zeeland: GS vóór verbreding van de waterschapsbesturen PvdA in Terneuzen regelt de fraudezaak Chili-actie intern Sloegebied geschikt voor opslag radioactief afval Wie niet inlevert doet zichzelf tekort! Onfortuinlijke uitwijkmanoeuvre 'Wa irenboven water MET GROEP 'GEMEENSCHAPSBELANGEN' Shell helpt VIA EEN ARBITRAGECOMMISSIE ARNEMUIDEN - Zes deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) beginnen dinsdagmiddag vanaf één uur bij Arnemuiden een grote zoekactie naar oorlogstuig. Burgemeester M. Markusse deelde vrijdagmorgen mee dat dit kar wei vermoedelijk vier tot vijf weken in beslag zal nemen. De schoonmaakactie wordt uitgevoerd in het gebied tussen de Muidenweg tussen Amemuiden en De Piet), de Sloedam, de spoorlijn en het vliegveld Midden-Zee land. Er is toe besloten nadat november verleden jaar enkele malen vliegtuigbom men van Britse makelij werden aangetroffen. Vermoedelijk waren deze afkomstig van een bommenwerper die er tijdens de Tweede wereldoorlog neerstortte. Twee projectielen zijn onschadelijk gemaakt. Meestal hadden de betreffende vliegtui gen acht bommen aan boord zodat het niet uitgesloten Is dat er nog zes exempla ren in het gebied liggen. De actie begint bij de boe rderij van de landbouwer G Quist die vorig jaar zelf op een bom stuitte. Volgens burgemeester Markusse'wordt veel resultaat van de actie verwacht. De Sloedam en omgeving hebben aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in de frontlinie tussen bezettings- en geallieerde bevrijdingstroepen gelegen MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de Zeeuwse staten voorgesteld in te stemmen met een - toekomstige - verbreding van de waterschapsbesturen. Het waterschap zelf moet als „functionele" bestuursvorm blijven bestaan, maar een verdere democratische werking kan uitgaan van de verkiezing van een groep „gemeenschapsbelangen" in de besturen. Die groep zou - in tegenstelling tot de vertegenwoordigers van de ongebouwde en gebouwde eigendommen en de vervuilers - indirect gekozen moeten worden; dat kan gebeuren door leden van de nieuwe gemeenteraden op grondgebied van een waterschap. het belang van de eigenaar van een wo ning met een hoge waarde," is de rede nering. Verkiezingen Met dit voorstel gaan gedeputeerde sta ten mee met een aantal algemene aan bevelingen, die een Zeeuwse werkgroep heeft gedaan in een tussentijds rapport over het waterschapsbestel, naar aan leiding van de aanbevelingen die enke lejaren geleden werden gedaan door de commissie-Merckx. Die werkgroep zal de komende tijd bekijken hoe een aan tal voorgestelde veranderingen in het Zeeuwse waterschapsbestel te .veran keren' zijn. Daartoe wacht men echter eerst de opvatting van de Zeeuwse sta ten af over de algemene suggesties. D staten spreken daar op 27 mei over. Gedeputeerden verwachten, dat het door de omvang en de ingewikkeldheid van de materie „nog geruime tijd" zal duren voor er een blauwdruk op tafel ligt om de veranderingen in het be stuurlijk waterschapspatroon vorm te geven. Behalve de bredere bestuurssa menstelling wil het college echter, dat ook verder wordt gewerkt aan: de financiële kant van de zaak. waar bij de in het waterschapswezen gehan teerde combinatie zeggenschap en be taling ook voor de groep 'gemeen schapsbelangen' aan de orde komt; wel vinden gs dat dit een 'open studie' moet zijn, die pas aangepakt moet worden voor Zeeland als - naar verwachting in 1983 - daarover een landelijke werk groep .waterschapsfinanciên' rapport heeft uitgebracht; de afschaffing van het meervoudig stemrecht, dat gs in afwijking van de opvatting van de Zeeuwse werkgroep voorstaan: „Immers," zegt het college, „uit het gegeven dat een ingeland meer grond of meer gebouwen bezit, volgt geenszins dat diens belang automa tisch groter is bij de taakuitoefening van het waterschap dan het belang van een ingeland met minder grond of min der gebouwen"; een verlaging van de geldende kies drempels voor de belangengroepen ge bouwd en ongebouwd, in welk verband het college wil laten nagaan of de onge- Auto uitgebrand OÖSTBURG - Door nog onbekende oorzaak vatte de auto van P. de V. aan de Oude Haven in Oostburg vrijdag middag omstreeks kwart voor twee vlam. De brandweer van Oostburg bluste de brand, maar kon niet voorko men dat de auto geheel uitbrandde. Zware schade bij ongeval Middelburg MIDDELBURG - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de krui sing Beneluxlaan en President Wilson- laan in Middelburg raakten vrijdag avond beide voertuigen onherstelbaar beschadigd. De auto's moesten worden weggesleept. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor zeven toen de automobilist A. T. P. uit Dordrecht (38) geen voorrang ver leende aan een auto bestuurd door de 48-jarige Middelburger A. D. bouwde norm van 2 ha veranderd moet en het belang van een kleine woningbe- worden: „Het belang van tuinderijen of zitter bij de taakuitoefening van het wa- kwekerijen kan bijvoorbeeld groot zijn, terschap hoeft niet kleiner te zijn dan SAS VAN GENT - De Belgische au tomobilist J. S. C. M. uit Zaalzate kon verschrikt maar ongedeerd uit zijn zwaar beschadigde auto stappen nadat die vrijdagmorgen een lantaarnpaal cn een boom ramde en op zijn kant in een perk terecht kwam. Het ongeval ge beurde 's morgens omstreeks 7 uur op rijksweg 252 ter hoogte van de Westkade in Sas van Gent. De automobilist reed over de rijks weg vanuit België toen hij ter hoog te van de Westkade plotseling moest uitwijken voor een tegenlig ger die op de verkeerde weghelft reed. Door deze manoeuvre raakte de personenauto in een slip en ram de een lantaarnpaal. Vervolgens kwam het voertuig in botsting met een boom en kantelde in een perk langs de weg. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De tegenligger is doorgereden. Wat de verkiezingen betreft vinden gs met de werkgroep dat voor de bestaan de vertegenwoordiging in de water schapsbesturen geen veranderingen moeten worden aangebracht, die lei den tot indirecte verkiezingen. Voor de groep gemeenschapsbelangen ligt dat op praktische gronden anders, vindt het college. Met rechtstreekse verkiezingen - door alle kiesgerechtigden in Zeeland - zou den zeer aanzienlijke kosten gemoeid zijn. Gs vinden het met verantwoord die te laten dragen door de huidige om- slagplichtigen Daarbij wijst men erop, dat de mogelijkheid van indirecte ver kiezingen indertijd in de regeringsnota .Naar een nieuw waterschapsbestel0' is opengehouden. Rechtstreekse verkie zingen over de hele linie wijzen gs af. omdat die niet stroken „met de functio nele bestuursvorm van het water schap". De zittingsperiode hoort vol gens gs 4 jaar te zijn, net als bij de pro vincie en de gemeenten. Het democra tisch gewicht van de waterscfiapsver- kiezingen kan worden vergroot door ze te houden, kort na de verkiezing van nieuwe gemeenteraden: de nieuw geko zen raadsleden kunnen dan de verte genwoordigers m de waterschapsbestu ren voor .gemeenschapsbelangen' kie zen. Gs laten weten, dat zij nog een nadere beoordeling willen hebben van de vraag of het districtenstelsel in de nieuwe bestuursvorm van de water schappen moet worden gehandhaafd. Dat onderwerp moet in de vervolgstu die van de Zeeuwse werkgroep worden uitgediept. Door die groep is de dis trictsindeling „uit een oogpunt van de relatie bestuur-bestuurden voorlopig positief beoordeeld. De "Walcherenin de takels van de gelijkr amige bok. VLISSINGEN - Het Vlissingse ber gingsbedrijf Van den Akker is er vrijdag, na eerder deze week bij de operatie nogal wat tegenslag te heb ben ondervonden, in geslaagd het Rotterdamse binnenvaartschip tValcheren' te bergen. Het schip be gon vrijdagmiddag omstreeks vier uur aan de (sleep)reis naar Ouwer- kerk. Daar zal de 'Walcheren', die dinsdag 22 maart bij 'De Griete' in de Westerschelde bij Terneuzen zonk. bij de firma Van de Marei wor den afgeleverd. Het staat vrijwel vast dat het schip zal worden ge sloopt. Het bergingsbedrijf ondervond nogal wat tegenslag bij de berging van het 402 brt metende schip, dat toen het ten onder ging een deklading cellulo- sepapier had. Begin deze week raak te de bok 'Kollossus' zwaar bescha digd. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn de poten van de bok ten gevolge van de harde wind 'ge knikt'. Toen de 'Walcheren' door de gelijknamige bok, die de 'Kolossus' verving, eenmaal boven water was gehaald, bleek dat de papierrollen klem zaten in het gangboord. Hier door kon het binnenvaartschip niet uit de stroppen worden gehaald, om dat het dan weer zou zinken. Vrijdag morgen omstreeks vijf uur vertrok het bergingsvaartuig 'Onrust' van de firma Van den Akker naar het gebor gen schip om de lading over te ne men. Omstreeks vier uur vrijdagmid dag. drie dagen later dan men had gehoopt, was men zo ver dat de "Wal cheren' weer drijvend was. Het schip vertrok, gesleept door de "Banjaard' van de firma Van de Marei, naar Ou- werkerk. waar het vermoedelijk zal worden gesloopt. Volgens de woord voerder van het bergingsbedrijf is het schip niet lek geraakt. De schade aan de machine is echter bijzonder groot omdat de 'Walcheren' met draaiende motor is gezonken. VERKENNING A UGUSTUS VORIG JAAR: DEN HAAG - Het Sloegebied zou ge schikt zijn voor de opslag van licht- en middel radioactief afval. Dat blijkt uit een 'verkenning', die het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne vorig jaar augustus maakte langs een aantal lokaties in Nederland voor de opslag. In die verkenning is ook be zien of het Oosterscheldegebied in aan merking kon komen. Daarbij werd ge dacht aan de mogelijkheid de pijlers van de stormvloedkering voor de op- ADVERTENTIE) Ligt het Shell helpt-boekje met kortingcoupons al in uw dashboardkastje0 U weet: bij Shell is de pompprijs nooit hoger dan bij 'n ander merk bij u in de buurt. Zo tankt u bij Shell prima kwaliteitsbenzine voor een lage prijs. En op die lage prijs krijgt u nu nog eens 4 cent per liter korting bi) inlevering van de Shell korting coupons. slag te benutten. Dat zou echter tech nisch moeilijk uitvoerbaar zijn. Minister Winsemius van volkshuisves ting, ruimtehjke ordening en milieuhy giëne heeft in een brief alsnog bekend gemaakt welke lokaties in de verken ning opgenomen zijn geweest. Aanvan kelijk weigerde de minister het stuk openbaar te maken. De Haagse redac teuren van een aantal provinciale kran ten - ook die van de PZC - begonnen vorig jaar oktober een procedure op grond van de wet openbaarheid van be stuur. De bewindsman heeft in dat ka der nu gereageerd met een brief, waarin de lokaties worden opgesomd. Intussen is voor de opslag van het ra dio-actief afval de gemeente Zijpe geko zen. Daarmee blijven de andere plaatr sen, die in de verkenning worden ge noemd - in ieder geval op dit moment - buiten bespreking. Kerncentrale Uit de brief van de bewindsman blijkt, dat het voor het Sloegebied geldende bestemmingsplan volgens de verken ning van vorig jaar augustus geen be lemmering voor de opslag vormde "voorzover het althans gebied betreft onder beheer van de gemeente Vlissin- gen'. Problemen werden voorzien in Borsele, mede in verband met de bouw van een opslagfaciliteit bij de kerncen trale. Uit de brief wordt duidelijk, dat de di recteur van het havenschap Vlissingen zich vorig jaar bereid toonde alle mede werking te verlenen. Hij had 'enige inte ressante suggesties, die de realisatie van de interimopslag waarschijnlijk aanzienlijk kan vereenvoudigen'. Op bestuurlijk niveau had in augustus geen overleg plaatsgehad De andere plaatsen, waar lokaties voor de opslag bezien werden zijn: Flevo land, Rijnmond, westelijk havengebied Amsterdam, Harlingen, industriege bied Moerdijk en Ouderkerk aan de Amstel. Het terrein, dat tenslotte voor de opslag bestemd wordt, in Zijpe, kwam in de verkenning niet voor. I Twijfel Toeristisch gezien is de Paas- vakantie een twijfelgeval. Er zijn weliswaar heel wat mensen vrij, maar er is nog niet allerwege die instelling van: met z'n allen de la- j: nen in en de paden op. En omdat ook de weergoden in de- ze tijd van het jaar over het alge- meen niet zo uitbundig plegen uit te pakken, weet de recreatie-indus- trie niet precies wat er staat te doen. Die tioijfel kreeg deze week duide- lijk gestalte toen wij. bij een ver- maak verschaffer navraag deden naar de mogelijkheden voor het ge- nieten van enig vertier. Toen daarbij werd geïnformeerd naar de openingstijden van de at- tractie klonk het wat onzeker: „Zijn we d'r dan zijn we open, zijn we d'r niet, dan zijn we dicht". Als u voor zo'n wankele suggestie niet uit uw luie stoel wenst te ko- men, hebt u nog gelijk ook! Ons zult u er tenminste niet aan- treffen: voor zo'n open vraag slaan wij dicht. TERNEUZEN - De PvdA neemt geen gerechtelijke stappen tegen de ex-pen- ningmeester van de werkgroep 'Huma nitaire Steun Derde Wereld' van de af deling Terneuzen. Die drukte de afge lopen drie jaar iets meer dan 18.000 gulden, ingezameld in het kader van een actie voor vakbondsleiders in Chi li, achterover. Donderdagavond be sloot de afdeling tijdens een bijeen komst achter gesloten deuren justitie niet in te schakelen. Er komt wel een arbitragecommissie, die met de ex- penningmeester, de Sluiskilse M. van V., een 'terugbetalingsregeling' op po ten moet zetten. Van V. toonde zich al eerder bereid om het geld in maandelijkse termijnen van een paar honderd gulden terug te beta len De besloten afdelingsvergadering werd bijgewoond door ruim veertig PvdA-ers. Voorzitter André Soomers vertelde hen hoe de vork in de steel zat. De penningmeester van de werkgroep 'Humanitaire Steun' had misbruik ge maakt van het vertrouwen, dat zij bin nen de partij genoot en het geld. bijeen gebracht door de leden, achterover ge drukt. Bij controle van de kas van de werkgroep, in november vorig jaar. bleek dat de vrouw niet meer dan hoog uit 400 gulden aan de Chilenen had overgemaakt. De verduistering kwam pas na een paar jaar aan het licht omdat de contacten met Chili moeizaam verliepen. Maar ook de vertrouwenspositie, d»e de pen ningmeester innam, speelde daarbij een rol. De afdeling kreeg donderdagavond een 'bindend advies' van het PvdA-hoofd- bestuur voorgeschoteld. Dat advies rol de uit de bus na overleg tussen hoofd en afdelingsbestuur, waarbij ook juridi sche adviseurs waren betrokken Het hoofdbestuur voelde weinig of niets voor gerechtelijke stappen, ook al om dat Van V direct schuld had bekend. Bovendien stond de partij op het stand punt dat het geld, wanneer een juridi sche procedure zou worden gestart, toch ook niet boven water zou komen. Commissie Het hoofdbestuur adviseerde wel een arbitragecommissie in het leven te roepen, die de zaak Verder moet afwik kelen. In die commissie hebben voor aanstaande PvdA-ers uit Zeeland zit ting. De leden van de afdeling Terneuzen be sloten donderdagavond dat het gebeu ren geen invloed mag hebben op de werkzaamheden van de werkgroep en dat de Chili-actie in het belang van de mensen in Chili doorgang dient te vin den'. De landelijk coördinator van de Chili-actie stelde namens de ABVA/ KABO - die de Chili-actie landelijk op touw heeft gezet - een bedrag van 1500 gulden ter beschikking. Dat bedrag moet worden gezien als een 'startkapi taaltje'. Inmiddels hebben de PvdA-leden in Terneuzen ook alweer 600 gulden op tafel gelegd. Tijdens een volgende ver gadering zal de afdeling een nieuwe werkgroep 'Humanitaire Steun Derde Wereld' kiezen. De zittende werk groepsleden traden donderdagavond af, maar zijn stuk voor stuk herkies baar. De PvdA-Terneuzen wil de Chili- actie met een schone lei beginnen. Onbekende man van Zeelandbrug gesprongen ZIERIKZEE - De groep Schouwen- Duiveland van de rijkspolitie tast nog in het duister over de identiteit van een man die vrijdagmiddag volgens ooggetuigen van de Zeelandbrug is ge sprongen. Getuigen zagen een man, ge kleed in een blauwe lange broek, wit/ grijs overhemd, blauw vest en bruine schoenen, omstreeks 14.50 uur van de reling van de brug springen. Bjj naderonderzoek trof de rijkspolitie een onbeheerde auto aan op de plaats waar de man naar beneden moet zjjn gesprongen. De rijkspolitie te water heeft met het vaartuig RP18 enkele uren gezocht, maar die zoekactie lever de niets op. Tot vrijdagavond laat was er geen melding van vermissing bij de rijkspolitie binnengekomen. De groeps commandant van de rijkspolitie Schou- wen-Duiveland verzoekt een ieder die inlichtingen kan verstrekken of het stoffelijk overschot van de man aan treft. contact op te nemen met het groepsbureau onder telefoonnummer 01110-4055.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5