Relatie Honduras-Nicaragua blijft uiterst explosief Gevangenisstraf voor Spaanse politiemannen wegens foltering PZCfi Anna Walentynowicz in vrijheid gesteld ►Hoog Frans protest OVEN [OMETER KANSEN OP CONFERENTIE KLEIN GEACHT het weer Koning Fahd verbouwde villa voor 100 miljoen DONDERDAG 31 MAART 1983 PZC/binnen-buitenland (Van onze correspondentI MEXICO-STAD De relatie tussen Honduras en Nicaragua blijft uiterst explosief en een oorlog tussen beide Midden-Amerikaanse landen kan op elk ogenblik uitbarsten. Terwijl de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties deze week het debat over het conflict afsloot met een naar consensus zoekende suggestie, beweerde Nicaragua dat Honduresc troepen opnieuw twee militaire posten nabij de grens hadden aangevallen, juist op het moment dat de anti-Sandinistische commando's zich naar het grensgebied aan het terugtrekken zijn. Honduras herhaalde op zijn beurt de beschuldiging dat het juist de Sandinisten zijn die oorlog zoeken. De Britse voorzitter van het debat in de Veiiigheidraad, John Thompson, sloot de vijf dagen durende spoedzit ting af met de suggestie dat een Latijn s-Amerikaanse conferentie moet wor den gehouden waar Honduras en Nica- Actie Greenpeace tegen dumping cadmium in zee AMSTERDAM (ANP) Zes leden van de Franse afdeling van de internatio nale milieuorganisatie Greenpeace zijn woensdag een actie begonnen tegen de Franse lozing van cadmium- boudend afvalgips in de Noordzee. De actievoerders hebben zich in drie kano's vastgeketend aan schepen die in de buurt van Rouen voor anker liggen en die het gips in de monding van de Seine dumpen. De Greenpeace- leden zijn vastbesloten hun actie vol te houden totdat ze de garantie krijgen dat uiterlijk in 1984 de lozing van afvalgips wordt beëindigd. De actie is onderdeel van een grotere campagne van Greenpeace voor een schonere Noordzee. Afgelopen maandag werd in Engeland geprotesteerd tegen het dumpen van afvalzuur. Cadmium is een gevaarlijke stof die voorkomt in afvalgips. Dit gips ont staat bij de produktie van kunstmest. Volgens Greenpeace is het dumpen van cadmium krachtens alle interna tionale overeenkomsten en nationale wetten over zeebevuiling verboden. Frankrijk loost per jaar drie miljoen ton afvalgips waarin ca twintig ton cadmium zit. In Nederland loost de kunstmestindustrie jaarlijks tussen de twee en 26 ton cadmium. Weersvooruitzichten van het KNMI v< vrijdag tot en met maandag Wisselend bewolkt en al' en toe een b Middagtempertuur ongeveer 9 graden. Op de weerkaart vinden we een vrij diepe depressie ten noorden van Schot land. Deze depressie trekt langzaam naar de Noordzee en blijft daar aange komen nog steeds even actief. Dit bete kent voor ons land weinig verandering in het weerbeeld Er is veel bewolking en af en toe buien, sommige met hagel en sneeuw. Ook is er een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. ivaar- door de aangevoerde lucht, die een tem peratuur heeft van ongeveer 8 graden, toch veel kouder aanvoelt. Het ziet er naar uit dat het wisselvallig weertype tot en met de paasdagen zal aanhou den. Nautisch bericht Wind: zuidwest 6 a 7 Bft; zicht: goed temperatuur kustwater 6 graden; af wijking waterstanden: een geringe ver hoging; maximale golfhoogte monding Scheldes: ongeveer één meter. ZON EN MAAN don. 31 mrt. Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse Vrijdag 1 april Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse 4.30 245 4.54 268 5.41 169 5,50 275 6.32 200 6 28 235 6 54 202 5.07 234 5 32 256 6.20 163 6 26 263 6 07 192 7 03 228 7.28 196 don. 31 mrt. Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse Vrijdag 1 april Vlissingen Terneuzen Zlerikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse 11.07 239 11 40 249 11.41 181 12.07 268 12.09 204 12 22 235 12.19 199 11.44 224 12 17 236 12.20 173 12 42 253 12 45 196 12 59 225 1301 189 23.24 218 23.58 231 23.56 168 0.26 251 028 190 041 217 037 185i 00 00 208 00 35 220 00 37 163 ragua hun wederzijdse klachten kun nen oplossen en waarin ook de situatie in El Salvador besproken zou moeten worden De vijf Midden-Amerikaanse landen, zo betoogde de Brit, hebben de wens uitgesproken om tot een akkoord te komen. Maar. zo voegde hij er aan toe, de conferentie zal waarschijnlijk geen succes hebben als daaraan geen betrokken Midden-Amerikaanse lan den, zonder waarnemers. Maar bij zul ke onderhandelingen zou Nicaragua natuurlijk wel erg geisoleerd komen te staan. Zowel Honduras als El Salvador, Guatemala en Costa Rica zijn namelijk Teleurstelling In een eerste reactie werd de suggestie positief ontvangen door zowel de Hon- durese als de Sandinistische afgevaar digden, hoewel de Nicaraguanen wel enigszins teleurgesteld waren dat in de suggestie de rol van de Verenigde Staten bij de problemen geheel buiten schot blijven. De Sandinisten hadden in eerste instantie om bilateraal over leg met Honduras gevraagd, waaraan Mexico en Venezuela als waarnemers zouden moeten deelnemen, en ook om een soortgelijke dialoog met Washing ton. Honduras maakte zich daarentegen sterk voor een overleg tussen de vijf (Van onze correspondent! LONDEN Een van de duurste verbouwingen van een woonhuis uit de wat dit betreft toch al niet kinderachtige geschiedenis van Londen nadert zijn voltooiing. Het gaat om de villa van de Saoe- dische koning Fahd. die voor een bedrag van 25 miljoen pond (100 miljoen gulden) is verbouwd. Het huis van koning Fahd staat to wat familiair wel wordt genoemd „het miljonairsrijtje". In dit zelfde rijtje langs de laan Kensington Palace Gardens, woont onder an deren ook de zus van de Britse koningin, prinses Margaret. De Saoedische koning heeft het uit 1853 daterende huis gehuurd van de Crown Estate Commissioners, de maatschappij die de kapitale onroerende goederen van de Britse koninklijke familie beheert. Maar voor de koning er introk, wilde hij wel het een en ander aan de villa veranderd zien. De aanvankelijke verbouwings plannen, voorzagén in een totale uitgave van 60 miljoen gulden. Dat bedrag is inmiddels royaal over schreden, maar daar heeft koning Fahd. die naar wordt verwacht gemiddeld slechts enkele weken per jaar in deze villa zal doorbren gen, dan ook iets moois voor. Hoewel het gehele verbouwings project formeel gesproken geheim is, is inmiddels uitgelekt dat het vier verdiepingen tellende woon huis nu, na de verbouwing, onder andere 21 woonkamers, 15 slaap kamers en 16 badkamers (met gou den kraantjes) telt De wanden van deze kamers zijn met zijden behang bekleed, van bladgoud is ruim gebruik ge maakt. trapleuningen zijn in mas sief brons uitgevoerd, en voor de kleine thuisdorst zijn her en der vijf bars aangebracht. In een van de eetkamers staat een marmeren tafel die alleen al 60.000 pond (240.000 gulden) heeft gekost. Erg veel geld is ook gaan zitten in een twee verdiepingen grote on dergrondse ontspanningsruimte, die onder de achtertuin is aange legd. Daar bevindt zich onder an dere een zwembad, een sauna en massageruimten. Verwacht wordt dat het gehele complex nog deze week klaar voor gebruik zal zijn. De Graaf: veel geruchten over bezuinigen onzin DEN HaAG staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid vindt dat de geruchten over de herziening van de sociale zekerheid erger doen vermoeden dan in werkelijkheid het geval zal zijn. Hij zei dit gisteren bij de opening van een nieuw GAK-kantoor in Rijswijk. De staatssecretaris noemde veel geruch ten over extra bezuinigingen in de sociale zekerheid onzin. Aanvankelijk zou deze maand een ad viesaanvraag over de herziening van het sociale zekerheidsstelsel worden gezonden naar de Sociaal- Economische Raad. Op het ministerie is men nog niet gereed met deze zeer omvangrijke zaak. Verwacht wordt dat dat pas eind april-begin mei zal zijn. Volgens het ministerie heelt men nog problemen met de uitwerking van een aantal onderdelen van het herziene stelsel. Een van die problemen is de status van de ambtenaren in het ge heel. geallieerden van de Reagan-regerlng die. en daar bestaat weinig twijfel over. een dikke vinger in de militaire agres sie tegen de Sandinisten heeft. Het hoofd van de Sandinistische dele gatie bij de Veiligheidsraad, de staats secretaris van buitenlandse zaken Vic tor Tinoco. had eerder uitgelegd geen resolutie tijdens de debatten te hebben gepresenteerd omdat dat zonder meer een veto van de Verenigde Staten zou hebben opgeleverd „U kunt zich misschien herinneren dat wij het vorig jaar. in een soortgelijk debat", zo verduidelijkte hij, „een reso lutie presenteerden waarin de naam van de Verenigde Staten niet voor kwam en waarin geen enkele actie tegen dat land werd gevraagd En over die resolutie sprak Washington zijn veto uit", aldus Tinoco. Weinig kans De kans dat de gesuggereerde confe rentie van Latijns-Amerikaanse lan den over Midden-Amerika er werkelijk zal komen, blijft ondertus sen uiterst gering. Evenals Washing ton. zijn de landen die Nicaragua omringen de afgelopen jaren elk con structief overleg met de Sandinisten uit de weg gegaan. En hoewel men zich nu in principe akkoord heeft verklaard, kan de conferentie vrij eenvoudig afstuiten op het probleem, welke Latijns-Amerikaanse landen er voor zouden moeten worden uitgeno digd. ADVERTENTIE Rötisssrie Michiel is geopend voor zijn gasten op 2e paasdag Tel. 01180-11596 STRAATSBURG - Vijf medische studenten, tevens ervaren bergbeklimmers, heb ben de 142 meter hoge toren van de kathedraal van Straatsburg beklommen Met deze opzienbarende daad willen ze uiting geven aan hun protest legen recente maatregelen van de Franse regering met betrekking tot de studie medicijnen. (Van onze correspondent) LONDEN De „European Gateway", de veerboot die eind vorig jaar voor de kust bij het Engelse Felixstowe na een aanvaring omsloeg, en door het LJmuidense bergingsbedrijf Wijsmuller onlangs weer overeind werd gelrokken, wordt vandaag verwacht hij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM). Voortgesleept door de sleepboot „Titan" van Wijsmul ler, vertrok de veerboot gistermiddag omstreeks één uur van de rede van Felixstowe. Bij de ADM zal de „European Gateway" in een droogdok worden gezet. Daarna zal worden bekeken of het schip kan worden gerepareerd, of dat het moet worden gesloopt Een woordvoerder van Wijsmuller in Londen zei gister avond dat toestemming van de havenautoriteiten voor het dokken in principe al verkregen is. Wijsmuller besloot het schip direct naar Nederland te slepen, nadat duidelijk werd dat het erg duur zou worden om het schip in de vlak bij Felixstowe gelegen havenplaats Harwich onder te brengen. VOOR WAARDELIJKE STRAF GRIJDZIADZ (AFP/DPA) De Poolse Anna Walentynowicz is woensdag door een rechtbank in Grudziadz (op 100 kilometer ten zuiden van de havenstad Gdansk) veroordeeld tot vijftien maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Walentynowicz geldt als een van de prominente leden van de inmiddels verboden vakbond Solidariteit Ze heeft van december 1981, vlak na het uitroepen van de staat van beleg, tot in juni 1982 vastgezeten Kort daarna, op 30 augustus, werd ze gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld we gens het voortzetten van vakbondsac tiviteit in strijd met de bepalingen van de staat van beieg. Anna Walentynowicz is vroeg in de PROBLEMEN MET BREGUETS MARINE VALKENBURG-LEIDEN De Ko ninklijke Marine heeft grote moeilijk heden met de patrouillevliegtuigen van het type Breguet Atlantic, die op het vliegkamp Valkenburg zijn gesta tioneerd. Door materiaalproblemen kan er maar met de helft van de zes toestellen worden gevlogen. Het grondpersoneel is bovendien dag en nacht in touw om die vliegtuigen in de lucht te kunnen houden. Het grootste probleem is om voor de Breguet Atlantic aan onderdelen te komen. De marjnevoorlichtingsdienst heeft een en ander bevestigd, maar voegde eraan toe dat de marine, on danks dè moeilijkheden, tot nu toe wel aan haar taken kan voldoen. De zes toestellen blijken ook te zijn aangetast door corrosie (roestvor- ming) In 1973, '79 en '81 gingen dne Breguets Atlantic verloren toen ze een noodlanding op zee moesten maken Bij de laatste 'crash' kwamen drie bemanningsleden om het leven. avond op vrije voeten gesteld, ander half uur nadat de rechtbank vonnis had gewezen. Bij de uitgang van het gebouw stond Lech Walesa op haar te wachten. In zijn busje is ze op weg gegaan naar Gdansk Anna Walentynowicz heeft een proef tijd van dne jaar. Bovendien kreeg de vrouw een boete van 16.000 zloty (ca. 480 gulden) opgelegd. Staking Anna Walentynowicz wordt be schouwd als „de vrouw door wie alles is begonnen". Uit protest tegen haar ont slag als kraandrijfster op de Lenin-wert in Gdansk legde het personeel van de werf in augustus 1980 massaal het werk Mr. Van Dijk bij zijn afscheid onderscheiden UTRECHT (ANP) Wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd is mr. V. J. A. van Dijk woensdag bij zijn afscheid als president van de rechtbank in Utrecht benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de bij die onderscheiding behorende versierselen uit handen van minister Korthals Altes van justitie. Mr Van Dijk nam in een bomvolle Utrechtse St-Pieterskerk afscheid tij dens een buitengewone openbare rechtszitting, die hij zelf voorzat, Hij is meer dan dertig jaar verbonden ge weest aan de Utrechtse rechtbank, waarvan de afgelopen vijftien jaar als president. neer. Deze staking had uiteindelijk de 'geboorte' van Solidariteit tot gevolg, de eerste vrije, niet aan de staat ver bonden, vakbond in een Oosteuropees land. De militaire aanklager had eerder op de dag drie jaar gevangenisstraf tegen mevrouw Walentynowicz geëist, een 'bespottelijke zaak' volgens haar ver dedigers. In haar slotwoord had de verdachte zelf gezegd dat ze zich in het geheel niet schuldig achtte. Ze zei dat ze zich altijd had ingezet om het kwaad te bestrijden en dat ze daarom werd berecht. Maar ze zei te geloven in de onafhankelijkheid van de Poolse rechtbanken. „Het welzijn van het land ligt me na aan het hart. Ik leg mijn lot in de handen van de koningin van Polen (de zwarte madonna) en in die van mijn zoon", zo besloot ze. IADVERTENTIEi De juiste oventemperatuur is doorslaggevend voor uw baksukses. Zo'n exakte roestvrijstalen oven- thermometer kost normaal zo'n 15 gulden. U knjgt hem tijdelijk gratis voor 2 verpakkingen Oetker mus taartmix of 4 verschillende zakjes Oetker bakingrediënten. Met onze slagzin en f 3,- voor verzendkosten wint u hem altijd. Zolang de (grote) voorraad strekt en tot 14 juni ^jLsJCiikj3ii^etkenmjwwinkc^m^bakmetplezier\^^^^^^^^^^^^^^^ 16.53 238 17.17 260 18.32 165 18.11 269 18.48 198 18.44 233 19.20 201 17.30 219 17.56 240 19.00 153 18 45 251 1923 184 19 19 217 19.54 187 (Van onze correspondent) BILBAO Voor het eerst sinds on heuglijke tijden zijn politie- inspecteurs in Spanje wegens het uil- voeren van folterpraktijken door de justitie veroordeeld. Een rechtbank in Bilbao legde de twee inspecteurs een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op van tien maanden, alsmede een boete van 2000 gulden en bijzondere ontzegging van bevoegdheden, waar door zij voor levenslang uit het po liticapparaat geschorst zijn. De straf werd hen opgelegd wegens foltering en mishandeling van de Bas- kische arts Xabier Onaindia. in juni 1979 opgepakt wegens verdenking van samenwerking met. de Baskische af- scheidsbeweging ETA-mllitar. De rech ter achtte bewezen, dat Onaindia ilid van het Baskische parlement voor de radicaal-nationalistische partij Herri Batasuna en momenteel in vrijwillige ballingschap levend in Venezuelai tij dens zijn negendaagse verhoor op het politiebureau van Bilbao op de meest uiteenlopende manieren gemarteld was. De Baskische arts werd onder meer onderworpen aan elektrische schokken en ranselpartijen door zijn ondervragers, waar hij deels blijvend nog op de zwarte lijst van landen waar letsel (vooral psychisch) van heeft over- mishandeling van arrestanten of ge- gehouden vangenen nog altijd voorkomt Oorzaak is dat een aantal leden van het Spaanse politieapparaat, vooral de agenten die vroeger deel uitmaakten van Franco's politieke politie en na 1975 niet weggezuiverd zijn maar ge woon overgeplaatst zijn naar andere diensten, hun oude gewoonte uit het verleden, toen marteling schering en inslag was. maar moeilijk blijken te kunnen afleggen. Hoewel regeringsvertegenwoordigers Grondwet Howel de Spaanse grondwet van 1978 het toepassen van folteringen uitdruk kelijk verbiedt, nog eens herhaald in concrete richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken en justitie, zijn martelingen nog steeds met geheel uitgebannen in Spanje. Ook in het laatste jaaroverzicht van Amnesty In ternational prijkt de naam van Spanje met stelligheid beweren. gen momenteel volledig uitgebannen zijn, heeft een drietal Madrileense rech ters eergisteren een onderzoek gelast naar vier gevallen van marteling van delinquenten, die dateren van het be gin van deze maand Om dergelijke excessen voor eens en voor altijd uit de wereld te helpen, heeft de Spaanse regering gisteren een wetsvoorstel ingediend, waarbij de aanwezigheid van een advocaat vanaf het eerste verhoor of garantie voor het lichamelijk welzijn van de arrestan ten verplicht gesteld is. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walsiraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144 Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel.(01100)16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Temeuzen, tel. (01150)94457. Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is decentrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur. (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vri|dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers f 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17,55, ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3