PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS betreuren afwijzing Reagans tussenvoorstel Massale vredesbetogingen Dode bij brand veerboot Nog geen akkoord Hoessein-Arafat ANDERE RUSSISCHE HOUDING NA PLAATSING RAKETTEN bij Miljoenenbuit overval inJLonden Tweede ruimteveer gelanceerd Nieuwe partij •itE: Buien 'V/isselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of onweer. Middagtemperatuur ongeveer 8 gra den Matige zuidwestenwind. 226e jaargang no. 79 Dinsdag 5 april 1983 Donderdag 7-Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April IN DE VEILINGHAL GOES DEN HAAG Ondanks het konde weer hebben toch nog 600.000 bui tenlanders tijdens het paasweek einde een bezoek aan ons land ge bracht. Dat blijkt uit tellingen, die in opdracht van het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) aan de grensposten zijn gehouden. Vorig jaar waren dat er 650.000, maar toen viel Pasen een week later en was het weer beduidend beter. Als altijd waren het vooral Duitsers, die een bezoek aan ons land brach ten. Verder waren er met name Fransen en Britten. Opvallend was het aantal Fransen. De maatregelen van de Franse regering met betrek king tot de deviezenbeperking heb ben geen merkbare invloed op het bezoek van Franse toeristen gehad. Het NBT veronderstelt, dat de Fran sen him vakantie reeds hadden ge boekt en betaald voordat de maatre gelen van kracht werden. Het koude weer was vooral van invloed op het bezoek aan attractie- punten in ons land. De pretparken moesten dit jaar met beduidend minder bezoekers genoegen nemen. De belangstelling ging meer uit naar gebieden waar gewandeld kon wor den. De dierentuinen waren erg in trek (93.000 bezoekers tegen 78.000 vorig jaari en ook de Hoge Veluwe werd goed bezocht (10.000 tegen 6000 vorig jaar). Voor de Keukenhof daarentegen werd het een trieste Pasen. Slechts 61.000 bezoekers passeerden de in gang. Vorig jaar waren dat er nog 75.000. De overdekte attracties wer den goed bezocht De musea trok ken 67.000 bezoekers tegen 48.000 vorig jaar. Ondanks alle sombere voorspellin gen hebben de recreatiebedrijven in Zeeland in het paasweekeinde toch redelijk goede zaken gedaan. De omstandigheden in aanmerking ge nomen (het miezerige weer en het vroege tijdstip waarop de paasda gen vielen) was de bezetting van kampeerterreinen, hotel- en pen sionaccommodaties en bungalow parken over het algemeen niet onbe vredigend. „Het is ons nogal meege vallen". aldus directeur J. P. de Regt van de provinciale VW. Zoals ge bruikelijk trok Zeeland met de paas dagen vooral veel Duitse toeristen. Overigens heeft de Zeeuwse toeris tensector volgens de heer De Regt nauwelijks enige gevolgen onder vonden van dce reisbeperkende maatregelen die de Franse overheid heeft getroffen. Dat komt, aldus De Regt. omdat de belangstelling van de Franse toeristen voor Zeeland over het algemeen toch al vnj gering (Zie ook pagina 5). Verrassing Jan Raas heeft zondag in Meerbeke de klassieke Ronde van Vlaande ren op zijn naam geschreven. De Zeeuw moest er in die wedstrijd niet alleen voor zorgen dat hij de concurrentie versloeg, maar te vens dat een ploegmaat hem niet voor zou zijn. Daarom koos hij voor een solo van vijftien kilometer Daarmee verraste hij dus zowel „vijand als vriend". (PAGINA II) Spanning Seveso-gif De spanning m de eredivisie bleef volledig gehandhaafd. Ajax won - weliswaar moeizaam - van Roda JC en Feyenoord deed het uitste kend door de volle winst te halen uit de lastige uitwedstrijd legen FC Groningen Feyenoord toont mo menteel zelfs een betere vorm dan Ajax. NAC veroverde een kostbare zege op mede-degradatiekandi daat FC Twente (3-11 maar of het voldoende is voor redding blijft een vraag. (PAGINA 11) (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse regering betreurt de Russische afwijzing, afgelopen zaterdag van het 'tussenvoorstel', waarmee president Reagan vorige week heeft geprobeerd de vastgelopen onderhandelingen over vermindering van kernwapens voor de middenafstand in Europa weer op gang te brengen. Zegslieden in de Amerikaanse hoofdstad prijzen echter de betrekkelijk terughoudende toon, die de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft gebezigd. Zij voorspellen dat de Sowjet-Unie eerst na de plaatsing van de eerste Pershing 2-raketten in de Bondsrepubliek (december van dit jaar) tot ernstige onderhandelingen bereid zal blijken. De Sowjet-Unle, aldus een officiële verklaring, ls de wereld een positiever antwoord schuldig. Functionarissen zeiden, dat de Russen reden hebben zich bezorgd te maken over het wekken van de indruk dat zij gelijkheid afwij zen. „De VS", zo zegt de verklaring, „zullen doorgaan met het zoeken naar LONDEN (UPI/AFP) Gemaskerde overvallers hebben maandag bij een overval op het Londens kantoor van een veiligheidsdienst, 'Security Ex press' een grote som geld buitge maakt. De buit zou tussen de een en zes miljoen pond sterling bedragen (vier tot 24 miljoen gulden), hoewel Scotland Yard alleen van een 'aan zienlijk bedrag' wilde spreken. Het televisiestation ITV meende te weten dat de overvallers zes miljoen pond hebben buitgemaakt. In dat geval zou het gaan om de grootste overval uit de Britse geschie denis. De befaamde treinoverval van 1963 leverde 2,5 miljoen pond op. Volgens de politie heeft de bende over vallers maandagochtend het personeel van het bedrijf vastgebonden en ver volgens de nieuwe ploeg opgewacht, die vijf uur later verscheen. Toen maakten ze zich met de zakken uit de voeten. De personeelsleden slaagden er pas vier uur later zich te bevrijden en de politie te waarschuwen. CAPE CANAVERAL (UPI/AFP/ DPA) Het tweede Ameri kaanse ruimteveer, 'Challen ger' is maandagavond om half negen (Ned. tijd) volgens plan gelanceerd vanaf de lanceerba sis Cape Canaveral en bereikte 46 minuten later een baan om de aarde. Aan boord zijn vier atronauten: Paul J. Weitz (gezagvoerder). Karol J Bobko (piloot) en de wetenschappelijk onderzoekers Story Musgrave en Donald H. Peterson. De hevige stormen die de afge lopen dagen op grote hoogte woedden en de lancering onze ker hadden gemaakt, waren maandag gaan liggen. Met de 'Challenger' zal een kunstmaan in een baan om de aarde worden gebracht, die van essentieel belang is voor toe komstige ruimtetaken. De wetenschappelijke onder zoekers zullen in de open 'laad bak' van de Challenger een ruimtewandeling maken en verbeterde ruimtepakken tes ten. De vlucht met de Challenger, die ondanks Zwaardere moto ren een ton lichter is dan de eerste shuttle Columbia, zal vijf dagen duren. concrete oplossingen voor alle proble- raketten staan in het oosten van de men in de betrekkingen tussen Ver- Sowjet-Unie, zei de Sowjet- enigde Staten en de Sowjet-Unie". bewindsman, als antwoord op Ameri- Professor Eugene V. Rostow, onlangs kaanse wapens in Japan. Zuid-Korea, door Reagan ontslagen als directeur de Indische Oceaan en het gebied van van het Bureau voor Wapenbeheersing de Perzische Golf. De VS hebben welis- en Ontwapening, verklaarde, dat de waar beloofd de wereld van een hele Russen pogen paniek te zaaien onder generatie nieuwe kernwapens te willen de NAVO-bondgenoten, met het drei- ontdoen, maar het recente yerlangen gement tegenmaatregelen te zullen ne men als de plaatsing van Pershing 2 en kruisraketten in vijf Europese landen, waaronder Nederland, zou doorgaan. Hij waarschuwde, dat van de Sowjet- Unie pas een positieverandering mag worden verwacht om 'vijf voor twaalf: vlak voordat de opstelling van de nieuwe kernwapens in Europa moet beginnen. Hef is Amerikaanse commentatoren tevens opgevallen dat Gromyko de kernwapens voor de middenafstand tegen een globale achtergrond heeft geplaatst, in plaats van een voorname lijk Europese. De Russische SS 20- LEIDER BETOGING IN ZUID AFRIKA DOODGESCHOTEN JOHANNESBURG (UPIt De Zuid- afrikaanse politie heeft het afgelopen weekend de organisator doodgescho ten van een protestbetoging tegen de gedwongen verhuizing van 5.000 Afri kanen naar een van de thuislanden. Saul Mkhize. voorzitter van een bewo nerscomité in de plaats Driefontein in de provincie Transvaal, werd dodelijk getroffen toen twee politie-officieren het vuur openden op een menigte betogers, zo berichtte maandag de Rand Daily Mail. om ook de in Azië opgestelde SS-20's EDE (ANP) In Ede is zaterdag een nieuwe politieke partij opge richt. De partij luistert voorlopig naar de naam Burger partij voor Recht en Veiligheid (bprv). Tot voorzitter werd gekozen J. van Capel, voormalig lid van het CDA. De Burger partij voor Recht en Veiligheid vormt een samensmel ting van een aantal kleinere poli tieke groeperingen, zoals Binding Rechts, Conservatieve Volkspartij, Realisten '81, God met Ons. Leef baar Nederland en Nederlands Herstel. De BPRV streeft onder andere naar het terugdringen van de over heidsbemoeienis, meer ruimte voor particulier initiatief en per soonlijke verantwoordelijkheid, en een betere bescherming van de burger. vanwege hun mobiliteit bij de onder handelingen in Genève te betrekken, maakt die veel ingewikkelder. Moskou heeft ook laten weten niet te zullen toestaan dat de 'strategische pariteit' zou worden aangetast en zegt maatregelen te zullen nemen om die te verzekeren. Van Amerikaanse kant is dit uitgelegd als een dreiging Sowjet- raketten voor de middenafstand te zullen opstellen in Cuba, wanneer de Amerikaanse raketten in Europa wor den neergezet, vanwaar de Pershings in zo'n zes minuten de Sowjet-Unie kunnen bereiken. Amerikaanse zegslieden wijzen de Rus sische verzekering dat plaatsing van de Euroraketten een bestaand evenwicht zou verstoren, van de hand. Wijlen Brezjnev onderkende die gelijkheid al in 1979, maar de Russen hebben sedert dien het aantal kernkoppen op SS 20-raketten van 400 tot 1050 verhoogd en daar komt elke week een raket bij. De 162 Britse en Franse kernwapens behoren volgens de VS niet te worden meegeteld, omdat zij geen afschrikking vormen voor aanvallen op andere lan den van het Atlantisch bondgenoot schap. In de Amerikaanse visie moeten de raketten die hun doelen in zo'n kwar tier kunnen bereiken in een eerste onderhandelingsfase worden bespro ken, omdat zij het meest urgente pro bleem vormen. Over de vliegtuigen, die ook atoomwapens kunnen overbren gen, wil Washington nu nog niet pra ten. De Russen willen die wel meteen bij de discussies betrekken. De Amerikanen verhelen zich intussen niet, dat zij in Europa nog op belangrij- Doden in Ulster BELFAST (ANP) In Noord-Ierland is zondag de herdenking van de repu blikeinse Paasopstand van 1916 ge paard gegaan met gewelddadigheden die twee dodelijke slachtoffers hebben geëist. In Lurgan, ten westen van Belfast, werd een 22-jarige man zon dagmorgen doodgeslagen. Men ver moedt dat hij het slachtoffer is gewor den van een republikeins vergeldings commando. In Bangor, ten oosten van Belfast, werd een 44-jarige man in zijn woning vermoord. ke politieke weerstand zullen stuiten als de plaatsing van de raketten moet worden begonnen. In de komende weken zullen de inter nationale spanningen nog verder oplo pen, want naar verluidt staat een departementale werkgroep gereed om aan Reagan te rapporteren, dat de Russen vermoedelijk de bepalingen van het Verdrag over de beperking van ondergrondse kernproeven (anno 1974) hebben geschonden. Ook zou de commissie menen dat de recente be proeving van een nieuwe Russische raket voortgestuwd door vaste brand stof een overtreding betekent van af spraken uit het SALT 2 verdrag. Een onderzoek naar 'Seveso-gif aan boord van het vuilverbran dingsschip Matthias II heeft niets opgeleverd. De havenpolitie in ging tot de actie over op grond van ge ruchten uit Frankrijk. In dat land is de giftige grond het laatst gesig naleerd en daarna weer verdwe- (PAGINA 5) Kastelein Porno In de Sowjet-Unie is een illegale handel in videocassettes opgerold. Het aanbod bestond onder meer uit pornografische en verboden films. (PAGINA 3) De Sluiskilse kastelein Louis Dal- linga werd maandag de eerste Zeeuwse biljartkampioen. Hij was favoriet en versloeg in de finalepar tij Temeuzenaar Frits Bakker, die na een veelbelovende start door ze nuwen overmand nauwelijks meer tegenstand kon bieden. (PAGINA 13) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: II, 12,13, 15,16 en 17. PENZANCE (UPI/RTR/AFP) Bij een brand aan boord van een Franse veer boot, met 700 opvarenden op weg naar Ierland, is zaterdagochtend een passa gier gestikt en zijn ongeveer 70 men sen met ademhalingsmoeilijkheden naar een ziekenhuis gebracht. Ze zijn er niet slecht aan toe, op zes tot mensen na die ter observatie moeten Doden bij overval boerderij Zimbabwe HARARE (RTR/DPA/UPI) Een ge wapende bende van enkele tientallen zwarten heeft zondagavond in Zim babwe de blanke senator Paul Savage, zijn dochter en een Britse bezoeker gedood. De vrouw van de senator werd bij de aanval op hun boerderij levensgevaar lijk gewond. Dit heeft een officiële woordvoerder van de regering in Hara re maandag bevestigd. De overval vond plaats in Matabele- land. De regering beschuldigt de be langrijkste oppositiepartij Zapu van Joshua Nkomo, die haar basis heeft in Matabeleland. verantwoordelijk te zijn voor de moorden. blijven, aldus is van een ziekenhuis in Penzance in Zuidwest-Engeland verno men. De veerboot was op weg vanuit Ros- coff, in Bretagne, naar het Ierse Cork. De brand ontstond in een van de passagiershutten, toen het schip zich voor de Engelse zuidwestkust bij Lands End bevond. Helikopters en reddingsboten van de Britse kust wacht en de marine haalden de gewon den van boord. De overige passagiers werden overgebracht naar een nader schip, dat langszij was gekomen. e BONN/DEN HAAG/LONDEN (GPD/ ANP/DPA/UPI/ AFP/RTR) In diverse Westeuropese landen, waaronder Ne derland, zijn de afgelopen paasdagen betogingen gehouden voor vrede en tegen atoomwapens. Het grootste aan tal demonstranten was op de been in West-Duitsland, waar volgens de orga- niatoren 750.000 mensen meededen aan manifestates. De Westduitse auto riteiten spraken van „enkele honderd duizenden" demonstranten. Bijna alle demonstraties verliepen zon der incidenten. Gedurende drie dagen zijn 15 toegangswegen tot Amerikanse opslagplaatsen in de Bondsrepubliek waar atoomwapens worden vermoed, geblokkeerd. In West-Berlijn zijn zaterdag en zondag volens de politie 135 mensen gearres teerd en in Beieren noteerde de politie tweehonderd namen van demonstran ten. Daaronder bevond zich ook de gepensioneerde generaal Gerd Bas- tlan, die tegenwoordig voor de Groe nen in de Westduitse Bondsdag zit. Bastian noemde bij deze gelegenheid de Russische afwijzing van het Ameri kaanse ussenvoorstel „volledig begrij pelijk". Almelo Naar schatting 2000 tot 3000 tegenstan ders van kernenergie hebben zondag in Almelo gedemonstreerd tegen de acti viteiten van UC-Nederland en Urenco. „Geen vrede met kernenergie" was het motto van deze demonstratie, die na genoeg zonder incidenten verliep De politie was alleen nodig voor het rege len van het verkeer. De demonstranten hielden een fakkel optocht door de stad. die eindigde op het parkeerterrein van Urenco. Tegen de zin van de bedrijfsleiding, maar zonder dat er tegen werd opgetreden, werd hier tot maandagochtend vroeg een 'nachtwake' gehouden, waaraan enkele tientallen demonstranten deel namen. Ook werd dit weekeinde op diverse DUISBURG In de betoging tegen kernbewapening in Duisburg hepen ook Westduitse soldaten mee. plaatsen in het land geprotesteerd te gen de plaatsing van kruisraketten in Europa. By de ingang van de vliegbasis De Peel verzamelden zich zoals elke zaterdag gebeurt enkele honderden mensen uit protest tegen de mogelijke plaatsing van kruisraketten op deze vliegbasis. Op het Leidseplein in Amsterdam heb ben zaterdag meer dan honderd men sen zwijgend gedemonstreerd tegen de kernbewapening en in Haarlem protes teerden maandag zo'n 150 mensen te gen de plaatsing van kemraketten. Daarby werden zelfgemaakte karton nen kemraketten op een terrein buiten de stad in brand gestoken. Britse demonstraties In Groot-Brittanniè blokkeerden meer dan duizend mensen zondag de mari nebasis Faslane In Schotland. Daar bevinden zich onderzeeboten met Po- lans-raketten aan boord. Bij een basis van de Amerikaanse luchtmacht in het Éngelse graafschap Gloucestershire legden demonstranten een 'vredestum' aan door eike boompjes te planten. In Swansea Wales i deden zich enkele kleine incidenten voor. toen tegenstan ders van atoomwapensteen krans wil den leggen bij een oorlogsmonument en daarop geconfronteeerd werden met aanhangers van de regering-Thatcher. Bergbeklimmers in Korea doodgevroren SEOUL Ten minste acht Koreaanse Een bergbeklimmer wordt nog vermist, bergbeklimmers zijn zondag doodge- Dit heeff de plaatselijke politie maan- vroren op een berghelling in de buurt dag gemplri van de Zuidkoreaanse hoofdstad De alpinisten werden overvallen door Seoul. een sneeuwstorm. AMMAN iRTR, AFP, UPD Drie dagen intensief overleg tussen PLO- leider Jasser Arafat en koning Hoes sein van Jordanië hebben in Amman tot geen resultaten geleid. Het beraad wordt voortgezet. Volgens bronnen van de PLO proberen de Jordaanse koning en Arafat een gezamenlijke onderhandelingspositie te scheppen, gebaseerd op een compro mis tussen de voorstellen van Reagan en het Arabische vredesplan van Fez. Het plan van Reagan voorziet in een Palestijnse 'entiteit' in confederatief verband met Jordanië, terwijl het plan Fez uitgaat van een eigen Palestijnse staat die later een federatie zou kun nen vormen met Jordanië. In Amman is maandag overigens wel een verklaring uitgegeven van de PLO. Hierin wordt het vredesplan van presi dent Reagan verworpen. PLO- woordvoerder Abdel Mohsen Aboe Maizar zei dat zijn organisatie krachtig zal vasthouden aan het Arabische vre desplan van Fez. Hii deed ziin uitlatin gen na een bijeenkomst van het uitvoe rend comité van de PLO. Het comité was bijeengeroepen, toen de besprekin gen tussen Arafat en Hoessein een kritiek stadium bereikten De Verenigde Staten zijn overigens nog steeds hoopvol dat koning Hoessein het plan Reagan zal accepteren als basis voor besprekingen met Israel, ondanks de scepsis waarvan Arafat blijk heeft gegeven Dat heeft Witte- Huis-woordvoerder Larry Speakes maandag verklaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1