PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Benzine-accijns gaat wellicht fors omhoog PZC 9 Qo Q Russen niet optimistisch over tussenvoorstel VS Groenen veranderen aanblik van nieuwe Duitse Bondsdag GOES Raadsvergadering Zijpe afgelast door bezetting BEZUINIGINGEN VOORJAARSNOTA Auto v/d Vliet vandaag Krakers van terrein Amsterdams ziekenhuis Later opklaringen Half tot zwaar bewolkt en in de och tend regen. Middagtemperatuur on geveer negen graden. Vrij krachtige zuidwesten wind. 226e jaargang no. 75 Woensdag 30 maart 1983 Donderdag 7-Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April IN DE VEILINGHAL ZIJPE (ANP) Ongeveer tweehonderd demonstranten tegen de opslag van radio-actief afval op het ECN-terrein in Petten (gemeente Zijpe) hebben dinsdagavond door een bezetting van de raadszaal van Schagerbrug verhin derd, dat de gemeenteraadsvergadering over die tijdelijke opslag doorgang kon vinden. Burgemeester J. Gutker besloot de vergadering af te gelasten. De raad zal nu bijeenkomen op een nog nader te bepalen dag deze week, aldus de burgemeester. Burgemeester Gutker vindt de klacht van de actievoerders ongegrond, dat het collegevoorstel om in te stemmen met de tijdelijke opslag van radio-actief afval onvoldoende zou zijn voorbereid. De politie van Zijpe werd dinsdagavond volkomen verrast door de bezetting van de raadszaal in Schagerbrug. Slechts drie agenten werden in burger naar het gemeentehuis gedirigeerd. Zij grepen tijdens de bezetting, die ruim een uur duurde en vreedzaam verliep, niet in. „Met ingrijpen zou alleen maar agressie zijn opgeroepen", aldus een woordvoerder. e parlementaire redactieI DEN HAAG De accijns op benzine gaat mogelijk op 1 juli wéér en sterk omhoog. Vrijdag wordt de benzineaccijns (en daarmee de benzineprijs) al met 4,1 cent verhoogd. Maar het einde aan de accijnsverhogingen voor dit jaar lijkt nog niet in zicht. Dat blijkt uit opmerkingen van minister Ruding en staatssecretaris Koning (financiën). Volgens Ambtenaren CDA heeft zich tot nog toe niet op een bedrag willen vastleggen. Daar wordt slechts in algemene termen de nood zaak van extra bezuinigingen onder schreven. de minister is verhoging van de accijns een „redelijke mogelijkheid", om te ontkomen aan het verhogen van de sociale premies en de loon- en inkomstenbelasting. Koning noemde de nieuwe verhoging van de benzineaccijns „zeer zeker niet uitgesloten". Die verhoging moet deel gaan uitma ken van de bezuinigingsvoorstellen uit de Voorjaarsnota, waarover het kabi net het nog eens moet worden. Een beslissing hierover is nog niet gevallen. Minister Ruding zei dinsdag dat de verhoging van de accijns „niet te ge ring mag zijn" wil zij enige effect hebben. Compromis De regering wil hiermee de sterk teruggelopen inkomsten voor de staat verhogen. Minister Ruding en de WD- ministers zijn felle tegenstanders van verhoging van de collectieve lasten (premies en belastingen). Accijnsver hoging geldt als een compromis. Ru ding zei dinsdag voor de Tros-tv een accijnsverhoging veel minder als een algemene lastenverzwaring te zien. Staatssecretaris Koning verzette zich dinsdag in de Eerste Kamer tegen kritiek op benzineaccijnsverhogingen waarvan de opbrengst niet voor ver- keersdoeleinden wordt gebruikt. „Ac cijnzen zijn algemene belastingmidde len", zei Koning. „We moeten de in komsten van de staat los zien van de uitgaven". De accijnsverhoging kan een aanvul ling zijn op het bezuinigingspakket uit de Vooijaarsnota. Uitsluitend een ver hoging van de benzineaccijns m met 4,1 cent per liter, zoals die van 1 april, levert de schatkist op jaarbasis al 170 miljoen gulden op. Het kabinet zou bij de nieuwe verhoging dieselolie en LPG niet langer buiten schot willen laten, waardoor de opbrengst nog hoger kan worden. Het totale bedrag aan bezuini gingen kan hierdoor wellicht iets lager uitvallen dan minister Ruding tot nog toe heeft gewild. Ruding wilde 3,5 miljard extra bezuini gen in de Voorjaarsnota om de tegen vallers (minder belasting- en aardgas inkomsten) te compenseren. In kabi netskringen circuleren nu compromis voorstellen die een bezuinigingspakket tussen 2 (Lubbers) en 2,5 miljard gul den (Ruding) omvatten. Minister Ruding lijkt zich in elk geval te hebben neergelegd bij een lager bezuinigingsbedrag dan 3,5 mfijard, de volledige omvang van de tegenvallers. Politie maakt einde aan produktie valse vijf-Markstukken AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft met de aanhou ding van drie mannen en het in - beslag - nemen van onder meer appa ratuur, in de afgelopen dagen een einde gemaakt aan de vervaardiging van valse munststukken van vijf (Duitse) mark. De operatie werd verricht in samen werking met de rijkspolitie te Lands meer, aldus heeft een woordvoerder van de politie te Amsterdam dinsdag meegedeeld. In Purmerland werd een grote hoeveelheid apparatuur, nodig voor het vervaardigen van valse mun ten zoals stempels, matrijzen, een ran- deermachine en een hydraulische pers, in beslag genomen. Tijdens een onder zoek in de garage van een van de arrestanten wist de politie ook de hand te leggen op tientallen kilo's ronddelen (niet geslagen muntplaatsjes) en onge veer 2.000 reeds geslagen valse vijf markstukken. De Amsterdamse politie is op het spoor van de valse munters gekomen door een tip van de Duitse politie. I ADVERTENTIE) Grote Alfa-show van 31-3 t/m 2-4 bij Verrijn Stuartweg 10, Goes, tel. 01100-28751. Dinsdag zei hij al „te hopen dat het merendeel van mijn voorstellen zal worden overgenomen". Ook WD-leider Nijpels roept regelma tig dat in elk geval twee miljard gulden bezuinigd zal moeten worden. Het Stem der natie Gijs van der Wiel, een begrip voor wie in de Nederlandse politiek een rol speelt of heeft gespeeld, gaat met pensioen. In de Ridderzaal wacht de 'stem der natie' vanmid dag een groots afscheid. (PAGINA 5) Ambulance De in Goes gevestigde centrale post ambulancevervoer zal in de toe komst het inzetten van de 'Middel burgse' ambulance regelen. De au to zal niet meer alleen voor Middel burgse ritten worden gebruikt. (PAGINA 9) Vandalisme Natuurgebieden hébben steeds meer te lijden van vandalisme en overtredingen. Ook staan ze bloot aan allerlei vormen van milieu verontreiniging. Dank zij doelge richt beheer neemt de natuurwe tenschappelijke waarde van de ge bieden in het algemeen toch toe (PAGINA II) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën en economie: 7. Provincie: 9, 11,12, 13 en 15. Sport: 17. In het oorspronkelijke bezuinigings pakket van minister Ruding is een verlaging opgenomen van de ambtena rensalarissen met 3,25 procent en van het minimumloon en de sociale uitke ringen met ongeveer 5 procent. Pre mier Lubbers zou de voorkeur geven aan een algemene verlaging van deze groepen met 2 procent. Het kabinet is blijkens uitlatingen van minister Ruding van dinsdag het er over eens dat het inleveren door amb tenaren gekopppeld dient te worden aan arbeidstijdverkorting. Afhankelijk van het percentage verlaging kan de vrijkomende arbeidstijd met nieuwe banen worden opgevuld. „We kunnen daarbij alleen niet te ruw optreden", zei Ruding dinsdag. Donderdag vergadert het kabinet- Lubbers opnieuw over de Voorjaars nota. Ook dinsdag vond weer infor meel overleg plaats tussen vier van de vijf ministers uit de sociaal- economisch-financiéle vijfhoek in het kabinet (minister Van Aardenne ver blijft in Japan). De Voorjaarsnota wordt overigens op zijn allervroegst eind volgende week verwacht. De 86 aanwezige krakers verlieten dinsdagmiddag zonder weerstand te bieden de gekraakte oogkliniek op het terrein van het Wilhelminag ast huis in Amsterdam Zij droegen matrassen, dekens, slaapzakken en andere per soonlijke bezittingen met zich mee. AMSTERDAM (ANP) Enige tientallen politiemannen „met de platte pet" hebben dinsdagmid dag de voormalige oogheelkon- dekliniek op het terrein van het Wilhelmina Gasthuis in Amster dam ontruimd. Het gebouw werd afgelopen zondagmiddag onge veer honderd jongeren gekraakt. Om kwart over twee was de ontrui ming achter de rug. Er werd nie mand aangehouden. Tijdens de actie waren de toegangen tot het WG-terrein afgesloten. De ontrui ming geschiedde op verzoek van de directie van het Academisch Ziekenhuis bij de universiteit van Amsterdam en in opdracht van de officier van justitie, aldus een poli tiewoordvoerder. Vastgesteld was, dat de krakers zich hadden schul dig gemaakt aan lokaalvrede breuk. Het ziekenhuis zal het ge- boifw nog deze week weer in ge bruik nemen, zei dinsdagmiddag een lid van de directie van het Wilhelmina Gasthuis. Hij verklaar de blij en opgelucht te zijn dat de ontruiming zonder enige hinder voor het ziekenhuis zelf was afgelo pen. GENÈVE (UPI/RTR/DPA) De Amerikaanse onderhandelaar bij de ontwapeningsgesprekken in Genève, Paul Nitze, heeft gisteren zijn Russi sche gesprekspartner Yuli Kvitsinsky het tussenvoorstel van de Amerikaan se president Reagan overhandigd. Reagan zal vanmiddag in een perscon ferentie de bijzonderheden van zijn voorstel bekendmaken. Kvitkinsky zei na afloop van de laatste bijeenkomst voor het paasreces 'niet erg optimistisch' te zijn. De bijeen komst duurde een uur en tien minuten. Op 17 mei worden de onderhandelin gen hervat. De officiële woordvoerder van de Belgi sche premier Martens heeft gisteren tegengesproken dat op de vliegbasis Florennes, 65 kilometer ten zuiden van Brussel kruisraketten zullen worden geplaatst. De mededeling maandag door de officiële woordvoerders van het ministerie van defensie, kolonel De Meulenaere. dat Florennes voor de plaatsing van de raketten was aange wezen, berusste op een misverstand. r Van onze correspondent Hans Arneszi BONN Bondskanselier Helmut Kohl is dinsdagavond met ruime meerderheid door het nieuwe West- duitse parlement opnieuw tot rege ringschef gekozen. Kohl kreeg 271 stemmen, 214 afgevaardigden waren tegen hem. Het nieuwe CDU-CSU-FDP-kabinet wordt vandaag beëdigd. Vergeleken met de oude Westduitse regering zijn er slechts twee wijzigingen. De vroegere minister van Duits-Duitse betrekkin gen, Rainer Barzel, wordt vervangen door zijn partijgenoot Heinrich Winde len. Barzel is gekozen tot president van de Bondsdag Hij kreeg niet minder dan 407 van de 508 uitgebrachte stem men, wat betekent dat circa twee derde van de SPD-oppositie voor hem De 'twee gezichten' van de Bondsdag met kanselier Kohl als vertegenwoordiger van het formele en Walter Schweninger, afgevaardigde voor de Groenen, als vertegenwoordiger van het nieuwe-informele-uiterlijk van de Duitse afgevaardig den. heeft gestemd. Ex-Bondsdagpresident Richard Stuecklen van de Beierse CSU is de komende vier jaar vice-president. Dat geldt ook voor Annemarie Renger (SPD). Heinz Westphal (SPD) en Ri chard Wurbs (FDP) De Groenen heb ben geen vertegenwoordiger in het presidium van het parlement. De tweede wijziging in de lijst van ministers betreft het ministerie van landbouw. De liberaal Josef Ertl, die dat ambt sinds 1969 heeft uitgeoefend, moet plaatsmaken voor de CSU'er Ig- naz Kiechle. Die is 53 jaar oud. zit sinds 1969 in de Bondsdag en is veehouder van beroep. Zijn bynaam luidt: .De Melkpaus" Kiechle heeft aangekon digd dat hij de melk- en boterberg in de Europes Gemeenschap wil afbouwen. Uiterlijk Sinds de Groenen met 28 afgevaardig den deel uitmaken van de tiende West duitse Bondsdag, is op zijn minst het uiterlijke beeld van het „Hoge Huis" een beetje veranderd. Tussen de banken van de twee grootste partijen CDU en SPD zitten nu. vrijwel in het midden van de vergaderzaal, „groene parlementariërs. Vanwege dit „historische feit" hadden de meesten bloemen meegebracht en die op hun veertien tweezitsbanken neergezet bij de opening van het parlement. De Groenen zagen er voor het meren deel ook heel anders uit dan het Duitse volk tot nu toe van zijn gekozen verte genwoordigers gewend is. Geen witte overhemden, stropdassen, colbertjes, jurken, maar truien, spijkerbroeken. laarzen, hier en daar aanzienlijk lange re naren uan de geachte collega's" van de zogenaamde gevestigde partij en- CDU, CSU. SPD en FDP. Veel Groenen hadden „buttons" op met waarschuwingen tegen de raketten, de milieuvervuiling en de atoomenergie. Merkwaardig was dat zich relatief veel politie rondom de Bondsdag had verza meld, nadat de Groenen bekend had den gemaakt dat zij hun afgevaardig den met vele vrienden, ook uit het buitenland i onder wie volgens opgave PPR-voorzitter Herman Verbeek) in een soort optocht naar het parlement walden begeleiden. Bij het zien van de ook nog groen gekleurde politie bussen zei een Duitse journalist dat de autoriteiten er „weer eens in waren geslaagd zich belachelijk te maken". Wellicht tot verbazing van vele tradi tionele Duitsers hebben de Groenen zich in het parlement geenszins gedra gen als burgerschrik. Afgezien van het feit dat de Groenen-woordvoerders hun toespraken ook inleidden met „lie ve burgers en burgeressen" en „lieve vrienden en vriendinnen", was een eerste optreden in de Bondsdag geheel overeenkomstig het spreekwoordelijke parlementaire gebruik Nadat SPD-voorzitter Willv Brandt als „Alters Praesident" 69 jaar de tiende Bondsdag had geopend, voegde Groene-leraar Eckhard Stratmann uit Bochum het woord teneinde een motie in te dienen om over de taak van het parlement te discussiëren. Die werd verworpen, net als alle andere voor stellen van de Groenen. Seveso-afval zoek in Noord-Frankrijk PARIJS (RTR, AFP) Op last van de Franse regering wordt uitge zocht waar een uit Italië afkomsti ge partij van 2.500 kilogram che misch afval die vorig jaar naar Frankrijk is getransporteerd, is gebleven. Dit is dinsdag van rege ringsfunctionarissen in Parijs vernomen. Het gaat om afval uit de fabriek in Seveso in Noord- Italië waar in 1976 na een explosie het zwaar giftige dioxine ontsnap te. De nu zoekgeraakte partij be vat 300 gram dioxine. Een functionaris van het Franse staatssecretariaat voor het milieu zei dat de autoriteiten het spoor bijster zijn nadat het afval was afgeleverd in bij een afvalverwer- kend bedrijf In San Quentin in Noord-Frankrijk. Hij zei dat men contact houdt met de Italiaanse autoriteiten maar wees erop dat uiteindelijk de eigenaar van het bedrijf in Seveso. het Zwitserse Hoffinan-La Roche, moet weten waar het afval is. Ondanks de bekendmaking van het onderzoek liet de staatssecre taris voor het milieu, mevrouw Huguette Bouchardeau. dinsdag weten dat het afval zich in een 'buurland' bevindt. Een ecologi sche beweging zei echter dat ze loog en dat het afval zich ergens in Noord-Frankrijk bevindt. Overschotten en tekorten -fxQQjZ T Teel te langzaam maar ho- 'VO 1 pelijk nog niet te laat be- gint in de westerse wereld r—H door te dnngen c|pt de landen in de Sahel-gordel van Afrika als gevolg van uitzonderlijke droogte opnieuw voor een periode van bittere hongersnood staan. Kennelijk zijn be richten met een grote schokwerking no dig om onze samenleving van vermage- ringsdiëten en landbouwoverschotten te alarmeren over wat ginds, bij al die miljoenen mensen ver onder de armoe- de-grens werkelijk aan de hand is. Be richten zoals afgelopen weekend in het Engelse zondagsblad 'Sunday Times' waarin er melding van werd gemaakt dat in Ethiopië voedselhulp uit het wes ten wordt gebruikt voor het leger en zelfs voor afbetaling van Sowjet-wapen- leveranties. Nog even los van de bewijs last van dergelijke (uiteraard onmid dellijk door Ethiopië zelf ontkende) be schuldigingen wordt menigeen wèl heel nadrukkelijk met de neus op de werkelijkheid van dit soort rampen ge drukt. En die is dat financiering, organi satie en transport van - in dit geval - voedselhulp nog steeds geen garantie betekenen dat dergelijke hulp ook in derdaad een hongerende bevolking be reikt. Het spreekt vanzelf dat er inter nationaal nogal wat opschudding ont staat over de mogelijkheid van mis bruik van voedselhulp, dat er meteen om een grondig onderzoek en ver scherpte controle bij hulpverlening in deze vorm wordt gevraagd. In het ver lengde van de verontwaardiging over de vermoede onregelmatigheden met voedselzendingen ligt begrijpelijk ook het voornemen om voorlopig tot stop zetting van deze transporten over te Hoe verfoeilijk praktijken als bewus te verhindering van voedselhulp aan hongersnoodslachtoffers ook zijn, berichten erover en actie ertegen mo gen de aandacht niet afleiden van het onvoorstelbare probleem zelf dat een groot deel van het Afrikaanse continent bijna doorlopend en bij vlagen bijzon der ongenadig bedreigt. En dat gevaar van gebrek aan aandacht zit er levens groot in. Honger, ondervoeding en ar moe worden vaak gekarakteriseerd in cijfers en gegevens die het bevattings vermogen te boven gaan. Wereldwijd komen dagelijks zeker 100 000 mensen om van honger en gebrek aan voedseL Dat is meer dan 36,5 miljoen doden per jaar of 1 per seconde. Tegenover deze macabere omvang van het vraagstuk staat een gegeven van heel andere aard, dat hongersnood en ondervoeding in wezen nog veel schrijnender maakt. Op basis van produktiecijfers van de land bouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties, de in Rome gevestig de FAO, is vastgesteld dat er nu al zo veel voedsel beschikbaar is dat ieder mens op aarde, bij gelijke verdeling, el ke dag ruim voldoende kan eten. En dat geldt dan zowel de energiewaarde (calo rieën) als de voedingswaarde van de to tale internationale voedselproduktie. Het wereldvoedselprobleem (het vraag stuk van de overschotten en de tekor ten) is dus eerst en vooral een kwestie van ongelijke en onrechtvaardige ver deling van voorraden en van produktie- mogelijkheden. Tot op de dag van van daag zijn we er slechts in geslaagd om daarin zeer mondjesmaat verbetering te brengen. Tot op de dag van vandaag is het niet mogelijk gebleken om de fa tale gevolgen-van honger en ondervoe ding wezenlijk te bestrijden. Tien jaar geleden, in 1973-'74, werden de Sahellanden geteisterd door een even fatale hongersnood als daar nu op nieuw dreigt. Ethiopië, toen nog zuch tend onder het bewind van de feodale keizer Haile Selassie, werd in die dagen extra zwaar getroffen omdat de heer sende elite probeerde de ernst en de om vang van de ramp buiten de wereldpu- bliciteit te houden. Een kwart van de bevolking, ongeveer zes miljoen men sen, geraakte aan de rand van het be staan. Er werd geen voedsel overge bracht naar de getroffen gebieden en graanexporten naar het buitenland uit vruchtbare streken van dit Afrikaanse land bleven gewoon doorgaan. Sinds dien heeft Ethiopië zich bevrijd, maar de toestand in grote delen van het land is er bepaald niet beter op geworden. Het huidige militaire bewind van gene raal Mengistu staat onder Russische en Cubaanse invloed. En vooral in de noor delijke provincies heeft Ethiopië nog te kampen met een guerilla van bevrij dingsbewegingen. Honger en vluchte lingenvraagstukken hebben er een gru welijk gezicht. En als de berichten in de 'Sunday Times' een kern van waarheid bevatten wordt de situatie nog verer gerd door misbruik van voedselhulp en corruptie Eenmaal per jaar, op 16 oktober, is het Wereldvoedseldag. Een door de VN uitgeroepen moment waarop bij zondere aandacht wordt gericht op de ellende in die delen van de wereld waar een menswaardig bestaan tot de uit zonderingen behoort. Waar één mini male maaltijd per dag een vorm van op perste luxe is Met hulpverlening alleen zal het vraagstuk van armoede, onder voeding en honger nooit worden opge lost. Voor een betere verdeling van het voedsel is veel meer vereist. Toch zal het steeds weer nodig blijken dat lan den waar de crisis bestaat uit 'iets min der' hun solidariteit en verantwoorde lijkheid nemen tegenover die miljoenen elders die aan rampen bezwijken. De schok van de berichten uit Ethiopië geeft alleen maar aan dat het besef daarvan dringender nodig is dan ooit vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1