Rapport meldt verdwijnen van ruim 500 Indonesiërs Afscheid Rijksvoorlichtingschef Van der Wiel van het Binnenhof Bezoek aan Nederlandse attractiepunten stabiel Kleurrijk vervoermiddel Uitlevering Belgische dienstweigeraar mag PZC/binnen-buitenland ADVOCATEN: ISLAMIETEN AANGEHOUDEN Directie Samia gearresteerd Indonesië waarschuwt voor zonsverduistering Exploitatie van horeca Beekse Bergen naar AC Vierduizend banen weg bij Duitse scheepswerf Onstlag voor 130 man bij Eminent INKRIMPING BIJ DUPHAR EN CHEM Y INVLOEDRIJKE 'STEM DER NATIE' WOENSDAG 30 MAART 1983 rtswJCTBiWfiflfiWJSS*» DEN HAAG Meer dan vijfhonderd islamitische leiders zijn spoorloos verdwenen na de kaping in april 1981 van een passagierstoestel van de nationale luchtvaartmaatschappij van Indonesië, Garuda. Dit onthult het Indonesische Instituut voor Rechtskundige Bijstand in een lijvig rapport dat deze week is verschenen. Niet alleen islamieten, maar ook aan hangers van afscheidingsbewegingen in Atjeh. Irian Jaya en Oost-Timor verdwijnen op geheimzinnige wijze, zo staat in het 220 pagina's tellend raport, dat als titel heeft „De mensenrechten in Indonesië in 1981". In het rapport, dat aanvankelijk in 1982 had moeten verschijnen, maar in verband met de parlementsverkiezin gen in Indonesië op de lange baan werd geschoven, zijn verklaringen opgeno men van twee leden van het Oosttimo- rese provinciale parlement, Leando en Juarez, die gewag maken van moorden onder de Oosttimorese bevolking. Zij onthullen verder dat militairen en ambtenaren zich te buiten gaan aan machtswillekeur en geweldplegingen. Het rapport maakt verder melding van de aanhouding van vooraanstaande islamieten op Java, Sumatra, Celebes en Mataram. Er zouden volgens het rapport meer dan 500 islamitische lei ders zijn opgepakt na de kaping van het Garuda-toestel Woyla door radica le islamieten. maatschappij is ingevoerd. Het gevaar bestaat dat deze politieke verdwijnin gen zich zullen ontwikkelen tot politie ke moorden, aldus het rapport. In het rapport wordt verder aandacht gevraagd voor het lot van de commu nistische gevangenen die nog steeds niet zijn vrijgelaten. Het instituut pleit ervoor dat deze mensen, die al meer dan 17 jaar in gevangenschap leven, worden vrijgelaten of gratie krijgen. Het beschuldigt de „regering van de nieuwe orde" van president Soeharto ervan, een klimaat van angst te schep pen onder journalisten en academici. Buying Nasution schrijft in het voor- Advocaten Waar deze mensen gevangen worden gehouden is niet bekend, aldus het rapport, dat is samengesteld door het instituut dat onder leiding staat van de prominente Indonesische advoca ten Buying Nasution en Mulya Lubis. Het is, zo zeggen zij, alsof een nieuwe vorm van straf in de Indonesische (Van onze correspondent JAKARTA Indonesi sche geleerden maken zich zorgen over de nade lige gevolgen die de ko mende totale zonsver duistering voor de be volking zal kunnen heb ben. Op 11 juni om 22 minuten over elf zal de zon volle dig worden bedekt, waar door de helft van Indone sië in duisternis wordt gehuld. De eclips zet West-Java, Midden-Java, Oost-Java, Zuid-Celebes en Irian Jaya in het don ker. In deze gebieden wo nen ten minste honderd miljoen mensen. Via tele visie en kranten worden de mensen opgeroepen om het verduisterings proces niet met het blote oog te volgen. Ook niet via camera's, telescopen of via het wateropper vlak. Volgens professor Didin Sastrapradja, voorzitter van het Nationale Comi té Zonsverduistering 1983, zijn in 1912 bij een totale zonsverduistering 3500 mensen blind ge worden in Duitsland, Zweden en de Sowjet- Unie omdat zij de ver duistering met het blote oog hebben gevolgd; 300.000 anderen hebben er oogkwalen aan overge houden. Prefessor Didin verklaarde dat wanneer men gedurende de eclips naar de zon kijkt, de oog pupillen wijd open gaan staan en grote hoeveelhe den intrarode stralen bin nenlaten Dit infrarood beschadigt het netvlies en veroorzaakt blind heid. zegt hij. De veiligste manier om de zonsverduistering te volgen is volgens profes sor Didin via de televisie. Astronomen en biologen maken van de gelegen heid gebruik om het ge drag van mens. dier en plant tijdens het zonsver duisteringsproces te be studeren. Gedurende de zonne-eclips wordt ook een studie gemaakt van de diameter van de zon, die volgens een theorie elk jaar met 1500 meter krimpt, hetgeen zou be tekenen dat het hemelli chaam in 200.000 jaar he lemaal zal zijn verdwe- woord van het rapport dat een klimaat van angst en zelfcensuur aan de orde van de dag is. Nasution. die zelf poli tiek gevangene is geweest van de rege ring, meldt dat ambtenaren voortdu rend de kranten opbellen en de hoofd redacteuren waarschuwen dat bepaal de artikelen niet mogen worden afge drukt. De „cultuur van het stilzwijgen" zo noemt Buying Nasution deze vorm van censuur is zich aan het verspreiden. Zelfs al zouden er mensen zijn die hun mond durven open te doen, dan is er nog niet één krant die hem in de kolommen durft aan te halen, aldus deze advocaat. Wat het academische leven betreft; zelfs wetenschappelijke bijeenkomsten moeten bij de politie worden gerappor teerd. Veiligheidsambtenaren hebben het recht bijeenkomsten te verbieden of de namen van sprekers van de lijst te schrappen. Het blad van de studenten van de Universiteit van Indonesië is sinds 1981 verboden, aldus het rapport. ZAANDAM (ANP) AC Restaurants BV in Zaandam, een werkmaatschap pij van Ahold, en het recreatie-oord Beekse Bergen m' Hilvarenbeek heb ben overeenstemming bereikt over de overneming van de exploitatie van de totale horeca in het recreatie- en safari park Beekse Bergen met ingang van 2 april door AC Restaurants. Beekse Bergen trekt jaarlijks ca. 1,5 min bezoekers. De totale horeca is volgens AC Restaurants zeer omvang rijk en bestaat, naast twee grote res taurants, uit 25 kleinere uitgiftepun ten. Op topdagen wordt Beekse Bergen door meer dan 30.000 mensen bezocht. De ondernemingsraad van AC Restau rants is op de hoogte gesteld. aangehouden op verdenking van om vangrijke oplichtingen en flessetrek- kerijen. Het zijn de 37-jarige directeur W. van H., diens 41-jarige commercieel medewerker J. K., beiden uit Rotter dam en de 53-jarige boekhouder H. V. uit Krimpen aan den IJssel van het bedrijf Samia B.V. te Assendelft. Het drietal kwam in mei 1982 aan de top te staan van dit als betrouwbaar bekend staande bedrijf, importeur van automobielaccessoires. Het rond vijf tien medewerkers tellende bedrijf werd toen door de toenmalige directeur, in verband met diens minder goede ge zondheid en een teruglopende markt verkocht aan de Valuta B.V. te Gor- kum. Onder leiding van het genoemde drietal, dat nauwe relaties met Valuta onderhield, werd met gebruikmaking van de goede-haam van Samia voor miljoenen guldens aan goederen ge kocht, maar nimmer betaald, aldus de politie. HAMBURG (RTR) De grote Duitse scheepswerf Howaldtswerke- Deutsche Werft verliest ruim vierdui zend arbeidsplaatsen als gevolg van een sanering waar de raad van com missarissen maandag bij verrassing zijn goedkeuring aan heeft gehecht. President-directeur Klaus Ahelers maakte bekend dat de onderneming haar scheepsbouwactiviteiten in Ham burg staakt en die in de Oostzeehaven Kiel beperkt. De personeelssterkte wordt aldus verminderd van 11.000 tot 6900. Of alle ontslagen nog dit jaar zullen worden gegeven wilde Ahlers niet mee delen. PRINCIPE-AKKOORD METAALNIJVERHEID RIJSWIJK (ANP) De werkgevers- en werknemersorganisaties, Industrie bond FNV, Dienstenbond CNV en de Unie BLHP in de metaalnijverheid (rum 225.000 werknemers) hebben in principe een akkoord bereikt over een cao die loopt tot en met 31 december 1984. Directeur Van Zandvliet van de vakraad metaalnijverheid liet dit dinsdgavond namens werkgevers- en werknemersorganisaties weten. Men werd het eens over de vrijwillig vervroegde uittreding voor 60- en 61- jarigen. wat naar schatting 2.000 nieu we arbeidsplaatsen zal opleveren. De kosten hiervan worden geschat op een procent per jaar. Voorts zal een jeugd- fonds voor de periode van twee jaar worden gesticht, waarvan de kosten 0,5 procent zullen bedragen. Naar schat ting levert dit ruim 4.000 arbeidsplaat sen op. Per 1 oktober 1984 wordt vijf procent arbeidstijdverkorting toegepast. Over de vorm hiervan worden nog nadere afspraken gemaakt. Verder blijft de vakantiebijslag gehandhaafd op acht procent en wordt naast de roostervrije dag in 1983 ook een roostervrije dag in 1983 ook een roostervrije dag toege kend in 1984. Afgesproken is verder dat indien de prijscompensatie tot en met eind 1984 in totaal minder dan vier procent be dragen, nader overleg zal plaatsvinden over de financiering van de arbeidstijd verkorting. Het gebruikelijke systeem van prijscompensatie blijft derhalve gedurende de looptijd van de cao ge handhaafd. MANILLA (ANP) - Jeepneys vormen op de Filippijnen een kleurrijk onderdeel van het openbaar vervoer De eigenaren van de wagens behangen hun voertuigen met een massa accesoires, zoals spiegels, claxoris, antennes, plastic slierten, beelden en lampen. Door hun voorruit hebben de chauffeurs nauwelijks zicht. In de auto's slaan stapels geluidscassettes op het dashbord. terwijl de buitenkant van het glas bedekt wordt door teksten. Met het stereo-geluid op maximaal vermogen worden de wagens in het verkeer niet over het hoofd gezien. Een soort ongerijmde actieve veiligheid. LEVICO TERME (AP) - In het Italiaanse kuuroord Levico Terme staat het grootste Paasei ter wereld. Ten minste, dat beweren de makers ervan, die in het Guinness Book of Records hopen te komen. Voor de bezoekers van het plaatsje in de Italiaanse Alpen is het in ieder geval een leuke attractie. BODEGRAVEN (ANP) Eminent Electronics (orgels) gaat collectief ontslag aanvragen voor 130 van de 400 werknemers. Eminent is al twee jaar bezig met herstructureren. Eminent zegt dat zij zich nu gaat herorienteren. Naast een aanpassing van de organisatie wil het bedrijf zich gaan richten op andere electronische toepassingen dan muziekinstrumen ten. De oorzaak van de aangekondigde ontslagen is met name de snelle verla ging van de hoeveelheid arbeid per produkt en de verschuiving in de ver koop naar goedkopere produkten, met name in de lagere prijsklasse, waarin de nieuwste electronische mogelijkhe den zijn ingebouwd. Hoewel de ver koop van orgels goed loopt, dreigt men toch in de verliezen terecht te komen, aldus Eminent. De vertrekkende personeelsleden krij gen een bewijs van deelneming in de Stichting Eminent Personeelsbijdrage mee ter verzekering van hun rechten. Via deze stichting steunde het perso neel eerder het bedrijf, dat op de rand van de afgrond stond. Het geld werd door de gemeente Bodegraven voorge schoten. Dank zij de zo op tafel geko men f 1 min en een aanzienlijke over heidssubsidie kon Eminent via een herstructurering worden gered. De nieuwe electronica-toepassingen waaraan Eminent denkt, zijn produk ten als kantoormachines en speelauto maten. Het bedrijf wil deze apparea- tuur gaan ontwerpen, ontwikkelen en eventueel produceren. Eminent ver wacht binnen 5 jaar hiermee tot een omzet te komen van tussen de f 5 min en f 10 min. Districtbestuurder G. Frielink van de Industriebond FNV noemde de ont slagplannen van de Eminent-directie „een verpletterende zaak". „Wij zijn helemaal niet overtuigd van de nood zaak om zo ingrijpend te reorganiseren, en we zullen de situatie daarom eerst diepgaand met onze leden gaan bekij ken". aldus de bondsbestuurder. VERLIES VOOR HELFT ONDERVRAAGDEN AMSTERDAM (ANP) Er zit weinig rek meer in het bezoek aan de attrac tiepunten in ons land. Het bezoek stabiliseert zich sinds 1978, waarbij jaren met lichte stijgingen en met lichte dalingen elkaar afwisselen. Dit is een van de conclusies van een onderzoek, dat het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toe risme (NRIT) in Breda in Opdracht van Muur Oost-Duitsland is begonnen delen van zijn bijna 1.400 km lange grens met de Bondsrepubliek te ver sterken met een dubbele muur en meer booby traps. Dit hebben Westduitse grensfunctionanssen dinsdag bekend gemaakt. Volgens hen bouwen de Oostduitsers bij Hirschberg, 100 km ten noorden van Nuremberg een twee de muur. evenwijdig aan de bestaande bijna 3 meter hoge betonnen muur die de grens aangeeft. de gespreksgroep dagrecreatie, „De club van elf', naar de betekenis van de dagattractiepunten ln Nederland heeft verricht. De club wordt gevormd door de directeuren van de grote dagrecrea- tiebedrijven. Het onderzoeksrapport werd dinsdag in Amsterdam gepresen teerd op een symposium onder de titel „Nederland-attractieland". Aan het onderzoek is meegewerkt door 21 be drijven, die samen 60 procent van het jaarbezoek aan attractiepunten ont vangen. Uit de gegevens blijkt, dat ons land 46 attractiepunten kent, die onge veer 18.5 miljoen bezoekers per jaar trekken. Hiervan is bijna eerderde vakantiegangers. Het buitenlandse be zoek aan de Nederlandse attractiepun ten wordt geraamd op 15 procent of 2.8 miljoen bezoekers. Wat de bedrijfseconomische resultaten betreft, wordt in het rapport vermeld, dat van twintig ondervraagde bedrij ven in 1981 er tien attractiepunten een verlies leden, vier quitte draaiden en zes ondernemers een winst boekten. De attractiepunten bieden jaarlijks werk aan 5.600 mensen, onder wie bijna 3.000 vakantiekrachten. Geconcludeerd wordt dat er nog geen sprake is van een 'veelomvattend en gepreciseerd' overheidsbeleid ten aan zien van attractiepunten. ARNHEM (ANP) De Belgische to taalweigeraar Dirk Torfs (22). die half januari dit jaar door de marechaussee werd gearresteerd, toen hij in Arnhem als getuige optrad voor de krijgsraad, mag aan Belgie worden uitgeleverd. De rechtbank in Arnhem besliste dins dag dat die uitlevering toelaatbaar is. Torfs. die in ons land politiek asiel heeft aangevraagd, werd overigens di rect na de uitspraak vrijgelaten. Direc te uitzetting van de Belg is volgens een woordvoerder van het Nijmeegs Anti militaristisch Bureau (dat zich ten dienste stelt van totaalweigeraars) niet te verwachten zolang de asielaanvraag nog in behandeling is bij het ministerie van justitie. Torfs werd in augustus 1981 door de krijgsraad in Antwerpen tot twee jaar militaire gevangenisstraf veroordeeld. Hij vluchtte begin dit jaat naar ons land. Torfs is dinsdag, kort nadat de Arnhemse rechtbank zijn vrijlating ge lastte, door de vreemdelingendienst van de Arnhemse politie op grond van de vreemdelingenwet opnieuw aange houden en ingesloten. AMSTERDAM (ANPT- Bij de gewasbe schermingsdivisie van Duphar zullen in de loop van dit jaar 80 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. In deze divi sie zijn in ons land 400 van de onge veer 2000 Duphar-medewerkers actief. Er zal alles worden gedaan om ge dwongen ontslagen te voorkomen. De directie verwacht de gevolgen van de maatregelen die nodig zijn op te kunnen vangen door interne over plaatsingen en vervroegde uittreding van een beperkte groep mensen van 57,5 jaar en ouder. De directie van Chem-Y wil de vesti> ging van het bedrijf in Bodegraven sluiten en de activiteiten concentre ren in het Duitse Emmerik. In Bode graven zijn de verkoop, de adnmini- stratie en gedeeltelijk de laboratoria van Chem-Y gevestigd. Er zal voor de 33 medewerkers ontslag worden aan gevraagd. (Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG Voor miljoenen Neder landers is hij een volslagen onbeken de. Voor hen die een rol spelen of gespeeld hebben in de Nederlandse politiek is hij een begrip, wiens bete kenis voor het politieke gebeuren rond het Binnenhof immens groot is geweest. Gijs van der Wiel (65). hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst, woordvoerder en vertrouwensman van twee koninginnen, vijf premiers en een veelvoud daarvan aan kabinetsforma teurs en -informateurs. Deze ..stem der natie" neemt vanmiddag afscheid van het Binnenhof. Een afscheid in de Ridderzaal zoals weinig politici ooit ten deel is gevallen, en in aanwezigheid van ieder een die de laatste decennia in de Haagse politiek ook maar iets te bete kenen heeft gehad. Maar Gijs van dei- Wiel is dan ook zonder meer een feno meen. Een commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau en het erekruis in de huisorde van Oranje werden zijn deel. Zelfs verscheen een speciaal voor deze gelegenheid over en voor hem geschre ven boek. waaraan tal van journalisten en politici i zoals alle oud-premiers en ex-(in)formateursi meewerkten. Voor een ambtenaar toch een zeer ongebrui kelijk iets Koninklijk liuis Van der Wiel loodste dc afgelopen vijftien jaar het Koninklijk Huis be hendig langs de valkuilen van de opdringerige publiciteit; minister presidenten hebben op zijn steun en adviezen gebouwd en hij was de meestal anonieme spreekbuis van in vertrouwelijkheid werkende kabi netsformateurs. Op foto's van een persconferentie van de minister-president of een formateur was hij soms naast deze te zien als een dikke, wat nors kijkende man. Zijn omvang valt niet te bestrijden, dat norse is slechts uiterlijk, zoals zijn raspende stem en zijn bulderende lach Gijs van der Wiel is bij links en rechts geliefd en gewaardeerd. Door politici en journalisten Dat lijkt tegenstrijdig Politici hebben immers lang niet altijd belang bij openbaarheid, journalisten willen echter altijd het naadje van de kous weten. Van der Wiel heeft in dat spannings veld op een unieke manier gefunctio neerd. Voor journalisten was hij een vraagbaak met een gigantische politie ke ervaring en een onuitputtelijke bron voor anekdotes over de groten uit de Nederlandse politiek. Hij werkte 37 jaar bij de Rijksvoorlich tingsdienst. waarbij hij na de oorlog op de filmdienst kwam werken. In 1953 werd hij adjunct-directeur en in 1967 hoofddirecteur als opvolger van dr. G. Lammers. Hij maakte 15 kabinetten van zeer nabij mee. woonde 12jaar lang vrijwel alle vergaderingen van de mi nisterraad bij Van der Wiel heeft zo meer van de na-oorlogse politieke geschiedenis meegemaakt dan welke politicusal dan niet levend ook. Die ervaring is niet alleen veel politici, maar ook tal van journalisten, en daarmee de Ne derlandse krantenlezer, kijker en luis teraar, van grote dienst geweest. Hij hehoedde de media voor uitglijers. zette ze op het goede spoor en vooral; misleidde nooit. Feiten waren voor hem feiten en ln de wetenschap dat vroeg of laat toch alles openbaar was werden die dan ook vrijwel nooit door hem ontkend Diezelfde houding nam hij in tegenover de poltici die hij heeft gediend. Hij hield hen voor dat zij de publieke zaak dienden, en had daarbij die publieke zaak altijd voor ogen. Mede door zijn toedoen kwam een einde aan de beslo tenheid die de Nederlandse politiek tot diep in de jaren zestig kenmerkte. Geld verlaging minimumjeugdloon naar kort beroepsonderwijs NIEUWE PEKELA Uit de verla ging van het minimumjeugdloon zal 150 miljoen gulden worden gehaald voor het opzetten van Kort Middelbaar Beroeps Onder wijs (KMBO) voor jongeren. Dit zei minister Deetman van onder wijs gisteravond in Nieuwe Pekela. Deetman wil zo snel mogelijk een „vlekkenplan" op tafel hebben, waaruit moet blijken in welke re gio's de KMBO moet worden opge zet. In augustus moet een begin wor den gemaakt met het KMBO. Voor dat jaar en de twee volgende is de 150 miljoen gulden beschikbaar. Deetman stelde gisteren ook een herschikkingsplan voor het voort gezet onderwijs voor. die vooral scholen met minder dan 200 leer-i lingen zal treffen. De minister, die m Nieuwe Pekela sprak voor de jaarvergadering van de rayon schoolraad Oost-Groningen, wil deze plannen in de komende jaren doorvoeren om het verschil in het bedrag per leerling in het voortge zet onderwijs terug te brengen. Naast het opschroeven van het aantal leerlingen wil de minister scholen dwingen uit te zoeken in hoeverre fusies mogelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7