PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Massa Palestijnse meisjes vergiftigd Vrouw neemt kinderen mee in de dood PZC Kritiek op plan Reagan voor super-ruimtewapen Oogkliniek gekraakt Lipizzaner ten onder aan virus RAADSEL OP JORDAANOEVER TRA GEDIE BIJ RILLAND vandaag KANS OP CONFLICT GROTER MODE SHOW Madame Couture ROMERO HERDACHT Ijskoud Nog koud Veel bewolking en af en toe regen, later op de dag enkele maartse buien. Middagtemperatuur omstreeks 6 gra den. Matige wind, eerst noordooste lijk, later draaiend naar noordwest. 226e jaargang no. 73 Maandag 28 maart 1983 Donderdag 7-Vrijdag 8 en Zaterdag 9 April IN DE VEILINGHAL GOES AMSTERDAM (GPD) Een groep krakers heeft zondag middag vier leegstaande verdiepingen bezet van de voor malige oogheelkundige kliniek op het terrein van het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis. De directie van het academische ziekenhuis heeft tegen vijf uur de elektriciteit van gebouw 19 afgesloten om „niet gratis stroom te leveren aan de krakers". Als gevolg hiervan kan het centrum voor sterilisatie op de benedenverdieping van het bezette gebouw niet langer functioneren. Medisch- directrice mevrouw Jager-van der Kam heeft een aanklacht ingediend wegens lokaal- of erfvredebreuk. Vandaag zal de officier van justitie in Amsterdam hierover een beslissing nemen. De oogheelkundige kliniek is in september 1982 verhuisd naar het nieuwe Academisch Medisch Centrum in de Bijlmermeer. Volgens de krakers is er geen tijdelijke bestemming gegeven aan de gebouwen van het Wilhelmina Gasthuis. Ook de toekomstige bestemming is niet duide lijk. Door middel van een zogenaamde stedelijke kraakac- tie, waaraan ongeveer 100 mensen hebben deelgenomen, willen de krakers naar zij zeggen een eind maken aan de „prestige- en belangstrijd over het ziekenhuisterrein". De krakers zeggen dat de buurt hier geen groot psychia trisch ziekenhuis wil hebben. JENIN/JERUZALEM (REUTER/AFP) Een massale vergifti ging van enige honderden Palestijnse meisjes heeft de autoritei ten in het door Israël bezette gebied van de westelijke Jordaanoever in het weekeinde voor een compleet raadsel gesteld. In totaal werden vanaf vrijdag 317 meisjes van vijf scholen in Jenin en omgeving naar een ziekenhuis gebracht met klachten over duizeligheid, hoofdpijn en brandende ogen, zei het hoofd gezondheidsdienst, Yitzhak Seveg. Toen hij zondag deze officiële balans dat de vergiftigingen zich hadden voor- opmaakte, bevonden er zich nog meisjes in ziekenhuizen in bezet gebied of in Israël zelf. maar wist men nog steeds niet welke soort gif werd ge bruikt en door wie en hoe het werd toegediend. "Vele meisjes bleken het slachtoffer van massahysterie, maar de meesten hunner hadden te lijden van een onbekend gif, dat zij hadden ingea demd", zo zei hij. Vrijdag waren al 63 meisjes uit het dorp Araban bij Jenin 'licht of minder ern stig' aangedaan naar ziekenhuizen ge bracht, terwijl hij de zaterdag en zon dag binnengebrachte gevallen 'licht' noemde. Naar hij zei, 'zouden de vergiftigingen kunnen zijn veroorzaakt door Pale stijnse terroristen en andere vijandige krachten, daar het persbureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO al donderdagavond had gemeld gedaan, terwijl de aandoeningen pas de volgende dag, vrijdag, begonnen te openbaren'. "Belangrijk is ook, dat de vergiftigin gen zich alleen op meisjesscholen voor deden. Op jongensscholen in Jenin werden pamfletten gevonden, waarin de leer lingen werd gevraagd anti-Israëlische manifestaties houden. "Als dat niet gebeurt, staat jullie hetzelfde te wach ten als de meisjes", zo luidden de pamfletten. Deze pamfletten zei de Israëlische militaire gouverneur van Jenin zondag als bewijs te zien dat 'de staat Israël vijandige elementen' ver antwoordelijk zijn voor de vergiftiging Voor Jenin en omgeving was zondag ochtend een uitgaansverbod afgekon digd na een protestbetoging van fami lieleden van getroffen meisjes. Israëli sche militairen schoten in de lucht om betogers te verspreiden die leuzen riepen over misdadige vergiftigingen, zo werd uit Palestijnse kringen verno men. Man gedood door politiekogel tie naar de woning van het slachtoffer aan de Willem Manslaan in Maassluis MAASSLUIS (ANP) De 33-jarige N. W. M. van Es uit Maassluis is vrijdag avond door politiekogels om het leven gekomen. Een woordvoerder van de politie Maassluis heeft dit in de nacht van vrijdag op zaterdag meegedeeld. Hoewel een politieman op zijn benen schoot omdat de man hem met een mes bedreigde, bleken de kogels fa taal. Volgens de woordvoerder was de poli- getrokken na een melding dat de man „zijn huis kort en klein sloeg en met een mes liep te zwaaien" De daar aangekomen politiemensen werden door de man volgens de woordvoer der geen onbekende van de politie met een mes bedreigd, waarop na herhaalde waarschuwingen een waar schuwingsschot werd gelost. Toen de man daarop dreigend met het mes op de politiemensen af liep. vuurde een agent een aantal op de benen gerichte schoten af. De man werd echter dode lijk getroffen. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. LONDEN (GPDl - Het militaire regime van Ethiopië misbruikt de voedselhulp die door de EG-Ianden wordt gestuurd ten behoeve van de bevolking van het door droogte geteisterde noorden van het land. Die beschuldiging wordt geuit door de Britse zondagskrant The Sunday Times. Volgens de krant bereikt een groot deel van het voedsel nimmer de slachtoffers van de droogte. Veel ervan wordt gebruikt door het Ethiopische leger, en een ander deel van de voedselhulp gaat naar de Sowjet-Unie, bij wijze van beta ling voor de wapens die de Russen het land leveren. In door Eritrese guerillastnjders veroverde Ethiopische legerbases zijn, aldus Britse getuigenverkla ringen, grote hoeveelheden plantaardige olie en meel gevon den die door de EG als hulp naar het land waren gestuurd. Ook ton nen graan hebben nooit de plaats van bestemming bereikt. Het blad citeert een hoge regeringsfunctio naris die kort geleden uit Ethiopië is gevlucht, alsmede hulpverleners in het betrokken gebied. Graan- zendingen van de Europese Ge meenschap worden geregeld van een nieuw etiket voorzien en wor den geladen op Russisch'schepen die naar havens in de SowjetrUnie vertrekken. RILLAND-BATH - Bij de Kreekraksluizen heeft zich tussen af gelopen vrijdagmiddag en zaterdagochtend een drama afge speeld waarbij drie leden van een Ossendrechts gezin de dood vonden. Het lichaam van een 34-jarige inwoon- de ware toedracht van lijkt te weten, ster van die plaats, Maria Sitsen- Volgens een officiële verklaring van de Gremmen werd zaterdag opgedregd rijkspolitie in Middelburg is er 'geen uit de Spuikom bij het sluizencom- uitsluitsel te verkrijgen' over de ge- plex, samen met haar zesjarig zoontje beurtenissen van vrijdag op zaterdag. Joris en haar driejarig dochtertje Hel- ma. De vrouw was gehuwd en laat haar man alleen achter. De politie sluit uit dat het hier gaat om een misdrijf waar anderen bij betrokken zouden kunnen zijn. Het onderzoek naar dit familiedrama is nog in volle gang en de officiële instan ties zijn dan ook niet bereid om verdere toelichting te geven. Vast staat wèl dat de vrouw sinds vrijdagmiddag vermist werd. Zij is toen met haar twee kinderen in de auto gestapt en met onbekende bestemming vertrokken. Haar echtge noot is haar daarna zelf gaan zoeken. De wagen waarin de vrouw reed werd de volgende ochtend gesignaleerd in de buurt van de Spuikom De politiekorp sen van de gemeenten Reimerswaal en Woensdrecht zijn daarop een zoekactie begonnen in die omgeving en dregden kort na de middag de drie ontzielde li chamen op. Zij bleken allen door ver drinking om het leven te zijn gekomen. Alom wordt gesproken over een 'zeer triest drama', waar evenwel niemand Fabriek in vlammen op na vuurtje stoken 6-jarige VROOMSCHOOP (ANP) - De brand, die op 11 maart het bedrijf Aufplatz in Vroomschoop verwoestte, is ontstaan doordat een 6-jarig jongetje vuurtje stookte. De vlammen hiervan kwamen in aanraking met kratten die bij de fabriek stonden en vlogen daarna over op het bedrijfsgebouw. De schade die de brand aanrichtte bedroeg 2,5 mil joen gulden. De ouders van het kind, de familie woont vlak bij de fabriek, zijn met verzekerd tegen dergelijke voorvallen. De 31-jarige moeder van het kind was er volgens de politie van op de hoogte hoe de brand was veroorzaakt. 'Paraguay Noord' Canada, in sommige kringen geringschattend 'Paraguay Noord' genoemd vanwege het gebrek aan onderzoek naar oorlogsmisdadigers, gaat nu de achtergronden na van 110 im migranten. (PAGINA 3) Familiebedrijven PvdA-leider Joop den Uyl pleit voor het doorbreken van de tra ditionele structuur van familie bedrijven. Binnen korte tijd kunnen er tenminste twintigdui zend nieuwe arbeidsplaatsen worden gemaakt. (PAGINA 3) sportkrant WASHINGTON (AFP/RTR/UPI) Elf Amerikaanse wetenschapsmensen en vijf voormalige functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie hebben president Ronald Reagan telefonisch gevraagd zijn plan voor anti-raketdefensie in de ruimte op te geven. „Wij geloven dat het beproeven en ontplooien van een anti-raketsysteem in de ruimte de mogelijkheid van een conflict op aarde vergroot", aldus de ondertekenaars, onder wie dr. Carl Sagan, die doceert op het laboratorium voor planetaire studie van de Cornell- universiteit (New York) en dr. Richard Garwin, onderzoeker van de maat schappij IBM. (ADVERTENTIE i LET OP!!! Grote Alfa-show van De Russische partij- en regeringslei der Joeri Andropov heeft zondag in het partijblad Prawda verklaard dat het door president Reagan voorgestel de anti-raketsysteem in de ruimte erop is gericht de Sowjet-Unie te ontwapenen. Andropov zei dat de strategische de fensieve macht van de Verenigde Sta ten verder wordt ontwikkeld met het doel de mogelijkheid te krijgen de eerste nucleaire klap uit te delen. De Russische leider zei dat Moskou bereid is met Washington tot een akkoord te komen het niveau van confrontatie te verlagen zonder de veiligheid van bei de landen in gevaar te brengen. „Alle pogingen militaire overheersing over de Sowjet-Unie te verkrijgen zijn tot mislukken gedoemd, aldus Andropov. Premier Gandhi van India zal aan de grote mogendheden voorstellen van de komende algemene vergadering van de Verenigde Naties een soort wereldtopconferentie te maken, ge wijd aan dringende problemen en het nemen van maatregelen om te voorko men dat de huidige ontwikkeling op een met kernwapens uitgevochten conflict uitloopt." 31-3 t/m 2-4 bij Auto v/d Vliet ,L WENEN (REUTER) Een virusinfectie heeft het leven gekost aan zes jj merries en dertig veulens van de fokkerij van de beroemde Oostenrijkse Lipizzaner paarden. Dat heeft het Oostenrijkse ministerie van landbouw i bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder brak de infectie begin deze maand uit. maar is zij nu onder controle. De Lipizzaner paarden worden J getraind voor optredens in de Spaanse rijschool in Wenen, een belangrijke 1 toeristische attractie. Een dierenarts verklaarde tegenover het Oostenrijk se blad 'Der Kurier' dat het virus alleen merries infecteert. Volgens de dierenarts, dr. Othmar Schmehlik. leid de virusziekte lot miskramen en vroegtijdige geboorten. Volgens de Kurier bestaat er voor de ziekte geen genezing Verrijn Stuartweg 10, Goes, tel. 01100-28751. (ADVERTENTIE) dinsdag 29 maart a.s. in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. DEN HAAG (ANP) In Den Haag hebben zaterdagmiddag zeker duizend mensen het feit herdacht dat de Salva doraanse bisschop Romero drie jaar geleden werd vermoord. Na een dienst in de Grote Kerk trokken de kerkgan gers in een stille tocht naar de Ameri kaanse ambassade. Veel demonstran ten droegen kleine houten kruizen. Bij de ambassade werd een petitie aangeboden aan het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten, vice-voorzitter van de kamercommissie voor buitenlandse zaken In de petitie wordt er op aange drongen dat de Verenigde Staten hun bemoeienissen met de landen in Mid- den-Amerika staken De houten krui sen die de kerkgangers tijdens de stille toch meedroegen, werden na afloop van de demonstratie tegen de gevel en de ramen van de Amerikaanse ambas sade geplaatst. #33 Piet pakt 'm Piet Schrijvers redde de wed strijdvoor Ajax. 'De beer van De Meer' stopte een strafschop van Kees van Kooten van PEC- Zwolle. (PAGINA 9) Zware Omloop De veertiende Omloop van de Braakman ging gepaard met véél wind, regen en zelfs natte sneeuw. Dries Klein uil TerApel pakte in Phulippine zijn tweede klassieke zege (PAGINA 14 Radio en televisie:2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sportkrant: 9, 10, 11, 12, 13 en 14 VENLO De Belgische stuntman Joe Alcatraz heeft zaterdag in Ven- Zo zijn eigen wereldrecord 'ijslig- gen' verbeterd. Gekleed in een badbroekje liet de Belg zich opge wekt in zijn van ijsstaven gemaak te hok 'inkisten' Heel wat minder opgewekt werd hij 64 minuten la ter per brancard afgevoerd. In Frankfurt is dit weekeinde door de 42-jarige Westduitse Clemens Mueter een ander opzienbarend record gevestigd: hij presteerde het om 360 uur onder de douche te blijven staan en verbeterde daar mee zijn eigen record dat sinds 1981 op zijn naam stond met 19 uur. Zijn prestatie zal worden op genomen in het Recordboek van Guiness. In de 15 dagen dat h\j onder de douche stond is in elke van de 21.600 minuten zeven liter water op hem neergekomen. Hij beschermde zijn huid met acht kilo speciaal vet en wreef zxjn voeten elke dag in met wapenolie. Tijdens zijn douchemarathon kreeg hij twee huwelijksaanzoekende mi lieubeweging protesteerde tegen de enorme waterverspilling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1