o% P1GVIN0IALE ZEEUWSE COURANT Zes doden door grote caféruzie Parijs wijst Russen uit wegens spionage Koffie goedkoper en thee duurder SCHIETPARTIJ IN DELFT Gewonden bij zware aardbeving Indonesië ?n X, vandaag TEGENMAATREGEL VERWACHT de Pi Koude blijft Af en toe regen, later ook enkele opklaringen. Middagtemparatuur on geveer 8 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwesten wind 226e jaargang no. 80 Woensdag 6 april 1983 Donderdag 7-Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April j IN DE VEILINGHAL GOES MAASTRICHT Van een sinds tien dagen vermiste Maastrichtse vrouw, M. J. J. Narinx-Otten (34) ontbreekt nog elk spoor. Dit is dinsdagavond door de Maastrichtse gemeentepolitie meegedeeld. Volgens de politie komen er naar aanleiding van de vermissing nog steeds veel tips binnen. De vrouw, die fysiotherapeute is. werd voor het laatst gezien toen zij haar praktijkruimte in Maastricht verliet. Getuigen hebben een vrouw horen gillen en kort daarop een busje in volle vaart uit deze straat zien weariiden. maar tot nu toe heeft niemand gemeld gezien te hebben dat mevrouw Narinx in het bewuste busje is gestapt of dat zij gedwongen werd daarin plaats te nemen. De echtgenoot van de vrouw, van wie zij al enige tijd gescheiden leeft, verblijft met vakantie in Italië. Toen hij daar berichten vernam over de vermissing vdn zijn vrouw, heeft hij eigener beiceging telefonisch contact opgenomen met de politie in Maastricht, zo is van die zijde dinsdag meegedeeld. Hij is niet van plan om naar Nederland te komen. (Van onze verslaggever DELFT (GPD) Een nog onbekende, voortvluchtige man heeft dinsdagavond in een Delfts café met een vuurwapen zes mensen doodgeschoten en vijf andere gewond. Een van de gewonden is levensgevaarlijk getroffen doordat hij enkele kogels in de hartstreek kreeg. De dader is omschreven als een Zuideuropese of Noordafri- kaanse man. Caféruzie is ver moedelijk de aanleiding voor de slachting geweest. Volgens een getuige had de dader enke le maanden geleden na een ruzie in hetzelfde café iemand (Van onze correspon dent) BANDA ACEH De zware aardbeving die maandagochtend de In donesische provincie Atjeh driemaar door el kaar schudde, heeft geen dodelijke slachtoffers geëist, maar er zijn wel talrijke gewonden, zo deelden de provinciale autoriteiten mee. Vooral de hoofdstad Ban- da Aceh, waar 70.000 mensen wonen, werd zwaar getroffen. Vele hui zen. scholen, kantoren en universiteitsgebouwen werden zwaar bescha digd. Licht en telefoon vielen direct na de krach tige schokken, voor enke le uren uit. Er zijn volgens de autori teiten zeker tweehonderd mensen zwaar gewond, van wie een groot aantal gebroken benen en zware hersenschudding oplie pen nadat zij in paniek uit hun kantoren waren gesprongen. Honderden vrouwen vielen flauw, op de kantoren en de plaat selijke universiteit wer den tientallen mensen onder de voet gelopen tijdens een stormloop naar de uitgang. Velen sprongen gewoon uit de ramen. De aardbeving had een kracht van 6.6 op 'de schaal van Richter. Vele mensen hebben de nacht in de open lucht doorgebracht. Zij durf den niet thuis te over nachten uit vrees in hun slaap door een nieuwe aardbeving te worden verrast. De schade in dc hoofdstad wordt in de miljarden roepia ge schat. gedreigd met 'represaillemaat regelen'. Het drama voltrok zich omstreeks halfnegen. Het kleine, pijpela-achtige café Het Koetsiertje, op een hoek van de Houttuinen bij het station en recht tegenover het politiebureau, is een buurtcafé in een volkswijk. In het café zaten, naar schatting van de politie, rond vijftien mensen. Na een woorden wisseling zou een van de bezoekers zijn weggelopen en kort daarna terug gekomen zijn met een vuistvuurwa pen. Vanuit de deuropening schoot de man in het wildeweg het café in, waarbij in luttele ogenblikken vier mannen en twee vrouwen werden gedood en vijf andere gewond raakten. In het café en de omgeving daarvan ontstond grote paniek. Een van de gewonden is de kastelein. Een kind zou eveneens tot de gewonden behoren. Twee of drie bezoe kers wisten aan de kogelregen te ont komen; een vloog naar de wc terwijl de andere! n) de straat op vluchtten. Zij renden naar het politiebureau aan de overkant van het water en alarmeer den de politie, maar intussen wist de dader te ontkomen. Nadat ook de gewaarschuwde GGD bij het café was verschenen werden eerst de gewonden afgevoerd. Vervolgens begon de recher che. temidden van chaos en grote plassen bloed, met het onderzoek. Pas twee uur later konden de doden wor den weggebracht. Het café is dichtgetimmerd en het wordt door de politie bewaakt. De politie wilde dinsdagavond geen enke le mededeling doen over de toedracht van de schietpartij en eventuele ver moedens over de identiteit van de dader. Laat op de avond bevond de burgemeester van Delft zich nog op het politiebureau. Vluchtelingen onder vuur De uitgewezen Russen stappen op de bus die hen naar het vliegveld zal brengen PARIJS (AFP/Reuter/UPI) - Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft dinsdagmiddag officieel bekendgemaakt dat „een veertigtal" Sowjetrussische burgers is uitgewezen die „vooral op militair gebied" werkzaam waren als 'agenten'. In het communiqué van het ministerie staat dat de Franse binnenlandse vei ligheidsdienst (DST - 'Direction de la Surveillance du Territoire') op gezag van het ministerie van binnenlandse zaken gedurende enige tijd een onder zoek had uitgevoerd, dat had aange toond dat een aantal geheim-agenten van de Sowjet-Unie op Frans grondge bied stelselmatig wetenschappelijke, technische en technologische inlichtin gen had ingewonnen, „vooral op mili tair terrein". De omvang en de ernst van deze inmenging door agenten van een bui tenlandse mogendheid die „zoveel mo gelijk" profiteerden van de diplomatie ke status, aldus het ministerie. .rechtvaardigt het vertrek van de be trokken personen". Het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken zweeg dinsdag over de uitwijzing en liet het bij het protest van zijn ambassade in Parijs. Een woordvoerder van het ministerie zei desgevraagd dat geen onmiddellijk commentaar verwacht mocht worden. Diplomatieke knngen in Parijs zeiden dat een of andere Russische vergelding FNV houdt landelijke demonstratie tegen bezuinigingsbeleid AMSTERDAM (ANP) De FNV gaat op zaterdag 11 april een landelijke demonstratie houden tegen het bezui- ningsbeleid van de regering. De mani festatie. die in april en mei zal worden voorafgegaan door regionale demon stratieve bijeenkomsten van de FNV- bonden, zal plaatsvinden in Utrecht. Invasie Vietnamese troepen zijn Thailand binnengedrongen Volgens de Ver enigde Staten is Vietnam uit op een militaire oplossing van het Cambodjaanse conflict. (PAGINA 3) Fiscaal beleid De mogelijkheden voor econo misch herstel moeten met beide handen worden aangegrepen. Be lastingmaatregelen kunnen daar bij helpen Een aanbeveling van de Economische Commissie voor Eu ropa (PAGINA 4) Telefoon duurder Het kabinet ziet verhoging van de telefoontarieven als een mogelijk heid om de spreiding van rijks diensten te bekostigen (PAGINA 5) Chili-geld MUIDEN Op de A-l Amsterdam - Amersfoort zijn dinsdagmiddag ter hoogte van Muiden een dertigtal auto's op elkaar gebotst, waardoor tijdens het spitsuur kilometers lange files ontstonden. Enkele personen raakten lichtgewond. Over de oorzaak van de botsingen is nog geen zekerheid. De verduistering van gelden be stemd voor Chileense vakbondslei ders door de penningmeester van een Terneuzense PvdA-werkgroep knjgt een juridisch staartje. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 14 en 15 voor de uitwijzing onvermijdelijk was. De vorm zou kunnen zijn uitwijzing van Fransen uit de Sowjet-Unie of vermindering van het aantal Sowje trussische opdrachten aan Frankrijk. Enkele Franse firma's hebben grote contracten in verband met de aanleg van de aardgasleiding tussen Siberië en West-Europa. Het preciese aantal uitgewezen Sow jetrussische diplomaten en andere Russen met officiële missies in Parijs, bedraagt 47 en zij zijn per speciaal vliegtuig, een Iljoesjin-86 van de Sow jetrussische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, vanaf de luchthaven Charles de Gaulle bij Parijs naar de Sowjet- Unie teruggekeerd. De Russische am bassade noemde het uitwijzingsbevel onverdiend en partijdig. In Parfls verluidde dat de Franse rege ring haar optreden had gebaseerd op een opeenhoping van bewijsstukken, vergaard door de DST en aangedragen door Oosteuropese overlopers. Als hoogste in rang der uitgewezen Russen is genoemd Nikolai Tsjetweri- kov. als ambassaderaad op twee na belangrijkste man in de Sowjetrussi sche ambassade in Parijs. Verder is onder hen de directeur van het kantoor in Parijs van het persbureau Tass Oleg Sjirokov. Het uitgewezen personeel en zijn gezin nen. in totaal ongeveer 150 man, be hoorde tot de kolonie van 2.400 Sowje- trussen in Parijs, van wie 700 een diplomatiek paspoort hebben. Woordvoerder Alexander Awdejev van de ambassade zei dat deze protest aantekende „tegen deze geheel onge gronde en partijdige beslissing". Hem leek zij politiek geïnspireerd en de .negatieve gevolgen" voor de verhou ding tussen Frankrijk en de Sowjet- Unie zouden geheel en al rusten op de schouders van dc regering in Parijs, voegde hij eraan toe. De uitwijzing uit Frankrijk van 47 Sowjetrussische diplomaten en ande re Russen met een officiële missie, is de omvangrijkste sinds 1971, toen Groot-Brittannië niet minder dan 105 Russen in eén keer de deur wees. Het Kremlin wees wij wijze van vergel ding 18 Britse diplomaten in Moskou ;ïVf Sinds enkele weken woedt aan de grens van Thailand en Cambodja een felle oorlog met de gruwelijke bijzonder- heid dat hij wordt uitgevoch ten in en rondom vluchtelingenkam pen. Vietnamese troepen, die nu al weer meer dan vier jaar heer en meester zijn in Cambodja, zijn in hun strijd tegen gevluchte Cambodjaanse guerrilla's zover gegaan dat ze de grens met Thai land met langer ongemoeid laten en in de vluchtelingenkampen op Thais grondgebied met grof geweld verzets- haarden proberen uit te roeien. Voorde Thaise regering m Bangkok zijn deze grensschendingen aanleiding geweest om de Vietnamezen met luchtaanval len terug te dringen. Intussen melden internationale hulporganisaties dat er onder de Cambodjaanse vluchtelingen in de volgepropte kampen honderden doden en een veelvoud aan gewonden zijn gevallen. En daarmee is dan weer een nieuwe portie schrijnende ellende toegevoegd aan het toch al zo uitzicht loze bestaan van de honderdduizenden vluchtelingen in dit deel van Zuid- Oost-Azie. Vooral na de beëindiging van de Vietnam-oorlog is het vraagstuk van de ontheemden in deze voormalige strijdgebieden in volle omvang duide lijk geworden. Thailand fungeerde in dat opzicht als 'vergaarbak'. Als een van de weinige niet-voormalige kolo nies in het Verre Oosten wist dit ko ninkrijk van Phoemibol en Sirikit zich met snel wisselende militaire regimes redelijk buiten rechtstreekse oorlogs handelingen te houden. Met als gevolg dat vluchtelingen uit vrijwel alle buur landen soms bij duizenden per dag toe stroomden. Hoe kwetsbaar en vooral vol risico's de opvang en hulp aan vluchtelin gen is. wanneer vaak ieder uitzicht op een nieuwe toekomst ontbreekt, heeft Thailand de afgelopen tien jaar vooral ondervonden. Volgens recente cijfers van de wereld-vluchtelingenorganisa tie van de Verenigde Naties (de UNHCR) herbergt Thailand ongeveer 175.000 vluchtelingen. Ze zijn afkom stig uit Cambodja. Laos en Vietnam (onder meer de bootvluchtelingen). Voor het merendeel zijn ze in afwach ting van een volgende bestemming of een mogelijke repatriëring naar hun land van herkomst ondergebracht in kampen. Officieel voert Thailand ten opzichte van al deze mensen op drift een tamelijk strak beleid. Al was het alleen maar om de rest van de wereld duidelijk te maken dat het lot van vluchtelingen een internationale ver antwoordelijkheid is, die niet aan een toevallig dichtbij vele politieke brand haarden gelegen land kan worden over gelaten. Evenals dat met Libanon het geval is loopt ook een land als Thailand permanent het gevaar rechtstreeks be trokken te worden bij de politieke ver wikkelingen die vluchtelingen hebben 'meegebracht'. Komt bovendien bij dat het merendeel van de vluchtelingen kampen in Thailand in het grensgebied met de landen van herkomst van de kampbewoners ligt. Activiteiten van guerrillastrijders die zich in deze zelfde grensstreken verschansen worden al dus snel vereenzelvigd met de aanwe zigheid van de vluchtelingen. En daar mee is het vraagstuk van de zorg voor deze vele duizenden mensen op drift niet alleen van humanitaire aard, maar veel ingewikkelder. De plotseling losgebarsten oorlogs toestand aan de grens tussen Thai land en (het door Vietnam bezette) Cambodja plaatst de hulporganisaties ter plekke voor een haast onmogelijke taak. Het aantal vluchtelingen groeit in deze omstandigheden met zo n tiendui zend per dag. En dat terwijl de kampen waarin deze mensen zouden moeten worden ondergebracht - zoals de laatste dagen is gebeurd - onder vuur genomen en in brand gestoken worden. Over en weer stellen de partijen in dit inmiddels hoog opgelaaide conflict elkaar verant woordelijk voor de gevolgen van deze jongste oorlog. De televisiebeelden en foto's van stromen vluchtelingen die tij dens de oorlog in Vietnam in de jaren '70 heen en weer trokken herleven. Vluchtelingenkampen als doelwit voor bommen en granaten; de mensenrech ten in Zuid-Oost-Azië zijn doorlopend, maar dit keer opnieuw zeer ernstig in het geding. vdM Zeilongeluk De rijkspolitie te wa ter heeft dinsdag het stoffelijk over schot van de 36-jarige J. Andringa uit Leeuwarden gevonden Andringa is een van de vier zeilers die tijdens het paasweekeinde door een zeilbootonge luk op het Sneekermeer om het leven kwamen Jannes boos Wereldkampioen dammen Jannes van der Wal zag het gisteren niet meer zitten in het Nederlandse titeltoernooi. In een vlaag van woede veegde hij de stenen van het bord en verloor daardoor de partij tegen Jos Stokkel. 1 PAGINA 15) AMSTELVEEN (ANP) Thee wordt morgen donderdag duurder, koffie goedkoper. De verhoging van de grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt leidt voor thee tot een verhoging van zes cent per 100 gram. Wat de koffieprijs betreft vinden verlagingen plaats voor een aantal soorten, afhankelijk van de prijsverlaging van de verwerkte grondstoffen. De dalingen in prijs variëren van nul tot twaalf cent per 250 gram. Het ministerie van economische zaken is op de hoogte gesteld, aldus de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1