Toenemend vandalisme in beheerde natuurgebieden 3b o Veranderingen in Zeeland door ramp en Deltaplan niet Rijkspolitie Middelburg verhuist naar kantoorpand bJO B en w Sas van Gent voorzien opvoering belastingopbrengsten Wissel Zeeuws- Vlaandere: Meer beheersgrond Zeeuws Landschap Man springt van veerboot en verdrinkt GEBOUW VRIJLANDSTRAAT AL JAREN LEEG loofiman G.A. DE KOK BIJ PRESENTATIE JEUGDBOEK: Gezinsbedrijf in landbouw belangrijk WOENSDAG 30 MAART 1983 PZC/provincie 11 HEINKENSZAND Vandalisme en overtredingen in natuurgebieden nemen hand over hand toe. Ook grootgrondgebruikers houden zich niet altijd aan gemaakte afspraken en negeren beperkende bepalingen. De waardevolle natuurgebieden worden bovendien bedreigd door allerlei vormen van milieuverontreiniging. Desondanks blijkt in het algemeen de natuurweten schappelijke waarde van de gebieden toch toe te nemen. Dat is dan vooral toe te schrijven aan een doelgericht beheer. Dit blijkt uit het verslag over 1982 van de stichting het Zeeuwse Landschap. bewaking kon het complex zich ont wikkelen als hoogwatervluchtplaats, rustgebied en fourageergebied. Met na me het aantal broedvogels steeg. Van de dwergstem waren er in 1978 nog maar 12 broedparen en in 1982 112. Het aantal broedparen van de visdief ging in dezelfde periode van 3 naar In een overzicht van de gesteldheid van de terreinen die de stichting be heert. passeren de aantastingen de revue. Het Hooge Platen Complex in de Westerschelde raakte vervuild door olie. De bewakers moesten tegen vele tientallen overtredingen optreden. De recreatie in het reservaat is op mooie dagen aanzienlijk. Dankzij de zware TTEINKENSZAND De stichting het Zeeuwse Landschap is er in 1982 in geslaagd, dankzij een forse hoeveelheid gemeenschapsgeld, de oppervlakte beheersgebied (grond in eigendom en beheer) aanzienlijk uit te breiden. Voor een bedrag van bijna 800.000 gul den werd een oppervlakte van bijna 64 hectare verworven. Het ging om 18,02 hectare in de Yerse- ke Moer 556.564,-); 42,13 hectare inlagen op Noord-Beveland (ƒ203.675,-); 3,71 hectare in het reservaat Schenge bij Goes 18.555,-). In totaal was de be- heersopperv lakte van het Zeeuw se Landschap eind 1982 4165,83 hectare. In het verslag over vorig jaar meldt de stichting dat de aankoop van grond gestaag doorgaat. Er zyn inmiddels voorlopige koopcon tracten afgesloten voor een totaal van ruim 915.000 gulden en een oppervlakte van 43,15 hectare. Het grootste deel (33,33 hectare) ligt in de Yerseke Moer en verder bij het Zwinreservaat, inlaaggrond op Noord-Beveland en de Weel in de Heerenpolder bij Wolphaartsdijk. De stichting merkt op dat provin ciale staten jaarlijks ongeveer 667.000 gulden beschikbaar stellen voor aankopen door de particulie re natuurbescherming. De provin cie subsidieert voor 50 percent in de aankoopkosten. Wel hebben de staten bepaald dat elke aankoop goedkeuring behoeft van het provinciaal bestuur. „Dit brengt een aanmerkelijke vertra ging van de aankoopsnelheid met zich mee. In hoeverre dit de reali sering van aankopen beperkt, is nog niet te overzien", aldus het Zeeuwse Landschap. Ten aanzien van de Weel in de Heerenpolder is die vertraging al een feit. Provin ciale staten staken onlangs een stokje voor het plan van het Zeeuwse Landschap om voor een veel te hoog bedrag grond by de Weel in de Heerenpolder te kopen. Hoewel de beheersoppervlakte steeds toeneemt, slaagde de stich ting er in 1982 niet in al het noodzakelijke beheerswerk uit te voeren. De schuld daarvan wordt in de schoenen geschoven van het veranderde beleid op het gebied van de werkgelegenheids verrui mende maatregelen. Er was op jaarbasis een tekort van 1,5 ar beidskracht. Een verzoek tot het aanstellen van een inventarisatie- medewerker werd afgewezen. Al aanwezig personeel werd nu met beheersplanning en inventarisatie- werk belast, omdat gegevens no dig zijn voor een verantwoord ter reinbeheer. Er is een onderzoek begonnen naar de vissery- aspecten in de terreinen van de stichting. Het aantal begunstigers daalde met 35 tot 1783. kluut van 2 naar 54; de strandplevier van 1 naar 31. De bewaking van het uitgestrekte Ver dronken Land van Saeftinghe geeft veel problemen en moet, aldus het Zeeuwse Landschap, worden verbe terd. De meest voorkomende overtre dingen in dit gebied hebben betrek king op illegaal bezoek van het niet toegankelijk deel, hetgeen verstoring van het vogelleven met zich mee brengt. Er werd ook een installatie voor het vangen van (zang) vogels opgespoord. Enkele malen trad in de schorren lichte olieverontreiniging op en eenmaal spoelden tientallen vaten met insecticide aan. In de Verdronken President van Lions Qub bezoekt Zeeland ZIERIKZEE - President Everett J. Grindstaff van de Internationale Lions Organisatie brengt dinsdag 6 april, vergezeld van zijn echtgenote en Lions'-gouvemeurs uit Zeeland, Goe- ree en de Hoekse Waard, een bezoek aan de Deltawerken. Per bus zal een kijkje worden genomen op het werkeiland Neeltje Jans, waar Grindstaff een Zeeuws aandenken wordt aangeboden. Op 5 april arriveert hij uit Londen in Nederland voor een gedachtenwisseling met de gouver- neursraad van de Nederlandse Lions en een bezoek aan de Rotterdamse haven. BRES KENS - Een 42-jarige man uit Vlissingen is dinsdagmorgen in over spannen toestand van de veerboot Vlissingen-Breskens gesprongen en verdronken. Dat gebeurde omstreeks kwart over elf op weg naar Breskens. Personeel van de veerboot probeerde vergeefs de man te weerhouden. Hij reageerde niet, toen hem ijlings red dingsmaterialen werden toegeworpen. De sleepboot 'Zwitserland' van Willem Muller kon de man uit het water halen, maar by aankomst in Breskens bleek hij te zijn overleden. Zyn stoffelijk over schot is voorlopig overgebracht naar het mortuarium van het Sint Antonius- ziekenhuis in Oostburg. De rijkspolitie te water in Vlissingen stelt een onder zoek in naar de toedracht. Zwarte Polder in West-Zeeuwscb- Vlaanderen werd het bewakingsperso neel geconfronteerd met vandalisme en overtredingen van de toegangsvoor waarden. De eigenaar van een stuk grond, grenzend aan het Grote Gat bij Oostburg, bespoot de houtwal van het reservaat met herbiciden. Hij kreeg voor de tweede keer een waarschu wing. In het zuidelijk deel van het reservaat de Reep bij Oostburg had een aangrenzende eigenaar clandes tien en een deel van het reservaat omgeploegd. Er werden nieuwe grens palen aangebracht. Een verpacht riet perceel stak de gebruiker in brand en daardoor verbrandde de helft van de nieuwe knotwilgenaanplant mee. Plankzeilen Bij de schorren voor de Paulinapolder werd door onbekenden afgebrand. in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen nam de plankzeilsport toe. De waarden wer den er ook aangetast door het plukken van zulte en lamsoren en het spitten van wormen. De overtredingen namen toe. Door olieverontreiniging bleven sommige schorbegroeiingen de hele zomer besmeurd. Op West-Zeeuwsch- Vlaamse dijken moesten verschillende vuilstorten en hutten worden opge ruimd. In de inlaag Vlietepolder op Noord- Beveland verrichtte een gebruiker clandestien graafwerk. In de nieuwe inlaag Keihoogte werd het gebruik als crossterrein uitgebannen. In de Yerse ke Moer werd veel puin en afval ge ruimd- Zeven veedrinkputten werden hersteld. Niet alle gebruikers in de Moer hielden zich aan de spelregels. Eigenaren lieten vee grazen op niet- gepachte grond. In het reservaat We- steindse Weel op Zuid-Beveland werd op illegale wyze alle meidooms bij de grond afgezaagd. Op de vliedbergcom plexen Berg van Troje en Baarsdorp hielden de gebruikers zich niet aan de afspraken. De Hollestelle op Sint- Philipsland moest gezuiverd worden van afval, een gedeelte van het talud Het kantoorpand aan de Middelburgse Vrijlandstraat, nieuw onderkomen voor de Zeeuwse rijkspolitie. ADVERTENTIE Op donderdag 31 maart verwelkomen wij u graag in onzezaak aan het Plein 1940 te-Middelburg Op die dag is er in ons bedrijf een doorlopende presentatie van de voorjaarscollectie 1983. Ome mannequins en dressmen tonen u graag wat wij dit seizoen voor u hebben ingekocht. Naast de merken die wij al voeren, zult u kunnen kennismaken met de nieuwe collecties van o.a: KAJSW, fWdjW- flair suEDE. mighty/^c- GlNODlROMAj De shows worden de gehele dag gehouden en duren ongeveer 20 minuten. Wij zijn op 31 maart open van 9-21 uur, een heerlijk kopje koffie staat voor u klaar! Tot donderdag dus! Plein 1940, Middelburg tel.01180 -12560 MIDDELBURG - Een groot deel van de in Middelburg gevestigde onderdelen van de rijkspolitie gaat verhuizen. Be gin volgend jaar worden zes van de ne gen centrale afdelingen van het dis trict Zeeland van de rijkspolitie on dergebracht in het al jaren leegstaan de kantoorgebouw aan de Vrijland straat in Middelburgse wijk Dauwen- daele. Na de bouwvakvakantie begint de Rijksgebouwendienst met het aan passen en inrichten van de tweede en derde verdieping van het pand. De ne gentig mensen die volgend jaar 'over gaan' zijn werkzaam bij de staf, de ad ministratie, de algemene dienst, de verkeersgroep, de afdeling voorko ming misdrijven en de afdeling jeugd zaken. Aanleiding tot de verhuizing is het ruimtegebrek, waarmee de rijks politie in haar huidige onderkomen kampt. Momenteel zijn acht van de negen on derdelen gehuisvest in enkele verdie pingen van het Abdij-complex in Mid delburg. De bekendste afdeling, de meldkamer, is ondergebracht in de aan het Abdij-complex grenzende Groen markt. Onlangs is deze meldkamer ge heel gerenoveerd, en dit onderdeel zal binnenkort officieel worden heropend. De meldkamer blijft aan de Groen markt gevestigd. De twee andere on derdelen die blijven waar ze zijn, zijn de districtsrecherche en de technische re cherche. In totaal blijven veertig men sen in de binnenstad achter. Het kantoorpand aan de Vrijlandstraat was ondergebracht in de failliete boedel van Rouw BV in Temeuzen. Na het fail lissement van deze Zeeuwsch-Vlaamse projectontwikkelaar ging het pand over naar een bank, waarvan de Rijks gebouwendienst de twee verdiepingen nu heeft gehuurd. TOCH BEVOLKING ZO VEEL MOGELIJK SPAREN SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent verwachten in de nabije toekomst niet te kunnen ontkomen aan het opvoeren van de gemeentelij ke belastingopbrengsten. Om de toch al penibele financiële situatie van Sas van Gent op peil te houden, denkt het college voorzichtig aan de invoering van een rioolrecht. Daarnaast moeten er ook nog (verdere) bezuinigingen worden doorgevoerd. B. en w. vinden echter wel, dat de Sasse bevolking zo veel mogelijk voor lastenverzwarin gen moet worden gespaard. Met kunst- en vliegwerk heeft het college inmiddels een tekort van 128.000 gulden ongedaan kunnen ma ken. Dat tekort is veroorzaakt door bezuinigingen op de algemene rijksuit kering, overuren, meerkosten voor het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) en een achterstand in de jaarrekeningen. Als dekkingsmiddel stelt het college voor de post onvoor zien te verlagen en een rentevoordeel uit 1980 te gebruiken. 'Maar', schrijft het college in het raads voorstel. 'ondanks het redelijk makke lijk vinden van die dekkingsmiddelen, ziet de financiële toekomst er niet zo gunstig uit'. B. en w. wijzen daarby op de slechte resultaten van het grondbe drijf, de kortingen van regeringswege en het gebruik van de doelreserves om de begroting '83 sluitend te makpn Alleen al de rijks bezuinigingen komen de gemeente dit jaar op een tegenvaller van 72.000 gulden te staan. Dat bedrag loopt in 1986 naar verwachting op tot 4,5 ton. B en w. zien slechts één lichtpuntje: de algemene uitkering op grond van de nieuwe financiële verhou dingswet valt voor Sas van Gent zeer gunstig uit. "Maar', aldus het college, 'toch zal uiteindelijk niet te ontkomen zijn aan het opvoeren van de belasting opbrengsten'. Woningwetwoningen B. en w. willen bijna 1.700 vierkante meter grond aan de Zouterik in Philip- pine verkopen aan de regionale Zeeuws-Vlaamse woningbouwvereni ging in Axel. Daarmee is een bedrag gemoeid van 130.000 gulden. Op het perceel worden twaalf woningwetwo ningen gebouwd. Het college wil voorts de Westdorpse muziekvereni ging 'Eikels worden Bomen' een inves teringssubsidie van 5.340 gulden toe kennen. Daarnaast wil het college zich garant stellen voor een geldlening van 20.000 gulden. De vereniging heeft dat geld nodig voor de aanschaf van uni formen en instrumenten. De vaststelling van het bestemmings plan Poelpolder zal worden vertraagd. B en w. schrijven de raad dat nog niet alle vooroverlegreacties zijn binnenge komen en vragen als gevolg daarvan om drie maanden uitstel Dat uitstel is overigens maar één keer mogelijk. Het bestemmingsplan Poelpolder is voor namelijk bedoeld om de stort van gipsafval door de Zuidehemle in dat natuurgebied onmogelijk te maken. B. en w. van Sas vn Gent zien af van een plan tot verbetering van de woon omgeving Stoeland en Peereboom in Westdorpe. Een enquête heeft uitgewe zen dat de bewoners daar niets voor voelen. De gemeenteraad van Sas van Gent vergadert donderdag (morgen) om 20.00 uur in het stadhuis. RENESSE - „De veranderingen die zich in Zeeland hebben voltrokken zijn niet anders dan in 's-Gravenzande, in Franeker, in Buitenveldert, in Zoeter- meer of in Zwolle. De ramp van '53 heeft versnellingen opgeleverd, maar dat is dan ook alles. De rooms-katho- lieke kerk in Nederland - om maar een voorbeeld te noemen - heeft aanzien lijk méér schokken ondergaan sinds het tweede Vaticaans concilie, dan Zeeland sinds de ramp. Zelfs de discus- HOOFDBESTUUR NCB: TILBURG Het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) vindt dat voor wat betreft de bedrijfsvorm in de land- en tuin bouw het gezinsbedrijf de belangrijk ste rol moet blijven spelen, zowel uit economische als sociale overwegin gen. Deze bedrijfsvorm werd afgelopen za terdag in Wageningen door PvdA- fractievoorzitter Den Uyl nogal eenzij dig belicht, aldus de NCB. Juist door het relatief kleinschalige karakter van het gezinsbedrijf blijft de land- en tuinbouw overeind, terwijl daarby de economische flexibiliteit zowel in goe de als slechte tijden een sterke troef is, stelt de NCB. De kosten die in EG- verband worden gemaakt om het landbouwbeleid te kunnen blijven voe ren mogen met los van de opbreng sten worden gezien, meent het hoofd bestuur. In Nederland draagt de land en tuinbouw circa 1'4 miljard netto bij aan de betalingsbalans. Dat wordt bijna uitsluitend bereikt door de ge zinsbedrijven zoals wy die in ons land kennen, aldus het hoofdbestuur. Ex-politicus Jan Terlouw r) biedt het eerste exemplaar van het jeugdboek 'Achter dijken en dammen'aan aan samenstellers Wim en Ineke Wolff <l> cn eindreactrice Noortje van Leeuwen. sie over een open of dichte Ooster- schelde ging strikt genomen niet over een Zeeuws probleem: het was een de bat dat typerend was voor de kente ring die zich in vrijwel de hele wereld voordeed". Dit zei Zeeland-kenner G. A. de Kok dinsdag ty dens een inleiding in Renes- se. Hij rekende er af met de gedachte dat Zeeland altijd een achtergebleven gebied is geweest, dat pas na de ramp door uitvoering van het Deltaplan tot ontwikkeling kwam. De Kok onder streepte dat ramp en Deltaplan slechts elementen waren, die gevoegd moesten worden in een eeuwenlange keten van historische processen, waarin storm en vloed een belangrijke rol spelen, maar zeker geen alles dominerende, over heersende invloed hebben Hij wees er in dit verband op dat Zeeland een Ne derlands gebied is, dat in een eeuwen lange strijd stukje by beetje op de na tuur is gewonnen. „Het is ondenkbaar en onjuist er van uit te gaan dat Zeeland uitsluitend op het gebied van de moderne waterbouwkun de zou zyn beïnvloed, maar verder door de eeuwen heen een witte, geïsoleerde plek op de kaart zou zijn geweest", al dus De Kok. „Een isolement dat - ten koste van veel veranderingen -plotse ling zou worden opgeheven, doordat er Deltadammen werden aangelegd Wie zo denkt, gaat uit van arrogant Hollan- distisch vooroordeel, dat niet op de fei ten stoeltHij beklemtoonde dat Zee land ten tijde van de watersnoodramp geen achtergebleven gebied was. „Het isolement - door velen als een onaan tastbaar gegeven aangenomen - was in menig opzicht een vervalste werkelijk heid. In de modernisering van het agra risch bedrijf - of zo men wil: de indus trialisering - liep het Zeeuwse platte land zelfs voorop". De Kok, die zijn inleiding over Zeeland 1953-1983 het thema 'voorstelling en werkelijkheid' gaf, sprak ter gelegen heid van de presentatie van het jeugd boek 'Achter dijken en dammen'. Ex- politicus J. Terlouw overhandigde de eerste exemplaren aan samenstellers Wim en Ineke Wolff en eindredactrice Noortje van Leeuwen. Hij merkte daar bij op dat het schrijvan van een jeugd boek speciale eisen stelt. „Kinderen kunnen beter lezen dan zich uitdruk ken Ik durf de stelling aan dat een kind dat veel leest, beter kan lezen dan een volwassene die weinig leest", betoogde Terlouw (zelf kinderboekenschrijver). Hij legde er de nadruk op dat een kin derboek er wel de spanning in moet houden, een saai boek wordt snel weg gelegd. Delta-werken Achter dijken en dammen (subtitel; Zeeland en de Deltawerken) is uitgege ven door Meulenhoff In formatief bv. Het Is de bedoeling een beeld te geven van ontstaan en ontwikkeling van Zee land en de Deltawerken. De schrijvers A. den Doolaard en Annie M. G. Schmidt gaven bijdragen. Teksten wer den geleverd door Rinus Antonisse (de laatste ramp), Hans Bannink (steeds meer schepen op de Schelde), Marinus de Bruin (het offer van Walcheren), Bram Drinkwaard (vissers in de Delta Gerard Heerebout (land van zeevaar ders), Kees van Leeuwen (de oplossing voor de Oosterschelde), Ben Smulders (wanneer is de Delta klaar) en Wim Wolff Deltaplan. Haringvliet, Grevelin- gen en het logboek van de Zeewolf). Raadslid Kesbeke BODEMONDERZOEK IN AXEL VOOR REKENING PZEM AXEL Het Axelse CDA-raadslid A. Kesbeke vindt dat de PZEM de kosten moet dragen van het bodemonderzoek op het terrein van de voormalige gasfabriek in Axel. In de raadsverga dering dinsdagavond zei Kesbeke ver baasd te zijn dat b en w van Axel de kosten van dat odnerzoek zonder slag of stoot uit eigen zak w illen betalen, „de PZEM", aldus de CDA-er, „is beter dan de gemeente Axel in staat om de kosten van dat onderzoek te betalen. De maatschappij is er kapitaalkrach tig genoeg voor...". De kosten van het bodemonderzoek worden begroot op ongeveer 46.000 gulden. De PZEM weigert om daarvoor ook maar één cent op tafel te leggen. Terecht, vindt de Axelse wethouder P. T. A. M. R. Apers. Hij stelde gister avond vast dat dat de gevolgen zijn van een eigen gemeentelijk gasbedrijf „Daarvoor krijgen we nu de rekening gepresenteerd..."' Kesbeke kaartte het bodemonderzoek (naast Axel moet zo'n onderzoek ook gebeuren in Middelburg, Reimerswaal en Oostburg; de laatste twee gemeen ten voelen er ook niets voor om dat zelf te betalen) aan in de rondvraag. Hij bleef met zijn standpunt echter een eenling.. De CDA-er na afloop: ,Jk sta verbaasd dat er niemand op insprong". Cursisten ZVU exposeren in Axel AXEL In het oude postkantoor in de Noordstraat in Axel houden cursisten van de Zeeuwse Volks Universiteit een tentoonstelling van hun eigen werk die loopt van zes tot 30 april. Er worden schilderijen, tekeningen en etsen ten toongesteld. mert daarnaast ook aan dacht voor de volksschilderkunst, het i schilderen op voorwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23