Bouwdokken pijlerdam nog niet onder water Zeven maanden gevangenis voor Middelburgse heroïnehandelaar tl iiir j. iL. *T Bergingspoging gezonken binnenschip Streek VVV Walcheren geeft eerste toeristenpaspoort uit WISSEL BEVELANDER WISSEL SCHOUWEN PZC/prov,nc|e Bejaarde beboet voor mishandeling Kort geding over ontslag informatrice VVV Zierikzee UITSPRAKEN RECHTBANK ZATERDAG 26 MAART 1983 10 VLISSINGEN Het radio-programma 'Praatpaal....per adres' van de AVRO wordt maandag tussen 19.00 uur en 20.00 uur rechtstreeks uitgezonden vanuit het Huiskamer project in Vlissingen. Via Hilversum drie kunnen luiste raars gesprekken met Zeeuwse verslaafden horen. Ook wordt gepraat over de betekenis van het Huiskamerproject in het leven van een heroïneverslaafrie Met hulp van enkele buurtbewoners konden extra telefoon lijnen beschikbaar komen, die nodig waren voor een stereo verbinding tussen Hilversum en het Huiskamerproject. In deze uitzending worden tevens telefonische reacties van verslaafden die ervaringen hebben met gelijksoortige 'drem pelverlagende' projecten worden verwerkt UITSTEL OM SLIBAFZETTING TE ONTWIJKEN te plaatsen, vervolgens die in de Schaar van Roggenplaat en tenslotte de pijlers in de Roompot. Bronbemaling water zetten van de bouwdokken II e NEELTJE JANS De 47 betonnen pijlers in de bouwdokken II en III op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde blijven nog even op het droge. Het was de bedoeling dat de 15 meter onder zeeniveau liggende dokken in april al onder water zouden worden gezet. Besloten is daarmee te wachten tot na de bouwvakvakantie. Voor dit uitstel is gekozen, omdat zich dan minder slib kan afzetten op de pijlers voor de stormvloedkering. Bovendien kunnen eventuele aanpas singen aan de pijlers gemakkelijker in een droog dok dan onder water worden uitgevoerd. Het eerste bouwdok (daar staan 19 pijlers in) is in de zomer van 1981 al onder water gezet. Vervolgens Is één van de dijken weggebaggerd, zodat het dok in open verbinding kwam met de Oosterschelde. Dat moest al zo vroeg gebeuren in verband met de bouw van een steiger voor het hetschip Ostrea en het uittesten van dit vaar tuig. Gebleken is dat de pijlers in het eerste dok al met meer dan een meter slib zijn bedekt Inmiddels is al een begin gemaakt met de verwijdering ervan. Een flinke laag slib op het onder water staande gedelte van een pijler betekent dat de Ostrea meer befkracht moet gebruiken om het gevaarte op te tillen. Omdat het aanvankelijk de bedoeling was dat in de loop van dit jaar al een begin zou worden gemaakt met het plaatsen van pijlers in de Hammen, het meest noordelijke van de drie sluitga ten in de Oosterscheldemonding. zou den de dokken H en m binnenkort al geïnundeerd moeten worden. De 16 pijlers voor de Hammen staan immers over de drie dokken verdeeld. In dok I staan dus ook pijlers voor de sluitgaten Schaar van Roggenplaat en Roompot. Dat is een resultaat van een inmiddels al weer opzijgeschoven planning, waar bij ervan werd uitgegaan dat de pijlers geleidelijk over de drie sluitgaten zou den moeten worden verdeeld. Nu Is het plan eerst de pijlers in de De Hammen kan daarna met behulp van een cutter- zuiger de dijk tussen dok I en de dokken II en m worden opgeruimd. De verbinding met de Oosterschelde wordt niet aan de buitenklant van de dokken gemaakt. Omdat anders teveel en te duur baggerwerk zou moeten worden verricht. Volgens het jongste werkschema van rijkswaterstaat en de aannemerscom binatie Dosbouw zal pas als de funde ring voor de stormvloedkering in de Hammen geheel voltooid is, met het pijlerplaatsen worden begonnen. Dat zal, naar het zich nu laat aanzien, in de herfst het geval zijn. Wel bestaat de mogelijkheid dat eerder een pijler De voorbereidingen voor het onder wordt geplaatst bij de damaanzet Schouwen. Dit in verband met de III zijn al zo goed als klaar. De dijk, die werkzaamheden die nog aan die da- de twee dokken van elkaar scheidde, maanzet moeten worden verricht, is in het droge weggehaald. Het inun deren gaat simpel in zijn werk. Met een hevel wordt water binnengelaten en tegelijkertijd wordt de bronbema ling. waarmee de bouwdokken steeds droog zijn gehonden, verminderd. Zodra het water in de Oosterschelde en de bouwdokken vrijwel gelijk staat, Zwijgplicht over ruzie ambulance in Middelburg VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van de Stichting Ambulancevervoer Walcheren (SAW) heeft voorlopig zwijgplicht over de ruzie rond de inzet van de Middelburgse ambulance. Vrijdag bespraken de leden van dit ze venkoppige college een voorstel om de ze ziekenwagen in te ruilen voor statio nering van een ambulance in Sint-Lau- rens. Deze vergadering werd 's morgens in alle beslotenheid gehouden in het stadhuis van Vlissingen. Na het dagelijks bestuur zal donderdag 31 maart het algemeen bestuur zich over de conflicten buigen. De bijeen komst in het stadhuis begint om 14.30 uur. Zoals bekend dreigt de leiding van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) in Goes zelf opdrachten te gaan verstrekken voor de ambulance in Mid delburg. Dit is de enige van de vijf Wal- cherse ambulances die niet in de Vlis- singse brandweerkazerne is gestatio neerd. CPA en het gemeentebestuur van Middelburg vinden beide, dat de wagen in de hoofdstad te weinig wordt Ingezet. Ze wordt alleen gebruikt voor straatongelukken binnen de vesting- grachtengordel rond de Middelburgse binnenstad. Verzoek raadslid: Middelburgers op hoogte stellen van nieuw mortuarium MIDDELBURG - Het Middelburgse raadslid de heer A. Kamermans (PM) heeft het college van b en w van de Zeeuwse hoofdstad gevraagd de om wonenden van het houten schoolge bouw aan de Buitenhovelaan schrifte lijk op de hoogte te stellen van het feit dat dit ingericht zal worden tot mor tuarium voor een begrafenisonderne- De gemeenteraad besloot afgelopen maandag in meerderheid om het leeg staande gebouw hiervoor te bestem men. Dit gebeurde nadat b en w hadden duidelijk gemaakt dat men liever een mortuarium wilde dan jarenlange leeg stand. Het raadslid Kamermans betwij felt of zo maar zonder meer tot het stich ten van het uitvaartcentrum besloten kan worden. Volgens hem is een proce dure volgens de Wet Ruimtelijke Orde ning nodig. Ex-zendingsarts spreekt voor Leger des Heils Terneuzen TERNEUZEN De arts H. Hammer uit Terneuzen spreekt dinsdag voor het Temeuzense Leger des Heils over zijn ervaringen als zendingarts in Zoeloe- land. Hij werkte 3,5 jaar in een zieken huis. De lezing is in de zaal van het Leger des Heils aan de Donze Visser- straat en begint om 20 uur. MIDDELBURG - Mishandeling door een 74-jarige komt niet zo vaak voor de politierechter in Middelburg. De 74-jarige G. B. uit Nieuw- en Sint-Joosland slaagde er in april vorig jaar echter in om een 67-jarige dorpsgenoot zo'n klap te verkopen, dat de bril van het slachtoffer bijna geheel kon worden afgeschreven. Uitvoerig legde het slachtoffer, die donderdag bij de rechter verhaal kwam halen, uit wat zich in deze langslepende familievete zoal had afgespeeld. De rechter veroordeel de B„ die overigens niet was ver schenen, tot een boete van 500 gul den, waarvan 400 weken voorwaar delijk. Ook moet B. binnen vier maanden de schade aan de bril van het slachtoffer vergoeden. Door een technische fout is boven staand verslag in de PZC van giste-- ren verminkt overgekomen. Cursus Nederlands in Middelburg voor buitenlanders MIDDELBURG - In Middelburg kun nen buitenlandse vrouwen en mannen een cursus 'Praktisch Nederlands' gaan volgen. Deze wordt vanaf 28 maart steeds op maandag gegeven in het gebouw van Vormingswerk Jonge Volwassenen (VJV) aan de Latijnse Schoolstraat 10. De organisatie is van plan om bij vol doende belangstelling ook op dinsdag en woensdagavonden met cursusgroe pen te starten. Gedacht wordt daarbij aan een aparte lesgroep voor Turkse vrouwen- Voor de maandagavondgroep zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Bezinning over experimentele diensten Middelburg MIDDELBURG In de bovenzaal van de consistorie van de Hofpleinkerk in Middelburg wordt morgenmiddag, zon dag, vanaf vier uur een bezinningsmid- dag gehouden. De deelnemers willen aan de band van een discussienota komen tot een voorlopige afronding van de gesprekken over doel, opzet en mogelijkheden van de experitmentele diensten in Middelburg. De bezinnings- middag wordt afgesloten met een broodmaaltijd. Voor kinderen is er een crèche in het jeugdgebouw. De voorzitter van de Streek WV Walcheren, mr Avan Fraassen, overhandigt de heer Gesswein het eerste Toeristen Paspoort Walcheren. Van links naar rechts: mevrouw Schonski, mevrouw Koppejan, de directeur van de Vlissingse WV P. A. de Graag, de heer Gesswein en mr Van Fraassen. VLISSINGEN - De voorzitter van de Streek WV Wal cheren, mr A. van Fraassen, overhandigde vrijdag in het kantoor van de Vlissingse WV aan de Walstraat de erste twee exemplaren van het 'Toeristen Paspoort Walcheren' aan de heer R. Gesswein en mevrouw B. Schonski uit het Duitse Velbert. Doel van de uitgifte van het paspoort is de promotie van Walcheren. Het paspoort bevat 32 coupons waarmee mensen die langer dan een week hun vakantie bij een lid van de VVV doorbrengen kortingen kunnen krijgen op tal van at tracties. Het is dit jaar de eerste keer dat de Streek WV Walche ren het toeristenpaspoort uitgeeft. Met een formulier dat zij bij hun verblijfadres in kunnen vullen, kunnen de toeristen bij alle Walcherse VW-kantoren voor de prijs van een kwartje een toeristenpaspoort krijgen. Het is de bedoeling dat de paspoorten volgend jaar gratis ver strekt worden. Dit jaar zijn er 15.000 exemplaren van gedrukt. Bij een grote belangstelling zullen er nog pas poorten bijgedrukt worden. Het Toeristen Paspoort Walcheren is een idee van de WV in Zoutelande en Westkapelle, met de 'Gastekarte' uit de Duitstalige landen als voorbeeld. Mevrouw J. Koppejan, administratrice bij de Streek WV, hoopt dat er veel belangstelling voor de paspoorten komt. „Het paspoort is een service aan de toeristen die Walcheren bezoeken. Op deze manier kunnen wij ze iets extra's bieden", aldus mevrouw Koppejan. De reducties die de toeristen met het paspoort kunnen krijgen zijn alleen van toepassing op de normale tarie ven voor volwassenen. De houder van een paspoort moet minimaal 12 jaar oud zjjn. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Zierikzeese WV heeft haar informatrice mevrouw M. van der Pol-Elshout op non-actief gesteld. „Dat moesten we wel want ze maakte er een enorme puinhoop van", beweert voor zitter F. de Jager. Het VW-bestuur heeft de informatrice vorige maand per 1 april ontslag aange zegd maar mevrouw Van der Pol accep teert dit niet omdat zij meent recht te hebben op een zogenaamd vervolgcon- tract En dat houdt in dat de ontslag vergunning moet worden afgegeven door het gewestelijk arbeidsbureau. De raadsman van het VW-bestuur mr E. G. Karei heeft de kwestie echter reeds voor een uitspraak in kort geding aan de kantonrechter voorgelegd. Voorzitter De Jager vindt dat samen werking met de informatrice niet langer mogelijk is. „Want zij stelt zich zo irri tant op dat WV aan alle kanten in haar beleidsuitvoering belemmerd wordt Dat kunnen we niet hebben, zeker niet nu het seizoen weer voor de deur staat". De belangen van de aan de kant gezette informatrice worden behartigd door de dienstenbond CNV. Overigens bena drukt districtsbestuurder R. W. Vliet- man het particuliere karakter van het geschil tussen informatrice en bestuur. De hele zaak lijkt hem nogal overtrok ken maar heeft niettemin 'kwalijke as pecten', omdat volgens Vlietman de WV volstrekt in gebreke is gebleven duidelijke redenen voor het heenzen den van de informatrice aan te voeren. „Zo stelt mr Karei onder meer dat me vrouw Van der Pol plaatselijke publici teit zou hebben bewerkstelligd en dat is beslist een leugen", aldus Vüetman. Verder verwijt hij de WV het kort ge ding voor het kantongerecht te willen laten voltrekken op een datum die naar het bestuur bekend is valt in de vakan tieperiode van mevrouw Van der PoL Deze was zelf voor commentaar onbe reikbaar. ADVERTENTIE tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels la carte vlees- en visspecialiteit (ADVERTENTIE) Voor het verzorgen van een begrafenis of crematie kunt u zich wenden tot: P. DahlmannsTel. 01180-12557 L. R. van HeckeTel. 01180-13637 I.N.VerhulstTel.01180-13802 De GrootTel. 01180-12868 H.JobseTel. 01184-62205 Bij géén gehoor:Tel. 01180-13900 MIDDELBURG - De 31-jarige A. O. uit Middelburg is vrijdag door de rechL bank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van eén jaar, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk en met aftrek van voorarrest. Te gen O., een van de belangrijkste heroï nehandelaren in de Zeeuwse hoofd stad, was twee weken geleden tijdens de behandeling van de zaak twee jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank dook hiermee dus aanzienlijk onder de VLISSINGEN De aanvaring tussen bet motortankschip 'Nancy' en de duweenheid 'Kiruna'. op 9 april vorig jaar op de Schelde-Rijnverbinding (ter hoogte van het vaarwater Zuid-Vlije) is te wijten geweest aan ernstige fouten van de (buitenlandse) kapitein van de 'Nancy'. Tot die conclusie komt de Commissie Binnenvaartrampenwet in haar ver slag naar aanleiding van het onderzoek naar deze aanva ring. Door de botsing stootte de 'Nancy' lek, waarbij een deel van tankschip 'Argonaut' de lading gasolie snel kon overnemen Dat de "Nancy' met een gevaarlijke lading voer. behoorde voor schipper P R C G des te meer reden te zijn tot grote voorzichtigheid bij het oversteken van het Schelde-Rynka- naai, zo concludeert de commissie. De schipper wordt verwe ten dat hij bij deze manoeuvre in strijd met de voorschriften geen voorrang aan de duweenheid had verleend en daarbij geen aandacht had besteed aan via de marifoon tot hem komende mededelingen en waarschuwingen van andere de lading gasolie in het water terechtkwam. Een milieu-ramp schepen, geen geluidssignalen heeft gegeven en pas op het kon worden voorkomen, doordat het in de buurt varende allerlaatste moment vaart heeft geminderd. eis die officier van justitie mr J. van Marion twee geleden formuleerde. „Een meer of meer professionele hande laar. die een bron werd van criminele infectie en zo heel wat leed om zich heen heeft verspreid", zo typeerde de officier de man tijdens de zitting. O. wordt ver moedelijk direct na het uitzitten van zijn straf uitgewezen naar zijn geboorte land Turkije. Conform de eis werd T D (3-3) uit Vlis singen veroordeeld tot een gevangenis straf van achttien maanden. D. heeft in maart van het afgelopen jaar gepro beerd brand te stichten in de voormali ge bar 'Het Smeken Tooghje' in Middel burg. Hij was in het verleden exploitant van deze bar, en had het etablissement overgedaan aan iemand, van wie hij meende nog twintigduizend gulden te goed te hebben. Toen er niemand in de bar aanwezig was, plaatste D. een zelf gemaakte brandbom tussen het pla fond van de bar. De explosieven oprui mingsdienst (EOD) die. toen de bom werd gevonden straten liet afsluiten en omwonenden evacueerde, kwam tot de conclusie dat de bom op behoorlijke wijze in elkaar was gezet en -als hij niet bijtijds zou zijn gevonden- zeker zou zijn geëxplodeerd. Tijdens de zitting, twee weken geleden, stelde D. had de bom beslist niet zou hebben gewerkt en dat zijn operatie alleen moest worden gezien als bedreiging van de nieuwe ex ploitant. De gevangenisstraf die D. zal moeten uitzitten, verdiende hij tevens door het invoeren van een vuurwapen uit België, het schieten op de fotoradarkasten langse de brug op het Schelde-Rijn-ka- naal bij Rilland en het kopen van twin- tig girobetaalkaarten die van diefstal OCdVClQlïlU nfknmst.io' waren Overeenkomstig de eis van vorige week dens de zitting een volledige bekente nis af, maar I, ontkende in alle toonaar den. Tegen I. werd vorige week een ge vangenisstraf van negen maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, geëist Dat voorwaardelijk deel ver viel gisteren in het vonnis, waardoor zo wel D. als L negen maanden onvoor waardelijk naar de gevangenis moeten. afkomstig waren. Twee overvallers op een Goese foto graaf werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden. Zo wel H. M. P. D. (26) als de twee jaar oude re R. L (beiden uit Vlissingen) hadden op 3 februari van dit jaar op de hoek van de Markt en de Papegaaistraat in Goes een fotograaf, die op weg was naar de bank, van de dagopbrengst van diens zaak beroofd. D. legde vorige week tij- ADVERTENTIE) Hotel-Restaurant Britannia Vlissingen. Een rustpunt na een boulevardwandeling. Tel. 01184-13255. TERNEUZEN - Het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen gaat het wrak van het gezonken binnenschip 'Walcheren' lichten. De firma Van den Akker heeft van de verzekeringsmaat schappij van het schip de opdracht ge kregen het wrak zo spoedig mogelijk te bergen. De 'Walcheren' (402 brt) in 1952 ge bouwd, had in Terneuzen 285 ton houts lijp, een soort cellulose, geladen met be stemming België. Dinsdagmiddag kap seisde het schip door het slechte weer ter hoogte van 'De Griete' in de Wester- schelde en zonk daarna. De twee opva renden werden door bemanningsleden van de sleepboot 'Jerome Letzer' gered en naar Terneuzen gebracht. Het schip ligt tijdens laagwater met het voorschip twee meter onder water, ter wijl het achterschip tien meter onder water is gezakt. Bemanningsleden van Het bergingsvaartuig 'Bruinvisch' ge meerd boven het wrak van de Walche ren'. Op de voorgrond de wrakton van het loodswezen. het bergingsvaartuig "Bruinvisch' van de firma Van den Akker hebben met behulp van een duiker enkele voorlo pen aan het wrak vastgemaakt. Hier mee kunnen de hijsstroppen onder door het wrak worden getrokken. Het wrak van de 'Walcheren' is gemar keerd met enkele Schotse blazen. Het loodswezen heeft om de scheepvaart te waarschuwen een wrakton bij het ge zonken schip uitgelegd. Een deel van de lading.jfüe uit de ruimen van het schip is losgeraakt, is aangespoeld op de Zeeuws-Vlaamse kust. Maandag arri veert de bok 'Kolossus' bij het wrak en zal begonnen worden met voorberei dende werkzaamheden, waaronder het trekken van de stroppen, zodat het schip zo spoedig mogelijk (dinsdag of woensdag) wordt geborgen. Als het wrak boven water is, wordt het water uit het schip gepompt en zal de 'Walcheren' naar een haven worden ge sleept. Wat er daarna met het schip gaat gebeuren, is nog niet bekend. Dat is afhankelijk van de grootte van de schade. werd de 48-jarige P. K. uit Sint^Maar tensdijk veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man had zijn werkster met de dood bedreigd, door met een mes op haar af te komen en te roepen 'Je gaat eraan'. K's raadsman vroeg tij dens de zitting om begrip voor de slech te lichamelijke en geestelijke gesteld heid van K., maar officier van justitie mr J. van Marion noemde het voorval 'een klassiek geval van alcoholisme'. „Het drankprobleem wordt ontkend en andere problemen worden naar voren geschoven". Na zfjn daad gaf K. de daad toe met de woorden: „Ik heb teveel gedronken. Dan word ik agressief'. Alleen doordat tijdens het gevecht bleek dat de vrouw sterker was dan de man, bleven haar verwondingen beperkt tot enkele ste ken in de hals. De 21-jarige D. de B. uit Vlissingen werd, overeenkomstig de eis, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Deze Vlissinger heeft een golf van inbraken op zijn geweten, die hij voornamelijk pleegde in scholen in Middelburg en Vlissingen. In deze zeer lange reeks inbraken van D. de B. waren die in 'De Wellinge' en de Drie- stromenschool in Middelburg en in het schoolcomplex aan de Marconiweg in Vlissingen de belangrijkste. In het wijk- gebouw van de sectie Nieuw-Middel- burg van de Stichting Sociaal-Kultu- reel Werk Middelburg (SKWM) aan de Nassaulaan in Middelburg stal hij aller lei apparatuur, waaronder een serie luidsprekers. Bij deze en nog meer in braken richtte D. de B. voor tienduizen den guldens aan schade aan. „Zo is een spoor van ellende nagelaten", zei offi cier van justitie mevrouw mr G. van der Reep tijdens de zitting tegen De B., vo rige week. R. O. (37) uit Vlissingen, die een door De B. gestolen videorecorder had geheeld, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken, waarvan drie we ken voorwaardelijk. J. S. (20) uit Mid delburg, die bij de 'kraak' aan de Na ssaulaan in zijn woonplaats op de uit kijk had gestaan, moet 400 gulden boe te betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34