Grootscheeps onderzoek oplichtingspraktijken EENMANSACTIE Raadselachtige brand woning in Oost-Souburg Ben wDomburg draaien besluit 'piekopvang' terug HOORT. ZIETif 'Goed gemerkt' kan diefstal voorkomen COÖRDINATIE RECHERCHE VLISSINGEN ZATERDAG 2 APRIL 1983 PZC/provincie MIDDELBURG- Mr. van Nierop, officier van justitie in Middelburg, heeft de recherche van de gemeentepolitie in Vlissingen belast met het coördineren van het onderzoek tegen de 53-jarige Vlissinger Walter V. Het gaat hier om een onderzoek naar mogelijke oplichtingspraktijken rond het afsluiten van beleggingscontracten. Het aantal aangiften van gedupeerden loopt in de tiental len. Tot op heden zijn daar geen aangiften uit Zeeland bij. Het totale bedrag dat met de veronder stelde strafbare feiten gemoeid is, neemt forse vormen aan. Woordvoerder adjudant De Putter van de gemeentepolitie in Vlissingen blijft daar echter vaag over: „Ik zit met een aantal nullen", wilde hij alleen kwijt. hij geloof ik. op de verkeerde manier heeft gebruikt", aldus de Vlissingse me vrouw. Het vertrouwen dat V. uitstraal de deed alweer geruime tijd geleden een Omdat het onderzoek, waarbij ook poli tiekorpsen uit andere delen van het land elementen hebben aangedragen, internationale uitlopers heeft, wordt verwacht dat daar enige tijd mee heen zal gaan voor er sprake zal kunnen zijn van een afronding van de bevindingen. Op het ogenblik wordt er druk gecorres pondeerd met buitenlandse instanties. Justitie-voorlichter mr. Daverschot acht het niet onmogelijk, dat er straks reizen naar het buitenland zullen moe ten worden gemaakt om belastend fei tenmateriaal te kunnen verzamelen. Een klein team van de recherche in Vlis singen is sinds enkele weken met de zaak Walter V. bezig. Voorheen was de politie in de Schelde- stad zijdelings betrokken bij zaken rond Walter V. die in 1976 werd veroor deeld voor oplichtingspraktijken. Op papier is Walter V nog steeds ingezete ne van Vlissingen. Hij werd daar in 1930 geboren. Of hij er de laatste jaren ook heeft gewoond is echter de vraag. Vol gens de eigenaresse van een pand aan de Scheldestraat, waar V. een aantal ja ren boven een hulppostkantoor verblijf heeft gehouden, was die ruimte slechts ingericht als kantoor. W. had in dezelf de Scheldestraat in Vlissingen ook een modezaak. Zowel bij de eigenaresse van het kantoorpand als die van het pand waarin de modezaak was gevestigd, heeft V. een aanzienlijke huurschuld. De betalingen van de huur van het mo demagazijn werden in de tijd dat V. er Een kast vol ordners in een leeg pand... het beheer voerde, zouden zijn gedaan met cheques die op naam stonden van een onderneming gevestigd volgens op het voor de Britse zuidkust gesitueerde eiland Man. Bij vonnis van de arrondissements rechtsbank in Middelburg werd Walter V. vorig jaar februari in staat van faillis sement verklaard, samen met zijn echt genote M.S. Beiden stonden te boek als bemiddelaars in onroerend goed, trans acties en beleggingen. Op het moment dat het faillissement werd uitgespro ken,' woonde het echtpaar in Arnemui- den. Volgens mededelingen van de af deling bevolking van de gemeente Bor- sele zou V. ook woonachtig zijn geweest in Lewedorp, in een pand aan de Maal- weg. Dat pand staat nu leeg. Merkwaar digerwijs bleef in een tot zomerwoning verbouwde opstal achter de boerderij aan de Maalweg wel een duidelijk vanaf de buitenzijde zichtbare uitpuilende ordnerkast aanwezig. Postbusnummers Bekend is dat V. in Vlissingen een post busnummer had dat diende als contac tadres voor diegenen die wilden reflec teren op advertenties in landelijke bla den in Nederland en België. Daarin werden 'schitterende beleggingen' aangeboden in onder meer Florida. Het betrof hier appartementen, hui zen, villa's gronden en recreatie-objec ten. Ook werd er geopereerd vanuit een adres in het Brabantse Gilze. Van daaruit werd onder meer als vorm van belegging het in eigendom verkrijgen van gedeelten van een jachthaven aan de kust van Florida aangeboden. Buurtbewoners aan de Scheldestraat in Vlissingen zagen in V. een vertegen woordiger in goede doen. altijd keurig gesoigneerd, beschaafd in het pak, bij voorkeur getooid met een donkerblau we schipperspet en een diplomatenkof fertje binnen handbereik. Een man ook, aldus de eigenaresse van de bovenwo ning aan de Scheldestraat, die altijd fantastische verhalen kon vertellen. „Een clèvereman met capaciteiten, die Geringe schade brandje Hercules MIDDELBURG - Door oververhitting van verwarmingsspiralen ontstond vrijdagmorgen om tien over half elf een kleine brand in het isolatiemate riaal van een krimpoven bij de Hercu les-fabriek in Middelburg. De brand weer wist door snel ingrijpen over slaan van het vuur naar andere delen van het chemisch bedrijf te voorko men. De krimpoven bevindt zich in een pak huis en dient voor het vervaardigen van het verpakkingsmateriaal voor af te le veren produkten. Ze maakt dan ook geen deel uit van het produktieproces bij Hercules. De omstreeks tien voor elf gearriveerde brandweerlieden hadden vanwege de vrij grote rookontwikkeling even moei te om de brandhaard te vinden. Niette min kon kort na elf uur het sein 'brand meester' worden gegeven. Het vuur werd bestreden met een gecombineer de hoge- en lagedrukwagen van de Mid delburgse brandweer. Voor de zeker heid werden vier andere voertuigen achter de hand gehouden. Volgens de heer N. Lankhuizen. accounting super visor bij Hercules, is slechts geringe schade ontstaan en was er geen gevaar voor overslaan van de brand naar vitale delen van de onderneming. B. en W. Aardenburg spreken gedeputeerde AARDENBURG - Het gemeentebe stuur van Aardenburg vergadert op 25 april met gedeputeerde Ventevogel. Aan de orde zullen komen de erfpacht kwestie en de aanvullende subsidiever lening voor het carillon. Alle raadsle den mogen aan het overleg deelnemen. echtpaar besluiten hem tienduizend gulden te lenen. Het enige wat men na dien ooit van hem vernam was, dat er een telegram kwam. waarin de terugbe taling van het geld werd aangekondigd. Daar zou het ook bij blijven Geklaagd Recentelijk gemaakte slachtoffers van de praktijken van Walter V. hebben in middels geklaagd over het verloop van het elders in Nederland op gang geko men maar nu vanuit Vlissingen ge coördineerde onderzoek. Volgens jus titie-voorlichter mr. Daverschot heeft dat te maken met de spreiding van de woonplaatsen van de gedupeerden. „En verder is het verzamelen van be wijsmateriaal in dit soort praktijken geen simpele zaak" Mr. Daverschot verwacht dan ook dat het onderzoek nog geruime tijd in beslag zal nemen. Daarbij is het zelfs mogelijk dat het zwaartepunt van het onderzoek zich naar een ander arrondissement zal ver plaatsen. Het onderzoek is nog in een zo pril sta dium dat de justitie kennelijk geen ter men aanwezig achtte om V. in zijn be wegingsvrijheid te beperken, toen hij enkele weken geleden op Schiphol werd aanslagen. Het faillissement dat vorig jaar over Walter S. werd uitgesproken is vermoe delijk het derde in enkele tientallen ja ren tijds. Bij het uitspreken van het fail lissement in 1968 zou er sprake zijn ge weest van een schuld bij kleine en grote crediteuren voor een totaal van miljoe nen guldens. Van de schuldeisers heeft toen alleen de fiscus haar deel kunnen opnemen. Curator in het vorig jaar uitgesproken faillissement is mr. C.H. Brinkman te Middelburg. Hij verklaarde deze week desgevraagd nog weinig in het faillisse ment te kunnen ondernemen vanwege de bindingen die er bestaan met een ander faillissement dat betrekking heeft op een onderneming, luisterend naar de naam Benelux Immobilien bv in Breda. „Ik ben nog niet goed uit die knoop" zei mr. Brinkman, die verder sprak over 'een nogal ondoorzichtige zaak'. Zwart geld Hij verklaarde inmiddels wel de in druk te hebben gekregen dat er gedu peerden zijn, die zich niet als zodanig willen bloot geven uit angst voor fisca le gevolgen omdat dan duidelijk zal kunnen worden, dat er sprake is ge weest van het beleggen van zwart geld. „Dat is waarschijnlijk ook de reden dat er niet direct een geweldige run op mij kwam toen ik als curator werd be noemd", aldus mr. Brinkman. Op het ogenblik zijn er bij hem kleine en grote vorderingen ingesteld, waaronder een van tonnen. Ook de belastingdienst heeft een vordering ingesteld ter om vang van honderdduizenden guldens. Die vordering berust op ambtshalve aangehouden op verdenking van het betalen met valse cheques. Hier ging het overigens niet om een aangelegen heid die rechtstreeks verband houdt met het vanu-t Vlissingen gecoördi neerde onderzoek. Mr. Brinkman zei met belangstelling de uitslag van het politie-onderzoek af te wachten, zodat hij als het onderzoek nog onverwachte actieva zou kunnen opleveren, zijn clienten nader tegemoet hoopt te kunnen komen. Het inmiddels leegstaande pand aan de Maalweg in Lewedorp: mogelijk een van de 'operatiebases'. JONGEN SPRONG UIT RAAM OOST-SOUBURG - Een flinke binnen brand heeft vrijdagmiddag aanzienlij ke schade aangericht op de overloop en de vliering van een woning aan de Na- gelenburgsinge! in Oost-Souburg. De brand moet ontstaan zijn in of bij de deur van de badkamer, maar over de oorzaak tast de brandweer geheel in het duister. Op het moment van de brand was alleen een zoon des huizes aanwezig. Hij moest zich via zijn slaapkamerraam in veiligheid stellen. Bij de sprong in de achtertuin bleef hij ongedeerd. De brandmelding kwam om 15 47 uur. waarna de Vlissingse brandweer uit rukte met een ladderwagen en een au tospuit. die om 15.54 ter plaatse waren. Er kwam een enorme rookontwikkeling uit de deur. zodat het pand met pers luchtmaskers betreden moest worden Het vuur werd bestreden met een hoge drukspuit. De vlammen hadden zich in middels van drogend wasgoed meester gemaakt en lieten weinig over van het plafonnetje van zachtboard. waarbo ven zich de vliering bevindt. Het gevolg was. dat allerlei brandbare spullen van dit vlierinkje naar beneden kwamen en het vuur aanwakkerden. Daarop werd een tweede hogedrukspuit ingezet en via de ladderwagen werd het vuur van buitenaf te lijf gegaan, want de vlam men hadden zich inmiddels ook onder de dakpannen genesteld. Om dit ge vaar te bezweren moest de brandweer dakpannen verwijderen, die later overi gens weer netjes terug werden gelegd. Dankzij het feit dat alle deuren gesloten waren, bleef de brand beperkt tot de overloop en de vliering, zodat de bewo ners. de familie R. W.. niet naar een tij delijke andere behuizing hoeft om te zien: de slaapkamers hebben geen schade opgelopen en op de benedenver dieping is alleen wat waterschade. Om 17.02 uur waren de zeventien betrokken brandweerlieden de brand meester. De schade wordt geschat op zo'n 15.000.-. De familie W. is verzekerd. Gekraak De zoon vertelde de recherche, die een onderzoek naar de oorzaak van de brand instelde, dat hij alleen thuis was en op zijn kamer zat te lezen. Toen hij gekraak hoorde, ging hij eens kijken, maar bij het openen van de deur werd hij geconfronteerd meteen vuurzee. Hij sloot de deur weer en ontsnapte door het raam. De rest van de familie kwam korte tijd later thuis. Een andere zoon trachtte nog met behulp van een tuins lang erger te voorkomen, maar slaagde daar niet in i ADVERTENTIE i van 1 april tot en met 16 april draait in kapelle alles om wol en katoen bas mar de jager tonen wollen en katoenen gordijnen, meubelstoffen en tapijten uil heel europa natuurlijk - dal woord is hier wel op zijn plaats zijn er wollen en katoenen tapijten van besouw, de neöerlandse fabric die alle andere steeds een draadje voorblijft, op vrijdag en zaterdag onthullen tapijtmakers van danskina hun geheim, zij laten zien hoe zi, met fet pistool de prachtigste wollen karpetten maken die kunt u in ieder formaat in iedere kleur en in ieder ontwerp bestellen rCI bas+ mar de jager Ton Wortelboer graveert het postcodenummer en het huisnummer in een frame van een fiets. Ranchers in Amerika merkten hun vee. zodat ze het gemakkelijker kon den herkennen. Bovendien bedacht een veedief zich wel twee keer om aan dergelijke runderen de vingers te branden. Te herkenbaar. In Europa hebben in vroeger eeuwen heel wat veroordeelden het brandmerk van de beul in hun vlees voelen schroeien. Het was bedoeld als lijfstraf, maar ook altijd makkelijk voor herkenning en opsporing. In Nederland werd dit schandmerk - meestal een stadswapen of letters - in 1854 voor de laatste keer met het gloeiende ijzer op de linkerschouder van een misdadiger aange bracht. De actie 'Goed gemerkt', waarvoor de rijkspolitie momenteel de voorbereidingen treft, is weliswaar veel humaner, maar heeft toch flink wat overeenkomsten. En ook het oogmerk (niet te verwar ren met brand- of schandmerk) is vrywel hetzelfde: een gemakkelijker herkenning, opsporing en registratie. Niet van mens of dier, maar van waardevolle voorwerpen, waaronder met name fietsen, waarvan er jaar lijks in Nederland honderdduizen den op onwettige wijze van eigenaar verwisselen. Vooruitlopend op deze actie van de rijkspolitie is 30-jarige Tom Wortelboer uit Hulst reeds be gonnen met het merken van allerlei voorwerpen en fietsen. Met een gra- veermachientje brengt hij postcode- en huisnummers aan op het frame van fietsen en hij heeft zich een 'ultra violette viltstift' aangebracht, waar mee hij voorwerpen onzichtbaar kan merken. „Ik hou me daarbij zoveel mogelijk aan de richtlijnen die in de toekomst gehanteerd zullen worden. Zo graveer ik in fietsen het postcode- en huisnummer in het frame aan de rechterkant, vlak onder het zadel". Op de vraag of het uitvijlen van de .gegraveerde nummers niet een een voudige zaak is, antwoordt hij: „Ja zeker, maar veel helpt het niet. Een weggevijld nummer is heel eenvou- dig weer zichtbaar te maken via de etsproef'. Wortelboer kwam op het idee naar aanleiding van een uitzending van het televisieprogramma 'Opsporing verzocht', waarin veel antiek werd getoond, dat bij de aanhouding van inbrekers boven water was gekomen en waarvan men de eigenaar zocht. „Het is werkelijk onvoorstelbaar, maar de meeste mensen kunnen na een inbraak niet vertellen wat er ge stolen is en hoe het er precies uit ziet". Daarom is een goede registra tie nodig van waardevolle spullen. Dat kan door te graveren of door te merken van een ultra-violette stift. De merken die met de stift zijn aan gebracht zijn vopr het menselijk oog onzichtbaar en komen alleen aan het licht als het voorwerp dat gemerkt is een ultra-violette lamp of zoge naamd 'blacklight' wordt gehouden. Wortelboer zoekt bij het merken een plekje uit, waarbij geen schade kan ontstaan en het voorwerp zijn waar de behoudt. De plaats waar het merk zich bevindt en welke merktekens zijn gebruikt worden zorgvuldig ge noteerd op een registratiekaart. Dat zelfde geldt voor fietsen. Op de kaart wordt dan ook het framenummer, merk en kleur van de fiets genoteerd met het ingevijlde postcode- en huis nummer. Volgens Wortelboer biedt merken verschillende voordelen. Ten eerste is na diefstal het gestolen een voudiger op te sporen. Om maar het voorbeeld van de postcode te nemen: een postcode omvat maximaal 25 adressen en als dan ook nog het huis nummer is vermeld kan het helemaal niet meer missen. Daarnaast zullen dieven spullen sneller laten staan, omdat het te eenvoudig is aan te to nen dat de fietsen of andere voorwer pen niet hun eigendom zijn. Ook voor helers van bijvoorbeeld antiek en schilderijen is het om diezelfde reden niet erg aantrekkelijk dergelijke ge merkte goederen te kopen. Er gaat dus ook een preventieve werking van merken uit. De ultra-violette stift is overigens alleen maar te gebruiken op po reuze voorwerpen. Op glas bijvoor beeld werkt het niet. Maar waar alle merkwijzen falen is altijd nog de mogelijkheid gedetailleerde foto's te nemen van de voorwerpen en deze te beschrijven. Ton Wortelboer is er nu al zo'n anderhalve maand mee be zig. „Ik heb er gewoon de tijd voor en het interesseert me. Men moet mij echt niet zien als een aankomend of semi-politieman". Januari 1984 begint de politie de lan delijke actie 'goed gemerkt'. Wortel boer schiet daarmee eigenlijk onder de duiven de politie. „Als ik daar op moet wachten. Dat duurt me te lang naar m'n zin. Ik kan het me overigens wel voorstellen. De politie moet dat massaal opzetten en dat kost tijd. Maar als ik hier begin effen ik al een beetje het gebied voor de actie. Ik wil de politie echt niet de loef afsteken. Zo is het niet", verzekert Ton. Regionaal coördinator Voorkoming Misdrijven van Zeeland T. Stehou- wer is helemaal niet blij met de een mansactie van Wortelboer. Ge doemd om te mislukken, meent 8te- houwer. „De actie 'Goed gemerkt', die nu in voorbereiding is, is meer dan alleen een nummer in vijlen. Het betekent ook registratie van voor werpen in de computer van de Cen trale Recherche Informatiedienst, helingbestrijding, bekijken hoe in- braakveilig je woning is. De hele poli tie moet ingespeeld raken op de ac tie. En wat het belangrijkste is: de actie moet door een groot gedeelte van de bevolking worden gedragen. Anders heeft het geen nut". Volgens Stehouwer is het niet denkbeeldig dat als de activiteiten van Wortel boer mislukken, de aandacht voor de actie van de politie in dat gebied weg is. „Dan verliest men het vertrouwen in 'Goed gemerkt' en krijgt de actie met genoeg steun vanuit de bevol king". Hij legt uit dat aan de actie grondige studies vooraf zijn gegaan en dat momenteel proef wordt ge draaid in en rond Deventer om de 'kinderziektes' eruit te krijgen. Volgens opperwachtmeester W. Diercx van de afdeling Voorko ming Misdrijven in Zwolle verloopt de proef voorspoedig. Er zijn bij voorbeeld in het Overijsselse Rijs- sen zo'n 12.000 fietsen van een post codenummer voorzien, dat 60 k 70 procent van het totale bestand is. Hij signaleert een daling van het aantal diefstallen van fietsen van ze ven tot acht in de week tot drie a vier in de maand, maar hij denkt wel dat dat lage cijfer is veroorzaakt door de vele publiciteit rond de proef. Hij verwacht dan ook dat dat getal nog wel zal 'bijtrekken'. Maar naar schatting moet het aantal diefstallen van fietsen bijvoorbeeld toch wel terug zijn te brengen tot de helft.. Een ander voordeel van de regi stratie noemt Diercx de betere aan gifte van diefstal. Als een flets is ge merkt zal de gedupeerde eigenaar sneller geneigd zijn om de diefstal aan te geven, omdat de kans dat zijn vervoermiddel weer terecht komt ge woon groter is. „De opzet lijkt goed te slagen", zegt Diercx optimistisch. Hans Vonk V, NOODTERREINEN EEN VOOR EEN OPEN leden goed wonen kerkplein 57 kapelle DOMBURG - Burgemeester en wet houders van Domburg hebben beslo ten op hun schreden terug te keren en het beleid rond de toeristische 'piekop vang' te laten zoals het was. Een maand geleden ging de raad nog ak koord met een door b en w voorgestel de drastische wijziging van de piekop vang. Toen was het nog de bedoeling om alle zogenaamde overloopterrei nen voortaan gelijktijdig te openen en dan in fases vol te laten lopen. De oude regeling, die nu wéér van stal wordt gehaald, bestaat uit het één voor één openen van de nood-kampeerterrei nen. Pas als het eerste overloopterrein helemaal vol is, mag het tweede nood- terrein worden geopend, worden geopend De 'piekopvang' treedt in werking zo dra alle normale campings in de ge meente Domburg vol zijn. Op dat mo ment wordt een 'crisiscentrum' be mand. dat de kampeerders die in Dom burg geen plaats vinden, verwijst naar andere campings op Walcheren. Zijn die ook vol, dan worden de overloopter- remen geopend. Doel van dit alles is het voorkómen dat dat mensen die geen kampeerplaats meer vinden, hun ten ten gaan opslaan in bossen of duinen. De 'piekopvang' is dus voornamelijk bedoeld om illegaal kamperen tegen te gaan. „Ons standpunt, dat overloopterreinen fasegewijs moeten worden opengesteld, wordt door andere Zeeuwse gemeenten niet gehuldigd. Domburg zou dan de enige gemeente zijn waar van fasegewij ze openstelling sprake is.", schrijven b en w in een mededeling aan de raad. Omdat er hierdoor een onwerkbare si- suatie zou ontstaan voor de politie, die immers controles moet uitvoeren op il legaal kamperen, wil het dagelijks be stuur van de gemeente de voorgestelde wijziging terugdraaien. De voorzitter van de Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg (SBD), A. Don. stelt echter dat ook nog andere overwegingen hebben geleid tot het te rugdraaien van het voorstel tot fase ring. De SBD exploiteert de Camping Domburg, en bezit een overloopterrein dat jaarlijks van de gemeente Domburg wordt gehuurd. De huur van dit gedeel te, het Hof Domburg, is met ingang van dit seizoen met 22 procent verhoogd en bedraagt nu 100.000 gulden. De SBD wilde alleen met deze huurverhoging instemmen, als de fasering van de over- loopterreinen niet door zou gaan. De ge meente Domburg heeft hiermee uitein delijk ingestemd, zo luidde het betoog van de heer Don in grote lijnen. De gemeenteraad van Domburg be spreekt de ontwikkelingen rond de pie kopvang en de verhuur van het Hof Domburg aan de SBD tijdens een ver gadering. die dinsdag 12 april om half acht 's avonds begint in het gemeente huis van Domburg. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31