VECHTEN OM DE ZUIDPOOL omstreden schatkamer van de natuur PZC/ weekendkrant In gemoedelijker tijden dan de onze plachten tal van kranten en tijdschriften hun lege hoekjes op te vullen met rubrieken onder titels als 'Raar Maar Waar', 'Wist U Dat...?', vol kleine maar opvallende feitjes, doorgaans ontleend aan de wereld der wetenschap. De Zuidpool moet voor menige schrijver van dit soort rubriek jes een onuitputtelijke bron van inspiratie zijn geweest. Wist u dat 95 procent van het landoppervlak van de Zuid pool permanent met ijs bedekt is? Dat je daar 90 procent van al het ijs ter wereld vindt? Dat de ijslaag op Antarctica hier en daar maar liefst vijf kilometer dik is? Dat. als al dat ijs zou smelten, het wateroppervlak van de wereldzeeën 55 meter zou stijgen? En. wist u dat de winter op de Zuidpool negen maanden duurt, en dat het dan 60 graden onder nul kan worden? Enzovoorts, enzovoorts. Antarctica, guur maar onbedorven, een van de laatste plekken op de wereld waar nog i ontdekkingen te doen vallen, minder 1 gedetailleerd beschreven dan de ach- tussen 20 en 80 graden westerlengte bevindt) werden, hoewel ze niet daad werkelijk werden bezet, door de junta namens het volk van Argentinië op geëist. De afloop is bekend: de Argentijnen verloren de oorlog, en werden niet alleen van de Falkland-eilanden. maar ook van South-Georgia en de South- Shetland-eilanden (waar ze overigens al jaren een door niemand opgemerkt weerstation hadden) met harde hand verwijderd. Uiteraard handhaafden ze hun aan spraken. Vooral de situatie op het vasteland van Antarctica is wat claims henk dam terkant van de maan, is een eldorado voor rariteitenverzamelaars en roman tici. Zou je op het eerste gezicht zeggen. De werkelijkheid ziet er anders uit. In de winter werken er een kleine 500 hoog gekwalificeerde wetenschappers, een uit 14 landen afkomstige Gideonsben de die in de korte Poolzomer uitgroeit tot een paar duizend man. Die doen heel wat nuchterder werk dan het verzamelen van curiositeiten. Deze mannen en een enkele vrouw doen onderzoeken naar zaken als De anatomie van de Ommatophoca rossi', 'De geomorfologie van de Stromness Baai', of Diffuse weerkaat singen van radiogolven van de ionos- fere F-laag boven de Argentinië- eilanden'. Dit zijn allemaal titels van studies gedaan onder verantwoordelijkheid van de British Antarctic Survey (BAS), de overheidsinstelling waaronder het Britse stukje Zuidpool-onderzoek res sorteert. Recentelijk heeft de in de oude universiteitsstad Cambridge ze telende BAS een aardige opsteker ont vangen. Het budget van het onderzoek instituut. vorig jaar nog 5,7 miljoen pond (23 miljoen gulden) groot, is door de Britse regering ineens bijna verdub beld. De BAS mag nu in dit jaar en de volgende twee jaren in totaal 14 mil joen pond extra (57 miljoen gulden) uitgeven. Directeur dr. R.M. Laws van de BAS. om een reactie gevraagd: „Het is uiter aard erg goed nieuws voor ons insti tuut We hebben de laatste jaren door alle bezuinigingen nogal moeten in krimpen. We hebben nu 300 mensen in dienst, tegen 340 enkele jaren geleden. Nu kunnen we weer terug naar die 340". En dat allemaal in een Engeland dat onder Maggie Thatcher elke penny drie keer omdraait voor hij wordt uitgege ven. De onverwachte gulheid van de Britse regering heeft dan ook nogal dwingende redenen. De Falklandoor- log is er daar een van, het vermoeden dat de Zuidpool wel eens een (erg) rijk bezit zou kunnen zijn, een tweede. betreft bijzonder onoverzichtelijk. Ar gentinië meent recht te hebben op vrijwel het hele stuk Zuidpool waar over de Britten zeggen souvereiniteit te hebbm. De Britse aanspraken steken, juri disch gesproken, ongetwijfeld een stuk beter in elkaar dan de Argentijn se. De Britse claims gaan terug tot 1843, en werden in 1908 en 1917 for meel door het parlement bekrachtigd. Die aanspraken zijn gebaseerd op het feit dat Britse ontdekkingsreizigers als eersten het onbewoonde Antarcti ca voor hun land in bezit namen. Argentinië maakte in 1925 de eerste aanspraken, en formaliseerde die per decreet van 2 september 1946. Deze claims hebben in feite niet meer grond dan de constatering dat het opgeëiste stuk Antarctica het dichtst bij Argenti nië ligt. Britse uitnodigingen om het geschil voor het Internationaal Ge rechtshof uit te vechten, werden door Argentinië steeds van de hand gewe zen. en het is wel duidelijk waarom. Een ander gedeelte van het Britse gebied wordt opgeeist door Chili, ter wijl de claims van Chili en Argentinië elkaar ook weer overlappen. Behalve deze drie landen zijn er nog vier andere staten (Australië. Noorwegen. Nieuw- Zeeland en Frankrijk) die zeggen de souvereiniteit over gedeelten van An tarctica te hebben. Het gedeelte Zuid pool tussen 90 en 150 graden wester lengte wordt door niemand opgeëist. In 1952 leidden de verschillende aan spraken al eens tot een treffen. Tussen Argentijnse en Britse militairen von den toen schotenwisselingen plaats. Dat het daarbij is gebleven, is te danken aan het Antarctica Verdrag, dat in 1959 door twaalf landen werd ondertekend. Behalve de zeven landen die menen souvereiniteit te kunnen laten gelden op delen van Antarctica waren dat België, Japan. Zuid-Afrika. de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Sinds dien zijn ook Polen (in 1979) en West- Duitsland (in 1981) als Verdragsleden geaccepteerd. Het Antarctica Verdrag was een regel recht uitvloeisel van het zeer succes volle Internationaal Geofysisch Jaar (1957 58). In dat jaar vonden weten schappelijke onderzoekers van vele landen elkaar, en in het enthousiasme dat daar het gevolg van was, besloten de naties gezamenlijk het onderzoek van de Zuidpool ter hand te nemen. De landen die het Antarctica Vverdrag tekenden, beloofden elkaar te helpen bij het wetenschappelijke onderzoek van de Zuidpool, en in het kader van die samenwerking souvereiniteits- vraagstukken te laten rusten. Ze zeg den verder toe het gebied ten zuiden van 60 graden zuiderbreedte (Antarcti ca en directe omgeving) niet voor mili taire doeleinden te zullen gebruiken. Elke twee jaar vergaderen de landen die het Antarctica Verdrag onderte kenden over, zoals dat heet 'zaken van algemeen belang Antarctica betreffen de'. Wie iets over de Zuidpool te zeggen wil hebben, moet er dus voor zorgen bij die vergadering aanwezig te zijn. Het opmerkelijke is dat in principe elk land tot het clubje van 14 dat nu in feite Antarctica bestuurt, kan toetre den. Zo'n land moet dan twee dingen doen zich aanmelden als adspirant-lid én zich bereid tonen onderzoek in het Zuidpoolgebied te verrichten. Een groot aantal landen, waaronder Nederland, heeft zich als adspirant-lid opgegeven. En daar hebben ze gelijk in ook. omdat het waarschijnlijk is dat later, als er gepraat moet worden over de exploitatie en verdeling van de natuurlijke schatten van de Zuidpool, dit in verdragsverband zal gebeuren Nederland moet echter het volledige lidmaatschap van het Antarctica Ver drag nog verdienen Ons land doet geen wetenschappelijke onderzoeken in het Zuidpoolgebied, en heeft ook geen vastomlijnde plannen in die rich ting. Dat is opmerkelijk, omdat de twee potentieel rijkste exploitatiemo gelijkheden van Antarctica, gaswin- Foto rechts: Krill een soort garnaal) wordt onderzocht en geteld. Foto onder: De 'Bransfïeld'. één van de twee schepen, die de Britten gebruik ten om hun manschappen in Antarcti ca ie bevoorraden. ZATERDAG 2 APRIL 1983 ±V ning en visserij, bij uitstek vertrouwd terrein voor ons land zijn. Dat besef begint nu kennelijk door te dnngen. want onlangs heeft de Neder landse Raad voor Zeeonderzoek, res sorterend onder de Koninklijke Raad voor de Wetenschappen, de opdracht gegegeven de researchmogelijkheden voor het Zuidpoolgebied te inventari seren. Dit onderzoek wordt op het Neder lands Instituut voor Onderzoek van de Zee op Texel gedaan door Mevr. Magda Bergman, die medio dit jaar haar rap port af moet hebben. Het rapport zal ondermeer duidelijk moeten maken wat het kost om research op Antarcti ca te doen. en hoe men zo'n onderzoek het best kan opzetten mangaanknollen Er zijn de afgelopen jaren uitermate sensationele verhalen opgedoken over de schatten die de Zuidpool zou bevat ten. Antarctica zon rijk aan uranium zijn, volgens sommige van die verha len. Anderen hebben op de mangaank nollen gewezen die op de zeebodem rond de Zuidpool voor het oprapen zouden liggen. De in Cambridge zetelende weten schappelijke commissie van het An tarctica Verdrag, kortweg SCAR (Scientific Committee on Antarctic Re search) heeft zich enkele jaren geleden eens over de natuurüjke rijkdommen van het Zuidpoolgebied gebogen, en het resultaat van onderzoeken van de wetenschappers van de lidstaten ge- bupdeld. Uranium en mangaanknollen worden in die studie niet genoemd, maar wel wordt de aanwezigheid van metalen als koper, chroom, platina, lood. zink. zil ver, tin. ijzer en goud in de eeuwig bevroren bodem van Antarctica op z'n minst niet uitgesloten. Of die metalen er in winbare hoeveelheden zijn, en of exploitatie de komende decennia tech nisch mogelijk zal zijn, is echter nog de vraag Positiever is het rapport van SCAR over olie en gas. Aangetoond is al, dat rond Antarctica de geologische om standigheden van de zeebodem op vele plaatsen zodanig zijn, dat de aanwezig heid van olie en gas waarschijnlijk is. Er wordt in dat verband een rapport van de United States Geological Sur vey aangehaald, dat spreekt over 45 miljard vaten olie, en 2000 miljard kubieke meter gas. De winning van deze onvoorstelbaar grote hoeveelheden olie en gas is ech ter geen eenvoudige zaak. Voor er geboord kan worden, aldus SCAR, moeten we eerst meer weten over de gevaren van onder meer pakijs, ijsber gen. bevriezing van apparatuur en de Het geofysisch observatorium van Bri tish Antarctic Survey op de Argeniiniê- eilanden is sinds 1947 constant in gebruik geweest hevige stormen die het gebied plegen te teisteren. De aan de winning verbonden gevaren maken het eindprodukt ook duurder. Of winning van Zuidpoolgas en -olie economisch verantwoord is. hangt af van de wereldprijzen voor deze grond stoffen. Bronnen bij de British Atlantic Survey (BAS) schatten, dat olie en gas zeker tien keer zo duur moeten worden als thans, wil dat punt bereikt worden. garnaal Dichterbij ligt de winning van krill, een maximaal zeven centimeter lang soort garnaal, dat in onvoorstelbare hoeveelheden in de wateren rond de Zuidpool voorkomt. De bioloog W. Bonner van de BAS daarover: „Het totale gewicht van alle krill samen is meer dan 100 miljoen ton. Er is nog maar één levensvorm op aarde met evenveel totale biomassa: de mens". Krill (het woord komt uit het Noors) is het begin van de voedselketen in het Zuidpoolgebied. Pinguins, andere vo gels, zeehonden, vissen en walvissen leven allemaal van hun dagelijkse maaltje krill. De laatste jaren wordt dit aan eiwitten rijke dier ook voor mense lijke consumptie aangewend. Vooral Russen en Japanners zijn in krill geïnteresseerd en nemen het grootste deel van de 600.000 ton die thans jaarlijks wordt gevangen, voor hun rekening Het is echter nog niet helemaal duidelijk wat je nu precies met krill kan doen Bonner- „De Japanners eten het zoals wij een garnaal zouden eten, maar het is daarvoor eigenlijk een te klein en te mager diertje Anderen maken er een soort vismeel van, en in West- Duitsland is zelfs geprobeerd het vlees te roken, waarna er worstjes van wer den gemaakt' Onderzoeken rond Antarctica van de BAS en vergelijkbare instellingen van andere landen zijn erop gericht na te gaan. hoe krill een antwoord kan vor men op het wereldvoedselprobleem, zonder dat overbevissing van de gar naaltjes leidt tot een ecologische ramp. Bonner: „We weten nog niet hoe we zo'n ramp moeten voorkomen". gevaar Krill, olie, gas. metalen, het zijn de natuurlijke rijkdommen van een ge bied dat de wetenschap nog maar net begint te kennen zo is nog maar 20 procent van Antarctica op een schaal van 1 250.000 in kaart gebracht, waarmee de geografische kennis van het gebied geringer is dan die van de achterkant van de maan. Tegelijkertijd vormen deze schatten een gevaar voor de toekomst van het gebied. Daarbij kan je denken aan ecologische catastrofes de gevolgen van bijvoorbeeld een olieramp zijn in dit uiterst stabiele gebied waar de natuur over geringe herstelvermogens beschikt, niet te overzien maar niet minder aan politieke en militaire con frontaties. In 1991 namelijk is het Antarctica Verdrag aan revisie toe. De lidstaten hebben het recht het verdrag dan eventueel op te zeggen, en de zeven landen met souvereimteitsaanspraken zouden 'hun' gebied dan kunnen opei sen. Ruzie is dan onvermijdelijk omdat die aanspraken, zoals we eerder con stateerden. elkaar overlappen De overige staten die het Verdrag ondertekenden, zullen trouwens ook niet zomaar opstappen De verdrags staten samen hebben de afgelopen 20 jaar totaal 15 miljard gulden in het onderzoek v£n Antarctica gestopt. Meer dan 200 mensen verloren bij dit onderzoek het leven, en alle verdrags staten vinden dat ze daaraan rechten kunnen ontlenen. Het hameren op rechten, zowel door landen die oude souvereiniteitsclaims hebben, als die dat niet hebben, zal alleen maar heviger worden naarmate de aanwezigheid van meer natuurlijke rijkdommen wordt bevestigd. Zo kan, als het tegenzit, de Zuidpool aan z'n eigen schatten ten onder gaan... bezetting Eerst de Falkland-oorlog. Er is vorig jaar. in de weken na de sensationele Argentijnse bezetting van de Falklan- deilanden, meer dan eens gesugge reerd dat generaal Galtieri en zijn mannen uiteindelijk vooral het oog hadden op de Britse bezittingen ten zuiden van die eilanden. Enkele van deze bezittingen werden door de Argentijnen maar ook meteen bezet. Het barre en onherbergzame South Georgia, en de niet minder akelige, gure en kale South Sandwich eilanden mochten zich zo gedurende korte tijd in de aandacht van de wereld verheugen Argentinië wilde zelfs meer: ook de South-Shetland-eilanden. de South- Orkney-eilanden en het Britse deel van Antarctica (dat is de dnehoek die zich

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19