Dries Klein winnaar in helse Omloop Braakman Hoofdprijzen turnen voor Delta Sport en Volharding Schaakbond is nog ver van magische 1000-ledengrens VROEGTIJDIGE ONTSNAPPING NA VALPARTIJ VIERDE GRAND PRIXTOERNOOI GOES MAANDAG 28 MAART 1983 PZC/sportkrant 14 De kopgroep op de kasseien. Vlnr: Comé Heeren, Dries Klein inog juist achtbaar). Früs Schür. Hans Plugers en Nico Verhoeven PHILIPPINE - Een kwartier na afloop van de veertiende Omloop van de Braakman zat Rob Bijvank in de kleedkamer wat verdwaasd voor zich uit te staren. Holle ogen, een bemodderd gelaat. Tekenen van een barre strijd, die gekenmerkt werd door veel wind, regen en natte sneeuw. De blonde coureur uit Sas van Gent was tijdens de ruim 174 kilometer lange klassieker langdurig door de wringer gehaald. Het laatste druppeltje energie had hij ver voor de finish al nodig gehad. Met nog zo'n vijfenveertig kilometer voor de boeg werd hij als een soort lichtgewicht uit de kopgroep geblazen. Daarmee verdween gelijk de laatste Zeeuwse kanshebber op de eindzege. De overwinning ging uiteindelijk naar de 23-jarige Dries Klein, de snelste uit een kopgroep van zeven. De veertiende editie van de Omloop van de Braakman groeide uit tot een van de zwaarste afleveringen van de ze Zeeuws-Vlaamse wielerwedstrijd. Enkele minuten na het startschot joeg de wind al als een botte bijl door het 110 koppen tellende peloton. Bij na vierenhalf uur later kon de balans worden opgemaakt: bijna tachtig uitvallers. „Het was ieder voor zich zelf en God voor ons allen", stamelde Rob Bijvank na afloop. De 21-jarige Zeeuws-Vlaming eindigde als twaalf de op ruim zeven minuten van de winnaar. „Toch leuk om de eerste Zeeuw te zijn", mompelde hij zonder veel overtuiging. „Gelukkig kan ik morgen uitslapen....". Een deur verder deed Dries Klein (met zijn Gazelle-ploeggenoten Hee ren en Verhoeven sterk vertegen woordigd in de kopgroep) monter zijn verhaal. De kra chtpatser uit het Groningse Ter Apel zat met zijn ge dachten al bij de Omloop van de Ba ronie, een dag later. „Ik denk niet dat ik morgen zulke goede benen heb", glimlachte Klein, die al twee keer de Ster van Zwolle op zijn naam bracht. „Vandaag heb ik in ie der geval geen problemen gehad". De Gazelle-coureur was van de par tij op het moment dat. zo'n twee ki lometer na de start, de wedstrijd al men kwamen en later moesten opge ven. Slagveld een beslissende fase kende. De kara vaan was nog maar nauwelijks op gang of de eerste valpartij was al een feit. Een van de betrokkenen heette Jan Paul van Poppel, vorige jaar nog winnaar van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij was ge lijk kansloos. Net als zo'n negentig anderen, die de aansluiting met de voorste groep misten. Scherprechter Het peloton werd in enkele mootjes gehakt en de wind fungeerde verdei als scherprechter. De allereerste val partij had het kaf al van het koren gescheiden. „Maar ik vraag me af ol het anders was gelopen als die val partij er niet geweest was. We waren ineens met een hele groep voorop maar de helft werd er zo weer afgere den". Rob Bijvank: „Ik had het ge luk, dat ik mee voorop kwam. wan! na die valpartij viel het peloton in stukken". Een moment van onoplet tendheid ontnam het gros van hei deelnemersveld al gelijk alle illusies Dries Klein later: „Ik weet niet of ge luk er iets mee te maken had dat wi. in die kopgroep terecht kwamen. Je zag voor de start dat de jongens, die echt gemotiveerd waren, al een kwar tier van tevoren tegen de bumpei stonden". De kopgroep, die na die valpartij on stond, telde in eerste instantie ne gentien man. Alle sterken zater daarbij: Geert Schipper, Arie Has sink, Frits Schür, Dries Klein, Nice Verhoeven. Bert Wekema, Bart var Est, Comé Heeren en de Zeeuwen Rob Bijvank en Adrie de Maes- schalck. De Maesschalck, die zich nogal wat had voorgesteld van de Omloop van de Braakman, moest als een van de eersten lossen. „Ik heb misschien wel iets te veel van deze wedstrijd verwacht", realiseerde hij zich naderhand. „Ik was heel zenuw achtig en als ik dan ook maar een beetje tegenslag heb, dan blokkeer ik helemaal. Ik zat bij de eersten, maar ik kon er niet echt tussenkomen. Er gaan acht man in een waaier en de rest vliegt er dan uit. Ik kon nauwe lijks aanpikken bij de tweede groep Ik kon er gewoon niet tussen komen. Als het ontspannen gaat, dan gaat het beter, maar die zenuwen kan ik niet in bedwang houden. Ik weet toch dat ik hard kan fietsen, tenminste dat zeggen ze, maar vandaag lukte dat totaal niet", verklaarde De Maes schalck. die geruisloos uit de wed strijd verdween Datzelfde gold voor Carlo Steel en Peter Hoondert, die in de beginfase al zwaar in de proble- 1 Dries Klein 4.22.16. 2 Bart van Est. Comé Heeren. Nico Verhoeven Ane Has- sing 4.22 23. Hans Pluggers 4 22 29. Frits Schür. Frank Moons 4.28.24. Ben Weke ma. Geert Schipper 4.28.28. Jan van Dam. Rob Bijvank 4 29.36, N. Melragoul 4 30.43. H. Wo'iters 4.32.00, R Mackay, L. van Bensichem, John Plrard 4 32 03, T Poels 4.32.06. Werner Wieme 4.33.35. H. Vaan- hold 4.33.48. Lucièn Gödde. Wlm Jennen. J Vos. B Vlaanderen. Karei van Goe- them. R Stals, H Penson 4.34 40. M de Baat 4 48 01. J v d Horst 4 48 25 Dag- ploegenklassement l Gazelle - Campag- nolo 131 punten. 2 v. d. Biggelaar - Massief Eiken Meubelen 65 punten. 3 Batavus - Gonso 63 punten. 4 Amstel Bier 61 punten. St Jan van Erg Tegels - Arios- tea - Concorde 54 punten. 6 Markthof - Bonfanti - Continental 43 punten. 7 Dries- sen Stoffen - Transvemij - Galli 30 punten. 8 Univers - Vittono - Campagnolo 23 punten. 9 Jo van Aarle Auto s - Ecco Schoenen 16 punten 10 R B Gl as - gebr Martens 10 punten, 11 Mako Clae ning Service - Eddy Merckx - Mitsubish 7 punten In het voorste gelid bleven uiteinde lijk negen man over: Arie Hassink, Rob Bijvank, Dries Klein, Comé Heeren, Nico Verhoeven. Frits Schür. Hans Plugers, Bart van Est en John Pirard. De voorsprong van die kopgroep groeide gestaag naar een veilige marge. Achter die eerste groep werd een waar slagveld ge creëerd. Renners verdwenen bij bos jes uit de loodzware wedstrijd. Na dat het aantal overgeblevenen ver voor het einde op vijfendertig was vastgesteld, besloot de wedstrijdlei ding zelfs geen coureurs meer uit de wedstrijd te nemen om toch nog vol doende namen in de einduitslag te hebben. Met nog ruim een ronde (43,6 km) te lijden bezweek Rob Bijvank als eer ste onder het moordende tempo in de kopgroep. Op de Belgische kasseien, die minder slachtoffers eisten dan verwacht, had hij al een keer los moe ten laten. Enkele kilometers verder op. op de vlakke weg richting Philip pine, was het gebeurd met Bijvank, die al kilometers lang op de bodem van zijn kunnen de restjes bijeen schraapte. „Ik zat even iets te lang in de wind", verklaarde hij. „Ik voelde het al aankomen. Het werd steeds moeilijker. Bij het overnemen van de koppositie sla je een paar keer over en dan moet je er ineens af. Gelijk vanaf de start was het al verschrikke lijk hard gegaan. In de polder werd alles uit de kast gehaald" Bijvank sloot enkele minuten later (de kopgroep had op dat moment een voorsprong van ruim tweeënhalve minuut) al bij de tweede groep aan. „Ik heb me wat gespaard op dat mo ment. Ik heb wat gegeten en gedron ken. Daarna kon ik aansluiten". Bij vank kwam in het gezelschap van Bert Wekema. de winnaar van vorig jaar. Geert Schipper. Frank Moons en Jan van Dam terecht. Dat viertal ondernam een vruchteloze poging om de afstand tot de voorste groep te verkleinen. De finale verliep met bijster specta culair. Hans Plugers reed bij het in gaan van de laatste ronde lek. maar kon dankzij het werk van zijn ploeg genoot Bart van Est weer opgeno men worden in de kopgroep. Ook routinier Arie Hassink onderging dat lot. maar hij kon net als Plugers weer bijkomen. Inmiddels had John Pi rard al moeten loslaten Eendrachtig samenwerkend bleef de groep tot aan de laatste kilometers bij elkaar Vooral Bart van Est. die zijn eerste klassieker reed na drie jaar op non- actief te hebben gestaan, probeerde in de slotfase nog het nodige om uit de greep van de groep te komen. Dat lukte niet. In de eindspurt bleek Dries Klein de snelste met Bart van Est en Comé Heeren als tweede en derde. Profambities Dries Klein kwam vorig jaar ten val in de Omloop van de Braakman en dat maakte hem kansloos. De Gro ninger, in april gaat hij aan de slag als zweminstructeur. bleef nu vrij gemakkelijk overeind in het wieier- geweld. ..Profambities? Wel gehad, maar nu niet meer. Ik heb geen zin in een tweede rangsploegje, of je zou bij Raleigh terecht moeten kunnen". Werner Wieme (19ei en Karei van Goethem (25e) vormden samen met Rob Bijvank het overgebleven Zeeuwse drietal. Beiden eindigden overigens op grote achterstand. Ne genentwintig cou coureurs reden de wedstrijd uit. GOES - In het midden van de jaren zeventig moest geconstateerd worden, dat het Zeeuwse dames en meisjeskeurturnen 'op sterven na dood was'. Voor de senioren geldt deze constatering overigens nog steeds, met name was het aantal betreft: vrijwel nihil namelijk. Maar voor de jongste en wat oudere jeugd is het met het Zeeuwse turnen crescendo gegaan, nadat nationaal trainer Hans van Zetten uit Zoetermeer vier jaar geleden het klassesysteem opzette, waarin de turnsters (de turners ook trouwens) via selectie- en keuzemogelijkheden een hoger peil (kunnen) bereiken. Vooral voor Zeeland, ver van centrale trainings plaatsen voor talentjes verwijderd, blijkt het project van Van Zetten de redding van de turnsport te betekenen. Dat bleek afgelopen zaterdag eens te meer tijdens het vierde grand prixtoer- nooi in de Goese sporthal de Bevelan- den, waarin -mede dankzij de vlekkelo ze organisatie van de plaatselijke turn- club Volharding- de Zeeuwse vereni gingen in dit topsporttoernooi enkele voortreffelijke prestaties afleverden. Want zo mag het aantal eerste, tweede en derde plaatsen in een veld met vele topturnsters uit het westen, midden en zuiden van Nederland wel genoemd worden. Daarbij werden van Zeeuwse kant nog ettelijke andere ereplaatsen gevoegd, zodat gesteld kan worden, dat de turn talentjes uit deze provincie in de Ganzestad een stevige basis hebben ge vestigd voor -evenals vorig jaar- een sterk optreden tijdens het nationaal kampioenschap. Hoofdprijzen Vooral Volharding en Delta Sport, de clubs, die al vanaf het begin van het klassesysteem meedoen, grepen de hoofdprijzen. In klasse IV A was het feest bij de organiserende club: Nicole van der Have werd eerste in de strijd met 40 concurrentjes en Vivian Grim werd vierde. In de III EU A-klasse deed het Zierikzeese Delta Sport er nog een schepje bovenop door de drie hoofdprij zen te winnen. Nynke Botterweg werd met een minieme voorsprong op Mi riam van Tiggelhoven eerste (23.40 en 23.20) waarna Wendy van de Velde de derde prijs aandroeg. In deze klas werd Jolanda van der Heijden van MTV Mid delburg zevende. Silvia van Aalst van Delta Sport werd negende. Edith Hou- mes van MTV vijftiende. Volhardingtrainer Ben Weststrate was zeer verguld met de topplaats van zijn pupillen. „Vorig jaar hebben Nicole van der Have en Vivian Grim niet meege daan, omdat ze nog te jong voor deze klasse waren. We hebben ze eigenlijk een beetje laten dollen en toch het wed strijdelement niet vergeten.Dit jaar wil len we proberen ze zo hoog mogelijk te laten scoren. Overigens kun je in deze klas nog niets over de toekomst van de meisjes op tumgebied zeggen. Dan kan pas na klasse m; tot dat moment moet je aan de basis werken". Ook de loftuitingen van Delta Sport- traincr Ron de Waal waren begrijpe lijk. „Voor de rest van het grand prix- toernooi is dit een fantastische basis voor de meisjes. We hebben nu de drie beste plaatsen gewonnen, maar in het afgelopen jaar hebben wc er keihard voor getraind. In Goes hebben ze ge toond mee te kunnen. Ze bleken over een goede mentaliteit te beschikken. Een foutje op het ene werd in het vol gende onderdeel goedgemaakt". In klasse II miste Zierikzeese Sandra de Keijzer op drietiende punt de eerste plaats, die nu naar Anja van Hpudenho- ve van Pro Patria Zoetermeer ging. Edith Gerards van Delta Sp'oet werd derde, Willemien Langejans van Vol harding (dit jaar iets minder in vorm dan vorig jaar) vierde. Irene Buys van Delta Sport werd in klasse I zesde en Carstien Dreesman van Volharding achteste. Zij moesten optomen tegen meisjes van de nationale B-selectie.In de jeugdklase werd Monique de Vries van Volharding zevende en Astrid van de Spek van Delta Sport achtste Hoogste waardering Ema van der Spek van Delta Sport bracht het in de juniorklasse tot een zevende plaats. Een schitterende in druk maakte het meisje uit Bruinisse bij haar paardsprong. Voor de eerste maal sprong ze een tsukuhara. Ze deed het zo magnifiek, dat de erg streng oor delende jury haar met 9 10 beloonde. Het was de hoogste waardering van de sprong over de gehele dag en de gedeel de hoogste waardering van alle toestel- len.De 9.10 werd (op de brug) ook be reikt door Carola Eenkhoom uit de eli teklas. Het Utrechtse meisje (evenals Zierikzeese Carianne Berrevoets, dit weekeinde niet present omdat ze in een wedstrijd in Moskou uitkwam, op het tuminternaat onder de hoede van Hans van Zetten) liet verder redelijk werk op sprong en vrije oefening zien. maar faal de op de balk. Toch won ze de doorbles sures uitgedunde elitegroep. De belangstelling voor de groep was uiterst minimaal. Van de drie inschrijfsters viel er één gebles seerd uit en kwam er één niet opdagen. Zo bleef Vlissingse Sandra de Leuw (lid van Kwiek Bruinisse) alleen over. Vrijdagnacht om één uur was ze in Vlissingen gearriveerd, ze had nauws- lijks getraind (studie op de modevak school in Amsterdam maakt dat onmo gelijk) en toch haalde ze, streng beoor deeld, een ruime zes. Haar brufoefe- ning was uitstekend: 8.00 kreeg ze er voor. Uitslagen Nienke Botterweg werd winnares Goes in de klasse A. De belangrijkste uitslagen zijn- klasse III A (achtereenvolgens balk. vrije oefening, sprong, brug en totaal): 1 Nynke Botterweg Delta Sport 6.00 6.65 4.85 5.90 23 40; 2 Miriam v Tiggelh. Delta Sport 5.30 6.25 6.05 5.60 23.20; 3 Wendy v. d. Velde Delta Sport 5.60 6.20 5 70 4.95 22.45; 14 Silvia v. Aalst Delta Sport 3.80 6.10 5.70 3.25 18.85; Klasse IVB (totaal); 7 Kim Kruidenier VTV Vlissingen 16.45; 8 Reona Huismans VTV 16.35; 10 11 Danielle VTV 15.35 en Diana Hanzen Kwiek 14.05. Klasse II (achtereenvolgens sprong, brug, balk. vrije oefening en totaal); 1 Natas- ja Bresser TOOS 7.45 5.55 3.90 5.10 22.00. 2 Sandra de Keyzer Delta Sport 7.75 4.40 3.50 6.10 21.73; 3 Edith Gerards Delta Sport 6.10 4.80 3.50 6.50 20.90; 4 Willemien Langejans Volharding 6.40 4.00 1.60 5.30 17.30. Klasse I (achtereenvolgens brug. balk. vrije oefening, sprong en totaal): 1 Debby Grant Cemstro ASTT 7.20 8.00 8.40 8.15 31.75; 7 Irene Buys Delta Sport 3.60 6.30 6.30 7.90. 8 Carstien Dreesman Volharding 2.80 4.00 5 80 7 40 Jeugdklasse (achtereenvolgens balk. vrije oefening, sprong, brug en totaal); 2 Adrie Verhoef! SC 8.25 7 55 8.65 8.40 32.85; 1 Carola Eenkhoom DOO 8.00 8.50 8.45 9.10 34.05; 10 Ella v Weele Volharding 4 60 5.70 8 20 4 60 23.10; 7 Monique de Vries Volharding 5 95 6.50 7.95 4.90 25.30; 12 Matjan Oudenaarde Volharding 4.95 5.90 7.65 3.15 21.65 Ju niorklasse groep n (achtereenvolgens brug. balk, vrije oefening, sprong en totaal): 11 Petra Sanderse Volharding 5.90 6.00 5.25 8 25 25.40; 15 Karin Jansen Volharding 4.70 4.10 6.05 6.85 21.70. Juniorklasse groep III: (achtereenvolgens balk. vrije oefening, sprong, brug en totaal): 7 Ema v. d Spek Delta Sport 6.95 6.55 9.10 5.20 27.80; 10 Hennie Kloet Delta Sport 5.70 5.35 8 45 6.15 25.65; 20 Jacqueline v. d. Brink TOOS 6.40 5.45 7.40 5.15 24.40; 21 Hedwig v. d. Berg GVG 5.00 4.40 7.05 4.35 20.80; 22 Diana Biesters GVG 7.45 6.10 7.45 5.65 26.65. MIDDELBURG - Zeeland telt geen schakers, die tot de top van Nederland behoren. Niettemin speelt dit gewest kenne lijk een niet onbelangrijke rol in de vaderlandse schaakwe reld. Dat was zaterdagmiddag op te maken uit de woorden van voorzitter Henk Wille van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond tijdens de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zeeuwse schaakbond in De Schouw burg in Middelburg. „Nederland telt dertien regionale bon den. maar juist in de Zeeuwse schaakbond ken ik de meeste mensen", vertelde de landelijke voorzitter. Daar is wel een verklaring voor: de afgelopen decennia zijn in Zeeland vele grote schaakevenementen gehouden, zoals de interlandwedstrijden tussen Nederland en Engeland, de gro te Peclnney-snelschaaktoernooien en de ECI-jeugdtoernooi- en in Sas van Gent „Dat ik hier zoveel mensen ken is dan ook bijvoorbeeld de schuld van Walter Cardon, de organisator van de jeugdtoerrtooien in Sas van Gent. die me altijd naar Zeeland haalde. Nu vind ik het ook bijzonder plezierig om in Leen de Vlieger houdt zijn toespraak voor de jubileumvergadering van de Zeeuwse schaakbond. Verder op de foto van rechts naar links de bestuursleden: Koen Brouwer. Jacques Kooiman, Geert van Oorschot, Izaak Luteijn, Jan de Lange en Adrie Paauwe. deze regio te zijn", aldus de heer Wille. Er was veel belangstel ling voor deze jubileumreceptie. Voorzitter Leen de Vlieger uit Breskens haalde in zijn toespraak veel historische ge beurtenissen op. Oud-voorzitter Jan Scheltens uit Middel burg bekende dat hij met enig schuldgevoel het woord voer de, want sinds hij afgetreden is als voorzitter (in 1971) be zocht hij nooit meer een jaarvergadering van de Zeeuwse schaakbond. De heer Scheltens was niet alleen voorzitter van 1945 tot 1971maar hij was ook een van de oprichters van de bond. Tijdens deze receptie werd overigens niet alleen in voldoe ning teruggekeken. KNSB-voorzitter Henk Wille zei ook verontrust te zijn door het betrekkelijk statische ledental van de Zeeuwse schaakbond. Dat ledental schommelt al jaren rond de 700. „Iedereen moet zich inspannen om het magische getal van 1000 nu eens te overschrijden", zo pleit te de heer Wille. ZSB-voorzitter Leen de Vlieger zei in zijn dankwoord, dat iedereen zijn best gaat doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14