Uitstel zuiveringswerken biedt nauwelijks soelaas TATOUAGE WO) W Steun plan KMS-directie hoort- zietJ* Een Christuskop, zeilschip of zo maar een bloemetje? Geen boedelkrediet voor reparatie en offshore van RDM RAPPORT PRO VINCIALE WERKGROEP 'Lozingseisen aan situatie ontvangende water aanpassen' DINSDAG 29 MAART 1983 PZC/ provincie 11 GOES - Het vertragen van de uitvoering van zuiveringstech- nische werken biedt slechts een gering voordeel. Zeker is dat bij temporisering diverse nadelige milieuhygiënische si tuaties langer blijven bestaan. Dit blijkt uit het - nog vertrou welijke - rapport 'temporise ring uitvoering zuiverings- technische werken'. Het gerin ge financiële voordeel van ver tragen komt door: de huidige bouwmarkt (lage aanbeste dingssommen), de huidige lage rente, de onzekerheid over de stijging van de kostprijzen, de waarschijnlijk sterke stijging van de rijksheffing en de naar verhouding geringe afvlakken de werking van temporisering. Het rapport is opgesteld door een werk groep, met vertegenwoordigers van de Zeeuwse waterschapsbond, technologi sche dienst waterschappen, vereniging Nederlandse gemeenten, provinciale waterstaat en provinciale griffie. In het kader van de studie zijn drie varianten onderzocht: de huidige toestand; 1990 als einddatum sanering; 1995 als eind datum sanering. Er is alleen gekeken naar de zuiveringstechnische werken die de 7 waterschappen moeten uitvoe ren. De gevolgen van een gelijktijdige vertraging van de uitvoering van werken ter verbetering van de rioolstel sels van de gemeenten is voorshands buiten beschouwing gelaten. Om de financiële gevolgen zichtbaar te maken, zijn kostenramingen gemaakt voor de diverse nog te maken zuive ringswerken. Dit betekent dat er be paalde aannames gedaan moesten wor den en daarom zijn foutenmarges iri de kostenberekeningen opgenomen. Als gevolg van de economische recessie zijn er lage aanbestedingen bij inschrijvin- van de investeringskosten. Voor alle gen. Omdat deze situatie waarschijn- kostenramingen in dezelfde bereke- lijk van tijdelijke aard is, is hiermee ningsmethode genomen. De werkgroep geen rekening gehouden bij het ramebn stelt vast dat voor de meeste water- GOES - De eisen voor het lozen van afvalwater moeten zijn aangepast aan de situatie van het ontvangende water. Regionalisatie is daarom noodzake lijk. Dit stelde het algemeen bestuur van de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen maandag middag tijdens een vergadering in Goes. Overigens is het bestuur van me ning dat de lozingsheffing van het rijk op een en ander niet van toepassing dient te zijn. De meningen over de te vormen eisen, lopen bij de betrokken instellingen nogal uiteen. De discussie is nog in volle gang. Het resultaat hier van moet uiteindelijk worden vastge legd in het waterkwaliteitsplan Zuidelijk Deltabekken. De effluenteisen rond lozing op de Wes- terschelde hebben de laatste tijd'be hoorlijk wat stof doen opwaaien, onder meer door een notitie van professor P. Fohr van de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Deze stelde dat de eisen, waaraan de Zeeuwse waterschappen bij het lozen van gezuiverd afvalwater op de Westerschelde moeten gaan vol doen, veel te hoog gesteld zijn. Voor wat betreft bijvoorbeeld de zogenaamde zuurstofverbindende stoffen zou vol gens hem een versoepeling op zijn plaats zijn. Directeur ir K. Slijkhuis ver telde maandag het niet op alle punten met Fohr eens te zijn. Een verminde ring van de lozing van de zuurstofver bindende stoffen achtte hij zeker ge wenst. Dat gaat niet op voor stikstof. Daarvoor wil de directeur minder vèr gaan met het bijstellen van de eisen. Voorzitter G. J. de Jager somde een aantal argumenten op voor aanpassing van de situatie aan het ontvangende water. Zo is volgens hem het zelfreini gend vermogen van de Westerschelde groot, in vergelijking met bijvoorbeeld het Usselmeer. Ook ziet hij - vanuit mi lieu-oogpunt weinig in een vergrote zui vering. „Onze bijdrage sorteert nauwe lijks effect, als anderen ongezuiverd lo zen", meende De Jager. Daarmee doel de de voorzitter op Belgische bedrijven, die op de Westerschelde lozen. Voorts stipte hij de kapitaallasten van de wa terschappen en de heffingen in Zeeland aan, die momenteel het hoogst in Ne derland zijn. Over subsidie van het rijk maakte De Jager zich weinig illusies. „In feite beta len wij mee aan dure installaties zoals in Rotterdam", zei hij. „De minister overweegt de heffingen drastisch te ver hogen omdat het rijksheffmgenfonds niet voldoende inhoudt aan alle subsi dieverplichtingen te voldoen". De Ja ger was in hoge mate over deze zaak geergerd. „We zitten in dezeTegio toch al aan de top". Wel zag de voorzitter mogelijkheden voor de rijksoverheid om iets aan de hoge heffingen te doen. Behalve de verlaging van de effluentei sen, noemde hij het bijschrijven van rente van de bedragen in het rijksheffm genfonds. De Jager: „Dat betekent dat geen verhoging van deze heffing nodig zal zijn". schappen vertraging van te maken zui veringstechnische werken nauwelijks een afvlakkende werking heeft in de kostenontwikkeling de top van de curve van de kostenont- wikkeling ligt slechts op een weinig la ger niveau; er is grotendeels sprake van een ver schuiving van de top in de tijd; het ver loop van de kostenontwikkeling in de temporiseringsvarianten is veelal slechts in geringe mate regelmatiger. De onregelmatigheid in de kostenont wikkeling kan bij de vertaling daarvan in een verloop van de heffingsniveaus grotendeels teniet gedaan worden, door vorming van een reservefonds en/of ver vroegd afschrijven, concludeert de werkgroep. Vanwege de langere be schikbare periode kunnen daarmee bij de temporiseringsvariant 1995, uit oog punt van een geleidelijk doch niet te snel oplopen van de heffingsniveaus, de aantrekkelijkste resultaten worden be haald. Echter ook bij uitvoering van de huidige situatie (O-variant) kan reserve ren en'of vervroegd afschrijven van be tekenis zijn. Vergadering Het rapport werd maandag uitvoerig besproken tijdens een in Goes gehou den vergadering van de technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen. Over het toepassen van de aanbevelin gen in het rapport liepen de zienswijzen uiteen. Voorzitter G. J. de Jager kwam tot de volgende slotsom: in relatie tot de milieu-aspecten zijn de financiële baten van een mogelijke temporisering niet zodanig dat daadwerkelijk tot tem porisering moet worden overgegaan. Wel dient ruimte geboden te worden tot verschuiving in de tijd, als er aanwijs bare oorzaken zijn, die zulk uitstel wet tigen. Dit kunnen technische redenen zijn, maar ook bijvoorbeeld een onder zoek in hoeverre bedrijven zelf gaan zui veren. Het is van groot belang alvorens miljoenen guldens te investeren, dat over dit soort zaken zekerheid bestaat. De conclusie van de technologische dienst zal onder aandacht worden ge bracht van gedeputeerde staten. DEN HAAG De regering staat er op dat de bewindvoerders van het RSV- concern in ontbinding de afdelingen scheepsreparatie en off-shore van de Rotterdamse RDM-werf loskoppelen van de 'gezonde' bedrijfsonderdelen, de marinebouw, de algemene werktui gen en zware apparatenbouw. De ge zonde onderdelen kunnen rekenen op voortzetting van overheidssteun krachtens het boedelkrediet. De repa- ratiewerf en de off-shore zullen niet langer aanspraak kunnen maken op het boedelkrediet voor RDM. Minister Ruding van financiën zei maandag tijdens de commissieverga dering in de kamer dat de splitsing van RDM vóór 1 april zijn beslag zal moe ten krijgen. Maandag na afloop van het debat is de regering het overleg met de bewindvoerders over ontbinding van RDM begonnen. Als stok achter de deur zal zij daarbij het argument han teren dat uitblijven van de splitsing de minister van economische zaken ertoe noopt RDM in april totaal af te snijden van krediet. Een motie Van der Hek (pvda) om af te zien van de 'fatale datum' van 1 april en voorlopig nog krediet te fourneren GMV: inkrimping scheepsnieuwbouw 'nekslag' Schelde GOES - De landelijke beroepskring metaalindustrie en elektronische in dustrie van het Gereformeerd Maat schappelijk Verbond (GMV) heeft over de jongste ontwikkelingen bij de KMS vergaderd. Uit de besprekingen kwam de conclusie naar voren, dat het verder inkrimpen van de scheepsnieuwbouw de nekslag voor het KMS-bedrijf zou worden. De vergadering trok de volgende conclu sies: het bedrijf zo snel mogelijk uit de sur séance-situatie halen. zo snel mogelijk overgaan tot verzelf standiging van het KMS-bedrijf. de vijf poten van het bedrijf in stand houden. De bouw van nieuwe fregatten naar voren halen. ONTSLAG VOOR 57 WERKNEMERS RSVM GEVRAAGD VLISSINGEN - De directie van Rijn- Schelde Verolme Montage (RSVM) in Vlissingen (een dochter van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde) heeft bij het gewestelijk arbeidsbu reau een ontslagaanvraag ingediend voor 57 werknemers. Die ontslagaanvraag vloeit voort uit het reorganisatieplan dat de directie van RSVM heeft gemaakt. Volgens dat plan zullen 70 van de ongeveer 500 ar beidsplaatsen bij RSVM op korte ter mijn moeten komen te vervallen. Be drijfsdirecteur L. S. Bouman van RSVM zei maandagavond dat dertien banen middels natuurlijk verloop en overplaatsingen zullen verdwijnen. voor het gehele bedrijf, werd verwor pen met 13 tegen 11 stemmen. Voor de motie stemden de PvdA, D'66, PPR en CPN. Met dezelfde stemverhouding werd een motie Van der Hek'Moor (pvda) ver worpen om de off-shore activiteiten van RDM te behouden in een 'redelijk te achten omvang'. Miniholding Met algemene stemmen werd een mo tie Engwirda (d'66) aangenomen waar in een veto wordt uitgesproken over eventuele pogingen van de raad van bestur dan wel de raad van commissa rissen van RSV om te streven naar een nieuwe 'mini-houdstermaatschappij' van de te verzelfstandigen RSV- onderdelen. Minister Ruding zit op dezelfde lijn als de kamer. Iets anders is dat op den duur gestreefd kan worden naar samenwerkingsafspraken om de doelmatigheid te bevorderen, aldus de bewindsman. De regering zal zich onthouden van bemoeienis met de eventuele over dracht van de scheepsreparatie- afdeling van RDM aan derden. Dat is een zaak van de bewindvoerders, aldus minister Ruding. Dat de staat zal afzien van het hypothecair beslag op de scheepsreparatiewerf van RDM via de Nationale Investeringsbank (NIB) valt niet te verwachten. Minis ter Ruding is slechts bereid iets derge lijks te overwegen bij 'levensvatbare' bedrijfsonderdelen. Tijdens een demonstratieve bijeenkomst besloot het personeel van Stork KAB in .Hengelo maandagmorgen het bedrijf voor een dag bezet te houden. RSV HENGELO I)e twaalfhonderd werk nemers van Stork KAB in Hengelo hebben maandag tot vier uur 's mid dags hun bedrijf bezet gehouden, als demonstratieve actie om de aandacht van politiek Den Haag te vestigen op de problemen bij Stork. De kamercom missies voor economische en sociale zaken bespraken maandag de moei lijkheden van het RSV-concern. De vakbonden vinden dat tot nu toe on voldoende aandacht is geschonken aan de problematiek van Stork KAB en vrezen dat hierdoor de concentratie van de zware ketelbouw in direct ge vaar is. Niet alleen Stork KAB dreigt dan als zelfstandig bedrijf ten onder te gaan. ook ae werkmaauiciiappyen van oiork in Hengelo, wat een verlies van 3300 ar beidsplaatsen zou betekenen Concen tratie van de ketelbouw in Hengelo zal betekenen dat De Schelde in Vlissingen die activiteiten moet inkrimpen, De bezetting van het bedrijf is, volgens de vakbonden, zonder incidenten verlo pen. Er werd zoveel mogelijk normaal doorgewerkt, maar wel in een gespan nen sfeer. De personeelsleden zijn, al dus districtsbestuurder H. Beenhakker van de Industriebond FNV. 'witheet' over de voortdurende onzekerheid over het voortbestaan van de onderneming. De sfeer is zo geladen, dat de roep om hardere acties steeds meer wordt ge hoord. „Men is bereid tot het uiterste te gaan", zo menen de vakbonden. (Slot van pagina 1) voering zijn, de één miljoen van het kabinet een te zuinig minimum-niveau is. Bovendien wordt de prijs per fregat duurder dan bij een grotere minimum capaciteit. aldus De Schelde. Ruding gaf dat laatste toe. De bewindsman stelt dat ook bij de één miljoen manuur de continuïteit van de KMS gewaar borgd is; de KMS zélf vreest dat de continuiteit op de middellange termijn in gevaar is. De bewindsman kon niet exact onder bouwen hoe het kabinet op de door de befaamde 'projectgroep' aangedragen eén-miljoen-grens is gekomen. Volgens hem is een en ander gebaseerd op de Nederlandse marine-opdrachten. Ex portmogelijkheden achtte hij gering, hoewel ook Ruding net al de grote partijen vindt dat de KMS op de exportmarkt aktief moet kunnen blij ven. Het dichtstbij lijken orders uit Marokko, hoewel een en ander nog geenszins zeker is. in dat geval zal het M-fregatten-program weer wat ver traagd worden, iets dat het ministerie van defensie niet slechts zal uitkomen. Ruding verklaarde zich bereid om de door de KMS-top aangedragen cijfer matige onderbouwing te bekijken en de Kamer over zjn bevindingen te rapporteren. Daarmee zit er een mi nieme 'opening' in het standpunt van het kabinet dat een vrij eensgezinde Kamer tegenover zich weet, die bo vendien -afhankelijk van de argumen tatie van de regering- op ieder ge schikt moment de motie-Van der Doef kan aanvaarden waarin de 1,235 mil joen manuren -zoals gezegd- zijn afge grendeld. Ruding etaleerde maandag zijn grote twijfels over de vraag of de RSV- gieterij in Middelburg levensvatbaar is. Van der Doef met name wees op het feit dat Ruding bij z'n argumentatie bleef vasthouden aan de oude ideëen die het kabinet al koesterde voordat er een ingrijpend overlevingsplan -met forse ontslagen- op tafel kwam. Van Iersel (CDA) meldde dat voor zover hij dat wist ook de bewindvoerders akkoord gaan met de onderbrenging van de gieterij bij de KMS-groep. Ruding ken de die informatie niet maar hij wilde één en ander bij z'n overwegingen betrekken. Overigens pleitte ook Ja- cobse er voor de afgeslankte gieterij en een volwaardig RSV-Montage bij de KMS-groep onder te brengen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid liet zich positief uit over de kansen voor de bedrfjfsschool van de Schelde. Hij zal er, zei hij, alles aan doen om deze school te behouden. Waarschijnlijk is dat de bedrijfsschool in een stichting zal worden ondergebracht; de leer- arbeidsovereenkomst voor de leerlin gen zal echter in een pure leerovereen komst veranderen, zodat zij hun loon zullen verliezen. De RSV-bewindvoerders zijn maan dag nog niet met hun 'totaalplan' naar buiten gekomen, hoewel het wél op korte termijn te verwachten is. De bewindvoerders concenteren zich de ze week overigens op de situatie bij RDM. In hun planning moeten er in de week van 15 tot 22 april spijkers met koppen geslagen waar het de KMS betreft. Dat komt overeen met de woorden van minister Ruding die ver wacht dat de KMS in de loop van april uit de surseance van betaling kan worden gelicht. Cor Vlek aan het werk. De 53-jarige Cor Vlek is er zeker van: de lust van sommige mensen om zich te laten tatoeëren heeft alles te maken met het verhaal van Narcissus, die schone jongeling uit de Griekse mythologie, die verliefd werd op zijn eigen spiegelbeeld in het water. Daarom ook noemde Cor zijn tatouage- studio aan huis ,in zijn flat aan de Vlissingse Paul Krugerstraat 'studio Narcis', er vanuitgaande dat de mensen, die zich bij hem vervoegen, de bedoeling hebben hun lichaam met het aanbrengen van een ingeprikte illustratie op te sieren en zo mooier te lijken dan de schepping het heeft afgewerkt. Op ongeveer dezelfde lijn als het aan brengen van een tatouage liggen vol gens Cor ook het aankweken van een baard en anderssoortige jonge aan plant ter versiering van kin of ruimte tussen neus en lippen. En ook het hanteren van lipstick en nagellak door de dames kan naar zijn idee on der dezelfde noemer worden gevat. Met die stelling te verkondigen ver wijst Vies meteen het verhaal dat het woord 'tatouage' op Tahiti moet zijn ontstaan, naar Fabeltjesland, al wil hij niet uitsluiten, dat ook daar wel eens mensen moeten hebben geleefd, die ter verfraaiing van hun huid. geen armband droegen, maar die zelf inte kenden. Cor Vlek: een van de ongeveer hon derd lichaamsverfraaiers, die Neder land telt. Zijn ervaring berust niet op een paar weken praktijk. Hij kent de branche al vele jaren, heeft op alle mogelijke en onmogelijke plekken op de wereld zijn indrukken opge daan en die aan zijn eigen kijk op het tatouage-vak toegevoegd. In Califomiè moet er momenteel een rage woeden rond de uitvinding van een verfje, dat ook bij het baden niet zou loslaten. Aldus kan men gewa pend met een potje kleurstof en een kwastje, zichzelf plaatselijk versie ren. Bloemetje beu, een beetje alco hol er over en je ziet er niks meer van. Met een tatouage ligt dat anders. „Die is forever", zegt Cor, even over de grens pratend. „Goed, het kan er wel af. maar het blijft een brandwond zonder meer". Daarvoor verwijst de tatouage-specialist nog even naar een recentelijk uitgezonden tv-pro- gramma, waarin het wegwerken van een tatouage met behulp van laser stralen centraal stond. Hijzelf vindt het beter een slechte tatouage of een versiering waar men op uitgekeken is, door een andere creatie te laten overlappen. Laten weghalen geeft toch een vieze plek als eindresultaat. Of men zou zich de uitgave van veel geld willen getroosten door een plas tisch chirurg in de arm te nemen. En al die verhalen over het weghalen van tatouages met ezelinnenmelk? „Flauwekul, meneer!" Tot degenen die Cor Vlek consulte ren behoren veelal mannen. De wei nige vrouwen in zijn klantenkring la ten zich bij voorkeur ornamenteren met een hartje of bloemetje. Klein maar fijn. Tot de mannelijke klanten behoren ook de doe-het-zelvers, die hun eigen maar matig uit de verf ge komen probeersels laten verdoezelen door een er overheen aangebrachte professionele versiering. 'Bloedlink' noemt Cor die huisvlijt met brei- of stopnaald. Meestal komt daar gewo ne inkt aan te pas en dat is puur ver gif. Een Elvisfan, die de beeltenis van zijn idool aldus krakkemikkig met de naald die anders voor het stoppen van sokken wordt benut had aange bracht. kon Cor onlangs weer voor den volke toonbaar maken door El- vis keurig af te dekken met een artis tiek verantwoord roosje. Een bloemctjesmotief wordt ook nogal eens benut om namen van vroegere geliefden te camoufleren. Want als de relatie met zekere Ma- rietje of Sofietje is beëindigd wil men daar niet graag meer tot in eeu wigen dage mee worden geconfron teerd. Vlek Iaat zijn klanten niet graag over één nacht ijs gaan. Doorgaans wordt er vooraf eerst grondig over legd wat de wensen zijn en pas daar na komt het tot een definitieve af spraak. Dat leidt nog wel eens tot een wijziging in de 'bestelling'. Zo ging een jongeman die aanvankelijk binnen kwam om zich met een Chris tuskop te laten opsmukken, met een body-builder-creatie de deur uit. Van klanten die - door de drank bene veld- de tatouage-specialist opdra gen een royaal bemeten zeilschip op de arm te laten afineren, moet Cor het ook niet direct hebben. Want hij weet het uit ervaring: later komen ze nuchter en ontnuchterd terug om klaaglijke verhalen op te hangen dat het best een beetje minder fors had gekund. Het staat op een aan de wand tussen de vele voorbeelden van versieringen opgehangen briefje: er worden geen tatouages aangebracht op gezicht en handen. Vlek beschermt daarmee de klanten tegen zichzelf. Het verzoek van de man die zei 'zet m'n naam maar op mijn voorhoofd, dan weten ze meteen hoe ik heet' werd dan ook niet gehonoreerd. Ook het plaatsen van de leuze 'Schelde moet open blij ven' op het gezicht van een fervente KMS-werknemer zal nooit kunnen doorgaan- De mensen zouden er maar last mee kunnen krijgen. Het is", zegt Cor, „nu eenmaal een feit, dat mensen over het afgemeen nogal sterk afwijzend staan tegenover het getatoeëerd zijn. Ze vinden het ordinair, horend bij iemand die in de bak heeft geze ten en meer van dat soort dingen. En toch is het bekend dat koning Gus- tav of Olaf, ik weet niet previes wel ke Scandinavische vorst het was, zich heeft laten tatoeëren. Ik heb trouwens, toen ik bij een hotel receptie in Canada werkte, nog eens een belangrijk congres van medici meegemaakt. Daar zag ik een super- mooie vrouw met een zwaar decolleté zodat je aan de bovenkant van haar borsten een heel klein bloemetje kon zien. En je ziet het meer bij intellec tuele personen. Alleen: de tatouage is miskend. Zo ken ik ook nog een echtpaar uit de hoogste kringen. Die man en vrouw hebben allebei in de lies een vlindertje laten zetten. Als verfraaiing van him lichaam. Niet om dat aan anderen te laten zien, maar om als iets moois voor zichzelf te hou den". De voorbeelden aan de wand geven aan dat er een royale keus aan huid versieringen mogelijk is. Er zijn bloe- menmotieven in vele varianten, maar men kan ook overstag gaan voor een motorfiets of voor een havik. Eigen ontwerpen zijn eveneens uit voerbaar. De omvangrijkste creatie die Cor van 'studio Narcis' ooit heeft zien aanbrengen door een collega, een jongen van de kunstacademie in Califomiè, was een slang, die zich om een lichaam had gekronkeld en met het kopje bij het oor uit kwam. Een bewerkelijke zaak. dat wel. want het zetten van een tatouage, ter grootte van de omvang van een hand neemt al zo'n twee en een half uur in beslag. En het inkleuren kan nog wat extra tijd vergen. De pijn die bij het aanbrengen van een tatouage wordt veroorzaakt is te vergelijken met wat een injectienaald doet. De kosten van een tatouage hebben te maken met de kleuren die er worden ge bruikt. Er zijn ook uitvoeringen in full-colour mogelijk Cor Vlek kan zich leuk bezig houden in z'n studio. Er is regelmatige aan loop. Maar fortuinen vallen er- ook al begint er weer duidelijk een markt te komen- niet meer te verdie nen. „Die tijd is voorbij", zegt Cor. Jacques Cats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23