FNV schort overleg met de Schelde-directie op Verwarring nota basisonderwijs BOEK Walcheren van onder tot boven w HOORT ZIET PZC/p™»viïifefë 'OVERLEVINGSPLAN ONDUIDELIJK' IKON-radio over de kerken en RSV Gritstraal BV kort na start al opgeheven BOEKENWEEK'83 BOEKENWEEKPRIJSVRAAG li Onderwijsraad bezorgd over toekomst bedrijfsschool KMS Slotmanifestatie over meisjes en techniek in de Vlissingse MTS UITEENLOPENDE MENINGEN IN ONDERWIJSRAAD DONDERDAG 31 MAART 1983 19 VLISSINGEN - De Industrie bond FNV weigert voorlopig met de KMS-directie te over leggen over het overlevings plan dat de Schelde-directie ruim een week geleden op tafel heeft gelegd. De Industriebond wil met de directie niet over reorganisaties praten, voordat VLISSINGEN - De taak van de ker ken in relatie tot de RSV-proble- matiek komt op paaszondag aan de orde in het radioprogramma 'De andere wereld van zondagmor gen' van de IKON. De uitzending is te beluisteren op Hilversum 1 en begint om 11.35 uur. De uitzending is mede een initiatief van DISK- Zeeland, Dienst in de Industriële Samenleving vanwege Kerken. De opname waren dinsdagavond in de wijkkerk 'De Schaapskooi' in Lammerenburg gemaakt. Vlis- singse pastores beantwoordden voor de pauze een aantal vragen van programmaleider Kees van Twist. Na de pauze stelden de aan wezigen vragen. Nieuwe administrateur Zeeuwse Muziekschool MIDDELBURG Met ingang van 1 mei is tot administrateur van de Stich ting Zeeuwse Muziekschool benoemd de heer H. Claassen te Boxtel, thans administrateur van de scholengemeen schap Hertog Jan te 's-Hertogenbosch. Hij volgt in deze functie de heer C. B. Helm op, die in 1955 - het jaar van oprichting der school - tot administra teur werd benoemd en nu gebruik zal maken van de regeling vervroegde uit treding^ SINT-MAARTENSDIJK Het be drijf Gritstraal bv in Sint- Maartensdijk is slechts een kort bestaan beschoren geweest. Nau welijks twee maanden nadat het bedrijf zijn activiteiten in het voormalige bedrijfspand van het staalconstructiebedrijf Van Lam meren bv aan de Nijverheids straat is begonnen, moest het al weer worden opgeheven. Niet om dat er onvoldoende werk was Gritstraal bv beschikte juist over een goed gevulde orderportefeuil le maar door een samenloop van omstandigheden. Gritstraat bv was opgezet met kapitaal dat voor de helft afkom stig was van eigenaar G. P. Nieu- wenhuyze en voor de andere helft van een handelsonderneming. De ze laatste is in financiële proble men geraakt. Daarbij komt dan nog dat een paar weken geleden bij een inbraak in het bedrijf een aantal werktuigen met een totale waarde van 80.000 gulden is gesto len. Deze apparatuur was met ver zekerd. Door het ontbreken ervan kwam het werk gedeeltelijk stil te liggen, terwijl het personeel (het bedrijf telde in totaal negen mede- werers) toch moest worden doorbe taald. Een en ander had tot gevolg dat leveranciers en opdrachtge vers zich wat afwachtend tegen over Gritstraal bv gingen opstel len, zodat het bedrijf in de proble men kwam. Nog maar enkele weken geleden heeft burgemeester E. Baerends van Tholen Gritstraat bv officieel geopend. Toen werd nog gewag gemaakt van het feit dat het be drijf niet over werk te klagen had en dat er zelfs kijk was op uitbrei ding van het aantal arbeidsplaat sen. Gritstraal bv hield zich bezig met straalstralen en coating van staalconstructies, pijpleidingen, materiaal voor de off-shore en der gelijke. er een totaalplan voor De Schelde is. Dit standpunt nam de Industriebond FNV woens dagavond in tijdens een leden vergadering in Vlissingen. Het betekent, dat de verhouding tussen de bonden en de top van de Schelde- groep nog verder verslechterd is. Zoals gemeld hebben de bonden eerder deze week het overleg met de directie van de RSV Gieterij Middelburg over het her- stuctureringsplan voor de gieterij afge broken Districtsbestuurder Wil Waumans van de Industriebond FNV zei gisteravond dat het overlevingsplan voor De Schel de nog te veel onduidelijkheden bevat. Volgens Waumans is het plan op te veel onzekerheden gebouwd, een gedegen fi nanciële onderbouwing en een visie op de toekomstige structuur van de KMS ontbreken. I ADVERTENTIE) 24 MAART-2 APRIL - Haal het gratis Boekenweek geschenk - Wim Kan 'Soms denk ik wel eens bij mezelf- bij aan koop van f24,50 aan boeken, en doe mee aan de unieke met 500 winnaars van f50,- aan boekenbonnen! Hoe doet u mee? Simpel! Ga naar uw erkende boekhandel en haal Boeken weekgeschenk en deelnamekaart. Beantwoord één vraag en Stuur UW eigen originele gedachte in! MIDDELBURG - De Zeeuwse Onder wijsraad zal gedeputeerde staten vra gen al het mogelijke te doen om de op leiding via de bedrijfsschool van de KMS in Vlissingen te behouden. „Met grote bezorgdheid" heeft de raad ken nis genomen van de mogelijkheid, dat de opleiding zou verdwijnen. Tijdens de vergadering stelde de onderwijs raad zich woensdagmiddag achter de brief, die de streekschool Zeeland, het regionaal orgaan leerlingwezen Zee land en de vormingsinstituten voor werkende jongeren over deze zaak heb ben geschreven aan directie KMS en kamerleden. In de vergadering van de provinciale onderwijsraad sneed directeur A. Buijs van de streekschool de problemen rond het behoud van de bedrijfsschool aan. Hoewel hij stelde dat er aan het behoud van de opleiding wordt gewerkt, signa leerde hij, dat er nog geen zekerheden zijn. Hij meende dat snel duidelijk moet zijn wat de kansen zijn, ook met het oog op de 500 leerlingen van de eindklassen mechanische techniek binnen het be roepsonderwijs. Uit de raad was men het met deze zorg eens, waarbij voorzit ter mevrouw Van der Leenden de be duchtheid uitsprak over de mogelijkhe den om praktijkervaring op te doen. Disk De Werkgroep DISK (Dienst in de In dustriële Samenleving vanwege de Kerken) roept alle personen en instel lingen die betrokken zijn bij de KMS- problematiek op om vooral de jonge ren te ontzien. Aanleiding tot deze op roep zijn berichten dat de bedrijfs school van De Schelde mogelijk wordt losgekoppeld van de KMS. „De jongeren ondervinden toch al zo veel tegenslag, ten gevolge van de jeugdwerkloosheid en de aantasting van de uitkeringen. De opleiding van de jongeren die zijn aangewezen op deel tijdonderwijs komt ernstig in gevaar. Dit zal ongetiwijfeld ook een ernstige terugslag hebben op hun motivatie", schrijft de DISK. „Hoewel wij ten volle beseffen voor wel ke gigantische problemen u bent ge steld. willen we toch niet nalaten u onze zorg voor deze jongens en meisjes en voor de schoolverlaters van '83 en latere jaren kenbaar te maken. Wij hopen dat de problematiek van de jongeren uw volle aandacht zal blijven hebben", al dus de DISK. Zoals bekend, voorziet het overlevings plan in een afslanking met 520 arbeids plaatsen Dat gaat het kabinet nog niet ver genoeg. Het kabinet huldigt het standpunt dat bij de scheepsnieuw- bouwafdeling nog meer gesnoeid moet worden. Dat kost nog eens 240 banen. Waumans verweet de KMS-directie gis teravond een te passieve houding. Vol gens de vakbondsbestuurder stelt de directie nauwelijks pogingingen in het werk om het kabinet tot andere gedach ten te brengen. Met name KMS-groeps- directeur ir B. C. G Pröpper moest het ontgelden. „Ik heb er geen behoefte aan de vuile was buiten te hangen. Maar die man is een ramp voor De Schelde", zei Waumans onder meer. Bespreekbaar Hij herhaalde nog eens dat een reorga nisatie bij de KMS voor de bonden be spreekbaar is. Het uitgangspunt van de bonden daarbij blijft dat het aantal gedwongen ontslagen tot een mini mum beperkt moet worden. Waumans uitte z'n bezorgdheid over de positie van de (161) leerlingen van de KMS-bedrijfsschool. De directie gaat ervan uit dat de leerarbeidsovereen- komsten van de leerlingen worden om gezet in leerovereenkomsten. Voorts speelt de directie met de gedachte de school in een stichting onder te bren gen. Wat dat laatste betreft, Waumans meent dat die plannen 'geen schijn van kans' maken. Waumans verwacht dat de belangstelling van andere bedrijven om in zo'n stichting te participeren zeer gering zal zijn. De FNV-bestuurder meldde gister avond dat uit alles blijkt dat de over heid de machinebouw bij De Schelde 'niet meer ziet zitten'. Volgens Wau mans kan het voortbestaan van de RSV Gieterij Middelburg mogeüjk met nog een maand gerekt kunnen worden, in dien de RSVGM-directie erin slaagt de lonen over april 'bij elkaar te sprokke len' Lukt dat niet, dan is een faillisse ment van de gieterij zeer nabij. Unie B LHP De Unie BLHP heeft zich gisteravond ook beraden over het overlevingsplan voor De Schelde. In tegenstelling tot de Industriebond FNV wil de Unie het overleg over het huidige plan nog niet helemaal afkappen. De Unie heeft wel iswaar bezwaren tegen het plan. "het is op los zand gebouwd", maar "we hou den de deur op een kier", aldus dis- tnctsbestuurder Ron Jacobs. Evenals de Industriebond FNV vindt de Unie BLHP een extra inkrimping van de scheepsnieuwbouwafdeling van De Schelde onaanvaardbaar. (ADVERTENTIE) Officiële publikatie Navordering van benzine-accijns Voor de benzine-accijns geldt met ingang van 1 april 1983 een hoger tarief. Ten aanzien van de navordering van accijns over aanwezige voorraden deelt het ministerie van Financiën het vol gende mede. Uiterlijk 6 april 1983 dienen gebruikers van opslagplaatsen - andere dan entrepots - waarin bij de aanvang van 1 april 1983 voorraden benzine aanwezig zijn (hiertoe worden ook gerekend de hoeveelheden welke op die datum naar die opslagplaatsen in vervoer zijn) daarvan in tweevoud schriftelijk aangifte te doen bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen De navordering is vastgesteld op 3,50 per hl bij 15 gr. Celsius Indien het na te vorderen bedrag 175.of minder bedraagt, blijft navordering achterwege Twee of meer opslagplaatsen in gebruik bij dezelfde persoon worden in alle gevallen als één opslagplaats aangemerkt Ten aanzien van pompen moet in de aangifte bovendien opgaaf wor den gedaan van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van 1 april 1983. De aangifte moet worden ingediend bij de inspecteur die bevoegd is over de plaats waar de goederen zich bevinden Indien meer dan een inspecteur bevoegd is ten aanzien van de voorraad van de zelfde persoon wordt de aangifte gedaan bij de inspecteur die bevoegd is over de plaats waar de aangever woont of is gevestigd In dit geval zendt de aangever een afschrift in tweevoud van de aangifte aan de andere inspecteur(s) die bevoegd is (zijn) over de plaatsen waar de goederen zich bevinden. De aangifte moet worden ingericht volgens het model dat verkrijgbaar is bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen, Deze zal desgevraagd nadere inlichtingen verstrekken. HOES - Onder het motto "Meisjes en Techniek' worden momenteel in Ne derland acht bijeenkomsten gehouden waarop schooldekanen samen met consulenten van het Leerlingenwezen praten over de rol van de vrouw in de techniek. De landelijke slotmanifesta tie van het project is op donderdag 21 april in de MTS in Vlissingen. De orga nisatie van deze dag is in handen van het Regionaal Orgaan voor het Leer lingenwezen in Zeeland (ROLZ), sa men met de Vlissingse MTS. De bedoeling van het project is de ach terstand die meisjes in technische be roepen hebben zoveel mogelijk weg te werken. Eén en ander is een initiatief van de Verenigde Middelbaar Techni sche Scholen en het Centraal Orgaan van de Regionale Organen voor het Leerlingenwezen. Het programma van de slotmanifestatie ziet er als volgt uit: na een welkomstwoord van gastheer P. J. Geene, directeur van het Rolz, houdt M. A. P. Verhoeven, directeur van de gemeentelijke MTS Vlissingen, een le zing over het thema 'Meisjes en Tech niek' Zaken zoals herverdeling van de arbeid en kostwinnerschap komen hier bij aan de orde. Na deze toespraak wordt de film 'Zij wel' vertoond. Vervol gens bestaat de gelegenheid om in het schoolgebouw verscheidene meisjes aan het werk te zien. De dames demon streren hun handvaardigheid m vak ken zoals bouwkunde, elektrotechniek, autoreparatie, weg- en waterbouw en optiek. Hierna worden op het podium in de aula verscheidene vrouwen, die reeds een technisch beroep hebben, geïnterviewd. Een groepsdiscussie is de afronding van de slotmanifestatie. MIDDELBURG - De Zeeuwse onder wijsraad heeft woensdagmiddag ge ruime tijd in verwarring doorgebracht over de vraag of een standpunt van de raad over het voortgezet basisonder wijs al dan niet aan minister Deetman moest worden gestuurd. Dat zal echter niet gebeuren: na enige tijd procedure- debatten bleek een meerderheid er voor te zijn de door een werkgroep uit gebrachte - en aangepaste - reactie voor kennisgeving aan te nemen. Daar na werd ook besloten (bij meerder heid), dat de afdeling voortgezet on derwijs de reactie ook niet autonoom mag verzenden. Achtergrond van de verwarring en het vertoon van krachteloosheid was het gegeven, dat er èn binnen de afdeling voortgezet onderwijs, èn binnen de werkgroep èn ln de onderwijsraad zeer uiteenlopende meningen bestaan over de aanpak via het voortgezet basison derwijs. Dat leidde in de voorbereiden de werkgroep al tot compromis-formu leringen. Inhoudelijk werd er over de reactie in de onderwijsraad met gespro- ken:„We zijn om de hete brij heengelo pen". constateerde waarnemend-voor zitter mevrouw A. van der Leeden, Zij liet weten, dat de werkgroep geen in houdelijke wijzigingen van de reactie voor haar rekening wilde nemen; de verschillen van inzicht waren in com promis-formuleringen weggemasseerd. Dat er alleen ja of nee kon worden ge zegd, wekte de weerstand van Abop- vertegenwoordiger J. Korstanje. Zijn voorstel om het stuk voor kennisge ving aan te nemen en niet te versturen kreeg steun van de meerderheid van de aanwezigen. Omdat de zaak door de afdeling voort gezet onderwijs aan de orde was ge steld. en de reactie daar wèl was goed gekeurd vroeg mevrouw Van der Leed- en zich af. of die afdeling eventueel zou worden toegestaan de oorspronkelijke - en niet de naderhand aangepaste - reac tie zou kunnen verstoren. Dat werd door een meerderheid afgewezen, met een verwijzing naar het feit. dat de afde ling niet autonoom is. Er komt nu een discussienota over de manier van ver gadering. de plaats van de afdelingen en andere procedurele zaken. De vliedberg aan de Meinersweg tussen Middelburg en Koudekerke. Walcheren onderscheidt zich van de rest van Nederland door een grote concentratie vliedbergen Het nijver naar gaten in de markt speurende uitgeversvolkje beeft de versterkte interesse van het publiek voor geschiedenis en bijzonderhe den van de eigen streek al vroeg opgemerkt. Meer dan tien jaar lang worden de recensenten dan ook overstroomd met boeken die geschiedenis of toeris tisch waardevolle zaken van landsdelen weergaven. Heiaas werd de stroom op een gege- lettende leek die per rijwiel door de ven moment zo groot dat er nogal wat kaf tussen het koren terecht kwam. Uitgesproken vodden, al dan niet ingenaaid of in een prachtige band gestoken. Overschrijven kwam veel voor. Dat zou op zichzelf nog niet zo erg zijn geweest wanneer de ko- pieerlust tenminste nog op de juiste wijze was gebotvierd. Dat hier niet overdreven wordt kan gemakkelijk met bewijzen gestaafd worden. Hier komt er een. Een Bra bants journalist schreef eens over zijn provincie. In een Westbrabantse stad aangeland roemde hij de daar aanwezige historische kerkgebouw. Dit ondersteund met een zwart-wit foto waarop de toren en de voorzijde te zien was. De nietsvermoedende le zer werd daarbij helaas niet verteld dat het bewuste Godshuis enkele ja ren tevoren afbrandde. De schrijver wist dat niet. vanaf de Markt, van waar de foto genomen was. waren de gevolgen van de verwoesting ook niet te zien. Dit allemaal overdenkende wordt je wat sceptisch wanneer verteld wordt dat er alweer een boek over Walche ren uit is, geschreven door een Dord- tenaar. 'Walcheren, natuur, lndschap en geschiedenis' luidt de ti tel. De uitgever weet te melden: „Dit boek biedt voor het eerst een com pleet beeld van de natuur, het land schap de steden en de geschiedenis van Walcheren, vanaf het ontstaan tot heden, in woord en beeld". Dat klinkt nogal ongelooflijk, zeker wan neer je hoort dat het om 135 pagina's tekst en foto's gaat. Na lezing moet gezegd worden dat het hier niet om voze uitgever spraatjes ging. De Dordtenaar dr H. A. Visscher heeft er een enig boek van gemaakt. Daar komt bij dat Walche ren van onder tot boven is onder zocht en dat mag letterlijk verstaan worden. Visscher is fysisch geograaf, anders gezegd beoefenaar van de natuurlij ke aardrijkskunde. In het dagelijks leven is hij hoofdambtenaar bij het ministerie van landbouw. Daar schrijft hij voor de afdeling natuur en landschap rapporten over verschil lende delen van Nederland. Deze ge ven aan wat er in een streek aan na tuur- en landschapskenmerken te vinden zijn die het waard zijn om ze te behouden. Voor dit doel beschouwde Visscher ook Walcheren, door hem conse quent als schiereiland aangeduid. De rapporten die hij maakt zijn voor niet-specialisten nauwelijks door te komen. Daarom is het een grote ver dienste van de onderzoeker dat hij zijn bevindingen op Walcheren ook aan een groot publiek 'kond' wil doen, Voor het boek 'Walcheren' heeft hij dingen uit het rapport weggelaten en andere dingen toegevoegd, 'om het gezelliger te maken' zoals de auteur het zelf noemt. Teneinde een zo com pleet mogely k beeld te kunnen geven hebben de schrijver en zijn vrouw de vakanties in de afgelopen jaren steeds op Walcheren doorgebracht Het boek begint met de onderzijde van Walcheren, de beschrijving van het grondpatroon. In korte heldere zinnen, ondersteund door tekenin gen die veel verduidelijken, zet Vis scher daar het ontstaan van Walche ren uiteen. Natuurlijk komt daarbij de duinvorming aan de orde. Interes santer is echter de beschrijving van het kreekruggenlandschap dat zich achter deze natuurlijke zeewering in het polderland bevindt. Door ver schillende oorzaken is dit na de Ro meinse tijd ontstane landschap nog altijd te herkennen, zelfs voor de op- laatste meidoornhagen heen zijn om geving beschouwt. L wordt de lezer bijvoorbeeld uit gelegd waardoor de kreekruggen juist boven het omliggende land uit steken, terwijl het meer dan duizend jaar geleden juist de laagste punten waren. Natuurlijk zijn ook elders in het land dergelijk landschapstypes aan te wijzen. Ondanks herverkave lingen en innundaties is er niette min juist op Walcheren tot heden re latief veel van het kreekruggenland schap bewaard gebleven. Eén van de andere verschijnselen waarom het schiereiland bijzonder is te noemen vormen de vliedbergen. Er zijn er niet minder dan twintig aan te wijzen. Het is aardig dat Visscher zich de moeite heeft getroost om al lerlei in de bietentijd glibberige land wegen af te zoeken. Resultaat is dat er in zijn boek zestien van de twintig vliedbergen op foto's terug te vinden zijn. Na deze verhogingen komt het agra risch grondgebruik aan de beurt en ook de nederzettingen. Dat de auteur precies te werk is gegaan blijkt steeds. Bij de beschrijvingen van de dorpen word t niet voorbij gegaan aan Klein-Mariekerke, Poppendamme en Krommenhoeke, alle op kleine kreekruggen ontstaan en ook alle klein van omvang gebleven. Bij opmerkingen over Middelburg wordt duidelijk hoe de Markt tot het plein van de huidige grootte is uitge groeid. In 1575 werd de Westmonster- kerk afgebroken waardoor er een rui mer terrein ontstond. Bij de weder opbouw na het bombardement van mei 1940 werd de Markt in een nog grotere jas gestoken teneinde het stadhuis beter uit te laten komen. Andere reden was dat er zo meer par keerruimte ontstond. Dat terwijl nu, veertig jaar later, in het hoofdstede lijke politieke wereldje een strijd is ontstaan over de vraag of de Markt autovrij gemaakt moet worden of niet. Ongevraagd mengt de Dordtse au teur zich m de binnenstadse aangele genheden waar hij komt te spreken over de invulling van het in Middel burg zoveel besproken Geeregebied. „Moge de architectuur van hetgeen in het zuidelijk deel van de binnen stad zal verrijzen meer inspireren dan die van enkele reeds in de omge ving verschenen nieuwe bouwwer ken" aldus Visscher's vingerwijzing. In het hoofdstuk boeiende architec tuur wordt, compleet met fotorepor tages, aangegeven wat Middelburg, Veere en Vlissingen te bieden heb ben. Daarna komen vermeldens waardige zaken m overig Walcheren ter sprake. Alle 22 op het schiereiland staan de molens komen evenzo in een fotoreportage aan bod. Daaronder ook de drie rompen (ontdaan van het wiekenkruis) die respectievelijk in Sint-Laurens, Grijpskerke en 't Zand (Middelburg) staan. Ofschoon dergelijke bouwsels niet tot het offi ciële bestand van de nog 950 in Ne derland voorkomende molens gere kend worden, doet Visscher dat weL „Omdat ik hoop dat ze nog eens tot volwaardige wiekendragers her steld zullen worden" zo luidt zijn verklaring. Vermeld zij verder datna de stads-en dorpsbeschrijvingen ook de landhui zen, herdenkingsmonumenten, ver dwenen tramlijnen, levende natuur (planten, vogels, zoogdieren en ande re dieren), natuur- en recreatieterrei nen en musea besproken worden. Tenslotte een landschappelijke ver gelijking tussen Walcheren en omlig gende delen van Zeeland. Helmaal achterin een verklarende woorden lijst. wat stijl betreft is er op de tekst niets aan te merken. Zelfs verschrijvingen en zetfouten zijn dingen waar je lang naar moet zoeken. We vonden er twee. Zo verenigt Karei de Vijfde op pagina 47 Veere en Vlissingen m 1955 tot een Markiezaat, vierhonderd jaar te laat. Op pagina 100 wordt in een fotobijschrift gemeld dat de theekoe pel van huize De Griffioen in Middel burg aan de watergang bij Domburg is gelegen. In werkelijkheid ligt ze aan de Domburgse Watergang in de Zeeuwse hoofdstad. Het boek is mild van toon. Partij kiezen of voorkeuren uitspre ken is Visscher vreemd. Zo noemt hij bij het hoofdstuk 'Boeiende ar chitectuur' Middelburg vóór Vlis singen en is de volgorde bij de be spreking van de vestingwerken pre cies andersom. De schrijver erkent dat de binnenstad Van Vlissingen er niet mooier op is ewoden doo de ramspoeden die ze ontmoette. Rela tiverend wordt daarbij gezegd dat Vlissingen toch nog 270 geregi streerde monumenten telt tegen over een stad als Veere de helft.... Schadelijk voor de belevingswaarde van Walcheren noemt de Dordtenaar de industriegebieden bij het Sloe en Middelburg Verder vindt hij de aan wezigheid van hoge flatgebouwen in de twee grootste steden van Walche ren storend. Kort voor het verschij nen van 'Walcheren' werd Visscher op zijn wenken bediend door de plan nen tot scalperen van de omstreden mini-wolkenkrabbers in de Middel burgse Magistraatwijk. Helaas was de drukker toen al aan het werk ge gaan en kon dit voor Visscher ver heugende feit niet meer gemeld wor den. N.a.v. Walcheren (natuur, landschap en geschiedenis). Uitgave van Ro- men!Unieboek. Ongeveer 135 pagi na's, rijk geïllustreerd met zwart-wit foto's en tekeningen. Prijs tot 1 okto ber 34,50, na die datum 39,50. Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29