De Vries (cda) is tegen helft bezuinigingen Drukte groter dan verwacht Dodental na in Colombia aardbeving veel hoger GROOT Zware gevechten in noorden El Salvador ra <x£s tyettoteWeoébi Burgemeester verbiedt AZ-Ajax op VOORJAARSNOTA OP LOSSE SCHROEVEN Prettig nieuws voor Polen bang Noord-lerland voor aanslagen Koningin met gezin op korte paasvakantie T? Auto v/d Vliet ANJELIERSTRAAT 6-7 Telefoon 01100- 16810 ALKMARR-ZEIST De wedstrijd AZ-Ajax wordt volgende week zater dag vrijwel zeker in het Olympisch Stadion gespeeld. De KNVB heeft hier toe besloten nadat burgemeester Roo- zemond van Alkmaar uit vrees voor supportersrellen gisteren een verbod uitvaardigde om de wedstrijd op za terdagavond in zijn gemeente te spe len. De burgemeester nam de beslis sing op grond van een artikel uit Gemeentewet. KNVB-competitieleider Jan Huij- brechts liet vrijdagavond weten dat wanneer beide clubs alsnog tot over eenstemming komen, de wedstrijd op zondag in Alkmaar worden gespeeld. Van AZ-kant zal dat geen problemen geven, Ajax blijft echter in principe vasthouden aan de zaterdagavond. De KNVB had als uitwijkdata ook nog dinsdag 19 en woensdag 20 april op de agenda staan. Burgemeester Roozemond van Alk maar het echter weten, dat er dan ook ppn verbod zou volgen. „De ervaring heeft geleerd, dat een door-de-weekse wedstrijd hetzelfde resultaat geeft als een wedstrijd op zaterdagavond. Verleden jaar tijdens de door-de- weekse bekerwedstrijd AZ-FC Utrecht kwam het medisch centrum pleisters en verband te kort om de gewonden te helpen" (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG CDA-fractieleider Bert de Vries verwerpt de helft van de plannen voor de Voorjaarsnota, die minister-president Lubbers donderdag bekend maakte. De Vries heeft grote problemen met de voorgestelde gedwongen arbeidstijdverkorting voor ambtenaren en de verhoging van de sociale premies. Van het bezuinigingspakket van f2 miljard laat hij zo niet meer dan de helft overeind. nu aan de orde is. Op de lange duur zou dat meer opleveren, aldus De Vries. Met zijn standpunt schaart De Vries zich achter WD-minister Rietkerk, die zich in het kabinet tegen de voorstellen van zijn collega Ruding verzet. Ook ondervoorzitter Evenhuis van de WD- fractie noemde vrijdag een opgelegde arbeidstijdverkorting „een onmogelij ke omstandigheid". Hij verlangde „ab solute ruimte" voor Rietkerk in het overleg met de ambtenarenbonden. De bonden hadden al eerder furieus gerea geerd op de plannen die in het kabinet leven. Premies Tegen de door minister Ruding voor gestelde verhoging van de sociale pre mies (met een half tot een heel pro eent), heeft het CDA eveneens grote bezwaren, in dit geval niet gedeeld door de VVD. De Vries is tegen verho ging van de premies, omdat die als gevolg van de premiegrens de lage De Vries vindt bovendien het werkgele genheids-aspect onvoldoende. Hij wil dat het kabinet dit jaar nog één miljard gulden extra beschikbaar stelt, vooral voor werkgelegenheidsprojecten voor jongeren en langdurig werklozen. De 25.000 banen bij de overheid, die minis ter Ruding in het vooruitzicht stelt, vindt het CDA onvoldoende. Waar het miljard vandaan moet komen, zei De Vries overigens niet. „Maar er is wel ruimte voor". In plaats van de door hem verworpen onderdelen van het pakket, stelt De Vries eerTbeperking van'de vakantie toeslag van ambtenaren tot 7,5 procent voor. Dat levert f 200 miljoen op. Daar naast werkt het CDA nog aan voorstel len voor bezuinigingen in de collectieve sector die ruim f300 miljoen kunnen opleveren. Daarmee zou het totaal aan ombuigingen op f 1,5 miljard komen. Als aanvulling is voor het CDA een verhoging van de BTW aanvaardbaar. Maai- volgens De Vries mag het totaal van f2 miljard uit de kabinetsplannen geen „heilig getal" zijn. De leider van de grootste regeringsfrac tie heeft de premier van zyn bezwaren op de hoogte gesteld. De meeste moei te heeft hij met de forse ingreep in de lonen van ambtenaren (2 procent in ruil voor een uur per week minder werken) en in de sociale uitkeringen, WARSCHAU (RTR) - De autoriteiten die minister Ruding (financiën) heeft hebben de Polen vrijdag optimistisch voorgesteld. Hij meent dat arbeidstijd- nieuws weten te brengen over het verkorting voor het overheidsperso- aanbod van vlees en suiker. Het neel niet bij diktaat mag worden opge- staatspersbureau PAP meldde dat het legd. aanbod van vlees in het tweede kwar- n A l Al taal van dit ^aar 6"00 ton Sroter zal \J1l(ierHandelen uitvallen dan men aanvankelijk had Het CDA is voorstander van arbeids- aangegeven en dat het in de eerste drie tijdverkorting voor ambtenaren, al- maanden 13.000 ton groter is geweest dus De Vries vrijdagavond in een dan men had verwacht, toelichting op zijn standpunt. Maar He Polen zijn zich steeds meer zorgen minister Rietkerk (binnenlandse za- gaan maken over de mogelijkheid van ken) moet de ruimte hebben daarover handhaving van de vleesrantsoering met de vakbonden te onderhandelen, op 2.5 kg per maand aangezien de De Vries zou toejuichen als die ge- veestapel kleiner wordt als gevolg van sprekken zouden leiden tot een ak- de hoge slachtcijfers. Waar de uitbrei- koord per 1 oktober of 1 januari over ding van het aanbod vandaan is geko- een veel verdergaande arbeidstijdver- men. werd niet meegedeeld, korting (bijvoorbeeld 5 procent) dan Het aanbod van alcoholische dranken en suiker, die niet meer op de bon zijn, wordt volgens PAP eveneens groter, terwijl het aanbod van graan geduren de het nieuwe kwartaal zal worden gehandhaafd. Bemoedigende cijfers waren er ook over de kolenwinmng in Polen, een van de peilers van de economie In de eerste drie maanden van dit jaar is 47,5 miljoen ton gedolven, honderd procent meer dan in de overeenkomstige perio de van 1982 inkomens zwaarder treft dan de hoge. Ook vreest hij opleving van het zwart- geldcircuit. Als het kabinet er op staat in de Voorjaarsnota een lastenverzwaring op te nemen, dan zal het CDA dat niet blokkeren, zei De Vries. In plaats van een verhoging van de premies, wil hij dan echter een verhoging van de BTW. Die verdeelt de lasten beter over de inkomensgroepen. Bovendien kunnen de burgers dan zelf beter bepalen hoe ze de klap willen opvangen. Met zijn protesten tegen de voorstellen van Ruding voor de Voorjaarsnota, die premier Lubbers donderdag „goed" noemde, zet De Vries het overleg in de ministerraad volgende week onder gro te druk. Hij ontkende echter met zijn opstelling een kabinetscrisis te riske- (Slot zie pag. 3 kol. 7) De kathedraal van Popayan veranderde door de aardbeving in een ruïne toen het dak grotendeels instortte. BOGOTA (RTR) Door een aardbeving die donderdag de historische stad Popayan in het zuidwesten van Columbia trof zijn zeker 500 mensen om gekomen en 1.500 gewond ge raakt. Deze vrees werd vrijdag uitgesproken in plaatselijke persberichten. Ruim 200 lijken waren volgens hulpverleners (Van onze correspondenti LONDEN De Noordierse politie en het leger zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht, omdat zij denken dat terroristi sche groeperingen voor het paas weekeinde gewelddadige acties hebben georganiseerd. Inlichtingen van veiligheidsagen ten wijzen erop, aldus de Noordier se politie, dat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) en het Ierse Nationale Vrijheidsleger (IN- LA) voor de komende dagen bom en moordaanslagen hebben voor bereid. Deze groeperingen zouden willen proberen gebruik te maken van de over het algemeen wat lagere vei ligheidsnormen die tijdens vakan tieweekeinden als met Pasen in acht worden genomen. De politie heeft in het bijzonder de mensen die krachtens hun beroep kunnen verwachten doelwit van terroristi sche acties te zijn, opgeroepen extra voorzichtig te zijn. In de Ierse Republiek zijn inmid dels elf mensen aangehouden, van wie wordt aangenomen dat zij ban den hebben met de INLA. De ar restaties werden verricht in een pub bij het vliegveld van Dublin. Het is de eerste keer dat de Ierse autoriteiten INLA-leden laten op pakken sinds deze organisatie vo rig jaar verboden werd verklaard. SAN SALVADOR (UPI) Het leger van El Salvador heeft met spoed ver sterkingen gestuurd naar de noordelij ke provincie Morazan, waar zwaar is gevochten met linkse guerrillastrij ders. Volgens de guerrilleros hebben zij in gevechten rond San Isidro 84 soldaten gedood. Militaire functionarissen wil den dit niet bevestigen, maar heten wel weten dat legereenheden naar Mora zan zijn gestuurd in een poging de rebellen te verdrijven. De guerrillastrij ders hebben sinds enige maanden een tiental dorpen in deze provincie in handen. Vier Belgische parlementsleden, een Vlaamse socialist, twee leden van de Groene Faunen en een lid van de Vlaamse Volksunie, hebben vrijdag in Brussel aan de Amerikaanse ambassa deur een brief overhandigd waarin be zorgdheid wordt uitgesproken over de toenemende Amerikaanse militaire en economische hulp aan El Salvador. De brief werd ondertekend door 83 Belgi sche parlementsleden. In een onder houd met de Amerikaanse ambassa deur hebben de overhandigers van de brief ook de huidige situatie in Nicara gua ter sprake gebracht. De vier Belgi sche parlementsleden hebben hun be zorgdheid uitgesproken over de steun van de Verenigde Staten aan de aan hangers van dictator Somoza en over de Amerikaanse politiek in Centraal Amerika in het algemeen al geborgen voor donderdag de nacht viel en het reddings werk moest worden gestaakt. Veel slachtoffers vielen in twee kerkge bouwen waaronder de kathedraal, die instortten tijdens de kerkdienst. Voor al rond Pasen trekt Popayan, dat be roemd is om zijn architectuur, ook veel buitenlandse toeristen, maar onder de eerste 120 doden die tot donderdag avond werden geïdentificeerd waren volgens de hulpverleners geen buiten landse toeristen. De schok was de zwaarste in 400 jaar en legde bijna de helft van de stad in puin. Bij een tweede, lichtere schok die de stad donderdagavond trof vluchtte de bevolking opnieuw de straten op en moesten ook talrijke ziekenhuizen wor den ontruimd omdat de muren dreig den in te storten. Gewonden en patiën ten werden overgebracht naar tenten. De schok werd in het hele Andesgebied DEN HAAG (ANP) De koninklijke familie is vrijdag voor een korte paas vakantie vertrokken naar haar buiten huis in Tavamelle Italië Koningin Beatrix en haar kinderen reisden via Bazel, waar prins Claus zich bij hen voegde. De rijksvoorlich tingsdienst heeft dit meegedeeld Wan neer de koninklijke familie terugkeert, is niet bekend gemaakt. waargenomen. Het epicentrum lag in een onbewoond gebied 20 kilometer ten zuiden van Popayan aan de grens met Ecuador. Pensioen Een studiecommissie stelt voor het pensioen van ongehuwde ambtenaren te verlagen. Per jaar gaat het om enkele duizen den guldens. (PAGINA 2) Opslag afval Opslag van licht- en middel- radioactief afval in het Sloege- bied is mogelijk. Een plan om ook de Oosterschelde-pijlers daarvoor te benutten stuit op technische problemen. (PAGINA 5) Gezelligheid BERGHDRIEBERGEN Ondanks wat toeristen ons land binnengeko- de natte en koude inzet van het Paas- men. Vooral vrijdagochtend was spra- weekeinde zijn vrijdag toch nog heel ke van een massale intocht van Duit- DEN HELDER - Met de Paasdagen voor de deur ivas het op Goede Vrijdag behoorlijk druk bij de veerboot naar Texel. Het koude weer is voor velen kennelijk geen beletsel om de Paasdagen op het eiland door te brengen. sers. Bij de grenspost Bergh-auloweg meldde de marechaussee rond tien uur 's ochtends een vier rijen file van twee kilometer lengte. Dat was onver wacht, gezien het weinig meewerken de weer en het feit dat de bloembollen nog niet in volle bloei staan. De VVV bij deze drukste grenspost constateerde dat de drukte daarom erg meeviel. Tegen twee uur gistermiddag was de file aan de grens zelfs tot drie kilometer gegroeid Nergens in het land deden zich ernstige opstoppingen voor. De verkeersdienst van de rijkspo litie in Driebergen signaleerde een drukte die groter was dan normaal en sprak 's middags van „levendig verkeer zonder problemen". Alleen op het ver keersplein Velperbroek was sprake van langdurige filevorming Het drukke Paasverkeer heeft in de Westduitse deelstaat Beieren van don derdagavond tot vrijdagochtend voor files tot een lengte van twintig kilome ter gezorgd Aan de grensovergangen naar Oostenrijk liep de wachttijd op tot drie uur en langer. Als gevolg van het drukke verkeer, waaronder veel vrachtwagens, ontstond vrijdagoch tend op de snelweg van Munchen naar Salzburg een file van achttien kilome ter. Actie Het personeel van de Haagse VW heeft het Paasweekeinde gekozen voor een actie tegen de plannen van de gemeente Den Haag de subsidie aan de VW met een miljoen gulden te vermin deren. De« personeelsleden dragen een armband met de tekst: „wij staken maar werken door". Zeeland De 'paastoeristen' zijn Zeeland geleide lijk binnengedruppeld. Een stroom Duitsers kwam de provincie vonge week al binnen zodat er vrijdag geen sprake was van een grote paasdrukte Volgens een woordvoerder van de meldkamer van de rijkspolitie in Mid delburg was het wel drukker dan op een doordeweekse dag „We hebben wat meer blikschade-gevalletjes gehad dan normaal maar verder hebben we geen overlast ondervonden van toeris ten". De bezetting van de vakantie accommodatie is niet optimaal. Lang niet alles is bezet. Rob Lantsheer draait al heel wat jaartjes mee in de top van het Nederlandse volleybal. Het 'harde leven' van een topspor ter gaat aan hem voorbijRo ken. drinken en gezelligheid 'Daar hou ik van'. (PAGINA 13) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Provincie: 5, 7, 9 en 11. Sport: 13. Weekendkrant: 17,18,19,20, 21, 23, 25. 26 en 27. iADVERTENTIEi Grote Alfa-show van 31-3 t/m 9-4 bij Verrijn Stuartweg 10, Goes, tel. 01100-28751. Geen overhaaste aanslagen meer [et kabinet heeft de afron ding van de zogeheten Voorjaarsnota - de tussentijd se bijstelling van de stand van zaken in het staatshuis- houdbóek - over het paasweekend heen getild. In grote trekken hebben de CDA- en WD-ministers de afgelopen dagen overeenstemming bereikt over de hoogte van de extra bezuinigingen in de rest van het jaar (ongeveer 2 mil jard). Eveneens is uitgemaakt hoe die pijn globaal moet worden verdeeld. Maar dat betekent nog bepaald niet dat nu alle problemen rondom deze nieuwe 'inleveringsronde' de wereld uit zijn De spreiding van de bezuinigingen op de departementen (ƒ800 miljoen) is zon der al te veel gemor geaccepteerd- Ook de (volgende) accijnsverhoging op ben zine per 1 juli (opbrengst 200 miljoen) was een uitweg zonder beduidende hin demissen. En daarmee was de helft van het streefbedrag binnen. Heel wat min der eenvoudig liggen de zaken op de 'andere route': een korting van 2 pro cent op de ambtenarensalarissen, de sociale uitkeringen'en de minimumlo nen. In wezen komt het erop neer dat de WD-ministers, met Rietkerk de baas van alle ambtenaren voorop, in het ka binet met deze voorstellen volledig klem zijn gezet. De heftige protesten van de ambtenarenbonden gisteren maakten al duidelijk dat er nog grote moeilijkheden zullen ontstaan. In het regeerakkoord van CDA en WD. waaraan het kabinet-Lubbers zijn bestaansrecht ontleent, is vastge legd dat het leeuwedeel van de bezuini gingen moet komen van de kortingen op de inkomens van ambtenaren en trendvolgers en op de sociale uitkerin gen. Ook de kosten van de volksgezond heid zullen drastisch omlaag moeten. Het kabinet wil met zijn snoeiplannen bewerkstelligen dat in het jaar 1986 30 miljard minder wordt uitgegeven in de sector van de collectieve voorzienin gen. Bij tussentijdse ingrepen, zoals nu in de maak, wordt duidelijk dat men in het Catshms deze lijn in versneld tempo wil doorzetten. Bovendien duidt veel erop dat het kabinet er in meerderheid op uit is de ontwikkeling van het ar beidsvoorwaardenbeleid in het be drijfsleven in de overheidssector en bij de sociale uitkeringen niet meer zo na drukkelijk te 'volgen'. Via de ambtena ren zou de overheid juist het voorbeeld in matigingsbereidheid moeten geven In de praktijk is daarmee op 1 januari van dit jaar al een begin mee gemaakt, toen de ambtenaren in het belang van arbeidstijdverkorting moesten inleve ren, terwijl het bedrijfsleven op dat mo ment nog lang zover niet was gevor derd. Nu evenwel in een reeks van nieu we CAO's de prijscompensatie is ge bruikt voor korter werken denkt het ka binet tegenover de ambtenaren, trend volgers en trekkers van sociale uitke ringen het tempo van korten te kunnen verhogen. De ambtenaren voelen zich dus zwaar belaagd. ABVA'KABO- voorman Van der Scheur heeft al flink uitgehaald tegen deze extra inlevering en minister Rietkerk van binnenlandse zaken zal het in de komende tijd met deze hele operatie knap moeilijk krij gen. Onder druk van uitlatingen uit ei gen gelederen is deze bewindsman in principe akkoord gegaan met de voor genomen extra kortingsmaatregelen. Had WD-leider Nijpels twee weken ge leden met geroepen dat hij zonder dras tische bezuinigingen om de 'tegenval lers' weg te werken zelfs bereid was een kabinetscrisis te nskeren? Maar Riet kerk weet ook dat hij eigenlijk nog maar nauwelijks bij de ambtenaren bonden aan tafel kan komen met zijn voorstellen. Van de extra arbeidsplaat sen m ruil voor korter werken met in gang van 1 januari)1. is tot nog toe maar weinig te zien geweest. En dat er - zoals premier Lubbers donderdag aankon digde - 20.000 tot 25 000 banen voor jon geren geschapen kunnen worden komt voorlopig in ambtenarenkringen erg ongeloofwaardig over. CDA-fractievoorzitter De Vries heeft inmiddels duidelijk gemaakt, dat hij ernstige bedenkingen heeft tegen overhaaste aanslagen op de ambtena rensalarissen en op de sociale zekerheid zonder een beleid dat uitzicht biedt op krachtiger bestrijding van de werkloos heid dan waarvan tot op dit moment sprake is. En déèr zal het politieke ge vecht in de komende weken bij de af ronding van de Voorjaarsnota en de be handeling van dat stuk in het parle ment dan ook wel over gaan. Waar het bedrijfsleven de laatste maanden door middel van het afsluiten van meerja ren-C AO's de herverdeling van werk tot een duidelijke inzet van het arbeids voorwaardenbeleid heeft gemaakt (tot tevredenheid van het kabinet zelfs) kan de overheid niet met ruwweg kappen bezig blijven. De ambtenaren en al die honderdduizenden die op een uitkering zijn aangewezen hebben er recht op op termijn te weten waaraan ze toe zijn. Dat vergt 'goed overleg' in de eerste plaats; dat vergt uitzicht op het effect van het grote inleveren. En daaraan gaat wat er tot vóór dit paasweekend over bezuinigingen in de Voorjaarsnota is afgesproken, in ieder geval mank vdM NCO-subsidies De Nationale Com missie voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking iNCO) heeft voor dit jaar een bedrag van 11.7 miljoen gulden aan subsidies toegewe zen Daarmee worden 106 groepen en organisaties in Nederland gesteund 42 subsidie-aanvragen zijn afgewezen, waaronder 12 projecten die vorige ja ren wel subsidie kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1