ZEELAND" Staatssecretaris komt met nieuw LPG-beleid Inbrekers hadden het gemunt op alleenwonende bejaarden Strychninestrooier in Sint-Laurens actief Tegenslag bij bouw drijvend zee-aquarium PIJPLEIDINGEIS VERVALT Operatie Poolse baby geslaagd almanak Kerktoren op instorten EXPEDITIEIN NA CHTELIJK VLISSINGEN PAGINA 9 f DINSDAG 29 MAART 1983 SCHARENDIJKE - De Wassenaarse b v Nasaete ondervindt tegenslag bij de bouw van een drijvende toeristische attractie in de vorm van een zee-aqua rium. Het is de bedoeling dat deze komt te liggen nabij Scharendijke in het Grevelingenmeer ongeveer ter plaatse van het twee jaar geleden naar Stein in Limburg uitgeweken dolfij nenstadion 'Dolfirodam'. Het zee-aquarium, bestemd om een beeld te geven van flora en fauna in de Noordzee en de Grevelingen, had om- zijn, aldus een woordvoerster van Na- streeks begin april geopend moeten saete. Deze sprak van een enorme te- worden. Maar er zijn problemen gere- genslag aangezien het zee-aquarium zen bij de vervaardiging van de beno- naar het zich nu laat aanzien, waar- digde glasramen, die uit Japan moeten schijnlijk niet gereed zal kunnen zijn komen. Het glas had er al lang moeten vóór eind juli. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen heeft de Tweede Kamer maandag officieel laten weten dat hij niet langer vasthoudt aan de eis dat LPG via een pijpleiding getransporteerd moét worden indien, bijvoorbeeld de LPG-terminal Eurogas in het Sloegebied méér dan 500.000 ton per jaar zou doorvoeren. Scherpenhuizen heeft ook het 'concentratie-beleid', uitgaande van „een enkele terminal", verlaten. Daarmee is hij een volstrekt andere weg ingeslagen dan de wegen die de kabinetten voor hem hadden bewandeld. De staatssecretaris laat de Kamer we ten dat door TNO uitgevoerde studies de doorslag hebben gegeven bij de formulering van het nieuwe beleid. Oude kabinetten hadden de "pijplei ding-eis' gesteld uit veiligheidsoverwe gingen: wanneer er méér dan 500.000 ton LPG over de binnenwateren zou worden getransporteerd, dan zou de situatie daar te gevaarlijk worden, was globaal de stelling. TNO heeft echter vastgesteld dat bin- nenvaarttankers op z'n minst even veilig zijn. Opvallend is dat ook de huidige binnenvaarttankers geschikt zijn, als zij enigszins worden aange past, met name waar het om de aan sluiting van leidingen op de LPG-tanks gaat. Des te opvallend, omdat ex- milieu-staatssecretaris Ineke Lambers- Hacquebard opdracht had gegeven tot de uitvoering van een studie naar een •nieuw ontwerp-tankschip, op basis van de redenering dat de huidige schepen niet veilig genoeg zijn. TNO leert ech ter dat die veronderstelling onjuist is en dat binnenvaarttankers wel degelijk geschikt zijn LPG aanvaardbaar te vervoeren, mits er ook op het gebied van verkeersbegeleiding enige maatre gelen worden getroffen. Investeringen Scherpenhuizen loopt met zijn brief vooruit op de nog te publiceren LPG- integraalnota, maar hij stelt dat hij met de brief van maandag een groot aantal onzekerheden bij de betrokke nen wil wegnemen. Eurogas bijvoor beeld had een aantal investeringen opgeschort zolang niet duidelijk was hoe het regeringsstandpunt zou ko men te luiden. Met name dit bedrijf heeft altijd volgehouden dat het vol strekt onrendabel zou zijn een pijplei ding op een aanvaardbare wijze te exploiteren uitgaande van een mini mum van 500.000 ton per ja^r. Die belemmering is echter weggeno men en het ziet er naar uit -al wordt een en ander ongunstig door de marktvoor- uitzichten beinvloed- dat de LPG- vervoerders en verladers zich aktief op de markt zullen kunnen begeven, in concurrentie met Antwerpen bijvoor beeld, niet langer gehinderd door een door hen als overdreven streng ervaren rijksbeleid. Scherpenhuizen heeft zoals gezegd ook het concentratiestreven, aanvankelijk gericht op één Shell-BP-terminal in het Rijnmondgebied, terwijl later ook Eu rogas onder deze noemer werd ge bracht, losgelaten. Hij wil bijvoorbeeld ook LPG-ontwikkelingen in Amster dam toestaan. Voor Dow Chemical lijken de problemen ook van de lucht: Dow mocht aanvankelijk LPG voor eigen gebruik in Temeuzen aanvoeren, maar wilde de mogelijkheid hebben dat LPG door te verkopen wanneer nafta -concurrerende grondstof in deze sector- aantrekkelijker zou worden. Het kan voor de betrokken bedrijven en overheden overigens niet als een verrassing komen dat Scherpenhuizen nu een standpunt inneemt dat diame traal staat tegenover dat van bijvoor beeld het eerste kabinet-Van Agt. Ook onder Scherpenhuizen's voorganger Van der Doef werd al aan een beleids wijziging gesleuteld. In de afgelopen maanden zijn alle betrokken bedrij ven en overheden door Scherpenhui zen ontvangen om hun visie op de problematiek te geven. Dat de 'pijplei ding-eis' zou vervallen is al een groot aantal weken bekend. Gewonde en zware schade bij botsing SLUIS - Bij een aanrijding op de krui sing Zuiddijkstraat-Ridderstraat in Sluis maandagmiddag omstreeks vijf uur, is mevrouw H. uit Elsene (België) gewond geraakt aan haar hoofd. Zij werd ter plaatse behandeld door een arts. De vrouw liep de verwonding op bij een botsing tussen twee personenauto's. Haar echtgenoot. R. H.. verleende met zijn auto op de kruising geen voorrang aan een auto. bestuurd door H. U. uit Sluis. Er ontstond zware materiele schade. Experiment: controle chemisch afval op stortplaats Nieuwdorp NIEUWDORP - Afvalstoffen afkom stig van chemische fabrieken zullen bij de centrale vuilnisstortplaats voor midden-Zeeland in Nieuwdorp steek- sproefgewijs worden gecontroleerd op gevaarlijke stoffen. Deze controle zal worden uitgevoerd door het technisch bureau van de Unie van Waterschap pen. Voorlopig zal er een jaar mee wor den geëxperimenteerd. De commissie van de gemeenschappe lijke regeling vuilnisstortplaats Mid den-Zeeland heeft maandagmorgen be sloten het onderzoek te gaan houden. Ongeveer drie keer per jaar zal het afval van chemische fabrieken worden ge controleerd. Op de stortplaats in Nieuwdorp worden drie soorten van dergelijk afval aangevoerd: gemalen smeltovenpuin van Péchiney, gipsfil- terkoek van Hoechst en aluminiumhy- droxyde van Hercules. Het smeltoven puin en de gipsfilterkoek worden op de fabrieken zodanig behandeld dat toe stemming kon worden verleend om het afval op de stortplaats aan te voeren. Het afval van Hercules valt niet onder de werking van de wet chemische afval stoffen. SINT-KRUIS - De torenvan Sint- Kruis, ook wel de Peperbusse ge noemd, verkeert in een zeer slechte staat. Er moet snel een beslissing geno men worden over een eventuele res tauratie, want volgens de heer L. Eversdijk, hoofd gemeentewerken in Aardenburg, is er zelfs sprake van een levensgevaarlijke situatie. Bij de laat ste storm op vrijdag 25 maart zijn er enorme brokken steen naar beneden gevallen. Het baldakijn boven de in gang van de kerk is vernield. „Ik vind het een uiterst gevaarlijke zaak. Je loopt op deze manier de kans dat er doden vallen", aldus Eversdijk, die van mening is dat er op korte ter mijn maar twee oplossingen zijn: of de kerk sluiten of het baldakijn boven de ingang verzwaren. Bij de laatste oplos sing zijn wel vraagtekens, omdat tegen vallende brokstukken van zo'n 30 a 40 meter hoogte ook een verzwaard balda kijn geen bescherming kan bieden. Vandaag, dinsdag, zal hierover na over leg met het college van b en w beslist worden. Kosten Eversdijk wijst erop dat er al jaren plan nen zijn om de toren van Sint-Kruis, die eigendom van de gemeente is, te restau reren. Zowel het rijk als de provincie hebben tot nu toe nog niet besloten hoeveel ze in de restauratiekosten van 750.000 a 1.000.000 gulden zullen bijdra gen. Voor de gemeente zijn de kosten te groot om een eenzijdig besluit te ne Het hoofd gemeentewerken benadrukt dat de huidige steenafbrokkeling nog maar het begin is. Hij zegt: „Bij een nat te winter als het dikwijls om het vries punt draait, dan verwacht ik dat er nog tonnen steen naar beneden zullen ko men". Vallende brokstukken van de kerktoren vermelden hei baldakijn boven de ingang van de kerk. Het bouwterrein aan de Kousteensedijk met op de voorgrond de Blauwe Dijk en op de achtergrond de Kaaien. Luchtfoto Lex de Meester). MIDDELBURG - Dc bouw van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous teensedijk in Middelburg verloopt helemaal volgens schema. Blijft dat zo dan kan het gebouw november volgend jaar voor het publiek open gesteld worden. Dit heeft woord voerder C. Hamann vrijdag meege deeld. Het bouwproject liep vorig jaar enige achterstand op doordat met schroef- palen gewerkt moest worden terwijl eerst aangenomen was dat heipalen gebruikt konden worden. Die achter stand is dankzij de zachte winter ge heel ingelopen er werd slechts twee tot drie dagen niet gewerkt wegens vorstverlet. Inmiddels zyn de betonmuren voor de kelderverdieping op een kleine strook in het midden na gestort. Op het moment dat de foto werd ge maakt waren de bouwlieden druk doende de keldermuren op te bou wen. De afgelopen dagen is al een be gin gemaakt met het dak van de kel der en met het aanbrengen van de bekisting voor de vloer van de verdie ping die daar bovenop komt. Wanneer alles volgens plan verloopt komt er iedere zes weken een verdie ping bij. Inclusief de kelder gaat de bibliotheek vijf verdiepingen tellen, afgezien van een klein stukje zesde verdieping voor installaties. Ver wacht wordt dat de bibliotheek rond mei 1984 bouwkundig afgerond is. Daarna wordt er nog een halfjaar ge werkt aan de afwerking en de inrich ting van het gebouw. Nadat de biblio theek dan in november open kan gaan zal naar verwachting begin 1985 de officiële opening plaatsvinden. De veertig meter hoge kraan die een bereik heeft van 54 meter kan de ge hele omtrek van het bouwterrein van materiaal voorzien. Het is de be doeling dat de kolos er heel lang blijft staan. Op het ogenblik bevindt ze zich op de plaats waar het centra- Ie trappenhuis komt. Pas kort voor de voltooiing van het dak wordt de kraan weggehaald door een soortge noot zodat de bouwlieden er zo lang mogelijk gemak van hebben. Het bibliotheekgebouw gaat 32 mil joen kosten waarvan de provincie 23 miljoen en de gemeente Middelburg de rest op tafel legt. Behalve de Zeeuwse Provinciale Bibliotheek en de Middelburgse Openbare Biblio theek zullen ook de Zeeuwse Centra- Ie Discotheek en de Zeeuwse Muziek bibliotheek er een onderkomen vin den. GIFTIGE WORST IN BRANDGANG MIDDELBURG - In de omgeving van de Van Cittersstraat in Sint-Laurens probeert een onbekende honden en katten te vergiftigen. In een brand gang achter deze straat zijn stukjes worst met het uiterst giftige middel strychnine gevonden. Vorige week is een hond bijna het slachtoffer van de dierenhater geworden. Op het laatste moment kon een dierenarts de maag van het beest leegpompen. Het dier had vergiftigde viskoppen gegeten. Voor zover bekend heeft de vergïfti- gingspoging tot op heden nog geen an dere slachtoffers geëist. De gemeente politie van Middelburg waarschuwt de buurtbewoners en vraagt degenen die iets meer over deze zaak weten con tact op te nemen. Strychnine is een soort rattengif dat niet meer in de handel is. Het kan zowel in poedervorm als als vloeistof worden gebruikt. Dat vergif is blauw van kleur en is op stukjes vlees of worst duidelijk te herkennen. Het is binnen enkele uren dodelijk. Als een beest van het spul heeft gegeten, begint het kort daarna te kwijlen. Vervolgens krijgt het dier over het hele lichaam krampen. „Het begint meestal met het trillen van de ten. Daar na treedt de kramp overal op. Het li chaam van het dier verslapt en verstijft daarbij beurtelings. Het is vreselijk om te zien", zegt mevrouw Th. J. Driehuis- Van Haselen. dierenarts in Vlissingen. Als een hond of een kat stukjes met strychnine vergiftigd vlees of worst heeft gegeten, moet het dier zo snel mo gelijk worden behandeld. De dieren artsen kunnen met een injectie de krampen laten verdwijnen. Ook moet in dergelijke gevallen de maag van het dier worden leeggepompt. Mevrouw Driehuis stelt met nadruk dat een dier na het eten van met strychnine vergif tigd voedsel niet ten dode is opgeschre ven, maar dan moeten de dieren wél on middellijk worden geholpen Worst Afgelopen donderdag ontdekten bewo ners voor de eerste keer stukjes worst met stryclmine in de brandgang achter de Van Cittersstraat. Enkele dagen daarvoor gebeurde het voorval met de hond, die vergiftigde viskoppen had gegeten. De gemeentepolitie van Middelburg onderzoekt de zaak. Plaatsvervangend korpschef K. Dorst zegt nog geen idee te hebben in welke richting de dader moet worden gezocht. Hij heeft de wijk agent van Sint-Laurens opdracht gege ven de zaak te onderzoeken. De heer Dorst vraagt de inwoners van Sint-Laurens om tips, die ze kunnen doorgeven aan de politie in Middel burg. telefoon 01180-27251 ZEEUWSE Excuus Iedereen heeft wel eens een ex cuus voor het te laat komen, maar de man uit Temeuzen. die verleden week naar een verga dering moest in Hulst en daar een halfuur te laat verscheen, had wel een heel sterk excuus Hijgend kwam hij de vergader ruimte binnen .Meneer de voorzitter,"pufte hij, „ik ben wel wat laat. maar het was onder weg ook zo mistig, dat de vogels moesten gaan lopen". VLISSINGEN - Een 87-jarige inwoon ster van Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag onder bedreiging geld afhandig gemaakt door een inbre ker. De alleenwonende vrouw was wakker geworden van gestommel in haar woning aan de Hogeweg en be trapte een inbreker die haar vervol gens geld afperste. Bij twee andere al leenwonende dames in de directe om geving werd eveneens ingebroken, evenals in de rooms-katholieke Lieve Vrouwe Kerk aan de Singel. Volgens de Vlissingse gemeentepolitie zijn de vier inbraken het werk van dezelfde, tot nu toe onbekende, dader of daders. De 87-jarige mevrouw M. L.-C. werd in de nacht van zondag op maandag tegen twee uur gewekt door gestommel in haar woning aan de Hogeweg Toen zij op onderzoek uitging trof zij in de gang een man aan. die volgens de politie de woning was binnengedron gen door een ruit in de zijgevel te vernie len. waardoor hij het raam kon opeqen. De man bedreigde de vrouw en eiste geld. De bewoonster pakte echter de te lefoon om de politie te waarschuwen. Dit werd haar door de man onmogelijk gemaakt, waarop de vrouw hem een en velop met. zoals de politie het om schreef, een klein geldbedrag gaf. De in breker nam vervolgens de benen. Eerder diezelfde nacht, omstreeks kwart over één. werd ingebroken in de woning van mevrouw J S <72i aan de Arbeidstraat. Ook hier kwamen de da ders binnen door een ruit te vernielen Mevrouw S. werd wakker en toen zij ging kijken sloegen de daders op de vlucht, zonder iets uit de woning mee te nemen. Kort na de inbraak bij mevrouw S. werd ingebroken in het huis van de 92-jarige mevrouw J. J. B. aan de Singel. Hier werd een ruit aan de voorzijde van het huis vernield. De daders doorzochten de woning en verdwenen met een onbe kend bedrag aan geld Mevrouw B. sliep op slechts enkele meters afstand van het geldkistje waaruit de inbrekers hel bedrag namen, maar merkte pas van de inbraak toen de daders al waren ver dwenen. De Lieve Vrouwe Kerk aan de Singel werd in de nacht van zondag op maan dag eveneens met een bezoek 'vereerd- '.De daders vernielden een ruit aan de achterzijde van de pastorie en door zochten de pastorie en de kerk. Er wordt niets vermist, VLISSINGEN - ROTTERDAM - De negen oude maanden Poolse baby Alexendra Sztylka. die door be middeling van drie Zeeuwse hulp instellingen voor Polen een opera tie kon ondergaan in Nederland, is maandag'geholpcn. De operatie in het Sophia-kinderziekenhuis te Rotterdam is volgens de dokters verklaring goed verlopen. De eer ste dagen na deze zware operatie, die ruim drie uur duurde, wordt nog rekening gehouden met com plicaties die zich kunnen voor doen. De artsen zeggen echter goe de hoop te hebben, dat het kind over enkele weken het ziekenhuis kan verlaten. Dit heeft voorzitter JLipowski van de stichting Zeeland Helpt Polen maandagavond meegedeeld. De operatie duurde van 10.30 tot 13.30 uur Het kind lijdt aan herser.wa- terzucht. Medisch ingrijpen in Po len zelf was niet mogelijk Daarom is het kind op initiatief van de stich ting Zeeland Helpt Polen en aan verwante instellingen in Temeuzen en Goes begin maart naar Neder land gehaald. De afgelopen drie we ken is de baby uitvoerig onder zocht, om na te gaan op welke wijze het meisje het beste kon worden ge holpen Uiteindelijk is gekozen voor het aanbrengen van een drainage met een pompje onder de schedel, dat het overtollige hersenvocht via de nieren afvoert. Verwacht wordt dat het kind over twee tot drie weken het ziekenhuis kan verlaten, als er zich geen infectie of andere compli catie voordoet. Het zal dan nog en kele weken voor controle in Neder land moeten blijven. Dan kan de moederdie momenteel bij kennis sen in Capelle aan de Ijssel ver blijft. zich weer over haar ontfer men. De slichting Zeeland Helpt Polen heeft inmiddels ongeveer 27.000 gulden ontvangen aan giften uit al le delen van het land. Het zieken huis kost echter 800 gulden aan lig geld per dag. Dat komt nu al neer op een bedrag van 16.800 gulden, exclusief de kosten voor de chirur gische ingreep De stichting ver wacht dat de medische ingreep in totaal ruim 40.000 gulden zal blij ken te kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9