Binnenkort beslissing derde dubbeldekker Staten houden koop natuurgebied aan OBLIGATIES HOOR! ZIETi f 4JÜ /jaSKRivfflXa <i-UÜVMlt Onderwijsraad wil educatie van volwassenen regionaal spreiden lil voor de PZC/provincie BELOFTE DE VOOGD AAN OPSTANDIGESTATEN Eerste stap op weg naar een emancipatiebeleid ZATERDAG 26 MAART 1983 11 MIDDELBURG - Binnen een maand is er uit Den Haag „een positieve beslissing" te ver wachten over de plannen voor de derde dubbeldekker. Gede puteerde J. D. de Voogd heeft dat vrijdag meegedeeld aan de Zeeuwse staten toen daar - evenals twee maanden geleden opnieuw zeer breed afkeuring werd uitgesproken over de ma nier, waarop het kabinet en de ministers Smit-Kroes en Ru- ding in het bijzonder het dage lijks bestuur van de provincie van de week zijn tegemoet ge treden in het - opnieuw misluk te - gesprek over de vaste oe ververbinding Westerschelde. De gedeputeerde wees erop dat. na de definitieve weigering van de ministers om mee te werken aan de totstandko ming van de VOW, de weg naar de ka mercommissie openstaat en dat die weg door gs ook zal worden gevolgd: in de komende april-vergadering van de staten zal er uitvoerig over de1 vaste ver binding kunnen worden gedebatteerd. „Wel is intussen uit Den Haag nadruk kelijk ontkend, dat van die kant de ver dere voorbereidingen voor de bouw van de derde dubbeldekker zouden worden getraineerd, zoals in Zeeland en ook bij mij de indruk was," aldus de heer De Voogd. Hij liet de staten weten, dat er na de afloop van het VOW-gesprek voor begin volgende week een afspraak is ge maakt met de directeur oeververbin dingen van waterstaat over de veer diensten en de toekomst d'aam. „We moeten daar op zo kort mogelijke ter mijn klaarheid over krijgen", zei de ge deputeerde. Hij reageerde daarmee op betogen uit de staten, waarin er op werd aange drongen nu het tweesporenbeleid - VOW én optimale veren - te verlaten en alle aandacht te wijden aan de zo goed mogelijke dienstverlening op de Wes- terscheldeveren. Behalve van de heer C. Th. van Waterschoot (ppr-evp) en P. Scheele (D'66) kwamen die verlangens nu ook van mevrouw G. de Vries-Hom- mes (pvda) en van de heer C. Hennekey (wd). Deze laatste stelde:„De realiteit is: Den Haag wil de VOW niet. Wij vin den de verbinding nog steeds een zeer goede zaak. maar landelijk liggen de prioriteiten anders. Verder aandringen zal het huidig dienstbetoon op de veren in gevaar brengen. De planologischë procedures moeten nog worden afge rond en verder moet de VOW thans de ijskast in. We moeten het beleid ombui gen zodat de veren de hoogste prioriteit krijgen". In die geest werd ook gesproken door mevrouw G. de Vries-Hommes (pvda): „Ik ben bang, dat ook de tweede kamer ons bij de VOW niet tegemoet zal ko men. Het is om je kapot te ergeren, maar straks hebben en geen VOW en ook geen veren meerHet moet afgelo pen zijn met die domme bezuinigingen. De derde dubbeldekker moet aanbe steed worden, onverwijld, de aanlegin- richtingen moeten in '85 klaar zijn en de Zeeuwsvlamingen moeten hun kor ting houden". Van Waterschoot (ppr-evp) stelde, dat het resultaat van de jongste gesprek ken „een bittere pil is voor de voorstan ders van de VOW. die zich daarvoor met alle inzet hebben gegeven. Ik heb zelf al eerder gezegd: we moeten de kaarten MIDDELBURG - De provincie heeft nu een eerste stap gezet om in de komende jaren een emancipatiebeleid voor het provinciaal personeel te voeren. Met die constatering namen vrijdag de meeste fracties uit de Zeeuwse staten een nota over het emancipatiebeleid voor kennisgeving aan. Een constatering, die overigens werd gedeeld door de gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster, die aangaf dat met de nota een aanzet tot een beleid gegeven wordt. Van verschillende zijden uit de sta ten werd betoogd, dat het beleid aangevuld moet worden met nieu we zaken zoals kinderopvang en een onderzoek naar het carrièrever loop van vrouwen. In kritiek ging de heer H. Dupré van de PSP-CPN- combinatie het verst Hij gaf aan. dat het beleid niet wordt uitge voerd zodra het geld kost en hij zei: „Als je er geen stuiver voor over hebt. dan had je ook de papiertroep en de rompslomp van de afgelopen jaren achterwege kunnen laten. Er wordt hier een afwachtende hou ding aangenomen". Mevrouw G. de Vries-Hommes van de PvdA gaf bij de behandeling van de nota een schets van de geschie denis van de emancipatie. Ze zei, dat in de zestiger jaren vrouwen op de arbeidsmarkt welkom waren, maar dat de situatie nu weer gaat in de richting zoals die was in de dertiger jaren. „De emancipatiege dachte vindt ingang dankzij een hoogconjunctuur. Zo ontstaat nü een beeld, dat triest is". Mevrouw De Vries pleitte sterk voor het zor gen voor kinderopvang voor pro vinciaal personeel en voor de uit voering van het carrière-onder zoek. Mevrouw Maris toonde zich, om financiële en praktische rede nen, op beide punten afhoudend. Ze wilde wel nagaan wat mogelijk is door bestaande kinderopvang te benutten en ze wilde bezien of de mogelijkheid voor het caiTière-on- derzoek bestaat. Van dat laatste was ze lang met zeker. De heer W. P. Rentierdie namens de SGP en de RPF-GPV-combina- tie sprak, stelde, dat bij het perso neelsbeleid van gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen moet wor den uitgegaan. Hij keerde zich te gen een beweging, die zaken als ge zin en huwelijk „ondergraven en vernietigen". Mevrouw H. Remijn- de Badts van het CDA ging accoord met dé nota, waarin een geleidelijk proces wordt aangeduid. Zij meen de. dat het in een aantal gevallen verstandig is landelijke adviezen af te wachten om tot een uniform be leid te komen. Mevrouw C. de Dreu-Koster van de WD gaf aan, dat het lang geduurd heeft - vier jaar - voor enig beleid op dit stuk van zaken wordt ont wikkeld. Zij meende, dat gs nu een goed evenwicht hebben gevonden tussen een afwachtend en een vooruitlopend beleid. Terzijde merkte ze met enige ironie op. dat vrijdag aan alle statenleden een stropdas met het provinciewapen werd verstrekt, ook aan de vrou welijke leden dus. Mevrouw Ma- ris: „Er komt een sjaaltje aan". De heer P. Scheele van D'66 pleitte ervoor, dat tijdelijk bij aanstellin gen voor een voorkeursbehande ling van vrouwen wordt gekozen als het gaat om sollicitanten met gelijke capaciteiten. Op die manier wordt, zo stelde hij, de bestaande achterstand Ingehaald. Overigens was hij teleurgesteld over het feit, dat voor het beleid weinig geld be schikbaar is. Ook de heer C Th A. van Waterschoot van de PPR-EVP was niet geheel en al tevreden maar hij verwachtte, dat het proces van emancipatie zich in steeds sneller tempo zal voltrekken en hij ging in grote lijnen accoord met het voorgestelde beleid, dat uitgaat van een in alle opzichten gelijke be handeling van mannen en vrou wen. De staten stemden vrijdag in met de Zeeuwse regeling voor deeltijd arbeid. Gedeputeerde J. B. Vente- vogel maakte tijdens de discussie daarover duidelijk, dat op dit mo ment tien procent van het provin ciaal personeel een deeltijdbaan heeft en dat uitgegaan wordt van twintig procent op langere termijn. Hij liet weten, dat voor dagelijkse bestuurders van de provincie niet wordt gedacht aan deeltijdfunc ties. Mevrouw C. C. van Zanten-Leijsen van de PvdA stelde, dat geen enke le functie, ook niet die van gedepu teerde, bij voorbaat uitgezonderd mo« t worden van opdeling. Zij, en ook de woordvoerders van de VVD en het CDA, drongen aan op een betere regeling voor vergoeding van studiekosten van personeel, een zaak, die nader bezien zal wor den. op de veren zet ten Maar ik vrees dat we nu de veren met zo goed meer krijgen als vyf, zes jaar geleden nog mogelijk zou zijn geweest" Van D'66-woordvoerder P. Scheele kwam aanvankelijk een ook door de ppr-evp en psp-cpn ondertekende mo tie op tafel om vast te leggen dat de verhouding in de rijksbijdragen voor de veren niet wordt veranderd en ook te voorkomen dat de capaciteit van de ve ren niet wordt gebaseerd op de ver- keersprognoses. „We moeten niet als Don Quichotten blijven vechten tegen molens," zei Scheele In de huidige om standigheden komt de VOW er niet. We moeten nu uitspreken, dat we voor de veren kiezen". Hi liet de motie op ver zoek van gedeputeerde De Voogd „bo ven de markt hangen" tot de volgende vergadering, waarin over de VOW en de veren kan worden gesproken na het contact met de kamercommissie en Den Haag over de veerdiensten. Die eventuele uitspraak over de veerdien sten ging vnjdag CDA-woordvoerder J. H. Roose. SGP-statenlid D. Tollenaar en de heer H.J. Colijn (gpv-rpf) tever. Zij wilden daar ook mee wachten tot de volgende vergadering. Wel uitten ook zij scherpe afkeuring over de handelswijze van de ministers. „Dit rechtse kabinet heeft ons links la ten liggen." zei de heer Tollenaar. „Deze minister schuwt geen enkel middel om de VOW te voorkomen. Als men vraagt: is het gesprek loyaal nagekomen, dan moet het antwoord ontkennend luiden. We kunnen voorlopig niet veel meer doen dan uiting geven aan machteloze woede," zei CDA-voorman J.H. Roose. En de heer Colijn sprak van „nauwe lijks gemotiveerde onwil" bij de minis ters en „een belediging voor Zeeland". Kop onder water Zoals tenslotte de gedeputeerde De Voogd de situatie samenvatte: „We hebben onze argumenten geduldig, voldoende, standvastig en met over tuiging naar voren gebracht. Den Haag wou niet en Den Haag heeft nooit ge wild. Afwisselende kabinetten hebben de plannen bekeken, bekritiseerd en tenslotte getorpedeerd. We zijn zwaar beproefd. Den Haag heeft Zeeland een tijdje met de kop onder water gehou den om te zien of het Luctor et Emergo nog gold. We zijn ongeknakt gebleven. In de volgende vergadering praten we uitvoerig". Statenlid J. L. A Boogerd-Quaak. OPNIEUW ONDERHANDELEN OVER HOGE PRIJS MIDDELBURG De meerderheid van de Zeeuwse staten heeft vrijdag het dagelijks bestuur van de provincie 'gedwongen' de onderhandelingen te heropenen over de aankoop van ruim 4 hectare natuurgebied in de Heerenpol der bij Wolphaartsdijk. Dat gebeurde niet omdat er aarzeling bij enige fracties was over de zin van natuurbehoud, maar overwegend omdat de meerderheid van de staten de prijs over deze grond bijna 24 mille per hectare te hoog vond. Een uitstel voorstel van CDA-woordvoerder A. M. Dek kreeg steun van PvdA. CDA. SGP. GPV RPF en PPR EVP. Statenlid G. de Vries-Hommes (PvdA Expositie werken Willem Ditmar kapel Hoogelande HOOGELANDE In de kapel van Sint-Maarten in Hoogelande wordt 'anaf vandaag, zaterdag, tot en met '-aterdag 9 april een expositie gehou- len van werken van Willem Ditmar 1893-19781 Titel van de tentoonstel ling is 'Walcheren en zijn bewoners Er njn schilderijen en aquarellen over dit ieel van Zeeland De expositie is dage lijks geopend van 13 tot 17 uur en op «ondag gecsloten. Op tweede paasdag is de expositie geopend Op de vraag van mevrouw J, Boogaar- d-Quaak (D'66) of dit uitstel de moge lijkheid om het natuurgebied aan te kopen in gevaar zou kunnen brengen, betoogde gedeputeerde E Maris- Koster: „Op het moment is er de mogelijkheid tot aankoop, omdat de eigenaar en de Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL) tot een ruil kunen komen in het kader van de ruilverkave ling Er zijn. lijkt mij. gerede mogelijk heden om nog terug te gaan naar de SBL en het Zeeuwse Landschap'. In theorie achtte zij het denkbaar dat het grasland in het gebied zou worden gescheurd in die tussentijd, maar ol dat in de praktijk gebeurt moet worden afgewogen bij dat uitstel: Van Water schoot (ppr-evp) noemde die tussen tijdse verandering in een periode van overleg over aankoop 'niet oirbaar'. Tijdens de discussie over het voorstel van gs subsidie te geven in de aankoop van de 4 hectaren Heerenpolder bleken in veel fracties doorslaggevende be zwaren te bestaan tegen de hoog ge noemde prijs. Die wordt vreesden onder meer de heren P Roose i gpv-rpf». Dek icda). Van Waterschoot ippr» en mevrouw C. van Zanten-Leijsen ma- mens een deel van de PvdA» trendset ter'. En de provincie vonden zij moet daar niet aan meewerken, die kan in zaken van prijsstelling beter een 'trendvolgende' rol spelen. De fracties van de VVD en D'bö oiexen ae erugen die de knoop vrijdag wel wilden door hakken door in te stemmen met de aankoop. Ook bij D'66-woordvoerder C. de Schipper leefde de hoge aankoop prijs, maar hij signaleerde, dat die lager uitvalt dan de bedragen, die in het taxatierapport zijn genoemd Beheersovereenkomst De heren Dek en Roose (gpv-rpf) wezen er met name op. dat in het betrokken gebied ook kan worden gepoogd met beheersovereenkomsten de natuur waarden veilig te stellend. Die opvat ting werd bestreden door de heer C. W. C. van Beekom (vvd): hij stelde vast. dat dit deel van de Heerenpolder toekomstig reservaatsgebied is vol gens de relatienota, dat de landbouw het daar mee eens is. dat de natuur functie er domineert boven de land bouw en dat er dus niet met beheer kan wrden volstaan. Dal onderstreepte ook gedeputeerde Maris-Koster zij wees erop dat het beheersplan pas in 1985 klaar zal zijn en dat het niet mogelijk is in dit gebied beheersovereenkomsten te slujiten ..We hebben te maken met bestaande afspraken" hield zij de staten voor. Zij wees er op. dat ,,de prijs niet altijd met een schaartje te knippen is" en betoog de aan de hand van citaten van des kundigen, dat ook de landbouw zelf wel bijdraagt aan prijsopdrijving. Mevrouw Van Zanten ipvda) kwam in de tweede ronde met een wijziging op het. voorstel van gs, voor het geval uitstel van de aankoop het met zou halen: in dat geval wilde zij akkoord gaan met de aankoop en de provincie subsidie met een symnbolisch bedrag van één gulden verminderen. Nadat het uitstel-voorstel was aanvaard, stel de voorzitter dr C. Boertien vast, dat dit voorstel in de volgende bespreking over deze zaak kan meespelen Zonder discussie stemden de staten in met een provinciesubsidie voor de aankoop van 4 hectare natuurgebied in de Yerseke Moer voor 97 mille DI K STAD VLISSiM,; AS lturgemeestcreu ■-< Raden DER ST.1U Toonder deze Duizend (J u/den Ml MOMMMMiTBMKS HM Een van de obligaties van de Stad Vlissingen zoals er nog zo'n zeventig bij Vlissingers in de linnenkast moe ten liggen. Van de rente zal niemand njk worden. Nog geen tientje per jaar per duizend gulden is de koers. i omloop zijn. De uitlotingslijsten lopen in J ieder geval tot 1996. En dan blijven nog van dergelijke obligaties in de roulatie, uitgegeven in 1820 door de stad Vlissingen ter vervanging van al veel eerder door de stad aangegane verplichtingen, die de eigenaar nog altijd elk jaar rente opleveren. Niet veel, maar toch. Net als bij die familie in Oost-Souburg. Die wil liever niet dat haar naam in de krant v erschijnt: „Het gaat toch om die obligaties en niet om ons". De familie koestert de oude documenten, niet zozeer vanwege de rente die zij jaarlijks ontvangt, want die is nog niet eens voldoende om een warme maaltijd te betalen. De familie beschouwt de waardepapieren, in totaal vier obligaties, als stukjes curiosa. Geldgebrek bij een gemeente, zoals dat nu zo vaak voorkomt, is niets nieuws. Een paar honderd jaar gele den hadden de steden ook regelma tig met een tekort aan financiën te kampen. Ook de Stad Vlissingen. In plaats van een omvangrijke bezuini gingsoperatie waarbij op allerlei ge meentelijke uitgaven wordt gekort, gaven de gemeentebesturen in die tijd obligaties uit. 8oms voor het uit voeren van een groot karwei in de gemeente, soms ook om de kas te spekken. De burger leende dus geld aan de stad en kreeg daar een obliga tie voor terug waarvoor hij jaarlijks rente ontving. Lheeft men nog steeds dc beschik king over het 'Leenboek der Stad Vlissingen'. Daar staan alle bedra gen in vermeld die de gemeente kreeg van haar ingezetenen in de ja ren 1661 tot 1819. Öok de uitbetaling van de rente - niet veel, zo tussen de twee en vier procent- is daar keurig in opgetekend. Het boek vermeldt namen van notabelen, maar ook van gewone burgers die het als hun plicht zagen om hun stad financieel te steunen. En van allerlei instan ties, zoals de 'Armen van Zoutelan- dc', achter welke naam de diaconie die zich met de armenzorg bezig hield schuilging. De obligaties van de Oostsouburgsc familie zijn waar schijnlijk voortgevloeid uit een der gelijke lening aan de stad. Op één van de betreffende stukken staan en kele aantekeningen, overgenomen van de oorspronkelijke waardepa pieren. die zijn gedateerd 1741 en 1797. De aantekening vermeldt on der meer dat de obligatie niet ver handeld mag worden zonder de toe stemming van drie met name ge noemde personen. Vermoedelijk het bestuur van zo'n instelling. Het waren woelige tijden, zo aan het begin van de negentiende eeuw. Na poleon had het ook in Zeeland voor het zeggen en was daarom ook ver antwoordelijk voor het uitbetalen van de rente op de obligaties. De lus ten waren hem in dit geval liever dan de lasten en om de uitgaven te beper ken tierceerde hij de rentes. Dat wil zeggen, men kreeg nog maar een der de van het oorspronkelijke bedrag. Toen koning Willem I tot souverein vorst der Nederlanden werd uitge roepen liet hij dat maar zo. Inmiddels was er het één en ander gebeurd waardoor de administratie van de Stad Vlissingen niet meer klopte. Ten eerste was er al sprake van een achterstand van enkele jaren bij het uitbetalen van de rente en ten twee de was het Vlissingse stadhuis in 1809 ttjdens het bombardement dat de Engelsen op de stad uitvoerden in brand geschoten, waardoor een groot aantal bescheiden verloren was ge gaan. Nu was de gemeente Vlissingen wel snel met het aan de koning opstu ren van een overzicht van de geleden schade die was ontstaan tijdens de Franse overheersing, dat gebeurde al in 1814. Maar met het maken van een overzicht van de nog te betalen schulden was men heel wat minder vlug. Koning Willem I bepaalde in 1817 dat de gemeenten een plan ter liquidatie van de schulden op moes ten stellen. 'ieder die ooit geld had geleend aan Vlissingen om zich te melden. Ongetwijfeld hebben de stadsbe stuurders toen zitten hopen dat al uitgegeven obligaties verloren wa ren gegaan. Hoe dan ook, toen alles op een rij was gezet bleek de stad Vlissingen een schuld te hebben van bijna een miljoen gulden. En plan om die schuld te delgen werd opgesteld door de toenmalige burgemeester, de heer W. van Duuren. De gemeente had ook nog een lopende schuld van ruim 50.000 gulden, maar die was volgens burgemeester Van Duuren makkelijk af te doen door daarvoor een bedrag van dertig mille te ge bruiken dat ooit door Vlissingen in de Franse staatskas was gestort en nu terug ontvangen werd van de Ne derlandse staat. Het restant van die schuld kon in tien jaar worden vol daan uit de algemene middelen. Anders lag het met de 'gevestigde schuld' van bijna een miljoen. Daar bij inbegrepen was een bedrag waar van men aannam dat het nooit in gevorderd zou worden. Na aftrek daarvan resteerde altijd nog een be drag van ruim acht ton. De burge meester zag weinig mogelijkheden om deze schuld in te lossen en be dacht een financieringsplan. De Stad Vlissingen zou obligaties uitgeven, elk met een waarde van 1000 gulden, ter vervanging van oude, nog uit staande obügaties uit de Napoleonti sche tijd. Had men nog achterstallige rente tegoed, dan werden daarvoor ook obligaties uitgegeven. Nu wer den elk jaar obligaties uitgeloot, zo dat de eigenaar ervan door de ge meente uitbetaald moest worden. Om daar dekking voor te vinden kocht de gemeente zogenaamde Kansbiljetten van de Nationale Uitr gestelde Schuld, Staatsobligaties, dus. Uiteraard had Vlissingen daar geen geld voor, maar financierde dat uit de tegoeden bij de staat en uit een van Frankrijk ontvangen schadever goeding in verband met de oorlogs handelingen. De staat zag wel wat in het plan, want men had geen geld om de vordering van Vlissingen te vol doen. Door dat bedrag in kansbiljet ten uit te geven zorgde men voor ge spreide betaling. Vlissingen koppel de nu de kansbiljetten en de obliga ties en als een kansbiljet werd uitge loot. kon men aan de uit de obligatie voortspruitende verplichting vol doen. De Vlissingse wethouder van finan ciën ing G J. A. M. Adan heeft wel eens pogingen in het werk gesteld om alle nog uitstaande obligaties in te nemen. Hier zag het college van b en w echter vanaf omdat duidelijk was geworden dat veel mensen de stuk ken niet in zouden leveren. Dat wordt enerzijds veroorzaakt door het feit dat de huidige koerswaarde van de stukken erg laag is en anderzijds door het feit dat de bezitters de obli gaties liever bewaren, net als die fa milie in Oost-Souburg, uit oogpunt van curiositeit. En zolang niet alle stukken terugkomen blijft de ge meente met de administratie zitten die de uitbetaling van de rente met zich meebrengt. De bezitters van de ongeveer zeventig nog uitstaande obligaties kunnen eik jaar bij de afde ling financiën van de gemeente hun rente komen innen: 8,33 per stuk van duizend gulden. Om dat nu een 'appeltje voor de dorst' te noemen gaat wat ver, maar leuk blijft het. Hans Verbeek rw j MIDDELBURG Het stelsel van volwasseneneducatie moet in Zeeland over alle regio's verspreid worden. De eigenheid van Zeeland, de kleinschaligheid en liet plattelandskarakter maken, dat de landelijke normen voor volwassenene ducatie slechts zelden aansluiten bij de situatie in de provincie. Dal schrijft de provinciale onderwijs- houdt In de brief rormuleert de onder raad ineen brief aan minister Deetman wijsraad een aantal uitgangspunten van onderwijs en wetenschappen De waarmee het rijk rekening zou moeten brief wordt behandeld in de vergade- houden. Zo wordt aangeduid, dat de ring. die de raad woensdag' 30 maart elementaire educatie regionaal georga- werken Daarbij vorming en scholir ?n en dat verschil- n organisaties, die uitvoering van het ijs. moeten samen- noeten onderwijs, een plaats knjgen Er moei. zo schrijlt de onderwijsraad, in Zeeland een opleiding komen voor onderwijsgevenden in de volwassene neducatie Overigens duldt de raad in de bnef aan. dat de volwasseneneduca tie in verschillende regio's Zeeland al gestalte begint te krijgen. De raad meent, dat het rijksbeleid zou moeten aansluiten op de situatie, zoals die zich inmiddels in de praktijk heeft ontwikkeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11