ZEELAND" Financiën PZEM Binnenkort opening van revalidatiecentrum Goes Viering jubileum OCMA in Middelburg begonnen Kolengrijper versleept Brandkastkraak op klaarlichte dag Rekenkamer hekelt beleid Middelburgs Huis van Bewaring PROVINCIALE ZEEUWSE almanak IN BEGINSEL VOOR HELE PRO VINCIE Derde directeur gebr. De Jonge ook ingesloten PAGINA 15 DONDERDAG 31 MAART 1983 De tentoonstelling ter gelegenheid van 50 jaar OCMA in Middelburg werd woensdag bekeken door vlnr staatssecretaris ars W K. Hoekzema. burgemeester drs P. A. Wolters en OCMA-commandant D. Ruijs. De zittende militair is een pop. VIJFTIG JAAR IN HOOFDSTAD ZEEUWSE Mopje In het grijze verleden kon Je bij de jeugd nog aardig terecht, met moppen over 'Pudding en Giste ren'. Die tijd is voorbij: blijkens een bericht in deze krant is het duo alleen nog maar geschikt om een nieuw opgericht bedrijf je aan een naamgev.ng te hel pen. Kindermopjes hebben tegen woordig een heel andere inslag gekregen, zoals moge blijken uit een door enkele scholiertjes in Middelburg eigenhandig uitge geven krantje. Daarin kwam dit verhaaltje moeiteloos door de censuur drie kinderen, genaamd Hemd je, Broekje en Piemeltje hadden voortdurend ruzie. Toen ze voor de zoveelste keer weer eens met elkaar overhoop lagen raakte moeder het beu ,JSn nou is het klaar", sprak zij zeer beslist „Hemdje gaat naar boven, Broekje naar beneden en Piemeltje naar buiten". Sluiting PZC-kantoren De PZC-kantoren in Middelburg, Ylissingen. Goes, Temeuzen en Hulst zullen morgen. Goede Vrij dag, vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Z1ERIKZEE - Afgelopen nacht is vanuit Zierikzce per dekschuit en duwboot de grootste kolengrijper ter we reld naar de Maasvlakte verscheept. Het circa 10 ton wegende gevaarte is gebouwd door Nemag bv Zierik- zee, fabriek voor kranen en transportinrichtingen. De volledige stalen grijper heeft een inhoud van 51 ku bieke meter en is bestemd voor de. ook al grootste over slagkraan ter wereld, van het Europees Massagoed Overslagbedrijf (EMO). waarvoor Nemag eerder een enorme ertsgrijper bouwde. SLUISKIL - Inbrekers heb ben woensdag op klaarlichte dag een brandkast met vele duizenden guldens aan siera den, geld en andere goederen, gestolen uit een woning in de Baljuwlaan in Sluiskil. De brandkast stond in de wo ning van C. van der B. Tussen half drie en half vijf was er nie mand thuis. Toen sloegen de inbrekers hun slag. Ze kwa men binnen door een raam in te slaan, doorzochten de wo ning en sleepten uiteindelijk de goed gevulde brandkast naar een gereedstaande auto. De politie neemt aan dat de auto, mogelijk een bestelwa gen, enige tijd aan de zijkant van de woning heeft gestaan. De recherche van de politie Temeuzen startte direct een uitgebreid onderzoek. Over de omvang van de buit liet men woensdagavond niets los, maar duidelijk is dat die om vangrijk moet zijn. De politie verzoekt een ieder die inlich tingen kan geven, die van be lang kunnen zijn in het kader van het onderzoek, contact op te nemen met het politiebu reau in Temeuzen (01150- 94151). MIDDELBURG - De financiële stuk ken van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij geven een on duidelijk beeld van de financiële situa- tie, waarin het bedrijf verkeert. Tot dat oordeel komt het Rotterdamse ac countantsbureau Dijker en Doornbos, dat op verzoek van de Zeeuwse Ka mers van Koophandel en Fabrieken de jaarrekeningen over 1982 en de begro ting voor 1983 van de PZEM heeft beke ken. De Kamers van Koophandel stelden al eerder, dat de financiële stukken van de PZEM een versluierd beeld geven. Het accountantsbureau stelt, dat de PZEM in de jaarrekening een te laag bedrag als winst presenteert De rente over het eigen vermogen wordt in feite als last opgenomen Uit de resultatenrekening wordt wel duidelijk welke gedragslijn is gevolgd, maar de accountants merken op: „een fout blijft een fout, ook al kan iedereen zien dat er een fout wordt gemaakt". De onduidelijkheid geldt ook voor de begortingvoor 1983 Doordal rente over hel eigen vermogen niet als winst wordt opgenomen, wordt de indruk gewekt, dat een verlies van vier miljoen zal wor den geleden. In werkelijkheid zal een winst van tien miljoen gulden worden gemaakt. Het accountantsbureau merkt op. dat de PZEM tegen de eigen statuten in gaat als de reservering van de rente over het eigen vermogen buiten de winstdelingsvoorstellen aan de aan deelhouders worden gehouden „Aan deelhouders dienen duidelijk te weten hoe groot de winst is en welk deel daar van beoogd wordt aan de reserves toe te voegen", schrijft het bureau. De heer A. Kannekens, economisch atijunct-direc- teur van de PZEM, erkent, dat het de laatste jaren meer gangbaar is gewor den rente over eigen vermogen als re sultaat ofwel winst te boeken. ..Wij hebben het dagelijks bestuur dan ook voorstellen gedaan dit te verande ren in de zin, zoals door de accountants gesteld wordt. Het is overigens wel een kwestie van optiek. De PZEM wordt er namelijk niet rijker of armer van. Maar wat we tot nu toe deden is inderdaad minder gangbaar geworden", aldus de heer Kannekens. jaren dertig; de tijd waann het OC MA werd opgericht. ..Alleen is de dreiging die van de huidige bewa peningssystemen uitgaat, vele ke ren groter dan in de bewapenings wedloop van toen" Over de titel van het boekje dat Ka mermans aan de OCMA-comman dant aanbood, zei de voorzitter van de PM-fractie: „Onze gedachten over een defensiesysteem zonder atoomwapens gaan overigens ze ker niet in de richting van die van president Reagan". De heer Kamermans besluit zajn open brief met de wens dat 'uw or ganisatie een ontwikkeling kan meemaken die vrede en ontspan ning dichterbij brengt'. „Van harte gefeliciteerd met uw Jubileum", luidt de slotzin van de open brief. vorm en mate van revalidatie die nood zakelijk zijn. Samenwerking De directie van de stichting Ooster- scheldeziekenhuizen streeft er naar een vorm van samenwerking tot stand te brengen met andere revalidatie- voorzieningen in de directe omgeving. Het gaat daarbij met name om het zee hospitium Zonneveld in Oostkapelle en het ziekenhuis Lievenberg in Ber gen op Zoom. Daardoor moeten onder meer overlappingen worden voorko men en gezamenlijke activiteiten wor den ondernomen. Het Zeeuwse revalidatiecentrum zal over enkele jaren worden onderge bracht in het nieuw te bouwen streek ziekenhuis voor de Bevelanden bij Goes. In het programma van eisen en het ontwerp is er rekening mee gehou den. Dokter Hekking beklemtoont wel dat er nog de nodige vierkante meters vloeroppervlak moeten bijkomen, om dat de ruimte voor revalidatie in het nieuwbouwplan erg krap bemeten is. N agegaan wordt verder of er in het nieu we ziekenhuis mogelijkheden zijn voor een afdeling klinische revalidatie vol wassenen. De gedachten daarover ve keren echter nog in een pril stadium. MIDDELBURG - Met een bijeenkomst in de Koorkerk werden woensdag de festiviteiten geopend in verband met de vijftigjarige aanwezigheid van de militaire administratie in de Zeeuwse hoofdstad. Behalve met toespraken werd dit samenzijn opgeluisterd met een jubileumconcert door de Konink lijke Militaire Kapel. Voor een onge veer 300 mensen tellend gehoor schet- ste overste D. Ruijs (commandant van het Opleidingscentrum Militaire Ad ministratie - OCMA) wat er de afgelo pen halve eeuw bij en rond het admini stratieve legeronderdeel is gepas seerd. De OCMA (vroeger bekend onder ande re namen, waaronder COAK) kwam 1 april 1933 in Middelburg. Dat gebeurde toen een ander legeronderdeel de stad verliet. De administratie kwam vijftig jaar geleden in Middelburg na protes ten vanuit de bevolking omdat Middel burg na eeuwen geen militair garnizoen meer zou bezitten. Er werd een 'Comité tot behoud van het garnizoen in Zee land' opgericht, dat zich tot de minister van defensie wendde. Het stond onder voorzitterschap van de heer Enkelaar terwijl de heer Bouwense één van de leden was. Hun zonen waren dinsdag aanwezig in de Koorkerk. Overste Ruijs schetste de huisvestings problemen die de OCMA de afgelopen halve eeuw heeft gekend en hoe deze zaak langzamerhand verbeterde. Hij ging in op de plaats die de administra tie binnen Middelburg heeft verworven en sprak de hoop uit dat ze „tot in leng te van jaren deel zal mogen blijven uit maken van deze zo sympathieke en leef bare Zeeuwse hoofdstad". De overste memoreerde ook het feit dat luitenant-kolonel J. Potteboom (zelf aanwezig tijdens de bijeenkomst) het OCMA van 1948-1965 heeft geleid. In die periode werden 20.000 mensen opgeleid van de in totaal 38.000 die zich sinds 1933 binnen de poorten van de generaal Majoor Berghuijskazeme bevonden. Sprekend over de verhouding tot de Middelburgse bevolking haalde de heer Ruijs nog aan dat leerlingen voor de tweede wereldoorlog op een gegeven moment binnen het OCMA geen gele genheid hadden om rustig te studeren. „Dankzij door particulieren spontaan aangeboden studie-adressen, met voor op commissaris der koningin jonkheer De Casembroot, kon hieraan tegemoet gekomen worden. Het behoeft dan ook geen betoog dat vele militaire admini strateurs Zeeuwse schoonouders heb ben", aldus de overste. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat nog steeds ongeveer een derde deel van de opleiding in de legerplaats Os- sendrecht is gevestigd en samenvoe ging op één plaats (Middelburg) uitge bleven is. ze klacht was over de hoofden van de andere aanwezigen heen in het bijzon der gericht tegen staatssecretaris van cefensie (personeelszaken) drs. W. K. Hoekzema. Ook burgemeester drs P. A. Wolters roerde deze zaak aan. Evenals de overste toonde de Middelburgse bur gervader zich voorstander van concen tratie in zijn stad. Intensief De burgemeester bracht de felicitaties namens het gemeentebestuur over. „De contacten tussen inwoners en de mensen van het OCMA zijn intensief, bijna overal zie je dat. De administra tie neemt een gewaardeerde plaats in binnen de stedelijke samenleving. Dc wederzijdse betrokkenheid blijkt ook uit het feit dat de burgers, onder meer bij de nog op het programma staande sportevenementen, het open huis op 16 april en de taptoe op 20 mei, geheel bij de jubileumviering betrokken wor den" aldus de heer Wolters. Hij toonde zich kritisch over het feit dat het OCMA sinds 1933 al aan de twaalfde commandant bezig is en wees staatsse cretaris Hoekzema erop dat met name de laatste 25 jaar de wisseli -ngen elkaar snel opvolgen. „Daar moet bijgezegd worden dat de meesten zich snel inwer ken. Toch is het zo dat men zich nog nauwelijks heeft ingewerkt of de opvol ger staat al weer voor de deur" aldus de burgemeester. Na een concert door de Militaire Kapel begaf het gezelschap zich naarhetstad- huïs. Door het plaatsen van zijn handte kening in het gastenboek verrichte de burgemeester daar de opening van de tentoonstelling in de burgerzaal over vijftig jaar OCMA. Deze is tot en met 16 april van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur te bezoeken. Zondagen en eerste paasdag is ze gesloten, tweede paasdag is ze open van 14 tot 17 uur. Ze geeft een breed beeld van het wel en wee van 50 jaar OCMA met behulp van allerlei fo tomateriaal en een halve eeuw oude le- genngskamer. Ook wordt aandacht be steed aan de hulp die het OCMA in 1953 gaf aan slachtoffers van de watersnood. Boekje 'Defensie zonder kernwapens' voor commandant OCMA MIDDELBURG - De fractievoor zittervan Progressief Middelburg, A. Kamermans, heeft woensdag middag het boek 'Defensie zonder atoomwapens' overhandigd aan de commandant van het OCMA in Middelburg, overste D. Ruijs. Dat gebeurde na de opening van de ten toonstelling 'Vijftig jaar OCMA' in de Burgerzaal van het Stadhuis in Middelburg. In een open brief aan de heer Ruijs gaat de heer Kamermans in op de achtergronden van dit gebaar Zijn partij stemde tijdens de jongste raadsvergadering als enige tegen het voorstel van b en w om het jubi lerende OCMA in mei een vaandel aan te bieden. „Wij vinden name lijk. dat de tijden voorbij zijn. waar in men het militaire apparaat in een geur van heldendom omkran ste met 'vliegend vaandel en slaan de trom", zegt Kamermans in de open brief. „Als dit vaandel verbon denheid van de Middelburgse be volking met uw instelling moet symboliseren, dan moet u wel be denken, dat vele Middelburgers grote vraagtekens zetten bij ons huidige defensie-apparaat", zo ver volgt hij. Vervolgens trekt Kamermans pa rallellen tussen de huidige econo mische situatie en de crisis van de GOES - In het ziekenhuis Sint Joanna te Goes gaat binnenkort het Zeeuws revalidatiecentrum open. Het is bestemd voor mensen die na ziekte of ongeval enigerlei vorm van revalidatie nodig hebben. Ook de (nog te beginnen) activiteiten van de Zeeuwse stichting voor poliklinische hartre validatie zullen in het nieuwe centrum ondergebracht worden. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van het centrum, terwijl er verder overlegd wordt met de ziektekosten verzekeraars over begroting en exploitatie. De kosten van bouw en inrichting bedragen ongeveer 1 miljoen gulden. Goes leveren 38 processen-verbaal op GOES - Tijdens diverse radarcontro les heeft de Goese gemeentepolitie woensdag in totaal 38 processen-ver- baal uitgedeeld. De snelheidsmeter stond 's morgens opgesteld aan dc Mid- dclburgsestraat. Er werden 27 proces sen-verbaal opgemaakt. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 78 kilometer, 's Middags was de radarploeg aan de Westhavendijk. Daar werd 11 keer een overtreding van de maximum snelheid van 50 kilometer geconstateerd. De hoogste score was daar 82 kilometer. Aan de totstandkoming van het revali datiecentrum zijn verschillende jaren van voorbereiding vooraf gegaan. Het liep allemaal niet van een leien dakje. Onder meer de plaats en de opzet van de voorziening waren knelpunten. Een eerste plan (een apart gebouw naast het ziekenhuiscomplex) werd met name vanwege de kosten afgekeurd. Een op lossing is gevonden door het centrum onder te brengen in de voormalige kloosterafdeling van Sint Joanna. Daardoor konden de kosten gedrukt worden. De leiding van de nieuwe voor ziening berust bij de revalidatiearts J. Dijkema, pas als zodanig bij de stich ting Oosterscheldeziekenhuizen aange steld. Het centrum is in beginsel bestemd voor heel Zeeland (met uitzondering van Tholen en Sint Philipsland, die zijn aangewezen op Bergen op Zoom). „De verwachting is dat er ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen door patiënten gebruik gemaakt zal worden van de re- validatiemogelijkheden". zegt J. Hek king. medisch directeur van de stich ting Oosterscheldeziekenhuizen. „De praktijk zal moeten uitwijzen hoe dat loopt". Hij voegt eraan toe dat te zijner MIDDELBURG- Het onderzoek in de geruchtmakende fraudezaak rond het aannemingsbedrijf gebr. De Jonge BV in 's Heerenhoek heeft geleid tot een vijfde arrestatie: naast de directeuren Bert de J. uit Heinkenszand en C. de J. uit 's Heer Ablskerke is nu ook de 35- jarige Han de J. uit Wolphaartdi jk aan gehouden. De aanhouding van Han de J. heeft te maken met de omstandigheid dat het onderzoek inmiddels voldoende aan wijzingen heeft opgeleverd om ook hem te verdenken van het plegen van straf bare feiten of het meewerken daaraan. Han de J. is ingesloten in een politiebu reau in Midden-Zeeland. Zijn beide broers zijn naar een Huis van Bewaring overgebracht. Daar verblijven ook een Vlissingse medewerker van het bedryl en een bij de miljoenen-affaire betrok ken inwoner van Breda. Kees de J. is een aantal dagen opgeno men geweest in een ziekenhuis, dit na hartklachten. Daar is hij inmiddels weer uit ontslagen Vervolgens werd hij overgebracht naar een Huis van Bewa ring. Het onderzoek in de zaak is nog in volle gang. Momenteel zijn politie en justitie druk bezig met het afnemen van verhoren. tijd de vorming van een filiaal in Zeeuwsch-Vlaanderen tot de mogelijk heden behoort, voorop gesteld dat er door de rijksoverheid toestemming voor gegeven wordt. Er zal dan in elk geval een duidelijke behoefte aange toond moeten worden. Capaciteit De totale behandelcapaciteit van het centrum is nog niet precies aan te ge ven. Uitgegaan wordt het eerste jaar van ongeveer 2.000 behandelingen en 150 patiënten per dag. Het centrum heeft voorshands een capaciteit van 75 plaatsen voor dagbehandeling. Voor de werkzaamheden is een gespecialiseerd behandelteam nodig, bestaande uit on der anderen: ergotherapeut, fysiothera peut. maatschappelijk werkende, kli nisch psycholoog, logopedist en revah- datie-arts Voor iedere patient zal een persoonlijk behandelplan worden op gesteld, uiteraard afhankelijk van de 'van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De Algemene Rekenka mer heeft ernstige kritiek op het wis selvallige beleid dat het ministerie van justitie in het geval van het Huis van Bewaring in Middelburg heeft gevoerd. Dat heeft enkele miljoenen extra gekost, zegt de Rekenkamer in haar woensdag gepubliceerde jaarver slag. „Het bouwbeleid inzake het ge vangeniswezen werd gekenmerkt door een geringe besluitvaardigheid wat tot uitdrukking kwam in het veelvuldig wijzigen van de plannen", zegt de Rekenkamer. In het geval van het Middelburgse Huis van Bewaring, destijds gesloten maar nu weer op de nominatie staand om heropend te worden, heeft dat tot extra uitgaven geleid. De rijksgebouwen dienst schat de kosten van de geplande verbouwing op 3,5 miljoen. Het groot ste deel, 2.3 miljoen, komt echter voort uit achterstallig onderhoud. „Sinds 1977 was namelijk nauwelijks onder houd gepleegd aan het huidige daghuis van bewaring", constateert de Reken kamer. Dat is het directe gevolg van de vele zwenkingen in het beleid, die het uiter mate moeilijk maakten om enige ze kerheid te scheppen over de bouwplan nen. Het Huis van Bewaring in Middel burg is één van de opvallendste voor beelden, zegt de Rekenkamer. Bromfiets beschadigd OOSTBURG - De bromfiets van de 17- jarige F. W. R. V. uit Breskens is woens dagmiddag omstreeks half vier zwaar beschadigd bij een botsing met een personenauto, bestuurd door de Duit ser K. D. S. uit Willich. V. stak in Oostburg plotseling de Bre- destraat over en werd geraakt door de auto. Persoonlijke ongevallen deden zich met voor Radarcontroles in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15