Belangenregeling voor bewindslieden verscherpt Tevredenheid over Stichtingsakkoord Indonesië hoopt inkomsten door op meer devaluatie Windscale-ramp kostte zeker 32 mensenlevens Plan voor nieuwe opzet reclassering Vliegende duizendpoot PZC/ binnen-bultenland Voor het CDA is een stem het goedkoopst LUBBERS DRAAGT AANDELEN OVER Kabinet wil 2 miljard bezuinigen Vuurtje van tien miljoen Frankrijk recruteerde nazi-spionnen WERKGEVERS EN WERKNEMERS het Turfschip Arrestatie in zaak verdwenen Seveso-afval VRIJDAG 1 APRIL 1983 DEN HAAG Een kiezersstem kost het CDA het minst, de EVP het meest. De christen-democraten gaven in de laatste campagne voor de Tweede Kamerver kiezingen 48 cent per stem uit, de EVP was f4,44 per stem kwijt. Gemiddeld legden de partijen per stem ruim zestig cent op tafel, zo heeft R. A. Koole van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partyen van de Rijksuniverstiteit Groningen becijferd. In het donderdag verschenen jaarboek van het centrum, neemt Koole de campagnebudgetten van de partijen onder de loep. De PvdA gaf 1,3 miljoen uit, het CDA 1,1 miljoen, de VVD 962.000 gulden. D'66 en EVP beide een kwart miljoen, PPR. PSP en SGP elk 200.000 gulden, hetb GPV 160 000 en de RPF 130.000 Wat ledental betreft was het CDA vorig jaar september de grootste partij met 153.490 leden. De PvdA zakte naar 105.300, de VVD steeg naar 101 000, D'66 ging omlaag naar 15.000. De SGP had 20.500 leden, het GPV 13.000. de PSP 10.300, de RPF 9800. de PPR 9500 en de EVP 1800 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kandidaat-ministers en -staatssecretarissen kunnen in de toekomst onderworpen worden aan een justititeel antecendentenonderzoek en een medisch onderzoek, voordat zij als bewindspersoon worden aanvaard door een kabinetsformateur-minister-president. ken. Tijdens het debat over de rege ringsverklaring werd vorig jaar om een betere regeling gevraagd. Belangrijkste aanleiding daartoe wa ren de gebeurtenissen rond Charles Schwietert (WD), die staatssecretaris van defensie werd, maar na drie dagen al moest aftreden omdat hij had gelo gen over zijn opleiding, zijn militaire dienst en zijn partijlidmaatschap. Het kabinet-Lubbers heeft zich on langs beraden over een verbetering van de bestaande regeling. Daarbij komen naast het justitieel antecedentenon derzoek en een medisch onderzoek de volgende punten aan de orde. voordat een kandidaat wordt be noemd tot minister of staatssecretaris Dat heeft premier Lubbers de Tweede Kamer laten weten. Lubbers heeft de Kamer ook een brief gestuurd waarin hij uitlegt hoe zijn privé-vermogen in de toekomst beheerd zal worden. Ook nu bestaat al een regeling waarbij persoonlijke belangen en functies van ministers en staatssecretarissen wor den getoetst. Die regeling is in het verleden echter niet voldoende geble- moet de iormateur-minister-president beschikken over een uitgebreide le vensloop van de betrokkene, die moet worden opgesteld door de fractieleider van zijn partij. Wanneer besloten wordt dat kandida ten hun nevenfuncties mogen houden en daarvoor regelingen worden getrof fen, dan wordt het presidium van de Tweede Kamer daarover vertrouwe lijk ingelicht. kingen van deze regel zijn slechts mo gelijk in uitzonderlijke omstandighe den en na goedkeuring door de minis ter-president. De forma teur-muuster-president zal de kandidaat-bewindslieden er bovendien op wijzen dat tussen hun aftreden en het aanvaarden van een functie een redelijke tijd moet liggen, teneinde de verdenking van onzuiver handelen te voorkomen. Deze regeling is met name opgenomen na de gebeurtenissen rond WD- minister Van Aardenne (economische zaken), die na zijn aftreden als minister in het kabinet-Van Agt I (in 1981) zeer snel een functie aanvaardde bij off- (Slot van pagina 1) het einde van dit jaar iets hoger kan uitvallen. Op de verschillende ministeries zal 800 miljoen gulden bezuinigd moeten wor den. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van het ministerie van volkshuisvesting. Vooral op de Indivi duele Huursubsidie zal moeten worden bezuinigd, aldus Lubbers. Het kabinet zal het aantal nieuw te bouwen woningwetwoningen verlagen. Daartegenover wil het proberen de bouw van woningen die net niet in de vrije sector zitten (en met een heel kleine subsidie gebouwd worden) te bevorderen. Het kabinet wil zo de sterk teruggelo pen vrije-sectormarkt een nieuwe im puls geven. Bij de huidige rente-stand is het volgens Lubbers verantwoord dat de overheid zich iets terugtrekt uit de woningbouw. Het kabinet zal ook de studiebeurzen gaan verlagen. Het houdt vast aan de verlaging van het minimum-jeugdloon met 10 procent per 1 juli. De aan het jeugdloon gekoppelde soldatenwedde gaat evenveel omlaag. Premier Lub bers zei het gerechtvaardigd te vinden dat dan ook de studiebeurzen in gelijke mate worden verlaagd. In de Voorjaarsnota wordt bovendien de tegenvaller verwerkt die het minis terie van defensie lijdt door de proble men bij RSV. Een op defensie-orders voorgeschoten bedrag van f490 mil joen is in de bodemloze RSV-put ver dwenen. De helft daarvan moet uit de defensiebegroting worden gehaald. Londen wijst weer drie Russen uit LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft drie Russen, twee diplomaten en een journalist, opgedragen het land te verlaten, om dat zij worden verdacht van spionage. Het gaat om kolonel G. A. Primatov, die assistent luchtmacht-attaché op de Russische ambassade is, de tweede ambassade-secretaris S. V. Ivanov, en de journalist I. V. Titov, die in Londen werkt voor het Russische tijdschrift „Nieuwe Tijd". Primatov en Titov moeten binnen een week het land verlaten, en Ivanov, die momenteel volgens het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. ,,in het buitenland verblijft", is gezegd dat hij niet mag terugkomen. Engeland heeft nu in vier maanden vijf Russen uitge- Tenslotte is ook afgesproken dat be- shorebedrijf Holland Sea Search. windslieden tijdens hun ambtsperiode geen afspraken mogen maken over het aanvaarden van functies na hun aftre den. Dat moet de kandidaten door de formateur-minister-president bij hun aantreden worden medegedeeld. Afwij- AMSTERDAM - De 3.000 kilo hasjiesj, die verleden week door de Amster damse politie was onderschept, werd donderdag bij de vuilverbranding aan de Papaverweg te Amsterdam vemiegtigd. De plakken hasj, met een totale marktwaarde van tien miljoen gulden, werden door een politie-agent in zakken gestopt, die door een medewerker van de vuilverbranding in de verbrandingsoven werden gegooid. Lubbers zegt de nu vervaardigde rege ling te hebben getoetst aan dergelijke vaak wettelijke regelingen in Frankrijk, Engeland, Duitsland, Zwe den en Belgié. Die zijn in het algemeen niet strenger dan deze, aldus Lubbers Alleen in de Verenigde Staten bestaan strenge regels, die zijn ingevoerd na het Watergate-schandaal. Vermogen In een afzonderlijke brief aan de ka mervoorzitter meldt premier Lubbers dat hij drie mensen heeft gevonden voor het bestuur van de Stichting Lubbers te Krimpen aan de IJssel, waarin zijn zakelijke belangen wor den ondergebracht. In de Stichting Lubbers zijn de volgen de zakelijke belangen van de minister president ondergebracht: een indirect belang van bijna 38 procent in Hollandia Kloos NV in Krimpen aan de IJssel, via belangen van vijftig procent in de Beheersmaat- schappij Lubbers BV te Rotterdam en Beleggingsmaatschappij Nagelfabnek BV te Slikkerveer: een belang van 50 procent in de BV Fabriek van klinknagels en schroef bouten voorheen Joh. Smit te Slikker veer; een indirect belang van 50 procent in een kantoorgebouw aan de Industrie weg te Krimpen aan de IJssel, dat eigendom is van de Beheersmaat- schappfj Lubbers BV. Een belang van 37,5 procent in panden in Den Haag en Bleiswijk door deelne ming als commanditair vennoot in de Bouwbeleggings- en exploitatiemaat schappij R 3 CV te Capelle aan de IJssel blijft buiten de Stichting. Dat geldt ook voor een belang van vijf procent in de aandelen van Rivier- maatschappij Richard HI BV. NIEUWE GEGEVENS ONGELUK 1957 PARIJS (RTR) De Franse in lichtingendiensten recruteerden in 1945 nazi-spionnen die goed op de hoogte waren in Oostcuropcse aangelegenheden om informatie te verzamelen over de landen in de Sow jet-invloedssfeer. Dit heeft het gerespecteerde Franse dag blad^ Le Monde gemeld. Volgens Le Monde werden de na zi's die door Frankrijk in dienst werden genomen niet gezocht voor oorlogsmisdaden, maar waren het wel mensen die anti communistische opvattingen had den. Tjjdens de oorlog werkten zij voor de Duitse militaire inlichtin gendienst, de Abwehr, of voor sec tie VI van de staatsveiligheids dienst die verantwoordelijkheid droeg voor spionage en sabotage in de zones van de Sowjet- invloedssfeer. De samenwerking van de Duitse officieren met de Franse inlichtin gendienst duurde tot de Sowjet- blokkade van Berlijn die in 1948 begon, zo berichtte Le Monde LONDEN (RTR) Het officieel geschat aantal slachtoffers als gevolg van een ongeluk in de kernreactgor van Windscale in Groot-Brittannië in 1957 is gestegen tot 32 nadat deskundigen was gebleken dat zij de effecten van een kanker veroorzakende stof in een onderzoek niet hadden meegerekend. In de kernreactor in het Britse Windscale woedde in 1957 brand waarbij radio-activiteit vrijkwam. Het was het eerste grote ongeluk met een kernreactor in de wereld. De Britse nationale commissie voor bescherming tegen radio-activiteit, een officieel lichaam, verklaarde vorige maand in een rapport dat het ongeluk de oorzaak kan zijn van 20 sterfgevallen. Een woordvoerder van de commissie zei donderdag dat haar deskundigen niet van de uitstoting van de stof polonium afwisten omdat het element niet voorkwam in het oorspronkelijke officiële rapport over de tr I. HANNOVER - Als een soort gigantische vliegende dui zendpoot zweeft de creatie van de Engelsman Paul An dres boven Hannover Het kunstwerk is vervaardigd van hout en tachtig schijven papier in de kleuren rood en wit. De supervlieger is dertig meter lang en behoort tot. de grootste ter wereld. Andres is geen onbekende in het vliegerwezen: hij is eigenaar van een specialistische winkel in Hannover. DEN HAAG (ANP) De werkgevers- en werknemersorganisaties zijn over het algemeen tevreden met de resulta ten die de afgelopen drie maanden geboekt zijn in de onderhandelingen over inleveren voor korter werken en winstherstel in het bedrijfsleven. De belangrijke eerste stap in de rich ting van herverdeling van werk is gezet, en het is nu zaak om op de ingeslagen weg verder te gaan, om herstel van de werkgelegenheid en de economie mogelijk te maken. Dit heb ben woordvoerders van de werkgevers- en werknemersorganisaties laten we ten, nu de laatste weken in de meeste belangrijke bedrijfstakken en grote on dernemingen overeenkomsten over ar beidstijdverkorting zijn gesloten. De eerste afspraken over herverdeling van werk zullen dit jaar en volgend jaar nog maar weinig banen opleveren, zo is (ADVERTENTIE) de verwachting aan zowel werkgevers als vakbondszijde. Wel kunnen als ge volg van de gemaakte afspraken enke le duizenden jongeren aan de slag komen, voornamelijk in deeltijdbanen of met een leer- en arbeidsovereen komst. De werkelijke oogst aan werk gelegenheid zal echter pas over enkele jaren zichtbaar kunnen worden, als tenminste het beleid van herverdeling van werk wordt voortgezet. De werknemers- en werkgeversorga nisaties zijn dit ook van plan. mits de overheid geen roet in het eten gooit door onevenredige lastenverhogingen of looningrepen' zo hebben woord voerders van de vakcentrales FNV, CNV en MHP en van de christelijke werkgeversorganisatie NCW laten we ten. De werkgeversorganisatie VNO zei nog geen commentaar te hebben. Het op 19 november van het vorig jaar gezamenlijk bereikte akkoord door de werkgevers- en werknemersorganisa ties. verenigd in de Stichting van de Arbeid, is het eerste sinds tien jaar. (zie ook pagina 7). uiauu..museale. De oorzaak hiervan zouden veiligheids redenen geweest kunnen zijn, zei hij. Het element polonium werd later in de wetenschappelijke pers genoemd en de straling ervan werd tot aan de Nederlandse kust gemeten. Polonium wordt onder meer gebruikt bij de vervaardiging van atoombommen. De commissie baseert de conclusie dat polonium is vrijgeko men op een artikel van John Urquhart van de universiteit van Newcastle in de New Scientist Magazine. Hij schreef over het ongeluk ln Windscale: „Het kan het ergste ongeluk zijn in het milieu van déze eeuw". In het district Copeland, waaronder Windscale valt, was het aantal doden als gevolg van kanker in de leeftijd van 15 tot 24 jaar tussen 1974 en 1980 210 procent hoger dan mocht worden verwacht. Volgens het blad is ook het aantal gevallen van leukemie in verscheidene gebieden rond Windscale gestegen. 17e Nederlandse Kunst en Antiekbeurs Breda •is* item*» O'ndcr auspiciën' van hef.. - Nederlands Antiquairs Ge nootschap. 26 maart t/m 4 april, 14 *22 uui zondags, goede vrijdag en paasdagen '11-18 uur. Chasséveld. TeL 076-222888. Breda, Holland PRIVA TISERING OP REGIONAAL NIVEA U Van onze correspondent) JAKARTA De Indonesische rege ring heeft drastische stappen geno men om het tekort van acht miljard op de betalingsbalans weg te werken. Woensdag besloot de regering Soehar- to tot een devaluatie van de roepia ten opzichte van de dollar en een groep andere buitenlandse valuta (gulden. Westduitse marken, francs) met 38 procent. Voor een dollar krijgt men sinds don derdagochtend 970 roepia. 268 meer dan voorheen. En voor de gulden 359,22 roepia, dat is 100,58 roepia meer dan voor de devaluatie. Geruchten over een devaluatie deden al sinds vorig jaar de ronde. Maar de regering Soeharto durfde deze onpopu laire maatregel met te nemen uit vrees onrust te veroorzaken onder het volk Zij durfde geen risico's te nemen in verband met de parlementsverkiezin gen en de presidentsverkiezingen be gin maart. Bij de vorige officiële deva luatie vijf jaar geleden, leidde deze ingreep tot chaotische prijsverhogin gen en onrust. Woensdag achtte de regering echter de tijd rijp om de rr. ïatregel te nemen. Hoewel het pas om half twaalf bekend werd gemaakt, stonden al vroeg in de ochtend rijen mensen bij de wisselkantoren en ban ken om hun roepia's nog tegen de oude koers in dollars om te zetten Lagere inkomsten De coördinerende minister van finan ciën, prof. Ali Wardhana, verklaarde dat de devaluatie noodzakelijk was in verband met de economische recessie in de wereld en de sterk teruggelopen inkomsten uit olie en export. Het OPE- C-besluit over prijs- en produktieverla- ging betekent een jaarlijks verlies van twee miljard dollar voor Indonesië. De inkomsten uit de export zijn als gevolg van de wereldrecessie ook sterk terug gelopen van 23.6 miljard dollar vorig jaar naar 17.89 miljard dollar dit jaar. Minister Wardhana verklaarde ln een achtergrond briefing aan journalisten, dat de mogelijkheid om in het buiten land te lenen nihil is, omdat de banken voorzichtiger zijn geworden Er zijn een aantal ontwikkelingen, zoals Mexico, die hun miljarden schulden niet kun nen aflossen als gevolg van de dalende olieprijzen Voor het komende fiscale jaar heeft de regering tenminste 9 miljard dollar nodig om de ontwikkelingsprojecten te AMuu. .'.n ul uevaiuuue hoopt de Soeharto-regering de export te bevor deren, alsmede het toerisme en de invoer van buitenlandse produkten te beperken waarmee de staatsinkom sten worden vergroot Maar economen vrezen dat de devalua tie ook inflatie in de hand zal werken omdat de waardeverminding Van de roepia prijsverhogingen zal veroorza ken Het treft vooral mensen met een laag en vast inkomen De regering heeft al aangekondigd dat de ambtena ren en militairen niet op een verhoging van hun salaris hoeven te rekenen. Men vreest dat de corruptie op de departementen zal toenemen en dat de ambtenaren alleen nog voor halve dagen werken, omdat ze het andere deel van de dag, buiten hun werk, geld moeten verdienen. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Korte-van Hemel wil dat de reclasse ring een andere opzet krijgt. In 1986 moet die nieuwe structuur volledig zijn doorgevoerd. Kenmerken van die nieuwe opzet zijn een privatisering van het reclasseringswerk op regio naal niveau en het reclasseringswerk moet meer gedragen worden door de samenleving. Dit staat in de nota 'Reclassering 1986' die donderdag door het ministerie van justitie naar buiten is gebracht. Een reorganisatie van de reclassering is volgens de staatssecretaris nodig omdat de huidige organisatie nogal wat knelpunten vertoont, zoals een geringe slagvaardigheid, te grote af stand tussen landelijke niveaus en uitvoering, onvoldoende bevoegdhe den van de reclasseringsraden, onvol doende heldere afstemming tussen ver antwoordelijkheid van het rijk en die 'Huishoudkinderen' krijgen geen kinderbijslag meer DEN HAAG (ANP)Kinderen, die het huishouden meeverzorgen, hebben na I april geen recht meer op de kinder bijslag. Een uitzondering, onder voor waarden, wordt gemaakt voor kinde ren van 16 en 17 jaar, die tot I april als medeverzorgend kind in aanmerking kwamen voor kinderbijslag. Kinderen die het huishouden volledig verzorgen, omdat de moeder ontbreekt of invalide is, behouden het recht op kinderbijslag. Het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid heeft dit donderdag meegedeeld. Van medeverzorgen van het huishou den is sprake wanneer één van de kinderen de verzorger of verzorgster meer dan 20 uur per week bijstaat in de huishoudelijke taken, terwijl nog ten minste drie andere kinderen tot dat huishouden behoren. Zij krijgen dus voortaan geen kinderbijslag meer. Kinderen van 16 en 17. die tot 1 april als medeverzorgend kind recht hadden op kinderbijslag, kunnen die behouden als ze geen werkkring kunnen vinden. De verzekerde dient voortaan 112 gul den in de week bij te dragen in de onderhoudskosten van een uitwonend invalide kind. Voorts is het onder scheid tussen kinderen tot 12 en vanaf 12 jaar die door ziekte, gebreken of het volgen van onderwijs niet tot het huis houden behoren opgeheven van de particuliere reclassering inzake beleidsvaststelllng en onvoldoende be trokkenheid van de samenleving bij het reclasseringswerk. Uitgangspunt is dat het particulier initiatief het reclasseringswerk uit voert. "Het naast elkaar bestaan van rijks- en particuliere reclassering is inefficiënt'. Het reclasseringswerk in de penitentiaire inrichtingen moet wor den ondergebracht bij de particuliere reclassering en het beleid moet worden bepaald op landelijk niveau in overleg met het particulier initiatief door de overheid, uitmondend in meerjaren plannen waarbij de eindverantwoorde lijkheid bij de minister van justitie ligt. Tenslotte moet de reclassering regio naal worden georganiseerd, het be stuur, management, beheer en werk- planning zal op basis gaan van norme ring van reclasseringstaken in tijd en mankracht. In 1984 moet op de reclassering 7.2 miljoen worden bezuinigd. In 1985 14,4 miljoen, in 1986 21.5 en in 1987 22,8 miljoen gulden. Voor 1983 bedraagt het totale budget 100 miljoen gulden. De reorganisatie heeft volgens de nota nog onbekende gevolgen voor het per soneel. De algemene reclasseringsvereniging (ARV) en de centrales voor overheids personeel verwachten door de her- structuring een verlies van 300 banen. Er werken nu ongeveer 1200 mensen by de reclassering PARIJS (RTR) ln Frankrijk is het hoofd van een bedrijf dat chemisch afval vervoert, aangehouden in ver band met de verdwenen zending afval met het uiterst giftige dioxine van dc chemische fabriek in het N'oordita- liaanse Seveso. Volgens de politie van het Noordfranse Saint-Quentin wordt Bernard P. ervan beschuldigd dat hy by een uit het buitenland afkomstige zending niet de inhoud en de bestemming had ver meld. Woensdag hadden Franse func tionarissen meegedeeld dat de 2,2 ton chemisch afval uit Seveso naar een ander land was vervoerd. Tengevolge van een ongeluk kwam in 1976 in het chemisch bedrijf in Seveso dioxine vrij dat tienduizendmaal zo giftig is als cyaankali. M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5