monteren video nu ook voor amateur COMPUTER-JARGON HUISCOMPUTER WACHT EEN GROTE TOEKOMST foto- en filmtechniek in stroomversnelling de 'micro weet van wanten PZC/ voorjaar '83 VRIJDAG 25 MAART 1983 Het geheugen is de kracht van een computer, hoe groter, hoe sterker. Voor een huiscomputer is 16K RAM het minimum. Voor zakelijk gebruik is al gauw 32K of 64 K RAM nodig, zeker wanneer de computer als 'wordprocessor wordt gebruikt. 16 K RAM betekent 16.000 bytes of tekens of opdrachten die het geheugen kan bevatten. Een byte wordt door het hart van de computer, de micro-processor, genoteerd in een reeks van 8 of 16 bits. Bits zijn ja-nee-signalen (enen en nullen). RAM staat voor Random Access Memory, het geheugen dat zowel voor de computer als voor de gebruiker toegankelijk is, het werkgeheugen van de gebruiker De meeste computers hebben daarnaast ook nog een ROM-geheugen Read Only Memory dat alleen voor de computer toegankelijk is. het werkgeheugen van de computer. Programma's kunnen op verschillende manieren worden opgeslagen Voor een huiscomputer is een musicassette een uitstekend opslagmiddel. Een cassette heeft een opslagruimte, te vergelijken met een document van tien pagina's. Het nadeel by deze manier van opslaan is. dat de computer er vry lang over doet om programma's op te slaan of uit te lezen Met een 'disk-drive' of diskette gaat dat aanzienlijk sneller. De disk-drive slaat het programma op op een flexibele schijf (floppy disk), of eventueel een aluminium schijf (hard disk). De opslagruimte op de diks is veel groter dan op een musicassette Een floppy disk kan zo'n 150 pagina's opslaan, de veel minder gebruikte hard disks zelfs 15.000. Naast programma's op disks en musicassettes worden er bij de meeste computers programma's op zogenaamde modules geleverd, een soort cassettes die in een speciale ingang van de computer worden gestoken en waarvan alleen kan worden afgelezen en waar de gebruiker dus mets aan kan veranderen. De printer is een apparaat dat de informatie uit de computer of van het beeldscherm op papier kan afdrukken. Regelbreedte, keus van lettertypes en tekens, snelheid en eventueel kleur bepalen de mogelykheden en de prijs. De word-processor is een ingebouwde of los verkrijgbare in de vorm van cassette of disk voorziening, die van de computer een electromsche schrijfmachine maakt. Het scherm fungeert als papier'. Eventueel kan de 'printer' de teksten van het scherm afdrukken. Sommige computers kunnen worden voorzien van een elctronische spraakmogelykheid De tekst wordt hoorbaar gemaakt Een Modem is een modulator-Demodulator Een apparaat dat het mogelijk maakt, dat de computer via de telefoon of via een lijnverbinding met andere computers communiceert, zoals bijvoorbeeld het bekende Viditel. Op die manier kan men toegang krijgen tot grote data-banken, de geheugen-opslag van grote computers. Foto en Film *83. de tentoonstelling die van 25 tot en met 27 maart in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, is een gecombineerde manifestatie waarop alles te zien is dat de Nederlandse foto- en filmindustrie aan produkten en diensten op de markt brengt. Naast de tiende tentoonstelling van persfoto's 'Jaar te kijk' zijn de winnaars van de Zilveren Camera's van 1982 en de negen jaar daarvoor vertegenwoordigd met hun werk. Om het voor de amateurs aantrek kelijk te maken (neem uw camera mee!) is de RAI opgeluisterd met fraaie bloemenperken natuurlijk perfect uitgelicht- en zijn er tal van bonte en fotogenieke attracties, zo als een papegaaienshow door mede werkers van Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Op een aantal podia in de hal zijn verder een aantal niet alledaagse onderwerpen te zien, zo als mode- en badmodeshows, ver schillende dansgroepen, variété- nummers. buikdanseressen, een operettegezelschap, body-builders en demonstraties van Japanse vechtsporten. Verschillende fotomo dellen verlenen hun medewerking om u een aardige foto te laten maken en desgewenst zijn er alom ervaren foto- en filminstructeurs om adviezen te geven. Ze zijn herken baar aan hun badge. nieuwe film Aan de ene kant worden er op het ogenblik aan de lopende band nieu we ontdekkingen gedaan die de kwaliteit van het fotografische beeld steeds verder verbeteren en aan de andere kant draagt de elec- tronlca fors bij door het leveren van steeds verfijndere besturingsmoge lijkheden. Onlangs maakten bij voorbeeld Kodak en Fuji bekend dat er binnenkort nieuwe films op de markt zullen verschijnen die een aanzienlijke verbetering van het fotografische beeld opleveren. Ko dak toonde aan een beperkt aantal vak-journalisten de nieuwe kleure- n-negatieffilm met een gevoelig heid van 31 DIN, die door een nieuwe vorm van de lichtgevoelige korrels een ongekende scherpte produceert. Maar ook zijn er drie nieuwe kleinbeeldfilms, die hier van profiteren. Ook de electronica spreekt een ge ducht woordje mee. Om te beginnen in de camera's. Automatische be lichting is al niets bijzonders meer, maar een electronische programma- sluiter, die onder alle omstandighe den de beste combinatie van tijd en diafragma kiest is dat wel. Het denk werk wordt door de camera overge nomen. Ook een flitser, die vanuit de camera wordt bestuurd - de camera meet het flitslicht en bestuurt de flitser - vergemakkelijkt het fotogra feren enorm. De technische mogelijkheden zijn enorm. Op de voorbije Photokina toonde Kodak een apparaat, dat voorlopig niet in de handel komt, maar waarmee het mogelijk Is de filmschijfjes uit de Kodak disc- camera's op een beeldscherm te projecteren en vervolgens het beeld te verschuiven of vergroten. Een druk op de knop legt vervolgens deze gekozen 'uitvergroting" op de magneetkem van de disc vast en de ontwikkelcentrale voert deze op dracht bij het afdrukken automa tisch uit. Wat te denken van de Japanse foto-fabrikant, die in een prototype een sprekende 'chip' heeft ingebouwd, die de fotograaf aanwij zingen geeft, als hij iets verkeerd dreigt te doen? magneetschijf Ongetwijfeld zal de Mavica-damera van Sony een trekpleister zijn op de manifestatie. Deze camera legt kleurenbeelden vast op een mag neetschijfje, die vervolgens in een speciale afdruk-eenheid tot foto's worden omgezet, met deze, en ande re reeds in Japan gc-ïntroduceerde merken camera's zijn er frappante mogelijkheden. U vertoont uw fo to's op de televisie, of verzendt ze onmiddellijk na de opname per telefoon. (Een idee voor toekomsti ge persfotografen?). Kortom, de fo tografie is nog lang niet aan het eind van haar kunnen. De RAI is open van 10.00 tot 18.00 uur. Atari, Texas Instruments, Sinclair, Commodore en Tandy hebben alle speciale spelprogramma's om ook de rest van het gezin te betrekken bij de 'micro'. De Europese markt is wat dat betreft anders dan de Amerikaanse. De omzet in Europa ligt voornamelijk op het temen van het zakelijk gebruik, wel licht ook door het prijsniveau en het feit dat wij Europeanen minder gemak kelijk overgaan tot aanschaf van een apparaat, dat vrij ingewikkeld is te bedienen. De 'gebruiksonvriendelijk heid' van een micro is voor velen een hinderpaal. Daarom worden de spel letjes als lokmiddel gebruikt. De be langrijkste stimulans bij de verkoop is de prijsdaling in de VS, die naar ver wachting zal doorzetten en ook in Europa zijn effect zal hebben. Een voorbeeld daarvan is de jongste kleine Texas Instruments TI 99/2, die voor de beginner een breed scala aan mogelijk heden heeft en ongeveer hetzelfde kost. prijzen Microcomputers voor zakelijk gebruik zyn er in een groot aantal prijsklassen. De capaciteit, de bij het systeem inbe grepen software en de aansluitmoge lijkheden bepalen voor een groot deel de prijs. Voor ongeveer zesduizend gulden koopt u een systeem met een intem geheugen van 64.000 posities, twee floppy disc-units met een opslag capaciteit van circa 100.000 plaatsen, een geïntegreerde beeldscherm- en toetsenbordcombinatie en een printer die met een snelheid van 80 tekens per seconde kan afdrukken. Voor grotere en snellere systemen betaalt u al gauw 14.000 gulden. Vooral de snelheid van de printer is daarbij prijsbepalend. Wanneer u kopij wilt afdrukken, die geschikt is voor correspondentie, dus met hoofdletters en een schrift als van een schrijfmachine, bent u. afhankelijk van de snelheid, tussen de drie- en zesduizend gulden kwijt De twee meest toegepaste soorten mi crocomputers zyn die voor tekstver werking en die voor planning, budget tering en voor gebruik als 'elektroni sche' kaartenbak. Deze soorten zijn meestal voorzien van standaardpro gramma's, hoeven dus niet 'op maat' geprogrammeerd te worden en zijn daarom vrij eenvoudig in het gebruik. Deze programma's zijn geschreven op het lijf van de in het systeem aanwezige interne 'verkeersagent', de ingebouwde beheersfunctie. Er zijn twee 'stan daards'. de oudste en meest gebruikte is CP/M, een besturingssysteem dat door de Amerikaanse software- ondememing Digital Research werd ontwikkeld en dat vry gemakkelijk is Basictaal kan worden geprogram meerd. Het tweede systeem is het door IBM voor haar microcomputers verko zen MS-DOS-besturingssysteem van Microsoft. (Voor de goede orde. deze beheerssystemen moeten ervoor zor gen dat binnen de computer alle onder delen foutloos en snel samenwerken en dat de aangesloten apparatuur functio neert. Vooral op dit gebied is de com puterwereld nog sterk in beweging. Er verschijnen nog steeds nieuwe syste men. die er alle op zijn gericht, het gebruik gemakkelijker en uiteindelijk het programmeren 'kinderspel' te ma ken Pas dan zal. zo verwachten markt- deskundigen. zal de verkoop van 'mi cro's' een echt grote vlucht nemen en zal de 'micro' een echte huiscomputer worden Via de dub-in en dub-out aansluiting kunnen montages van kop naar kop gemaakt worden, waardoor verlies van beeldkwaliteit op VHS vrijwel nihil is. Naast een automatische De Sony Mavica-camera, met magnetische beeld-opslag en electronische afdruk-eenheid. Marktonderzoekers voorspellen het verschijnsel van de micro-computer een explosieve groei in de nabije toekomst. Deze kleine broertjes van de grote, voor professioneel gebruik bestemde computersystemen zijn door hun relatief lage prijs en de bijna ongekende toepassings mogelijkheden een erg aantrekkelijke investering voor diegenen, die gebruik willen gaan maken van een personal, of home-computer. De toepassingen liggen verdeeld over drie hoofdterreinen. Men kan er administratief mee uit de voeten, educatief, of recreatief. De Japanse electronica-gigant Matsushita heeft een video-montage systeem op de markt gebracht, waarmee voor amateurs nu bijna professionele electronische beeldmontages kunnen worden vervaardigd. Het systeem bestaat uit de video-recorder NV 8500 (Panasonic) en de NV-A 500 en NV-A 960 'editing-controllers'. In de recorder worden de professione le mogelijkheden van het 3/4 inch U-matic (studio-)-montagesysteem gecombineerd met de economische voordelen en het bedieningsgemak van het (amateur-)VHS-systeem. Naast de mogelijkheid om op profes sioneel niveau op te nemen en weer te geven, biedt deze recorder een aantal opmerkelijke montagemoge lijkheden met een nauwkeurigheid van plm. twee beelden. De recorder beschikt over drie video-ingangen. TV. line en dub. Zowel assembleren als tussenvoegen (insert) is mogelijk op de recorder, of door middel van de editing controller. Door de in- schakelbare 'auto-back-space'- inrichting verkrijgt men perfecte overgangen Inserts zijn mogelijk op beide audio-kanalen (met Dolby), afzonderlijk, uitsluitend op video, of een combinatie hiervan. Tevens kan de recorder worden voorgeprogram meerd. waardoor een insert automa tisch op het juiste moment wordt beëindigd. Het tweede audio-kanaal kan gebruikt worden voor het vast- leggen van een time-code signaal. Vooruit- en terugzoeken is met be houd van beeld mogelijk op een vijfentwinstigste tot tien maal de normale snelheid. De NV 8500 heeft een perfect stilstaand beeld. Dit is volgens de fabrikant mogelijk door dat de recorder is uitgerust met een koppentrommel met zes koppen. instelling kan het audio- en video- niveau ook met de hand ingesteld worden, aan de hand van vier aparte niveau-meters. Ook de optimale tracking, de gelijkloop van twee recorders kan op deze manier wor den ingesteld. De recorder, alsmede de editing- controllers beschikken over een overvloed aan aansluitingen, waar door dit met geen enkele VHS- recorder, camera of U-matic studio- recorder tot problemen kan leiden. De Panasonic NV 8500: professioneel video monteren. Op administratief gebied kan de 'mi cro' zijn diensten bewijzen als typema chine (tekstverwerking), calculator (boekhouding of voorraadbestand). of leden- of patiënten-administratie (kaartenbak). Op educatief gebied kan de computer een talenleraar zijn, of uw kinderen byles in wiskunde geven. Op het gebied van ontspanning zijn er in vrijwel alle bestaande systemen grote aantallen programma's, in kleur of zwart-wit, met of zonder geluid en met of zonder spraakvermogen. Het eerste dat u moet doen wanneer u over aanschaf van zo'n ding denkt, is een lijstje maken van wat u er allemaal mee wilt gaan doen. Zonder dithuis werk' zult u in de winkel worden overdonderd door de ontelbare moge lijkheden die er zijn en kan de verkoper u waarschijnlijk niet onmiddellijk hel pen bij de juiste keus. Maak uw ver langlijstje zo compleet en gedetailleerd mogelijk. Als u bijvoorbeeld de compu ter als 'schrijfmachine' wilt gebruiken moet u nu al beslissen of het belangrijk is dat hij hoofdletters en kleine letters kan produceren en of u de teksten meteen op papier wilt. Voor dit laatste hebt u bijvoorbeeld eep printer nodig. Als u uw postzegelverzameling in de computer wilt bijhouden, hoeveel moet het geheugen dan kunnen bevatten en in wat voor rubrieken moeten ze wor den onderverdeeld? Gebruikt u de 'mi cro' alleen zakelijk, of wilt u dat ook uw gezinsleden er gebruik van maken, bijvoorbeeld met leerprogramma's of met spelletjes? Het opstellen van dit verlanglijstje is dus belangrijk, voordat u de winkel binnenstapt. Maar dan zult u tot de ontdekking komen, dat er nog tal van onbekende mogelijkheden zijn waar u nog niet eens aan had gedacht. Als u ook daarvan gebruik wilt gaan maken, kan het verstandig zijn, reke ning te houden met latere uitbreidin gen met bijvoorbeeld extra geheugen capaciteit. Aan de hand van het geheugen wordt de sterkte van een pomputer bepaald. Voor een eenvoudige huiscomputer is een 16K RAM-geheugen al gauw een minimum. Dit betekent, dat de compu ter 16.000 computertekens kan onthou den in een geheugen waarin niet alleen kan worden afgelezen wat erin staat, maar ook opgeslagen wat u graag bewaard wilt hebben. RAM betekent Random Access Memory, de 'chip', het centrale verwerkingsgedeelte, de ei genlijke micro-processor dus, kan daarin werken met de hulp van andere op de computer aangesloten elemen ten, zoals een cassetterecorder of mag- neetschijf (floppy disc), waarop het PROGRAMMA staat. Zonder een programma kan een com puter niets doen. Het programma ver taalt uw opdrachten in voor de compu ter bruikbare gegevens en stelt u in staat, uw wensen in computertaal te formuleren. Nu zijn er voor de meest gebruikte toepassingen kant-en-klare programma's. Boekhouden bijvoor beeld. of voorraad-administratie. Maar wanneer u bijzondere dingen wilt, zult u zich een computertaal eigen moeten maken om met het ding te communice ren. Er zijn verschillende van deze talen. Een van de meest gebruikte, zeker bij micro-computers, is Basic. Ieder zichzelf respecterend merk is vergezeld van leerboeken, die u de weg wijzen. Ook zijn er computers, die een programma hebben, dat het u erg gemakkelijk maakt, uw eigen program ma te schrijven. mogelijkheden De meest eenvoudige home-computer bestaat uit een verwerkingseenheid voor het uitvoeren van rekenkundige bewerkingen en logische functies, voorzien van een beperkt geheugen en meestal samengebouwd met een toet senbord. Een dergelijk apparaat is al voor zo'n 300 gulden te koop. U kunt er echter pas mee werken, wanneer het wordt aangesloten op een tv-toestel, dat dan als beeldscherm fungeert. Dan kunt u zien, wat u, of de 'micro' doet. Een belangrijke stap verder is het aansluiten van een externe geheugen eenheid. Met behulp van dergelijk magnetisch geheugen, in de vorm van een cassetterecorder of een 'floppy disc' kunnen programma's en gege vens opgeslagen en op ieder moment weer opgeroepen worden. Een afdruk- eenheid waarmee informatie op pa pier kan worden gezet, de printer, maakt tenslotte uw computersysteem compleet. Dan hebt u al lang voor meer dan 300 gulden in huis staan. Voor een compleet systeem met een kleurenmonitor, een 'diskette', die de floppy disc met het programma en een of meer magneetschijven voor de ge heugenfunctie bevat, een printer en wat eenvoudige 'software' (extra pro gramma's, spelletjes en bedienings handles daarvoor, of een telefoonaan sluiting om gegevens te ontvangen of door te sturen) bedragen de kosten ongeveer 4.000 gulden. Bedenk bij het aankopen, dat de basis computer vaak voor lage prijzen wordt aangeboden, maar dat de bijbehorende uitbreidingen soms nog aardig in de papieren lopen. Zeker by een nieuw model is de kans groot, dat er nog niet veel, of alleen erg dure. extra program ma's voor zijn. Ook kan een nieuw model nog kinderziekten vertonen. Net zo belangrijk als de keus wat u koopt is daarom, bij wie u het koopt. Dat hoeft niet per se de goedkoopste of dichtstbijzijnde handelaar te zijn. Be trouwbaarheid. service en goede voor lichting zijn in dit verband immers een hogere aanschafprijs vaak meer dan waard. Wanneer u in de winkel een demonstra tie krijgt, bedenk dan dat dit vaak een speciaal programma is, dat de compu ter razendsnel kan uitvoeren omdat het weinig geheugenplaatsen in beslag neemt. Bij u thuis zult u dan tot de ontdekking komen dat het allemaal veel langzamer gaat dan in de winkel. Neem ook nooit genoegen met de toe zegging dat door u gewenste randappa ratuur binnen afzienbare tijd door de fabriek zal worden geleverd. De erva ring heeft geleerd dat zulke voorspel lingen vaker niet. dan wel uitkomen, zeker bij kleine of nieuwe merken. Koop daarom by voorkeur alles bij één leverancier. Als er dan iets fout gaat. zijn er geen verschillende verkopers die elkaar de schuld kunnen geven. fanclub Een handige instelling, die u kan helpen hij het bepalen van uw keus is de Hobby Computer Club, een over koepelende organisatie van huiscom putergebruikers. Het landelijk secre tariaat van de HCC is te bereiken onder nummer 01717-8535. Daar kunt u adviezen krijgen, waar u bij u in de buurt terecht kunt en bovendien kan men u in contact brengen met gebrui kers van de door u gekozen computer voor het uitwisselen van ervaringen. Vrijwel alle huiscomputers en zeker de populairdere modellen, hebben een eigen fanclub, een zogenaamde gebrui kersgroep, die zich ten doel stelt erva ringen van de leden uit te wisselen en vaak een voorhoedefunctie heeft bij de import en produktie van program- De meeste.leveranciers van huiscom puters leggen bij hun marktpolitiek de nadruk op het 'nuttigheidseffect', be grijpelijk, wanneer men de prijzen in aanmerking neemt. Maar een belang rijk verkoopargument blijkt toch tel kens weer de spelletjesmogelijkheden van het ding. De 'grote merken' zoals

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 61