Tien jaar geborgen, maar niet opgeborgen in Ter Schorre ZUIDZANDE VAN VROEGER EN NU Feestprogramma Ter Schorre ZOMA met operette Maske in Blau in Ledeltheater FILMS PZC/streek VERPLEEGHUIS VIERT JUBILEUM VRUDAG 1 APRIL 1983 Maar de directe verbinding tussen ver pleeghuis en thuis komt bij de door snee bewoner toch wat moeizaam over. „Je vraagt je wel eens af: wat is het toppunt van geduld. Je wordt im mers bij mensen gezet, die je in het nor male leven misschien niet zou kiezen". Dan een praatje op de gang van de tweede verdieping met een bewoner. Die stelt vast: „De leiding hier wil dan wel graag dat je Ter Schorre als thuis beschouwt, maar dat kan ik toch echt niet zeggen. Natuurlijk, je kunt hier spreken van een menswaardig be staan, de verzorging laat niets te wen sen over, maar, thuis kun je nog altijd de deur achter je dicht trekken. Hier gaat dat zachtjes gezegd wat moeilij ker. Je verliest, uiteraard mede als ge volg van je ziekte, een deel van je pri- i,eeriinaen van de Zuidlandschool brengen roek-geweld in het praethuis van Ter Schorre véleven. Je moet jezelf aanpassen en dat valt niet altijd mee. Dat is ook iets wat je moet leren". Temeuzen en omstreken wordt de ko mende tijd meer dan normaal gecon fronteerd met het verpleeghuis Ter Schorre en de mensen die er wonen en werken. Ter Schorre - de naam is ont leend aan de boerderij Het Schorretje - bestaat dit jaar precies tien jaar. De eer- Recreatietoemooi volleybal Savok SAS VAN GENT - Tweeënzeventig teams hebben ook dit jaar weer inge schreven voor het vijfdaagse volley baltoernooi voor recreanten dat geor ganiseerd wordt door volleybalvereni ging Savok uit Sas van Gent. Uniek dit jaar is dat alle teams uit de gemeente Sas van Gent komen, zodat door over- inschrijving de teams van buiten de gemeente zijn afgevallen. Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen luidt de viering van het tienjarig bestaan van het verpleegtehuis 'Ter Schorre' dinsdag 5 spril in. Dat gebeurt om 15.00 uur. Vanaf dat tijdstip is ook een fototentoonstelling over de geschie denis van 'Ter Schorre' te bezichtigen. Het lustrumprogramma ziet er verder als volgt uit: 6, 7,12 en 13 april: diner voor bewoners en familieleden; 27 april: revue van het personeel voor bewoners, 29 april: reOnie voor personeel en oud-personeel, 10 en 11 mei: bazar; 17 mei: demonstratie oude ambachten en klederdrachten, 18 mei: demonstratie volksdansen; 25 mei: optreden boerenkapel met Tiroler muziek, 4 juni: zeskamp. 8 juni: prijsuitreiking kweekwedstrijd lagere schooljeugd. 11 juni: optreden harmonie 'De Vliegende Hollander' 16 juni: bloemschikdemonstratie; 22 juni: optreden folkgroep 'Mallerlei' In de maand augustus wordt voorts in samenwerking met de stichting Welzijn voor Ouderen een 'Ter Schorre-kermis' ge houden. In het najaar tenslotte een 'super-lustrum-bingo' en een symposium over de samenwerking in de gezondheids zorg, met name die tussen verpleeghuis en de eerste lijns- hulp. De lustrumviering wordt eind oktober afgesloten met een feest voor bewoners en familie en op 28 oktober een eindfeest voor het personeel in het Zuidl andtheater. TERNEUZEN - „Ik voel me geborgen, maar niet opgeborgen". Een willekeurige bewoner - de term patiënt wordt vermeden - van het Terneuzense verpleeghuis Ter Schorre. Ze aarzelt aanvan kelijk of ze wel een interview moet geven. Lijdt aan multiple sclerose, een langzame verstijving van het spierstelsel. De ziekte brengt haar vele jaren geleden al in het invalidenwagentje. Ze woont bijna tien jaar in Ter Schorre. Zes maanden na de officieuze opening in april 1973 stapt ze er binnen. Vult dan op het inschrijfformulier het woordje 'tijdelijk' in. Tegen beter weten. „Van binnen wist ik heel goed dat het voorgoed zou zijn". Geborgen, maar niet opgeborgen. „Een ste bewoner werd er op 2 april 1973 op- open instelling met een openkarakter", genomen; de toenmalige staatssecreta ris van volksgezondheid J. H. M. Hen driks opende het verpleeghuis op 26 ok tober van datzelfde jaar Vandaar waarschijnlijk ook dat de vie ring van het tweede lustrum over zes maanden - begin april tot eind oktober - )s uitgesmeerd. Burgemeester C. Oc keloen van Temeuzen luidt de viering volgende week dinsdag om 15 00 uur in. zegt economisch directeur R. van den Bosch. Wijst op de ongedwongen sfeer in het verpleeghuis, het ontbreken van vaste bezoektijden (ieder kan er elk mo ment van de dag binnenlopen), de vele activiteiten voor de bewoners: theater en museumbezoek, winkeldagen. Legt de nadruk op de vrijwilligersploeg die zich op allerhande manieren voor de be woners inzet. „De vrijwillige medewer kers. die vormen de schakel naar de maatschappij". „Ter Schorre", zegt Van den Bosch, .heeft ruimschoots laten blijken thuis te horen in de gemeenschap van Ter- neuzen en van de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone. En dat niet alleen door onze primaire taak - het verzorgen, verple gen en behandelen van zieke mensen - maar ook door de actieve deelname aan het maatschappelijk gebeuren". Leefbaar Drempelvrees Toch ondanks het tienjarig bestaan, lo pen nog veel mensen met een wijde boog om het verpleeghuis heen. Van den Bosch: 'Ter Schorre' is in de loop Een dag later hanteert de bewoonster de term leefbaar'. Zegt: „Ter Schorre is een hele verbetering ten opzichte van een ziekenhuis. Je voelt je thuis onder je lotgenoten. Hier word je aangekleed, je kunt naar de huiskamers. Het is hier ontzettend vrij, er mag veeL Maar on danks het bezoek, de mensen die Je om je heen hebt, zijn er ook dagen datje je eenzaam voelt. Ondanks het feit dat ik hier niet meer weg zou willen - met mijn ziekte niet meer terug naar de maat schappij -je mist toch de familieband, de vrijheid". .Aan wonen", zegt Van den Bosch, „wordt hier veel aandacht besteed De nadruk leggen op de woonvorm. Daar om ook gaat het kille zeil in de huiska mers op de afdelingen binnenkort plaats maken voor vaste vloerbedek king, ligt er een bouwplan voor een nieuw 'praethuis'. Dat is een project van twee miljoen. We moeten naar klei nere ruimten toe, waar meer privacy heerst We werken nu hard aan de in stelling van een bewonersraad. Voor de mensen die hier langdurig verblijven is Ter Schorre thuis. Daarom ook vind ik een bewonersraad een noodzaak. Het is hun eigen omgeving en dan moetje als bewoner daar ook een stem in hebben. Rekening houden met individuele be hoeften". Algemeen directeur R. der jaren voor veel mensen iets gaan betekenen. In de eerste plaats natuur lijk de bewoners, maar ook hun fami lieleden. de vrijwilligers, het perso neel. Maar toch moet al te vaak worden geconstateerd dat mensen niet precies weten wat een verpleeghuis nu eige- lijk is...". En de bewoonster zegt: „Veel mensen hebben te kampen met een enorme drempelvrees. Ze denken er niet over ook maar één stap binnen te zetten. Na mijn komst hier heb ik ken nissen verloren, die lieten zich plotse ling niet meer zien. Gelukkig zijn daar anderen voor in de plaats gekomen. Want het krijgen van bezoek is gewoon belangrijk". In Ter Schorre verblijven momenteel tweehonderd bewoners, van wie het merendeel bejaard is. Het verpleeghuis heeft de beschikking over totaal 205 bedden; ruimte is er voor 78 somatisch (lichamelijk) zieken en voor 127 geeste lijk gestoorden. Voor de psycho-geria- trie zijn er drie afdelingen met elk 33 bedden en één met 28, de afdeling soma- tiek telt twee afdelingen met 33 bedden en één met twaalf. Tien jaar geleden was dat anders. Toen waren er voor de somatisch zieken nog 99 bedden en moest de psycho-geriatrie het doen met 106 plaatsen. Eén afdeling somatiek is echter toegevoegd aan de psycho-geriatrie. Van den Bosch' „Hoe ouder de mens wordt, hoe groter het risico voor dimensie. Want dat is een ouderdomskwaal. Vroeger werden die mensen gewoon thuis opgevangen, maar de samenleving is dat station al lang gepasseerd. Het cultuurpatroon is anders geworden, de levensstijl is er niet meer op ingericht mensen die aan dementie lijden thuis te houden Het verpleeghuis Ter Schorre kent voorts de zogenaamde dagafdeling, waar patiënten kunnen profiteren van voorzieningen als fysio- en ergotherapie (de fysische afdeling van Ter Schorre staat ook open voor poli-klinische be handeling, het verpleeghuis heeft daar een naam op te houden), bezigheidsthe rapie en verpleegkundige assistentie Die mensen worden dagelijks met een speciale bus naar Ter Schorre gehaald, maar keren 's avonds weer huiswaarts. 'De dagbehandeling', aldus Van den Bosch, „zal in de toekomst steeds be langrijker worden De dagopvang speelt in op het beleid dat de patient zo veel mogelijk in de thuissituatie moet blijven. Dat is de ontwikkeling voor de komende jaren Wij stimuleren dat huisbezoek trouwen toch al wil een be woner een weekeinde of een dag naar huis. dan is het geen enkele probleem" Centraal in de lustrumviering staat in het najaar een symposium over de sa menwerking in de gezondheidszorg, en dan met name die tussen het verpleeg huis en de eerste lijnszorg (huisarts, kruiswerk, maatschappelijke dienst verlening). Van den Bosch: „De voorzie ningen in de gezondheidszorg moeten, zowel regionaal als lokaal, op elkaar worden afgestemd. Een structurele sa menwerking tussen alle ziekenzorg- voorzieningen. Die samenwerking is er in wezen dan al wel. maar die is nu toch meer gebaseerd op persoonlijke contac ten. En dat is in feite toch een wankele basis. Een goede coördinatie is nodig, waar ligt precies de afbakening tussen de verscheidene vormen Daarom ook is voor dat symposium gekozen". Bij het afscheid zegt de bewoonster: „Leven en dood, beide begrippen zo dicht bij elkaar. Want. ondanks het feit dat je soms wenst te sterven, echt ver langt naar de dood, is de wil om te le ven vaak veel sterker...". Op dinsdag-, woensdag- en donderdag avond 5 tot en met 7 april worden vanaf 19.00 uur de voorrondes gespeeld. Elk team komt op één van die drie avonden viermaal in actie. De nummers één en twee uit de poule gaan door naar de grote finale op zaterdagmiddag 9 april De derde en vierde spelen op zaterdag morgen de troostronde. terwijl de laat ste en voorlaatste uit de poule op vrij dagavond htm troostronde spelen De poules zijn samengesteld door een loting die verricht werd door de Sasse wethouder van sportzaken L.E.M Mar- quinie. Elke wedstrijd bestaat uit twee sets van negen minuten. Per set wordt er ge speeld tot de zoemer gaat, ongeacht het aantal punten. In de praktijk hoeft men dus niet bij vijftien punten te stoppen. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen er twee Nevobo of Belgische vol- leybalverbondspelers per team opge steld konden worden, mag er nu maar één competitiespeler meedoen, dit om het recreatieve element van het toer nooi te benadrukken. Als afsluiting van het grote recreanten - toernooi is er op zaterdagavond 9 april een feestavond in de bovenzaal van De Vlaanderen. Daar wordt tevens de prijs uitreiking gedaan rond 21.00 uur De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het Belgische Trio Turbo De aanvang van die avond is 20.00 uur Ter Schorre Koor 'Juliana' ZUIDZANDE - In januari begonnen Frank Boeye en Jenny Dobbelaar uit Zuidzande foto's en ansichten van hun woonplaats te verzamelen. Het resultaat van hun speurwerk, zo'n vierhonderd foto's en ansichten, kan zaterdag 2. zondag 3 en maandag 4 april worden bewonderd in de open bare lagere school te Zuidzande. De tentoonstelling 'Zuidzande van vroeger en nu' is dagelijks geopend van 13.30 tot 17.00 uur. Eerder gehouden fototentoonstellin gen te Groede, Nieuwvliet en Cad- zand dienden de samenstellers van de Zuidzandse foto-expositie tot voorbeeld. Frank Boeye en Jenny Dobbelaar, beiden werkloos, benaderen een der tigtal Zuidzandenaren en oud-Zuid- zandenaren, in de hoöp dat ze foto's of ansichten van Zuidzande in hun bezit hadden. Frank Boeye: „Op die manier hebben we honderden foto's bijeen gekregen, waaronder héél bij zondere" De oudste foto dateert uit 1903: een kiekje van de Mariastraat „De Ma- nastraat in oprichting", grapt Frank Boeye. De voormalig hoofdonderwijzer van de openbare lagere school in Zuid zande, de heer W. Kouwe, bleek nogal wat oude schoolfoto's in z'n bezit te hebben, die te zien zullen zijn tijdens de tentoonstelling. De oudste school foto stamt mt 1907. De samenstellers hebben verder be slag weten te leggen op foto's van de opgeheven zangvereniging 'Juliana', die in de jaren vijftig regelmatig uit voeringen gaf Uiteraard ontbreekt ook de konink lijke muziekvereniging 'Veronica' niet: er is onder andere een reportage te zien van de uitreiking van de eer ste uniformen. Een andere reportage geeft een beeld van het afscheid van burgemeester Everwijn, in 1964. Echter ook aan het Zuidzande van nu wordt aandacht besteed, middels re portages over de restauratie van de molen en de nieuwe wijk. Moleneind OOSTBURG - „In operette's komt het koor vaak te weinig aan bod. 'Maske in Blau heb ik zo bewerkt dat het koor wel aan z'n trekken komt". Het is duidelijk: ZOMA-regisseur Peter de Lijser wil er zich beslist niet met een Jantje van Leiden van afmaken. Na een onderbreking van twee jaar ('Ik was aan rust toe') is de oprichter van de Zeeuws-Vlaamse Operette- en Musicalvereniging ZOMA terug op z'n oude post. De Lijser kent de vaste ZOMA-kem door en door. „Je kent de mensen, hun mogelijkheden, maar ook hun onmogelijkheden. Als regisseur heb je daar voordeel van". ZOMA voert de operette 'Maske in Blau' driemaal achtereen op in het Ledêltheater te Oostburg. De data. woensdag 13. donderdag 14 en vrij dag 15 april Na de laatste voorstelling volgt er aansluitend een operette-bal in café 'Chez Rene' aan de Markt in Oost burg De voorbereidingstijd voor 'Maske in Blau', drie maanden, is relatief kort. Volgens regisseur Peter de Lijser zyn die drie maanden echter ruim vol doende, temeer daar ZOMA de ope rette van Fred Raymond al eens eer der op het programma had staan, en wel vijfjaar geleden. De Lijser. „Een deel van het koor kent de koorstuk ken al. Dat werkt sneller. Bovendien heb ik in 'Maske in Blau' een zang stuk uit de operette 'Het Witte Paard' opgenomen, dat men ook reeds kende" De Cadzandse regisseur heeft geko zen voor een vrije bewerking. De ori ginele uitvoering kent zeven decor wisselingen. de ZOMA-uitvoering in totaal negen. Bovendien, en dat is bijzonder, ge beuren de decorwisselingen met open doek Om er een logisch geheel van te maken heeft Peter de Lijser een aantal korte tussenscènes inge voegd, zonder daarbij geweld aan te doen aan de kern van het verhaal Fred Raymond, een Hongaar schreef de operette in 1937. In de ZO- MA-bewerkmg speelt 'Maske in Blau' in deze tijd, wat onder meer te merfcen zal zijn aan de kostumering Dirigent van het stuk is de Gentse BRT-musicus Raoul de Gbouy. Wat de arrangementen betreft hij dit keer naar z'n zeggen voor een musi- cal-achtige aanpak. De operette 'Maske in Blau' leent zich daar uitstekend voor". Voor heen maakte ZOMA nogal eens ge bruik van beroepssolisten. Ditmaal heeft men daar, mede om financiële redenen, van af moeten zien. Diri gent Raoul de Ghou ziet dat niet als een bezwaar. „De ZOMA kan dat best aan", meent hij. Dans Er wordt in 'Maske in Blau' veel ge danst. Raoul de Ghouy: „Het stuk speelt gedeeltelijk in Zuid-Amerika. vandaar dat er ook tango's en rum ba's in zitten". Er wordt zelfs even ge-rock rolld (door de Knokse balletgroep 'Le Cyg- ne') en wel op Elvis Presley's 'Jail house rock' Aan de decors (ontwor pen door Cor Neve in samenwerking met regisseur Peter de Lijser) als de aankleding van het toneel wordt de uiterste zorg besteed. Dat geldt ook voor de kostumering. Peter de Lijser: „Het wordt een kleu rig en fleurig geheel" In totaal werken ruim vijftig mensen mee aan de uitvoering, waarvan een tiental achter de coulissen. De solisten zijn Sjaak Nortier, Rina Marteijn. Bram Heyboer, Frans Mod- de, Lucien Claeys, Rein de Bart, Win nie Jas en Peter de Krijger. De laat ste twee zorgen als 'buffo' paar voor de vrolijke noot in dit melodrama. 'Luxor' Terneuzen en 'De Koning van Engeland' in Hulst brengen deze week beide ET, Steven Spielberg's kassa-veroverende science fiction- film over een buitenaards wezentje. In Temeuzen vandaag (vrijdag) 19 30 uur; zaterdag 13 45. 16.00 en 19.30 uur. zondag 13.45.16.00 en 18.45 uur: maandag 13.45. 16.00 en 18.45 uur; dinsdag 14.00 uur. woensdag 14.00 en 20 00 uur, donderdag 14.00 uur. In Hulst: vandaag (vrijdag) 19.15 uur. zaterdag 15.00 en 18.45 uur; zondag 13 45. 16.15 en 18 45 uur: maandag 13.45. 16.15 en 18.45 uur: dinsdag 14.30 en 18.45 uur. woensdag 14.30 en 20 00 uur Verder prolongaties van 'De Vierde Man i 'Luxor' en 'De Koning van En geland'). 'Zwarte Ruiter' 'De Koning van Engeland') en 'Annie' ('Ledel theater' Oostburg i "De Vierde Man', de film van Paul Verhoeven en Rob Houwer naar het gelijknamige in de Zeeuwse haven stad V spelende boek van Gerard Reve. draait vandaag (vrijdagi om 19.30 en 21.45 uur; zaterdag 13.45. 16.00 en 21.45 uur; zondag 16.00,18.45 en 21 15 uur; maandag om 16.00,18.45 en 21.15 uur; dinsdag om 20.00 uur en woensdag om 20.00 uur in 'Luxor' Temeuzen. 'De Koning van Engeland' brengt de film vandaag (vrijdag) om 19.15 en 21,30 uur; zaterdag om 18.45 en 21.15 uur; zondag om 16.15, 18.45 en 21.15 uur; maandag orp 18.45 en 21 15 uur; dinsdag om 18.45 en 21.45 uur; woens dag om 20.00 uur. 'Zwarte Ruiter', eveneens te zien in Het verhaal speelt deels in Argenti nië en deels in het Italiaanse San Re- mo. De kunstschilder Armando Celli ni (Sjaak Nortier) heeft een eerste prijs gewonnen met een schilderij van een gemaskerde dame. De vrouw- die voor dit schilderij model stond was de Argentijnse grootgrondbezit- ster Eveline Valera iRina Marteyni. De twee zijn verliefd op elkaar. De wat oudere Argentijnse grootgrond bezitter Pedro Dalvegas (Lucien Claeys i. die ook verüefd is op Eveline, probeert tweedracht te zaaien tussen de gliefden. Dat lukt hem in eerste instantie. Uiteindelijk komt alles toch nog op z'n pootjes terecht De voorstelling zal behoorlijk afwij ken van die van vijf jaar geleden. Regisseur Peter de Lijser: „We heb ben in deze voorstelling een aantal verrassingselementen ingebouwd. De finale bijvoorbeeld wordt echt fantastisch. Ook voor mensen die 'Maske in Blau' in 1978 hebben ge zien, is het de moeite waard om te komen kijken". Hulst, draalt vandaag (vrijdag) 21 30 uur, zaterdag 21.15 uur; zondag 18 45 en 21.15 uur; maandag 16.15 en 21.15 uur. dinsdag 14.30 en 21.15 uur, woensdag 14.30 en 20.00 uur. 'De Koning van Engeland' presen teert verder 'Firefox'. Vandaag (vrij dag) 19.15 uur; zaterdag 21.15 uur zondag 13.45 en 2115 uur; maandag 13.45. 16 15. 18.45 en 21.15 uur; dins dag 18.45 en 21.15 uur. 'De erotische avonturen van Annette Haven', vandaag (vrijdag) 21.30 uur zaterdag 18.45 en 23.15 uur; zondag 14.30 en 18.45 uur, maandag 14.30 uur; dinsdag 14.30 uur. '101 Dalmatièrs'. vandaag ivrijdagi 19.15 uur; zaterdag 15.00 en 18.45 uur zondag 13 45 en 16.15 uur; maandag 13 45 en 16.15 uur. dinsdag 14.30 en 18.45 uur; woensdag 14.30 uur 'Le Choc', vandaag (vrijdag) 21.30 uur; zaterdag 21.15 uur: zondag 16.15 en 21.15 uur: maandag 18.45 en 21 16 uur; dinsdag 21.15 uur. 'Luxor' heeft Sean Connery in huis gehaald voor een ademstollend avontuur: 'De man met het dodelijke oog' Vandaag (vrijdag) 21,45 uur; za terdag 19.30 en 21.45 uur: zondag 13.45 en 21.15 uur; maandag 13.45 en 21.15 uur en dinsdag 20.00 uur. 'Ledel' Oostburg prolongeert An nie'. Amerikaanse vrolijkheid rond een miljonair, zijn secretaresse en een weesmeisje Vandaag (vrijdag) 20.00 uur; zaterdag 19.15 uur; zondag 14.00 en 20.00 uur; maandag 14.00 en 20.00 uur Verder: 'Weekeind sex in het para dijs'. Zaterdag 21.30 uur; zondag 16.30 en maandag 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35