Rekenkamer uit kritiek op hulp aan Suriname Ondanks cellentekort leegstand gevangenissen COC wil eind maken aan heteroseksisme Deetman: bezuinigingen mogen de studieduur niet vertragen Seveso-afval naar buurland van Frankrijk 'Uitbreiding capaciteit tbr-inrichtingen nodig' SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F 3.000,-PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. DONDERDAG 31 MAART 1983 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De autorijscholen moeten een kwaliteitskeur invoeren om de bedrijfstak te beschermen tegen beunhazerij. Hun klanten zouden voordelen moeten krijgen bij het rijexamen. Te denken valt aan vrijstelling van bepaalde examenonderdelen. Dit staat in een rapport van een werkgroep van rijschool houders en ambtenaren van economische zaken en verkeer en waterstaat. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) stelt een nieuwe commissie in om de plannen verder uit te werken. Maatregelen zijn nodig, omdat de rijscholen in grote moeilijkheden dreigen te komen. Nu al overtreft het aanbod de vraag naar autorijles met 45 procent. De komende jaren zal de vraag verder afnemen, terwijl steeds meer beunhazen zich op de markt aandienen. Van een redelijk inkomen voor instructeurs en rijschoolhouders is nauwelijks sprake. Wettelijke maatregelen om de branche te beschermen, acht de werkgroep onmogelijk. De beroepsmatige rijschoolhouders zullen zich door kwaliteit van de niet-professionele instructeurs moeten onderscheiden. Een vrijwillige erken ningsregeling. waarbij eisen worden gesteld aan de opleiding en het slagingsper centage, kan daarvoor zorgen. De minister van verkeer en waterstaat zou een instantie moeten aanwijzen die de erkenningen verstrekt. Voor de klanten betekent een erkende rijschool een grotere kans op een geslaagd examen en dus minder benodigde lessen. Verder willen de rijschoolhouders vrijstelling van BTW of toepassing van het lage tarief (4 procent in plaats van 18). vrijstelling van de bijzondere verbruiksbelas ting bij de aanschaf van nieuwe auto's (evenals taxi's) en beöindigmg van de concurrentievervalsing door militaire rij-instructeurs. Tenslotte kritiseren de rijschoolhouders de plannen om het praktisch en theoretisch rijexamen los te koppelen. SLECHTE CONTROLE EN GEBREK AAN SAMENHANG PROJECTEN DEN HAAG (ANP) De Alge mene Rekenkamer heeft ern stige kritiek op de effectiviteit van de Nederlandse ontwikke lingshulp aan Suriname. Twij felachtige beoordeling van en gebrek aan samenhang tussen projecten, onvoldoende in zicht in de voortgang ervan, gebrekkige controle en kapi taalvernietiging door het stop zetten van activiteiten zijn een aantal van de kritiekpun ten die de Algemene Rekenka mer in haar jaarverslag over 1982 opsomt. Dat jaarverslag is woensdag gepresen teerd. De Algemene Rekenkamer, die toezicht houdt op de uitgaven en ont vangsten van het rijk. in een college van drie leden. drs. H. Peschar, dr. W. Drees en F. G. Kordes. Zij hebben de beschikking over ruim 260 ambtena ren. De totale hulp waartoe Nederland Uitbreiding van bevoegdheden Rekenkamer duurt te lang (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering maakt weinig haast met een uitbreiding van de bevoegdheden van de Alge mene Rekenkamer tot particulie re bedrijven die subsidie krijgen. Deze kritiek liet de voorzitter van de Rekenkamer, drs. H. Peschar, woensdagochtend horen bij de presentatie van het jaarlijkse ver slag. Volgens Peschar roepen politici soms wat al te gemakkelijk dat de Rekenkamer de besteding van rijkssteun aan bedrijven moet controleren. Omdat deze instel ling niet de bevoegdheid heeft om bedrijfsboekhoudingen in te zien, kan dat in de praktijk meestal niet. Al geruime tijd geleden aanvaard de de Tweede Kamer met brede steun een motie, waarin op uit breiding van de bevoegdheden werd aangedrongen. Sindsdien is er echter weinig meer gebeurd, aldus Peschar. „Het duurt nu toch wel lang. Kennelijk is de politieke druk er al af'. zich sinds de onafhankelijkheid van Suriname heeft verplicht bedraagt 3500 miljoen gulden. Na de gebeurte nissen in Suriname op 8 december vorig jaar is de hulp overigens opge schort. Op basis van een meerjarenprogram ma voor de ontwikkeling dient Surina me jaarlijks een plan op te stellen. De rekenkamer constateert dat dit sinds 1978 niet meer is gebeurd. Projecten kunnen daar dus ook met aan getoetst worden. Het jaarverslag maakt verder melding van kapitaalvernietiging die plaatsvindt omdat tijdig onderhoud en vervanging van onder meer wegen en bruggen en van investeringen in staatsbedrijven achterwege blijft. De Rekenkamer zegt dat openbare aanbe steding bij het verstrekken van op drachten, zoals de voorbereiding en begeleiding van constructiewerken door ingenieursbureaus, zeer vaak ach terwege blijft. Beoordeling Voorzitter drs H. Peschar Het college constateert dat van een gedegen beoordeling van projecten van het urgentieprogramma door de Nederlandse Ambassade geen sprake is geweest. Over de uitvoering van programma's en projecten dient maandelijks te wor den gerapporteerd bij de Stichting Planbureau Suriname (SPS). Volgens het jaarverslag gebeurt dat meestal onvolledig, te laat of soms in het geheel niet. De algemene rekenkamer is verder allerminst te spreken over de 'opmer kelijke hoge' bouwkosten van de ambtswoning van de Nederlandse am bassadeur in Suriname. De totale kos ten van het pand, dat in mei 1980 werd opgeleverd, bedroegen 1.352.519 Suri naamse guldens (ruim 1,8 miljoen Ne derlandse guldens). De Rekenkamer heeft de indruk dat voor eenderde van dat bedrag i inclusief verbouwingskos- ten) ook een representatieve woning had kunnen worden gevonden, zo blijkt uit het jaarverslag over 1982. Controle Minister Schoo (ontwikkelingssamen werking) is voorstander van een straffe effectiviteitscontrole op de ontwikke lingshulp. Het rapport van de Reken kamer versterkt haar eerder in de kamer aangekondigde voornemen om die controle op te voeren en meer zicht te krijgen op de bestemming van hulp gelden. De minister heeft voor dat doel inmiddels een half miljoen gulden ex tra aan de inspectie toegewezen. Als de samenwerking met Suriname wordt hervat, dan zal met de constate ringen van de rekenkamer ernstig rekening worden gehouden. Er zal een nieuwe aanpak vereist zijn, die moet voldoen aan de nieuwe eisen van doelmatigheid die mevrouw Schoo zal opstellen, aldus haar voorlichtings dienst. REKENKAMER: INEFFICIENT GEBRUIK PARIJS (RTR) Een p'artij 'zoekge raakt, chemisch afval uit het Italiaan se Seveso die vorig jaar naar Frank rijk was getransporteerd, is vandaar naar een buurland overgebracht. De staatssecretaris voor milieuzaken, mevrouw Huguette Bouchardeau. heeft met het milieuministerie van het betrokken land contact opgenomen, maar om diplomatieke redenen wei gert zij te zeggen welk land het betreft. Dit hebben Franse functionarissen woensdag meegedeeld. Frankrijk had vastgesteld dat het afval uit de Noordfranse plaats St.-Quentin. waar het afval tijdelijk was opgeslagen, naar een buurland was verscheept. Het betreft 2.500 kg afval die 300 gram van het zeer giftige dioxine bevat dat in 1976 na explosie in een fabriek in Seveso was ontsnapt. Een ecologische organisatie had dins dag gezegd dat mevrouw Bouchardeau loog toen zij zei dat het afval zich in een buurland bevindt. Warmte uit mest van kuikens VENLO Een bedrijf in Venlo is erin geslaagd een installatie te ontwikke len om uit mest van slachtkuikens energie te winnen. Hiermee kunnen de hokken van de kuikens ruimschoots worden ver warmd en houdt men zelfs over voor ander gebruik. De Venlose wereldpri meur die is ontwikkeld door het bedrijf Kusters, betekent dat het stoken op duur aardgas en olie wordt uitgescha keld. Er zijn ook toepassingsmogelijk heden voor de glastuinbouw. Als eerste verwarmt een kippenmester vlakbij Venlo z'n met c.v. en vloerver warming toegeruste stallen met dit nieuwe systeem. DEN HAAG (GPD/ANP) Er is op grote schaal leegstand in huizen van bewaring en gevangenissen ondanks het algemene tekort aan cellen in Nederland. Dat constateert de Alge mene Rekenkamer in het jaarverslag over 1982. De minister van justitie heeft in antwoord op de kritiek toege zegd beter te letten op de benutting van cellen. Volgens de bevindingen van de Reken kamer worden cellen in veel inrichtin gen gebruikt als opslag voor materiaal, voor gebruik door het personeel of ze staan leeg omdat er niet voldoende personeel is om ze te bewaken indien er mensen in geplaatst zouden worden. Het onderzoek, een steekproef in twaalf huizen van bewaring en vier gevangenissen, werd in 1980 tot begin 1981 gehouden. In die periode werden totaal 500 cellen niet gebruikt Het gegeven van leegstand is relevant om dat de regering jmst uitgaat van een cellentekort en daarom heeft besloten celruimte bij te bouwen. Er zijn de laatste tijd in bepaalde regio's (Am sterdam bijvoorbeeld) grote problemen ontstaan met het opsluiten van ver dachten of veroordeelden. Oorzaak is steeds een tekort aan beschikbare cel ruimte. Uit de bevindingen van de Rekenka mer blijkt dat de celruimte die nu al beschikbaar is. in ieder geval beter benut kan worden om dit probleem op te lossen. Auto In een speciale bijlage in het jaarver slag concludeert de Rekenkamer dat de doelstelling van de overheid om de bevolking minder met de auot en meer met de trein, de bus of de fiets te laten gaan, is niet gehaald. Maatregelen die het gebruik van open baar vervoer of fiets moetsten bevorde ren, zijn „weinig effectief' gebleken. Het aandeel van de auto in het perso nenverkeer is niet gedaald. De algeme ne groei van het aantal reizigerskilo meters is in de jaren zeventig volgens de Rekenkamer geheel op naam van de auto gekomen. Aantoonbare resulta ten met betrekking tot het verminde- V.l.n.r. Joop van den Linden, Jos vanRooy, SylviaBom en Anne Lize v.d. Stoel tijdens de persconferentie woensdagmiddag in het Haagse Perscentrum Nieuwspoort over nota Homosexualiteit, in het overheidsbeleid. NOTA BELEIDSLIJNEN VOOR OVERHEID ren van de parkeergelegenheid zijn uitgebleven, aldus de Rekenkamer. De Algemene Rekenkamer heeft bij een controle van de ontvangkantoren van de belastingdienst tekortkomin gen geconstateerd, die ernstige finan ciële gevolgen hebben. Dat staat in het jaarverslag over 1982. Bij geldtransporten bleek een onvol doende scheiding te bestaan tussen de functies van de betrokken ambtena ren, de kascontrole bleek in een aantal gevallen niet goed en ook was er in sommige gevallen een onvoldoende controle op de afdracht van geld door deurwaarders. De minister van financiën heeft de Algemene Rekenkamer inmiddels la ten weten de controle op de ontvang kantoren te zullen verbeteren. Sommi ge maatregelen daartoe zijn al geno men. De Rekenkamer stelde ook tal van tekortkomingen in de financiële han del en wandel van de diverse ministe ries vast. DEN HAAG De overheid doet er veel te weinig aan om de oorzaken van discriminatie weg te nemen. Het is dringend nodig dat een eind wordt gemaakt aan het traditionale verschil tussen de seksen. Dat zegt de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit (COC) in de nota „Homoseksualiteit in het overheidsbeleid", die gisteren werd aangeboden aan minister-president Lubbers en aan staatssecretaris Kap- peijne van de Coppello van sociale zaken en werkgelegenheid Op een aantal departementen kan vol gens het COC een hegin worden ge maakt met het doorbreken van tradi tionele maatschappelijke structuren. Voorgesteld wordt om de huurbescher- ming niet langer alleen te laten gelden voor gehuwden maar ook voor andere groepen van mensen die in een huur huis wonen. Homostudies dienen vol gens het COC te worden erkend als experimentele studierichting. Voorts zou de mogelijkheid geopend moeten Japanse moordenaar Nederlandse vrouw in psychiatrische inrichting PARIJS (AFP) Een rechtbank in Parijs heeft woensdag de Japanner Issei Sagawa die in 1981 in Parijs de Nederlandse vrouw R. H. vermoordde, op grond van krankzinnigheid van de verdachte van rechtsvervolging ont slagen. De man zal voor onbepaalde tijd in een psychiatrische inrichting worden opgenomen, zo is van justitië le zijde in Parijs vernomen. De rechtbank volgde met haar besluit de aanbeveling van dne medische des kundigen volgens wie de 33-jarige Sa gawa, een student, op het moment van de moord krankzinnig was. Sagawa bracht de Nederlandse op 11 juni 1981 om het leven waarna hij het lijk in stukken sneed en delen ervan opat De Japanner studeerde net als de Neder landse in Parijs en was met haar bevnend. Hij vermoordde haar omdat ze naar zyn zeggen met inging op zijn avances. Sagawa werd een week na de moord gearresteerd en zat sindsdien vast in de Sante-gevangenis in de Franse hoofd stad. worden dat mensen militaire dienst kunnen weigeren omdat ze niet in een „heteroseksistische instelling als het leger" willen verkeren. Incidenten tijdens de vorig jaar gehou den homodag in Amersfoort vormden voor het COC de directe aanleiding de nota uit te brengen. Een aantal jonge ren had het toen gemunt op de deelne mers aan de manifestatie. Het COC verwacht dat de overheid Eindexamen Bijna 313.000 leerlin gen van mavo. havo. vwo en lbo nemen dit jaar deel aan de centrale schriftelij ke eindexamens, die van 2 tot en met 18 mei worden gehouden. Hun aantal is in vergelijking met vong jaar ongeveer gelijk. ADVIES WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS DEN HAAG (GPD) Minister Deet man van onderwijs vindt dat de in grijpende reorganisaties die in het wetenschappelijk onderwijs voor de deur staan de studie van studenten zo min mogelijk mag vertragen. Dc be windsman zegt dit in een eerste reac tie op het rapport van de taakverde lingscommissie wetenschappijk on derwijs (TVC). In opdracht van minis ter Deetman heeft de TVC een plan opgesteld om tot 1987 f258 miljoen te bezuinigen in het wetenschappelijk onderwijs. De sluiting van een groot aantal vesti gingsplaatsen van studierichtingen en een ingrijpende reorganisatie van het overgebleven wetenschappelijk onder wijs vormen de uitgangspunten van het plan van de TVC, waarin dertien instellingen voor wetenschappelijk on derwijs zijn vertegenwoordigd. De ar beidsplaatsen van tussen de 2500 en 3000 wetenschappers staan op het spel als gevolg van de komende reorganisa ties. Deetman wil proberen wachtgelden te gaan gebruiken voor ontslag van vrij willigers. voor zover hun plaatsen wor den ingenomen door mensen die met ontslag worden bedreigd. Bovendien wil hij wachtgelden inzetten voor tege moetkomingen bij collectieve tijdelijke werktijdverkorting. In het kader van het sociaal beleid voor studenten steunt de minister de door de TVC aanbevolen begeleidingscommissies. Voor verplaatsingskosten bij gedwon gen overstap zal een regeling moeten worden opgesteld met een uitkering ineens. In zijn reactie op de plannen van de taakverdelingscommissie uit Deetman kritiek op een aantal onderdelen van het rapport. Zo vindt hij dat de TVC een besparing te optimistisch inschat door de kosten van het onderwijs aan studenten die elders een plaats kiezen niet in de beschouwing op te nemen. Het gaat hierbij om een bedrag van 40 miljoen gulden. Voor maatregelen ten behoeve van studenten moet ook nog eens 6 miljoen gulden worden „ingere kend". Deetman sluit niet uit dat het bruto te besparen bedrag moet worden verhoogd om daadwerkelijk aan de netto-randvoorwaarde van 258 miljoen gulden te voldoen. De minister betwijfelt ook of in de voorstellen voldoende vernieuwing is verwerkt. Hij is voorts van oordeel dat het tempo en de fasering van de voor stellen met voldoende zijn geconcreti seerd. V estigingsplaatsen De TVC stelt voor om een groot aantal vestigingsplaatsen van studierichtin gen op te heffen. Deetman meent dat naast opheffing van vestigingsplaat sen fusie in bepaalde gevallen een beter instrument kan zijn om te ko men tot een verantwoorde mate van concentratie. Kwaliteitsbehoud kan dan beter tot zijn recht komen. Ook het opstellen van een sociaal plan kan door een fusie beter gestalte krijgen dan wanneer een vestiging wordt op geheven. De minister gaat de komende twee weken een reeks vragen voorleggen aan allerlei universiteiten. Na 15 april wil hij overleg voeren. Eind mei, begin juni komt er een definitief voorstel van Deetman. Daarna volgt overleg met de Tweede Kamer. De minister heeft vorige week nog aan de RU Groningen laten weten dat die de faculteit rechten naar Leeuwarden kan overplaatsen, maar in zijn stelling- name rept hij daar met geen woord over Hij wil voor 1 januari een discipli neplan rechten klaar hebben. In dit een samenhangend beleid in gang zet teneinde het heteroseksisme tegen te gaan. Een eerste stap daartoe is gezet. Een interdepartementale werkgroep gaat in samenwerking met de lesbi sche en homobeweging voorstellen uitwerken die erop gericht zijn dat met name ook bij overheidsinstellin gen een eind wordt gemaakt tussen de verschilende seksen. Beide bewindslieden zeggen het COC toe dat de nota aan alle betrokken ministers wordt voorgelegd, Ieder mi nisterie moet nog voor de zomervakan tie aangeven wat wel en wat niet kan worden uitgevoerd- Kappeyne van de Coppello is aangewezen als coördina trice van het homobeleid, terwijl Lub bers 'stimulerend' gaat werken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet meer plaats komen in inrichtingen voor gestraften die ter beschikking van de regering zijn gesteld. TBR ook moet de door stroming in zulke inrichtingen wor den verbeterd. Dit adviseert een com missie die twee jaar lang heeft gestu deerd op de psychiatrisch- therapeutische voorzieningen in het gevangeniswezen aan staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie). De commissie heeft vastgesteld dat de bestaande psychiatrische voorzienin gen binnen het gevangeniswezen te kort schieten. Psychiatrische hulpver leners van buiten komen bovendien nauwelijks binnen de gevangenismu ren. Het gevolg is, dat jaarlijks niet meer dan vijftien langgestraften naar tbr-inrichtingen worden overgeplaatst, hoewel er tachtig voor in aanmerking zouden komen. Met een plaatsingspro cedure is ruim een jaar gemoeid. Volgens het advies moeten de betrok ken departementen nu verder onder zoeken of tbr-gestelden eerder voor nabehandeling kunnen worden overge dragen aan instellingen buiten de poort of aan de reclassering. Boven dien zou moeten worden bekeken of een inrichting kan worden aangewezen voor onverbeterlijk gevaarlijke gevan genen. Daarnaast wil de commissie bezien of niet-gevaarlijke tbr-gestelden in ge wone psychiatrische instellingen te recht kunnen. (ADVERTENTIE) verband stelt de minister dat noterieel recht moet worden gedoceerd in Lei den, Groningen en Nijmegen. Ook fis caal recht komt in Groningen alsmede de GU Amsterdam en Tilburg. Wat tandheelkunde betreft wil Deet man maximaal 300 studenten per jaar laten opleiden. Hij wil geen vijf, maar drie vestigingen openhouden. Gegeven de gewenste spreiding zijn vestigingen gewenst in Groningen. Nijmegen en de Randstad. Utrecht en Amsterdam zou den moeten fuseren. Farmacie-opleidingen moeten ook be perkt worden, vmdt de minister in zijn stellingname. Hij wil van vier naar twee vestigingen, die de maximaal 200 studenten wel kunnen opvangen. Ge zien de gewenste spreiding zijn vesti gingen gewenst in Groningen en de Randstad, aldus de minister. Leiden en Utrecht moeten met Amsterdam door fusie-reorganisatie tot een nieuwe ves tiging komen Ten aanzien van Geneeskunde zal de minister omdat het om 40 procent van de operatie gaat nog een aantal „indringende suggesties" formuleren dat de faculteiten van geneeskunde alsmede de academische ziekenhuizen zal omvatten. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat Of toch iets kopén als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zon spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5Va% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u meer overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u meteen Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50-, dan ontvangt u f 7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. posi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5