Belgische chirurg hielp Jelle Gernler weer op de racemotor Bommelsdi W\b Breskens weg naar met glans op kampioenschap Jaap Hameling voor mij is het biljarten een kunstvorm SJACCO DINGEMANSE AAST OP EUROPESE LICENTIE DROMMELS LEKKER SCHITTEREND DEBUUT VAN PIET DE WINDE Stormvogel winnaar van zwemtoernooi DONDERDAG 31 MAART 1983 MIDDELBURG De Nederlandse motorcoureurs komen na een ongeluk op een racecircuit maar liever niet in een Nederlands ziekenhuis terecht. „In het ziekenhuis in Assen wisten ze niet wat ze met me aan moesten. De chirurg deed een lap gips rond m'n been en m'n arm en wilde me naar Goes terugsturen". De Goese coureur Jelle Gernler denkt er nog steeds met verontwaardiging aan, hoewel het al een jaar geleden is dat hij tijdens de eerste seizoentraining in Assen ernstig gewond werd toen een voor hem rijdende coureur in een schrikreactie een zijwaartse beweging maakte en viel, waarna Gernler over diens motor duikelde. Met een gebroken rechterbeen, een gebroken linkerpols en daarbij gescheurde kruisbanden, alsmede een lichte hersenschudding kwam de onfortuinlijke Zeeuwse renner in het Asser ziekenhuis terecht. De 25-jarige Goese onderwijzer maaki. duidelijk: „Ik had het geluk, dat ik een tip kreeg contact op te nemen met de Belgische chirurg Der Weduwen in Mol. Dat was mijn redding. In Neder land duurt het maanden voordat je contact krijgt met een in sportongeluk- ken gespecialiseerde chirurg, vooral als je een onbeduidend sportfiguur bent. Maar professor Der Weduwen heb je direct te pakken. Ik belde hem thuis op en ik kon meteen komen. Na de opera tie kreeg ik te horen, dat ik in septem ber weer kon rijden. Dokter Der Wedu wen is een fijne arts. Hij steltje onmid dellijk op je gemak en doet totaal niet uit de hoogte. In september heb ik inderdaad voorzichtig een paar wed strijden gereden en ik voel me nu weer goed genoeg om aan een nieuw seizoen te beginnen". Amputeren Gemier doet dat samen met Sjacco Dingemanse, een 23-jarige monteur uit Grijpskerke. Samen vertellen ze over him plannen voor het nieuwe seizoen in de motorenzaak van Adrie van de Broeke, de ex-topcoureur in de 50 cc-klas. De Middelburgse oud-racer heeft evenmin een hoge pet op van de chirurgen in ons land. Van de Broeke herinnert zich: „Jack Middelburg kwam na een ongeluk tijdens een race in het Groningse Tolbert, waar hij een zeer gecompliceerde beenbreuk opliep, in het Groningse universiteitszieken huis terecht. Daar wilde men gelijk maar het been van Jack amputeren". Adrie van de Broeke was indertijd de monteur van internationaal topcou- reur Jack Middelburg. „We zijn", ver volgt zakenman Van de Broeke. „on- ihiddelijk naar professor Der Weduwen gegaan. Na drie maanden kon Jack Middelburg z'n motor weer aandu wen". Valpartijen zijn in de motorsport aan de orde van de dag, maar meestal lopen ze goed af. Adrie van de Broeke: „Toen ik begon ben ik in het eerste jaar wel dertig keer gevallen, Maar ik ben nooit gewond geraakt. Bij een val moet je altijd zorgen de motor vóór je te hebben. Geef de machine maar een schop vooruit. Dan kan er niets gebeu ren". Sjacco Dingemanse heeft ook al heel wat valpartijen overleefd. „Tij dens de laatste wedstrijd in Assen vorig seizoen ging ik twee keer onder uit. De eerste keer in volle vaart tijdens de training in een bocht. Toen ik met veel geleende spullen de machi ne weer in elkaar had werd ik er in de wedstrijd afgereden". Machines testen De motorcoureurs worden vandaag de dag niet alleen geconfronteerd met moeilijkheden bij aanschaf van mate riaal en onderdelen (duur en nauwe lijks op tijd te verkrijgen) maar ze hebben ook nauwelijks kans om hun machines ergens te testen. Op de cir cuits van Assen en Zandvoort kun je maar kort terecht, in het Belgische Zolder mag men één morgen per week rijden, terwijl het parkoers dan nat én glad is door rubberlagen na autoraces. Jelle Gemier: „We proberen de moto ren wel eens uit op een stil weggetje. maar dan heb je toch kans op een bekeuring en inneming van de motor door de politie. We zijn nu een dag in Frankrijk wezen trainen". Adrie van de Broeke: „Wij hadden het veel makkelij ker. Er waren in onze tijd nog volop circuits en bovendien hebben we uren kunnen trainen op de toentertijd in aanleg zijnde nieuwe rijksweg 58". Gernler en Dingemanse. die zich heb ben verzekerd van de steun van mon teur Jan Poppe uit Meliskerke en hel per Dies de Bree uit Grijpskerke. be ginnen zondag in Ammerzoden aan de eerste wedstrijd van het nieuwe sei zoen. Naast de 125 cc-klasse, waarin hij vorige jaren successen behaalde, start Jelle Gemier ook in de 250 cc-klas. Sjacco Dingemanse start als senior in de 350 cc-klas. „Vermoedelijk voor het laatste jaar", zegt de coureur uit Grijpskerke, „want ik hoop dit seizoen mijn startbewijs voor Europese wed strijden te behalen, maar daarin wordt niet meer in de 350 cc-klas gereden. Ik moet dus naar een nieuwe klas over stappen. Ik zou graag m de 500 cc-klas gaan rijden, die is publicitair het be langrijkst. maar omdat die klas ook te duur is zal het wel in de 250 cc-klas worden". Dingemanse moet zich met name op een goede start gaan prepareren. „Vo rig seizoen had ik vaak de snelste trainingsrondetijd, maar evenzovele malen ging ik als laatste weg en die achterstand kun je in de zes ronden durende wedstrijden niet meer inha len. De oorzaak? Je kunt de machine niet goed meer prepareren door te weinig trainingsmogelijkheden". Niettemin krijgen de renners na het weekeinde volop de gelegenheid zich zelf en de motoren te testen tijdens wedstrijden. Na Ammerzoden volgen Tolbert en Hengelo en na een week 'rust' Heerlen, Assen, Tubbergen, Hel mond en Raalte. BLARICUM De vorige week don derdag ontvreemde kleding van het Nederlandse dameshockeyteam is weer terecht. De Blaricumse politie vond de kledingstukken, waaronder het complete uitgaanstenue van de hockeyploeg, gisteren terug in een door twee Amsterdammers gestolen auto. Jaap Hameling WALCHERSE SPELER MET WEINIG TRAINING NAAR ZK-BILJARTEN Jelle Gemier (links op de tweede rij) met naast hem Adrie van de Broeke en Sjacco Dingemanse en op de voorgrond de twee helpers zijn klaar voor de start. ADVERTENTIE MIDDELBURG De zwemvereniging Luctor heeft kans gezien om in haar traditionele paaswedstrijd enkele zeer gerenommeerde ploegen naar Middelburg te halen. Dat waren de ZPC Breda, Solar uit Den Bosch, Uni- co uit Barendrecht en Nautulus uit Dordrecht. Hoewel de stemming in het Middel burgse zwembad uitstekend was ble ven spectaculaire tijden uit. Dit was •voornamelijk te danken aan het te koude water. Normaal wordt bij tempe raturen van 26 graden wedstrijden ge zwommen, in Middelburg kwam deze temperatuur nauwelijks boven de 22 graden. Voor de Middelburgers, die dit relatief koude water gewend zijn. was dat geen probleem doch voor de uitge nodigde ploegen was dat wel degelijk het gevaL Alleen Irma de Waard wist een nummer voor Luctor te winnen. Dat was op de 100 meter vrije slag. Ze legde deze af in de tijd van 1.03.5.In de estafette vlinderde zij nog een tijd van 1.07.7 bij elkaar en dat is voor iemand die weinig kan trainen formidabel. Pa trick Braam kwam op de 100 m vlinder slag tot de fraaie tijd van 1.07.4 en op de 100 meter vije slag schaarde hij zich ook bij de Zeeuwen, die deze afstand hebben gezwommen onder de befaam de 60 seconden grens. Hij kwam tot 59.1. Op deze wijze wordt hij een uitste kende wisselslagzwemmer. De uitslagen van de Luctor leden waren: 4x100 meter wisselslag est. dames 1 Nautu lus 4.49.2: 2 Luctor 4 49.8; 3 Solar 5.05,6; 4x100 meter vrije slag est. heren 1 Unico 3.51.9; 2 Luctor 3.52.7; 3 Breda 4.10 2; 100 meter schoolslag meisjes - 12 jaar: l Miijan de Hertog Nautulus 1 32.0, 100 meter vnje slag jongens -12 jaar: 1 Stefan de Kort, Solar 1.06.0; 3 André van Zijp 1.09.3; 100 meter vlinderslag meisjes - 14 jaar- 1 Vera van Zoggel Solar 1.12.4; 2 Rianne Geertvliet 1.15.9; 100 meter rugslag jongens - 14 Jaar; 1 Lars Boerboom Solar 1.09,70 3 Serge van Bemmelen 1.17.3; 100 meter rugslag meisjes - 16 jaar: 1 Lucienne Groenewege Nautulus 1.11.4; 2 Carolien Pekaar 1.14.3; 100 meter vlinderslag jongens - 16 jaar: 1 Erik van Dartel Solar 1.06.1; 3 Patrick Braam 1.07.4; 100 meter vrije slag dames l Irma de Waard 1.03.5; 100 meter schoolslag heren l Rob van Manen Unico 1.12,0; 3 Rutger Huygens 1.16.4; 100 meter wisselslag meisjes -12 jaar: 1 Ingrid van de Hoek Unico 1.25.0,100 meter wisselslag jongens -12 jaar: 1 Stefan de Kort Solar 1.16.4; 3 André van Zijp 1.19.5; 100 meter vrije slag meisjes - 14 jaar l Ilse Harms Nautulus 1.04.1; 3 Rianne Geertvliet 107.2; 100 meter schoolslag jongens - 14jaar: 1 Larse Boerboom Solar l 16.8; 100 meter schoolslag meisjes - 16 jaar 1 Lucienne Groenwege Nautulus 1.20 4. 3 Carolien Pe kaar 1.23.8; 100 meter vrije slag jongens - 16 jaar: 1 Erik van Dartel Solar 58.0. 2 Patrick Braam 59.1; 100 meter vrije slag meisjes -10 Jaar: 1 Inge de Brum Union 1.15.5. 2 Sandra van Zijp 1.18.8. 5x50 meter vrije slag est. heren 1 Luctor 2.115; 2 Union 2.16-4. 3 Solar 2.22.4; 5x50 meter vrije slag est. dames 1 Nautulus 2.33.9; 2 Luctor 2.35.6; 3 Solar 2.36.9. Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. ARNEMUIDEN Als middelbare scholier stond Jaap Hameling vaak 's ochtends om zes uur al aan de biljart tafel. Ook 's middags, na schooltijd, en in de weekends was de jeugdige speler uit Arnemuiden in het café-bedrijf van zijn ouders puur geconcentreerd bezig op het groene laken. „Ik was er beze ten van", zegt de nu 32-jarige Hame ling, die van zijn vader het nodige leerde aan het biljart. Hij ging echter pas serieus trainen op het moment dat zijn ouders thuiskwamen met een sto koud biljartbock van René Gabrièls. Jaap Hameling zal toen een jaar of veertien geweest zijn. „Dat vergeelde boek maakte me erg enthousiast". Dat enthousiasme is in de loop der jaren wat ingedamd, maar desondanks is de Walcherse speler het komend week einde van de partij tijdens de Zeeuwse titelstrijd in Sluiskil. Er ls nogal wat fantasie voor nodig om in gedichten Jaap Hameling aan het biljart bezig te zien. Hij praat niet als een biljarter (voor zover er in die sport een eenheidstaal bestaat) en hij denkt al evenmin als een biljarter. „Ik ben eigenlijk steeds bezig om mijn eigen grenzen te verleggen", verklaart hij. Dat gebeurt dan niet altijd op een erg conventionele manier. Hameling is een self-made-biljarter en dat zullen de biljartspecialisten bij tijd en wijle feil loos kunnen onderkennen. „Wiskunde boeit me en dat kan ik in theoretische beschouwingen tot uitdrukking bren gen. Ik kan me bijvoorbeeld een avond lang in pen probleem verdiepen zonder dat ene probleem, maar om het hele scala. Dat inzicht is voor mij een steun". Principieel Verhoudingsgewijs heeft Jaap Hame ling, lid van ALM in Goes („maar daar ben ik misschien al anderhalfjaar niet geweest"), de laatste maanden vrij weinig trainingsuren gemaakt. „Als je je op een bepaald niveau wilt handha ven, dan moetje toch twee uur per dag trainen Dat investeer ik er niet in. Je kan natuurlijk speciale aspiraties en kampioen willen worden, daar ben ik zef niet helemaal van gespeend maar meer tijd besteed ik er gewoon niet aan". Maar desondanks ligt de Wal cherse biljarter niet wakker van de Zeeuwse titelstrijd. „Biljarten is een kunstvorm. Ik offer daarom mijn spel type niet op aan een titel. Daar ben ik nogal principieel in". Hameling, ontwerper/werktuigbouw kundige bij De Schelde, heeft een geheel eigen kijk op het biljarten. Dat wordt hem trouwens niet altijd in dank afgenomen. Als 17-jarige (hij was toen lid van ABV in Vlissingen) maak te hij tijdens een clubavond een libre- partij in een beurt uit (500 carambo les), waarop zijn tegenstander zijn keu uit elkaar schroefde en gelijk vertrok. De gezelligheid, die bij de meeste verenigingen voorop staat tijdens clubavonden, kan Hameling niet be koren. „Daarom ben ik al zo lang niet in Goes geweest. Ik speel op mijn eigen manier en dat is dan voor de tegenpartij vaak minder leuk". •Veel illusies maakt de ALM-speler zich niet over het Zeeuwse kampioenschap. Het is meer een test voor zichzelf, want de laatste tijd heeft hij nauwelijks toernooien gespeeld. „Ik heb echt zin om die oude specialiteit (38/2) weer eens op te pakken. Gewoon om te kijken hoe ik er zelf uitkom. Nee, ik geloof niet dat ik kampioenskansen heb, hoewel ik weinig overzicht heb. Ik weet bijvoorbeeld wel dat iemand als Dallinga boven mijn gemiddelde zit". Overigens, het gemiddelde van Hame ling in het kader 38/2 schommelt zo tussen de 15 en 20. Zijn hoogste serie bedraagt 150. Groeiproces In vergelijking met andere spelers heeft Jaap Hameling aan de voor avond van de Zeeuwse titelstrijd wei nig wedstrijdritme. „Maar ik weet van mezelf, dat k, als ik twee dagen lang continu een ken vast heb, een groei proces doormaak. Ik kan me daarin natuurlijk vergissen, maar bang om af te gaan ben ik in ieder geval niet". De tegenstanders van Hameling in café Dallinga in Sluiskil zijn: Adrie Geel hoed, Ger Monster, Rini Oostdijk, Frits Bakker, Louis Dallinga, Koos Zwanink, Peter Snelders, Johnny Rot tier en Theo Tas. Vrijdagavond wor den de eerste ronden al afgewerkt. Zaterdag, zondag en maandag krijgt het eerste Zeeuwse kampioenschap een vervolg. BRESKENS - Het is niet de gewoonte van Piet de Winde om op de dag na de wedstrijd met volle inzet te trainen. De oefenmeester van Breskens maakte deze week een uitzonde ring. Maandag, een etmaal nadat Breskens in het toptreffen met Steenbergen een belangrijke concurrent opzj had gezet, trok hij met Rob Gruben naar het veld. „Gruben is geweldig fanatiek", maakt De Winde duidelijk. „Hij traint al een heel jaar door minstens vier keer in de week". Het elftal van Breskens vaart daar wel bij en vooral in de periode na de winterstop is het resultaat niet uitgebleven. Rob Gruben is langzamerhand naar zijn oude vorm gegroeid tijdens de reeks van ongeslagen wedstrijden. Zondag, tegen Steenbergen, werd de degelijke basis gelegd voor het kam pioenschap in de derde klas. „We moeten het nu zelf doen", beseft Piet de Winde. „We zitten op vier wedstrijden van het einde en de voorsprong op Steen en Steenbergen mogen we niet meer verspelen". Door de winst van afgelopen zondag is Steenbergen op een kloof vna vier punten gezet. Steen volgt op dezelfde afstand, maar heeft tijdens het paasweekeinde nog een wedstrijd in te halen tegen Jong Ambon. Een week later staat Breskens- Steen op het programma en in die ontmoeting kan de beslissing vallen. De koppositie van Breskens werd aanvankelijk als een verrassing ervaren, omdat vrijwel hetzelfde elftal vorig jaar tegen degradatie moest vechten. Voor de competitie nam Piet de Winde zich voor om in zijn eerste jaar als trainer in elk geval die degradatie te ontlopen. „Henk Ottens ging weg en ik kreeg er Bram van de Broecke en Rob Gruben voor terug. We waren dus op papier sterker dan het jaar daarvoor". Maar Piet de Winde waakte voor een hooggespannen ver wachting, zoals in het laatste seizoen van Wies van Avermae- te. Die trainer had Breskens op een indrukwekkende manier naar de derde klas gebracht en ging op het hogere niveau onderuit. Het kwam vooral omdat Breskens zonder Bram van de Broecke moest spelen, want de lange spitsspeler bewijst ook dit jaar weer zijn waarde. „We scoren opvallend makkelijk en daarom staan we zo hoog", stelt Piet de Winde simpel. Dat is de verdienste van Bram van de Broecke in de eerste plaats en vervolgens ook van Milco van der Hooit. Piet de Winde: „Ik zat met het probleem dat ik eigenlijk een spits te veel had. Willem van de Broecke is op een gegeven moment zijn plaats kwijtgeraakt na een schorsing. Ik vond dat Milco van der Hooft beter in het elftal paste en dat blijkt nog steeds. Hij krijgt ook in de laatste wedstrijden de voorkeur". Voor het eerst speelde Breskens zondag tegen Steenbergen met drie man in de aanval, maar eigenlijk was dat een noodgreep. De Winde miste voor het topduel twee van zijn middenvelders. „En omdat we op winst wilden spelen, durfde ik het tegen Steenbergen aan met drie aanvallers. Ik heb Willen van de Broecke iets teruggetrokken, om niet al te riskant te spelen". Middenveld De kracht van Breskens schuilt dit jaar ook in de middelste linie, waar Robbie de Munck en Jimmy Pietersz de aanvoer verzorgen. De Munck speelde opzienbarend tijdens de eerste helft van het seizoen in de rol van spelbepaler. Hij trok het initiatief meer naar zich toe na het vertrek van Henk Ottens en is onmiskenbaar een van de beste spelers bij Breskens. Het is niet ten onrechte dat hij dit jaar voor de Zeeuwse selectie in aanmerking komt. Tot nu toe heeft Breskens slechts twee wedstrijden uit handen gegeven. Het verlies van Zierlkzee met maar liefjst 5-1 en de 1-0 nederlaag bij Steen hebben het ritme niet verstoord. „We hebben niet altijd even sterk gespeeld", bedenkt Piet de Winde, „maar we kunnen vechten tegen inzinkingen. Ik vond Zierikzee en Goes die jaar prachtploegen en toch missen ze iets. Ze hebben blijkbaar niet die vechtlust die Breskens dit seizoen wel op kon brengen". Met de promotie in zicht heeft Piet de Winde ook al voorzichtig de blik op volgend jaar gericht. Het is nog onzeker of Bram van de Broecke (topscorer met veertièn goals) beschikbaar blijft en of Jimmy Pietersz in Breskens blijft wonen. De Winde realiseert zich dat het gemis van die twee kapitale krachten moeilijk op te vangen zou zijn. „We hebben een speler of vijf voor wie het zwaar zou zijn in de tweede klas. Maar je ziet ook aan Sluiskil dat de mindere spelers meegroeien naar het niveau. Dat verwacht ik eerlijk gezegd ook van Breskens, omdat de bereidheid er is bij heel het elftal. We hebben nu de kans om het aan te tonen en die mogen we niet meer laten liggen". Van de vier wedstrijden die Breskens nog moet gaan. speelt het nog drie keer thuis. Steen is de belangrijkste, maar daarna komt ook RIA en tenslotte Roosendaal nog naar Breskens. Temeer omdat ook Steenbergen-Steen nog staat gepland, kan Breskens de titel bijna niet meer ontgaan. SQUAW VALLEY Kort voor het begin van een schaatswedstrijd in Squaw Valley is het dak van het Olympisch Stadion ingestort. Op het moment dat bet ongeluk gebeurde bevond zich niemand ter plaatse. Het dak bezweek onder druk van een dikke sneeuwlaag. Een uur later was er sprake van een catastrophe geweest, het complex wordt nu voor verschillende maanden voor reparatiewerkzaamheden geslo ten. Het ijsstadion werd in 1959 voor de Olympische Winterspelen van 1960 ge bouwd. MOERBEKE In het zwembad te Moerbeke hield de zwemclub Koe wacht het jaarlijks Linex zwemtoer nooi. Negen clubs hadden hiervoor ingeschreven, waaronder cup-houder De Honte uit Kloosterzande. De tot nu toe niet zo succesvolle Stormvogel- ploeg won de wisselcup voor het team van de Zuidwester en De Honte. In de Stormvogelploeg deden de zusjes Ingeborg en Mellany Vonk en Bart Eckhardt het uitstekend. Zij wonnen hun persoonlijke nummers en brach ten daardoor de Stormvogelploeg aan de leiding. De overige teamgenoten trokken zich duidelijk aan deze presta ties op. Met name Ceel Navest kwam tot goede tijden. De prestigestrijd tus sen De Otters uit Axel en de zwemclub Koewacht werd met het kleinst moge lijke verschil (0,1 sec.) gewonnen door Koewacht. 1 Stormvogel 2202.6 seconden; 2 Zuidwester 2228.1; 3 De Honte 2239.5; 4 Luctor 2338.6; 5 ZCK 2424.4; 6 De Otters 2424.5;7 De Ganze 2485.5; 8 De Bruinvis 2520.4; 9 De Braakman 2544.0 seconden. De winnaars waren: 25 m schoolslag meisjes - 8 jaar: Bianca van der Heyden. Otters 27.2; 25 m schoolslag Jongens - 10 jaar: 1 Michel Klelnjan de Honte 23.8; 50 m schoolslag meisjes -14 jaar: 1 Ingeborg Vonk Stormvo gel 41,6; 50 m rugslag meisjes plus 14 jaar, 1 Llset Dljke Zuidwester 38.0; 50, m vrije slag jongens plus 14 jaar: 1 Ronny Thoen ZCK 30.5; 25 m vrije slag jongens - 8 jaar: 1 Patrik Lammere Luctor 27.2; 25 m vrije slag meisjes -10 jaar: 1 Hanna Joziasse Luctor 19.3; 25 m schoolslag jongens - 8 jaar: 1 Peter Verdur- men ZCK 28.9; 50 m rugslag meisjes -12 jaar: 1 Mellany Vonk Stormvogel 41.9; 50 m vrije slag Jongens -14 jaar: 1 Maarten Kouyzer de Honte 33.2; 25 m schoolslag meisjes -10 jaar: 1 Pascal Aamoutse Luctor 23.0; 50 m school slag jongens - 12 jaar: 1 Bart Eckhardt Stormvogel 50.4; 50 m vrije slag jongens -12 jaar: 1 Bart Echardt Stormvogel 36 7; 50 m schoolslag jongens -14 jaar: 1 Mario Neve de Honte 44.8,25 m vnje slag jongens -10 jaar: 1 Dennis de Kraker Luctor 20.1; 50 m rugslag meisjes -14 jaar: 1 Ingeborg Vonk Stormvo gel 37.6; 25 m vrije slag meisjes - 8 jaar. 1 Bianca v.d. Heyden Otters 22.9; 50 m school slag meisjes - 12 jaar: 1 Mellany Vonk Stormvogel 47.2. 50 m schoolslag meisjes plus 14 jaar: l Agnesde Plas Zuidwester 42 9; 50 m rugslag jongens plus 14 jaar: 1 Ronald v.d. Weegen de Honte 36.5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 24