GOED GESCHOEID MET EEN SANDAAL de zomertas krijgt een kleur DE BRIL beestachtig goed PZC/ voorjaar '83 VRIJDAG 25 MAART 1983 'Flash 83', lange versie van het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise. Een flitsende haarmodelijn noemen de ontwerpers van het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise de 'Flash 83'. Begin februari werd deze nieuwe zomerlijn voor ons haar gepresenteerd in Parijs tijdens een grote internationale bijeenkomst waarbij ook een uitgebreide delegatie van Nederlandse ledenkap pers aanwezig was. Flash 83 is asymmetrisch gevormd met een volle lok die over het voor hoofd valt en een opgeknipte nekpartij. Zoals gebruikelijk is er een lange en een korte versie ontworpen, maar voor beide geldt dat kleur een hoofdrol speelt; lokjes bijvoorbeeld die iets lich ter zijn dan de eigen kleur haar, maar ook warme en zachte tinten, of voor wie lef heeft wat meer contrastrijke en fellere kleuren. De nekpartij is vierkant, waarbij het haar vrij lang en dik blijft voor de lange versie. De korte versie heeft een korte re nekpartij die eveneens vierkant is, terwijl ook hier het haar zwaar over het voorhoofd valt. Volume, die erg belangrijk is voor Flash 83 krijgt het haar mede door een ondersteuning in de vorm van een permanent. Daarbij zal tegelijkertijd de houdbaarheid bevorderd worden. Met een knipoog naar de jaren zestig is er nog een versie la Bardot en een gekrulde versie, waarbij de achterkant wordt gepermanent. haarmodelijn Voor het eerst dit jaar heeft de Neder landse afdeling van de internationale kappersvereniging Intercoiffure In- terbeauté een eigen haarmodelijn ont worpen. Daarbij boudt men rekening met de mening van de consument zodat een kapsel ontstaat dat past bij de persoonlijkheid van de klant en niet onderworpen is aan de gangbare haarmodelijn die ons door ontwerpers wordt voorgeschoteld. Uiteraard is bij het ontwerp wel degelijk rekening gehouden met het heersende mode beeld dat duidelijk aspecten in zich heeft uit de jaren vijftig en begin zestig. Wie kent niet de Bob-lijn uit die tijd met zijn strakke contourlijnen; terug van weggeweest, zij het niet zo extreem als toen, maar met een luchtiger en nonchalanter optiek. Het haar is op kinlengte geknipt en loopt in een rech te lijn naar de nek. Een grove perma nent zorgt bij dit kapsel voor een geheel ander beeld. Ook hier geldt weer dat een kleuring het haar kan accentueren. kleur Kleur in het haar fungeert deze zomer als de 'smaakmaker' voor het kapsel en steeds worden er dan ook nieuwe technieken ontwikkeld om op geraffi neerde wijze het haar te accentueren. Nieuw zijn onder andere de 'stripers'; ongeveer 10 centimeter lange plastic strips voorzien van voorgeprikte gaatjes die op elke willekeurige plaats in het haar gebruikt kunnen worden om er kleur in aan te brengen. In principe is het dezelfde methode als die van de coupe-soleil, alleen nu aange bracht op afgebakende stukjes haar. De prijs wordt berekend per gebruikte strip, terwijl de kleurmogelijkheden onuitputtelijk zijn. Zelfs het gebruik van meerdere kleuren die zeer uiteenlo pend zijn kan met deze methode. Een andere kleurtechniek is de 'palm- methode': op elastiek gebonden staar tjes haar, waarvan alleen de uiteinden (in de vorm van een scheerkwast) ge verfd worden. Bij verwijderen van de elastiekjes ontstaat een 'waaier-effect' van gekleurde puntjes, iets dat heel speels aandoet. 'Bob-lijn', haarmodelijn ontworpen door Intercoiffure Interbeauté Nederland. Het moet niet moeilijk zijn om dit seizoen bij uw kledingstuk een passende schoen te vinden. De mogelijkheden zijn ook hier onuitputtelijk, met name weer wat betreft het kleurenpalet. Een kleurrijk schilderij lijkt het als je de etalages van de diverse schoenenzaken bekijkt en het zal ongetwijfeld moeite kosten om dan de knip op de portemonnee te houden. In de stylering van de leesten lijkt nauwelijks iets veranderd; de neus van de schoen kan spits of ei vormig zijn, gematigd vierkant, halfrond of in de vorm van een eendesnavel. Wel zien we dat nu de mode wat klassieker begint te wor den de leest de neiging krijgt wat slanker te worden: inleveren dus! Nieuw is de schoenvorm met een brede leest op de voetbal, terwijl de punt gotisch toeloopt, het wordt 'strijkijzer' genoemd. De hakhoogten zijn erg uiteenlopend: van circa 7 centimeter tot zeer platte hakken. 'Banaan' heet een nieuwe bak vorm die hol-bol gevormd is, maar waarvan men verwacht dat het maar een eendagsvlieg zal zijn vanwege de toch wel extreme belij ning. lang leve de sandaal Als de verwachtingen uitkomen wordt het een zomer waarin de sandaal centraal staat; sandalen met hoge of met lage hak, elegant uitgevoerd, of juist praktisch met een tussen-hak, sportief uitge voerd met crèpe-zolen en niet te vergeten de folkloristisch getinte sandaal die geënt is op de mode van het begin van onze jaartel ling. namelijk schoeisel dat de Romeinen en Grieken toen droe gen. sportief Het sportieve schoeisel is minder uitbundig aan het worden en meestal uitgevoerd in een combi natie van leer en textiel. Baseball en tennis zijn nog steeds de spor ten waarvan het sportieve schoen- gebeuren hoofdzakelijk is afgeleid. Wat de kleuren betreft: deze zijn weer gecombineerd door zwart of wit met een agressieve kleur, ter wijl ook rood, wit en blauw nog steeds een grote rol spelen. In deze sector komen we minder leer tegen en meer linnen, nylon achtige stoffen of leer in combina tie met rubber. De platte ballerina handhaaft zich nog steeds goed en is in tal van uitvoeringen voorhanden; als effen pump en als sportief country- schoeisel. De laarzenfanaat zit goed deze zomer; meer dan ooit zien we laar zen en dan nog wel in een seizoen waarin we dat jaren geleden voor onmogelijk zouden houden. Het onderscheid tussen de zomer en winterlaars zit 'm in het ge bruikte materiaal: veel grove tex tielsoorten zoals jute, denim en tentdoek, maar het steekt 'm ook in de stylering. Open voor- en achterpartijen en openingen in de schachten komen veelvuldig voor. terwijl ook het type laars afgeleid van de Griekse en Romeinse tijd opduikt en wel met platte zool met een wreef en/of kuitstuk en ge kruiste riemen om het been. Nieuw is het 'serveersters'laarsje. een enkellaarsje dat geveterd is op de wreef en een open hiel en teen heeft. kleuren Zoals gezegd is de kleurendoos zeer rijk gevuld. Wit en zwart worden in combinatie met andere kleuren belangrijk geacht. Fragile sandaletvormcn zijn er in een uit gebreid scala van pasteltinten, terwijl een groot aantal levendi ge, krachtige tinten zorgen voor de rest. Blauw loopt van groen-blauw en turkoois naar rose-blauw. Rood vanaf azalea en bleu-rose naar cle mentine en oranje-rood. Geel is heel belangrijk Violet, purper en groen zijn meer bedoeld voor de avant-garde. De kleuren gaan in de tassenmode een grote rol spelen. Nooit zagen we zo'n groot aantal, maar daarbij ook zo'n verscheidenheid en soort met name in de jong-modische groep: zachte pastels, fruitiger pastels, fellere tinten en summerdarks. Combineren wordt in de tassenwereld een sleutelwoord: groen met blauw en zwart, maar ook zwart met rood, zwart met blauw, rood-wit en blauw-wit. modellen De modebewuste jonge vrouw wil graag een tas die wat 'hoger' gemodelleerd is, met een korte overslag en een lange riem om de tas eventueel diagonaal te dragen. Buidelachtige vormen zijn sterk vertegenwoordigd, maar deze modellen zijn kleiner en eenvoudiger van uitvoering. Echter altijd ruim genoeg om er een portemonnee en de nodige kleine zaken in op te bergen. Ook de modisch-elegante vrouw kiest voor een wat hoger model tas, met name in de schoudertassen. De werkende vrouw, en dat zijn er nogal wat. heeft graag een tas met veel vakken waar een boodschapje in gestopt kan worden. Deze tassen blijven, dit in tegenstelling tot vroeger, veel beter in model door toepassing van souffiets, zodat ze niet bol gaan staan. Ze zijn voorzien van een klep of rits als sluiting, hebben een verstelbare/afneembare schouderriem en een handgreep. Praktisch zijn ook de grotere buideltassen met meerdere vakken en verstelbare schouderriem voor de werkende vrouw. De materialen zijn altijd zeer soepel, de zogenaamde 'soft-look', met een nappa-achtig uiterlijk. Daarnaast zachte leersoorten onder andere nappa. Hoog gemodelleerde buidellas aan lange verstelbare schou derriem. De kleurstelling is tweekleurig door gebruik van een afstekende tint bij de platte plooiverwerking. (Model Enny) In samenspraak met de opticien is het tegenwoordig mogelijk om een bril naar eigen ontwerp te kopen. Of het nu gaat om de zeer modieuze glasbril (de bril zonder rand) of de minstens even moderne half- randloze bril, de uiteindelijke vorm kan naar ieders individuele wens worden uitge voerd. De glasbril of de half-randloze bril zal in 1983 beslist furore maken nadat ze in 1982 nog maar een voorzichtig nieuwtje waren. Ze zijn er in goud- of zilverkleurig metaal, of van bescheiden kunststof maar dat is dan alleen voor de half-randloze. De vrjje rand van het brilleglas wordt door de opticien bevestigd met een onzichtbaar nylon draadje, maar hoogst actueel is nu alweer dat dit draadje juist zichtbaar wordt door gebruik van opvallend gekleurd nylon. Daarnaast hebben de binnenranden van sommige van deze brillen een kleurtje, waardoor een interessant effect in het brilleglas ontstaat. Andere kleureffecten: dikke randen van min-glazen, die met name bij glasbril- len niet altijd even sierlijk staan, kunnen worden voorzien van geslepen facetjes, waardoor de rand dunner wordt. Het inkleuren van deze facetjes geeft een heel apart 'robijn-effect'. beestachtig Wie in de brilmode door wil gaan voor trendsetter moet beslist aan de onvervalste hoornen bril die we van vroeger herkennen. Niet zo onsmakelijk ogend en onbetaalbaar als vroeger overigens, maar gemaakt van prachtig gedessineerde kunststof. Een ander nieuwtje op het terrein van het 'dierlijk' materiaal is een montuur van 'slangeleer'. Uiteraard van kunststof, want anders ben je onethisch tegenwoordig. Van deze 'beestachtige' materialen worden fraaie mon turen gemaakt, heel sierlijk van lijn, zowel voor mannen als voor vrouwen, half-randloos zowel als met rand rondom. gezicht zomer '83 Pop, punk, turbo, Porsche of Cat-eye; het zijn stuk voor stuk benamingen die we deze zomer in de brillenmode zullen tegenkomen. Cat-eye slaat bijvoorbeeld op het montuur in vlindervorm, turbo en Porsche zijn namen voor monturen die bij uitstek bedoeld zijn voor heren, die houden van mannelijk gelijnde monturen, terwijl pop en punk meer inhaken op het actuele kleurenbeeld in de zonnebrillenmode. Een essentiële eigenschap voor de zonnebril-nieuwe-süjl is dat ze licht in gewicht is. een comfortabele pasvorm heeft en zowel qua kleurstelling als belijning het oog sierlijk omlijst Maar functie en mode gaan steeds meer hand in hand, want de bril heeft een belangrijke rol als accessoire in het hele modegebeuren. Zien we bij de ene brillenfabrikant kleinere monturen die wat meer uitwerking hebben aan technische details, een ander kiest juist meer voor een groter glasoppervlak en een montuur dat dun gerand is. Metaal en kunststof komen beiden aan bod en ook wat de kleuren betreft zijn de brillencollecties niet zo heel erg verschillend: lichte pasteltinten als roze. bleu en geel, maar ook wit, blauw, rood en groen, terwijl tweekleurig heid beslist beeldbepalend mag worden genoemd. Met name wit wordt veel in combinatie met andere tint gebruikt De glazen zijn nog steeds dégradé-minded. Het linker montuur is van kunststof met slangeleer effect. Het rechter montuur is halfrandloos, is gemaakt van kunststof, heeft een vlinderachtige wenkbrauwlijn en is te koop in transparante pasteltinten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 59