PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bijna 1400 banen bij failliete 'RDM' weg Grote klopjacht op de Delftse moordenaar BUIGEN VOOR GEWELD GEMEENTE WIL NIEUW BEDRIJF LPG iets duurder Zeehonden dragers gevaarlijk gif Stripslag politie in Borsele verminderd TIENTALLEN TIPS BIJ POLITIE W.-Duitsland Werkloosheid in België en Bewolking Wisselend bewolkt en enkele buien Middagtemperatuur ongeveer negen graden. Matige zuidwestenwind 226e jaargang no. 81 Donderdag 7 april 1983 Vandaag.... op pagina 8 1' De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. 's-GRAVENPOLDER De groep Borsele van de rijkspolitie heeft naar eerst nu bekend is geworden dinsdagavond beslag gelegd op duizenden illegaal gedrukte strip boeken. Dat gebeurde in samen werking met de districtsrecherche van de rijkspolitie in Middelburg Het gaat om een aantal van 15.000 levensechte copieèn van beeldver halen zoals Asterix en Obelix. Kuifje, de Smurfen en Suske en Wiske. Het onderzoek van de politie kwam op gang na tips van boek handelaren uit geheel Nederland die illegale praktijken op het spoor waren gekomen. De boeken zijn aangetroffen bij een offset-drukkerij in 's- Gravenpolder. De opdrachtgever was volgens een politiewoordvoer der de boekhandelaar J de B. uit Bergambacht. Zuid-Holland Te gen de man is proces-verbaal op gemaakt wegens schending van het auteursrecht. De politiewoord voerder kon de naam van de eige naar van de drukkerij nog niet noemen aangezien diens straf baarheid nog in het geding is. Het is zeer waarschijnlijk dat de man vrijuit gaat omdat hij de drukopdracht te goeder trouw uit voerde. Tijdens het onderzoek, dat nog in volle gang is. is volgens de politie gebleken dat meerdere partijen illegaal gedrukte stripboeken in de handel zijn gebracht Het gaat om natuurgetrouwe copieèn van de originele uitgaven, zowel in zwart wit als in kleur uitgevoerd Windstoten die soms een snelheid van 150 kilometer per uur bereikten hebben een grote ravage aangericht m delen van de Amerikaanse staal Utah. Een groep hoogspanningsmasten moest voor het geweld buigen waardoor duizenden huizen in Salt Lake City zonder stroom kwamen te zitten. Hoewel deze masten een dergelijke windkracht zouden moeten kunnen weer staan. bleken er maar liefst vijfenvijftig niet tegen het geweld opgewassen. TOKIO lAFP) Voor het eerst is in organismen van zeehonden uit de Poolzee het gevaarlijke insekticide chloordaan gevonden. Dat hebben wetenschappelijke onderzoekers van een Japanse universiteit woensdag bekendgemaakt. Chloordaan, een gechloreerde koolwaterstof wordt onder meer in Japan en de VS gebruikt voor verdelging van insect*" in rip bodem. Het insektricide dat tn de grote hoeveelheden wordt geproduceerd in de Verenigde Staten is gevaarlijk voor de mens. De onderzoekers van de universiteit van Ehime hebben 62 nanogram chloordaan per gram gevonden bij mannelijke zeehonden en 35 nanogram bij vrouwelijke zeehonden. Een nanogram is een miljardste gram. Bij de beraadslagingen van het kabinet over de bezuinigingen vliegen de varianten over de tafel. De ministersploeg pro beert nog deze week knopen door te hakken. De ingreep in de salarissen van de ambtena ren zal er wellicht niet per 1 juli komen. (PAGINA 3» Olieverbruik Het olieverbruik van de tien EG-lidstaten is vorig jaar op nieuw gedaald. Alleen de ver kopen van benzine gingen om hoog. (PAGINA 6) 'Maffia-camping Een aantal gasten van een camping in Vrouwenpolder heeft het Paasweekeinde zon der stroom en water gebivak keerd. De verbolgen gasten spreken van 'mafiapraktijken' van de campinghouder. (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11. 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23. Voorjaarsnota (Van onze verslaggeveri DELFT Een 25 man tellend arrestatieteam van de Delftse politie maakt verbeten jacht op de 27-jarige Cevdet Yilmaz, die dinsdagavond in café 't Koetsiertje zes mensen heeft doodge schoten en vier anderen heeft gewond. Een door de politie gezochte personenauto van Yilmaz werd woensdagavond bij Leidschendam aangehouden, maar de verdachte zat daar niet in. Ook Interpol is bij de opsporing van de dader ingeschakeld. Via radio en tele visie is woensdagavond een opspo ringsbericht uitgezonden. De politie heeft het publiek ervoor gewaar schuwd dat de man waarschijnlijk nog in het bezit is van het vuurwapen, waarmee het bloedbad werd aange richt. De grootscheepse actie heeft tot nu toe alleen geleid tot de aanhouding van de Vijf monikken in Tsjecho-Slowakije gearresteerd VATICAANSTAD (RTR) Tsjecho- slowaakse autoriteiten hebben vijf franciscaner monniken beschuldigd van illegale godsdienstige activiteit. Dit heeft de prde woensdag in Vati caanstad bekendgemaakt. De commissie "Gerechtigheid en vrede' van de orde der fransiscaanse minder broeders deelde mee dat de politie vorige week aanvankelijk 20 monniken had aangehouden maar dat zij 15 na verhoor had vrijgelaten auto van Yilmaz op rijksweg A-4 bij het verkeersplein Leidschendam. Daarin bevond zich de 22-jarige broer van de verdachte. Deze is voor verhoor overge bracht naar het politiebureau in Delft. De wagen kon worden aangehouden, dankzij een oplettende automobilist. De man herkende het kenteken, dat na het NOS-joumaal van 20.00 uur bekend was gemaakt. Via een praatpaal lichtte hij de politie in. Tegen de gewoonte in heeft de politie woensdagavond alle gegevens over de dader .bekend gemaakt. Normaal wordt dat om redenen van privacy niet gedaan. Hiervan is afgeweken, aldus de politie, omdat het om een hoogst ernstige en unieke zaak gaat. Minister Korthals Altes van justitie heeft hiervoor persoonlijk toestem ming verleend. Het opsporingsbericht had woensdagavond een kleine 100 tips opgeleverd. Volgens commissaris Bakker van de Delftse politie zaten daar enkele serieuze bij. In de loop van de nacht zouden de tips worden nagetrokken. Nu de gezochte auto een rode Fiat 132 GL 1600 is gevonden, zoekt de politie nog naar een andere auto waar mee Yilmaz mogelijk is gevlucht. Dat Het succes van de wielerforma- tie van Peter Post werd gisteren belichaamd door Leo van Vliet. De 'knecht' werd door regisseur Jan Raas naar de overwinning gestuurd in de klassieker Gent- Wevelgem. (PAGINA 21) Persconferentie op het politiebureau van Delft; v.l.n.r. commissaris van politie J. W Bakker, burgemeester Gallas van Delfl en hoofdinspecteur F. Fullener. die de leiding van het onderzoek heeft moet worden opgelost door het sluiten van een of meer werven. Rotterdam vindt dat eerder oplossingen moeten worden gezocht in de verbetering van de markering en de produktie. wellicht gepaard gaande met de afslanking. Tegen deze achtergrond acht het stadsbestuur het verantwoord om het reddingsplan van de RDM- werknemers te steunen en tien miljoen gulden ter beschikking te stellen om de werf, zij het m afgeslankte vorm. te behouden. (Zie voor verder nieuws over het RSV- concem ook pagina 13) Post-succes (Van onze correspondentt BONN/BRUSSEL Het aantal werk lozen zowel in de Bondsrepubliek Duitsland als in België is voor hel eerst sinds lange tijd iels gedaald. Uit cijfers die de president van het Fede rale Arbeidsbureau in Neurenberg be kendmaakte blijkt dat het aantal werklozen in de Bondsrepubliek in maart 2.39 miljoen bedroeg, dat is 150.000 minder dan in februari. Het aantal werknemers dat betrokken is by werktijdverkorting ging met ruim 125.000 omlaag tot 1,02 miljoen. Uit cijfers die de Belgische rijksdienst voor de arbeidsvoorziening gisteren publiceerde, blijkt dat tussen 28 fe bruari en 31 maart het aantal officieel, geregistreerde werklozen is vermin derd met 3092. Op 31 maart waren er 505.861 werklozen in Belgic; 12,2 pro cent van de beroepsbevolking. (ADVERTENTIE) is een donkerblauwe Lancia, waarvan type en kenteken onbekend zijn. De dader van de schietpartij. Cevdet Yilmaz, is geboren in Turkije en tot Nederlander- genaturaliseerd. Hy is 1.77 meter lang, slank, heeft bruine ogen, donkere gelaatskleur, een kalend voorhoofd en een begin van baard en snor. Hij spreekt zeer goed Nederlands en werd door zijn vrienden aangespro ken met „Ted". Het wapen dat de zesvoudige moordenaar vermoedelijk nog steeds in zijn bezit heeft, is een Browning-pistool met een groot maga zijn voor 9 mm ammunitie. Dinsdagavond was Yilmaz, die vaak in 't Koetsiertje kwam, gekleed in een lichte (beige) broek, een licht colbert en droeg daaronder een trui of pullover. De foto is afkomstig uit het archief van de Delftse politie en is gemaakt toen Yilmaz enige tijd geleden werd aange houden wegens mishandeling. Eerder was Yilmaz ook aangehouden wegens ryden onder invloed. Woensdagochtend heeft de Delftse po litie de namen van de doden en gewon- (Slot zie pagina 3 kolom 3) ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van prijsstijgingen op de internationale produktenmarkt gaat BK-gas de prijs van autogas (Ipg) met ingang van morgen, vrijdag, met 2.5 cent per liter verhogen. De prijs van een liter lpg zal dan 78,3 cent per liter bedragen. Hoewel andere maatschappijen nog geen prijsverhoging hebben aangekon digd, wordt in kringen van de brand- stofTenhandel in Rotterdam aangeno men. dat ook zij voor het begin van de volgende week de prijs van autogas naar boven zullen hebben aangepast. Volgens J Oskam, secretaris van de Nederlandse organisatie van olie- en kolenhandelaren (NOVOK) hangt er ook weer een nieuwe prijsverhoging voor benzine in de lucht. De afgelopen dagen zijn de noteringen voor super- en normale benzine op de Rotterdamse vrije markt verder aangetrokken. Vol gens Oskam is deze prijsstijging goed deels tot stand gekomen onder invloed van seizoeninvloeden. In april neemt de vraag naar benzine vanuit Amerika toe. Voorts plegen in het voorjaar de prijzen te stijgen met het oog op de naderende zomervakanties in West- Europa. De jongste prijsstijging voor benzine dateert van afgelopen dinsdag, toen Shell en Esso hun benzineprijzen met 3 of 4 cent per liter verhoogden. Voor de feestdagen hadden de kleinere maat schappijen en de vrije pompen hun prijzen al naar boven bijgesteld. Deze prijsverhoging had eveneens te maken met de gestegen noteringen op de produktenmarkt. Zij viel samen met een accijnsverhoging van ruim 4 cent per liter. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft woensdag het faillissement uitgesproken van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij RDM. Als curatoren zijn aangesteld mr. F. Meeter (bewindvoerder in de surséance RSV) en drs. C. Vellekoop. De bewindvoerders van RSV hebben woensdag meegedeeld dat de 3.100 personeelsleden van RDM zaterdag per brief op de hoogte zullen worden gesteld of zij zullen worden ontslagen of niet. Een woordvoerder van de onderne mingsraad van RDM zei woensdag dat 1.730 personeelsleden van het bedrijf zaterdag een brief zullen krijgen waar in hen wordt aangeboden in de nieuwe Defensie BV (RDM-marinebouw en RDM-algemene werktuigbouw). Onge veer tweehonderd van hen zullen ech ter de komende maanden eveneens worden ontslagen. Het overige personeel (1.365 medewer kers) krijgt volgens de or een ontslag brief in huis. Het gaat voornamelijk om personeelsleden van de reparatieafde ling en de off-shore-afdeling. Volgende week maandag en dinsdag zijn er voor de ontslagen RDM'ers bijeenkomsten op de werf, waar ook de curatoren en medewerkers van het gemeenschappe lijke administratiekantoor (GAK) aan wezig zullen zijn. economische ontwikkeling heeft zich woensdag al in een besloten vergade ring achter het voorstel gesteld. Het college stelt in het voorstel vast dat er in het Waterweggebied sprake is van overcapaciteit in de sector scheepsreparatie. maar dat deze over capaciteit niet hoeft £e leiden tot of Nieuw bedrijf De gemeenteraad van Rotterdam zal vandaag een beslissing nemen over een voorstel van het college van bur gemeester en wethouders om tien mil joen gulden steun te verlenen aan een nieuw scheepsreparatiebedrijf, waar in bijna vijfhonderd van dc zevenhon derd werknemers van RDM-reparatie kunnen worden ondergebracht. De steun bestaat, zo blijkt uit het voorstel, uit een deelname van vijf miljoen gulden (49 procent) in het aandelenkapitaal van de nieuwe werf en uit het verstrekken van een lening van vijf miljoen gulden. De aandelen moeten later door de werknemers wor den overgenomen. Aan de steunverlening zijn enkele voorwaarden verbonden. Zo moet de Nationale Investerings Bank ook deel nemers (twee procent) worden in het aandelenkapitaal en moet de bedrijfs vereniging metaalindustrie afzien van claims op de nieuwe werf voor betaalde uitkeringen aan personeel van de 'ou de' RDM. Voorts moeten banken aan vullende kredieten ter grootte van in totaal acht miljoen beschikbaar stel len, wil de nieuwe werf kans van slagen hebben. Een andere voorwaarde is dat het Zweedse reparatiebedrijf Scanma rine eveneens een 49-procentsbelang neemt in de nieuwe werf De kans is groot dat het steunvoorstel door de gemeenteraad wordt aangeno men. De commissie voor haven en Zeelands op één na Grootste occasionshow op 7. 8 en 9 april bi, nïssan Dealer Walfioul Fruitl.12-16, Goes, tel. 01100-16235

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1