Concurrentievervalsing provinciaal toetsen X Maquette nieuwe blikvanger op het werkeiland Neeltje Jans Edelsteenkundige HOOR' ZIET A WERKTUIGKUNDIGE NAM AFSCHEID VAN DE PSD ER IS EEN STEEN VOOR IEDERE KWAAL NIET OPNEMEN PZC/provincie FNV EN CNV OVER VRIJWILLIGERSWERK Wellicht minder subsidie welzijn in Hontenisse Aanhoudingen voor diefstal vrachtauto in Goes WOENSDAG 30 MAART 1983 12 VLISSINGEN Districtsbestuurder Tj. Strous van de FNV-Zeeland heeft zich dinsdagavond nog eens nadrukkelijk uitgesproken voor een provinciale toetsingscommissie die moet beoordelen in hoeverre vrijwilligersprojecten concurrentievervalsend zijn ten opzichte van het reguliere bedrijfsleven. Volgens Strous verdient een provinciale commissie verreweg de voorkeur boven allemaal aparte gemeentelijke toetsingscomissies. Strous zei dat dinsdagavond tijdens een bijeenkomst in Vlissingen, waar hij voor het Jong Management NCW een inleiding hield over het sociaal economisch beleid in Zeeland. commissies met zullen meewerken aan staat in de wijze, waarop de verschil lende gemeenten in Zeeland de werk zaamheden, die werklozen in het ka der van de pro-deo regeling mogen uitvoeren, getoetst worden. Volgens voorzitter L. Q. Pbcrnambucq is voor- Strous meent dat het erg onverstandig is om de beoordeling van vrijwilliger sprojecten voor werklozen over te laten aan gemeentelijke commissies. Vol gens Strous is het gezien belangen die daarbij meespelen voor gemeentelij ke commissies nagenoeg onmogelijk een objectief oordeel te geven. Strous zette uiteen dat gemeenten er vaak alle baat bij hebben dat vrijwilligersprojec ten doorgaan. „De gemeenten probe ren zelf gaten in hun begroting te vullen met onbetaalde arbeidskrach ten. Zij zijn daardoor niet tot een objectieve toetsing in staat", zei de districtsbestuurder onder meer. Hij stelde tot zijn teleurstelling vast dat een aantal gemeenten moeite heeft met een bovengemeentelijke toetsing. „Zij beschouwen dat als een inbreuk op de gemeentelijke autonomie. Wij heb ben daar wel begrip voor. al vinden wij dat in dit geval het belang van het behoud van bestaande werkgelegen heid voor de gemeentelijke autonomie op dit punt gaat". Hij kondigde aan, dat de vertegenwoordigers van de FNV in de gemeentelijke RWW/WWV- Aantal koeien in Zeeland is gestegen KAPELLE Hoewel het ledental van de vereniging voor veehouderij Zee land vrijwel gelijk is gebleven met vorig jaar nam hel aantal koeien in het bestand van de Goese vereniging fors toe. De verwachting is dat ook de komende maanden dit laatste aantal blijft stijgen met enkele honderden. Voornaamste oorzaak hiervan is het feit dat er nogal wat ligboxenstallen klaar voor gebruik of in aanbouw zijn. Een en ander blijkt uit het jaarverslag 1982 van de vereniging. Voorts wordt melding gemaakt van een stijging in de productie. Samen met de stijging van de provincie Utrecht is de gemiddelde groei in Zeeland het hoogste van het land, Het jaarverslag komt aan de orde tijdens de algemene jaarvergadering van de WB Zeeland. Dat gebeurt vandaag (woensdag) in de Caissen in Kapelle. Voorzitter G. Blankers opent de bijeenkomst De aanwezigen kun nen verder luisteren naar een inleiding van ir. Y. Th. Bakker, hoofd afdeling rundvee'van het instituut de Schet- horst. Hij praat over 'Veefokkerij en veevoeding hand in hand'. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Voorts zijn er medelingen vanuit de stichting gezondheidsdienst voor die ren De vergadering begint om 19.45 uur. de totstandkoming van gemeentelijke toetsingscommissies. Ook de CNV-districtsraad Zeeland is verontrust over de 'wildgroei' die ont- VOOR HET VOLGEND JAAR KLOOSTERZANDE - Het ziet ernaar uit dat de instellingen en verenigin gen die zijn opgenomen in het wel- zijnsprogramma van Hontenisse in de komende jaren met nog minder subsi die genoegen zullen moeten nemen, dan tot nu toe het geval was. Dat laat het college van b en w doorschemeren in een brief aan de vereningen, waar van wordt verzocht de subsidie aanvraag met een begroting in te dienen voor 1 april. Het college wijst erop dat naar verwachting inkomsten van de gemeenten in de welzijnssfeer GOES - In samenwerking met de rijks politie te Zundert heeft de gemeente politie van Goes twee personen aange houden. die betrokken waren bij dief stal van een vrachtauto en oplegger, geladen met goederen ter waarde van 100.000 gulden. De auto, van de onder neming BTO te Breda, werd vorige week in Goes ontvreemd en later aan getroffen in het Brabantse Achtmaal. Aangehouden vrerden de 40-jarige C. M. van N. uit Achtmaal en de 48-jarige A. A. de J. uit Zundert. De J. had vier we ken geleden samen met drie nog onbe kende andere personen, een schuur ge huurd van Van N. In die schuur werd de gestolen auto met oplegger leegge haald. De voertuigen werden vervol gens vlakbij het erf in een sloot gereden. De politie kon de gestolen goederen al lemaal terug vinden. Na voorgeleiding aan de officier van justitie is Van N. vrij gelaten. De J. is in verzekerde bewaring gehouden. De rijkspolitie in Zundert zet het onderzoek nog voort. zocht om daar bij het opstellen van de begrotingen '84 alvast maar rekening mee te houden. Bij de vaststelling van het welzij nspro- gramma '83 heeft de gemeenteraad besloten om op nagenoeg alle subsidies vijf procent te bezuinigen ten opzichte van'82. Het college doet in de brief verder de suggestie om te overwegen of bestaande activiteiten wellicht be perkt kunnen worden, alvorens nieuwe activiteiten op te voeren, waaraan fi nanciële consequenties zijn verbonden. Ook verdient het volgens het college aanbeveling om na te gaan of er samen werking mogelijk is met andere instel lingen. die op hetzelfde terrein werk zaam zijn. Hiermee kunnen wellicht overlappingen van voorzieningen en activiteiten worden voorkomen, aldus het dagelijks bestuur van de gemeente Hontenisse. Donderdag 7 april houden de welzijns- commissies van de gemeenten Hulst en Hontenisse een gezamenlijke ver gadering in het gemeentehuis in Kloosterzande. Aan de orde komen onder meer een vereenvoudigde pro cedureverordening, de wijziging van de subsidieverordening welzijnspro- gramma, de decentralisatie van het welzijnsbeleid in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, een notitie over de rand voorwaarden in de welzijnsplanning en een discussienota weginstrument en sectoroverleg Educatie. De verga dering begint om 19.30 uur. Kaarting OOSTBURG De algemene kaart club te Oostburg lileld een kaartavond in gebouw 'Pro Rege'. Er waren 48 deelnemers. De uitslag: jokeren: 1. Freddy Ploegaert 47 pnt; 2. mevrouw Bonnewei 50 pnt; 3. mevrouw Schoute- n-Willems 57 pnt. Bieden: 1. A. Hu- brengtsen 82 pnt; 2. dhr. Vermeersen 81 pnt; 3. mevrouw Versluys 73 pnt. De volgende kaartavond is 22 april. al de situatie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen verontrustend. Daar ontstaan nu al toetsingscommis sies die het zonder de voorgeschreven vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties doen, stelt de raad. „Het is volstrekt onmogelijk dat deze commissies nu kunnen beoor delen of bepaalde projecten concurren tievervalsend zijn ten opzichte van activiteiten die door het normale be drijfsleven worden uitgevoerd. „Ik kan me met aan de indruk onttrekken dat de gemeenten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen met opzet niet- deskundigen in de commissies plaat sen om eigen gemeentelijke projecten gemakkelijker gerealiseerd te krijgen", aldus Phemambucg. De CNV-districtsraad is van mening dat er uniformiteit in de beoordeling in de hele provincie moet zijn De verga dering besloot daarom alle gemeenten in Zeeland aan te schrijven met de mededeling dat er niet zal worden meegewerkt aan de totstandkoming van gemeentelijke toetsingscommis sie. Voorzitter Phemambucq: „Het liefst zagen wij één provinciale toet singscommissie bemand door ter zake deskundigen. Daar komt nog eens bij dat de vertegenwoordigers van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid zich verzetten tegen de totstandkoming van gemeentelijke commissies met als consequentie dat de doorbetaling van WWV- of RWW- gelden aan de gemeenten gevaar loopt Het is niet ondenkbaar dat dit gevol gen zal hebben voor de uitkeringen, daar die niet volledig door de gemeen ten betaald kunnen worden... Lagere school 'De Meerpaal' in Temeuzen viert tweede lustrum TERNEUZEN - De openbare lagere school 'De Meerpaal' aan de Sloelaan in Temeuzen viert dit jaar haar twee de lustrum. Ouders en het onderwij zend personeel hebben een comité ge vormd, dat een jubileumprogramma heeft opgesteld. Hoogtepunt van het jubileumfeest wordt ongetwijfeld de uitvoering van de kindermusical 'De verdwenen gedenk steen'. De kindermusical wordt twee maal, woensdag 13 en vrijdag 15 april, opgevoerd in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Aan de uitvoering werken in totaal 160 kinderen mee, onder wie ook leerlingen van de kleuterschool 'De Meervogels'. Het script is geschreven door hoofdonderwijzer Theun Bril, die daarbij hulp heeft gehad van zijn colle ga Ivonne de Grave. Het decor en de kostuums zijn gemaakt door de ouders. Volgens Bril worden het professionele uitvoeringen, compleet met licht- en ge luidseffecten. In mei wordt er een reü nie-avond voor oud-leerlingen gehou den. Verder staat er in juni een gezins fietstocht op het programma. NEELTJE JANS - Het informatiecen trum stormvloedkering Oosterschelde op het werkeiland Neeltje Jans heeft een nieuwe blikvanger. Het is een der tig vierkante meter grote maquette, waarop de stand van zaken bij de werkzaamheden in de drie sluitgaten van de Oosterscheldemonding nauw gezet wordt bijgehouden. Medewer kers van maquettebouw Bruns uit Westerhoven zijn maandag begonnen de grote plattegrond op te bouwen. Ook op andere plaatsen in het informa tiecentrum wordt hard gewerkt. De tentoonstelling ondergaat momenteel een ingrijpende vernieuwing. Hoewel het niet mogelijk is alles deze week klaar te krijgen, is het toch de bedoe ling dat het centrum voor de paas vakantie - dan dient de eerste grote stroom bezoekers zich aan - weer aan kant is. „De laatste jaren zijn we steeds bezig geweest met de uitbreiding van het ge bouw waarin het informatiecentrum is ondergebracht", vertelt voorlichter G. Baaijens van de deltadienst van rijks waterstaat. „Maar de tentoonstelling is tot nu toe nooit veranderd. De werk zaamheden aan de stormvloedkering zijn inmiddels in de uitvoeringsfase te recht gekomen. Daar willen we nu wat meer de aandacht op gaan vestigen". Gevolg is dat het tentoonstellingsma teriaal over de alternatieven voor de bouw van een doorlaatbare dam, over het waterloopkundig laboratorium, over de bouw van de hulpbrug en over de energiecentrale op het werkeiland is verdwenen. Gebleven is wel de informa tie over de deltawerken in het alge meen, de eerdere afsluitingen en over de redenen waarom gekozen is voor de beveiliging van het Oosterscheldege- bied met de pijlerdam. Nieuw zijn pane len waarop de kosten en de baten van de Oosterscheldewerken naast elkaar worden gezet, de activiteiten van de weer- en waterloopkundigen worden belicht en waarop de pijlerbouw, het transport en de plaatsing ervan uit de doeken worden gedaan. In een video- hoek is doorlopend te zien hoe de mat- tenleggerij in zijn werk gaat. Zodra de pijlerplaatsing begint zullen ook daar beelden van te zien zijn. In de maak iS verder nog een doorsnede van een pij ler. waarmee de werking van de schui ven in de stormvloedkering duidelijk kan worden gemaakt. Compleet De nieuwe maquette geeft een com pleet beeld van de Oosterscheldemon ding: de damaanzetten op de oevers van Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. de werkeilanden met houw- dokken. steendepots, mattenfabriek, Roompotsluis en energiecentrale en natuurlijk de werkschepen. Alles is uitgevoerd in een schaal van 1:1000. Ie dere keer wanneer een ondermat, een bovenmat, een tegelmat of een pijler op de Oosterscheldebodem wordt afge zonken, zal dat ook op de maquette worden aangegeven. Datzelfde is het geval met het plaatsen van dorpelbal- ken, schuiven en verkeerskokers. Zo zullen de dokken met pijlers op de ma quette langzaam leegraken en de stormvloedkering in het zelfde tempo groeien. De bezoekers van het informa tiecentrum kunnen de werkzaamhe den op die manier precis volgen. De belangstelling voor de Oosterschel dewerken neemt overigens nog steeds toe. Het bezoekersaantal deze maand ligt al 90 procent boven dat van maart 1982. Ook al op basis van de inmiddels gemaakte reserveringen gaat beheer der P. van den Aarsen van het informa tiecentrum ervan uit dat het totaal aan tal bezoekers van vong jaar (250.000) ruimschoots zal worden overtroffen. Hij houdt al rekening met 350.000 gasten. Hoe die immer groeiende belangstel ling moet worden verwerkt is nog de vraag. Vorig jaar is de maximale capa citeit van het centrum (3000 bezoekers per dag) al een aantal keren bereikt. Een mogelijke oplossing zou eventueel kunnen zijn - Baaijens en Van den Aer- sen zijn daar voorzichtig over - het be zoekerscentrum ook 's avonds open te stellen. ZWN Rijkswaterstaat heeft de exploitatie van het informatiecentrum in handen gegeven van de busonderneming ZWN. Die vervult van 10 tot 16 uur (met in gang van 1 april ieder half uur) een bus dienst van het parkeerterrein bij de da- maanzet Schouwen naar het werkei land. De bezoekers maken een rondrit over het eiland en worden vervolgens afgezet bij het informatiecentrum. Daar is de tentoonstelling te bezichti gen en worden films vertoond. Het cen trum ligt pal naast het onder water ge zette bouwdok I, waarin negentien pij lers staan. Het hefschip Ostrea heeft er, wanneer het niet in bedrijf is, zijn vaste ligplaats. De Nissenaar E. A. Giese met zijn edelstenen en sieraden. Er is een steen voor bijna iedere kwaal. Al heel lang geleden zijn de mensen er achter gekomen dat bijvoorbeeld magnetiet, malachiet of bergkristal een geneeskrachtige werking hebben. De heer E. A. Giese uit het Zuidbevelandse Nisse houdt die oude wijsheid in ere. Hij consta teert bovendien dat de laatste jaren steeds meer mensen hun hoop vesti gen op de wat magische werking van stenen. Giese, die zichzelf edel steenkundige noemt, krijgt de laat ste jaren ook meer aanvragen voor een geneeskrachtige steen te behan delen. Hij licht de mensen voor en levert zo nodig het juiste mineraal, al dan niet verwerkt tot een sie raad. De hobby van Giese is inmid dels uitgegroeid tot een soort prak tijk. In zijn woning tussen Nisse en Ovezande liggen de meest gevraag de stenen keurig verpakt in een redelijke voorraad op een toekom stige drager te wachten. De kennis die Giese heeft opgedaan van de bijzondere krachten die aan edelstenen worden toegeschreven komt grotendeels van zijn vader. De familie Giese woonde jarenlang in Indië. Daar is de werking die van stenen uitgaat een algemneen aan vaarde geneeswijze. „Toen mijn va der- in Rotterdam een optiek- juwelierszaak begon, bracht hij die kennis over de geneeskrachtige wer king van sommige stenen al in de praktijk. Daar heb ik zelf ontdekt dat veel mensen bij zijn adviezen gebaat waren. Nadat ik de zaak had overgenomen ben ik me meer gaan verdiepen in die werking van stenen en kon de mensen helpen met het genezen van hun kwalen", vertelt Giese. De kracht die van sommige stenen uitgaat heeft, volgens Giese. te ma ken met het grotere geheel waarvan de mens deel uitmaakt. De planeten laten via de edelstenen en mineralen hun invloed op de mens gelden. De astrologie komt ook om de hoek kyken „Wil je iemand een steen voorschrijven dan moet je wel iets van die persoon afweten. Er zijn stenen die de negatieve karakterei genschappen juist kunnen bevorde ren. Dat kan wanneer de planeet die met een bepaalde edelsteen heeft te maken voor de persoon in kwestie ongunstig staat. Daar moet je dus goed voor uitkijken", zegt Giese. Hij voegt eraan toe dat er echter nooit een inwendige schade veroorzaakt kan worden wanneer de 'verkeerde' steen wordt aangeschaft. De drager van een steen die op een positieve werking rekent moet wel meewerken. Giese: „Je moet zo'n steen bewust dragen. Dat betekent dus dat de drager zelf gelooft in de magische werking die ervan kan uitgaan. Voor een nuchtere Neder lander niet altijd een gemakkelijke opgave. De traditionele geneeskun de met het pakket chemische medi cijnen stelt die eis niet of het wordt gewoon vanzelfsprekend geacht dat de werking op de aangegeven ma nier uitpakt". „Een verkeerde veron derstelling". meent Giese. Hij wijst daarbij op de vele lapmiddelen die worden voorgeschreven met zelfs mogelijk schadelijke bijwerkingen en de veelal psychische aard van veel ziekten. „Voor dat laatste heb je eigenlijk helemaal geen medicijnen nodig. Een goed gesprek zet dan al veel meer zoden aan de dijk". In enkele Europese landen schrij ven de artsen het gebruik van bepaalde stenen .voor. Vooral de gunstige uitwerking van rutiel- kwarts bij bronchitispatiënten is in die landen al door de medische wereld erkend. De behandeling van reumatische en spierpijnen met magnetiet heeft die erkenning ook in Nederland al gekregen. Giese spreekt dan over de resultaten. „Van een officiële erkenning zal echter voorlopig nog wel geen spra ke zijn. De medische wereld gaat daarbij teveel uit van een totaal andere benadering dan de edel steenkundige. Bovendien moet Bayer ook blijven draaien, zelfs als de mensen daar 'ziek' van worden. Een behandeling met stenen zal in de toekomst nog wel als een laatste redmiddel gezien worden,,, veron derstelt Giese. Dat steeds meer mensen op eigen houtje proberen met stenen hun gezondheid weer in het reine te brengen duidt, volgens hem, op een eerste stap naar de erkenning. Geld Het geld kan ook een rol spelen. Iemand die gelooft in de werking van stenen is meestal goedkoop uit. Een stuk magnetiet kost zo'n vijfen twintig gulden en gaat erg lang mee. De meeste stenen met een geneeskrachtige werking kunnen voor vijftien gulden worden aange schaft. Giese heeft veel stenen in voorraad die rechtstreeks van de bron komen. Een reis in 1981 naar Thailand, Sri Lanka en Nepal heeft wat dat betreft het nodige opgele verd. Volgens de Nissenaar speelt een belangrijk deel van een genezings proces zich in de geest van de pa tiënt af. Hij vindt dat er met het gebruik van stenen waaraan een magische werking wordt toegeschre ven op dit proces wordt ingespeeld. je kunt het bijgeloof noemen. Voor veel mensen blijft het in ieder geval onverklaarbaar. Maar wanneer is aangetoond dat met dat bijgeloof iemand opknapt dan is dat op zich zelf toch een goed medicijn". Maar voor Giese gaat er van de stenen meer uit dan een suggestie. Hij wijst daarbij nog eens op het geheel van natuur en heelal waarvan de mens deel uitmaakt. Stenen en mensen hebben een zelfde scheppingspa troon. is zijn redenering. „Van die stenen gaat een kosmische straling uit en daar zijn de mensen al lang geleden achter gekomen. In de loop der jaren kwamen er steeds meer bewijzen dat edelstenen en minera len geneeskrachtig kunnen werken. Waarom dus niet verder op die weg werken? j Medewerkers van Bruns uit Westerhoven bezig met de opbouw van de maquette in het informatiecentrum op Neeltje Jans. VLISSINGEN - „Dankzij uw kordaat optreden is de provincie bij drie cala miteiten bespaard voor nog grotere moeilijkheden". Dit zei directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland dinsdagmid dag bij het afscheid van scheepswerk- tuigkundige J. Korevaar, aan boord van het ms 'Koningin Juliana', in de tweede binnenhaven van Vlissingen. De heer Korevaar is al op 4 maart eer vol ontslag verleend, onder toeken ning van een invaliditeitspensioen. De dne calamiteiten die zich hebben voorgedaan in de diensttijd van de heer Korevaar bestonden uit een brand in de schroefmotor van de Prins Hendnk, op 4 mei 1965. een ernstige storing in de brugbediening van een enkeldekker en nogmaals een brand in een schroefmo tor, nu van de Prinses margriet, in okto ber 1973. De schade kon daarbij volgens directeur Oostinga worden beperkt dankzij het snelle ingrijpen van de ma chinist. Directeur Oostinga noemde het overi gens heel jammer, dat de heer Korevaar de dienst heeft moeten verlaten om ge zondheidsredenen. De heer Korevaar is in 1928 geboren in Schoonhoven en in 1946 naar Vlissingen gekomen, waar hij twee jaar later zijn diploma behaalde. Daarna is hij gaan varen tot 1954. In middels behaalde hij ook zijn A en B en nog later zijn C. maar trad hij ook in het huwelijk De komst van een kind werd in 1954 aanleiding om te solliciteren naar een baan bij de P.S.D. „Maar daar was toen geen plaats voor", vertelde di recteur Oostinga. In 1957, na enkele maanden te hebben gewerkt voor Philips in Eindhoven, sol liciteerde hij nogmaals bij de PSD en in september van dat jaar trad hij in dienst, als reserve-werktuigkundige. Integer De heer Korevaar heeft van 1963 tot en met 1980 deel uitgemaakt van de dienstcommissie. „Wij hebben u leren kennen als een integer man", zei direc teur Oostinga daarover. Hij overhan digde een bloemstuk aan mevrouw Ko revaar en sprak de hoop uit, dat de heer Korevaar nog velé jaren zou mogen ge nieten van zijn pensioen. De heer Kore vaar dankte vervolgens alle aanwezige collega's voor de prettige samenwer king. die hij altijd met hen had genote.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 24