Kabinet legt bom onder overleg met ambtenaren 'Randmeren achter dammen in de Oosterschelde urinekanaaV Nieuwe sleper 'Philipsdam vormt bedreiging voor de schorren en slikken' Landbouwschap is sterk tegen uitstel van compartimentering 'Meisje dat de patiënt water moet aanreiken, zit in PZC/provincie CFO- VOORZITTER TON DE JONG: Voortbestaan serviceflats bejaarden niet zonder problemen NA TUUR VRIENDEN SINT-PHILIPSLAND: VREES VAN NATUURBESCHERMING: VRIJDAG 1 APRIL 1983 13 GOES - De gedachte aan een nieuwe overlegstructuur, die door de politiek wordt geprezen, komt in een ongeloofwaardig daglicht te staan wanneer het kabinet toch onverhoopt van oordeel is dat de ambtenaren en trendvolgers per 1 juli extra moeten inleveren. Dit zei Ton de Jong, voorzitter van de CFO (CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers) donderdagmiddag op een bijeenkomst van de districtsraad Zee land van deze organisatie in Goes. De bondvoorzitter zei dat met een extra aanslag op het overheidspersoneel en de trendvolgers (gezondheidszorg en welzijnswerk) het kabinet in feite een bom legt onder de door de politiek zelf gewenste overlegstructuur, waarin sprake is van een meer gelijkwaardige onderhandelingspositie van de ambte narenbonden met de minister van bin nenlandse zaken. De Jong stelde met nadruk, dat als er weer bezuinigd moet worden, dat wel een zaak moet zijn van alle groepen in dit land. „Het gaat niet aan ambtena ren en trendvolgers de rekening te pre- voor een arbeidsvoorwaardenbeleid dat zich over meer jaren uitstrekt. Hij wees in dit verband op uitspraken van senteren voor verminderde aardgasop brengsten en belastingen, stijgende werkloosheidsuitkeringen en tegenval lers in de begroting. In ons beleid gaan we onverkort van een gelijke behande ling uit". Dictaat De Jong stelde dat de overheid, nu bij na alle politieke partijen hebben uitge sproken dat de centrales van over heidspersoneel een meer gelijkwaardi ge positie in het arbeidsvoorwaarden overleg moeten krijgen, het niet kan maken eenzijdig een dictaat aan het eigen personeel op te leggen. Hij liet doorschemeren daar zeer beducht voor te zijn. De CFO-voorzitter hield een pleidooi (ADVERTENTIE) de CDA-tweede kamer tractie, dat een meer systematische aanpak dringend geboden is. De CFO-voorzitter zei de toezegging van de centrale werkgevers-organisa ties, om uitsluitend enige informatie voor het pakketvergelijkend onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden van amb tenaren en werknemers in het particu liere bedrijfsleven te verschaffen, onvol doende te vinden. De regeringsfracties in de tweede kamer hebben onlangs moties ingediend om die pakketverge lijking van de grond te krijgen. Er is op haast aangedrongen, om bij het ar beidsvoorwaardenoverleg van 1984 met het resultaat van een dergelijk onder zoek rekening te kunnen houden. De Jong kondigde aan dat op 6 april opnieuw met minister Rietkerk van binnenlandse zaken over de pakket vergelijking wordt gesproken. „De werkgevers zullen dan hardere toezeg gingen moeten doen. Wij hopen dat zij bij die gelegenheid de bereidheid zul len uitspreken meer relevante gege vens voor zo'n onderzoek te verstrek ken. Zo niet, dan wordt onze positie wel bijzonder moeilijk", aldus de CFO- voorzitter in Goes. Geopend: ma. t/m vr. 8-12 u 12.30-16.30 u. Donderdagavond: I 19-21 u. Zaterdag: 9.00-12.00 u. Heeft u onze keuken-1 showroom al bezocht? I «Va ROSE V KEUKEN international 5 jaar garantie J MIDDELBURG - Het voortbestaan van service-flats voor ouderen in de huidi ge vorm kan in de toekomst problemen opleveren. Dat is één van de mogelijke gevolgen van de maatregel, waardoor de betaling via de bijstandswet van voorzieningen voor ouderen wordt beëindigd. In een notitie voor de vergadering van de Zeeuwse Raad voor Ouderen, woens dag 13 april, wordt op die mogelijkheid gewezen. V astgesteld wordt, dat.alleen ouderen, die tot in lengte van jaren zelf de kosten kunnen betalen" nog in aanmerking voor dergelijke service-flats zullen ko men. Betwijfeld wordt of deze groep groot genoeg is. Dan zou beëindiging van de exploitatie in de bestaande op zet noodzakelij k kunnen zijn „Diteffect kan versneld worden doordat - gezien de grote onzekerheden rond deze voor zieningen de leegstand snel kan toene men. Als dat gebeurt komen volgens de notitie ook de huidige gebruikers in de knel. De verwachting is, dat de gebruikers van service-flats, die voorheen een bij stands-bijdrage kregen, niet zwaar in de knel zullen komen, tenzij de exploi tatie wordt beëindigd. De mensen, die de voorziening zelf betalen, zijn een groot stuk zekerheid kwijt. De moge lijkheid bestaat, dat zij in de toekomst om financiële redenen gedwongen zul len worden te verhuizen. Door een even tuele afbouw van het service-pakket zullen andere voorzieningen als gezins zorg en bejaardentehuizen ook voor de ze groep ouderen moeten gaan werken. ..Een uitbreiding van deze voorzienin gen zit er niet in, zodat in feite een indi recte bezuinigingsoperatie wordt uitge voerd". Het aantal ouderen, dat in Zee land tot voor kort een bijstandsuitke ring kreeg voor de kosten van service flats wordt betrekkelijk gering ge noemd. Het gaat om een aantal bewo ners van de serviceflats Goes en het me rendeel van de bewoners van de service-, flat Biervliet. Fietser gewond bij aanrijding in Middelburg MIDDELBURG - De 15-jarige Middel burger J. J. van P. moest donderdag middag in het Gasthuis behandeld worden voor een gebroken neus en een gekneusde knie. Deze verwondingen liep hij om kwart over drie op bij een ongeval. De jongen reed met zijn fiets vanaf de Schroeweg de Schroebrug op in de rich ting van het centrum van Middelburg. Hij werd daarbij aangereden door de 50- jarige automobilist P. J. W. uit Koude- kerke. Deze kwam de brug af en ver leende de fietser geen voorrang bij het linksafslaan naar de Kanaalweg. De fietser kon na behandeling in het zie kenhuis weer huiswaarts keren. VLISSINGEN - Als tweede sleep boot van een serie van vier eenhe den heeft de NV Unie van Redding en Sleepdienst uit Antwerpen de haven- en kustsleepboot 'Beveren' aan haar vloot toegevoegd. Deze sleepboot is gebouwd door de Scheepswerf nv van Rupelmonde (België) en in tegenstelling tot de eerste sleepboot uit deze serie - de 'Antwerpen' - niet uitgerust met een uitgebreide schuim-water- blusinstallatie. Ook zijn er geen verstelbare schroeven aange bracht. De 'Beveren' heeft een lengte van 29,50 meter, een breedte van 8,80 meter en een diepgang van onge veer 3,25 meter. De paaltrek is ruim 30 ton. Intussen is ook de derde sleepboot uit deze serie, de 'Hobo ken', in het afbouwstadium geko men zodat binnenkort de proef vaarten kunnen worden gemaakt. Als laatste zal dan de sleper 'Rupel monde' nog dit voorjaar aan de Union worden overgedragen. De Union moet ruim 400 miljoen Belgische francs (ongeveer 22 mil joen gulden) investeren in de bouw van deze vier kust- en havensleep boten. Deze versterking van de sleepbotenvloot werd noodzake lijk, omdat door de intensieve bag- gerwerken op de Westerschelde en de toegansweg^n de rivier steeds beter bevaarbaar wordt voor grote en diepliggende schepen. In totaal worden zo'n vijftig sleep boten door de Union geëxploiteerd in de havens van Antwerpen, Gent, Zeebrugge, Temeuzen en Vlissin- ge, terwijl verschillende grotere zeesleepboten constant werkzaam heden verrichten op de Noordzee ten bate van de offshore-industrie. De 'Beveren' op proefvaart op de Westerschelde- 3 Principe-akkoord ploegendienst en prijscompensatie Hoechst Holland VLISSINGEN - Hoechst Holland en de betrokken vakorganisaties hebben een principe-akkoord bereikt over de voorwaarden, waaronder in de vesti gingen Breda, Vlissingen en Weert per 1 oktober 1983 de vier/vijfploegen dienst wordt ingevoerd. Daarnaast is er overeenstemming bereikt over de opgeschorte prijscompensatie per 1 ja nuari 1983. De belangrijkste punten uit het principe-akkoord zijn: De gemiddelde arbeidsduur in de vol- continudienst gaat 35,5 uur per week bedragen, waarbij 40 weken in vijfploe gendienst en 12 weken in vierploegen- dienst gewerkt wordt. Een uitzondering hierop vormt de foliénproduktie in Weert, waar 26 weken in vierploegen- dienst en 26 weken in vijfploegendienst gewerkt gaat worden: De prijscompensatie per 1 januari 1983 wordt aan de medewerkers in de volcontinudienst en aan de medewer kers in dag-tweeploegen en drieploe gendienst niet uitbetaald; De medewerkers in de dag-tweeploe gen en drieploegendienst ontvangen in het kader van de arbeidstijdverkorting in 1983 vijf roostervrije dagen. Het be reikte principe-akkoord zal door de vakorganisaties aan hun leden worden voorgelegd. Van links naar rechts: A. P. van Mourik. mevrouw Nieuwenhuijse en de heer P. Nieuwenhuijse MiittitttMAkia GOES - De scheidende districtsbe stuurder P. Nieuwenhuijse van de Christelijke Federatie Overheids personeel (CFO) heeft donderdag middag zijn grote bezorgdheid geuit over de manier waarop in de gezond heidszorg wordt bezuinigd. „Voor elke kwaal is er een arts en als na zorg is er een reeks van specialis men. Aan elk bed zit een theoloog, een psycholoog, een pedagoog, een agoog en een demagoog. Maar het meisje dat de patiënt een glas water moet aanreiken zit in de ww. Bezui nigingen in de omvang zoals we die nu meemaken kunnen niet anders leiden dan tot de aantasting van het verzorgingspakket. Daarom zullen we die aanpak drastisch moeten wij zigen. Als men een boom moet snoeien dan kan dit niet beperkt blijven tot bladeren en twijgen. Er zullen ook dikke takken afgezaagd moeten worden, waarbij het model van de boom en de overlevingskan sen in stand moeten blijven". Nieuwenhuijse zei dat tijdens een buitengewone vergadering van de districtsraad Zeeland van de CFO in Goes. Die vergadering stond nage noeg geheel in het teken van het af scheid van de districtsbestuurder. De heer Nieuwenhuijse (61) heeft 15 jaar bij de NCBO (na de fusie per 1 januari '83 de CFO) gewerkt Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Voorzitter A. P. van Mourik van de CFO-districtsraad Zeeland zwaaide de vertrekkende bondsbestuurder een grote dosis lof toe. Hij meende dat Nieuwenhuijse gedurende een lange reeks van jaren het gezicht van de NCBO en CFO in dit gewest heeft bepaald. Hij roemde diensso- ciale bewogenheid en kennis op het gebied van het arbeidsvoorwaar denbeleid. Landelijk CFO-voorzitter T. de Jong zei gisteren grote waardering te heb ben voor de manier waarop Nieuwen huijse zijn taak heeft verricht. GOES De aanleg van de Philipsdam delijk zal verzoeten en de slikken en vormt een zeer gTote bedreiging voor schorren zullen verdwijnen. Het wa de schorren en slikken van Sint- ter gaat ook vervuilen, omdat het Philipsland. Het gebied ten oosten van aangevoerde rivierwater een stuk vui- de dam wordt afgesloten van de Oos- Ier is dan het zeewater. In de directe terschelde, waardoor het water gelei- omgeving van de Philipsdam zal het water brak worden door de invloed van de Krammersluizen. De weg over de Philipsdam vormt op zich ook een bedreiging (verstoring door lawaai en luchtverontreiniging). Eén en ander stelt Leo Goudzwaard, GOES De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft ernstig bezwaar tegen uitstel van de compartimenteringswerken (Philipsdam, Oesterdam) in het ooste lijk deel van de Oosterschelde. De raad vindt dat uitstel grote nadelen zal oproepen voor de land- en tuin bouw, met name omdat er dan veel later zoet water voor agrarische doel einden beschikbaar zal komen. Vol gens het Zeeuwse Landbouwschap moet de raad van de waterstaat in het uit te brengen advies aan minister N. Smit van verkeer en waterstaat, aan de negatieve gevolgen van uitstel „ruimschoots aandacht" besteden. De gewestelijke raad hoopt dat de minis ter aan de hand van het advies afziet van uitstel van de werken. Eén en ander kwam naar voren tijdens een onlangs in Goes gehouden beslo ten vergadering. Daarin werd ook ge praat over de toegekende schadever goeding aan landbouwers rond het Veerse Meer. Over de eindbeslissing van minister Smit (geen 1.000.000 gul den, maar ongeveer 430.000 gulden vergoeding) heerste verontwaardiging. Al in 1972 werden schadeclaims we gens verdroging van landbouwgronden ingediend. Die claims heeft de minister afgewezen. Alleen vanwege onbehoor lijk bestuur, gelet op de lange wacht tijd, wordt toch een tegemoetkoming in de schade uitgekeerd. „Op deze wijze" worden bezuinigingen van het ministerie kennelijk mede afgewenteld op de rug van een aantal boeren", aldus de gewestelijke raad. De betrok ken agrariërs gaan niet procederen tegen de staat, maar aanvaarden het aangeboden bedrag. De leden van de raad besteedden voorts aandacht aan de plannen voor overdracht van waterschapswegen aan gemeenten en provincie. Aan het colle ge van gedeputeerde staten is bericht dat het onderhoud van wegen in het buitengebied in geen enkel opzicht in gevaar mag komen. De gewestelijke raad is daarover bezorgd, mede omdat is vstgesteld dat sommige waterschap pen alvast het (grotere) onderhoud uitstellen, bij gebrek aan duidelijkheid over de financiering in de toekomst In de vergadering van de raad werd aangekondigd dat in samenwerking met diverse instanties geprobeerd wordt een actie op te zetten voor het inzamelen van restanten bestrijdings middelen en emballage. De actie moet in het najaar van '83 plaatsvinden. Van de kant van de werknemers werd erop aangedrongen om via de stichting landschapsverzorging Zeeland géén activiteiten door vrijwilligere uit te laten voeren, die kunnen worden ver richt door betaalde arbeidskrachten. Met rijkswaterstaat is overeenstem ming bereikt over aankoop van gron den voor de uitgestelde verbreding van het noordelijk deel van het kanaal door Zuid-Beveland. Rijkswaterstaat wilde de aankoop eerst uitstellen. voorzitter van de pas opgerichte ver eniging Natuurvrienden 81nt- Philipsland. Hij vindt de aantasting van de erg waardevolle slikken en schorren (Rumoirtschorren, slikken van de Heen, slikken langs de Krabbe- kreek) absoluut onnodig. „Volgens mij is de aanleg van de Philipsdam zijn doel voorbij gestreefd en in de tegen woordige situatie onverantwoord", al dus Goudzwaard. Hij beklemtoont dat de bedreiging en zelfs vernietiging van de natuurgebieden moet worden tegen gegaan. Goudzwaard wijst erop dat ook de natuurgebieden westelijjk van de Phi lipsdam ernstig lijden onder invloed van de Deltawerken. Als de storm vloedkering in de Oosterschelde ge reed is, zal het gebied ten westen van de dam een ge tij verschil krijgen van slechts 3.40 meter, tegenover 4.40 me ter in de huidige situatie. De groei plaatsomstandigheden van de op de buitendijkse gronden aanwezige plan ten en dieren zullen zodanig verande ren. dat velen een andere groeiplaats zullen moeten zoeken. De oppervlakte slikken zal kleiner worden, doordat het water minder ver weg gaat, betoogt Goudzwaard. Rioolgemaal GOES De waterkwaliteit van het toekomstige Volkerakmeer en het Zoommeer zal slecht zijn. Aan de minimale eisen voor het milieu kan nauwelijks worden voldaan. De twee randmeren, met de erbij horende Een dracht, Schel de-Rijnkanaal en Bathse Spuikanaal, zullen worden gevoed met een mengsel van Rijn- en Maaswa ter. De hoeveelheid voedingsstoffen erin is hoog en hierdoor wordt een grote hoeveelheid algen gevormd. De (zoete) wateren achter de Philipsdam en Oesterdam zullen de funcie van urinekanaal krijgen. Dat klinkt on aantrekkelijk en dat is het ook; ten minste voor natuur en milieu. Dit meldt Zeeuws Nieuws, het blad van de particuliere natuurbescherming. De jongste aflevering is gewijd aan wat genoemd wordt 'de achterkant van Zeeland', ofte wel Tholen en Sint- Philipsland. Met name drs. J. de Vries, coördinator van het Zeeuws coördina tieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming en B. van Eek, mi lieudeskundige bij de Deltadienst van rijkswaterstaat, zijn somber gestemd over de toekomst van Volkerakmeer (noordelijk van Tholen) en Zoommeer (zuidelijk van Tholen). De Vries noemt het in dit verband een ernstig gemis dat het provinciaal bestuur tot nog toe heeft nagelaten een streekplan voor Tholen en SintrPhilipsland te maken. De regio wordt meegenomen in een nieuw streekplan voor heel Zeeland, dat op zijn vroegst pas omstreeks 1990 zal verschijnen en dat is voor het Volkerakmeer/Zoommeer te laat. De Vries wijst erop dat de twee rand meren straks de zoetwaterafvoer moe ten opvangen van Maas en Rijn (ge deeltelijk) en West-Brabant. Het be heer van de sluizen in de Philipsdam (Krammersluizen) en in de Oosterdam (Bergsche Diepsluis) zal gericht zijn op de kwaliteit van de Oosterschelde. Dat wil zeggen: liever lozing van brak sluis water op Volkerak- en Zoommeer, dan op de Oosterschelde. Het teveel aan water kan afgevoerd worden via het daarvoor aangelegde Bathse Spuika naal; maar dat moet zo nun mogelijk gebeuren en/of alleen bij hoge Schel- deafvoeren, om de kwaliteit van de zoute Westerschelde niet verder aan te tasten, stelt drs. De Vries. Hij voegt eraan toe dat de twee randmeren de lasten moeten dragen van de kwali teitshandhaving van de zoute Deltawa teren en van de onvoldoende sanering van de vervuilde toevoerende rivieren en kanalen. Een onregelmatige water peil (tussen 25 en -25 centimeter zeeniveau), een tussen zoet en brak vanerend zoutgehalte en een slechte waterkwaliteit zijn het gevolg. De Vries: „Voeg daarbij nog het risico van oeverafslag van de droogvallende slik ken in het Volkerakmeer (in het Ha ringvliet nu tientallen hectaren per jaar), dan wordt duidelijk dat het Vol kerak- en Zoommeer een handvol fikse problemen staat te wachten". Beleidsplan De coördinator herinnert eraan dat destijds de compartimenteringswer ken (met inbegrip van de vorming van zoete randmeren) als een soort onver mijdelijkheid zijn geaccepteerd, met name omdat de belofte aan België over een getijloze scheepvaartbewe ging niet te doorbreken was. Volgens De Vries heeft de natuurbescherming nog steeds een voorkeur voor een zout Volkerak- en Zoommeer, al erkent hij dat zoiets onhaalbaar lijkt (de land bouw wil de zoetwatervoorziening verbeteren). Daarom geeft de natuur bescherming in feite voorrang aan een zoute Grevelingen, boven het zout houden van de twee randmeren. Hoe wel het met de waterkwaliteit als zodanig weinig heeft uitstaan, merkt drs. De Vries terzijde op dat de parti culiere natuurbescherming tegenstan der is van een weg over de Oesterdam. A. de Jong, werkzaam b(j de milieuaf deling van de Deltadienst, toont zich optimistisch over de toekomstige ont wikkelingsmogelijkheden van het Vol kerakmeer. Wel onderstreept hij dat daarbij een zo goed mogelijke water kwaliteit van veel belang is (vooral voor de levensgemeenschap m het wa ter. de visserij en de recreatie). De Jong acht een beleidsplan voor inrichting en beheer van het Volkerakgebied nood zakelijk. op te stellen in overleg tussen het rijk, de provincies Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant en de ge meenten rond het nieuwe randmeer. Wat meer toegespitst op de waterhuis houding, pleit ook Van Eek voor een beheersplan. Hij vindt dat daarbij bet hele zuidelijke Deltagebied betrokken moet worden. De voorzitter van Natuurvrienden Sint-Philipsland maakt duidelijk dat er op het eiland andere activiteiten plaatsgrijpen die de weinige natuur gebieden bedreigen. Hij noemt het rioolgemaal van Sint-Philipsland, dat in de directe omgeving het zeewater in ernstige mate vervuilt. „Vooral na de aanleg van de verbindingsdam tussen Sint-Philipsland en Tholen is het om ringende gebied sterk vervuild, zelfs zodanig dat het water in de Krabbe- kreek sinds 1980 is afgekeurd als zwemwater", zegt Goudzwaard. Als bedreigingen van de natuurlijke waarden van de binnengedijkte kreken voert hij verder aan: verontreinigingen door de landbouw en vervuiling door en zilveruienbedrijf. De problemen die de landbouw veroorzaakt hebben, al dus Goudzwaard, betrekking op ge bruik van drijfmest en chemische be strijdingsmiddelen (vooral bespultin- gen met vliegtuigen). Afvalwater van een zilveruienbedrijf vervuilt naar zijn overtuiging de Luisterkreek („verschil lende perioden per jaar is leven in deze kreek voor langere tijd uitgesloten; het water ziet pikzwart en stinkt als de hel"). Technisch ambtenaar L. Beghtel van het waterschap TholerVSt.-Philipsland ontkent vervuiling van de Luisterkreek door het zilveruienbedrijf. Hij vertelt dat het bedrijf géén afvalwater op de kreek meer loost en beschikt over een eigen zuiveringsinstallatie, met een hergebruik-systeem. De installatie is ez enkele jaren geleden, in overleg met waterschap en technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen, tij dens nieuwbouw van het bedrijf geko men. Voor die tijd was er wel eens sprake van lozing op de kreek. Beghtel geeft wel toe dat het water in de kreek soms zwart ziet en een slechte kwaliteit heeft. Hij wijst erop dat het een oude kreek is met een zoute onderlaag en derhalve een hoog zoutgehalte. In tij den van geringe regenval en weinig doorstroming ontstaat er in het water gauw een zuurstofgebrek, waardoor de kleur onder meer zwart wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13