Huisvuil Sas van Gent en Hontenisse mag naar GVI 'Peperbusse' is vijf eeuwen oud 'We proberen eruit te halen wat erin Bouwvereniging Terneuzen wil 52 duplexwoningen opknappen Landelijke manifestatie over kleine school in Heinkenszand SINT-KRUIS VIERT FEEST BURGEMEESTERS VERLIEZEN PLEIT PZC/streek KOSTEN ONGEVEER TWEE MILJOEN Beheersraadjachthaven over eigen bevoegdheid TOEKOMSTIGE BASISSCHOOL CENTRAAL EKINKUZUIN -Ue gemeenten Hontenisse en Sas van Gent mogen hun huisvuil afvoeren naar de (ortplaats van de Centrale Vuilverwerkende Industrie (CVI) in de Dekkerspolder bij Westdorpe. Ie Raad van State heeft geweigerd de raadsbesluiten te vernietigen, waarmee die gemeenten orig jaar al een overeenkomst met de CVI sloten voor de verwerking van huishoudelijk afval. De urgemeesters van Hontenisse en Sas van Gent hadden de raadsbesluiten via gedeputeerde staten an Zeeland ter vernietiging bij de Kroon voorgedragen. e provincie rest nu (vooralsnog) echts een mogelijkheid om de stort in huishoudelijke afval op de CVI-belt voorkomen. Dat is de procedure, die (deputeerde staten bij de Raad van late hebben aangespannen om de hin- trwetvergunning van het vuilverwer- jngsbedrijf zodanig te wijzigen dat m t Dekkerspolder alleen nog bedrijfs- iul kan worden gestort, laar na het besluit van de Raad van tate de besluiten van de Sasse en Hon- inisser gemeenteraad in tact te hou- en, verwachten ingewijden dat de CVI ok daarbij aan het langste eind zal lekken. Eind april wordt over die hin- ferwetvergunning voor de Raad van (ate in Den Haag een hoorzitting ge- puden. (adat de burgemeesters van Sas van (ent en Hontenisse de raadsbesluiten bng jaar ter vernietiging hadden voor gedragen. schorste de Raad van State Maar de gemeenteraad van sas van ze tot 1 januari dit jaar. Die termijn. Gent is destijds als eerste gemeente ak- waarin dus de besluiten niet konden koord gegaan met één stortplaats voor worden bekrachtigd, werd naderhand Zeeuwsch-Vlaanderen. Het besluit om warduyn: „Juridisch nauwelijke iets m te doen" "lingse jeugdelftallen aar Engeland ILINGE Een viertal jeugdelftallen pn de voetbalvereniging Clinge irengt tijdens de paasdagen een be- bek aan het Engelse Brain tree. Met de laatseüjke voetbalvereniging, Spor ing 77. onderhoudt de Clingse voetbal- ereniging al verscheidene jaren con- icten. Er zijn al diverse uitwisselingen pweest. Zaterdagmorgen vertrekken Ie in totaal^ Clingenaren naar Enge- |nd, waar'ze in de loop van de middag lillen arriveren. Eerste paasdag wordt t in Brain tree een toernooi gespeeld, p de loop van maandag maakt het f lschap, alvorens met de terugreis dt begonnen, nog een rondrit door den. lassie en Adriaan Ireden op in Ixel en in Hulst 1 AXEI, - Het clownsduo Basale en jdnaan verzorgt twee optredens in feeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 16 jpnl is er een show in 'Den Dullaert' in luist. Zondag 17 april is er een optre- len in 'De Halle' in Axel. Beide voor- Hellingen beginnen om 13.30 uur en du- pn tot ongeveer 16.00 uur. Mjartprijskamp pLINGE De Trosvrienden in Clinge loudt vrijdag 1 april een biljartprijs- |amp topbiljart in café De Landbouw e Clinge. Voor de deelnemers staan er iwee biljarts ter beschikking, terwijl de tajzen een totale waarde hebben van 450.De biljartprijskamp begint om kalf acht verlengd tot 1 april. Nu de Raad van State een beslissing heeft genomen, kunnen de raadsbesluiten worden uit gevoerd. Burgemeester drs W. R. V. Dusarduijn van Sas van Gent is daar niet bijster gelukkig mee. „Juridisch valt er nauwe lijks iets aan te doen, de wensen van de raad moeten nu worden uitgevoerd. naderhand met de CVI in zee te gaan. was dus bepaald niet consequent". Zijn collega mr M. Somers van Honte nisse wil met een reactie eerst de over wegingen van de Raad van State af wachten. „Het is niet duidelijk of het besluit inderdaad betekent dat Honte nisse in de Dekkerspolder kan blijven storten. De hele kwestie is erg gecom- SINT-KRUIS - Het kleine Sint- Kruis viert van zaterdag 7 tot en met maandag 9 mei het 500-jarig bestaan van de Teperbusse': de to ren van de Nederlands hervormde kerk, die het dorpje sinds jaar en dag (in wat gehavende staat) domi neert. Eén van de hoogtepunten van het programma is de ingebruikstelling van de historische dorpspomp, die indertijd moest wijken voor de aan leg van een weg en vervolgens ja renlang was opgeslagen in Aarden- burg, de gemeente waaronder Sint- Kruis ressorteert. Andere onderde len van het feest rond 500 jaar Pe perbusse zyn: een academische zit ting in de dorpskerk, waar gemeen tesecretaris en historicus George van Vooren van Aardenburg iets zal vertellen over de geschiedenis van het dorp, een concert door het koor 'Jubilate' uit Oostburg, een bijzondere kerkdienst, een optre den van de volksdansgroep 'Avo- gro' uit Aardenburg en kinderspe len en sportwedstrijden, waarbij traditiegebonden activiteiten als krulbollen en schietingen niet zijn vergeten. De viering, die is georganiseerd door de Dorpsgemeenschap en de voetbalclub F. C. Peperbusse, valt samen met de jaarlijkse kermis. Overlevering Overigens is uit het verste verle den van Sint-Kruis weinig bekend. De pomp van Sint-Kruis, die in mei. tijdens de viering van het 500-jarig bestaan van de kerktoren, opnieuw in de dorpsgemeenschap wordt op genomen. Volgens overlevering zou de kerk in het bezit zijn geweest van een deel van Christus' kruis, waaraan het dorp ook zijn naam te danken heeft. In 1218 stond gravin Johan na van Constantinopei een bunder woeste grond af aan de abdij van Ter Doest bij Lissewege in Vlaan deren. Qp het terrein konden mon niken en mensen, die bij de abdij in dienst waren, woningen bouwen. Mogelijk is Sint-Kruis uit deze ne derzetting ontstaan. Het land rond de hoge zandrug waarop Sint-Kruis ligt was aanvan kelijk moerassig. Men groef er turf. Na 1300 - als deze brandstof op raakt - wordt er bos aangeplant De Appelstraat, vroeger Abboutstraat genoemd, bestond al in 1307. Sint- Kruis had te lijden van de Sint-Eli- sabethsvloed van 1404 en die van 1421. Ook de overstromingen van 1477 berokkenden het dorp schade. In 1538 stond Sint-Kruis bekend als vissershaven. De tijd van de her vorming verliep roerig. In de tach tigjarige oorlog stond het gebied grotendeels onder water. De bevol king trok weg. Na de Vrede van Munster (1648) komt het dorp weer tot leven na een aantal indijtóngen. In 1651 wordt de Beooster Eedepol der ingedijkt, van dijken voorzien en in 1659 de Boompolder. Onder de Republiek van de Verenigde Ne derlanden krijgt 8int-Kruis een hervormde gemeente met een ei gen predikant. De Fransen maken van het dorp in 1796 een eigen ge meente - een status die het tot 1 april 1941 zal houden, wanneer het bij Aardenburg wordt gevoegd. De datum waarop de kerk is ge bouwd ging verloren in de mist van de tyd. Wél wordt Sint-Kruis in 1291 als parochie vermeld en zijn er kerkrekeningen uit de periode 1445-1487 bewaard gebleven. In 1467 wordt het gebouw vergroot en dat zal in 1487 opnieuw gebeuren. De plompe toren zal evenals de to rens van Sint-Anna ter Muiden (Made). Oostkerke en Damme dienst hebben gedaan als vuurto ren. Moederkerk De reformatie is voor Sint-Kruis een bewogen periode. Pastoor Pie- ter de Vriese gaat in 1578 over naar het protestantisme. Zijn kapelaan, Heer Job, blijft echter de moeder kerk trouw. Toen hij zich in Sint- Kruis niet langer meer kon hand haven, preekte hij in Aardenburg. Daarvoor werd hij op 3 april 1583 in rechte aangesproken, maar er zou geen uitspraak vallen. De Aar- denburgse magistraat verbood hem diensten te leiden, omdat hij onbevoegd was. Hij werd uit de ge vangenis ontslagen en tijdens het bewind van Parma - de Spaanse landvoogd - in ere hersteld. (RIJ DAG 1 APRIL 1983 Sylvia van Tatenhove: regelmatig in de prijzen met Afghaanse windhonden.. VAN TATENHOVES FOKKEN WINDHONDEN Handbaltoemooi tan Utopia en Hontenisse IULST - De handbalvereniging Hon- cnisse houdt tweede paasdag een da- testoernooi. Het toernooi vindt plaats n sporthal 'Den Dullaert' te Hulst. De an vang is 9 uur en omstreeks half zes oopt men de prijsuitreiking te ver- ichten. >e prijzen zijn geschonken door hotel )e Linden' uit Kloosterzande. De deel- lemende ploegen zijn in twee poules 'erdeeld Poule 1: Avedo-Raamsdonk- eer. Dongen. Walcheren. Zeeuwse eugdselectie tot 21 jaar, Hontenisse; wule 2. Dongen 2, Walcheren 2. HVH? lontenisse 2, Hontenisse 3. >e handbalvereniging Utopia uit Tcr- euzen houdt eveneens op tweede laasdag een toernooi, iet evenement vindt plaats in sporthal Het Zwaantje' en begint om 9 uur. Om 8,00 uur vindt de prijsuitreiking plaats net daaropvolgend de trekking van de oteri.1 )eelnemende ploegen: dames-poule 1: Jtopia 1. Treffers, EMM, Weredi; poule Utopia 2, Sluiskil, Volharding, Delta Jport. Heren-poule 1 Utopia 1, EMM, Veredi, Heerle; poule 2: Utopia 2, Sluis kil. Delta Sport, Volharding. a •- - pliceerd en ik kan de consequenties van de beslissing van de Raad van State nu nog niet overzien. Er lopen immers nog meer beroepszaken". Afvalstoffenplan Bij de overwegingen van de Raad van State heeft een rol gespeeld, dat met de overeenkomsten tussen Hontenisse en Sas van Gent en de CVI de overlevings kansen van het vuil verwerkingsbe drijf in het geding zijn. Het besluit druist echter wel in tegen het provin ciaal afvalstoffenplan. dat uitgaat van één stortplaats voor huisvuil in de Koegorspolder bij Teraeuzen voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kroon heeft dat afvalstoffenplan goedge keurd. CVI-directeur W. Tollenaar zei donder dagavond dat gs in hun streven huis vuil uit de Dekkerspolder te weren 'de afvalstoffenwet hebben gebruikt als middel om de CVI het bestaansrecht te ontnemen'. Tollenaar stelde vast: „Het bestaansrecht van de CVI is nu bewe zen. Nu krijgen we in Zeeuwsch-Vlaan deren de situatie dat de vuilverwerking kan geschieden door gelijkwaardige verwerkers. Een eerlijke concurrentie, waardoor de burger niet zal worden ge confronteerd met ongehoorde kosten stijgingen. En die vuilverwerking kan dan plaatsvinden onder deugdelijke en adequaat toezicht van de overheid". De CVI-directeur riep gs op tot overleg om verdere problemen uit de weg te rui men. „Problemen overigens, die er in wezen niet zijn". KLOOSTERZANDE - Het verzor gen van Afghaanse windhonden vergt veel tijd en aandacht. Zeker wanneer deze dieren regelmatig meedoen aan windhondenwedstrij den en internationale tentoonstel lingen. Twee mensen die voor deze vrijetijdsbesteding gekozen hebben zijn Sylvia en Frank van Tatenhove die in een gezellige polderwoning wonen in het buurtschap 'Krevers- hille' enkele kilometers voorbij Kloosterzande. In de kennel naast de woning kijken vier prachtige Afghanen ons vragend aan wanneer we een kijkje komen ne men. „Ze zouden nog wel even los wil len, maar dat doen we maar niet meer", zegt Frank. „Deze twee zijn voor de rennen, de andere doen mee aan tentoonstellingen". In de huiskamer vallen de bekers en andere trofeeën meteen op. Zo te zien zijn deze dieren echte 'winners'. Hoe doe je dat? „Voor deze honden is be weging heel belangrijk. We gaan dan ook elke dag minstens een uur met ze wandelen. Wél aan de lijn, want als je ze los laat zijn ze weg, zeker hier in de polder met al dat kleine wild". De echte training voor de rennen be gint in februari. Dan gaan Frank en Sylvia er dagelijks een uur per dag op uit, fietsend met de hond aan de lijn. Tijdens deze trainings toch ten moet het dier in draf lopen om de spieren soepel te houden. Verder moet de be geleider goed letten op ademhaling en bewegingen. „Je moet kunnen zien of de hond meer of minder kan op zo'n training. Dat is een kwestie van goed contact, iets watje gewoon moet leren". Deze looptrainingen gaan door tot oktober. Dan zit het wedstrijdsei zoen erop. Vorig jaar hébben de hon den aan zo'n twaalf wedstrijden mee gedaan. Voor het zover is moet er een certificaat behaald worden. Dedie- ren van Frank deden dat op 'het ei land' in Sluiskil. Ze mogen dan star ten in de B-klasse en hebben de mo gelijkheid om te promoveren naar de A-klasse. „Onze reu, Cheikh Allah heeft dat in één seizoen gehaald", zegt Frank niet zonder trots. De an dere hond, met de grappige naam Do Nothing, kwam voor deze promotie net een puntje tekort Prijzen De cijfers liegen er niet om. Vorig jaar liepen de twee dieren samen 19 prijzen bij elkaar. Frank: „Op de Ne derlandse kampioenschappen in Venlo haalde Cheikh Allah een der de plaats op de korte baan. Over die 350 meter deed hij, vanuit een stil staande start precies 26,7 seconden. Dat is een snelheid van 47 kilometer per uur". Wanneer er wordt meegedaan aan een wedstrijd of een tentoonstelling en ze hebben enkele dagen vrij, dan koppelt Frank de caravan achter de auto. ..Dat is voor ons een soort vakantie", zegt z'n vrouw, "want een aaneengesloten vakantie zit er voor ons niet in". Voor de opleiding en de verzorging van de tentoonstellings honden zorgt Sylvia. „Veel borstelen en zeker eenmaal per veertien dagen wassen en veel beweging", is haar de vies. .Daarnaast moet er discipline bijgebracht worden, want in de ring, tijdens een tentoonstelling, worden zowel discipline, uiterlijk als gang werk, door een ervaren keurmeester beoordeeld" Met haar 'Misty' had Sylvia in 1982 veel succes. Eerste prijzen in Brussel, Beveren en Axel en enkele tweede en derde prijzen. „We proberen eruit te halen wat erin zit en voor zover moge lijk alles tot ln de perfectie door te voeren", zeggen ze enthousiast Er zijn plannen om aan het eind van dit jaar een nest te fokken met één van de vier Afghanen. „Dat wordt dan wel de eerste keer dat we dat gaan proberen. Er is al een aanvraag voor een pup binnengekomen uit Frank rijk, dus kénnen doen ze ons wel", besluit Frank. Af. Somers: ...consequenties nog niet te overzien... hadden nogal wat bedenkingen tegen (bijvoorbeeld) de manier waarop de wo ningen worden gerenoveerd of tegen de huurverhogingen, die met de renovatie gepaard gaan. De bewoners kregen een formulier mee. waarop ze hun voorkeuren kenbaar kunnen maken en bovendien aan kun nen geven of ze in beginsel voelen voor een renovatie. Gaat het gros van de be woners akkoord dan wordt tijdens een tweede bijeenkomst het renovatieplan tot in detail doorgesproken. Met de mensen, die 'nee' zeggen tegen de reno vatie, wordt dan nogmaals afzonderlijk gepraat. Positief Directeur ing H. Engelsma van de Wo ningbouwvereniging 'Terneuzen': ,Jk neb de indruk dat de mensen onze plan nen positief beoordelen. Ze moeten ook goed begrijpen dat het niet onze bedoe ling is de huurders met zo'n renovatie plan te pesten. Het gaat er ons natuur lijk in de eerste plaats om de mensen een stuk woongerief te bezorgen. Bo vendien kunnen we op deze wijze een flink brok achterstallig groot onder houd wegwerken. En dat is in het be lang van de vereniging". Met de ervaringen, opgedaan bij de re novatie van flatwoningen aan de Axel- sestraat en op het Magnoliaplein, in het achterhoofd rekent Engelsma erop dat ook de bewoners van de duplexwo ningen optimaal zullen meewerken. De renovatiewerkzaamheden zouden volgend jaar moeten worden uitge voerd. Goederenomzet in Kanaalzone steeg TERNEUZEN - De goederenomzet in de havens van de Kanaalzone is de eer ste twee maanden van '83 met 247.500 ton gestegen ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. De toename bij de zeevaart zit in de kolensector (111.748 ton meer dan vorig jaar) en de aardolie en aardolieproduk- ten (een stijging met 107.391 ton). Het aantal schepen steeg met 15 tot een tot aal van 339. In de binnenvaart was er over januari en februari een omzetstij ging van 5435 ton. Koploper hier bleken de chemische produkten, meteen groei van 12.427 ton. De kolenaanvoer daalde met 20.642 ton. Het aantal schepen nam toe met 68 tot een totaal van 520. OOSTBURG De beheersraad van de jachthaven in Breskens gaat in een extra-vergadering op zes april zijn eigen bevoegdheden onder de loep nemen. Dat gebeurt op verzoek van het lid E. A. Jacobsen, die voorzitter J. Thomaes schriftelijk om de extra-vergadering heeft verzocht, omdat zijn voorstel wordt gesteund door twee andere leden van de beheersraad moet de voorzitter eraan voldoen. Jacobsen wil zonder aanwezigheid van 'pottekijkers' eens in alle besloten heid praten over de bevoegdheden van de beheersraad. Het komt in de praktijk meermalen voor dat adviezen van de beheersraad niet worden overgenomen door het Oostburgse college van b. en w. en de gemeenteraad. Laatst was dat nog het geval bij een plan voor verlaging van de liggelden met vijf gulden per vierkante meter. De gemeenteraad maakte er drie gulden van, op basis van nieuwe berekeningen die pas op de dag van de vergadering bekend werden. Jacobsen heeft in zijn brief aangekondigd ook te willen praten over de middellange termijnplanning van de jachthavenexploltatle. De onderwerpen komen aan de orde in de extra-vergadering op 6 april, die begint om 15.30 uur. Maar eerst zal dan worden gestemd over de eventuele beslotenheid van de vergadering. TERNEUZEN - De Woningbouwver eniging 'Terneuzen' wil 52 duplexwo ningen in de Terneuzense 'Bomen- en bloemenbuurt' renoveren. Daarmee is West-Zeeuws-Vlaamse jeugdvereniging houdt 'fiets-inn' OOSTBURG De gereformeerde jeugdvereniging van West-Zeeuws- Vlaanderen houdt zaterdag een fiets- inn ten bate van de Stichting Zeeland Helpt Polen. De deelnemers maken een tocht van 50 kilometer naar Westkapel- le -en terug. Ze worden gesponsord per gefietste kilometer. De start van de 'fiets-inn' is om 10.25 uur bij de boot in Breskens. ongeveer twee miljoen gulden ge moeid. Woènsdagavond informeerde de bouwvereniging de huurders. Die moeten voor eind april laten weten wat ze van de 'opknapplannen* vinden. Zeggen de huurders 'nee' dan is de kans groot dat een deel van het uit te voeren 'groot onderhoud' aan de woningen wordt doorberekend aan de huurders. Dat, in overeenstemming met richtlij nen van het ministerie van volkshuis vesting. De duplexwoningen in de Leliestraat, de Dokweg en de Azaleastraat werden in de penode 1950-1952 gebouwd. Ze zijn hard toe aan een fikse opknap beurt. Woensdagavond kregen de be woners de plannen voorgeschoteld. De reacties liepen uiteen: sommige huur ders waren erg enthousiast, anderen HEINKENSZAND - De belangengroep Kleine en kleiner wordende school (KKS) houdt zaterdag 23 april in De Stenge te Heinkenszand een landelijke manifestatie over de kleine school. Centraal staat daarbij de voorberei ding op de toekomstige basisschool. Vandaar het thema: 'Van kleine school naar kleine basisschool'. Het is de be doeling dat de bezoekers van de mani festatie een inzicht krijgen in de ken nis en de ervaringen die tot dusver in Zeeland, maar ook in de drie noordelij ke provincies, zijn opgedaan over de vorming van kleine basisscholen. Ken nis en ervaring zowel op onderwijs kundig als op organisatorisch en be stuurlijk vlak. Gert-Jan Verburg en Ben de Reu, twee van de organisatoren van de manifesta tie, wijzen erop dat in Zeeland de afgelo pen jaren versciieiuene uuuaucrvcii genomen voor de voorbereiding van kleine scholen op de basisschool. Te denken valt aan ontwikkelingsprojec ten voor kleine scholen, de vorming van twee kleine scholen voor 4- tot en met 12-jarigen op Schouwen-Duiveland en de oprichting van een coördinatiepunt kleine basisscholen bij het regionaal pedagogisch centrum Zeeland. Dat heeft vooral inhoudelijk veel opgele verd. In Groningen en Friesland be staan projecten die zich bezighouden met de bestuurlijke en juridische aspec ten die aan de kleine school zijn verbon den. Dit alles zal tijdens de manifestatie worden gepresenteerd, zodat onder wijsgevenden, besturen en ouders ken nis kunnen nemen van aanpak en op lossingen voor bepaalde problemen. Enkele jaren geleden zag het er nog naar uit dat een basisschool minstens ou ïeernngen zou moeten tellen. Daar is toen veel over te doen geweest omdat zo'n norm voor veel kleine scholen, niet alleen op het platteland maar ook in de steden, de doodsteek zou zijn. Thans wordt uitgegaan van 30 leerlingen, met een absolute minimumnorm van 23 Dat betekent niet dat alle problemen nu van de baan zijn. De Reu: „Er is nog veel werk aan de winkel". Onzekerheid bestaat bijvoorbeeld nog over het aan tal onderwijsgevenden dat een kleine basisschool zal gaan tellen. In het on derwijsveld bestaat de opvatting dat het er minstens drie moeten zijn. Zeeuwse scholen Aan de manifestatie in Heinkenszand doen verscheidene Zeeuwse scholen mee, zoals de openbare lagere school De Schelphoek uit het Schouwse Se- rooskerke, waar ook kleuters wmueu toegelaten, de pc-school De Schutte voor kleuter- en lager onderwijs in Ga- pmge, de Sint-Jozefschool uit Eede en de openbare lagere Margrietschool uit Kats. Van de laatste school zullen leer lingen en onderwijsgevenden demon streren hoe ze met groepen werken. Ver der zijn onder meer van de partij het kleine kernen experiment Schouwen- Duiveland, het steunpunt kleine kern en Zeeland van de provinciale onder wijsraad, het project ondersteuning be sturen kleine scholen Groningen, het kleine scholen project Friesland en de onderwijsvakorganisaties. De nadruk wordt gelegd op de kleine school en de leefbaarheid van een dorp. Gedeputeerde mr J. P. Bocrsma zal de manifestatie om 12.15 uur openen, 's Morgens wordt in de Stenge de jaar vergadering van de KKS gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33