Wim van Hanegem ergert zich aan zijn medespelers Eric Heiden is alle records kwijt Ajax: met dank aan Van Kooten FEYENOORD NIET VERDER DAN 1-1 GEWELDDADIGHEDEN ROND DUEL PEC ZWOLLE-AJAX OEFENMEESTER BROM A CHTER HEK Opmerkelijk score verloop Weer bokser overleden SUPERSNELLE TIJDEN OP WONDERIJS VAN ALMA ATA PZC 1 met gemengde gevoelens aan zijn ver trek zal terugdenken door het harde maar slecht gerichte schot van Van Kooten met een voetreflex te stoppen. Achttien minuten na rust verwierf PEC Zwolle toch de voorsprong die het daarvoor in feite al ruimschoot had verdiend. De treffer kwam op naam van Van der Hengst, de onbetwiste ZWOLLE (GPD) Kees van Kooten is zaterdag avond weer een stukje van zijn in Deventer zo zorgvuldig opgebouwde image kwijtgeraakt. De massieve spits, die door de Eagles-fans op handen werd gedragen, heeft het bij de aanhang van PEC Zwolle voorlopig grondig verbruit. Nadat hij kort voor rust al een strafschop had gemist, verknoeide hij halverwege de tweede helft een unieke kans om Ajax definitief op de knieën te dwingen. Nu kregen de weinig imponerende Amsterdammers de gelegen heid alsnog overeind te krabbelen. En dat deden zij dank zij twee bevliegingen van Johan Cruijff dan ook prompt: 12. PEC Zwolle restte slechts de kater, en een stevige ook. Een mogelijkheid om Ajax onder de duim te houden, zoals zater dagavond het geval was, doet zich immers maar zelden voor. Bovendien zou de Zwolse ploeg via een overwinning z'n positie ten opzichte van de degrada tieplaatsen aanmerkelijk heb ben verbeterd. „Maar Amster dammers laten Amsterdam mers nu eenmaal kampioen worden, en zo houden wij de spanning er tenminste in", grapte Cor Brom als een boer die kiespijn heeft. Achter het hek De oefcnmeester van PEC, die in bete re tijden nog eens met Ajax landskam pioen werd, camoufleerde met die quasi-leuke opmerkingen zijn werkelijke gevoelens. Die had hij tij dens de wedstrijd al nadrukkelijk afgereageerd op scheidsrechter Ette- koven en diens vlaggende assistent Dolslra. Vlak na het tweede Amster damse doelpunt werden de niet- aflatende op- en aanmerkingen van Brom Ettekoven te gortig en dirigeer de hij de trainer achter het hek. „Ik heb alieen maar gezegd dat ie eens wat consequenter moest worden", liet- Brorfi zich na lang aandringen ontlok ken. Er waren inderdaad wat gevallen waarin Ettekoven Ajax het voordeel van de twijfel gunde, zoals by het tweede Amsterdamse doelpunt, waar tegen PEC massaal te hoop liep omdat Van Basten hinderlijk buitenspel zou hebben gestaan. Maar de staat van opwinding waarin Brom vanaf het be gin verkeerde, stond daarmee in geen enkele verhouding. Dat PEC Zwolle-Ajax het aanzien meer dan waard was voor de 14.000 toe schouwers (uitverkocht), was vooral te danken aan de provinciale equipe, die de Amsterdammers zonder schroom tegemoet trad. De verdediging van Ajax. die toch al gehandicapt was door de blessures van Ophof en Molby en de schorsing van Boeve. werd al snel tot overwerk gedwongen. Daarbij bleek eens te meer dat de weer van stal gehaalde Van Veen niet de aangewezen figuur is om rust in de defensie te brengen Tot overmaat van ramp veroorzaakte hij vijf minuten voor de pauze ook nog een strafschop door Van Kooten de doortocht te versperren. Schrijvers be wees echter andermaal dat Ajax straks uitblinker in de Zwolse ploeg. Hij kwam in het bezit van de bal na een op de Ajax-muur afgeketste vrije schop van Drost, zocht en vond in combinatie met Van Kooten de juiste opening en passeerde Schrijvers feilloos (1—0). Vanaf dat moment moest Ajax meer risico's nemen en dat resulteerde al direct in een uitgelezen kans voor Van Kooten die, in stelling gebracht door Van der Hengst en Hendriksen, echter oog in oog met Schrijvers jammerlijk faalde. Dat zoiets tegen een ploeg als Ajax, zelfs als die ver van de grote vorm verwijderd blijft, fataal kan zijn werd even later pijnlijk duidelijk. In een mum van tijd stelde de Amster damse formatie, waarin Van Veen inmiddels al het veld had geruimd, orde op zaken. Eerst zorgde Kieft na een inleiding van Cruijff en Olsen voor 1—1 en kort daarna ontsnapte Ajax definitief uit de greep van PEC Zwolle toen Cruijff met een droog schot raak mikte (1—2). „Een hele gelukkige overwinning", er kende Aad de Mos ruiterlijk. „We kwa men terecht met 1—0 achter, maar het tekent toch onze klasse dat we daarna in staat zijn ook een slechte wedstrijd nog in winst om te zetten" ZWOLLE (ANP) - De beer van De Meer redt Ajax weer. Piet Schrijvers schopt een strafschop van Kees van Kooten uit zijn doel. Zege Kortsjnoi BAD KISSINGEN (RTR) Viktor Kortsjnoi heeft zondag uit afgebroken stelling de eerste partij in de tweekamp tegen de Hongaar Lajos Portisch in de kwartfinales van het kandidatentoer nooi in Bad Kissingen gewonnen. De onder Zwitserse vlag spelende Kortsj noi veroverde in het eindspel twee pionnen ROTTERDAM (ANP) Sparta en Groningen zorgden voor een spectacu laire wedstrijd met een opmerkelijk scoreverloop Door Ronald Koeman en Erwin Koeman leidde Groningen voor rust binnen een tijdsbestek van drie minuten met 2-0. Sparta toonde zich echter zeer veerkrachtig en kwam in de laatste twee minuten van de eerste helft nog op 2-2 door treffers van Andriessen en Olde Riekerink strafschopiIn de eerste minuut van de tweede helft namen de Rotterdammers zowaar reeds een voorsprong. 3-2 door Heale Maar in de laatste minuut van de wedstrijd zorgde De Jonge nog voor de gelijkmaker 3-3. Foto: Sparta-aanvoerder Louis van Gaal rechtsi tn duel met Groninger Erwin Koeman UTRECHT (GPD) Wim van Hanegem trok zijn schouders op, zoog nog een extra dosis nicotine uit zijn sigaret en zuchtte: „Binnen vijf minuten zie je dat Gert Kruys en Ton de Kruyk om beurten de punt van de aanval zoeken. Desondanks laten Ivan Nielsen en Michel Valke alles na om het gevaar in te dammen. Dus vertel ik hen wat ze kunnen verwachten en wat we er tegen moeten doen. Na vijf keer ben ik maar opgehouden. Het hielp niets. Dan mag je blij zijn dat FC Utrecht maar een keer van die slechte organisatie heeft geprofiteerd en dat we er een 1—1 uitslepen". De oude meester, die twee seizoenen tussen het jonge Utrechtse spul heeft gelopen, kan zich mateloos ergeren aan het gebrek aan voetbalintellect bij zijn medespelers. „Als Ton de Kruyk door kwam, was Nielsen er wel, maar als Kruys op kwam, hield hij toch De Kruyk in de gaten. Die was op die momenten ver van het doel af, vol strekt ongevaarlijk. Ik begrijp niet dat je dat als voetballer niet ziet. Ik kan moeilijk uitgebreid gaan uitleggen hoe het komt dat ze er steeds naast zitten. Ik heb het vijf keer geprobeerd en ben toen maar opgehouden", aldus de Feyenoord-libero, die na de rust bin nen bleef. „Ik heb me ook suf moeten kletsen om ze van ons doel af te krijgen. Utrecht joeg via Kruys en Carbo op mij. Dat vind ik pnma. want als het goed is moeten er dan twee Feyenoorders vrij- lopen. Ik heb ze niet gezien. Ze liepen zich allemaal te verschuilen. Daardoor kon Utrecht ons onder druk houden". Een gegeven dat Gert Kruys enigszins betreurde. „Toen wij na vijf minuten ZWOLLE (ANP) Voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd PEC - Ajax in Zwolle is het zaterdagavond nogal onrustig geweest. In verband met on der meer openlijke geweldpleging, baldadigheid en vernieling verrichtte de politie zeker 29 arrestaties. Vier van de arrestanten supporters van Ajax zijn ingesloten en inmiddels aan de officier van justitie voorgelegd. Reeds maandag (vandaag) zullen drie van hen voor de rechter in Zwolle verschijnen. Het drietal mishandelde een aanhan ger van PEC vlak voor het begin van de wedstryd zo ernstig dat deze bewuste loos raakte en naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Hen wordt openlijke geweldpleging ten las te gelegd. De vierde Amsterdammer die is ingesloten is een 15-jange jongen die kaartjes stal uit de kassa van het PEC-stadion en die te koop aanbood. Zaterdagmiddag vroeg waren enkele groepen Ajax-supporters volgens de politie lastig in de binnenstad van Zwolle. Ze vernielden onder meer rui ten van een winkel. Tijdens de wed strijd in het uitverkochte PEC-stadlon had de mobiele eenheid de handen vol om te voorkomen dat Ajax-aanhangers 'doordrongen tot het vak met de PEC- suppporters Om hun doel te bereiken hadden de Amsterdammers daarvoor het hek vernield dat hen van de Zwolle naren scheidden Ook een stalen afdek- plaat aan de achterkant van de Ajax- tribune sneuvelde. Na het duel vlogen hier en daar PEC- en Ajax-supporters elkaar in de haren. Een jongen raakte hierbij gewond toen hij wegvluchtte voor een achter volgende groep. Hij moest worden behandeld in een ziekenhuis. Dat alle Ajax-supporters de trein naar hun woonplaats hebben gehaald is te danken aan de Zwolse politie. Die was zo vriendelijk de voetbalenthousiasten die gingen lopen met een ME-bus naar het NS-station te brengen. Om de wedstrijd zo ordelijk mogelijk te laten verlopen had de politie negentig men sen ingezet Bijstand had de Zwolse politie van aanhoudingseenheden van haar (Enschedese collega's en agenten te paard van de rijkspolitie Drie officieren van justitie en een rechter-commissaris woonden het voetbalduel bij om de zogenoemde snelrechtprocedure te kunnen toepas- CARACAS (SID) De bokssport heeft opnieuw een slachtoffer geëist. Antonio Guevara uit Vene zuela is zondag in een ziekenhuis in Caracas na een hersenoperatie overleden. De operatie was noodzakelijk, na dat Guevara in zijn laatste gevecht op 7 maart tegen Juan Resman van de Philippijnen knock out was gegaan. In eerste instantie hadden de behandelende artsen nog hoop. omdat een lichte verbetering in de toestand van de bokser was opge treden. Na transport naar een an der ziekenhuis traden nieuwe com plicaties op. die de dood van Gue vara tot gevolg hadden. op voorsprong kwamen door een doel punt van Jan Wouters, hadden we even voorzichtig moeten spelen. Nu konden we de stand maar zes minuten vasthouden. Omdat wij altijd op winst spelen, moesten we weer gaan jagen. Bij een achterstand had Feye- noord moeten komen en hadden wij de counter kunnen hanteren. Nu sloopten we onze krachten, maar iedereen hield het wel vol". FC Utrecht begon uitermate agressief De schoppartij van een week terug in Groningen was intern druk besproken. Vooral maandag was de discussie le vendig geweest, maar de wijze waarop Ton de Kruyk en Ton du Chatinier hun eerste acties uitvoerden, voorspelde weinig goeds. Charles Corver, met as sistentie van Henk Weerink en Joop Manuel damde de agressie via attent optreden in en was van alle problemen verlost toen Jan Wouters na vijf minu ten het gat naast Joop Hiele vond. Even beet Feyenoord terug via indivi duele acties van Pierre Vermeulen en Ruud Gullit. Het had inderdaad succes (1—1 door Jeliazkovi, maar er veran derde verder weinig in de taktiek. Rob de Wit Met de uitblinkende Wouters op het middenveld, deden Kruys en De Kruyk waar ze zin in hadden en aangezien de 19-jarige debutant Rob de Wit ievenals Wouters en Carbo afkortrstig van de afdelingsclub Utrecht, hofleverancier van de professionele naamgenoot) de zelfde inventiviteit aan de dag legde als de aan zijn knieband geopereerde Jan Monster vorig seizoen pleegde te doen. hield Utrecht de druk op de ketel. Dick Advocaat had er plezier in. „Om dat De Wit een bal kan vasthouden en Wouters, Kruys en Adelaar de lakens op het middenveld uitdeelden, kregen we in de verdediging alle tijd om onze posities te bepalen. De enige kans kregen ze via een door de muur van richting veranderde vrije trap van Jan van Deinsen en zet je daar onze mogelijkheden tegenover, dan zijn we er bekaaid afgekomen". ALMA ATA (ANP'SID) Eric Heiden is ook zijn twee laatste wereldrecords kwijtgeraakt. Op de hooglandbaan Medeo nabij Alma Ata slaagden de Sowjet-allrounders Igor Sjelezovski en Viktor Sjasjerin erin de wereldre cords op de 1500 meter en op punten te verbeteren. Sjasjerin kwam op de gro te vierkamp uit op een totaal van 161.500 punten. Heiden verwezenlijkte tijdens het wereldkampioenschap in Oslo het oude record van 162.973 pun ten. Daarbij moet worden aange merkt. dat hel Bislett-stadion een laaglandband is. Alma Ata beschikt over wonderijs en dat is de afgelopen twee dagen geble ken. Tijdens de interland de Sowjet Unie - Oost-Dujtsland werd in totaal dertien keer een wereldrecord verbe terd. Bij de dames zetten Christa Ro- thenburger en Natalja Petroesjeva de wedstryd naar hun hand. Rothenbur- ger dook als eerste vrouw ter wereld op de 500 meter onder de veertig seconde n-grens (39.69) en verbeterde eveneens het wereldrecord punten op de sprint vierkamp. dat reeds op haar naam stond, tot 161 120 punten Petroesjeva maakte zo mogelijk nog meer indruk met wereldrecords op de 1000 meter (1.19.31). de 1500 meter (2 04,04) en de kleine vierkamp (166.683). Het was een troost voor de vrouw die dit seizoen naast alle belangrijke internationale titels greep 35,57 Bij de heren was het recordfestival nog groter. Sprinter Pavel Pegov uit de Sowjet-Unie, ooit begonnen als allrounder, loonde binnen twee dagen aan, dat de Medeo-baan supersnel is. P'egov, 26 jaar, dook twee Keer onder het wereldrecord op de 500 meter van zijn landgenoot Jevgeni Koelikov. Vrijdag kwam hij tot 36.68 seconden, een dag later wes de klok op de fabelachtige tijd van 36,57 seconden. Gaetan Boucher raakte twee records, op de 1000 meter en op dc sprintvier kamp. kwijt aan de ontketende Pegov, die bij dc strijd om het wereldkam pioenschap in Helsinki als tweede w as geëindigd. P'egov liet 1.12.58 noteren. De tijden waren ruimschoots voldoen de om het puntentotaal van Boucher te overtreffen: 146.955 om 148.785. Viktor Sjasjerin en de jeugdige Igor Sjhelezovski beroofden Heiden van zijn laatste wereldrecords. Beide Russen verbeterden het wereldrecord op de 1500 meter, waarbij Sjeslezovski de snelste was: 15.54.26. Sjasjerin bleef evenwel niet met lege handen Op het superijs in de republiek Kazakhstan was zijn winnende rqeks tijden vol doende voor het wereldrecord grote vierkamp: 161.550 punten Bij ue junio ren liet Aleksander Limov mets heel van het uit 1977 daterende wereldre cord op de 1500 meter, dat eveneens op naam van Heiden stond Limov was mei 1 56.15 ruim drie seconden sneller dan de oude toptijd In de tw ee dager, van de schaatsmter- iandwedstrijd Sowjct-Ume - Oost- Duitsland op de Medeo-baan te Alma Ata werd in totaal dertien keer een wereldrecord verbeterd. Hedt over zicht ziet er als volgt uit (tussen haak jes het oude record" 500 meter dames Christa Rothenburger lODl) 39.69 <40.18 - Rothenburger). 1000 meter da mes Natalia Petroesjova tSov) 1.19,31 (1 20,81 - Petroesjova) 1500 meter da mes: Petroesjova 2.04,04 (2.05,39 - Pe troesjova). Sprintvierkamp dames: Ro thenburger 161 120 (162.275 - Rothen burger). Kleine vierkamp dames Pe troesjova 166.683 1168.271 - Enkel. 500 meter heren: Paved Pegov iSov) 36.68 (36.91 - Koelikov) 500 meter heren: Pegov 36,57 (36,68 - Pegov) 1000 meter heren Pegov 1.12,58 (1.13.39 - Boucher). 1500 meter heren: Victor Sjasjerin (Sovi 1.54,36 I 54.79 - Hei- der." 1500 meter heren Igor Sjelesovs- kl iSov) 1 54.26 11.54.36 - Sjasjenm 1500 meter junioren: Aleksander Limov (Sovi 1.56.15 1 59.46 - Heiden). Spnnt- vierkamp heren Pegov 146.955 (148 785 - Boucher). Grote vierkamp heren; Sjasjerin 161 550 (162.973 - Heiden). Supporter raakt 10-jarig meisje met pijltje UTRECHT (ANP) - Dc Utrechtse politie heeft zondag tijdens de voetbalwedstrijd Utrecht - Feij- enoord dit keer onder applaus van het publiek de 19-jarige A. M. aangehouden wegens poging tot zware mishandeling. De jon gen gooide een dartpijltje naar een tribune met Feijenoord- supporters. Het pijltje trof een tieryarig meisje vlak onder haar'oog Ze raakte niet ernstig gewond. De jongen, die nog negen pijltjes in zijn zak bleek te hebben, is opgesloten. Maandag (vandaag) wordt hij voorgeleid voor de officier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9