Een nieuwe volhouder VIDEO-EXPLOSIE Audi 100 Avant: coupé, limousine en combi De huisbioscoop krijgt gestalte PZC/varia DINSDAG 29 MAART 198b dieseluitvoering en er komt nog een motor bij. een 1.8 liter viercilinder- krachtbron van 90 pk die op supe. rijdt. Ruimte De eenderde tot tweederde gedeelde achterbank is omklapbaar; er is daardoor enorm veel bagageruimte autovaria te scheppen. Tot aan de rugleunin gen van de voorstoelen is één baga geruimte. De inhoud van de bagage ruimte achter de achterbak (vijfeit- ter) is 644 liter, de grootste bagage ruimte heeft de Avant als tweezitter, namelijk met 1920 liter. En ten slot te: hoe hoog moetje beuren om de bagage of anderszins in de laadruim te te krijgen. Welnu dat is precies een halve meter. Ter herinnering nog even de zuinig heid van de motoren. De 2-liter diesel kan 1 op 21,2 rijden bij een constante van 90 km per uur. De viercilinder 1,8 motor en de vijfcilin der 2,2 krachtbron (benzine) noteren voor die constante beide 1 op 16,6. komen ook 8 mm-videorecorders voor gewoon huiskamergebruik. De 8 mm- video is zo klein dal inbouw van een videorecorder in een kleurentelevi sietoestel probleemloos kan geschie den. De 8 mm-video zal veel meer en betere geluidsmogelijkheden (stereo. PCM-decoders) hebben dan de gangba re systemen. Overgangsperiode De grote vraag is nu natuurlijk wat er met de bestaande systemen gaat ge beuren. Heeft iemand, die gisteren een videorecorder kocht, een miskoop gc- daanc Zeker niet. De apparatuur die nu wordt geleverd is van prima kwali teit en zal jarenlang videoplezier ople veren. En als je nog een videorecorder wilt kopen moet je dan wachten op de 8 mm-videoè Ik ben geneigd te zeggen van niet. Apparatuur die nu te koop is, is relatief goedkoop en is van een uitgekristalliseerde kwaliteit. Er zit zelfs een zeker risico in het te snel kopen van 8 mm-video, want kinder ziektes zijn niet denkbeeldig, zeker niet als de fabrikanten zich nu over haast op de 8 mm-video-produktie gaan starten. De overgang naar één nieuw systeem, dat wereldwijd is geaccepteerd, is ech ter onmiskenbaar begonnen. Overi gens betekent de 8 mm-video stan daard nog niet dat er een probleemloze uitwisseling van videobanden met an dere landen gaat komen. Er zijn in de wereld ook nog steeds verschillende televisiesystemen. De fabrikanten ma ken overigens wel videorecorders en televisietoestellen, die voor meerdere tv-systemen geschikt zijn. Videocamera's De komst van de 8 mm-video zal wellicht het snelst invloed htbben op de markt van videocamera's en draag bare videorecorders. Voor die draagba re videorecorders is 8 mm zeker de nabije toekomst. Het effect van de, toch nog onverwacht snelle, komst van de 8 mm-video is nu al merkbaar. Philips had begin maart nog aange kondigd dat er een mmiatuurversie van de draagbare Video 2000 zou ko men Een week later werd dit plan al definitief geschrapt: de mini V 2000 is van de baan. Reden: de snelle komst van de 8 mm-video. Voor de Japanse fabrikanten die juist een compacte versie van de VHS brachten VHS-C) is er al geen weg terug. Software Niet alleen apparatuur, maar ook lege en voorbespeeide videobanden maken deel uit van de elektronische goudberg uit 1983. Om het marktaandeel in de verkoop van onbespeelde banden te vergroten worden die banden aantrek kelijk gemaakt door er enkele minuten kwis, met bijvoorbeeld Vanessa, op aan te brengen. Steeds meer video tijdschriften worden aangekondigd. Uitgeverij Elsevier brengt samen met Videoclub EVC iedere twee maanden de videoband „Thuisnet" uit. „Thuis-, net" biedt een avondvullend program ma op videoband Omdat er reclame boodschappen in dat programma zit ten, is de pnjs niet zo heel veel meer dan die van een lege videotape. De prijzen van zowel voorbespeeide als van lege videobanden zijn geweldig gekelderd Voor 25 gulden koop je nu een lege drie-uurs videotape en voor tweemaal dat bedrag haal je André van Duin in huis. De golf van de bloei van seksbladen. die enkele jaren geleden ons land overstroomde, krijgt nu een videogestalte. De omzet in seks- videobanden (van gedurfd pikant tot harde porno) is relgtief groot: de educa tieve banden kunnen er met aan tip pen. De video-explosie is slechts een van de aspecten van de huisbioscoop. De toe nemende bekabeling zorgt ook voor een vergroting van het aanbod. Weini gen realiseren zich dat al in juni van dit jaar de eerste satelliet, die voor de distributie van kabeltelevisieprogram ma's in Europa gebruikt kan worden, gelanceerd zal worden. Er is nu een tiental satellieten in aanbouw, die over dne jaar voor een aanbod van zeker 30 kanalen op de Nederlandse kabelnet ten zullen zorgen Minister Brinkman mag proberen die kabeldistributie te gen te houden, aan de privé-ontvangst kan hij niets meer doen. De overheid klaagt er wel eens over dat de technologische ontwikkelingen die op ons af komen, niet te voorzien waren. Dat is niet helemaal juist: er is precies bekend welke kunstmanen nu gebouwd worden, wanneer die wor den gelanceerd en hoe ze worden gebruikt. Er mag bekend worden ver ondersteld dat er. na de videoband, een beeldplaat komt McKinsey schat de wereldomzet voor de beeldplaat in 1990 op 49.3 miljard dollar. Dal bete kent dat de moesten van u in 1990 een beeldplalenspeler in huis hebben, ook als ze nu nog met weten wat het is. Maar maakt u zich niet ongerust: marktonderzoek wijst uit dat u eerst een videorecorder koopt. O, had u die alé Dan gaat u opbergdozen kopen. Wedden De Audi 100 Avant heeft een lang gestrekte lijn. (Door Chriet Titulaer) Tijdens de koffievisite wordt er over gepraat. Het is bekend van buren, vrienden en familie. Het bezit van een videorecorder is geen uitzondering meer, maar begint snel regel te worden. Als er „niets" op de televisie is kun je kijken naar een videoband. Speelfilms, kwisprogramma's, videotijdschriften, eigen opnamen. De huisbioscoop krijgt gestalte. Op de vijfde plaats in deze, overigens vol miero-elektronica staande econo mische tophits, prijkt de video cassetterecorder. McKinsey verwacht dat de wereldomzet in 1985 al 15 mil jard dollar zal bedragen en dat dit cijfer in 1990 is opgelopen tot 62,4 miljard dollar per jaar. Een groeipercentage van 30 procent per jaar is natuurlijk iets om te watertanden. De vidfde plaats is eigenlijk nog een onderschat ting van de video-explosie, want McKinsey behandelt videospelletjes apart (goed voor een zevende plaats in de Top 40) en ook de beeldplaat (negen de plaats), en dan is de videocamera en de video-software nog niet genoemd. De strijd om het marktaandeel heeft in de tweede helft van 1982 sterk onder invloed gestaan van een ware prijzen slag. De prijs van eenvoudige Japanse VHS- en Betarecorders zakte in som mige gevallen tot f 1000,-. Enkele jaren geleden kwamen enkele grote fabrikanten met prototypes van een videocamera met een ingebouwde recorder. Om dit te kunnen reatiseren moest het videobandje heel erg klein worden gemaakt. Iedere fabrikant ont wikkelde zijn eigen model en opnieuw dreigden er meerdere, onderling niet uitwisselbare, systemen op de markt te komen. Philips ging met de vier groot ste leveranciers uit Japan overleggen. Het resultaat was dat deze vijf video producenten besloten om samen qén nieuw systeem te ontwikkelen. Kleine re leveranciers en producenten van videotapes sloten zich aan bij deze vergadering en zo groeide er een ver eniging van 120 leden, die samen het videosysteem voor de toekomst ont wikkelden. Door Siem Leeuwenkamp Het is alweer 35 jaar geleden dat Land Rover zijn eerste terrein voertuig op de RAI in Amsterdam presenteerde. Sindsdien zijn er ruim 1.3 miljoen van verkocht in alle landen van de wereld en met name in de meest onherbergzame streken. Want de Land Rover is in die jaren bekend geworden als een alleskunner die gewoon niet kapot kan dan alleen door slijtage. De eerste Land Rover is ontstaan naar een idee dat in de oorlog veel furore maakte: de legeijeep. Bij ge brek aan plaatstaal begon de fabriek bij Birmingham, die tot dan toe veel legervliegtuigen had gemaakt, met aluminium carrosserieën. Dat is op de dag van vandaag zo gebleven Ook bij de nu geïntroduceerde Land Rover One Ten is de bovenbouw licht. Dat heeft als grootste voordeel een laag zwaartepunt, en dat is in ruig terrein echt nodig wil je niet omslaan.. De One Ten heeft een langere wielbasis gekregen. Zoals de typeaanduiding al aangeeft: 110 in ches, ofte wel 2794 millimeter. De 109 blijft voorlopig nog bestaan. Vooral omdat Qeetowncrs op lange termijn orders hebben uitstaan. Hoewel directeur Tony Gilroy ver wacht dat de 110 door zijn concurre rende prijs en aanzienlijk betere prestaties steeds meer de 109 zal gaan vervangen Bij uitgebreide proefritten met deze nieuwe Land Rover bleek dat Gilroy over die prestaties niets te veel had gezegd Bij de fabriek heeft Land Rover een terrein aangelegd dat zo'n beetje elk 'weg'-type bevat. Als daar zijn Weense trappen. Noorse weiden, bamboepaden, moddervijvers van zo'n halve meter diep. hellingen van 45 graden, zuigende klei. dwarsheu- vels van tegen de 30 graden uit het lood en verder heel veel modder. Alleen sturen Met elk type motor in de lage gea ring, differentieelsper en uiteraard de standaard vierwielaandrijving hoef je alleen nog maar te sturen en de rest gaat vanzelf. Bij de V 8 ligt de overbrengingsverhouding in de eer ste versnelling in zijn laag op 47.811 in de tweede versnelling is dat 28.76:1het vermogen van de 3.5 liter V 8 is 114 PK bij 4000 toeren. Voor de 4-cilinder benzine 2.25 liter is dat 74 pk en de diesel haalt 60 pk Het koppel van de drie types is 251 Nm-2500 toeren. 163 Nm-2000 toeren en 140 Nm-1800 toeren. Voorwaar geen krachtbronnen die in het lage» toerengebied futloos zijné Op de viercilinder zit standaard een vijfbak. Dat scheelt op benzine en lawaai als je (toevallig) ccn stukje op een nette weg zit. Prijzen van de nieuwelingen gaan van 36.462 gul den voor de pick-up V 8 en 44.321 gulden voor de diesel stationwagon. De kreet. Land Rovers worden ge maakt om vol te houden, zal met de komst van de 110-serie zeker opgeld blijven doen. Hoewel er sinds 1948 alleen groei in de verkoop heeft gezeten, zal het ze niet meevallen om in de steeds uitgebreider wor dende vierwiel aangedreven auto markt dat de komende jaren te kunnen handhaven. f '-V. Land Rover One Ten County Station Wagon Op het ogenblik heeft een op de tien Nederlandse huishoudens een video recorder. Het aantal huishoudens be draagt 4,8 miljoen, het aantal video recorders is de half miljoen gepasseerd. In de videobranche lijkt het woord „recessie" niet voor te komen. Als we minder te besteden hebben besteden we het geld dat we wel hebben in ieder geval royaal in de videosector. In 1983 zullen er in Nederland naar verwach ting 330.000 videorecorders over de toonbank gaan en in 1985 zal al een op de drie gezinnen een videorecorder hebben. Deze prognose is opgenomen in een marktonderzoek, dat Ogilvie in november en december 1982 uitvoerde voor Avoplast. Avoplast is een leverancier van opberg dozen voor videobanden. Uiteraard is het voor dit bedrijf van belang te weten hoe de markt zich zal ontwikkelen. De juichende toekomstverwachtingen worden echter gedeeld door deskundi gen die uit een totaal andere hoek komen. Op een onlangs door Elseviers Weekblad georganiseerd symposium gaf McKinsey aan welke 40 produkten in de komende tien jaar een grote groei zullen doormaken. komen. De 8 mm-video was speciaal bedoeld voor mensen die zelf met een videocamera opnamen wilden maken. Die situatie is intussen grondig veran derd. De technische ontwikkelingen zijn in de afgelopen jaren zo snel gegean, dat het nu mogelijk is met de 8 mm-videobandjes een kwaliteit te bie den die niet minder is (zoals je zou verwachten bij gebruik van smallere banden), maar tenminste even goed, zo niet beter, is dan die van de bestaande systemen. De 8 mm-video zou daarom een aanvulling worden op VHS, Beta en Video 2000. maar zou al die syste men radicaal verdringen. De grote leveranciers, die zelf het ini tiatief namen tot de 8 mm-video, zijn nu niet meer zo heel gelukkig met de situatie. Zij hebben immers een eigen marktaandeel en ze hebben fabrieken om de nu gangbare apparatuur te vervaardigen. De goudberg trekt ech ter veel nieuwe goudzoekers. De fabri kanten van foto- en filmcamera's willen ook graag een graantje meepikken van die videomarkt. Als een eerste stap begonnen ze videorecorders en video camera's te kopen bij de grote leveran ciers, om die vervolgens onder eigen naam op de markt te brengen. Zo leveren nu o.a. Canon, Pentax en Olympus video-apparatuur Natuurlijk is er meer te verdienen aan spullen die je zelf maakt, maar het leek niet aantrekkelijk ns nog te investeren in fabrieken, waar een langzaam ver dwijnend systeem" gemaakt zou wor den. Voor al deze nieuwkomers was het aantrekkelijker om meteen met 8 mm- video te beginnen. Deze bedrijven heb ben in de vereniging van 120 deelne mers voor de nodige druk gezorgd. Nu eind maart 1983. is het dan zover gekomen: de verschillende werkgroe pen zijn klaar, het eindrapport wordt geschreven. Nu is het mogelijk om de eerste modellen voor de nieuwe video standaard te maken. Op de shows die eind 1983 worden gehouden wordt de 8 mm-video verwacht. De eerste spullen zullen binnen een jaar in de winkel liggen. Het is intussen zeker dat 8 mm meer wordt dan de standaard voor degene die zelf video-opnamen wil maken. Er Drie systemen Het eerste probleem in de videowe reld is het feit dat er nog steeds drie systemen bestaan die onderling niet uitwisselbaar zijn. Volgens de gege vens van Ogilvie is het marktaandeel van VHS van april 1982 tot oktober 1982 gestegen van 37 naar 46 procent. In die periode klom Beta van 34 procent naar 37 procent en moest VCC (Video 2000) terrein prijsgeven: van 25,5 naar 15 procent. In Nederland had het vroegere Philips VCR-systeem in april 1982 nog een marktaandeel van 3,5 procent. Omdat die apparatuur niet meer wordt verkocht cn het totaalaantal stijgt is dat marktaan deel in oktober 1982 teruggelopen tot 2 procent. De nieuwe, multifunctionele videocamera, is door Sony al op de markt gebracht. De camera (links) is hier afgebeeld met alles accessoires. Ook Olympus brengt nu videoapparatuur. De videocamera kan zelfs met een ingebouwde generator titels maken. Phil ps en Grundig. leveranciers van de in Europa gebouwde Video 2000- recorders. beschuldigden de Japanse leveranciers van oneerlijke concurren tie: ze zouden hun produktieoverschot onder de kostprijs op de Europese markt dumpen. Frankrijk nam maatre gelen tegen de stroom videorecorders uit Japan door de invoer administratief heel moeilijk te maken. Een klacht van de Europese industrie tegen Japanse video-lemeranciers leidde tot een af spraak over de maximale omvang van de Japanse video-export naar Europa. Naar één systeem In werkgroepen werden de gedetail leerde afspraken voor de precieze ma nier van vastleggen van beeld en ge luid. de snelheid van de band, het bandmateriaal, enz., gemaakt. Aan vankelijk was het de bedoeling dat dit nieuwe systeem (meestal „8 mm-video" genoemd) naast de drie bestaande sys temen (VHS, Beta en Video 2000) zou De videocassette-adapter rechtsheeft de afmetingen van een gewone cassette. De mini-cassette voorgrondpast in de huiskamermachine via die adapter In opgeklapte toestand past hij echter in de draagbare videorecorder van veel klei nere afmetingen (links) volgens het V-2000 systeem. (Door Jan de Vos) Op de Autosalon van Genève heeft de nieuwe Audi 100 Avant zijn première beleefd: een wagen, een coupé-achtige combi-limousine met vier portieren en een wel erg grote achterdeur, die traditiegetrouw voorwielaandrijving heeft. Dezer dagen was hij beschik baar voor een introductierit. Ondanks de lengte van 4,80 meter blijft het een handzame wagen, waarbij voor „achteruit-in-steken" bij parkeren onder de achterspoiler nog een „doorkijkraampje" is gecreëerd. Bij de zogenaamde „nul"-modellen was er geen achterruitwisser stan daard gemonteerd. Een vrij horizon tale ruit die. volgens Audi, aërody namisch zo is geplaatst dat er geen druppeltje regen op achterblijft tij dens het ryden. In Nederland wordt er'echter zonder meer standaard een. achterruitwisser bij geleverd, en te vens een rechterbuitenspiegel. Terecht zei directeur Pon Automo bielhandel Leo Ladage: „We hebben hier te veel regen om die wisser er niet bij te leveren (nadien monteren kost tegen de duizend gulden...) en als je deze Avant als bagagelastdier op de markt brengt, moet je er rekening mee houden dat de laad ruimte tot de nok toe gevuld is. Welnu, dan moet je er meteen een rechterbuitenspiegel op plaatsen". Bij Pon verwacht men in 1983 een verkoop van (door de bank genomen modellen) Audi 100: 4500 stuks, dat is 1,1 procent van het marktaandeel. De Avant, voor een meerprijs van f 3000, zal in juni leverbaar zijn. mits hij nu wordt besteld. De Avant is voor wie de voordelen van de Audi 100 (aerodynamiek en zuinige motoren, plus gewichtsbe sparing) met wil missen en toch meer ruimte wil. De lengte en de achterkantrvorm zijn ..niet uit de hand gelopen". De Cw-0.33 van de Audi 100 is met 0,01 tot 0,34 geste gen. Een te verwaarlozen stijging. Voorlopig komt de Avant met een keuze uit vier motoren, namelijk de 2-liter vijfcilinder van 70 pk (diesel), de viercilinder 1.8 liter benzinemo tor (normaal) van 75 pk, de diesel voornoemd mét een pk van 87, en de vijfcilinder 2,2 liter benzinemotor (super) van 136 pk. Er komt binnen kort echter ook een turbo- Audi volgt met de 100 Avant het voorbeeld van Peugeot en Volvo: tweezits kinderbank in de kofferruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7