Miniatuur Walcheren moeilijk seizoen wacht Begin 1984 bestelling van eerste nieuwe M-fregat ER VARING tmsM w Afsplitsing defensie poot van RDM een feit KMS-directeur: stap in goede richting De bruine kiekendief op Tholen bespied HOORT. PZC/provincie )U DERTIGJARIG BESTAAN TISWEERTIJD OM TE PLANTEN. Ongebonden' (rouwen houden intmoetingsdag TWEE INBRAKEN IN VLISSINGEN IIJDAG 1 APRIL 1983 15 JDDELBURG - Miniatuur alcheren in Middelburg heeft jnderdag opnieuw haar hek- |n geopend. Daarmee is giste- p het dertigste seizoen van [ze toeristische attractie offi- eel begonnen. „Een moeilijk pzoen", voorspelt de heer L. in de Graaf, directeur van falcheren-in-het-klein'. Deze jarige Middelburger staat al (ids de oprichting van Minia- lur Walcheren aan het hoofd in deze attractie. In oktober »emt hij afscheid. „Na dertig ar vind ik het welletjes. Het ichtingsbestuur moet nu aar eens een opvolger voor ij vinden". (matuur Walcheren zit m de proble- en. Het afgelopen seizoen jaar passer- ji 'slechts' 136.000 betalende bezoe- ps de kassa aan het Molenwater. Hoe- jl maar weinig toeristische voorzie- jigen in Zeeland aan dit aantal kun- p 'tippen', vertonen de bezoekerscij- )s van Miniatuur een dalende lijn. Nog ■1981 kon Miniatuur 162.000 bezoe- ps noteren. Aan het begin van de ja- t zestig had Miniatuur zelfs een paar ier meer dan 200.000 gasten. Minder eoekers brengen minder geld in het Btje. De exploitatie van Miniatuur llcheren wordt steeds moeilijker. De ier Van der Graaf laat er geen twijfel Ier bestaan: ..Om quitte te draaien Ibben we 180.000 mensen nodig", t financiële problemen bij Miniatuur Bicheren zijn het afgelopen jaar zo pot geworden, dat het bestuur zich |g genoodzaakt om twee van de tien (ADVERTENTIE) Coniferen zijn klein en lijn. Of rijzig en rank. Of grooi en hoog. Maar altijd zijn ze mooi. het hele jaar door. Omring u mei coniferen. 'I Is nu de lijd NATUURLIJK DOEN. MAAKT FLEURIG EN GROEN. personeelsleden te ontslaan. Omdat het onderhoud aan de vele honderden gebouwtjes van Miniatuur toch moest worden uitgevoerd, kreeg het bestuur toestemming om vrijwillige werklozen aan te trekken, die onderhoudswerk de- Directeur L. van de Graaf op 'zijn' Miniatuur Walcheren (IDDELBURG - Een aantal niet-geor- jniseerde vrouwen wil zaterdag 16 pril een ontmoetingsdag voor Zeeuw- I vrouwen houden. De bijeenkomst egint 's morgens om kwart over tien i'De Hoogte' aan de Populierenstraat l Goes. De deelneemsters kunnen iar praten over vier verschillende (ema's. Van elk van dc thema's zijn de rste twee woorden 'Vrouw en geloof, tt derde onderdeel van deze thema's ordt gevormd door 'Bijbel', 'Kerk', amenleving' en 'Relaties', eder van ons loopt rond met vragen, prvan je denkt dat het je eigen vra- in zijn", zegt Jenny Schneider-Van tten uit Brouwershaven, één van de jtiatiefheemsters tot deze ontmoe- iigsdag. „Maar al gauw blijkt dat die Sgen ook spelen bij anderen. Waarom (u je er dan niet eens over praten. Al- m dan kom je verder, en alleen d&n ije zoeken naar oplossingen" organisatrices hechten veel waarde het feit, dat ze niet namens een or- isatie of namens een achterban ope- in. „Hoewel we allen wel bij verschil- ïde kerkgenootschappen zijn aange- iten, zetten we deze ontmoetingsdag tsluitend vanuit onszelf op", aldus L ji Ooyen-Brunings uit Goes. j)e laatste jaren is er binnen maat- iiappij en kerk veel veranderd. We jnken bijvoorbeeld aan het probleem in de werkloosheid, zaken van oorlog j vrede, het samen leven met mensen ]t andere culturen, andere samenle- ngsvormen en het bewustwordings- joces van vrouwen. Wij, als vrouwen, bben daar direct of indirect ook mee maken." staat in de uitnodiging die I dames aan een aantal vrouwenorga- 5aties hebben gestuurd. )pen karakter m ontmoetingsdag in deze vorm is >oit eerder in Zeeland gehouden. Wel «ft een aantal Zeeuwse vrouwen twee ar geleden deelgenomen aan een ortgelijke manifestatie in Breda. De ganisatrices hebben twaalf dames be- jid gevonden om op 16 april als ge- jreksleidster op te treden Ze bena- fukken echter dat de discussies een ilkomen open karakter hebben. Een intal kerkgenootschappen heeft de ames financiële steun toegezegd voor et opzetten van de ontmoetingsdag Is het idee aanslaat kunnen wellicht Mfionale groepen worden gevormd Ie op de op 16 april uit te stippelen (eg zullen doorgaan. VL1SSINGEN - KMS-groepsdirec- teur ir B. C. G. Pröpper sprak don derdagavond in een reactie op de uitkomst van het kabinetsberaad over „een enorm positief bericht". Hij stelt dat er altijd gezinspeeld is op het vervroegen van de bestel ling van de M-fregatten, maar dat dat besluit zelf nog nooit genomen is. Het begint echter nu vaste vorm te krijgen, zegt hij. Daar komt bij, aldus Pröpper, dat er nu ook duide lijkheid begint te komen over de financiering van de projecten die op het moment in uitvoering zijn. Details over de vraag op welke ma nier het geld van defensie naar de KMS toe zal gaan. en welke voor waarden daaraan zullen verbon den. zijn overigens nog niet be kend. Pröpper ziet in het donderdag ge nomen kabinetsbesluit een belang rijke stap op weg in de goede rich ting. in die zin dat de Schelde op basis van deze besluiten mede uit de surcéance van betaling zou kun nen worden gelicht. Hij benadrukt echter dat er, op basis van het hui dige kabinetsbesluit, ndg geen dui delijkheid is over de vraag welke de minimum-capaciteit voor de mari- nebouwboot van de Schelde zal zijn, en stelt dat het nog onduide lijk is of het kabinet de uitgangs punten van het overlevingsplan van de directie heeft geaccepteerd. Maar hij verwacht dat er over de capaciteit de nodige gesprekken zullen volgen. Half april Volgens Pröpper zal de Koninklij ke Maatschappij De Schelde hal verwege april wel uit de surcéance van betaling moeten worden ge haald. aangezien op dat moment de door economische zaken verleende boedelkredieten op zullen zijn. Hij beschouwt de door het kabinet ge nomen besluiten als een goede ba sis voor de KMS om uit die surcéan ce te komen. De belangrijkste vraag voor hem blijft zoals gezegd, die van de minimum-capaciteiten in de marine-sector den mei. behoud van hun uitkering Vooral de bonden waren hier fel tegen gekant „Als Miniatuur Walcheren In de problemen zit. dan moet de gemeente Middelburg maar bijspringen met ex tra geld of met een verlaging van de pachtsom voor het terrein aan het Mo lenwater Dan worden er weer volwaar dige banen geschapen", zo was de rede nering van M. J. Strous. distnclsbe- stuurder van de FNV. Inmiddels is be kend geworden dat de recreatieraad een subsidieverzoek van de gemeente Middelburg ten behoeve van Miniatuur Walcheren, hoogstwaarschijnlijk zal af wijzen. Volgens de heer Van de Graat heeft gedeputeerde Ventevogel inmid dels toegezegd, dat hij overleg zal voe ren met zowel het Miniatuur-bestuur als met het Middelburgse gemeentebe stuur om te zoeken naar een oplossing voor de financiële problemen bu Minia tuur Walcheren. Lichtpuntje De heer Van de Graaf ziet voor de na bije toekomst zowel nog meer tegen vallers als een lichtpuntje. De vrij re cente devaluatie van de Belgische en de Franse Franc maakt Nederland voor onze zuiderburen en de Fransen een stuk duurder. En juist uit die lan den komen de bussen met dagjesmen sen. Het Belgische dagtoerisme naar Miniatuur nam vorig jaar al sterk af, omdat de Belgische regering de school reisjes niet meer subsidieerde. Nu voorziet de heer Van de Graaf een ver dere afname. Een lichtpuntje is de hoop die kan wor den geput uit eerdere soortgelijke erva ringen Toen in 1969 de btw werd inge voerd. bleven de dagjesmensen in eer ste instantie ook massaal weg. Na enke le jaren trok het bezoek weer aan De heer Van de Graaf: „Ook toen moesten de mensen duidelijk wennen aan het feit dat ze plotseling minder hadden te besteden. Hetzelfde verschijnsel zie je nu weer. Miniatuur Walcheren is vanaf vandaag (vrijdag) elke dag -ook op zon- en feest dagen- geopend van half tien 's mor gens tot vijf uur 's middags. VLISSINGEN - In de nacht van woens dag op donderdag zijn in Vlissingen twee inbraken gepleegd. In een woning aan de Van Reenenstraat in de wijk Paauwenburg werd ingebroken en werd er een kleurentelevisie gestolen Tevens werd ook ingebroken in cafeta ria 'Walk-Inn' aan de Torenstraat Door een raam te forceren wisten onbeken den de zaak binnen te dringen. Uit een kassa werd tweehonderd gulden gesto len. terwijl binnen een grote chaos werd aangericht. (Slot van pagina 1) dat defensie globaal 245 miljoen op tafel zal leggen, en dat er 245 miljoen beschikbaar komt uit de algemene middelen, via een vergroting van het financieringstekort. In z'n totaliteit kost het RSV-debacle het kabinet in deze kabinetsperiode 1.335 miljard. Daarbij zijn de kosten voor de bouw van de M-fregatten, die vroeger besteld moeten worden dan defensie, waar men aan '86 dacht, van plan was om met name de KMS conti nue aan werk te helpen, inbegrepen Technisch mogelijk Minister-president Lubbers gaf gister avond aan dat het éérste M-fregat „zo vroeg in 1984 als technisch mogelijk is" besteld zal worden. Daarmee wordt voor het eerst zekerheid gescha pen in De richting van de Schelde. Weliswaar had staatssecretaris Van Houwelingen van defensie eerder ver klaard dat een bestelling eerder dan begin '84 om technische redenen niet mogelijk zou zijn. maar hij heeft nog nimmer gesteld dat dat ook op die termijn zou gaan gebeuren. Volgens Lubbers liggen er bij de bestelling van de M-fregaltcn overigens nog proble men ten aanzien van de specificatie van dit project. De directie van de KMS is bij het opstellen van het eigen overlevings plan er ook vanuit gegaan dat het eerste fregat begin '84 zou komen -wat dat betreft ligt er geen verschilpunt met het kabinet. Groot verschil van mening is er wel over de vraag met hoeveel mensen je aan die fregatten kan bouwen, de KMS gaat uit van een totale minimumbezetting van 1.235 miljoen manuren per jaar, het kabinet wil niet verder gaan dan een miljoen Het ministerie van defensie krijgt het grootste deel van de financiële kant van de zaak op het bord. In de eerste plaats moet er op korte termijn 245 miljoen worden vrijgemaakt, terwijl Van Houwelingen aanvankelijk niet verder wilde gaan dan 115 miljoen. Bovendien komt de financiering van de RSV-operatie in de komende jaren vrijwel geheel ten laste van dit ministe rie. Er zullen dan ook aanzienlijke verschuivingen voor wat de bestellin gen betreft te verwachten zijn in de in dit najaar te verschijnen defensienota, waarin overigens pas de details van deze hele operatie duidelijk zullen wor den. Premier Lubbers kenschetste de RSV-afTaire dan ook als een probleem dat „diep in het defensiedeel snijdt". De andere ministers zullen In de ko mende jaren zelf ook een bijdrage moeten leveren, maar Lubbers noemde die beperkt. Wel mag defensie het geld dat uitgespaard wordt door de verla ging van het minimumloon en de wed de met 10 procent, gebruiken voor de RSV-problematiek. Deze hele operatie zorgt er overigens voor dat de defensie begroting weer in grote lijnen gaat voldoen aah de 3 procents-reëele groei- norm die in NATO-verband is afgespro ken. De minister-president sloot donderdag ook de mogelijkheid niet uit dat met name de KMS export-opdrachten zou kunnen uitvoeren in de komende jaren. Daarvoor zal het ministerie van econo mische zaken worden ingeschakeld. Mochten er export-opdrachten komen, dan verlicht dat de defensieproblemen enigszins, aangezien de M-fregatten dan even kunnen wachten. Provincie Details van de hele RSV-operatie wor den meegenomen in de Voorjaarsnota, die volgende week vrijdag door het kabinet wordt vastgesteld. De volgen de week zal naar alle waarschijnlijk heid ook het Totaalplan van de RSV- bewindvoerders kunnen verschijnen, nu het kabinet hen enige houvast heeft geboden. Geschilpunt is, zoals aangeduid, de vraag waar het minimumniveau voor de marinepoot ligt: op 1.235 of op één miljoen manuren. OGk de provincie heeft zich in gesprekken met economi sche zaken nu vastgelegd op die 1,235 miljoen, zo verklaarde gedeputeerde Don donderdagmiddag. De onderbou wing van de KMS-directïe komt hem als plausibel voor. Het is voor het eerst dat de provincie cijfers noemt, tot nu toe ging men uit van een „redelijke" bezetting RSV De bruine kiekendief Wie verneemt, dat er boven het eiland Tholen een circus aeruginosus is waargenomen, zal wellicht verschrikt opveren of achteloos de schou ders ophalen. Wanneer daarna verklaard wordt dat deze Latijnse term voor de bruine kiekendief staat, zullen waarschijnlijk voornamelijk natuurlief hebbers de oren spitsen. De bruine kiekendief is namelijk een van de groot ste - en bovendien zeldzaamste - broedende roofvogels in Nederland. Zeker in het Zeeuwse wordt het dier - met een vleugelwijdte van ruim één en een kwart meter - nauwelijks gezien. De Tholenaar Harm Venekamp, een verwoed vogelobserveerder, zag er één boven het natuurgebied Ramme- gors op Tholen rondcirkelen en nam zijn kans waar. Met een ongekend en thousiasme speurde hij het nest op van de (wat later bleek) twee roofvo gels en volgde maandenlang het op groeien van de jongen. Van het ei tot aan het uitvliegen. Nauwgezet legde hij een en ander op de gevoelige plaat vast. Het resultaat is vanaf donderdag 14 april te bewon deren tijdens de foto-tentoonstelling 'de bruine kiekendief in de Gasthuis kapel in Tholen. De Rammegors is een schor tussen Tholen en Sint-Philipsland. vroeger bedoeld als specie-depot voor rijks waterstaat. Sinds 1972 fungeert het gebied hiervoor evenwel niet meer. Alleen de lage kreken werden opge vuld met de bagger. De rest bleef on aangetast. Zodoende kreeg de na tuur haar kans. Op de hoge schor ont stond een zoete vegetatie, terwijl de lagere gebieden een zoute vegetatie kregen De overgang van zoet naar zout is - zoals op bijvoorbeeld de schorren van Flakkee - treffend waae te nemen. Veel dieren zagen de Ram megors in de loop der jaren als een ideale vluchtplaats. onder meer steltvogels. die beschutting in de ruigte vonden. Ook werd een ree ge zien. Het is daarom niet verwonder lijk dat Harm, m het dagelijks leven biologie-leraar, menig vrij uurtje in de Rammegors rondstruint. Het was in het voorjaar van 1981.dat hij en zijn zoon de kiekendief omhoog zagen vliegen. Onmiddellijk togen beiden naar de plek, waar zich ver moedelijk het nest moest bevinden. Doorgaans broedt het dier op hoge waterplanten of op drijftillen, zodat dichtbij komen voor mensen niet mo gelijk is Venekamp trof het. Heinest lag op de harde grond, zodat hij de broedplaats tot op een halve meter kon naderen „Zoiets is een enorme ervaring vertelt hij. „Een gevoel van blijdschap. Andere mensen kun nen dat helemaal niet aanvoelen, wat je dan meemaakt" Harm zag - tij dens die eerste ontmoeting - het eer ste ei liggen en kon zich. met enige fantasie, al precies voorstellen hoe de jongen zouden opgroeien. Zijn ver beelding zette hem aan tot een bijna dagelijkse terugkeer naar het nest Van achter een nabij gelegen dijk. wachtte hij tot de ouders wegvlogen om dan vervolgens met de camera in de aanslag de kleine kiekendiefles te bestuderen. Hij benadrukt dat nes ten zeer voorzichtig benaderd moe ten worden, het liefst door een des kundig^. ..Ik zou willen voorkomen dat allerlei mensen zo maar nesten gaan opzoeken", zegt hij Het eerste ei - gelegd op 20 april - was een paasei. Om de drie da gen werd er een ei bij gedeponeerd. Zo lag er begin mei een broedsel van vijf eieren in het nest. Met vreugde herinnert Venekamp zich dat de jon gen zelf de omhulsels van kalk open- pikten. Direct daarop klonk er ge piep, weet hij nog. Ondertussen sleepten pa en moe kiekendief voort durend voedsel aan voor de altijd van honger schreeuwende kuikens. De prooidieren waren voornamelijk jonge konijnen, waar alleen het bes te vlees af werd gehaald. Na een week wisselden de jonge roofvogels van donslaag. Volgens Harm lijken de jongen tijdens de rui sprekend op Krakas uit de strip van Paulus de boskabouter. Het viel hem overi gens op dat ook het vrouwtje het nest regelmatig verlaat om voedsel te zoeken; iets dat in verschillende vogelboeken wordt tegengesproken. De kuikens groeiden als kool. Binnen enkele weken stonden ze op eigen be nen. Dan kunnen ze zich tevens ver dedigen met hun lange klauwen met Harm Venekamp: enorme ervaring". „Zoiets is een scherpe nagels. Bovendien leerden de jonge kiekendieven al snel dreigen met opengesperde bek. Na circa vijf weken begonnen de dieren met hun eerste proefvluchten in de omgeving. Dat wil zeggen: het oudste jong vloog werkelijk, terwijl de middelste van de vijf wat in de ruigte rondfladderde. De totale verzorgingsperiode duurde tenslotte ruim tachtig dagen. Daar na verliet de familie het gebied om andere streken op te zoeken. Een jaar later bemerkte Harm - op ongeveer dezelfde plaats - wéér een nest kie kendieven. Hij vermoedt dat het om hetzelfde paar ging. Ook van deze broedplaats nam hij foto's. Nu wacht de bioloog al in spanning af of ook dit jaar de rovers terugkeren naar de Rammegors. Harm Venekamp voegde de onge veer honderd dia's toe aan zijn collec tie. die hij tijdens lezingen en cursus sen gebruikt. Onder meer voor de cursus 'Natuur op Tholen' van de na- tuurvereniging Tholen, waar Harm bij aangesloten is. Uit de kiekendief- serie selecteerde de Tholenaar zeve nendertig exemplaren, die hij op groot formaat (30 bij 40 centimeter) in kleur liet afdrukken. De selectie vormt een beeldend verhaal van het geen hij in de Rammegors bij de broedplaatsen waarnam „Opeen ge geven moment dacht ik: ik wil wel eens iets meer met die foto's doen", vertelt hij. Al snel kwam Harm op het idee van de tentoonstelling. De ope ning van de expositie is om 20 uur en wordt verricht door Piet Steltman (van het televisie-programma 'Ja na tuurlijk'). directeur van het instituut voor natuurbeschermingseducatie in Amsterdam. Steltman heeft plan nen om binnenkort in 'Ja, natuurlijk' aandacht te besteden aan de Ram megors. Voor de bezoekers van 'De bruine kiekendief stelde Venekamp een boekje met informatie samen, dat evenals de entree gratis is. Organi sator van het gebeuren is de beheers commissie van de natuurvereniging Tholen. Belangstellenden kunnen de gehele dag in d£ Gasthuiskapel terecht. De foto-tentoonstelling duurt van 14 tot 23 april. René Groeneveld 1 'a DEN HAAG Bewindvoerders, Rijn Schelde Verolme en de staat der Ne derlanden hebben donderdag in prin cipe overeenstemming bereikt inzake de verzelfstandiging buiten het RSV- concern van de defensiepoot van de RDM. Dat betreft de marinebouw, reparatie van onderzeeboten, de afde ling algemene werktuigbouwde, de zware apparatenbouw, de tankkoepel- werkplaats en de bouw van stoomtur bines. Dat is volgens een woordvoer der van het ministerie van economi sche zaken, die dit donderdagavond meedeelde, in overeenstemming met het eerder bekendgemaakte kabinets standpunt ten aanzien van de RDM. Ais voorbereiding op deze verzelfstan diging is door de staat een stichting opgericht die de aandelen zal beheren van de eveneens donderdag opgerichte vennootschap die de genoemde activi teiten zal voortzetten. De overheid heeft zich van de noodzakelijke be voegdheden ten aanzien van deze stichting voorzien, aldus de woordvoer der. Tegelijkertijd is het faillissement aan gevraagd voor de RDM. aat naar ver wachting. aldus de woordvoerder, zal worden uitgesproken in de loop van de volgende week. Hiermee zal na een nog door te voeren reorganisatie bij de defensiepoot de werkgelegenheid van circa 1.530 werknemers in een nieuwe RDM kunnen worden behouden. De procedures uit hoofde van de wel op de ondernemingsraden en de SER-fiisie gedragsregels worden nog heden door RSV in gang gezet, aldus de woord voerder. Een reddingsplan voor RDM-reparatie, liet uuucrueei da; ouilen het boedel krediet van dc regering is gevallen, wordt nog onderzocht De gemeente Rotterdam en het Zweedse reparatie bedrijf Scanmarine stellen pogingen in het werk om een nieuwe werf te stich ten op het terrein van de RDM. Ze hopen binnen veertien dagen de finan ciële - (er is minstens 15 miljoen gulden nodig) - en de juridische vraagstukken opgelost te hebben, Slaagt het reddingsplan dan betekent dat een behoud van 400 tot 500 van de 700 arbeidsplaatsen bij RDM- reparatie. Bezetting De bezetting van het hoofdkantoor van de RDM op Heyplaat door werk nemers van de RDM en bestuurders van de industriebonden FNV en CNV is donderdag opgeheven, zo hebben de actievoerders meegedeeld. De actie werd beëindigd nadat het overleg tussen vakbonden en directie over de ontslagen bij RDM woensdag avond was afgebroken en het de bon den duidelijk was geworden dat de bewindvoerders van het RSV-concem, waartoe RDM behoort het faillisse ment voor de reparatiesector van RDM zouden aanvragen. Volgens districts hoofd Henk Krul van de Industriebond FNV had voortzetting van de bezetting die 'geen grootse resultaten' heeft op geleverd, geen zin meer. Het kantoor werd vorige week donderdag bezet met als voornaamste doel het verkrijgen van meer tikjd (een maand) voor onder zoek naar de overlevingskansen voor de reparatiepoot van RDM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21