Geneeskundige dienst van 'De Schelde' zelfstandig Minister geeft geen antwoord AMZ-vraag Skelet potvis zeeland: Wegloper gepakt almanak Bouw Amerikaanse mijnenvegers naar Van der Giessen Dieven slaan vier maal toe GEEN VLUCHT UIT MOEILIJKHEDEN' CPN: Minister neemt loopje met democratie Man zwaar gewond bij val van vrachtauto ERGERNIS BIJ KAMERLEDEN 'rot' over plannen KMS VLISSINGEN - De bedrijfsgeneeskundige dienst van De Schelde in Vlissingen wordt per 1 april aanstaande omgezet in een zelfstandige stichting. De bewindvoerders van het RSV-concern zijn dezer dagen akkoord gegaan met het plan om de dienst los te maken van De Schelde. Voor 23 van de 27 werknemers betekent dat een andere werkgever. De vier overigen blijven in dienst van De Schelde. De nieuwe zelfstandige bedrijfsgeneeskundige dienst gaat verder onder de naam 'Stich ting Bedrijfsgezondheidsdienst Schelde.' De toevoeging van de naam De Schel de, zo zei het hoofd van de bgd van De Schelde, tevens toekomstig directeur van de nieuwe stichting, dokter P.H. de Beer, moet worden gezien als een ge baar tegenover het bedrijf, dat als ec ste industriële onderneming in Neder land bijna 75 jaar geleden een ongeval- hulpverlenende dienst opzette. Bij de van De Schelde zijn achttien Zeeuwse bedrijven en instellingen aan gesloten met in totaal 12.650 werkne mers. De dienst heeft een jaarlijkse be groting van 2.5 tot 3 miljoen gulden. Logische stap Verzelfstandiging van de bedrijfsge neeskundige dienst van De Schelde is volgens dokter De Beer een logische stap, gezien de ontwikkelingen van de laatste jaren bij de dienst. De Beer: „Al onder mijn voorganger - de onlangs overleden dr. J. Stumphius- hebben zich aan het begin van de jaren zestig De Vitrite, de PZEM en de pro vincie Zeeland bij de bgd van De Schel de aangesloten. Toen is al, geheel vol gens de daarvoor geldende wettelijke richtlijnen, gesproken over een zelf- STRANDHOTEL W VLISSINGEN Paaslam op het paasmenu 47,50/ ZEEUWSE I Serie Iemand moet het de program mamakers in Hilversum maar eens duidelijk maken Dallas is 'uit'. Er wordt op de scholen geen woord meer over vuil ge maakt. En dat is een aardige graadmeter. Wat nog wél genade kan vinden is 'Dynasty'. Die serie geniet nog immer een brede belangstelling, hoewel ook daarin nu per afle vering een ramp lijkt te zijn in gebouwd. Zodat met het afnemen van de geloofwaardigheid Blake en de zijnen eveneens rekening zullen moeten houden met een vermin derende kijkers-klandizie. Volgens NRC-Handelsblad is overigens zowel de Dallas-fami lie als de Dynasty-clan nog een lang leven beschoren als het tij dens een informeel avondje zou kunnen komen tot een fusie tus sen beide series, in de nieuwe combinatie te betitelen als 'Dal- lasty'. Die dochter uü dat Middelburg se gezin zag het al helemaal zit ten .Jian nog leuk worden als je die duivel JR van Dallas laat krui sen met dat serpent van een Ale xis uit Dynasty ..Knjg je straks vast kinderen met hoefjes". standig orgaan. De laatste jaren heb ben we er hard aan getrokken om dat doel te bereiken. Ook bij De Schelde heeft men begrepen, dat gezien de deel neming van zovele andere bedrijven, een zelfstandige dienst de voorkeur ver- dient Schelde-directeur drs. C. Hartog, PZEM-secretaris mr. E. Donders en ik hebben de plannen nader uitgewerkt. Nu zijn we zover, dat de akte van de zelfstandige stichting kan worden ge passeerd. Dat gebeurt aanstaande don derdag". Met nadruk wijst dokter De Beer er op, dat verzelfstandiging van de dienst ab soluut geen vlucht is uit de moeilijkhe den, waarin het RSV-concern en uiter aard ook De Schelde zich momenteel bevinden. De Beer: 'Die zaken staan volstrekt los van elkaar. Wél hadden we de toestemming nodig van de be windvoerders. Zonder hun handteke ning kan nu eenmaal niets worden on dernomen. Band VLISSINGEN - Het dis- KMS om zelf een overle- trict Zeeland van de vingsplan op te stellen, Communistische Partij waarbij de KMS als zelf- Nederland (cpn) heeft een brief aan minister G. van Aardenne haar mis noegen uitgesproken dat bij het district is ontstaan naar aanleiding van de standig bedrijf kan blij ven voortbestaan. Ook eist de CPN dat hiervoor onverwijld middelen be schikbaar worden ge steld. Het district Zeeland van de CPN eist van de minis ter de ruimte voor de gang van zaken bij de RSV-bedrijven. De CPN een politiek van 'slikken of stikken'. TERNEÜZEN - De 34-jarige A. A. S. uit Sas van Gent is vrijdagavond bij een ongeluk op het terrein van Aug. de Meijer in Terneuzen zwaar gewond ge raakt aan het hoofd. S.. een vrachtwagenchauffeur, had op het terrein geladen, waarna hij besloot de lading in een loods af te dekken, om dat hel begon te regenen. By het 'afzei len- gleed hij uit en viel van een hoogte van zo'n drieënhalve meter met zijn hoofd op de betonnen vloer. S werd on middellijk naar het Julianaziekenhuis in Temeuzen gebracht, maar daar be sloot men. gezien de ernst van zijn ver wondingen, hem naar het academisch ziekenhuis in Gent te brengen. SCHIPHOL (ANP) - Er bestaat een redelijke kans, dat de West-Europese mi jnenjager, zoals die nu bij de werf Van der Giessen-De Noord in Alblas- serdam voor de Nederlandse marine wordt gebouwd, ook aan de Ameri kaanse marine wordt geleverd. De Amerikanen hebben al offerte gevraagd en de verwachting is dat in mei hierover een beslissing valt. Is die positief, dan wordt voor het eerst een compleet wapensysteem aan de Amerikanen geleverd, wat een doorbraak betekent in de situa tie, dat de Amerikanen slechts als exporteur van militair materieel optreden en niet als importeur. Dit verklaarde zaterdag op Schiphol luitenant-generaal G. W. Boerman (luchtmacht), directeur-generaal materieel van het ministerie van defensie. Boerman arriveerde uit Rome, waar hij de tweedaagse bij eenkomst bijwoonde van het IEPG (independent European programm group), een overleggroep van de Europese NAVO-landen. die zich Dc band met het 'moederbedrijf De Schelde blijft bestaan: de nieuwe stichting houdt als hoofdvestiging het pand op het terrein van de De Schelde in Vlissingen, waar ook nu de bgd is ondergebracht. De Beer: „In feite verandert er heel wei- mg. Alleen de verbandkamer van De SScheldE ingebracht tn de nieuwe stichting. Dat is volstrekt lo gisch, want alle grotere aangesloten be drijven of instellingen hebben hun ei gen eerste hulp.' Hoezeer de nieuwe stichting is verbonden met De Schelde kan volgens dokter De Beer ook worden afgeleid uit het vaste voornemen om de oprichtingsdatum van de bgd De Schel de -1 december 1908 - aan te grijpen om dit jaar rond die datum het 75-jarig be staan te vieren. De bgd van De Schelde is indertijd op gezet als een curatieve dienst, waar de behandeling van bedrijfsongevallen voorop stond. De toenmalige directeur Arie Smit vond als eerste industriële ondernemer in Nederland, dat de Schel- dewerknemers bij een ongeluk op de werf recht hadden op snelle hulp. Zijn toen nog lang niet algemeen gedeelde opvatting, resulteerde in de oprichting van een bedrijfsgeneeskundige dienst. Sinds 1928 maakt minimaal één be drijfsarts deel uit van de dienst Mo menteel bestaat de bgd uit 27 perso neelsleden, onder wie zeven bedrijfsart sen, niet meegerekend de medeaerkers by de aangesloten bedrijven. Van de achttien bedrijven, die bij de bgd zijn aangesloten, is een zevental grotere ondernemingen met meer dan vijfhonderd werknemers: de KMS, de Vitrite. PZEM. provincie Zeeland, Pé- chiney, RSVM en Federatie Sociale Werkvoorziening in Zeeland (alle socia le werkplaatsen). Maar ook kleinere in stellingen en bedrijven, zoals de beide Walcherse ziekenhuizen maken deel uit van de BGD van De Schelde. Het bestuur van de nieuwe stichting zal worden samengestelde uit verte genwoordigers van de werkgevers en de werknemers van de aangesloten be drijven. bezighoudt met samenwerking op militair materieel gebied binnen die landen. Volgens Boerman heeft de Ameri kaanse marine ongeveer zeventien mijnenjagers nodig. Hij gelooft dat de Amerikanen het liefste de sche pen in licentie willen bouwen. „Maar dan zullen er toch een of twee bij Van der Giessen gebouwd moeten worden, waarbij de Ameri kanen dan kennis kunnen maken met de glasüberproduktie van deze schepen. Want die methode is bij de Amerikaanse werven nog vrij onbe kend". De mijnenjagers worden momen teel gebouwd door een consortium van werven in Nederland, België en Frankrijk. VEERE - Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vier keer hun slag geslagen in de gemeente Veere. Uit een café aan de Dorpsdijk in Vrouwenpolder namen ze een geldla met een bedrag van enkele honderden guldens weg. Uit het daarnaast gelegen cafetaria verdwenen dc in brekers met ongeveer 150 gulden aan wisselgeld. Ze kwa men in beide gevallen binnen door de achterdeur te force- Een inbraak in de bakkerij aan dezelfde dijk in Vrouwenpol der mislukte, doordat de daders zich lieten afschrikken door het alarmsysteem, dat In werking trad. in uticuue nacht hebben inbrekers -volgens de politie gaat het in alle gevallen om dezelfde daders- ingebroken in een restaurant en een winkel aan de Markt m Veere. Ook hier hadden ze het voorzien op geld. Uit de winkel stalen de da ders een paar geldcassetttes, die ze buiten onderzochten op de inhoud. Er bleek ongeveer zestig gulden in te zitten Een soortgelijk bedrag bevatte de geldla van het restaurant, die de inbrekers meenamen. De daders verschaften zich toegang tot de winkel door een deur te forceren. Hoe ze het restaurant binnen zijn gegaan wilde de woordvoerder van de groep Vee re van de rijkspolitie zondag in het belang van het onderzoek niet zeggen. D. Wielemaker, de heer J. Simonse en diens kleinzoon Fabian brengen het hert na aankomst in Koudekerke naar zijn ren. Na een etmaal werd het weer wakker. KOUDEKERKE - Het hert, dat de afgelopen week voor opschudding zorgde door twee keer uit te breken in een kennelijk onbedwingbaar verlangen naar vrijheid, is terecht. Woensdag werd het dier aangetroffen in de achtertuinen van de De Kempenaerstraat in Vlissingen. Met een nar- coseschot in de spieren werd het dier naar Kamperland vervoerd, vanwaar het weer de benen nam nog voordat eigenaar J. Simonse uit Koudekerke het kon ophalen. Zaterdag liet de familie Van Luijck uit Kamperland we ten dat het hert bij hen rond het huis liep. De heer Simonse toog daarop met dierienarts L. J. J. Schofaerts in de veewagen naar Kamperland, waar het hert zich schuilhield in de struiken. Meteen nieuw narco- seschot was het beest na vijf minuten alweer hanteer baar. Kerngezond maar in een diepe slaap kon de bok weer bij zijn soortgenoten in de ren worden geplaatst. Pas zondagochtend was 'Doornroosje' weer goed wak ker. Of de uitstapjes goed bevallen zijn is de vraag. Het hert maakte zondag in ieder geval geen enkele aanstalte om weer te ontsnappen. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De CDA-tweede kamerleden Hennekam en Evers- dijk hebben minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat op nieuw geconfronteerd met de in hun ogen ongelijke positie van het personeel van de Auto Maatschappij Zeeland (AMZ). Opnieuw,aangezien Hennekam de mi nister al by de behandeling van haar begroting in j anuari op die ongelijkheid heeft gewezen; hij heeft echter nooit antwoord van de minister gekregen. Dat Hennekam daar enigszins geïrri teerd over is - en het gaat niet om het enige punt van wrijving tussen het CDA en de WD-minis ter - blijkt uit de tekst van de vragen, waarin hij nadrukkelijk erop wijst nog steeds geen antwoord te hebben gekregen en dat wel degelijk te willen hebben. Volgens de twee CDA-kamerleden is er DUSSELDORF - Het skelet van de potvis, die 3 januari 1970 op de Zeeuws- Vlaamse kust ter hoogte van Breskens aanspoelde, is overgedragen aan het natuurhistorische museum 'Löbbecke' in Düsseldorf. Dit blijkt uit een medede ling uit het tijdschrift 'Trefpunt' van het ministerie van WVC. Het Duitse museum, dat in 1985 een nieuwe behuizing krijgt, zat verlegen om een walvisskelet en klopte aan by het rijksmuseum van Natuurlijke His torie in Leiden, waar het skelet van het dier wegens ruimtegebrek in een loods was opgeslagen. Het museum kreeg uit eindelijk van het ministerie toestem ming om het geraamte aan 'Löbbecke' over te dragen. De potvis, die ruim dertien jaar terug op de Zeeuws-Vlaamse kust aanspoelde, had een lengte van 16,5 meter en woog 30 ton Het dier was de Westerschelde opgezwommen en kwam bij eb op de opijivtri pidüi vast te zitten, waarna het stikte. Door het enorme gewicht was namely k de borstkas ingedrukt. De potvis werd vervolgens door medewer kers van het Leidse museum 'gesklet- teerd' en naar Leiden vervoerd De potvis is de grootste tandwalvis. In de onderkaak zitten in iedere helft 24 of 25 tanden Het mannetje kan 20 meter worden, het vrouwtje is veel kleiner De potvis leeft in scholen van 15 20 exem plaren in tropische en subtropische wa teren Aan de Nederlandse kust zijn in de loop der eeuwen enkele tientallen potvissen aangespoeld. Het laatst in 1980 in Zandvoort. een aantal punten waarop de rechtspo sitie van het AMZ-personeel verschilt van dat van andere streekvervoerbe drijven, bijvoorbeeld dat van Zuid- West-Nederland. Eén van die voorbeel den betreft de zogenaamde vrije ver- voersregeling. Personeel van streekver voer kan over het algemeen gratis ge bruik maken van de diensten van het openbaar vervoer door het hele land. althans als het om bussen gaat. Sinds kort echter is door de AMZ besloten dat het eigen personeel afstand moet doen van die rechten. Daarmee is volgens de twee kamerleden een nieuwe ongelijk heid geschapen in vergelijking met an dere streekvervoerbedrii ven Eversdijk en Hennekam willen dat de minister er alles aan doet, dat dat soort verschillen uit de wereld wordt gehol pen. Zij vinden in grote lijnen dat er voor alle mensen uit streekvervoerbedrijven een zelfde rechtspositie zou moeten be staan. Ze vinden het ook onzin dat er verschillen zouden bestaan by bedrij ven waar by. zoals by de AMZ het geval ls, er twee soorten van activiteiten wor den gepleegd. De AMZ werkt als open baar vervoersbedryfèn als touringcar- bedrijf. Handgranaten op strand Groede GROEDE - Op het strand te Groede naby de Walendyk zyn twee handgra naten gevonden. De Explosieven Op ruimingsdienst maakte de granaten za terdag onschadeUjk. Foto: De potvis op het strand bij Breskens, 3 januari 1970 Foto archief PZCt. FOETSIE GOES - J. C. H. uit Goes heeft zater dag bij de Goese gemeentepolitie aangifte gedaan van de diefstal van een koe. Het gaat om een dik- bil Limousin-rund van 200 kilo gram. Het dier was 2200,- waard en blauw-zwart gekleurd. Het rund is ontvreemd uit zijn stal aan de Repelweg te Goes. VLISSINGEN De jongerenbeweging verbonden met de FNV in Zeeland is zich 'rot geschrokken' van de berichten dat de bedrijfsschool van De Schelde mogelijk ricordt losgekoppeld van de KMS De jongerenbeweging schrijft dat in een brief aan de leerlingen van de Sc helde-bedrijfsschool De FNV-jongeren vinden het U voorts onaanvaardbaar dal de leerlingen in de toekomst geen recht meer hebben op een arbeids-leeroverepnkomst. maar alleen op een eerovereenkomst .Dit laat ste houdt in dat er door jongeren honderden guldens moeten worden ingeleverd De FNV-jongeren schrijven dat ze de strijd voor het behoud van de bedrijfsschool by De Schelde zullen blijven steunen. MAANDAG 28 MAART 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15