Bond vreest verhindering actie bij rijkspolitie Oud-nazi's als geheim agent bij Amerikanen STMORITZ SPECIAL FILTER Vrije pompen: benzineoorlog alleen goed voor consument Rapport: Rode Kruis heeft geen taak bij rampenbestrijding DOOR RICHTLIJNEN VAN KORPSLEIDING Ank v. d. Moer overleden Instemming met metaal-cao ARTIKEL INDE WASHINGTON POST Zware bewaking Surinaamse gebouwen 'GEEN WIJZIGING MARKTVERHOUDING' DINSDAG 29 MAART 1983 PZC/binnen-buitenland UTRECHT (ANP) De Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) heeft de indruk, dat de leiding van de rijkspolitie de actie die de rechercheurs in april willen houden wil verhinderen. De ACP leidt dat volgens secretaris P. Kruizinga af uit de opdracht van de algemeen inspecteur aan de districtscommandanten, de dienstroosters zo op te stellen dat de diensten voornamelijk overdag moeten worden gedraaid. „Dat komt er in feite op neer, dat een vakbondsactie door de werkgever verboden gaat worden", aldus Kruizinga. Tot het voeren van actie is besloten, omdat de minister van justitie de toela ge voor onregelmatige diensten van de ongeveer 1.100 rechercheurs bij de rijkspolitie wil verlagen. Hij vindt na melijk. dat die toelage gezien de onre gelmatige diensten die in werkelijk heid worden gedaan, te hoog is. De bonden vinden, dat de minister de verkregen rechten aantast. De reche- cheurs zouden er 150 gulden in de maand op achteruitgaan. Volgens de bonden valt met de minister ook niet te praten over een overgangsregeling waarbij alleen de nieuw in dienst ko mende rechercheurs het met een gerin gere toelage zouden moeten doen. Vorige week hebben de bonden beslo- NEDERLAND ROEPT ZAAKGELASTIGDE UIT GHANA TERUG DEN HAAG IANP> De Nederlandse regering heeft op verzoek van Ghana haar zaakgelastigde in dat land, J. Landman, maandag teruggeroepen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken desgevraagd bevestigd. Volgens de woordvoerder was "de Gha- nese regering van mening dat de heer Landman een mate van belangstelling voor de politieke ontwikkelingen heeft getoond, welke naar haar mening niet in overeenstemming is met beperkin gen die een vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid zich in Ghana dient op te leggen". De Nederlandse regering vond dat zij „onder de huidige omstandigheden en conform diploma tiek gebruik" moest instemmen met het verzoek van de Ghanese autoritei ten. (Slot van pagina 1 een handvol films, maakte een toemee door West-Indié en gaf vele jaren les aan de toneelschool in Amsterdam. Haar laatste voorstelling was zondag avond in Amsterdam met de première van 'Iphigeneia', een solotoneelvoor stelling die ze ontworpen had in sa menwerking met Bark Kiene van to neelgroep Nljinsky. Bij dit gezelschap vierde ze twee jaar geleden haar vijftig jarige jubileum met 'Het afscheid'. Onderscheidingen De actrice werd alom bewonderd en gewaardeerd, wat onder andere tot uiting kwam in de onderscheidingen die haar ten deel vielen. Twee keer werd haar de Theo d'or toegekend, voor het laatste in '64 voor haar glans rol in „Wie is bang voor Virginia Woolf?" van Edward Albee. Twaalf jaar eerder had zer de Academieprijs gekre gen van de Haagse Academie voor beeldende kunsten. In het seizoen '54- '55 werd ze uitgeroepen tot actrice van het jaar. In 1963 ontving ze de zilveren Bouwmeesterring In 1978 werd ze ge lauwerd met de zilveren medaille van de'stad Amstefdam. Als toneelschrijf ster viel ze in de prijzen met het blijspel ..Waar is mijn dochter?". Ze kreeg hiervoor de Van der Vlies-prijs. Ze werkte ook mee aan films, waaronder: „De Mondscheinsonate*. 'Lentelied'. 'De man zonder hart', 'Veertig jaren' en 'Zij van boven'. Na haar debuut speelde Ank van der Moer toneel bij onder andere; Het Masker, Van der Lugt Melsert, Resi dentie toneel. Comedia, Nederlandse Comedie, Nijinsky, en Nooy's volks theater. Ze stond in stukken van ohn- der andere: Euripides. Vondel, Sha kespeare, Tennessee Williams, Arthur Miller, Tsjechov, Bertholt Brecht en Hugo Claus. Voor dit seizoen nam ze de rol op van Na Druppel in 'De Jantjes' van Herman Bouber, Louis Davids en Margie Mor ris, en stelde ze een nieujwe 'Iphige neia' samen, die juist zijn eerste uitvoe ring heeft beleefd. ten, dat de recherche uit protest een maand lang zo onregelmatig gaat werken, dat ze met het volste recht aanspraak kan maken op de huidige toelage. In de praktijk betekent dat een forse verschuiving van werken overdag naar avond-, nacht- en week enddiensten. Het was de bedoeling dal deze actie op 9 april van start zou gaan. na een laatste gesprek volgende week met de minister. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft maandag bevestigd, dat de alge meen inspecteur de commandanten heeft gevraagd de roosters de komen de periode op te stellen op grond van een reële werkplanning. "Reëel", betekent in dit verband voor al dagdiensten, aangezien de ervaring leert dat de onderzoeken die met name de districtsrecherche doet voor het merendeel overdag worden uitgevoerd. De commandanten kunnen dus niet ingaan op verzoeken van de bonden, tijdens de actie 'extra' onregelmatige diensten te plannen. De bonden over schrijden volgens de woordvoerder hun verantwoordelijkheid, als ze er bij de commandanten op aandringen, dien sten te plannen voor uren waarop het normaal niet druk is en omgekeerd. De algemeen inspecteur heeft de brief over de dienstroosters gestuurd aan de districtscommandanten en aan de commandanten van de dienst rijkspo litie te water, de dienst luchtvaart en de algemene verkeersdienst. DEN HAAG (ANP) Het Rode Kruis kan niet beschikbaar zijn voor de directe rampenbestrijding, waarvoor deze organisatie overigens ook minder geschikt is. Aldus een conclusie uit een nog niet gepubliceerd rapport over een nieuwe structuur van de rampenbestrijding in ons land. Het Rode Kruis kan niet in staat worden geacht om verantwoordelijkhe den in het kader van de directe ram penbestrijding op zich te nemen, zo wordt daaraan nog toegevoegd. Het rapport werd opgesteld door leidingge vende functionarissen in de hulpverle ning, afkomstig uit de randstad. Met deze opvatting keren de opstellers zich tegen het regeringsvoornemen de ta ken van de op te heffen organisatie Bescherming Bevolking (BB) over te hevelen naar de brandweer, het Korps Mobiele Colonnes en het Rode Kruis. In het rapport, dat een dezer dagen aan staatssecretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) wordt toegezonden, wordt het toedelen van taken aan het Rode Kruis in de directe rampenbe strijding afgewezen onder meer op grond van een blijvend gebrek aan vrijwilligers. Voor de toekomst mag niet worden gerekend op een vergroting van de animo voor vrijwillige deelname aan activiteiten van het Rode Kruis in het kader van de rampenbestrijding, al dus het rapport. Integendeel: gerekend moet worden met een blijvend gebrek aan vrijwilli gers voor artsen en verpleegkundigen. Een ander argument is het feit, dat de eerste taak van het Rode Kruis nog steeds de geneeskundige verzorging van militairen is. Deze 'defensie-claim' maakt het minder verantwoord - aldus het rapport - de geneeskundige hulp verlening aan het Rode Kruis toe te vertrouwen. Bovendien wordt het be trekken van het Rode Kruis in de directe rampenbestrijding economisch niet verantwoord genoemd. In het rapport wordt erop aangedron gen de geneeskundige taken in het kader van de rampenbestrijding aan de basis-gezondheidsdiensten op te dragen. Het Rode Kruis wordt 'bij uitstek' geschikt genoemd voor het verrichten van taken in de indirecte rampenbestrijding. UTRECHT (ANP) Zowel de achter ban van de Unie BLHP als de leden van de industriebonden FNV en CNV zijn akkoord gegaan met het onder handelingsresultaat voor een nieuwe metaal-cao. De industriebond had maandagmid dag nog niet alle voor- en tegenstem mers geturfd. Maar uit voorlopige tel lingen bleek dat ruwweg twee derde (938 man) van de leden op de ledenver gaderingen voor het bereikte principe akkoord had gestemd en een derde (493) tegen. De nog niet geregistreerde stemmen kunnen dat beeld niet meer wezenlijk veranderen, aldus bestuur der Jan Schermer van de industrie bond. Belangrijkste bezwaar van de tegen stemmers is dat er in de cao geen keiharde werkgelegenheidsgaranties zijn opgenomen. Schermer brengt daar tegenin dat dat in een grote bedrijfstak als de metaalindustrie onmogelijk kan. Per onderneming is dat al heel moeilijk of onmogelijk, laat staan in de hele bedrijfstak. De werkgelegenheidseffec ten zullen per onderneming in de gaten worden gehouden door bijvoorbeeld de ondernemingsraden en de kaderleden in de bedrijfsledengroepen. „Die moe ten, geruggesteund door de bondsbe- stuurders de werkgelegenheid in de peiling houden. Dat vormt de beste garantie", aldus Schermer. De unie leden in de metaal hebben volgens de bond met enige pijn in het hart inge stemd met het akkoord. Zij betreuren dat er weinig garanties inzitten over de directe gevolgen voor de werkgelegen heid. en de bevriezing van de salarissen wordt als 'erg pijnlijk ervaren' ervaren Toch heeft men dit akkoord verkozen boven een mogelijk ingrijpen van over- heidszfjde, aldus de unie. WASHINGTON (ANP) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken en de militaire geheime dienst hebben destijds honderden voormali ge nazi's die wegens oorlogsmisdaden in de tweede wereldoorlog werden gezocht, als agent in dienst genomen. Dit schrijft de Washington Post maan dag in een artikel naar aanleiding van de gang van zaken met Klaus Barbie, de 'slachter van Lyon', die nu in Frankrijk zijn berechting afwacht. Volgens het blad blijkt uit documenten en telegrammen van het state depart ment dat dit ministerie en de geheime dienst van het leger samen erop uit waren, de uitlevering van oud-nazi's aan zowel Oost- als Westeuropese lan den te voorkomen, en een uitgebreid systeem opzetten om hen in de Ameri kaanse en Britse zone van West- Duitsland te hoüden. Barbie zat, zo schrijft de Washington Post. bij de geheime dienst van het Amerikaanse leger in West-Duitsland vast, waar hij informatie verschafte over de communistische partij in de omgeving van Lyon, toen de Franse regering op 23 mei 1949 zijn uitlevering vroegen in verband met zijn rol bij het uit de weg ruimen van ongeveer 14.00 joden en verzetsstrijders. Via een le gaal systeem onder de codenaam 'Safe haven' werd vele nazi's de mogelijk heid geboden naar Zuid-Amerika uit te wijken. Zij reisden via Livomo. in de Amerikaanse zone in Italië. „De stukken tonen duidelijk aan dat de Amerikanen hun beleid ten aanzien van de uitlevering van gezochte oor logsmisdadigers abrupt wijzigden toen de 'koude oorlog' begon,,. Wat Oost-Europa betreft, besloten de De Amerikaanse ex-sergeant Gene Bramel. DEN HAAG (ANP) De toenemen de daling van het geboortencijfer is in het onderwijs te merken aan inschrijving van minder nieuwe leerlingen bij het basis- en het aansluitende voortgezet onderwijs. Overigens blijft het totale leerlin genaantal iri het hele voortgezet onderwijs toenemen, evenals in het hoger onderwijs. Een en ander blijkt uit de voorlopi ge aantallen leerlingen en studen ten die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maandag heeft ge publiceerd Uit de definitieve cijfers blijkt dat vorig schooljaar 3.462.785 leerlingen of studenten volledig dagonderwijs volgden. Het voorlo pig cijfer voor het lopende school- daling van het totaal met 21.558 is het resultaat van vermindering bij het basisonderwijs met overige dag onderwijs met 44.107 leerlingen of studenten. Bij het basisonderwijs zijn voor dit jaar totaal 396.500 kleuters geteld plus 1.205.700 leer lingen bij het gewoon (GLO) en 96.000 bij het buitengewoon onder wijs (BUO). Deze aantallen geven een vermindering aan van 0.8 pro cent kleuters, een vermindering van vijf procent van de leerlingen bij het GLO. en een stijging van 1.5 procent van het aantal BUO-leerlingen. Bij het mavo. havo en vwo zitten 1.065 minder leerlingen in het eer ste leerjaar dan in het schooljaar '81-'82. In totaal zitten op deze opleidingen evenwel 836.215 leer lingen, 7.484 meer dan een jaar tevoren. Hieruit blijkt de al een tijdje gele den gesignaleerde tendens dat leer lingen wat langer naar school gaan Dit strookt ook met de globale jongste gegevens over de uitstroom uit het volledig dagonderwijs: 149.274 in '81 en 158.108 in '80. Bij het lager beroepsonderwijs iLBOi is de stijging van het leerlin gental minder dan een promille op een totaal voor dit schooljaar van 404.728. Wel daalt het aantal meisjes dat aan dit onderwijs deelneemt Voorts lijkt agrarisch onderwijs meer in trek te zijn dan economi sche en administratief onderwijs. Spectaculair kan de stijging van het aantal leerlingen bij het middelbaar beroepsonderwijs (MBO) worden ge noemd: met ruim 11 procent tot 206.118 leerlingen. Bij het hoger beroepsonderwijs (HBO) staan voor dit cursus jaar 139.391 studenten ingeschreven of 5.406 meer dan een jaar eerder. Namen toen de mannen 57.8 pro cent van hel studentenbestand voor hun rekening, dit percentage is thans 56,3. Voor het wetenschap pelijk onderwijs (WO) is iets soort gelijks geconstateerd. Er staan thans 153.100 studenten geregis- teerd. Wat 2.741 meer is dan voor gaand studiejaar. Het percentage vrouwen steeg van 42,2 tot 43,5. Het huis van ambassadeur Herrenberg in Den Haag. DEN HAAG De Nederlandse regenng heeft de bewaking rond de gebouwen van de Republiek Surina me in Den Haag aanmerkelijk uitgebreid. In de tuinen van de ambassade en van de wornng van ambassadeur Herrenberg zijn maandag camera's op gesteld, zodat de gebouwen door de Haagse politie van alle kanten in de gaten kunnen worden gehouden. Ook zijn electronische ogen aangebracht, waardoor niemand ongezien de tuinen kan binnendringen. ROTTERDAM (ANP( Voor zover na een week van 'actievoeren' valt te bezien heeft de benzineoorlog tussen de oliemaatschappijen en de vrije pompen niet geleid tot opzienbarende wijzigingen in de marktverhoudingen en tot spectaculaire stijgingen van de verkopen. Dat zei maandag secretaris J. Oskam van de Nederlandse Organisatie Van Olie- en Kolenhandelaren (NOVOK) in Rotterdam. Volgens hem is de actie die Shell een week geleden begon met het doel om het marktaandeel ten koste van de vrije pompen te versterken, alleen maar gunstig voor de consu ment, die een extra korting van vier a vijf cent per liter kan incasseren en voor de bedrijven die verdienen aan de reclamecampagnes. Volgens Oskam wijst niets er op dat de vrije pomphouders op hun marktposi tie van ongeveer 22 procent van de totale omzet aan het verliezen zijn. De oliemaatschappij Shell, die de benzine oorlog ontketende, is de enige maat schappij die zegt een sterke toename van de verkopen te constateren. Een woordvoerder: „Het is duidelijk dat de actie goed is aangeslagen. Onze pomp houders melden een gigantische toe loop van nieuwe klanten". Volgens hem is het succes te danken aan de duidelijkheid van de campagne, als gevolg waarvan paniek is onstaan bij de concurrenten. Belachelijk Bij Esso (5 cent korting op benzine, diesel en LPG) kan men nog niet zeggen of de verkopen als gevolg van de actie zijn gestegen. Men blijft de door Shell ontketende oorlog overi gens nog steeds „belachelijk" vinden. Esso is uit concurrentie overwegingen ook kortingen gaan geven. Een woord voerder van deze maatschappij zei maandag nog niet te weten of de kortingsactie, die afgelopen zaterdag eindigde, zal worden voortgezet. Mobil, die achteraf op ingeleverde kassabonnen van haar tankstations restitutie verleent, heeft nog geen toe name van de benzineverkoop gecon stateerd. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is er vooralsnog geen sprake van marktverschuivingen. BP zegt op basis van de sterk toegeno men vraag naar glaswerk dat benzine stations met dit merk vaker dan voor de actie worden bezocht. BP beeft de indruk dat ook meer benzine is ver kocht maar durft dat niet met zeker heid te zeggen. (ADVERTENTIE! Verenigde Staten en Engeland met ingang van 1 april 1948 uitleveringsver zoeken uit communistische landen af te wijzen, aldus de Washington Post. Het state department wilde maandag geen commentaar leveren op het be richt. De Amerikaanse geheime dienst zou aan het eind van de tweede wereldoor log zelfs plannen hebben gehad oor logsmisdadiger Klaus Barbie te ver moorden. Dit om te voorkomen dat hij aan de Franse contra-spïonage zou worden uitgeleverd. Dat heeft een Amerikaanse ex-sergeant die van 1950 tot 1952 in het Westduitse Augsburg diende in de contra-spionagedienst zondag verklaard in een vraaggesprek met het Amerikaanse dagblad 'Dayto- na Daily'. Volgens de ex-sergeant. Ge ne Bramel, hadden de Amerikanen al geloot wie de opdracht tot de moord zou uitvoeren. De Amerikanen geloof den, aldus Bramel, dat de Franse ge heime dienst was geïnfiltreerd door de communisten. Er bestond volgens hem bij de Amerikanen dan ook weinig vertrouwen in de Franse geheime dienst. De Amerikanen waren bevreesd dat Barbie, die hoofd was van de Gestapo in Lyon, de namen van de Duitsers zou noemen die voor de VS werkten en informatie zou geven over hun inlich tingenactiviteiten, aldus Bramel. DE TRUC ZH Het Astra filter is hetenige filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes. Het filtert de rook, laat het aroma door, en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht met een grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL. Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaan En die u beslist moet proberen. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. De enige lichte sigaret met dat rettige gevoel van een echte sigaret. En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon effekt krijg je daardoor een uitstekende smaak. De smaak van ST. MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel maar je hebt geen smaakvold ning akvoldoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5