Knetemann: 'Ik ga er voor vechten om terug te komen' AZ - Ajax toch op zaterdag Veel sportevenementen bij 50 jarig bestaan van Ocma BELG DIELIS EVENAART WERELDRECORD BANDSTOTEN OPERATIE IN GENT DUURDE BIJNA ZEVEN UUR Midlotto Paaswedstrijd Luctor Jan Arnouts volkomen uit vorm ZATERDAG 26 MAARt 1983 PZC/sport 15 Hevig bloedend ligt Gerrie Knetemann op de straat na zijn onfortuinlijke botsing Gerrie Knetemann in het Academische Ziekenhuis m Gent. waar zijn vrouw hem met een geparkeerde auto. vrijdag bezocht. Door Peter Heerkens) GENT De vraag of de gevolgen van het ernstige koersongeluk in de semi-klassieker 'Dwars door België' van invloed zullen zijn op het verdere verloop van de wielercarrière van Gerrie Knetemann, is nog niet te beantwoorden. Na een operatie van zes uur en drie kwartier en het maken van een grote serie foto's, hebben de specialisten Verdonck en Vandamme van het Gentse Academisch Ziekenhuis voorlopig slechts kunnen vaststellen dat 'De Kneet' dit seizoen in elk geval niet meer kan koersen. kunnen zeggen..." Echtgenote Gré: „Toen Peter Post me belde en vertelde dat Gerrie op een auto was gereden, dacht ik gelijk aan het ongeluk met Monseré. Post probeerde het me zo rustig mogelijk over te brengen, maar intuïtief voelde ik meteen dat het ernstig was. Dat beeld van Monseré drong zich heel sterk op. Toen ik naar Gerrie Knetemann wisselt met grote regelmaat van optimisme en pessimis me. Als het over die verschrikkelijke klap tegen een geparkeerde auto gaat („ik zag ineens iets zwarts voor me opdoemen") zegt hij resoluut: „Zo'n nachtmerrie wil ik nóóit meer meema ken. Ik denk niet dat ik nog ooit zal koersen..." Na een opleving uit de verdoving van een van de vele pijnstil lende ir\jecties is er dan ineens strijd lust: ..Ze krijgen me niet klein. Ik ga ervoor vechten. Straks zit ik weer gewoon op de fiets..." Medisch gezien concentreert de vraag over zijn wielertoekomst zich op zijn rechterarm waarvan pezen en zenuwen zijn doorgesneden. Knetemann heeft daardoor geen gevoel in zijn pink en ringvinger. Ze zijn tot op heden slechts op een punt concreet geweest: de revalidatie zal bijzonder lang duren. Troost van Gerrie Knetemann: ..Maar ik leef ten minste nog. Er zijn er die dat niet meer op het ergste DEN HAAG De winnende getallen van de midlotto 11a, die vrijdagavond werd gespeeld zijn: 4-13-23-26-30-41, reservegetal 9. Aantal deel nemers: 517.518. Inleg ƒ2 344 766.00. Be schikbaar prijzenbedrag 1.113.763,85 Cij- ferspel: 0 612 4 8. Extra trekking: 10.00 op 5 5. 25,00 op 4 6 6. 250.00 op 3 5 4 6 1000,00 op 8 8 8 9 6. 25 000.00 op 7 6 7 9 2 6 Gent reed, had ik voorbereid..." Met de reconstructie van het ongeluk is de Rijkswacht nog druk doende. Er worden getuigen gezocht, vooral om vast te kunnen stellen of de auto waarop Knetemann reed ver genoeg uit de bocht stond. Het enige wat 'De Kneet' zelf weet. is dat op het beslis sende moment zijn zicht ernstig te lijden had onder door opspattend vuil vertroebelde bnlleglazen „En uit die bocht", aldus Knetemann. „was er ineens een donkere massa". Zelf heeft hij een slagaderlijke bloeding weten te stelpen. Knetemann: „Ik zag al dat bloed spuiten en toen dacht ik: nou ga ik dood... De rest was een reflex". Redding Wat enerzijds zyn redding was, is achteraf de grote ongewisse factor in Tweekamppartij werd remise VELDEN De eerste partij uit de tweekamp voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi om het we reldkampioenschap schaken tussen Robert Hubner (WD!) en Vassily Sroys- lov (SOW), die in Velden (OOS) werd gespeeld, is vrijdag in remise geëin digd. De afgebroken stelling was Wit (Hubner): Kf4. Ta4. Tb8. pionnen a2 en b3 Zwart (Smyslovi: Kd3. Tc2. Pe3. pionnen c5 en d5. De partij verliep in de tweede zitting verder als volgt: 41. Kf4-f3 Tc2-cl. 50.Tc5-b5 Pdl-c3; 42.Ta4-a5 Tcl-fl': 51 Tb5-b7 Ke2-d3. 43.Kf3-g3 Kd3-e2; 52.a5-a6 Tf3-f6: 44.Ta5xc5 Tfin-, 53a6-a7 Tf6-a6. 45.Kg3-h4 d5-d4. 54 Kh4-g4 Pc3-d5. 46.Tb8-d8 d4-d3: 55.Kg4-f5 Kd3-c3. 47 a2-a4 d3-d2; Na de 55e zet beslo ten beide spelers d5-d4. d4-d3: d3-d2; d2-dld; 49,Td8xdl Pe3xdl; Braakmanuurloop begint 14.30 uur VLISSINGEN - In de 'topper vooraf over de Braakmanuurloop van Schelde Sport is het aanvangstijdstip weggeval len. Die moet zijn: 14.30 uur. MIDDELBURG - De zwemclub Luctor uit Middelburg houdt vandaag (zater dag) zijn traditionele paaswedstrijd in het overdekte Poelendaelebad. Deelnemende teams zijn Den Bosch (Solar), Breda Dordrecht (Nautilus)., Barendrecht (ZPB), allen teams uit de B-klasse van de nationale zwemcompe- titie, waarheen Luctor na afloop van het winterseizoen is gepromoveerd. Luctor zelf komt gehandicapt aan de start, omdat Willem Jan en Ariene Knoester voor Nederland in een inter land uitkomen. De wedstrijd begint om half vier. Schaatswereldrecord EERSTE VROUW SPRINT ONDER 40 SECONDEN ALMA ATA (ASNP) De Oostduitse Christa Rothenburger heeft vrijdag op de hooglandbaan van Medeo in Alma Ata het wereldrecord schaatsenrijden op de 500 meter verbeterd. De Oost duitse kwam met een tijd van 36.69 seconden als eerstevrouw onder dc 40 seconden, christa Rothenburger was sedert twee jaar, toen zij eveneens in Alma Ata reed, houdster van het we reldrecord met een tijd van 40.18 seconden. Ook bij de heren sneuvelde het wereld record op de 500 meter. Pavel Pegov reed de afstand in 36 68 seconden. Pavel Pegov zorgde voor nog een we reldrecord De 26-jarige Russische schaatsenrijder reed de 1000 meter in 1 minuut en 12.58 seconden, het oude wereldrecord stond met 1.13.39 ,op naam van de Canadees Gaetan Bou cher. KLOOSTERZANDE - Het tafeltennisteam is met grote overmacht kam pioen van dc eerste klas van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie geworden. De titel en de promotie naar de landelijke divisies werd vrijdagavond in eigen huis bereikt via een 10-0 zege op Arnemuinde, dat degradeerde naar de tweede klas. Het kampioenschap werd behaald door oudgediende Wilfried Dumez. die vorig jaar van het Vlissingse Wilno overstapte naar SAR en daarmee be werkstelligde. dat de jonge talenten van de club, Pascal Neve en Mark Maas. sneller dan voordien mogelijk was de landelijke tafeltenmsdivisies bereik ten Het Zeeuws-Vlaamse kampioensteam behaalde de titel na de tien com petitiewedstrijden ongeslagen. Het stond daarbij geen game af. het genezingsproces: de rechterarm waarmee hij zijn gezicht beschermde toen hij tegen de auto botste. „Als ik dat met gedaan had", zegt Knetemann over die reactie, „zou mijn hoofd niet zo onbeschadigd uit die botsing zijn geko men als nu. Ga maar na wat er dan gebeurd was..." Ze hebben Knetemann op kamer 601 van de intensive care gelegd, waar vrijdag het ziekenhuispersoneel uit het ritme raakte door de enorme stroom van reacties uit Nederland. De lawine aan telefoontjes, dikke rijen bloemen en een opeenstapeling van fruitmanden waren het overtuigende bewijs van Knetemanns grote popula riteit. De belangstelling van de inter nationale pers nam dermate grote vormen aan, dat de ziekenhuisleiding besloot om in de loop van maandag een persconferentie te geven over de stand van zaken. ALKMAAR (GPD) Ondanks het dreigement van de burgemeester van Alkmaar, Cees Roozemond om de competitiewedstrijd AZ'67-Ajax op zaterdag avond 9 april te verbieden, zal het duel toch normaal op die datum in de Alkmaarderhout worden afgewerkt. De KNVB liet AZ en Roozemond gister avond weten dat aan het verzoek van Roozemond om deze wedstrijd met het oog op eventuele ongeregeldheden zaterdag in de Alkmaarse binnenstad, naar zondagmiddag te verplaatsen, niet kon worden voldaan. Volgens competitieleider Jan Huybregts bleek Ajax niet bereid aan de verplaat sing mee te werken De Amsterdamse club voerde onder meer als argument aan dat een dergelijke verschuiving niet paste in het kader van de voorbereidingen op de bekerconfrontatie tegen PSV op 13 apnl in Eindhoven. Roozemond had op een verplaatsing van het duel aangedrongen omdat hij een herhaling vreesde van de ongeregeldheden zoals zich die onlangs voor AZ- Feyenoord in Alkmaar voordeden. Toen terroriseerden Rotterdamse supporters de binnenstad en werd er voor enkele duizenden guldens schade aangericht, Hoewel Roozemond eerder had laten blijken dat de ontmoeting bij een afwyzende reactie van de KNVB mogelijk zou worden verboden, trok de eerste burger van Alkmaar dat dreigement later in Roozemond had aanvankelijk een beroep willen doen op een noodverordening in de Gemeentewet die de burgemeester de mogelijkheid biedt in te grijpen wanneer hij van oordeel is dat de openbare orde in gevaar komt. „Maar", zo verklaarde Roozemond zijn plotselinge ommezwaai, „bij nader inzien vind ik dat toch een te zwaar middel. Dat artikel in de Gemeentewet is niet voor deze situaties geschreven. Afdelingsvoetbal mogelijk afgelast VLISSINGEN - In tegenstelling tot ve le andere afdelingen heeft de afdeling Zeeland vrijdagavond het voetbal voor vandaag (zaterdag) nog niet afge last. Administrateur Wim Jagt van de Zeeuwse afdeling zei gisteravond: „Ik sta morgenochtend vroeg op en dan denk ik. dat het alsnog afgelast moet worden. Overigens denk ik, dat ver schillende KNVB-wedstri KNVB-wed- strijden wel doorgang vinden". Veldlooptitel voor Rein Swint TEGELEN In Tegelen werden de open zuidelijke korte veldloopkam pioenschappen van de Nederlandse po litie sportbond gehouden. Bij de vete ranen behaalde Rein Swint van het Middelburgse politiekorps de eerste plaats voor De Winter uit Emmeloord en Maat uit Roermond in resp. 23.34 min en 24.06 min Selectiewedstrijd gehandicapte tafeltennissers MIDDELBURG Morgen (zondag) nemen in sportcentrum 'Dc Slagh- vaert' in Middelburg zeven tafelten- nisteams van de Nederlandse Invali den Sportbond (NIS) deel aan selectie wedstrijden tegen valide vertegen woordigers van diverse Zeeuwse ver enigingen. De wedstrijden gelden als voorberei ding op de Olympische Spelen voor gehandicapten, die ml984 worden ge houden. MIDDELBURG - Middelburg, tóch al een sportieve stad, krijgt in de maan den april en mei nog meer sport te beleven dankzij het vijftig-jarig bestaan van het Ocma (opleidingscentrum militaire administratie). In militaire dienst speelt sport een belangrijke rol en het is dan ook niet verbazingwek kend dat wedstrijden, toernooien en andere sportieve evenementen een opvallende plaats hebben in deze jubileumviering. Temeer ook omdat de sportbeoefening bij het Ocmain Middelburg een grote landelijke bekend heid heeft gekregen in militaire kringen. Zo trok de jaarlijkse 'm.a.-sport- dag' (militaire administratie-sportdagi in Middelburg vorig jaar het record aantal deelnemers van 1100, met militairen uit heel Nederland. „Met dit aantal is de 'm.a.-sportdag' in Middelburg het grootste sportevenement in onze krijgsmacht", zo weet opperwachtmeester Ad Goudzwaard, hoofd van de sportgroep van de Ocma. te melden. Een andere sportieve topper in Middelburg is de laatste jaren de militaire marathon. Vanzelfsprekend: deze twee tot de verbeelding sprekende evenementen worden ook in het kader van het jubileum weer gehouden. Maar er is meer te beleven. Pas na de oorlog kwam de sport goed van de grond bij deze militaire admi nistratieve opleiding in Middelburg De inmiddels gepensioneerde Ad Be velander uit Koudekerke. die in mei 1950 de eerste sportinstructeur werd bij de Coak icentrale opleidings school administratief kader), weet dat er voor de oorlog al wel een 'gymnastiekonderwijzer' in het Mid delburgse garnizoen actief was: „Er werden in die tijd alleen gymnas tieklessen gegeven Vaak was de gymnastiekonderwijzer ook scherm- leraar en dan gaf hij ook schermles sen. Aan atletiek werd in die tijd nau welijks gedaan. De conditie werd op peil gehouden door hardlopen in uni form of gewoon door velddienst". Beste aanpak Maar vooral in de afgelopen dertig jaar heeft de sportbeoefening in de Nederlandse krijgsmacht een snelle vlucht genomen. Ad Goudzwaard verhaalt: „Drie jaar geleden kwa men militaire specialisten uit twin tig Europese landen in Nederland bijeen om de militaire sportbeoefe ning onder de loep te nemen. Una niem was men toen van mening dat in Nederland de beste aanpak te sig naleren was. Sportinstructeurs zijn in Nederland namelijk pure specia listen: ze geven alleen sportlessen of houden zich met de organisatie van de sport bezig. Maar in de andere landen is de sport maar een deel van het pakket van de desbetreffende in structeur: hij geeft niet alleen sport lessen, maar bijvoorbeeld ook exer citie en schieten. Er is in Nederland natuurlijk een gespecialiseerde op leiding voor sportinstructeurs (vroeger in Hooghalen, nu in Ossen- drecht), waar zowel dienstplichti gen als beroepsmilitairen worden opgeleid. Alle dienstplichtigen daar hebben al een belangrijke voorop leiding: sportacademie of cios". Met nadruk wijst Ad Goudzwaard er op. dat de 'sportlessen' op de scholen niet vloeiend aansluiten op de sport in militaire dienst: „Op school krij gen de leerlingen één uur sportles per week, maar in militaire dienst geven we al vier uur per week. Uit de testen, die we steeds weer afnemen, merken we dat 60 a 70 procent van de dienst plichtigen bij opkomst onvoldoende condititie heeft. Bij de Coopertest(12 minuten hardlopenkomen velen bij voorbeeld lang niet aan de vereiste 2300 meter. Maar omdat de meesten zes maanden bij het Ocma blijven, kunnen we behoorlijk wat doen aan de opbouw van de conditie dankzij die vier uur les per week. Bovendien gaan velen nog vrijwillig 's avonds sporten in de sportzaal. Als ze uit Middelburg vertrekken kan vrijwel iedereen in die 12 minuten van de Co- opertest dan ook meer dan 2500 me ter afleggen". Acht sporten Ad Goudzwaard vindt het ook een groot voordeel dat de militairen tij dens hun opleiding met alle acht tak ken van sport, waarin les gegeven wordt, in aanraking komen: atletiek, gymnastiek, veldloop/cross/hinder- msbaan. basketbal, volleybal, hand bal, voetbal en zwemmen: „Door dat gevarieerde aanbod komen de dienstplichtigen in aanraking met takken van sport, die ze nog niet eer der beoefend hebben. Vaak beleven ze daarin zoveel plezier, dat ze zeg gen als we terug zijn in de burger maatschappij kiezen we voor een club met die tak van sport. Dan is er dus een aardige aansluiting van de militaire dienst naar het verenigings leven in de sport". Overigens heeft de militaire sport school in Ossendrecht al zo'n goede naam gekregen, dat ook andere overheidsinstellingen hun sportin structeurs daar laten klaar stomen. Zo worden ook sportinstructeurs voor de douane, de koninklijke ma rechaussee, de rijkspolitie en de PTT in Ossendrecht opgeleid. De sportgroep bij het Ocma in Middel burg bestaat uit vijf sportinstruc teurs (inclusief Ad Goudzwaard), die in totaal ongeveer 400 man onder hun sportieve hoede hebben. Evenementen Door die sportgroep moet er voor de sportevenementen in het kader van het 50-jarig bestaan ook veel organi satorisch werk verzet worden. Want er zijn nogal wat wedstrijden te bele ven. Zo wordt er op vrijdag 8 april in sporthal De Kruitmolen het 'Zeeuws Ad Goudzivaard, die met zijn sport groep van de Ocma véle evenemen ten rond het 50-jarig bestaan op touw ambtenaren-volleybal toernooi' ge houden. Niet minder dan 24 teams zullen aan dit toernooi deelnemen, onder meer van de Ocma (twee teams), de marine, de korpsen van de gemeentepolitie, de rijkspolitie, de douane, de PTT. de spoorwegen, de provinciale waterstaat en allerlei ge meentelijke instanties. Op vrijdag 15 april staat een 'Sportparkoers-scholen-Ocma' op het programma. Scholieren van 15 tot en met 18 jaar kunnen in groepen aan dit evenement deelnemen, zowel jongens als meisjes. In het Veersebos zijn er onder meer tien obstakels te nemen: oversteken van water (op een vlot of aan touwen), klimmen in bo men, kompasdoorsteek. handgrana ten werpen. En dat alles op een tra ject van 10 km. Daarna gaan de groe pen (15 schoolploegen en 10 teams van de Ocma) terug naar Middel burg, waar ook de hinderrusbaan nog even genomen moet worden. Ad Goudzwaard geruststellend: „Je moet het als een ludiek evenement zien. Er is geen militaire vaardigheid voor nodig". Prestatielopen staan vanzelfspre kend ook op het programma. Op za terdag 16 april houdt de Ocma open huis. Op die dag wordt er ook een 'volksloop' gehouden, waaraan ie dereen kan deelnemen. Er kan geko zen worden uit een loop over 5 of over 10 km. Deelnemers kunnen zich die zaterdagmorgen om tien uur melden bij het sportbureau van de Ocma. Donderdag 21 april is er een veld loop voor alle Zeeuwse ambtenaren, die in hun werk een uniform dragen. Afstand 10 km. Dit evenement wordt voor de tweede maal gehouden. Vo rig jaar waren er 150 deelnemers. Zaalvoetbalsterren Dinsdag 26 april is een van de top- evenementen te zien: een zaalvoet- b al toernooi in sporthal de Kruitmo len met het Zeeuws team, een Neder lands sterrenteam. Ceverbo uit Dor drecht en een Ocma-ploeg. Aanvang 19.00 uur. Op dinsdag 10 mei is er weer een topevenement: dc militaire mara thon. Opmerkelijk is dat start en fi nish van deze race ditmaal op de Markt liggen en dat de lopers dus dwars door het centrum van Middel burg gaan. Tweemaal zelfs: want er worden twee ronden van ruim 21 km gelopen. Op donderdag 26 mei staat de 'm.a.-sportdag' op het programma. Alle drie de Middelburgse sporthal len zijn voor dit evenement in ge bruik. evenals andere accommoda ties. Volleybal, voetbal, atletiek (ook een veldloop), tennis, badminton en zwemmen zijn de onderdelen van die massale sportdag. Het krachtsportcentrum van het Ocma. RUCPHEN (GPD) Ludo Dielis had geen 'putje' nodig. De Belg bewees gisteren dat het ook op een strak over een zuiver egale leilaag gespannen laken, kan. Dielis evenaarde het we reldrecord partijgemiddelde, dat Francis Connesson in 1978 in Brugge door een oneffenheid op de Belgische wedstrijdtafel kon vestigen. Het re cord van de Fransman gaat sindsdien door het leven als 'Het putje van Connesson'. Maar op het wereldkam- Badmintontoernooi in Breskens OOaTBURG - De badmintonvereni ging 'De Sjuttul' uit Breskens houdt vandaag (zaterdag) en zondag voor de tiende achtereenvolgende keer het Rhcinhold- en Mahla-teamtoernooi. In totaal komen er ruim twintig teams naar Oostburg Afwezige tijdens dit toernooi is vaste deelnemer Gent Deze ploeg kan door omstandigheden met aanwezig zijn. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan is er een koud buffet op camping 'Zonneweelde' in Nieuw- vliet pioenschap bandstoten in Rucphen deed Ludo Dielis het gisteren hele maal op eigen kracht. Jan Arnouts was het slachtoffer van de krachtsex plosie van de Antwerpenaar, die slechts drie beurten over de 200 ca ramboles deed. „Alle respect voor Connesson hoor", verklaarde een gelukzalige Ludo Dielis na afloop van de zo memorabele partij, „maar zoals hij toen dat putje benutte, dat kan Iedereen. Daarom zegt dit record mij zoveel. Tijdens die slotserie van 119 wist ik niet eens dat het zo hard ging, dat ik er nog zo weinig moest maken. Ik schrok me kapot toen die arbiter riep 'en nog vier'. Op dat moment dacht ik, verdomme ik kan het record pakken". „Dat record, dat komt me ten goede op elk gebied", aldus Diells, die zijn moyenne na drie partijen zag stijgen tot het onwaarschijnlijk hoge getal van 17.33. En dat na die zeperd tegen Kobayashi, een nederlaag die natuur lijk helemaal veel vraagtekens opriep na Dielis' partij tegen Arnouts. „Maar zo gaat dat nu eenmaaL Je denkt datje een hele piet bent. je komt met vooruit gestoken borst aan het biljart. De Dielis(Bel) .Arnouts <ned> Kobayashi (Japi Vleratifrai ScherziOs) Zenkner WD') Zijn DERDE RONDE 3 119 66 66 4 3 2 1*33 110 19 28 5.78 200 19 65 10 52 139 24 35 5.79 200 24 45 8.33 MIDDELBURG Vandaag zaterdagwordt tergelegenheid van het 50-jang bestaan van de Zeeuwse Schaakbond van 14 30 16 30 uur een receptie gehouden in de Schouwburg te Middelburg. Zoals bekend zullen dit voorjaar bijzondere evenementen plaatsvinden om dit jubileum te vieren De wedstrijd Zuid-Noord en het 50-plustoernooi hebben al plaatsgevonden. Het volgend evenement is het open Zeeuws snelschaak kampioenschap te Vlissingen op zaterdag 2 april. Daarnaast komt er op Hemelvaartsdag een ontmoeting met spelers van de Brabantse Schaakbond te Goes en zal er een zesrondig toernooi worden gespeeld in diverse plaatsen in Zeeland. VIERDE RONDE Van der Smissen. Kobayashi Vierat Arnouts- Diells Scherz Berardi Zenkner STAND NA VIER RONDEN: (punten h v moyenne) Zenkner Diells Van der Smissen Vierat Kobayashi Schertz. Berardl Ambouts ,„..200 10 53 20.00 49 10 37 4.90 200 17 61 11.76 152 17 41 8.94 200 20 37 10.00 149 20 30 7.45 126 23 26 5.47 23 29 8.69 8 60 8.33 6 119 14.21 6 77 13 50 6 65 8.23 .2 40 7.52 2 36 6.77 2 82 627 0 54 8.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15