zeeland: Chaos op benzine-markt door acties met bonnen Massa-regisseur Briels overleden m Jacht op kattenmepper Burgemeester verbindt zijn zoon in de echt almanak I JUNI 1966: EINDE DELTA-FASE EEN POMPHOUDERS DOEN TEGEN WIL EN DANK MEE Eis 15 maanden voor aandeel Goesenaar in autozwendel GIF IN SINT MAARTENSDIJK ZATERDAG 26 MAART 1983 BRUINISSE - Onder grote publieke belangstelling heeft burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse vrijdag zijn zoon Chris in de echt verbonden met de 25-jarige Duivelandse bejaardenverzorgster Lenie Dooge. De Bruse burgervader zei als ambtenaar van de burgerlijke stand in vorige ge meenten al enige honderden keren de officiële trouwbeloften te hebben afgeno men. „Dat duidt op enige ervaring, maar nu het mijn eigen zoon betreft, ligt dat toch heel wat moeilijker" De 25-jarige burgemeesterszoon, voluit Christiaan Gerrit Comelis, is leraar aan de tuinbouwschool in de gemeente Rheden. Vandaar dat zijn vader betoogde, dat Chris en Lenie samen begonnen zijn de tuin van hun leven aan te leggen. De kerkelijke verbintenis van de jonggehuwden werd voltrokken door hervormde predikant ds W. F. Teekens. Onder veel bekijks maakte het jonge paar hierna de trouwrit door het vissersdorp in een Chevrolet 1930. HULST De actie van de oliemaatschappij Shell is de Zeeuwse pomphouders danig in het verkeerde keelgat geschoten. Willen ze zichzelf niet uit de markt prijzen, dan zijn zij verplicht de actie van Shell te volgen. Dat is dan ook gebeurd. Vrijwel alle pomphouders in Zeeland accepteren de Shell- en Essobonnen, waarop men korting kan krijgen op de benzine. Dat gaat weliswaar ten koste van de winstmarge, maar omzetverliezen worden in ieder geval dankzij deze 'noodgreep' niet geboekt. De hele situatie is werkelijk chaotisch. Bijna elke uur worden er nieuwe beslissingen genomen binnen de oliemaatschappijen, vertelde een woordvoerder van de Bovag, de belangorganisatie van pomphouders en garages. Enkele oliemaatschappijenzijn met eigen acties begonnen en anderen zijn weer bereid de korting te betalen, die de pomphouder op vertoon van kor tingbonnen van Esso en Shell hebben verleend aan de consument. Texaco en Aral hebben hun prijzen naar aanlei ding van de Shell actie inmiddels ver- Brandje aan boord viskotter WULPH AARTSDIJK De vrijwillige brandweer van Wolphaartsdijk is vrij dag in actie gekomen voor een brandje aan boord van een viskotter die lag afgemeerd in de landbouwhaven van dat dorp. De brand ontstond door oververhitting van een dubbelpots oliekachel. Deze kachel brandde geheel uit en richte nogal wat roetschade aan. Tevens werd de nodige bedrading vernield. Donder dag stond een van de potten nogal te walmen, reden waarom de vissers aan het eind van de werkdag die pot had den afgesloten. VLISSINGEN - De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft te gen de 39-jarige R. V. uit Goes een ge vangenisstraf geëist van 15 maanden voor zijn aandeel in een grote landelij ke autozwendel. Tegen de 36-jarige C.C. uit Den Haag, die als hoofdver dachte terechtstond, werd drie jaar ge vangenisstraf geëist. Bij de zwendel ging het óm dure perso nenauto's, die overal in hetland werden gestolen. Bü autosloperijen werden dan wrakken met kentekenbewijzen opge kocht. De gestolen auto's werden voor zien van een chassisnummer en het kentekenbewijs van het autowrak om vervolgens als 'opgeknapte' auto te worden verkocht. De gestolen auto's werden bewerkt in loodsen in Kortge- ne, Zwaanshoek en Voorhout, De Goesenaar werd heling verweten. Hij zou in de afgelopen twee jaar onge veer vijftien gestolen auto's hebben ver kocht, waarvoor hij van C. ƒ500 toti 1.000 provisie per auto kreeg. V zou bij zijn praktijken verschillende malen zijn bedreigd en gechanteerd door C. De rechtbank doet vrijdag 8 april uit spraak. ZEEUWSE Optimist S Een handig kereltje, die 5-jarige Evert uit Zoutelande. Hij maakt de fraaiste bouwsels - x van Lego, Mecano, blokken, luci- ferdoosjes, noem maar op. Van de week ook-weer. Donder- x dagavond. Het liep tegen tegen zevenen. Bedtijd dus. Maar Evért g had het veel te druk. Hij had x j:-i zojuist ergens onder in een kast een doos vol roestige spijkers en ■•ij schroeven gevonden. En om zo'n :j: buitenkansje z'n neus voorbij te laten gaan.... jij ijij Een vliegende schotel moest het x jiji worden. Met het puntje van z'n tong tussen z'n melktanden ge- ijij klemd zat Evert aan de eettafel al ij: die bouten en moeren in elkaar te jjj draaien. jij Het lukte allemaal niet zo best. :j: 5 „Nou kom joh, dat wordt toch niks jjj 5 meer vanavondnaar bed." spoor- :jij jij de z'n moeder hem aan. iji Maar dal was z'n eer toch te na. jjj S „Nog even mam. ik kan het best." :jij Glimlachend keek z'n moeder op x iji hem neer: Je bent toch ook een :jjj x geboren optimist," sprak ze verte- :j:j S: derd. Sj x Waarop Evert zeer verontwaar- S digd: „Niet waar, ik ben niet in de :j:j ijij: mist geboren, ik ben thuis gebo-j:j: ;jj: ren." ;jjj laagd, bij de zogenaamde witte pom pen (merkloze benzine) kan men met alle kortingsbonnen terecht en ook de oliemaatschappij Gulf accepteert ac tiebonnen van andere maatschappijen. Een woordvoerder van de Bovag zei vrijdag dat uit alle delen van Neder land klachten zijn ontvangen van zo wel pomphouders als consumenten. ..Pomphouders vragen zich vertwijfeld af wat zij nu moeten doen als hun buurman de literprijs voor benzine drastisch heeft verlaagd en we krijgen verder telefoontjes van consumenten die willen weten bij wie de benzine het goedkoopst is. Het is een chaos. Wat er nu gebeurt dient geen enkel belang. Geen enkele maatschappij kan zijn SINT-MAARTENSDIJK In en om de Anjerstraat in Sint- Maartensdijk zijn de afgelo pen 18 maanden zeven katten vergiftigd. De bewoners heb ben ondertussen een vermoe- marktaandeel vergroten en de consu ment geniet een tijdelijk voordeel, maar dan wel op een zeer ondoorzichti ge wijze. Op lange termijn schiet nie mand er iets mee op. Ook de consu ment niet.,, Zoals bekend heeft Shell deze ween via de PTT vijfeneenhalf miljoen coupon boekjes bezorgd bij de nederlandse consumenten. Daarin zit een serie bon nen. waarop men per coüpong voor maximaal 75 liter benzine of dieselolie een korting van 4 cent per liter kan krijgen. De bedoeling van deze actie is een groter marktaandeel te verwerven van de steeds maar verder krimpende benzinemarkt. Die inkrimping wordt den wie het gedaan zou kun nen hebben, maar bewijzen kunnen ze het niet. Ook de politie van Sint-Maartensdijk staat machteloos. „Er zitten bij ons geen duivenliefheb- bers in de buurt. En wij zelf zijn de momenteel veroorzaakt door steeds zuiniger motoren, die ontwikkeld wor den, een zuiniger gebruik van de auto en de toename van het gebruik van motoren, die op diesel en gas lopen. De actie van Shell is aldus een woord voerder van de oliemaatschappij be doeld als klantenwerving. Coupons Esso is begin deze week onmiddellijk ingesprongen op de Shell-actie met coupons in alle dagbladen, waarop eveneens een korting op de benzine verkregen kon worden. Volgens public relations manager C. W. van Gelder van Esso Nederland is dit een zuiver 'defensieve actie'. „Esso kon niet ach terblijven, maar het is wel een toe stand met al die bonnen, die door elke pomphouder worden ingenomen. Een stuk duidelijkheid voor de consument is hiermee weggenomen." Volgens Van Gelder is de tegenactie van Esso nodig voor de bescherming van de eigen verkooppunten. Pomphouder M. Walhout uit Heikant echter zegt niets van de actie te mer ken. „Wij accepteren de bonnen van Shell, maar nog niemand heeft ze aan geboden. Doet men dat, dan krijgt men ook die korting.,, Walhout wil de bon nen accepteren „om alle consumenten hetzelfde voordeel te laten genieten,,. Het pompstation De Baar in Goes doet mee aan de actie tegen wil en dank. „Wat moet je anders. De oliemaat schappij Chevron echter, die De Baar van benzine voorziet is bereid een deel van de korting op zich te nemen. Ook A. de Krijger uit Sluiskil is allesbehal ve gelukkig met de benzine-oorlog, die nu is ontbrand. „Ik heb weliswaar geen omzetverlies, omdat ik meedoe, maar ik heb wel m'n hele winstmarge moe ten inzetten, zodat ik niets meer ver dien. Shell helpt", merkt De Krijger schamper op, „maar dan moetje daar wel aan toevoegen: 'ons naar de blik sem,. De Bovagwoordvoerder: „Het zat er aanvankelijk in dat de pomphouders van de benzine-acties de dupe zouden worden, maar nu het merendeel van de oliemaatschappijen de korting voor him rekening willen nemen, zal het wel loslopen- enigen met een volière. Volgens mij moet het daarom gezocht worden bil één van de bezitters van de volkstuin tjes. Ik kan me best voorstellen dat het niet prettig is dat een kat poept tussen de sla en de spinazie, maar gooi er dan een emmer water overheen", vertelt Tilly van den Hoek. Van mevrouw Van den Hoek zijn al drie katten gedood. Toch blijft zij het pro beren met poezen. Het is vooral leuk voor de kinderen, vertelt ze, al geeft ze toe er wel eens moedeloos van te worden dat er weer een kat is vergif tigd. Het eerste slachtoffer in huize Van den Hoek was het vuilnisbakkenkatje Jetje. Dat dier is vorig jaar verdwenen en nooit meer teruggezien. Vermoede lijk vergiftigd. Het volgende slachtoffer was de Blauwe Rus Sam die m mei 1982 gedood werd. Mevrouw Van den Hoek: „We werden door de buurvrouw gewaarschuwd dat Sam met zijn kop tegen een muur van haar huis stond te bonken. Voordat we bij de dierenarts waren was het dier dood". Maar daar bleef het niet bij. Ook een derde kat moest er aan geloven. Dat was Floris die in november geheel onder het slijm en braaksel in de tuin werd gevonden Door snel de dieren arts in te schakelen en het dier een nacht aan een infuus te leggen kon het leven van Floris voorlopig worden ge red. Voorlopig, want later moest het dier er toch aan geloven en kwam het eveneens door vergiftiging om. Regelmatig Er loopt nu weer een poes bij de familie Van der Hoek, maar Tilly vertelt dat ze regelmatig het dier roept om te kijken of het niet te ver uit de buurt is. Haar familie werd niet als enige getroffen. In totaal zijn er in en om de Anjerstraat in Sint- Maartensdijk de afgelopen 18 maan den 7 katten gedood. Een woordvoerder van de politie legt uit dat het het beste is dat de buurtbe woners een beetje in de gaten houden wat er gebeurt. Die wonen daar en zijn er het dichtst by. legt hij uit. Het is op het eiland Tholen vooral in Sint-Maartensdijk en het stadje Tho len al enkele keren eerder voorgeko men dat er honden en katten werden vergiftigd. Tilly van der "Hoek uit Sint-Maartensdijk met één van haar katten. VLISSINGEN - De regisseur Carel Brièls is op 66-jarige leeftijd in het Sint Lucaszie- kenhuis in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Carel Briels kreeg in Zeeland grote bekendheid toen hij in juni 1961 de regie voerde over het grote openluchtspel 'Delta Einde Eerste Fase', dat de ge lijknamige ZLM-Iandbouw- tentoonstelling in 1961 bege leidde. De laatste jaren ijver de Briels ervoor, de Amster damse nieuwjaarstraditie om Vondels Gijsbrecht van Aemstel op te voeren, in ere te herstellen. Carel Brieis begon eind 1960 aan de voorbereidingen voor het openlucht spel 'Delta Einde Eerste Fase', de grootste manifestatie die ooit in Zee land heeft plaatsgevonden. Briels was toen al bekend om zUn regie van massa-spelen. Aan het spel in De Banjaard in Kamperland namen vele honderden Noord-Bevelanders deel. De tekst was van Anthonie va n Kam pen. Maar liefst vierhonderd boeren televisie uitgezonden. Bert Haanstra filmde voor zijn documentaire 'Delta Fase P enkele scènes, die typerend waren voor Carel Briels' manier van werken. Zijn pogingen om de Gijsbrecht weer regelmatig op de planken te brengen zag Carel Briels dit jaar be loond met een opvoering in Haar- met trekkers, honderden ruiters met paarden, kinderen, soldaten en plat telandsvrouwen figureerden in het spektakel, dat de geschiedenis- de oorlog, de ramp en de herrijzenis - van Zeeland symboliseerde. Carel Briels werkte in totaal negen maan den aan het openluchtspel. Beelden van het spel werden in 1961 op de lem. Het was zijn bedoeling om de Nieuwe Kerk in Amsterdam het vol gende nieuwjaar decor te maken voor de klassieke tragedie. Foto's: onder en boven: de mani festatie op het strand öy Kamper land op Noord-Beveland. Midden: Carel Briels regisseert. (PZC-ar- chigf).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7