PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Personeel De Schelde massaal de straat op Fransen naar het minimum één uur vooruit Lubbers trekt zich niets aan van VVD- crisisdreigementen EXTRA BANENVERLIES DREIGT STADHUIS 'BEZET' Regisseur Briels(66) overleden 226e jaargang no. 72 Zaterdag 26 maart 1983 DEN HAAG Komende nacht, van zaterdag op zondag, gaat de zomertijd in. Alle klokken in West-Europa worden om 02.00 uur een uur vooruit gezet tot 03.00 uur. De zomertijd loopt op zondag 25 september af, dan zetten alle Westeuropese landen, behalve Groot-Brittanniè en Ierland, de klok om 03.00 uur één uur terug Hoeiuel ons land heeft aangedrongen op eenheid binnen de EG voor de zomertijd, zetten zowel Groot-Brittanniè als Ierland de klok pas op 23 oktober een uur terug. Vorig jaar hebben de ministers in de EG afgesproken dat in 1983,1984 en 1985 de zomertijd in elke lidstaat op de laatste zondag van maart in moet gaan De einddatum op het Westeurope se continent valt volgens afspraak op de zondag na de laatste zaterdag in september. Groot-Brittanniè en Ierland die in de maritieme uurzone liggen, houden liever vast aan de gebruikelijke dag om de zomertijd te beèindigen, de zondag volgend op de vierde zaterdag in oktober: Volgens de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijl- ven in Nederland wordt er in de zomertijd een half procent op het totale verbruik van alektriciteit bespaard. VLISSINGEN - Duizenden werknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde demon streerden gistermiddag in Vlissingen tegen nieuwe plannen van het kabinet die er op neerkomen dat er tweehonderd extra arbeidsplaatsen bij het Vlissingse bedrijf zullen verdwijnen. Na een optocht door de stad begaf de stoet zich naar het stadhuis, om daar aan de bel te trekken bij de gemeenteraad die op dat moment in vergadering bijeen was. Binnen de 'Schelde'-gemeenschap was vrijdag grote opschudding ontstaan na dat vanuit een interdepartementale werkgroep in Den Haag het bericht was gelanceerd dat het overlevingsplan van de directie van 'De Schelde' voor de overheid niet aanvaardbaar zou zijn en dat het banenverlies toch nog zou kun nen oplopen. Later kwamen daar zelfs de geruchten bij. dat RSV zou overwe- Dubbeldekker Zeeland kan spoedig een Haags besluit verwachten over de bouw van een derde dubbeldeks veerboot. De 'opstandige'staten werden vrijdag gerustgesteld door gedeputeerde De Voogd. (PAGINA 11) Benzineprijzen De bonnenactie van de olie maatschappij Shell krijgt een onverwacht brede navolging. De bonnen voor korting op de benzineprijs worden door vrij wel alle Zeeuwse pomphouders (Shell of geen Shell) geaccep teerd. (PAGINA 13) Kneet vecht Gerrie Knetemann laat het er niet bij zitten na zijn ernstige val in Dwars door België. De Kneet zal vechten om terug te komen (PAGINA 15) Zwart-blank Boekenweek in de Weekend krant met onder meer aandacht voor James Baldwin, teleurge steld in de blanke wereld. (PAGINA 18) Binnen- en buitenland: 2 en J 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 Weekendkrant: 17,18,19,21, 23 en 25 gen om voor de KMS faillissement aan te vragen. KMS-directeur drs C. Hartog deelde het personeel vrijdag mee, dat dit onjuist is. Hij liet daar verder in éên adem de me dedeling op volgen, dat 'we ons best doen om de kwestie van de lonen rond te krijgen'. Gewapend met in allerijl beschilderde spandoeken stroomden zo'n tweedui zend werknemers vrijdagmiddag de fa brieksgebouwen uit om te protesteren tegen de voorgenomen maatregelen. De onheilstijing kwam juist op een mo ment, dat directie, vakbonden en on dernemingsraad meenden in een fase terecht te zijn gekomen dat er concreet zou kunnen worden gewerkt aan een nadere invulling van het overlevings plan. Andermaal ging het in protest- tocht de straat op om, zoals Wil Wau- mans, districtsbestuurder van de in dustriebond FNV het formuleerde 'alles en iedereen te mobiliseren en alles en iedereen ervan te overtuigen dat er in Den Haag stomme dingen aan de hand zijn'. Voorafgaand aan het bezoek aan het stadhuis werd een massale bijeen komst gehouden in het Scheldekwar- tier waarop vakbondsbestuurder Wil Waumans er onder meer op wees dat kennelijk ook de raad van bestuur van RSV ervan uitgaat dat 750 mensen ont slagen moeten worden. „Ze weten niet waarover ze praten. Het zijn studeerka- mertdioten". De zitting werd besloten met het sturen van een telegram naar de in de residen tie vergaderende ministerraad. Het was een telegram waarin werd bepleit geen beslissing te nemen die het overlevings plan zou kunnen doorkruisen. Drin gend werd in het telegram verzocht 'De Schelde' zo snel mogelijk uit de sur seance van betaling te laten geraken zodat met voortvarendheid zou kunnen worden gewerkt aan de opbouw van een winstgevende onderneming. Na de vergadering in 'HetScheldekwar- tier' trok een stoet van zo'n tweedui zend man naar het stadhuis. Vice-voor- zitter Dies Joziasse van de KMS-onder- nemingsraad vroeg in een volgestroom de stadhuishal aan b en w en de raadsle den om mede stappen te nemen en bij de ministerraad te bepleiten dat men met verder gaat dan in het overlevings plan van KMS is aangegeven. In zyn weerwoord signaleerde burge meester drs. Th. J. Westerhout de aan wezigheid van een duidelijke lijn in de opstelling van directievakbonden, on dernemingsraad, provincie en gemeen te en dat is dat onverkort moet worden vastgehouden dat De Schelde blijft zo als die is, inclusief de dochters. In een maandagmorgen te houden bespreking op het ministerie van economische za ken zal een delegatie bestaande uit bur gemeester Westerhout en de wethou ders Adan en Bruinooge duidelijk ma ken dat het gemeentebestuur blijft bij het eerder ingenomen standpunt. zie pag. 9 Zo'n tweeduizend Schelde-werkers verzamelden zich gistermiddag in de hal van het Vlissingse stadhuis uit protest tegen nieuwe plannen van het kabinet die nog meer arbeidsplaatsen kosten. ROME (REUTER) Paus Johannes II heeft vrijdag het heilig jaar geopend door driemaal met een zilveren hamer op de verzegelde bronzen deur te slaan van het voorportaal van de Sint-Pieterskerk. Met het heilig jaar wordt Christus' dood en verlossing herdacht. Voor de paus de bronzen deur opende kuste hij deze tweemaal. Daarna sprak hij in het latijn de woorden: „Open voor mij de poorten van de gerechtigheid". Daarna trad hij via de deur. die sinds het vorig heilig jaar in 1975 dicht had gezeten, de Sint-Pieterskerk binnen. Miljoenen katholieken in 20 landen konden de plechtigheid op televisie volgen. Duizenden gelovigen waren naar het Sint-Pietersplein gekomen ondanks de zwiepende regen en de harde windstoten. Reeds dagen van tevoren hadden vele pelgrims over het plein gezworven in afwachting van het gebeuren. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister president Lubbers ligt niet wakker van het dreigement van WD-Ieider Nypels, om het kabinet ten val te brengen bij onvoldoende bezuinigingen. Hij maakte vrijdagavond ge wag van zijn ongestoorde nachtrust in het televisiepro gramma Haagse Bluf van de VARA. De premier kwalificeerde de recente krasse taal van Nypels als toneelspel- Fractievoorzitters doen vaak krachtige uitspraken om iets te bereiken, zei Lubbers. Verwijzend naar een eerder WD-dreigement (rond de mogelijke deelname van het CDA aan de komen de vredesdemonstratie) zei hij: „Het feit dat hij het ai eerder heeft gezegd, maakt het minder ernstig. Nypels is altijd bereid achteraf te zeggen dat hij toch wel wat heeft bereikt, daarom mag ik hem wel". Over de omvang van de bezuinigingen die nog dit jaar getroffen moeten wor den. beslist het kabinet in de Voor jaarsnota. Die komt vermoedelijk in de week na pasen. Lubbers zei vrijdag dat nog niet vaststaat in hoeverre de te genvallers van drie a drieëneenhalf miljard gulden worden gecompenseerd met ombuigingen. Hij zinspeelde op de mogelijkheid de problemen gedeelte lijk naar volgend jaar door te schuiven. „Het heeft geen zin de problematiek van een hele kabinetsperiode in één jaar op te willen lossen", aldus de premier. AMSTERDAM - Carel Briels, de regisseur die vooral be faamd was om zijn regie van massa-spelen, is vrijdag in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Carel Briels regisseerde het I openluchtspel 'Delta Einde Eer ste Fase', dat in juni 1961 in Kamperland werd opgevoerd, i Het Delta-spel was de grootste manifestatie, die ooit in Zeeland werd gehouden. De afgelopen jaren maakte Briels zich sterk voor de opvoering van Vondels Gijbrecht van Aemstel op rueuwjaarsdag in Amsterdam. I Carel Briels werd 66 jaar. Zie ook pagina 7) Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS De koopkracht van de Fransen zal met ongeveer 1,5 procent omlaag gaan als gevolg van de bezui nigingsmaatregelen die de regering vrijdag heeft afgekondigd. De serie dramatische besluiten die minister van economische zaken Delors bekend heeft gemaakt, hebben al meteen de woede opgeroepen van de communis tische en socialistische vakbonden. Woordvoerders van beide bonden vin den dat de kleine man teveel moet bijdragen aan de bezuinigingen. De communistische vakbond CGT ver wijt de regering, waarin vier commu nisten zitting hebben, dat ze niet van te voren met de vakbondsleiders over leg heeft gepleegd. De aangekondigde versoberingsmaat regelen moeten de geldontwaarding drukken en verbetering brengen in de positie van de Franse betalingsbalans. Als onderdeel van de maatregelen zal 1 procent extra belasting worden gehe ven op het totaal belastbare bedrag voor de inkomstenbelasting. De op brengst van deze extra heffing zal ten goede komen aan de sociale fondsen van de staat, die aan een chronisch kastekort lijden. Deze maatregel geldt voor iedere belastingbetaler, terwijl een extra heffing van 10 procent nog eens van kracht zal zijn voor een ieder die 5000 frank i2000 gulden) of meer per jaar aan belasting betaalt. Dat is het overgrote deel van het Franse volk. want een gezin met twee kinderen heeft een bruto-inkomen van omgerekend rond 4000 gulden. De rege ring heeft deze heffing gegoten in de vorm van een staatslening, die waar schijnlijk 10 procent rente zal opleve ren en over drie jaar zal worden terug betaald. De opzienbarendste maatregel be perkt in aanzienlijke mate de moge lijkheid van dc Fransen om nog naar het buitenland op vakantie te gaan. Ze zullen voortaan nog maar omgerekend 2000 frank aan buitenlands geld per man per jaar mogen meenemen en 1000 Franse franken. Dit geldt ook voor de reisbureaus die geheel ver zorgde reizen naar hét buitenland ver kopen. De consequentie van deze ver ordening valt nog niet te overzien. Binnenkort zullen bovendien de tarie ven van gas, elektra en openbare ver voersbedrijven met 8 procent omhoog gaan, terwijl een extra belasting op benzine en huisbrandolie wordt gehe ven. Op alcohol en tabak zal ook vanaf 1 april een extra accijns worden gehe ven. De genationaliseerde industrie zal zwaar moeten oezumigen en minder kunnen rekenen op staatssubsidies, terwijl ze al voor het grootste deel drijft op steun van staatsgelden. De opwinding die zich al meteen na het bekendworden van de maatregelen af tekende, zal na de adempauze van het weekeinde de komende weken in kracht toenemen. Vooral premier Mau- roy zal het zwaar te verduren krijgen als hij dezer dagen in het parlement de vertrouwenskwestie voor zijn nieuwe kabinet zal stellen. Hoewel hij kan rekenen op de steun van de regeringspartijen, die over een ruime meerderheid beschikken, zal er op niet mis te verstane wijze aan worden herinnerd dat Maurov zich voor de gemeenteraadsverkiezingen sterk had gemaakt voor het uitblijven van de nu afgekondigde bezuinigings maatregelen. Ronald Reagan strikes back TTet is opvallend hoe eigen- f I Xlgereid en met weinig ge- voel voor de werkelijkheid de r—H Amerikaanse president Ro- nald Reagan optreedt als hij weer eens wil figureren op het gebied van de buitenlandse politiek en zeer speciaal als het er om gaat de militaire kracht van de Amerikanen te etaleren. Reagans jongste stunt is zijn beroep op de geleerden een superwapen te ont werpen, geschikt voor gebruik in de ruimte, teneinde daór eventueel door Rusland op de VS afgevuurde atoomra ketten onschadelijk te maken. Zo'n mo dem wapensysteem voor de defensie maakt de Russische dreiging waarde loos, meent de Amerikaanse president, die zijn achtergrond als filmster bij dit soort zaken allerminst verloochent. Ge heel in de stijl van de op het witte doek tot leven gekomen ruimteoorlogen. zo als 'Star Wars' en The empire strikes back', schetste Reagan het macabere decor waartegen de Amerikanen in de nabije toekomst hun controverse met de Sowjet-Unie zullen uitvechten. Er zit absoluut geen consistente lijn in de Amerikaanse wapenpolitiek: in zijn haast om de Russen duidelijk te ma ken, dat de VS in geen enkel opzicht met zich laten spotten, komt Reagan met de onmogelijkste voorstellen. Het is allemaal bedoeld om de controverse met de Russen aan te scherpen. Sinds de plaatsing van raketten voor de mid dellange afstand in Europa ter sprake is gekomen, bestoken de twee groot machten elkaar met voorstellen en te genvoorstellen, die een uitetst negatie ve bijdrage leveren aan de strijd-met- woorden over zaken waarover in alle rust gesproken - onderhandeld, is een beter woord - dient te worden. President Reagans gedachten over de produktie van superwapens - po pulair gezegd de 'dodelijke' straal - be tekenen een eerste, fatale stap tot mili- tairisertng van de ruimte. Een militairi- sering, die weliswaar al op gang is geko men met het lanceren van spionagesa- tellieten, maar die een reële dreiging wordt als daadwerkelijk wapens van een vernietigende kracht in de ruimte worden gestationeerd. Als strategisch concept lijkt een veiligheidsscherm over het eigen land het el van Colum bus. Immers, degene die als eerste een superwapen in de ruimte brengt hoeft niets meer te vrezen van de vijand. Al thans in theorie, want de werkelijkheid is altijd anders. Nog nooit heeft een be volkingsgroep of een land een nieuw wapen exclusief voor zichzelf kunnen houden. Twee jaar na de Amerikanen hadden de Russen al hun eigen atoom bom. Als de Amerikanen er in zouden slagen een superwapen in de ruimte te brengen, zouden zij het toch al zo wan kele evenwicht tussen Oost en West grondig verstoren, met alle gevolgen van dien. De race naar militaire over heersing van de ruimte voegt een nieuw en gevaarlijk aspect toe aan de toch al formidabele wapenwedloop van de grootmachten. De door Reagan ont vouwde toekomststrategie houdt op geen enkele wijze rekening met de ge voelens van miljarden wereldburgers, die slechts één wens hebben: een eind maken aan de wapenwedloop. Overigens werken Russen en Ameri kanen al vele jaren in het diepste geheim aan dat superwapen. Reagans voorstel wijst er op, dat de Amerikanen al een heel eind moeten zijn gevorderd. Hoever weet alleen een handjevol Ame rikanen. Maar men kan er van verze kerd zijn, dat de Russen niet achterlo pen. Reagan heeft weliswaar gesproken over een lange termijn visie, maar de dreiging die van zijn woorden uitgaat kan in Moskou niet worden misver staan. De reactie kwam dan ook prompt een paar uur later, zoals dat de laatste tijd gebruikelijk is als aan deze of gene zijde van de oceaan dreigende taal wordt gebruikt. Koude-oorlogvoe- ring heette dat in de jaren vijftig. Deze keer was het meer in de trant van 'Rea gan strikes back'. De nucleaire wapen race nadert met rasse schreden de gren zen van het absurde Dim Jongen ernstig gewond door klap van helicopterrotor VLAARDINGEN (ANP) De 16-jarige Ruud van der Hoek uit Vlaardingen is vrijdagmiddag levensgevaarlijk ge wond geraakt door een klap van een nog draaiende rotor van een helikop ter. Voor zijn leven wordt gevreesd, zo heeft een woordvoerder van de rijks politie dienst luchtvaart vrijdag avond meegedeeld. De juiste toedracht van het ongeval is nog onduidelijk. De helikopter, eigen dom van het te Hilversum gevestigde bedrijf Ryfas-Helicopter Services, werd gevlogen door de 49-jarige F. J. M F eveneens uit Hilversum Het ongeval gebeurde direct na de landing van de helikopter op een binnenplaats van een terrein aan de Broekkade te Vlaar dingen. Hiervoor heeft de vlieger naar alle waarschijnlijkheid geen toestemming gehad De jongen werd geraakt toen hij samen met een aantal omstanders op de helikopter toeliep. Volgens de politiewoordvoerder was de helikopter door een Vlaardings auto mobielbedrijf gehuurd voor rondvluch ten met klanten. De autoriteiten had den daartoe een terrein aangewezen en de benodigde vergunningen verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1