Grote partijen willen wwv voor jongeren handhaven Directeur Azivo vervolgd wegens verduistering Academische Raad vraagt toestemming voor stop op negen studierichtingen PLO-VERTEGENWOORDIGER SPREEKT IN DE KAMER Beleid van banken kan 400.000 banen kosten CDA EN VVD STEUNEN SER ADVIES Scheepsbouwmalaise \NEEKEND André Hazes zet Ahoy op zijn kop 'ZIEKENFONDSRAAD VOOR 3,5 TON OPGELICHT' DIENSTENBOND CNV: Tdch robbenjacht met knuppel ZATERDAG 26 MAART 1983 PZC/binnen-buitenland ROME (DPA/AFPl Oud-koning Umberto van Savove van Italië die deze week overleed heeft de Lijkwade van Turijn geschonken aan paus Johannes Paulus II. Het Italiaanse persbureau Ansa heeft vrijdag gemeld dat Umberto. die in ballingschap in Portugal leefde, de schenking in zijn testament heeft bepaald. Oud-koning Umberto, die één maand staatshoofd van Italië was. overleed eerder deze week in Genève. Volgens de overlevering omhulde de beroemde Lijkwade van Turijn eens het stoffelijk overschot van Jezus. Het linnendoek. dat in de middeleeuwen waarschijnlijk van Constantinopel naar Frankrijk werd overge bracht. wordt bewaard in de kathedraal van Turijn. De Lijkwade is al sinds 1457 in het bezit van het Huis van Savoye. Op het doek van 4.26 bij 1.06 meter is het negatiefbeeld te zien van een mishandelde en gekruisigde man. een man van Semitische afkomst van 1.80 meter, met lange haren, een baard en dezelfde verwondingen als Christus. Tijdens wetenschappelijk onderzoek in 1978 door meer dan twintig Amerikaanse vaklui, onder wie chemici, kon met worden verklaard hoe de afbeelding op het doek is gekomen. De wetenschappers kwamen tot de overtuiging dat een vervalsing moet worden uitgesloten Maarzij konden ook geen bewijs vinden dat het werkelijk gaat om de authentieke grafdoek van Jezus. (Van onze parlementaire redactiet DEN HAAG De grote fracties in de Tweede Kamer voelen weinig voor het plan van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om jongeren het recht op een uitkering krachtens de wwv te ontnemen. De fracties zijn het erover eens dat terugval op een bijstandsuitkering een te grote achteruitgang betekent voor de betrokken groep. Dat blijkt uit de eerste formele schrifte lijke reacties op de voorstellen van de bewindsman. Zowel de regeringspartij en CDA en WD. als de PvdA. maken duidelijk liever een andere regeling te zien waarbij de rechten van jongeren tot 23 jaar op de gebruikelijke uitkerin gen in stand blijven. Beide regeringsfracties laten blijken veel te voelen voor het door de Sociaal- Economische Raad voorgestelde alter natief om alle wwv-uitkeringen (nu 75 procent van het laatst verdiende loon) met vijf procent te verlagen. Ook voor de Raad van State heeft deze oplossing de voorkeur. De raad bestrijdt de op vatting van de regering dat dit geen reéle oplossing zou zijn Bijstand Het voorstel van staatssecretaris De Graaf komt neer op een beëindiging van het recht op een wwv-uitkering voor jongeren. Dat betekent dat zij na een half jaar ww-uitkering onmiddel lijk terugvallen op de bijstand. Met deze maatregel wil de bewindsman jaarlijks ongeveer f 265 miljoen bespa ren. Het voorstel leidt tot een forse inko mensachteruitgang voor met name thuiswonende jongeren van 18,19 en 20 jaar. Het gaat hierbij om bedragen van Geen uitzondering op verbod storten Nederlands afval in Vlaanderen BRUSSEL (ANP) Vlaanderen zal geen enkel buitenlands (en dus ook geen Nederlands) bedrijf uitzonderen van de bij decreet vastgestelde nieu we regels voor het storten van vuil. Die regels verbieden vuilstortingen op Vlaamse bodem door buitenlanders. Het decreet van de Vlaamse regering zal vandaag in het Belgische staats blad verschijnen. Tien dagen daarna, dus op 5 april, wordt het daadwerkelijk van kracht, zo heeft het kabinet van de Vlaamse minister voor milieuzaken, Jan Lens- sens, vrijdag meegedeeld. Lenssens heeft vrfjdag een afvaardiging ontvan gen van het Nederlandse bedrijf 'Afval verwerking Rijnmond'. Dat heeft een duidelijk 'neen' te horen gekregen op zijn verzoek om van de bepalingen van het decreet te worden uitgezonderd. EG staakt invoer besmet Italiaans varkensvlees BRUSSEL (DPA) De Europese Com missie heeft vrijdag bepaald dat geen van de landen van de Europese Ge meenschap nog varkens, varkensvlees en varkensvleeswaren (met uitzonde ring van door verhitting geconser veerde produkten) uit Noord-Italiè en Sardinië mag invoeren in verband met de Afrikaanse varkenspest die op een fokkerij bij Cuneo in Piemonte is uitgebroken. De maatregel is onmid dellijk in werking getreden. Woensdag sloot Zwitserland zijn gren zen al voor varkens en varkensproduk- ten uit Italië en donderdag volgden Frankrijk en West-Duitsland dat voor beeld. Afrikaanse varkenspest is een zeer gevaarlijke dierziekte die bijzon der besmettelijk is. Er zijn nog geen geneesmiddelen tegen gevonden en ook geen entstoffen. Mensen kunnen de ziekte niet krijgen. In Italië zijn strenge maatregelen genomen om ver spreiding te verhinderen. De ziekte kwam er tot dusver alleen voor op Sardinië. Er is ook een geval van Afrikaanse varkenspest geconstateerd in de West- duitse deelstaat Hessen. Spaans volwaardig eind:examenvak DEN HAAG Spaans wordt met ingang van 1 augustus 1984 een vol waardig eindexamenvak op de avond mavo. Ook de expressievakken, die tot nu toe facultatief waren' krijgen in het komende cursusjaar de status van eindexamenvak. Dat heeft staatssecretaris Ginjaar- Maas meegedeeld. De staatssecretaris maakte ook bekend dat zij er mets voor voelt om avondscholen voor het lager beroepsonderwijs in het leven te roe pen. De talrijke aanvragen voor het stichten van een dergelijke school zul len dan ook niet worden gehonoreerd, aldus mevrouw Ginjaar. Zij geeft er de voorkeur aan een avondopleiding te creëren waarin zowel elementen uit het lager als het middelbaar beroepsonder wijs zitten. De staatssecretaris wil voorts het leerlingstelsel een extra stimulans geven door deze scholings- vorm, die neerkomt op een praktijkop leiding in dienstverband, ook open te stellen voor mensen die ouder zijn dan 27 jaar DEN HAAG (ANP) In het voorjaar gaat de po litie vooral in de week voor Pasen en Pinkste ren meer aandacht be steden aan en controle uitoefenen op het recrea- tieverkeer, zoals perso nenauto's met beladen imperiaal of volle koffer ruimte en personenau to's met aanhanger. De centrale politie ver- keerscommissïe (CPVC) heeft de Nederlandse po litie hiertoe geadviseerd omdat de indruk bestaat dat deze weggebruikers zich niet altijd in vol doende mate realiseren dat het vervoer van veel bagage het weggedrag van de auto en eventuele aanhangwagen nadelig kan beïnvloeden', aldus een woordvoerder van de CPVC vrijdag. De contro le zal zich toespitsen op de technische staat van het recreatieverkeer. waarbij met name bela ding, de koppeling van de aanhangwagens, de remmen en het uitzicht onder de loep worden ge nomen. Zo moet een ca ravan-combinatie prak tisch altijd voorzien zijn van extra buitenspiegels voor het zij- en achteruit zicht. ruim f 3000 per jaar Voor zelfstandig wonenden blijven de financiële gevol gen beperkt, waarbij 18- en 19-jarigen er zelfs nog iets op vooruit zouden gaan. De 21- tot en met 23-jarigen krijgen te maken met een achteruit gang van vier tot zes tientjes per maand Naast kritiek op de ongelijke verdeling van de lasten hebben de grote partijen ook bezwaar tegen het vooruitlopen van de bewindsman op de komende herziening van het stelsel van sociale zekerheid, en de integratie van de werkloosheidsregelingen. Volgens het CDA zouden de jongeren hun recht op wwv moeten behouden, zij het dat hun uitkering verlaagd zou kunnen worden naarmate zij korter gewerkt hebben. De PvdA heeft geen goed woord voor het voorstel over. Net als het CDA is de WD het niet oneens met het principe dat de uitke ringsduur afhankelijk gesteld kan wor den van de leeftijd en het arbeidsverle den. De liberalen hebben net als de PvdA aanzienlijke bezwaren tegen het ontbreken van een goede overgangsre geling. In het regeerakkoord wordt dat ook nadrukkelijk als voorwaarde ge steld bij de invoering van de nieuwe regeling. De VVD wijst er verder op dat de nieuwe regeling veel meer oplevert dan de f 150 miljoen, die waren afge sproken in het regeerakkoord. Woord voerder Linschoten wil van de staats secretaris dan ook de toezegging dat de extra opbrengst gebruikt wordt voor het Jeugdwerkplan van het kabi net. Voorbereiding van de inatemationale conferentie over het Palestijnse vraagstuk: van links naar rechts achter de regeringstafel in het gebouw van de tweede kamerDrlssam Sartwai (plot, mr Klaas de Vries, Mr UriAvnery (lid van de Knesset, Israeli en mr H. E. Massamba Sarré (VN van Senegal). DEN HAAG (GPD) De vergader zaal van de Tweede Kamer is twee dagen lang het toneel van een voor bereidende bijeenkomst voor de In ternationale conferentie over het Palestijnse vraagstuk, die in augus tus onder auspiciën van de Verenig de Naties in Parijs plaatsvindt. In de kamerbanken en achter de regeringstafel zitten in plaats van kamerleden en ministers de af gevaardigden van Euro-Arabische samenwerking uit de bij de voorbe reiding betrokken landen. Zij wer den vrijdag onder anderen toege sproken door dr. Issam Sartawi. lid van de Palestijnse Nationale Raad. en Un Avnery, voormalig Israëlisch parlementslid en een van de voor standers van een dialoog met de Palestijnen. Tijdens de openingszittmg vrijdag ochtend zei dr. Sartawi dat zonder de Palestijnen nooit vrede in het Midden-Oosten kan worden bereikt, met alle gevaren van dien voor de wereldvrede. Hij pleitte voor de er kenning van de Palestijnse natie door de landen van West-Europa, en zei verder dat de Israëlische vredes beweging een belangrijk instrument is om een emde te maken aan het conflict. Uri Avnery haakte daarop in door te zeggen dat wanneer geen oplossing gevonden kan worden voor het Midden-Oostenvraagstuk, de regio het gevaar loopt onder de scepter te komen van extremisti sche regimes zoals in Iran. „Een nieuwe Chomeini of een andere revo lutionaire beweging zal dan vroeger of later de macht overnemen", aldus Avnery. De conferentie, waarop een vijftig tal Westeuropese parlementariërs de weg uitstippelt waarlangs naar hun mening vrede in het Midden- Oosten kan worden bereikt, wordt vandaag afgesloten. HAMBURG (DPA) - Werknemers van de Duitse werf Howaldtswerke in Hamburg hebben gisteren massaal geprotesteerd tegen een reorganisatie plan van de directie dat ongeveer 4000 man wil laten afvloeien van de vestigingen in Hamburg en Kiel. Op de achtergrond ligt een schip op de afbouwkade. radio-tv en kunst De radio- en tv-programma's voor zaterdag en zondag vindt U op pagina 23 en 25 van onze Weekendkrant. ROTTERDAM (GPD) Een droom van André Hazes is vrijdagavond in vervulling gegaan. Hij gaf in Rotter dam een concert in een tot aan de nok toe gevuld Ahoy' en daarmee zorgde Neerlands populairste volkszanger van dit moment voor een unicum in de Nederlandstalige showbusiness. Nog niet eerder was een Nederlands artiest erin geslaagd dat sportpaleis in zijn eentje vol te laten lopen. Hazes had in december van het vorig jaar al voor een soortgelijk huzaren stukje gezorgd door het anders zo deftige Amsterdamse Concertgebouw volledig op zijn kop te zetten. In Rot terdam had zich vrijdagavond een veel voud van het toen aanwezige publiek verzameld. De verwachting dat een zo grootscheeps aangepakt concert in het nuchtere Rotterdam op aanmerkelijk minder enthousiasme zou stuiten, werd volledig gelogenstraft. De ruim 7000 toeschouwers waren al ruimschoots voor de aanvang van het concert in stemming, die veel gelijke nissen vertoonde met die tijdens een (Slot zie pagina 23 DEN HAAG (ANP) De directeur van het Haagse ziekenfonds Azivo, H. C. van der H., zal worden vervolgd wegens verduiste ring. Dit heeft de officier van justitie in Den Haag, mr. J. J. H. Suyver, vrijdag meegedeeld. Van der H. wordt verduistering van ten hoogste 350.000 gulden ten laste gelegd. De subsidiaire aanklacht luidt dat hij de ziekenfondsraad voor 98.000 gulden heeft opgelicht. De beslissing van de officier is geno men na een gerechtelijk vooronderzoek dat ongeveer een jaar in beslag nam. Tegen drie voormalige apothekers van het ziekenfonds zal geen strafvervol ging worden ingesteld. Tegen J. G: H. H. beschikt het openbaar ministerie over onvoldoende aanwijzingen. De twee andere apothekers, Ch. A. J. L. W. en P. R., hebben wel strafbare feiten UTRECHT (ANP) Doordat banken de komende jaren (nog) sneller dan tot dusver de geldkraan dichtdraaien verdwijnen er binnen twee jaar direct 400.000 banen. Op wat langere termijn staat nog eens eenzelfde aantal banen op de tocht doordat bedrijven die dicht moeten andere bedrijven in hun val meesleuren. kan fluiten en dientengevolge de poort kan sluiten. Blijkens het Dejftse onder zoek wordt de afbraak van het bedrijfs leven nog extra in de hand gewerkt doordat de banken van de bedrijven die in de nesten zitten extra hoge vergoedingen vragen. De banken rede neren dat ze dat mooi kunnen doen omdat de bedrijven in kwestie toch niet kunnen overstappen naar een an der bank. Door deze ontwikkelingen dreigt al met al een explosieve vernieti ging van arbeidsplaatsen, kapitaal en kennis, aldus het onderzoek. Vakbondsbestuurder Van der Stel wil snel met de banken, institutionele beleggers en overheid om de tafel gaan zitten om tot een oplossing te komen. Volgens hem is het bankbe drijf overigens tot nu toe niet te porren voor een gesprek. Die sombere uitspraak doet bestuur der Nico van der Stel van de diensten bond CNV. Hij baseert zich daarbij op een onderzoek dat de interfaculteit bedrijfskunde van de TH-Delft in op dracht van het CNV heeft verricht naar het beleid van de banken in de huidige economische crisis. Het onderzoek werd voor de helft betaald door het ministerie van sociale zaken. Ten ge volge van de crisis voeren de banken een voorzichtiger kredietbeleid. Dat betekent dat een fors aantal ondeme- meingen in de kou komt te staan, want uit studies van ondermeer het ministe rie van economische zaken moet mo menteel 20 tot 30 procent van de Nederlandse bedryven tot de kneusjes worden gerekend. Dat betekent dat dus 10 tot 20 procent van de Neder landse ondernemingen naar kredieten gepleegd, maar slechts op kleine schaal. Hen werd verweten zelfge maakte geneesmiddelen tegen in koopsprijs af te nemen van de Azivo- apotheek om ze vervolgens voor eigen rekening te verkopen. Van der H. zal zich op 28 april voor de Haagse rechtbank moeten verantwoor den voor de financiële perikelen rond de eigen apotheek van het ziekenfonds. Het zou bij Azivo tussen 1972 en 1982. gebruik zijn geworden op grote schaal geldbedragen, in de vorm van bonus sen of contactkortingen van leveran ciers van geneesmiddelen, ten eigen bate aan te wenden of te storten in een zogenaamde zwarte pot. In de loop der jaren zou 350.000 gulden zijn verduis terd. Oplichting Ziekenfondsen zijn wettelijk ver plicht hun inkomsten, dus ook bonus kortingen op te geven aan de Ziekenfondsraad. Omdat Azivo dit heeft nagelaten is er sprake van op lichting. De exploitatiekosten van de zieken fondsen komen voor rekeninhg van de door de raad beheerde vereveningskas- sen. Bij het ziekenfonds Azivo zelf" was men vrijdagmiddag nog niet op de hoogte van de dagvaarding van de directeur. Azivo heeft de zaak vorig jaar zelf aangekaart bij de officier van justitie. AMSTERDAM (ANP) De Canade zen, die binnenkort jacht zullen ma ken op duizenden jonge zadelrobben op de ijsvelden voor de oostkust van het land, zullen de dieren doodknup pelen en ter plaatse villen. Dit heeft 'Greenpeace', de organisatie die al jaren actie voert tegen het jagen op zeehonden voor hun huid, verno men van het Canadese ministerie voor visseryzaken. Eerder hadden de auton- verklaard dat de jagers dit jaar hun prooi zouden dood schieten. De laatste methode zullen de noorse jagers, die dit jaar niet aan de Canadese oostkust verschijnen naar eigen zeggen wel toepassen. Het aantal te doden zeehonden ligt dit jaar aan zienlijk lager dan in 1982 Vorig jaar werden 186.000 zadelrobben en 15.000 klapmutsen gedood, dit jaar zullen dat er respectievelijk 20 000 en ten hoogste 10.000 mogen zijn. Honden vallen een bejaarde vrouw aan APPINGEDAM (ANP) Een 84-jarige vrouw in Appingcdam is vrijdag avond door twee herdershonden van haar buurman aangevallen. De dieren takelden haar ernstig toe en aten delen van haar lichaam op, met name van haar gezicht en haar armen. De vrouw is levensgevaarlijk gewond overgebracht naar het Delfzichtzieken- huis in Delfzijl, aldus de politie. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis zal de vrouw een arm moe ten worden afgezet. Verder liep zij ernstige verwondingen aan gezicht en benen op. De vrouw werd vrijdagavond om half- zes aangevallen door de twee honden van haar buurman. De honden waren onder de omheining doorgekropen, waarbinnen zij doorgaans verblijven. Eén hond is inmiddels afgemaakt, aldus de politie. UTRECHT (ANPl De Academische Raad vraagt voor het komende studie jaar studentenstops aan voor negen studierichtingen. Daarbij is ook tandheelkunde waar voor tot nu toe 394 belangstellenden staan genoteerd, terwijl de capaciteit vooralsnog 465 eerstejaars bedraagt. De studentenstop wil men evenwel met het oog op de uitgelote aankomen de studenten uit de andere medische richtingen en gezien de belangstelling voor tandheelkunde uit het buiten land. De raad heeft hier vrijdag ln Utrecht toe besloten. De minister moet de studentenstops voor 1 juni vaststellen. Behalve bij tandheelkunde is ook bij sociale gezondheidskunde. dat alleen in Maastricht is te volgen, de belang stelling 187) geringer dan de capaciteit (200). Ook hier is een stop gewenst in verband met de tweede keus van uitge- loten uit de overige medische richtin gen. Voorts wil de raad studentenstops voor geneeskunde, waarvoor 1980 eerste jaarsplaatsen zijn. terwijl er 3492 gega digden zich hebben aangemeld Voor diergeneeskunde is de capaciteit vast gesteld op 175. by een belangstelling van 919 jongens en meisjes. Algemene gezondheidszorg dat in Rotterdam wordt onderwezen kent een capaciteit van 75 eerstejaars, de belangstelling beloopt evenwel 160 kandidaten. Voor theaterwetenschap dat in Utrecht en aan de universiteit van Amsterdam kan worden gestudeerd, hebben zich 236 geïnteresseerden aangemeld maar er is slechts plaats voor honderd van hen Voor industriële ontwerpen kun nen slechts 160 van de 375 aanmeldin gen worden gehonoreerd. Informatica, waarvoor de capaciteit 1060 bedraagt kent een aantal aangemelde eerste jaars van 1179 Tenslotte wil men een stop voor bedrijfskunde in Groningen waar niet meer dan 250 van 326 gega digden met een opleiding kunnen star ten. Voor bedrijfskunde in Enschede en Eindhoven wordt geen stop nodig geacht, maar wel een plaatsingscom missie. Die wil de Academische Raad voor rechten en voor Spaans, ofschoon voor beide richtingen meer aanmel dingen zijn geteld dan er aan capaci teit is opgegeven. Zwangere vrouwen niet verplicht tot beeldschermwerk AMSTERDAM (ANP) Zwangere werkneemsters van de Algemene Bank Nederland die aan beeld schermen werken, kunnen tijde lijk ander werk krijgen als zij bang zijn dat het beeldscherm werk hun zwangerschap ongun stig beïnvloedt. Op de invoerafdellng van de admi nistratiecentrale van de ABN in Leeuwaarden, waar dertig vrou wen achter beeldschermen werken, hebben in het afgelopen jaar drie beeldschermwerksters een miskraam gehad. Een bedrijfs arts heeft echter na gesprekken de afgelopen week geen verband kun nen ontdekken tussen de miskra men en het beeldschermwerk. De ABN ziet daarom geen aanleiding voor een uitgebreid onderzoek naar mogelijke schadelijke gevol gen van de beeldschermstraling op de ongeboren vrucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2