DELTAWERKEN MENSENWERK velddienst-opzichter 'IETS DOEN ZONDER TE WETEN WAAROM, DAT IS DODELIJK' \G 26 MAART 1983 Ad Lawalata Voor Ad Lawalata is er in de omgangssfeer met superieuren nogal wat veranderd toen hij vier jaar geleden bij de hoofdafdeling milieu en inrichtingszaken van de deltadienst van rijkswa terstaat kwam werken. Wanneer hij voordien bij een ingenieur moest zijn, was hij gewend op de deur van diens werkvertrek aan te kloppen, zijn oren te spitsen tot een 'ja binnen' klonk om dan vervolgens met enige schroom de kamer in te stappen. Bij de hoofdafdeling milieu en inrichtings zaken zijn de omgangsvormen wat losser. Daar loopt vrijwel iedereen zonder plichtplegingen bij iedereen binnen en de meeste medewerkers in het kantoor- en laboratoriumcomplex op het Middelburgse industrieterrein Arnestein noemen elkaar bij de voornaam, zonder te letten op titel of functie. „Plezierig", kenmerkt Lawalata de werksfeer, die volgens hem in hoge mate de kwali teit van het werk bepaalt. En de inzet van de mensen. Op Lawalata's afdeling, de velddienst land, is het ziekteverzuim dan ook vrijwel nihil. Maar dat heeft misschien ook alles te maken met het feit dat het werk van de tien velddienstmedewerkers zich voor namelijk in de vrije natuur afs. eelt. Ge zond werk in de frisse lucht op schorren, slikken en platen in de Oosterschelde en de Grevelingen. De velddienst land - de hoofdafdeling milieu en inrichtings zaken kent ook nog een velddienst wa ter - zorgt voor de verzameling van al lerlei gegevens, waarmee de vele weten schappers die het kantoor in Middel burg bevolken aan de slag kunnen. Die gegevens komen uit de meest uiteenlo pende metingen, tellingen en monsters. De velddienst trekt er meestal in drie ploegen van drie man op uit. Als sub- hoofd van de dienst coördineert Lawa lata de werkzaamheden van de ver schillende ploegen. oudgediende De 45-jarige Middelburger is een oud gediende bij de deltadienst. Hij werkt er al bijna twintig jaar. Van 1963 tot 1979 bij de inmiddels opgeheven afde ling inrichtingszaken. Daar heeft hij zich jarenlang beziggehouden met aan- passingswerken in het Veerse Meer en later ook in de Grevelingen. Als weg en waterbouwkundige was hij betrok ken bij het maken van eilandjes, de aanleg van wegen en de bescherming van oevers. Na al die jaren kent hij het Veerse Meer als zijn broekzak. In 1979 werd de afdeling inrichtingszaken bij de milieudienst gevoegd en zo ont stond de hoofdafdeling milieu en in richtingszaken. Lawalata en zijn colle ga's gingen naar die nieuwe hoofdafde ling over. „In het begin hadden we alle maal aanpassingsproblemen. We wa ren tenslotte allemaal weg- en water bouwers en civiel-technici en dan krijg je ineens met al dat meetwerk te ma ken. Maar nu moet ik zeggen dat hel allemaal toch wel erg aantrekkelijk is". De medewerkers van de velddienst zijn van vele markten thuis. Ze plaatsen meetopstellingen op schorren en slik ken. bouwen bruggetjes waar vanaf de stroomsnelheden in kreken kunnen worden gemeten, stellen vast hoe het bodemprofiel verloopt, doeii mee aan vogeltellingen en verrichten allerlei meettechnieken Lawalata- ..We vor men zo'n beetje de ondersteunings- ploeg voor de hele club hier. Over afwis seling hebben we echt niet te klagen. De ene keer zijn we een paar dagen bezig met wat simpel sjouwwerk en even latei- weer met een hoogwaardige meetklus" Aanvankelijk waren de wetenschap pers tevreden met meetresultaten in decimeters en centimeters. Maar het moet steeds nauwkeuriger. Toen som mige meetgegevens in millimeters wer den afgeleverd, kwam na enige tijd het verzoek of het niet in tienden van milli meters kon. „Dan heb je natuurlijk niets meer aan peilstok, baken en sta tief. En andere meetinstrumenten zijn niet in de handel voor fiet doel waar we ze voor nodig hebben Daarom hebben we samen met de wetenschappers die dergelijke gegevens nodig hadden, vol komen nieuwe instrumenten en tech nieken ontwikkeld Dat is wel leuk". Zo is een sedimentatietafel gemaakt, die op een vast punt wordt gezet. De tafel is voorzien van een groot aantal staafjes, waarmee kan worden vastgesteld hoe- vefel tienden van een millimeter slib er gens is afgezet dan wel is weggespoeld. storm De afgelopen wintermaanden hebben de medewerkers van de velddienst het druk gehad. Na iedere storm moest weer worden gemeten in welke mate wind en water slikken en schorren hadden aangetast. „Op sommige plaat sen zijn die veranderingen nogal groot. Het hoge schor kalft wel eens een me ter per jaar af. En vooral als je ergens los zand hebt, zoals op de Galgeplaat voor Kats, dan kun je na iedere storm een totaal veranderde situatie aantref fen. Een pas ontstane geul is dan weer dichtgeslibt en ernaast is een nieuwe ontstaan". De meetwerkzaamheden van Lawalata en de zijnen concentreren zich vooral op de Rattekaai ter hoogte van Rilland en het buitendijkse gebied bij Sint-An- naland en Sint-Philipsland Maar ook in de Grevelingen. in het Haringvliet en aan de Westerschelde zijn de veld dienstmedewerkers te vinden wanneer het onderzoek van de hoofdafdeling mi lieu en inrichtingszaken dat noodzake lijk maakt. Omdat veel van het meet werk nauw verband houdt met het tij, moeten soms lange dagen worden ge maakt. Lawalata gaat wel eens 's mor gens om vier uur van huis en is dan 's avonds om tien uur weer terug, 's Win ters is het nogal eens een koude bedoe ning om op een meetstelling een eind boven water open en bloot in de wind te staan. Dan zijn isolatiepakken geen luxe Maar daar staat tegenover, denkt de buitenstaander, dat het 's zomers be paald een genoegen moet zijn om onder de hoge blauwe lucht in een koesteren de zon op het schor te werken. Dat valt echter tegen. Dan staan vaak uitgere kend werkzaamheden op het program ma, waaraan menig zweetdruppeltje te pas komt en de vele vliegen en muggen die in dat jaargetijde bezit nemen van het schor, maken het dan vrijwel onmo gelijk om dat werk in spaarzame kledij te verrichten. Bijzonder tevreden is Lawalata over de manier waarop de stafmedewerkers van milieu en inrichtingszaken de men sen van de velddienst bij de voorberei dingen van het werk betrekken. „Je weet dan waar je mee bezig bent en waarom iets moet gebeuren. Daarom is onze afdeling ook zo goed gemotiveerd. Want volgens mij is er mets dodelijkere voor het plezier in je werk dan iets te moeten doen zonder te weten waarom". Een goede zaak vindt hij het dan ook dat de rapporten die als eindresultaat uit de onderzoekingen komen, onder de medewerkers van de hoofdafdeling cir culeren. Zo kan iedereen te weten ko men waar bepaalde deelonderzoeken voor gebruikt zijn De werkzaamheden van dc velddienst land moeten een bijdrage leveren aan het formuleren van een antwoord op de vraag welke ontwikkelingen schor ren. slikken en platen in de Ooster schelde zullen gaan doormaken wan neer de bouw van de stormvloedkering is voltooid en welke maatregelen kun nen worden genomen om die ontwik kelingen in goede banen te leiden. Hoe- wel het dagelijks werk van Lawalata daarom nauw te maken heeft met de afsluitingswerken, voelt hij zich toch ver van de pijlerdambouw staan. „Ik ben er twee keer op excursie geweest. Het was wel interessant, maar eigen lijk deed het me toch niet veel". FotoWim Riemens T Tad ik het met gedacht, zo was de reactie van menigeen. Wat de ellende li met Ogem. de Heidemij, RSV en de Bijenkorf al had opgeroepen aan vermoedens, leek plotseling bewezen door organisatiebureau Dongelmans Business Services In negen van de tien gevallen is falend management de belangrijkste oorzaak van de problemen waarin het bedrijfsleven ver keert. Toegegeven, de recessie speelt ook zijn rol Maar. kan men daar wat schamper tegenin brengen, als alles goed gaat is hel ook geen kunst een bedrijf overeind te houden. Tijd dus voor een reactie uit het bedrijfsleven Het management, de scholing, de controle door commissarissen, ondernemingsraden en aan deelhouders. Wat is er mis; wat moet er veranderen teneinde het optimale te halen uit het Nederlandse bedrijfsleven? Mr. Chris van Veen. voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), etaleert zijn diplomatieke en politieke gaven bij het beantwoorden van deze vragen. J^~vnderneming', het VNO-huisblad, is korl over het onderzoek naar „De oorzaken en financiële gevolgen van faillissementen bij het Nederlandse bedrijfsleven". Dongelmans is kennelijk een groentje op het gebied van wetenschappelijk onderzoek, zo luidt de conclusie in een commentaar van zeventien regels. Wel ernstige beschuldigingen over incompetentie en knoeie rijen, maar niet de vragen en uitkomsten laten toetsen. Twijfel dus over de betrouwbaarheid van het onderzoek bij het VNO. dat moet reageren op grond van een persbericht. „Het onderzoek zelf is namelijk niet beschikbaar", is het verwilt aan het adres van Dongelmans. Bovendien zegt het persbericht niets over oorza ken als de markt, de rente en de lonen. ..Alles valt onder falend beleid Laten we het dus maar vergeten en het als een slechte publiciteitsstunt beschou wen". Van Veen licht toe „Het onderzoek rust, heb ik begrepen, op een weten schappelijk wankele basis. Het richt zich op een aantal juridische construc ties. die vaak juist zijn opgezet om dingen te doen die niet m orde zijn. Vandaaruit constateren dat het mana gement niet deugt, dat is eenzijdig Precies ja, ik doel op schemerige BV's die zijn opgericht om ze failliet te laten gaan Het is fout om vanuit faillisse menten te redeneren en dan algemene conclusies te trekken" Niettemin. Bij O.GEM trok de holding de zaken naar zich toe. Resultaat een duistere Cyprusconstructie. onverant woorde uitbreidingen ten koste van de operationele bedrijven Bij RSV van dat laatste laken ccn zelfde pak De Bijenkorf investeerde 500 miljoen in verbouwingen en kantoren, maar ver gat het koperspubliek Misstappen met grote gevolgen Van Veen „Dan gaat het om specifieke zaken Die mag je opnieuw met vertalen m algemene conclusies om trent mismanagement In algemene zin is het natuurlijk zo dat een doorsnee bedrijf in de problemen raakt door externe factoren zoals de markt of de overheid Dan komt het management onder zware druk te staan en hangt veel af van de kwaliteit van de bedrijfs leiding." „Een directeur moet alles kunnen, maar is geen wonderdier. Dat betekent per definitie verschillen Het onderne merschap omvat vele facetten en er zijn er maar heel weinig die ze allemaal goed beheersen. Sommigen, verder heel goede directeuren, kunnen niet overweg met medezeggenschap. Je hebt ook mooi-weer-zeilers; managers die alleen optimaal een bedrijf kunnen leiden als de omstandigheden goed zijn. Die vallen bij slecht weer door de mand. Maar de moeilijkheden om staan niet door mismanagement" combineren Dat gaat op voor kleinere bedrijven. Bij grotere beslaat de bedrijfsleiding uit meer mensen. Je kunt dan zorgen voor managers met verschillende kwaliteiten. Van Veen: „Dat is juist. Grote bedre ven kunnen bekwaamheden combine ren door specifieke disciplines op t,e bouwen. De vraag blijft dan of de huidige deconfitures (faillissementen red.) in relatie staan met mismana gement. Ik kom tot een andere conclu sie en wel dat zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin je bij grote onzekerheden in de markt beslissingen moet nemen. Met het gevaar van ver keerde inschattingen .Neem RSV Ik weel vrij veel af van de tak-Verolme. heb de opbouw van dat bedrijf van dichtbij meegemaakt. De oprichter was een broer van mijn moe der De problemen .daar dateren uit het begin van de jaren '70. toen er een geweldige expansie plaatsvond Door een tijdelijk tekort aan liquide midde len heeft Verolme toen een dok ge bouwd met behulp van de overheid. Toen is het al misgegaan, doordat Verolme de problemen van ADM op het bord kreeg geschoven. Daarna kwamen er veranderingen in de markt, de opkomst van de scheepsbouw in landen als Japan en Zuid-Korea" ..Het management was gedwongen tot aanpassing en diversificatie van zijn produktenpakket. maar moest dat doen binnen een kunstmatige, opge drongen fusiestructuur die met paste bij het bedrijf. Dat kun je de huidige raad van bestuur moeilijk verwijten Akkoord, er zijn misschattingen ge daan en wat fouten gemaakt. Met de kolengraver is een onjuiste keuze ge maakt. Te verwijten valt, dat daarmee alle eieren in een mandje zijn gelegd Maar daarbij moet je wel aantekenen, dat RSV was weggedrongen 'van de oude markt. De kolengraver is een noodsprong geweest". ogem Van Veen: „Van OGEM ken ik onvol doende de details. Een geweldige groei, te weinig integratie van de divisies, te weinig diversificatie. In het Midden-Oosten is voor een daarop onvoldoende ingesteld bedrijf op te grote schaal geopereerd". Dus toch fouten in het management Die natuurlijk inherent zijn aan het ondernemen, het nemen van risico's. Maar die wel grote gevolgen voor veel mensen hebben Moet er niets iets veranderen om fouten te voorkomen'' Betere scholing misschien? Het be drijfsleven hier is wat achterop ge raakt Nederland kent alleen Nijenro- de. geen Harvard Business School- Van Veen: ..Vlak De Baak izeg maar het vormingscentrum van het VNO red niet uit. waarmee we als VNO indirect een steentje bijdragen Boven dien heb je in Europa tal van scholmgs- mogelijkheden We zitten hier niet op een eiland Als je naar het manage ment wilt kijken dan is de vraag: wat komt er op af Dat. zijn ten eerste moeilijker omstandigheden, verder van huis opereren andere vorm „Ten tweede kun je constateren dat de economische en commerciële aspecten de sociale gaan overheersen. We zitten in een noodsituatie en dat vraagt om een andere vorm van management. Het sociaal beleid dient afgestemd op de economische mogelijkheden. Dat betekent saneren, loonkosten terug dringen." „Aan de andere kant zit je met de concurrentie in kwaliteit. Dat vraagt om motivatie en inspiratie van het personeel. De ondernemer moet het personeel het gevoel geven van samen- uit, samen-thuis. Dat vraagt om min der nadruk op het geïnstitutionaliseer de overleg binnen de ondernemings raad Meer aandacht voor overleg op de werkvloer met het tweede en derde echelon Zodat je optimale betrokken heid knjgt van het personeel met het produkt. met het bewaken van kosten en kwaliteit" Van Veen ..In de ondernemingsraad moet geen tegenstelling werkgever werknemer bestaan. Veeleer ontmoet de werknemer van vandaag daar de werkgever van morgen De onderne mer moet voortdurend aan de toe komst denken. Twee maal per jaar is er overleg over het bedrijfsbeleid, de ren tabiliteit en de continuïteit. Dan kan de ondernemingsraad zich uitspreken Niet meebeslissen, nee. Maar dan krijg je zoveel kapiteins op een schip, dat er ook geen besluiten meer genomen kun nen worden En werken aan die toe komst. dat is juisl de essentie van het ondernemen" Dan nog. Een raad van commissaris sen niet direct betrokken bij het be drijf. kan een manager aanstellen op grond van zijn mooie gezicht of papie ren. Een bevriende ex-politicus bij voorbeeld. wiens antecedenten in het bedrijfsleven niet worden onderzocht De ondernemingsraad kan een twijfel achtige benoeming niet tegenhouden. aandeelhouders Van Veen. „Maar de ondernemings raad kan zelf antecedentenonderzoek plegen. En dat gebeurt ook, wat dacht u. U gelooft toch niet. dat de raad van commissarissen gemakkelijk een be noeming doet die op grote bezwaren bij de ondernemingsraad stuit? Kent u dat soort problemen? Ik niet. Die con flicten zijn zeldzaam Eerder is het zo. dat de commissarissen wel eens wat vraagtekens plaatsen bij een kandi daat die wel goed valt bij de onderne mingsraad. Commissarissen hebben een eigen verantwoordelijkheid. Ze ho ren de stem van de OR, de stem van de directie. Een ideaal systeem dat in de praktijk bevredigend werkt". Minister De Koning opperde laatst in Rotterdam tijdens het symposium 'Macht en Vermogen' de wenselijkheid de aandeelhouder wat meer bij het bedrijfsbeleid te betrekken. De voorzit ter van de Amsterdamse Effecten beurs. Baron van Ittersum. is van mening dat het ontbreken van de aandeelhouder in het ondernemings- overieg heeft geleid tot een te grote aandacht voor de continuïteit (werkge legenheid). ten koste van de rentabili teit (winstgevendheid) Omdat conti- nuiteit en rentabiliteit uiteindelijk neerkomen op hetzelfde, pleitte hij voor invoering van het investerings- loon. dat de belangen van werknemer en aandeelhouder combineert Werk nemers en aandeelhouders: dat zijn de mensen waarop elk bedrijf steunt en die opdraaien voor slechte bedrijfsvoe ring. Is gebundejde controle door hen niet gewenst? Van Veen „Nogmaals, de raad van commissarissen heeft een eigen verant woordelijkheid. Juist daar wordt in goed overleg met de bedrijfsleiding gewerkt aan de harmonische combina tie van continuiteit en rentabiliteit. Wat er op het management afkomt is een geweldig gevecht voor de toe komst." ..Het management moet op de veran derde omstandigheden worden toege sneden, we moeten het sociaal beleid herijken. Daar wordt het nodige aan gedaan. Dat vraagt om maximale ex terne rust. We hebben een redelijk werkend systeem, misschien niet in ieders ogen ideaal, maar in hemels naam. Laat de ondernemer zelf met rust".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23