PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet wil 2 miljard extra bezuinigen Begin 1984 bestelling van eerste nieuwe M-fregat Kritiek Reagan op Freeze-beweging Benzine wordt tot na Pasen niet duurder Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? KORTING AMBTENAREN NOG PROBLEEM Ambtenaren woedend Dure kijk op wereld vandaag Madurodam weer open OOK GELD VOOR AFBOUW VAN PROJECTEN Aardbeving Colombia Nog te koud Half tot zwaar bewolkt en nu en dan een bui. Middagtemperatuur onge veer 9 graden. Matige oostelijke wind. 226e jaargang no. 77 Vrijdag 1 april 1983 DEN HAAG De grote benzinemaat schappijen zullen de verhoging van de accijns op benzine met 4,2 cent per liter nog niet aan de klant doorbereke nen. Nadat Esso gisteren tot die maat regel had besloten volgde de grootste benzineverkoper van ons land, Shell, onmiddellijk. De prjjs van een liter benzine zou vandaag, 1 april, met 4,2 cent omhoog moeten doordat de accijns verhoogd is, waar bovenop dan nog 18 procent btw komt. De benzineverkopers hebben be sloten deze verhoging tot na de Pasen vo"- oirrpn rekening te nemen. Het is niet uitgesloten dat enkele klei nere maatschappijen de accijnsverho ging wel aan de pomp doorberekenen. Het zal evenzeer voorkomen dat de basisprijs van een liter benzine daar ook al omhoog gaat. Shell en Esso zien echter voorlopig van een verhoging van de benzineprijs zelf af Op grond van de sterk stijgende prijzen op de vrije markt in Rotterdam en als gevolg van de hogere koers van de dollar zou er overigens reden zijn om de literprijs voor benzine met een bedrag van tus sen de 2 en 4 cent per liter te laten stijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het in hoofdlijnen eens over f2 miljard aan extra bezuinigingen voor de Voorjaarsnota. Daarvan moet volgens een voorstel van minister Ruding (financiën) de helft gevonden worden door een korting van 2 procent op ambtenarensalarissen, minimumloon en sociale uitkeringen. Ook gaan de sociale premies mogelijk iets omhoog, kabinet wil in voorjaarsnota t miljard extra bezuinigen De besluitvorming over de Voorjaarsnota is gisteren flink opgeschoten. Volgende week vrijdag valt de definitieve beslissing. Intussen zal vooral VVD-minister Rietkerk (binnenlandse zaken) moeten worden overgehaald. Hij heeft grote bezwaren tegen de voorgestelde korting met 2 procent op de ambtenarensalarissen. Premier Lubbers gaf gisteren op zijn wekelijkse persconferentie opening van zaken over de plannen voor de Voorjaarsnota. Het voorstel om van de f 3,5 miljard aan tegenvallers slechts f 2 miljard weg te werken waarmee Lubbers het eens is betekent dat het financieringstekort dit jaar met fl,5 miljard (ongeveer 0,5 procent) extra groeit. Lubbers zei overigens dat alleen de aardgastegenvaller voor 1984 nu al op f3,7 miljard wordt geraamd. Geen ingrepen Het kabinet wil niet ingrijpen in de lonen in het particuliere bedrijfsle ven. Er komt geen afgedwongen ar beidstijdverkorting en ook het vakan tiegeld wordt door de regering onge moeid gelaten. Lubbers vindt dat een verantwoordelijkheid voor de sociale partners. De belangrijkste voorstellen waarover het kabinet volgende week de eindbe slissing moet nemen zijn: een bezuiniging van 800 miljoen gulden op de begrotingen van de de partementen, vooral op volkshuisves ting; verhoging van de benzine-accijns per 1 juli met 10 cent per liter (op brengst f200 miljoen); een beperkte, nog vast te stellen verhoging van de sociale premies; verlaging van ambtenarensalaris sen, sociale uitkeringen en minimum loon met 2 procent. De ambtenaren gaan in ruil daarvoor 2,5 procent korter werken, welke tijd voor 80 procent met (20.000 tot 25.000) nieuwe banen voor jongeren kan worden opgevuld. Dit laatste voorstel geeft in het kabi- (Van onze redactie economie) DEN HAAG De ambtenaren bonden zijn furieus over de plannen van het kabinet in de Voorjaarsnota. „We zijn niet van plan om weer extra in te leveren. We hebben op 1 janua ri al 2,06 procent ingeleverd voor arbeidstijdverkorting", zei ABVA-KABO-voorzitter Jaap van der Scheur donder dagavond. „Het inzetten van 20.000 a 25.000 banen voor jon geren zijn politieke praatjes voor de bühne die niets zullen opleveren", zo reageerde CFO- voorzitter Ton de Jong. De ABVA-KABO houdt vast aan de inlevering van 2,06 pro cent. „Ik ben niet van plan om nog meer loon te gaan inleve ren", zei Jaap van der Scheur. Hjj deelde mee dit al aan minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken te hebben verteld. „Mijn medewerking krijgt hij niet voor die extra inlevering. Ik had gehoopt dat Rietkerk zich aan zijn woord zou houden na dat hij ons had meegedeeld dat de ambtenaren en trendvolgers dit jaar verder met rust gelaten zouden worden". „Wat er nu gebeurt maakt mij ontzettend woedend. We heb ben alles ingezet om met de minister per 1 januari tot een deal te komen, en nu moet het afgelopen zijn. De ambtenaren hebben al genoeg ingeleverd", aldus Van der Scheur die zich afvroeg of hij wel op de uitnodi ging van Rietkerk in zou gaan om over de extra inlevering te komen praten. (Zie ook pagina 13). net de meeste problemen. Minister Rietkerk voelt er niets voor om de ambtenaren dit jaar nog twee procent te laten inleveren. Rietkerk wil dat niet alleen de ambtenaren inleveren, maar alle inkomenstrekkers, door de sociale premies en belastingen voor iedereen iets meer te verhogen. Lubbers zei donderdag „dat de charme van dit idee natuurlijk is dat het de lasten spreidt over alle burgers". Maar de meerderheid in het kabinet vindt het onjuist om de te hoge collectieve lasten „af te wentelen op het geheel", zei hij. Volgens Lubbers ligt de omvang van de bezuiniging op de ambtenarensalaris sen nog niet vast. noch het tijdstip van invoering. „Maar het beginsel ligt vast". Lubbers sprak van „een goed voorstel" van Ruding. Rietkerk wil een eventuele korting zo laat mogelijk dit jaar, en liefst pas op 1 januari 1984. Maar dan levert het dit jaar niets meer op. Ruding stelt voor de arbeidstijdverkor ting voor ambtenaren voor 80 procent om te zetten in nieuwe banen. Zo zouden ongeveer 25.000 jongeren bij de overheid aan werk geholpen kunnen worden in een 32-urige werkweek. Bij een 36-urige week ligt het aantal nieu we banen lager. Deze nieuwe banen maken de opbrengst van de bezuini gingsmaatregel kleiner, maar het voor deel ervan is dat 25.000 werkloosheids uitkeringen minder betaald hoeven te worden. Het kabinet accepteert dat zo een scheve verhouding ontstaat tussen de overheid en dat deel van het bedrijfsle ven waar geen arbeidstijdverkorting bestaat. Lubbers wees op de „voor beeldfunctie" van de overheid. Het kabinet wil volgens hem niet „crossen" door de eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers, de basis van het oktober-akkoord in de Stichting van de Arbeid. Premieverhoging Volgens de premier is een lichte pre mieverhoging (waarschijnlijk zo'n 0,5 procent) te rechtvaardigen, omdat de koopkracht door de lage inflatie min der gedaald is als eind vorig jaar werd verwacht. Op basis van die verwach ting zijn op 1 januari het minimumloon en de sociale uitkeringen met 1 procent verhoogd. Ook de minima zullen de premieverho ging moeten betalen. Dit hetekent vol gens Lubbers wel dat de eenmalige uitkering aan de „echte minima" aan (Slot zie pagina 5 kolom 1) MONASTIR - Voorzien van 's werelds duurste bril verscheen de Britse popster Elton John voor een gala-optreden in het Tunesische vakantie-oord Monastir. De bril. aangeboden door de Parijse juwelier Cartier is tegen de 40.000 gulden waard: het montuur is van 22-karaats goud. en de brug heeft een rijtje diamanten. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Reagan zegt dat oproepen tot bevriezing van de kemarsenalen een wapenovereen komst met de Sowjet-Unie vertragen en mogelijk alle hoop op het bereiken daarvan de bodem in slaan. Hij ge bruikte donderdag een rede in Los Angeles om een inventarisatie van zijn inspanningen voor wapenvermin dering te verluchten met een scherpe aanval op de voorstanders van de 'freeze'. Dit alles verpakte hij in een oproep tot nationale eenheid, omdat naar zijn zeggen de Sowjet-Unie in verdeeldheid aanleiding vindt hals starrig te blijven. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich onlangs uitgesproken DEN HAAG - Madurodam heropende donderdag officieel haar poorten. De burgemeester van Utrecht, mevrouw drs M. M. w Vos-van Gortel, onthulde een maquette van de Dom-toren; Madu rodam kan haar 32-ste seizoen beginnen. Paasmarsen Dit weekeinde worden overal in de Bondsrepubliek paasmarsen tegen de installatie van atoomraketten gehouden. Hoogste gebod daarbij is dat de acties zonder geweld ver lopen. (PAGINA 3) Antecedenten De antecedenten van kandidaat bewindslieden zullen in de toe komst beter worden nagetrokken. Doel is een nieuwe 'affaire-Schwie- tert'zoveel mogelijk te voorkomen. (PAGINA 5) Middensluis Bezuinigingsmaatregelen zijn er de oorzaak van dat de middensluis in Temeuzen pas in 1987 voor de scheepvaart beschikbaar komt. De reconstructie, die in 1977 begon, 'strandt' op drie miljoen gulden. (PAGINA 11) Luitenant Cees Priem is eindwinnaar gewor- den van de Driedaagse van De Panne. De 'eerste luitenant' van Jan Raas schreef daarmee voor de tweede keer in zijn carrière een kleine rittenkoers op zijn naam. (PAGINA 19) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie: 4. Financiën en economie: 7. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. voor een bevriezing van het kemwa- penbestand en in de Senaat moet het debat over zo'n motie binnenkort be ginnen. De kans is gering dat die zal worden aangenomen, maar Reagan vindt dat elke steun aan de 'freeze'- beweging de Amerikaanse onderhan delingspositie verzwakt. Volgens Reagan zullen de Russen niet bereid zijn tot toenadering als de VS de „verzoenende houding zouden aanne men, die sommige voorstanders van kemwapenbevriezing bepleiten. Edel moedig onderhandelen is nooit hun waarmerk geweest", aldus Reagan, „want dat is tegengesteld aan de fun damentele strijdbaarheid van marxis- tisch-leninistische ideologie". Washington rekent er niet op dat Rea- gans laatste voorstel de sleutel vormt tot een aanvaardbaar resultaat van de onderhandelingen in Genève. Het is daartoe te vaag en beoogt de Russen te brengen tot een tegenvoorstel, maar is meer nog dan dat een poging om in WestrEuropa politieke steun terug te winnen voor de plaatsing van raketten voor de middenlange afstand. Indien de Sowjet-Unie tussen nu en kort voor 17 mei. wanneer de bespre kingen in Genève worden hervat, niet heeft laten weten welk niveau van verminderde bewapening zij aanvaard baar vinden, zal Reagan opnieuw met een tussenvoorstel komen. Dan zouden de VS willen voorstellen wederzijds de kernbewapening in Europa tot 300 kernkoppen te beperken. Radio Moskou heeft de nieuwe voor stellen van Reagan voor beperking van de raketten voor de middellange afstand in Europa een „nieuwe uitga ve" van zijn eerder gelanceerde nul optie genoemd. De zogenaamde nul optie is al door het Kremlin verwor pen. T ussen voorstel in Genève TTet jongste Amerikaanse Kii 1 Xl'tussenvoorstel', waar- I mee Ronald Reagan voorlo- I pig afstand doet van de zoge- 1 heten nul-optie, dient een tweeledig doel: vermindering van de atoombewapening in Europa en het scheppen van een klimaat, waarin de Navopartners wat dichter bij de Ameri kaanse politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie komen te staan. De eerste reacties uit de Westeuropese hoofdste den zijn zonder meer positief, hetgeen eens te meer duidelijk maakt hoezeer de bondgenoten op een stap voor waarts van de VS hoopten. Het accen tueert tevens de overheersende rol van de Verenigde Staten bij het wapenbe- heersingsproces. Op dat terrein maken Russen en Amerikanen volledig de dienst uit. De geringste concessie - of wat daar voor door gaat - van Reagan wordt meteen vertaald in termen van een politieke overwinning voor West- Europa, dat sinds Reagan aan de macht is gekomen, is geconfronteerd met verscherpte spanningen binnen het Atlantisch bondgenootschap. De door Reagan gelanceerde nul-optie - geen plaatsing van Euroraketten voor de middellange afstand in ruil voor de ontmanteling van de Russische SS-20 raketten, die op West-Europa zijn ge richt- is geen haalbare kaart gebleken. De bondgenoten van Amerika hebben er vooral zoveel moeite mee, omdat de SowjetrUnie categorisch weigert zelfs maar een positieve gedachte aan de nul-optie te wijden zolang de Franse en Britse raketten voor de middellange af stand niet worden meegeteld. Met dat gegeven op tafel was Reagan wel ge dwongen zijn bondgenoten zowel als Rusland enigszins tegemoet te komen. Tegen die achtergrond verdient Rea- gans voorstel een positieve beoorde ling. Op deze wijze blijft Amerika het ini tiatief houden in de op ontwape ning gerichte dialoog tussen Oost en West. Reagans tussentijdse oplossing tfnoet de basis vormen van een omme keer in het vastgelopen ontwapenings- overleg. Concrete cijfers zijn niet inge vuld. Dat is een zorg voor later. Het gaat er om. dat uitzicht blijft geboden op een voor beide partijen - de Sowjet-Unie en de VS - aanvaardbare oplossing. Onder het motto 'als er dan toch van dergelij ke wapens moeten zijn. is weinig beter dan veel' heeft Reagan zijn tussentijdse oplossing ingebracht in het Genève- overleg. De eerste reacties uit Moskou zijn niet bemoedigend, hoewel zeker geen sprake is van een brute afwijzing, zoals tot nu toe met de nul-optie het geval is geweest. Al te gretig op het voorstel van Reagan ingaan, staat in de ogen van de Sowjet-Unie zo ongeveer gelijk met aanvaarding en zóver is het nog lang niet. Voorzichtigheid is gebo den, redeneert men in het Kremlin. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat van Russische zijde gesproken wordt over ♦een nieuwe verpakking van de nul-op tie.' Overigens blijft de nul-optie het eindelijke doel van Reagan. Alleen al het gegeven, dat de Amerikanen met een 'tussenvoorstel' komen, houdt zon der meer in, dat voor hen heel duidelijk sprake is van een noodverband, als al geen sprake is van een tactische ma noeuvre om de Westeuropese bondge noten gunstig te stemmen Nu door de verkiezingen in West-Duitsland de kaarten ten gunste van Reagans poli tiek zijn geschud, is de Amerikanen er veel aangelegen de 'oogst' binnen te ha len. Die oogst zou dan toch nog wel eens kunnen zijn de plaatsing van alle Pers- hings-en kruisraketten, waarvan de eerste eind dit jaar in West-Europa moeten arriveren. Het tijdselement speelt een grote rol; ook voor de Sowjet- Unie. dat om haar goede wil te tonen niet veel langer meer 'nee' kan blijven (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het eerste nieuwe M-fregat zal begin 1984 bij de Konink lijke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen worden besteld. Dat zei pre mier Lubbers donderdag na het weke lijkse kabinetsberaad, waarin de hoofdlijnen werden aangegeven van de weg die het kabinet met de RSV- marinebedrijven wil inslaan. In totaal is er tot eind 1986 een bedrag van 1,335 miljard nodig én gereserveerd. Het ministerie van defensie zal op korte termijn 245 miljoen op tafel leggen om de huidige opdrachten - waarvoor de RSV-bedrijven zélf geen geld meer hebben - te kunnen afbouwen. De andere 245 miljoen worden betaald uit een extra vergroting van het financie ringstekort. Met deze besluiten, die het kabinet- Lubbers in het kader van de Voorjaars nota heeft genomen, zijn de contouren duidelijk van de oplossingen die voor de RSV bedrijven, waarin de proble matiek rond cïe KMS in Vllssingen de hoofdrol speelt, zijn gekozen Er is voor zowel de korte als de lange termijn aangegeven wat het kabinet wil doen: op de korte termijn moest een ma nier gevonden worden om onder meer De Schelde aan geld te helpen voor de afbouw van de huidige projecten. Het ministerie van defensie heeft in de afgelopen tijd 490 miljoen méér betaald dan de RSV-bedrijven aan werk heb ben voltooid, geld dat voor een groot deel in het kolengraarproject is gaan zitten. Zonder een nieuwe financiële injectie zou de KMS bijvoorbeeld de twee luchtverdedigingsfregatten, die in 1985 klaar moeten zijn, niet kunnen afbouwen. Ook de voltooiing van twee onderzeeboten op de RDM-werf liep gevaar. Het kabinet heeft nu besloten (Slot zie pagina 15 kolom 2) BOGOTA (UPL'AFP/DPARTR) In het zuidwesten van Colombia heeft zich donderdag een zware aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berich ten zijn er minstens honderd doden en talrijke gewonden. In de stad Popayan stortten twee kerkgebouwen in waar op dat moment diensten werden gehouden. Popayan ligt in het Andes-gebergte, 380 km zuidelijk van Bogota Er wonen onge veer 138.000 mensen. De beving bereikte een kracht van zeven op de twaalfpuntsschaal van Mercalli Richter en was daarmee de zwaarste in de jongste geschiedenis van Colombia, in november 1979 vielen bij een aardschok in dit land vijftig doden. De aardbeving heeft het gehele zuid westen van Colombia, aan de grens met Ecuador, getroffen. In Popayan zelf zijn volgens het Rode Kruis vijf hotels, bioscopen, scholen, een kathedraal en talrijke huizen en andere gebouwen, waaronder de ge vangenis en een klooster, verwoest. In verband met Pasen waren veel buiten landse toeristen in de stad, die be roemd is om zijn prachtige architec tuur. Het is zonder meer een goede zaak geweest, dat West-Europa nadat de Navo in december 1979 besloot tot modernisering van de atoomraketten voor de middellange afstand, niet als een blind paard achter de Amerikanen is aangehold. Ondanks de groeiende Sowjet-dreiging ten opzichte van West- Europa - o.m. de snelle plaatsing van de beruchte SS-20 raketten, elk uitgerust met drie atoomkoppen, die elk deel van West-Europa kunnen bereiken - is in bijna alle landen serieus bekeken of de voorgenomen stationering nu wel het juiste antwoord is. Het grote goed van democratisch geregeerde landen is dat de publieke opinie een niet te onder schatten rol speelt in het gehele sys teem, waardoor de politieke besluitvor ming in meer of mindere mate wordt beïnvloed. Op een enkele uitzondering na is geen van de Westeuropese Navo- landen gelukkig met de stationering van nieuwe raketten. De regeringen zijn zich er zeer wel van bewust, dat de wa penwedloop er slechts door wordt opge voerd. Zij wachten op een signaal uit Genève: het signaal, dat concrete resul taten worden geboekt bij het overleg tussen de Sowjet-Unie en de VS om tot vermindering van het aantal raketten voor de middellange afstand in Europa te komen. Als Reagans nieuwste voor stel, in enigszins andere vorm al eerder officieus bij de Russen aangekaart, daar een bijdrage aan kan leveren, is tegelijkertijd een opening gemaakt voor verdere ontwapening. Dim NAVO-ambassadeur VS Presi dent Reagan heeft David Abshire woensdag benoemd tot de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de NA VO. Abshire neemt de plaats in van Tapley Bennett, die deze functie sinds 1977 heeft bekleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1