen samen met de komst van twee nieuwe specialisten voor long ziekten (en tuberculose) naar Zeeland In Goes is M. C. Bins in dienst getreden van de Oosterscheldeziekenhuizen en op Walcheren heeft E. J. van Hezik zich gevestigd In beide gevallen is de komst van het specialisme voor longziekten De zogenaamde 'body-box'm het long functie-laboratorium. Een soort tele fooncel. waann de patient ademsha- lingoefeningen doet. een uitbreiding van het medische pak ket. Tot nog toe behandelden voor zover mogelijk de internisten aandoe ningen van de longen, of moesten pa tiënten naar een voorziening buiten de provincie. Dokter Bins en algemeen directeur C. F J Lampe van de Oosterscheldezie kenhuizen maken duidelijk dat met de oprichting van het longfunctie-labora torium niet over éen nacht ijs gegaan is. „We zijn er al enkele jaren over bezig. Het is ook opgenomen in het program ma van eisen voor het nieuwe streekzie kenhuis", zegt Lampe. Uit zijn toelich ting blijkt dat er in de eerste plaats af spraken moesten worden gemaakt (wie gaat wat doen) tussen Oosterschelde ziekenhuizen en streekziekenhuis Wal cheren. Overeengekomen werd dat in Goes de uitgebreidere voorziening kwam. terwijl Walcheren zich beperkte tot het basispakket dn feite net als bij «de afspraken over de hartkundige voor zieningen: het totale pakket in Middel burg. de basisfaciliteiten ook in Goesi. Vervolgens was overleg nodig met het Zeeuwse Kruis over de taakafbakening longartsen en districtsarts tuberculose bestrijding (C. H. van Laviereni. tenein de grensconflicten te voorkomen Dat alles kon tot een goed einde worden ge bracht. Samenwerking Longarts Bins vertelt dat het longfunc tie-laboratorium onder meer bestemd is voor onderzoek van longinhoud, lon- gelasticiteit, gevoeligheid van de luchtwegen voor prikkelende stoffen en allergieën, en dergelijke. Daartoe is, naast allerlei computer-gestuurde ap paratuur, ook een zogeheten body-box geïnstalleerd (een soort telefooncel, waarin de patiënt ademhalingsoefe ningen doet). De inrichting van het la boratorium heeft ongeveer 300.000 gul den gekost. Dokter Bins onderstreept dat de appa ratuur in het laboratorium ook ter be schikking staat van zijn Waicherse coi- lega (met wie hij tot een vorm van sa menwerking wil komen, voor vervan ging in weekeinden, vakantie). Volgens Bins betekent de komst van de longartsen naar Zeeland het wegwer ken van een witte vlek. „Veel patiënten moesten voor onderzoek de provincie uit. Dat is niet meer nodig", stelt hij De longarts zal zich vooral bezig houden met behandeling van ziekten als: de chronische a-specifieke respiratoire aandoeningen (cara. verzamelnaam voor asthma, bronchitis), longcarcino men (als longkanker) en bindweefsel- ziekten (als rheuma en sarcoidosei Daar houdt zijn taak niet mee op In teamverband zal de longarts betrok ken zijn bij de voorbereidingen van operaties cn de nazorg, bij patiënten met een verminderde longfunctie en in het algemeen bij mensen die beade ming nodig hebben. gelegenheden verstek had laten gaan. Daaronder een bespreking m septem ber vorig jaar die ook door het ZCAD, vertegenwoordigers van het ministerie van WVC en van de gemeenten Goes, Vlissingen en Middelburg was bijge woond. Op het allerlaatste moment liet het HKPD weten niet te kunnen ko men. De heer Neeteson sprak van 'over macht'. Het belang van de cliënten ging voor. Hij vond het van onbehoorlijk be stuur getuigen dat het project later niet is ingelicht over de dreigende maatre gelen. Wethouder Vinke bestreed de opvat ting dat het ZCAD niet in staat zou zijn om laagdrempelige opvang tot stand te brengen en wees erop dat het consulta tiebureau in Goes daarmee al is begon nen. De heer Neeteson kwam vervolgens met een brief op de proppen die de lei ding van het ZCAD begin dit jaar schreef aan de gemeente Vlissingen. Daarin werden de verschillen met het HKPD uiteengezet en kwam naar vo ren dat de laatste instantie juist voor de laagdrempelige voorzieningen een geheel eigen karakter heeft. „Wij gaan binnenkomende verslaafden niet di rect met het waarschuwende vingertje tegemoet en zeggen niet dat ze direct al moeten kicken" aldus Neeteson. Vol gens hem komt afkicken wel aan de orde bij een eerste contact wat een ver slaafde met het ZCAD heeft. Daardoor zouden velen zich juist tot behande ling bij het HKPD aangetrokken voe len. zo beklemtoonde de projectleider. Wethouder Vinke en de heer Westveer kwamen vervolgens met nieuwe infor matie van ZCAD-zijde. Uit een gesprek met de directie (vorige week woensdag) is voortgekomen dat het ZCAD nu wel laagdrempelige voorzieningen in de stijl van het Huiskamperproject tot stand wil brengen. Wethouder M. Vinke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15