WONEN veel nieuwe ontwikkelingen TUINVLIJT veel aandacht voor jongeren en bejaarden PZC/ voorjaar '83 17 VRIJDAG 25 MAART 1983 'Bistro' is de naam van deze demontabele eettafel mei hoge doorlopende poten waardoor bergruimte ontstaat. Met name voor jongeren en mensen met een jeugdige smaak hebben meubelfabrikanten zich de laatste tijd wat extra ingespannen in hun ontwerpen. En voor het eerst eigenlijk krijgen ook de zich niet meer zo 'piep' voelende woonconsumenten wat meer aandacht. Voor de groep daartussen is er altijd ruim voldoende op de markt om het interieur op passende wijze te veranderen of aan te vullen. niets verraadt van de dubbele functie die zo'n bankje heeft. In een handom draai wordt het zitmeubel omgetoverd in een comfortabel tweepersoonsbed. Je hoeft niet per se jong te zijn om een jeugdige smaak te hebben, want zeker het aanbod in grenen meubelen zal menig veertig-plusser aanspreken. De ze meubels worden gebracht in een blank gelakte uitvoering, maar ook in geloogde kwaliteiten en zelfs is er grenen met een antiek finish Geheel nieuw in de sector demontabele meeneemmeubelen is een eettafel, met een tafelblad van 160 x 85 cm, waarvan de poten doorlopen tot op 170 cm boven de vloer. Boven op die hoge poten is een bergruimte voor eetgerei aangebracht Snoeren van lampen kunnen door die bergruimte heenge leid worden, zodat de lampen keurig boven het tafelblad komen te hangen. Een viertal stoelen met vrolijke stof bekleed completeert dit geheel. Een leuke en praktische mogelijkheid om de open keuken visueel aan het oog te onttrekken of om in een woonkamer toch een intiem eethoekje te creëren. Wie het te gekke 'high tech' sfeertje prefereert kiest misschien voor een demontabel strak uitgevoerd fauteuil tje zonder armleuningen, met pootjes van zwart gespoten ronde buis, waar van rug- en zitvlak uit drie lagen platte, met grijze katoen gestoffeerde kussens. Een klein extra kussentje in de lende nen biedt op deze gevoelige plaats nog wat extra steun. Het kleurbeeld in de sector 'jong wonen' doet mee met het modebeeld en kiest voor pasteltinten in zowel stof als leer naast de primaire kleuren rood, blauw en geel, gecombi neerd met zwart, grijs en wit Streepjes zijn ln, maar ook effen stoffen in door gestikte uitvoering. Om het de huis vrouw wat gemakkelijk te maken be staat de bekleding vaak uit een af neembare, en daardoor wasbare, hoes. Voor bewoners van een- en tweekamer- apparatementen is er een groot aanbod slaapbanken, waarvan de vormgeving Beschikt u ook al over een op afstand bedienbaar tv-toestel, dan hoeft u de hele avond de stoel niet meer uit. bejaarden Oudere mensen stellen, afhankelijk van hun fysieke omstandigheden, an dere eisen aan slaap- en zitcomfort Een laag bed. een diepe lage fauteuil kan nog zo mooi ogen, maar kom er maar eens uit als je niet meer zó lenig bent! Omdat de mensen in Nederland steeds ouder worden, wordt de groep bejaarde woonconsumenten blijkbaar interessant genoeg voor de fabrikanten om iets aan hun woonwensen tegemoet te komen. Vandaar een groot aanbod in uitstekende 'bejaarden' fauteuils, met of zonder verstelbare rugleuning, in verschillende zithoogten en -diepte- n. en met armleuningen die op de juiste hoogte zitten, zodat ze voldoende steun bieden bij het gaan zitten en weer opstaan. Meestal zijn deze stoelen nog verrijdbaar ook. zodat verplaatsen geen probleem is. Ook het verstellen van de rugleuning is zo gepiept, omdat het in veel gevallen vanuit zittende houding te regelen is. soms zelfs elek trisch. Ook in de beddensector is aan de wat strammere ledematen gedacht: bedbo- dems op zithoogte, met of zonder verstelbaar hoofd- en/,of voeteneind, waardoor het in- en uit bed stappen een fluitje van een cent wordt. Handig ook trouwens voor mensen die rugklachten hebben, want bedden op maken is bij zo'n hoger bed een wel daad voor de rug. Voor mensen die moeilijk uit de stoel kunnen komen, (of die te lui zijn om op te staan) is er nog een nieuwtje: een televisiekast die op afstand automa tisch geopend en gesloten kan worden. folklore Voor liefhebbers van folkloristische motieven zijn er bij de woninginrichter meubels te koop met een echt Hindelo per handschilderwerk, en dat geldt dan niet alleen voor een kapstok, een spie gel of een dienblad, maar strekt zich uit tot complete slaapkamers, kinderka mers, hoekkasten, eethoeken en de kenkisten. Een heel oorspronkelijke Hindeloper meubel is de 'Flap aan de Wand', een tafel, waarvan het blad in opgeklapte stand zeer fraai schilder werk toont. Wie het van verder weg wil, kan kiezen uit handbeschilderde en van houtsnijwerk voorziene Oosten rijkse meubelen. chique Bent u meer een type voor 'de chique'? Tijdloos-strak, of juist verfijnd vrouwe lijk. een tikje avant-gardistisch of een toefje Art Déco? De meubelfabrikan ten hebben overal aangedacht Vitrine kasten bijvoorbeeld, bestaande uit los se elementen met half cirkelvormige bovenkanten; of de bekende Amste- rammer kastelementen met roldeuren, nu ook aangevuld met een nieuwe vorm: in diepte verlopend van 50 cm onder tot 37 cm boven. Daardoor komt deze kast niet alleen losstaand goed tot zijn recht, maar is hij ook heel goed te combineren met de reeds bestaande dieptcmaten van 37 en 50 cm. In dezelfde serie is nu ook een dressoir verkrijgbaar, in zowel een staande als zwevende uitvoering. Naast de tinten blank essen, zwart, chinees rood, blauw, wit, zandkleur, grijs en grijsme tallic. is deze serie bovendien te koop in primair rood. Wie van manou hodt, zit heel sjiek op een manoubankje in ivoorkleur waar bij het manou in de armleuningen in perspectief verwerkt is. Manoumeube- len op deze elegante wijze vormgege ven hebben niets meer te maken met de tuin- en serre meubelen van vroe ger. Niet goedkoop, verre van dat zelfs, wel verfijnd vrouwelijk zijn de meubels van messing, met hun warme, geelgouden glans. Een enkel stuk daarvan, aange vuld met in het interieur terugkomen de speelse accenten van hetzelfde ma teriaal, zal ongetwijfeld een heel bijzon dere allure aan uw woonomgeving ge ven. De vorm. originaliteit en kwaliteit rechtvaardigen zeker de hogere prijs die u er voor moet neertellen Maar nogmaals, slechts een enkel stuk, wil het niet te 'proserig' overkomen. slapen op lucht Vooral in ziekenhuizen komt het bij langdurig op bed liggende patiënten voor, dat ze 'doorliggen'. Eén van de oplossingen die men daarvoor had was het op het bed leggen van een soort luchtbed. Op basis van dit idee ontwikkelde een firma in de Verenig de Staten een geheel nieuw soort 'luchtbed', het Air Bed. dat overigens beslist niet te vergelijken is met het luchtbed, waarop u slaapt bij het kamperen. Het grote voordeel van dit bed is dat de matras zich geheel voegt naar het lichaam en dat op die plaatsen onder steunt. waar dat nodig is. Daarbij kan dit bed met een vingertip van ortho- paedisch hard tot wolkenzacht worden geregeld. Het bed wordt gemaakt van zeer sterk polivynil, waar ook professionele op blaasboten van worden gemaakt. Daar overheen is een afrltsbare bedovertrek aangebracht. Het bed is altijd op kamertemperatuur, en is met name voor memsen met rugklachten een uitkomst. Het is mis schien even wennen, maar de huidige gebruikers van het Air Bed zijn gewoon 'in de wolken' met het slapen op lucht. Wie toonaangevend wil zijn, moet aan de toekomst denken, is een motto dat met name ook opgaat voor de keukenfabrikanten. In onze tegenwoordige tijd is de trend naar gezelligheid, naar warmte en geborgenheid binnen de eigen huiselijke kring steeds duidelijker waarneembaar, juist ook in die keuken. Daarom haken diverse keukenfabri kanten daar gretig op in en bieden een grote keuze aan attractieve, sfeervolle modellen die passen in deze actuele wijze van wonen, die ook morgen nog in is. Poggenpohl bijvoorbeeld is zo'n keukenfabrikant die vooruit denkt. Louter nieuwe modellen presente ren is voor haar geen groot nieuws meer, er is meer dan enkel de 'face lift'. Met name in het ontwerp zelf meldt deze keukengigant belang wekkende veranderingen. Uitgaan de van de werkzaamheden in die keuken zijn er diverse studies ge maakt, waaruit creatieve oplossin gen zijn ontstaan die verrassend zijn maar steeds ook functioneel. Het 'Dimensie 75' programma bijvoor beeld, waarbij de geniale eenvoud opvalt. 'Dimensie 75' benut de vrije, tot nu toe ongebruikte ruimte tussen werk blad en wandkasten door het toe passen van niselementen. Deze nis oplossing zorgt voor veel extra ruim te in de keuken. De onderkasten worden 15 cm naar voren geplaatst zodat de diepte geen 60 crq maar 75 cm is. Vandaar de naam 'Dimensie 75'. Vooral kleine elektrische appara ten zijn nu overzichtelijk en binnen handbereik, klaar voor gebruik, op geborgen. De meeste niselementen zijn afsluitbaar door een jalouzie en worden geleverd in de leuren wit, beige en kwarts. In totaal is er keuze uit maar liefst 20 nis elementen. Een speciale wasemkap op deze diepte is eveneens lever baar. Nieuw bij Poggenpohl is ook het 'paneelsysteem' Dit nieuwe concept is zowel practisch als decoratief en kan bij elke Poggenpohl keuken tussen onderen bovenkasten wor den aangebracht. Ook bij dit sys teem kunnen dingen, die in de keu ken vaak gebruikt worden, binnen handbereik worden opgeborgen. Dit paneelsysteem is uitgevoerd in blank essen. Heel actueel is een keuken die be doeld is voor kleine huishoudens of heel klein behuisden: De Goldreif Uno, een decoratieve keuken met maximale mogelijkheden bij mini maal ruimtegebrek. Een keuken vol ideeën, een keuken ook die letter lijk een centale rol in het woonpa- troon zal spelen. De vormgeving is architectonisch zeer fraai en zou zonder meer zo ontworpen kunnen zijn na veel tekenwerk en vinding rijkheid door een dure ontwerper. Het is een waar meubelstuk met leuke handige opbergruimten en een electrische kookplaat. Zelfs is er nog ruimte om aan te eten. werkblad en wandkasten. De aluminium BACO-tuinkas. De kas is verkrijgbaar in warenhuizen, tuincentra en speciaalzaken De amateurtuinder krijgt hierdoor de mogelijkheid om zowel zelf onder goede omstandigheden te werken, alsmede zijn kweeksel de nodige bescherming te geven In een tijd waarin de mensen gewild of ongewild meer vrije tijd hebben ligt het voor de hand dat men manieren zoekt om zich bezig te houden. Tuinieren is voor vele een aangename en ook vaak nuttige ma nier om iets om handen te hebben. Volkstuintjes zijn al jarenlang geliefd. Niet iedereen kan zich echter een dergelijk tuintje veroorloven, sommi gen willen ook niet zover gaan. De belangstelling voor het tuinieren en het verbouwen van groenten is echter duidelijk aanwezig. Op verschillende manieren speelt de industrie in op de tendens om zelf bloemen, planten of zelfs groenten te kweken. Dat varieert van een simpel kweekbakje tot en met een tuinkas. tuinkas Het is duidelijk dat voor eenvoudig tuinieren niet veel hulpmiddelen nodig zijn. Wie echter kwetsbare planten gaat kweken of'moeilijke' groentesoor ten wil verbouwen zal ook zijn hulp middelen moeten aanpassen. Voor de amateur met de wat hogere aspiraties is sinds enige tijd een com plete kas te koop. De kas wordt gele verd met goten, glas en afvoer. Het frame is van aluminium Een dergelijke kas kost dan wel bijna twaalfhonderd gulden. De makers (Knoppert in Voor hout) wijzen op de mogelijkheden om in deze kas bloemen en planten, die normaal niet in de tuin gedijen nu wel met een goed resultaat te laten groeien. Maar ook voor groenten lijken de kansen beter. Het hoeft met te blijven bij de huis-, tuin- en keuken groenten, maar het is zelfs mogelijk bananen en druiven met een redelijk resultaat te telen. De leveranciers ge ven tien jaar garantie op het alumi nium. De kas is op sta-hoogte en meet 2,57 bij 1.95. perspotbak Het andere uiterste zou ik bijna willen zeggen is een zogenaamde perspotbak. Met deze kunststoffen constructie kan men zelf 'perspotjes' maken. Dat zijn kluitjes aarde met jonge bewortelde plantjes. Het sys teem werkt eenvoudig. In een bak van 50 bij 30 centimeter is een raamwerk aangebracht waarin zaadjes uitgezet kunnen worden. De bak is 11 centime ter hoog. Het raamwerk is uitneem- baar, hetgeen practische voordelen heeft, leder bakje wordt goed gevuld met aarde, de zaadjes worden gezaaid en het geheel wordt nogmaals nage- vuld met aarde of zand. De zaadjes kunnen in de 'bakjes' beschermd ont kiemen. Dat kan voor de verwende 'tuinder' zelfs in de warme huiska mer. De bak heeft als voordeel dat schade door vogels verleden tijd is. De ontkiemde zaadjes kunnen als jon ge plantjes meteen uitgepoot worden. Dat voorkomt wegval van wortels en er is ook minder kans op zogenaamde schieters. Vorst krijgt natuurlijk geen kans. Door het beschermde milieu Is het ook mogelijk de zaadjes eerder uit te zetten Ongedierte krijgt hierdoor minder kans. Het resultaat van het werken met deze 'kas-in-het-klein' kan met wat zorg en toewijding duidelijk beter zijn, dan wanneer men direct in de tuin zaait. Wie het een beetje slim aanpakt kan de bak in feite het hele jaar door blijven gebruiken. Een vroege groente als tuinboontjes kan bijvoor beeld al in februari gezaaid worden. Na goed een maand zijn de plantjes zo ver dat ze uitgepoot kunnen worden. Door het uitneembare binnenwerk komen de tere worteltjes goed vrij en is dat gemakkelijk. Daarna zouden bijvoor beeld vroege eenjarige zomerbloemen een plaatsje kunnen krijgen. Een maand later is de bak dan weer te gebruiken voor sla of stokbonen. Dat kan dan ook in de zomer zo doorgaan. 's Winters kunnen allerlei bollen in de bak gedroogd worden. Er zijn verschil lende van deze systemen in de handel; bfi het voorbeeld is echter uitgegaan van de perspotbak van de firma Mey- tuin in Roosendaal. Deze bak kost 33.50 inclusief de portokosten. balkenvegetatie Ook de mensen zonder tuin dienen niet vergeten te worden. De hierboven beschreven perspotbak kan natuurlijk ook op het balkon gebruikt worden. Het uitpoten van dc jonge plantjes dient dan logischerwijze in bakken te geschieden. Bollen kunnen het echter ook heel leuk in een bloembak op een balkon doen. De keuze van beplanting hoeft niet beperkt te blijven tot viool tjes in het voorjaar en de overbekende geraniums in de zomer. Zelfs op winderige plekjes is het moge lijk in de zomer te genieten van knol- en bolgewassen, die een mini-tuintje een extra vrolijke aanblik kunnen ge ven. Basis hiervoor is een goede be planting. Als basisbeplanting kan bij voorbeeld een klein conifeertje dienen, aangevuld met wat andere groenblij- venae struikjes. Daartussen dan bij voorbeeld enkele afhangende Vinca's; dat zijn vrij probleemloze bodembe dekkers. In het voorjaar kan de ruimte er tussenin opgevuld worden met wat bloemetjes als madeliefjes, vergeet- mij-nietjes, de eerder genoemde viool tjes of wat bolgewassen die in het voorjaar tot bloei komen. (Die moeten dan natuurlijk wel tijdig gepoot wor den) Wanneer deze in mei uitgebloeid zijn kunnen ze worden vervangen door een kleine Dahlia-soort of wat knolbe gonia's. Die moeten er in het najaar weer uit en daarvoor kan dan bijvoor beeld winterbloeiende hei in de plaats komen. Om er voor te zorgen dat de bollen in het voorjaar weer opkomen en de cyclus blijft doorlopen, dienen de bollen weer gepoot te worden voor de hei geplant wordt. Zo kan er met een beperkte ruimte, beperkte mogelijkhe den en niet al te veel kosten toch nog wat leuks op een balkon gedaan wor den. Of je zoiets tuinieren dan wel balkomeren dient te noemen is een open vraag. Duidelijk is wel dat het een aangename bezigheid kan zijn, die al dan niet letterlijk zijn vruchten af kan werpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 67