Nicaragua zegt invallers goeddeels de baas te zijn PZCfi Ethiopië ontkent misbruik voedselgiften uit westen Koningin Beatrix in was Loonsverhoging en korter werken voor bankwezen Bezuinigingen treffen gehandicapten zwaar AUBKOP Economische opleving van beperkte duur9 PZC/ binnen-buitenland ANGST VOOR INCIDENT MET HONDURAS het weer 3 I Laag water &7MBWr44lG&WS0// DINSDAG 29 MAART 1983 MEXICO-STAD De Nicaraguaanse minister van defensie, Humberto Ortega, heeft gisteren verklaard dat het revolutionaire leger de vanuit Honduras binnengedrongen anti-sandinistische commando's grotendeels de baas is geworden. Volgens Ortega bevinden de „contra revolutionairen" zich op de terugtocht en leveren zij geen frontale gevechten meer. Nicaragua heeft maandag in de Veilig heidsraad een ontmoeting tussen de leider van zijn junta en de Hondurese president voorgesteld de geschillen tussen de twee landen te regelen. Het riep voorts op tot een bijeenkomst tussen vertegenwoordigers van Nicara gua en de Verenigde Staten. Verder maakte de sandinistische minister be kend dat hij over informaties beschikt dat zo'n 600 „contra-revolutionairen" aan de Hondurese kant van de grens klaar staan om hun naar schatting 1200 strijdmakkers in Nicaragua te hulp te komen. Ook beweerde Ortega een oorlog tussen Honduras en Nicara gua zal dan moeten leiden tot een eventuele directe Amerikaanse tussen komst om orde op zaken te kunnen stellen in heel Midden-Amerika. aldus de sandinisten die, zo gaan er geruch ten, wellicht zelf zullen proberen om het Hondurese leger met een bliksem actie te overmeesteren. Ultimatum De Industriebonden FNV en CNV en de Unie BLHP hebben maandag van de directie van het Ame rikaanse vorkheftruck-concern Hyster dat de binnengevallen troepen slechts Company geèist dat de collectieve ont- met lichte wapens zijn uitgerust, waar mee volgens hem nooit een leger kan worden verslagen, maar waarmee wel „terreur en angst kan worden gezaaid". Andere sandinistische leiders hebben inmiddels hun angst laten doorsche meren dat de anti-sandinisten de troe pen van Nicaragua naar de Hondurese grens willen trekken, waar zich dan wellicht een incident zou kunnen voor doen dat een inval van het Hondurese leger zou kunnen rechtvaardigen. En slagaanvraag voor 167 van de 540 werk nemers van de Nijmeegse Hyster- vestiging onmiddellijk wordt ingetrok ken en dat geen uitvoering wordt gege ven aan plannen om een groot deel van de Nijmeegse produktie over te bren gen naar de Schotse fabrieken van het concern. Worden de eisen niet voor vanmorgen 11.00 uur ingewilligd, dan volgt op korte termijn een kort geding tegen Hyster. Weersvooruitzichten voor woensdag t/m za terdag: Half - tot zwaar bewolkt en nu en dan buien. Middagteraperatuur ongeveer 10 graden. Deltagebied Hoog water Zondag presenteerden de sandinisten twee krijgsgevangenen die beweerden tot de anti-sandinistische FDN te be horen. Beiden bevestigden de sandinis tische versies inzake de gevechtshan delingen van de afgelopen twee weken. Pedro Sandino, een voormalig lid van de garde van oud-dictator Somoza, verklaarde in Honduras door onder anderen Amerikaanse instructeurs op de guerrilla-oorlog te zijn voorbereid. En Jose Najera, een Guatemaltese huurling, zei door de Hondurese inlich tingendienst te zijn gerecruteerd en van de Amerikaans^ geheime dienst CIA maandelijks duizend dollar te krij gen. Controle Volgens het Amerikaanse weekblad Time controleren CIA-agenten en ver tegenwoordigers van het Amerikaan se zuidelijke commando in Panama delen van de leiding van een alliantie van anti-sandinistische guerillastrij- ders, de FDN. Als coördinator treedt Een rug van hogeluchtdruk trekt thans over oris land naar het zuidoosten weg. Intussen is er een diepe depressie bij IJsland aangekomen, die zijp invloed geleidelijk naar ons land uitbreidt. De fronten daarvan komen vanmiddag bo ven Engeland aan, en naderen morgen nacht ons land. De dag begint met flin ke zonnige perioden, maar in de loop van de middag neemt de bewolking ge leidelijk weer toe. Het blijft echter waarschijnlijk tot de avond droog. De maximum temperatuur ligt vanmiddag rond de 8 a 9 graden. De wind die naar het zuidwesten draait, neemt toe tot matig of vrij krachtig en vanavond mo gelijk tot krachtig. Door de bewolking die vanavond boven ons land wordt verwacht, en door de toenemende wind zal het de komende nacht niet zo koud worden als de afgelopen nacht, de mini mum temperatuur zal rond de 4 graden liggen. Vooruitzichten voor woensdag, het front van de depressie trekt woens dag in de loop van de dag over ons lana Tiaar het oosten. Dit gaat gepaard mei vrij veel bewolking en mogelijk regen. De depressie zelf trekt intussen lang zaam van IJsland naar Schotland en lijkt daarbij in betekenis af te nemen. De middagtemperatuur ligt woensdag rond de 9 graden. De wind blijft uit zuidelijke richtingen waaien en is ma tig tot vrij krachtig. Nautisch bericht Wind: zuidwest tot zuid, toenemend 3 tot 4 Bft, later mogelijk 6 BJt: zicht: overwegend goed; temperatuur kust water: rond de 6 graden; afwijking wa terstanden: geen afwijking van beteke nis; maximum golfhoogte monding Scheldes: een halve tot één meter. ZON EN MAAN 30 maart zon op 07.21 maan op 22.21 onder 20.09 onder 08.27 HAARLEM De ingevoerde en nog op stapel staande bezuinigin gen zullen gehandicapten en ar beidsongeschikten onevenredig zwaar treffen. Zij lopen een nog grotere maatschappelijke achter stand op dan zij toch al hadden. Het gaat bovendien om willekeu rige bezuinigingsmaatregelen, waardoor een nogal onoverzichte lijke situatie ontstaat. De grens van het toelaatbare is nu wel gepasseerd. Dat is een hoofdconclusie uit de enquête, die de ANIB (bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten) onder zijn leden heeft gehouden. Een rapport over dit onderzoek naar de gevolgen van de overheids- en andere bezuinigings maatregelen is maandagmiddag aan premier Lubbers en staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) overhandigd. Morgen houdt de ANIB over dit onderwerp een de monstratief congres. Op de achtergrond de premier, die het rapport inkijkt, terwijl op de voor grond staatssecretaris Van der Reijden in gesprek is met de aanbieder van het rapport, de heer F. Pera, Bondspenningmeester van de ANIB (Algemene Nederlandse Invaliden Bond). Staande rechts de heer F. vanDeelen, direc teur ANIB. cm fc dL 29 mrt. Vlissingen 3.14 241 15.32 247 Terneuzen 336 260 15.54 270 Zierikzee 423 166 17.18 175 Hansweert 4.22 271 16.48 280 Wemeldlnge 5.08 197 17 27 201 Kreekrax 5.02 232 17.21 244 Brulnisse 5.35 196 17.57 212 woe. 30 mrt. Vlissingen 10.31 242 22.44 222 Terneuzen 11.04 253 23.18 232 Zierikzee 11.02 185 23.14 167 Hansweert 11.34 271 23.46 253 Wemeldinge 11.28 208 23.47 190 Kreekrak 11.43 239 24.00 217 Brulnisse 11.37 204 23.53 181 5 uur cm uur c m dL 29 mrt. Vlissingen 9.49 237 22.02— 218 Terneuzen 10.24 247 22.27 230 Zierikzee 10.23 184 22.33 163 Hansweert 10.50 266 23.01 249 Wemeldlnge 10.48 206 23.03 187 Kreekrak 11.03 237 23.16 214 Brulnisse 10.58 202 23.10 182 woe. 30 mrt. Vlissingen 3.57 249 16.14 247 Terneuzen 4 17 270 1636 271 Zierikzee 5.00 171 17.58 173 Hansweert 5.10 278 17.31 279 Wemeldinge 5.57 202 238 18.09 206 Kreekrak 5.50 18.03 243 Brulnisse 6.18 202 18.40 210 I ADVERTENTIE! op de Amerikaanse ambassadeur in Honduras. De regering Reagan is "sterk betrok ken' bij de alliantie, waarin leden zijr. opgenomen van de nationale garde var de verdreven dictator Somoza. aldus Tfrne De 'contra-revolutionaren' voe ren aanvallen uit op het grondgebied van Nicaragua. Time zegt uit bronner van de FDN te hebben vernomen dal een geheel Amerikaanse militaire er inlichtingenstaf de controle heeft ovei een van de dne commando's, die hel 'brein' zou zijn van de huidige guerilla campagne. „CIA en adviseurs van hel Pentagon in de beweging van opstan delingen respecteren nog steeds dc letter van de wet, op toewijzing var defensiegelden, maar niet meer dar dat", constateert Time. CONSUMENTEN BOND KRITISCH OVER SPAANPLAAT DEN HAAG (ANP) doe-het-zelf-zaken i Spaanplaat uit in het algemeen LONDEN - Binnen afzienbare tijd zal bij Madame Tussaud in Londen ènin Amsterdam een wassen beeld van Koningin Beatrix te zien zijn. Op het ogenblik legt beeldhouwer John Robinson de laatste hand aan het originele ivas-model, waarvan later de twee afgietsels gemaakt zullen worden. De kunstenaar is hier aan het werk in de studio van Madame Tussaud in Londen. in de woning tc gebruiken. Nog steeds OVEREENSTEMMING OVER CAO komt er te veel formaldehydegas vrij. Het keurmerk van KOMO blijkt bij de helft van de spaanplaten met dit stem pel bepaald geen waarborg te zijn voor een lage formaldehyde-afgifte. Dit stelt de Consumentenbond vast in het aprilnummer van zijn maandblad. De bond heeft bij 21 bouwmarkten en kleinere doe-het-zelf-wmkels spaan plaat gekocht en onderzocht op de uitwaseming van formaldehydegas. Dat is een stof die vrijkomt uit de lijm. waaruit spaanplaat onder meer be staat. Te veel formaldehydegas in de woning of op kantoor veroorzaakt branderige ogen, hoofdpijn en irritatie aan de ademhalingswegen. Bovendien wordt beweerd dat het kankerbevorde- rend werkt. De wetenschappelijke we reld is het hierover echter niet eens. De Consumentenbond heeft geconsta teerd dat 15 van de 21 spaanplaten niet voldoen aan de eisen van KOMO, een keuringsinstituut voor bouwmateria len. Telefoonstoring Het inkomende en uitgaande interlokale telefoon- en telexverkeer in Amsterdam-Noord is maandag geheel lamgelegd door be schadiging van een groot aantal tele foonkabels bij het centraal station. Volgens een woordvoerder van het telefoondistrict Amsterdam is de sto ring ontstaan doordat een damwand dwars door een pakket' kabels werd geheid- Armeniër veroordeeld - Het ge rechtshof in Den Haag heeft maandag in hoger beroep de 22-jarige Armeniër B E. uit Istanboel wegens poging tot moord op de Turkse consul-generaal in Rotterdam veroordeeld tot vijf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal bij het hof had eerder acht jaar celstraf geëist. De Rotterdamse rechtbank had verdachte in eerste instantie zes jaar gevangenisstraf opgelegd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Maandag Is overeen stemming bereikt over een cao voor het bankwezen (ongeveer 100.000 werknemers). De prijscompensatie wordt gedeeltelijk in werkgelegen heid omgezet, gedeeltelijk uitbetaald. Er komen maatreregelen voor jeugd werkgelegenheid. Het aantal werkne mers zal dit jaar niet met 3700 dalen Vervoersverbod varkens in Limburg en Noord-Brabant DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij heeft met ingang van 28 maart 1983 in Noord-Brabant en Limburg een ver voersverbod voor varkens ingesteld. Dit om een verdere uitbreiding van varkenspest te voorkomen. Dit heeft het ministerie van landbouw maan dag bekendgemaakt. Het verbod geldt niet voor het vervoer van slachtvarkens (minimaal 85 kg) naar een slachtplaats binnen het inge sloten gebied. Doorvoer uit andere provincies van varkens, bestemd voor de export, is uitsluitend toegestaan via de snelweg Rotterdam-Breda- Antwerpen (E-10). Tevens zijn in het gehele land varkensmarkten, keurin gen, tentoonstellingen enzovoorts ver boden. (door natuurlijk verloop), maar met 2500. De vakbeweging zegt over dit resultaat „redelijk tevreden" te zijn. In beginsel zal een tweejarig contract worden gesloten; van 1 januari 1983 tot 1 januari 1985. De werknemers krijgen uit de prijscompensatie negen rooster- vrije dagen extra in die twee jaar: drie dit jaar en nog zes volgend jaar. Per 1 juli 1983 en per 1 januari 1984 krijgen ze bovendien een loonsverhoging van tel kens een half procent. Er is een zogenoemd jeugdwerkplan opgesteld. Dat geldt voor 2500 jonge ren, die in deeltijd (gemiddeld 20 uur per week) zullen worden aangesteld voor onbepaalde tijd. Ook is een ak koord bereikt over een leerlingenstel- NCW NIET OPTIMISTISCH (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) verwacht dat de economische opleving waarvan de eerste tekenen thans merkbaar zijn, slechts gering en van beperkte duur zal zijn. De alge meen-secretaris van het NCW, drs. J. K. Bout, ontleent dat aan peilingen die het verbond in het buitenland bij collega-organisaties heeft gedaan. Het NCW blijft daarom vasthouden aan zijn pleidooi voor verdere beteuge ling van de overheidsuitgaven en van de uitgaven van de sociale uitkeringen. Daarom zal het ook nodig zijn de verwachte tegenvallers van een kleine drie miljard gulden, die zich m de staatsfinanciën thans aftekenen, teniet te doen door verdere beperking van de uitgaven. Het verbond denkt daarbij in de eerste plaats aan beperking van de sociale uitkeringen. De ombuigingen zouden eventueel ruimte kunnen geven voor een kleine extra stimulering van de Nederlandse economie door een be drag van om en nabij een miljard gulden te steken in gerichte overheids investeringen. Daarbij wordt gedacht aan de aanleg en het onderhoud van wegen. Daarvan zou een kleine stimu lering van het bedrijfsleven te verwach ten zijn. CNV-leden steeds minder bereid in te leveren (Slot van pagina 1) pakt, dan zijn het de trendvolgers, gevolgd door de kinderbijslag en de premieverschuiving", zei Van der Meu- len. Uit een onderzoek, verricht door het CNV, is gebleken dat de ondernemings raden nog niet beschikken over vol doende instrumenten om de werkgele genheidssituatie in de eigen onderne ming te beinvloeden. Ondernemingsra den hebben behoefte aan duidelijkheid van de kant van de vakbeweging. De vakbeweging zal de grote lijnen moe ten aangeven, terwijl de onderne mingsraad een nadere invulling voor zijn rekening neemt, zo blijkt uit het onderzoek. Tot op dit moment fungeert in werkge- legenheidszaken de ondernemingsraad als een soort bezemwagen, waarin alle bedrijfsongelukken terechtkomen. Het CNV wil, dat nu jaarlijks aan de onder nemingsraad een beleidsplan over de werkgelegenheid wordt voorgelegd. De resultaten van de studie zullen volgens het CNV kunnen worden gebruikt by het cao-overleg. Kaderleden van de Industriebond FNV en de Unie BLHP hebben maan dag de voorstellen van Philips met betrekking tot de arbeidsduurverkor ting van de hand gewezen. Philips is bereid de arbeidsduur op jaarbasis met vijf procent te verkorten tot ge middeld 38 uur per week. In de prak tijk vindt Philips dat er langer ge werkt moet worden in drukke perio den en korter als er minder aanbod van werk is. De werknemersorganisa ties voelen daar niet veel voor. sel, waarin 500 jongeren op een zoge noemde leer- en arbeidsovereenkomst worden aangesteld. Voor hen is werk gelegenheid in volledige dienst dan gegarandeerd. De bestaande bepalingen over de open stelling van banken op zaterdagen worden gehandhaafd. Wie op zaterdag werkt zal een toeslag op het loon van 50 procent krijgen. De verdere problemen, die zijn verbonden aan deze openstel lingskwestie worden in een speciale commissie uitgewerkt. Er zal dus geen algemene openstelling op zaterdagen komen. Vakantiegeld Het' vakantiegeld blijft op 8 procent staan, zoals tot dusver. Mocht de rege ring op dit of een ander punt ingrijpen dan- zo is afgesproken- moeten de onderhandelingen over het totale pak ket opnieuw beginnen. De Diensten bond FNV heeft laten weten .redelijk tevreden" te zijn over het resultaat, gezien de moeite die het heeft gekost en over de betrekkelijke werkgelegen- heidswinst die kan worden verkregen. ADDIS ABEBA (DPA/UPI/ANP) De Ethiopische regering heeft maandag ten stelligste tegengesproken dat voedselhulp uit het westen wordt ge bruikt voor het leger of voor afbeta ling van Sowjet-wapenleveranties. Een regeringswoordvoerder noemde in Addis Abeba het bericht in het Londense zondagsblad 'Sunday Ti mes' over misbruik volledig onge grond, vals en verzonnen. Het bericht maakt volgens de woord voerder deel uit van een zorgvuldig voorbereide campagne om de commis sie die de hulpverlening coördineert in diskrediet te brengen Wat er gebeurt met de voedselgiften wordt door verte genwoordigers van de donorlanden zorgvuldig in de gaten gehouden, zo zei hij. Het CDA-Tweede-Kamerlid Gualthe- rie Van Weezei wil van de Nederlandse regering vernemen wat er waar is van de berichten dat maar een klein deel van de EG-voedselhulp aan Ethiopië aan de hongerende bevolking ten goe de komt. Minister Schoo van ontwikke lingssamenwerking zal, volgens Van Weezei, de Europese commissie hier over om opheldering moeten vragen en hangende de uitslag hiervan verzoeken dat de besluitvorming over hernieuwde voedselhulp aan Ethiopië wordt opge schort. In Brussel zwijgt men m alle talen over de berichten Voedselzendingen De Stichting Mens in Nood zal op korte termijn voedselzendingen naar Noord-Ethiopië verzorgen. In Noord- Ethiopie worden drie miljucu mcuscu bedreigd door hongersnood. De stichting zal voor 150.000 gulden aan graanprodukten en melkpoeder verzenden alsmede dekens en kleding voor vluchtelingen. Dat heeft de Stich ting Mensen in Nood maandagavond meegedeeld Terre des Hommes Nederland zal in, Addis Abeba dertig ton faffa, hoog waardig proteinerijk kindervoedsel dat gemaakt wordt uit Afrikaans gewas, aankopen en verzenden naar de stad Adigrat in het noorden van de provin cie Tigre. Terre des Hommes heeft voorlopig 50.000 gulden beschikbaar gesteld. Bei de organisaties verklaren met klem dat de verzending via betrouwbare kana len zal verlopen en dat de kerken zorg zullen dragen voor de verdeling van de goederen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw,(. Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven. 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3