Reagan vraagt superwapen tegen Sowj et-raketten Stress blijkt vaak oorzaak van kanker Kamer wil scherpere controle op banken PZCfi De Graaf beperkt inkomensgrens vervoersvergoeding invaliden het weer PZC/binnen-buitenland OPDRACHT OMVANGRIJK ONDERZOEKPROGRAMMA Aanhoudingen moordzaak Baarn Attributen 'BINNENVETTERS'MEEST VATBAAR ONDERHANDELINGEN ISRAEL EN LIBANON IN HET SLOP TUT VRIJDAG 25 MAART 1983 WASHINGTON (AFP/RTR/UPI/TASS/DPA) In een verrassend initiatief heeft president Ronald Reagan van de Verenigde Staten woensdag opdracht gegeven tot het ondernemen van een omvangrijk en langdurig researchprogramma voor een systeem van de modernste defensiewa pens met behulp waarvan atoomraketten te zijner tijd overbodig worden. Reagan zei dit in een rede voor de televisie en had het daarbij over een 'visie voor de toekomst, die hoop inhoudt'. Naar uit hooggeplaatste regeringskrin gen in Washington werd vernomen wil de stap van Reagan een poging zijn 'een deur in de volgende eeuw te openen', doel is de nu voor vergelding en afschrikking gemaakte aanvals- kemraketten te vervangen door wa pensystemen die het zwaartepunt leg gen op de defensiecapaciteit. Gedacht wordt daarbij o.a. aan het toepassen van laser-, microgolf- en andere straal- technieken. Onder bepaalde omstan digheden wordt ook gedacht aan sta tionering van systemen in de ruimte Inzetbaar worden zulke systemen vol gens deskundigen voorzover te over zien pas tegen het einde van deze eeuw Reagan beschuldigde de Sowjet-Unie er in zijn rede opnieuw van zich te bewapenen buiten alle defensiepropor tie. Hij verklaarde daarbij evenwel met nadruk dat over vermindering van de huidige wapenarsenalen met Moskou verder onderhandeld zal worden. De Westeuropeanen gaf hij de verzekering Weersvooruitzichten voor zaterdag V m dinsdag. Wisselend bewolkt en eerst nog enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Deltagebied Hoog water Vrijdag. 25 ma art Wemeldinge 00 01 121 12 47 la# Terneuzen 11.35 190 Zienkzee 1225 134 Hansweert 12.15 205 Vlissingen 11 2C 166 23 54 156 Kreekrak 1235 189 Bruirusse 00 22 122 13 13 lj>9 xat. 26 maart Vlissingen 1232 189 Terneuzen 0.15 178 12.52 211 Zlerikzee 0.57 113 13 49 147 Hansweert 0.57 191 1334 227 Wemeldinge 1.33 136 14.06 173 Kreekrak 1.26 162 13.57 205 Bruinisse 1.54 137 14.34 176 Laag water dat de afschrikking met strategische aanvalswapens blijft. Moskou heeft het door Reagan voorge stelde anti-raketsysteem in de ruimte in strijd met de bestaande verdragen genoemd. Het officiële persbureau Tussen een lagedrukgebied boven de Oostzee en een hogedrukgebied midden op de Atlantische Oceaan staat boven West-Europa een noordwestelijke luchtstroming. De stroming blijft nog koude lucht uit de poolstreken aanvoe ren. Een van IJsland afkomstige sto ring doet vandaag boven Engeland de luchtdruk dalen, waardoor bij ons de wind tijdelijk kan afnemen. Evenals gisteren zal het wisselend bewolkt zijn met af en toe een bui, die ook hagel kan brengen. De middagtemperatuur wordt niet meer dan ongeveer 6 graden. De wind is meest matig uit het noordwes ten, maar aan zee eerst nog krachtig. Omdat de wind afneemt is landin waarts in de regio nachtvorst mogelijk, maar dan moet de windafname wel ge paard gaan met langdurige opklarin gen en die zijn tamelijk onzeker Mor gen verandert er nog weinig in het weerbeeld. Het blijft nogal guur met nu en dan buien. Vooruitzichten voor zondag: omdat de wind afneemt wordt de nachtvorstkans nog groter. Om dezelfde reden zal het overdag minder onaangenaam aan voelen, hoewel de middagtemperatuur nauwelijks hoger ivordt. De buienkans wordt onderdrukt maar neemt later op de dag weer toe. Er trekt dan opnieuw een storingsgebied over Engeland, zuid waarts. Nautisch bericht Windnoordwest 4 tot 5 Beaufort, m het westelijk Deltagebied eerst nog 6 Beau fort; zicht: goed, meer dan 10 kilometer, in buien korte tijd slechts 2 tot 4 kilome ter; temperatuur kustwater: 5 a 6 gra den; afwijking waterstanden: iets meer dan een halve meter verhoging; maxi mum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks één meter tijdens hoog wa ter. ZON EN MAAN 26 maart zon op 06. maan op 15. onder 19.02 onder 06.05 omgeving van de plaats van het misdrijf. Spelen de jongens hebben een verstopte videorecorder ontdekt die aan het slachtoffer toebehoorde. BAARN (ANP) Dc po litie in Baarn heeft drie inwoners uit die plaats aangehouden, die er van worden verdacht betrok ken le zijn bij dc moord op dc 86-jarige H. van den Berg. Van den Berg werd in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning in Baarn door messteken om het leven gebracht. De twee hoofdverdach ten. de 19-jarige B K. en zijn 26-jarige echtgenote H. M H konden worden aangehouden na een buurtonderzoek en een anonieme tip. Uit de ver horen is volgens de poli tie gebleken dat de twee De politie denkt dat de van plan waren bij Van videorecorder door de de Berg in te breken De verdachten is ontvreemd man kwam echter op het en verstopt. De derde gestommel af. Het mes verdachte is de 21-jarige waarmee de man is ge- L. K. hij wordt verdacht stoken, is gevonden xn de van medeplichtigheid. UTRECHT Geheel nieuw is de zonneklep met ingebouwde FM-radio die werkt op zonne-energie De radio wordt door middel van oortelefoontjes afgeluisterd. Ook nieuw is het colablikje met ingebouwde camera voor héél geheimzinnige foto's.... De beide attributen werden gezien op de vakbeurs Relatie '83 in de expozaal van het Jaarbeurscomplex te Utrecht. Tass meldde uit Moskou dat Reagans toespraak daarover aantoonde dat de Verenigde Staten opnieuw proberen het militaire evenwicht in hun voor deel te wijzigen. Ontplooiing van een nieuw laser-systeem zou een schen ding zijn van het ABM-verdrag (het verdrag over anti-ballistische raket systemen, dat een apart onderdeel van SALT-1 vormt). Minister van defensie. Caspar Weinber ger zei tijdens een persconferentie in Spanje dat er geen sprake was van schending van bestaande verdragen, maar hij opperde wel een mogelijke wijziging van het ABM-verdrag. Kritiek De nieuwe toekomststralegie met mo derne defensiewapens in plaats van kernraketten is bij de democratische oppositie en tegenstanders van de bewapening in eigen land op ondub belzinnige kritiek gestuit. Instemming kreeg Reagan daarente gen van politici van zijn eigen republi keinse partij en van de conservatieve 'erfdeel'-stichting die vorig jaar een systeem met 400 satellieten voorstelde om 'eventuele'. Sowjetrussische raket- aanvallen tegen te gaan. Het staat vast dat Reagans voorstel in de Verenigde Staten tot een levendige discussie zal leiden, aangezien het Congres klaarblijkelijk niet bereid is om steeds meer geld aan bewapening uit te geven. Een duidelijk bewijs leverde het Huis van Afgevaardigden toen het, terwijl Reagan zijn rede hield, 9 miljard dollar snoeide uit de defensiebegroting voor 1984. <zie ook pagina 4) UTRECHT (ANP) Wetenschappelijk onderzoek in Joegoslavië en West- Duitsland bij willekeurige bevol kingsgroepen heeft uitgewezen dat bij 70 procent van de mensen die kanker kregen, spanningen (stress) de oorzaak van de ziekte waren. Dit heeft hoogleraar in de psychiatrie prof. dr. J. Bastiaans donderdag mee gedeeld op een bijeenkomst over het symposium 'stress, uitdaging en be dreiging' in Utrecht. Het symposium van de Nederlandse stressstichting is vandaag in Amsterdam. Uit de twee onderzoeken is gebleken dat zogeheten psycho-sociale factoren (geestelijke spanningen die in de privé- of werksituatie ontstaan) in 70 procent van de gevallen de oorzaak is van kanker. In totaal zijn in Joegoslavië en West-Duitsland 3899 mensen onder zocht, aldus prof Bastiaans. die ook bij het onderzoek betrokken is. Van deze mensen werden zowel de psycho sociale gegevens als de lichamelijke toestand onderzocht en vastgelegd. Na een aantal jaren zijn de proefpersonen opnieuw onderzocht. Uit combinatie van de gegevens van het eerste en tweede onderzoek bleek, dat 70 pro cent van de mensen die in de tussentijd kanker hadden gekregen, spanningen in de privé- of werksituatie had. Omdat bij het eerste onderzoek geen aanwij zingen van kanker waren gebleken, concluderen de onderzoekers dat stress de directe oorzaak van kanker is. De Westduitse onderzoekers konden Totaal aangepast openbaar vervoer is onhaalbaar DEN HAAG (ANP) Het openbaar vervoer zal nog verder worden aangc past voor vrijwel alle categorieën gehandicapten. Aanpassing van alle vormen van openbaar vervoer, ook voor rolstoelgebruikers, is naar de huidige inzichten echter niet moge lijk. Evenmin haalbaar is invoering van een landelijk systeem van alternatief ge- handicaptenvervoer met speciaal aan gepaste busjes, gekoppeld aan het NS Intercitvnet. Een en ander zou naast technische en juridische problemen tot aanmerkelijk hogere kosten van het gehandicaptenvervoer leiden. Dit blijkt uit de nota gehandicapten vervoer die minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) donderdag naar de tweede kamer heeft gestuurd. De minister schrijft de toegankelijk heid van bus en tram voor andere gehandicapten dan de rolstoelgebrui kers zoveel mogelijk te willen bevorde ren. Verder wil zij dat de intercity stations en -treinen toegankelijk wor den voor alle categorieën gehandicap ten, dus ook voor rolstoelgebruikers Volgens de bewindsvrouw biedt de taxi uitkomst voor negentig procent van de gehandicapten die geen gebruik kun nen maken van het openbaar vervoer BEIROET Een Franse soldaat springt hoog in de lucht van hel ene hoge gebouw over naar het Holiday Inn Hotel in Beiroet tijdens trainingsoefeningen. Het hotel werd tijdens de burgeroorlog in '75-76 vernield Kogelgaten zijn overal te zien JERUZALEM (DPA/REUTER/UPI)De onderhandelingen tussen Israël en Libanon over een regeling van het conflict in Libanon en de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit dat land zijn weer vastgelopen. In ingelichte Israëlische kringen in Jeruzalem werd donderdag vernomen dat Beiroet „bijna alle Israëlische compromisvoorstellen afwijst en een onverwacht harde houding aanneemt". De Amerikaanse onderhandelaar Israëlische, maar ook de Ameri- Philip Habib heeft het afwijzende Libanese antwoord op de compro misvoorstellen donderdag overge bracht aan de regering in Jeruzalem. Na een gesprek met de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Yitzhak Shamir, verklaarde deze dat „Israël de uiterste compromis- grenzen heeft bereikt" Volgens be richten in de Israëlische pers heeft de Libanese regering niet alleen de kaanse compromisvoorstellen van de hand gewezen, die Habib eerder deze week in Beiroet had verduide lijkt. Daaronder is ook een voorstel in Zuid-Libanon van zonsopgang tot zonsondergang gezamenlijke Liba nees/Israëlische patrouilles in te zet ten. Beide partijen zijn het ook oneens over Israëls eis de ongeveer 10.000 man troepen van de pro- Israëlische. dissidente Libanese ma joor Saad Haddad in het geregelde Libanese leger op te nemen en hun de verantwoordelijkheid voor de vei ligheid van het grensgebied tussen Libanon en Israël in handen te ge ven. Met name de rol van Haddad zelf is een belangrijk twistpunt: Li banon weigert Haddad te aanvaar den en Israël meent dat zijn christe lijke militie zonder leider te zwak zal zijn om de Israëlische noordgrens effectief te kunnen verdedigen. Israël weigert in Zuid-Libanon ge regelde Libanese troepen te aan vaarden uit vrees dat daar Noordli- banese troepen tussen zitten die het verdenkt van samenwerking met dc Palestijnse guerillastrijders. HOGERE INKOMENS NIET EXTRA BELAST DEN' HAAG (ANP/GPD) De regering moet met de banken overleggen over de noodzaak van fiscale controles en de wijze waarop deze het best kunnen worden uitgevoerd. De tweede kamer heeft hier donderdag met overgrote meerderheid op aangedrongen. Alleen de centrumpartij stemde tegen een motie van PvdA, CDA, VVD en D'66. De kamer is van oordeel dat de recente ervaringen met zwart geld bij banken aanleiding kunnen zijn voor scherpere controle. De wet biedt daar de moge lijkheden voor. maar tot dusver wordt daarvan in de praktijk maar weinig gebruik van gemaakt, aldus de kamer. Bovendien gaat van verscherpte con trole een reventieve werking uit. zo meent de kampr. De kamer vindt verder dat de regering binnen drie maanden moet nagaan of het aantal inspecteurs bij de belasting dienst in '87 moet worden uitgebreid tot twaalfhonderd. Het personeelsplan van het kabinet voorziet in een uitbrei ding tot 1050. Volgens de kamer die met algemene stemmen een motie van VVD, CDA en PvdA aanvaardde is dit aantal te weinig, gezien de toegeno men hoeveelheid werk die voortvloeit uit de bestrijding van fraude. De Tweede Kamer heeft donderdag een voorstel van de PvdA verworpen om de hogere inkomens zwaarder te belasten dan het kabinet wilde, ten- op basis van het eerste onderzoek met 95 procent zekerheid voorspellen wie kanker zou krijgen De meest vatbare types blijken, aldus prof Bastiaans, de extreme 'binnenvetters' te zijn. „Mensen die ogenschijnlijk nergens last van hebben, rationeel denken en graag de lieve vrede willen bewaren", zo luidt Bastiaans' omschrijving van deze categorie. Volgens de hoogleraar leiden vaak een liefdeloze jeugd of gebeurtenissen die een trauma hebben veroorzaakt, tot de vorming van dc 'binnenvetter'. Een combinatie van geneesmiddelen en psychiatrische behandeling zou de levensduur kunnen bevorderen, ver wacht de psychiater. Van Dijk CDA einde de inkomens tot f 55.000 meer te kunnen ontzien. Nu zullen alle inko mens boven ongeveer f30.000 meer belasting moeten gaan betalen. De Kamer nam vervolgens de kabi netsvoorstellen voor belastingverho ging per 1 april aan. Dinsdag nog hadden CDA en PvdA zich erover beklaagd dat deze belastingverhoging betekent dat alle inkomens vanaf iets onder modaal zouden moeten betalen om de lage inkomens te kunnen ont zien. Hoewel ook het CDA zich toen ontevre den toonde met het daaruit resulteren de inkomensbeeld, besloten zij gisteren toch het PvdA-voorstel niet te steunen, „hoewel het idee erachter ons sympa thiek is", zei de CDA'er Van Dijk. Alleen de linkse partijen steunden het PvdA-amendement. Ook een motie van de PvdA om volgend jaar bij het vaststellen van het inkomensbeeld ook rekening te houden met de nadelige effecten op de koopkracht van deze belastingverhoging, haalde het niet. De Tweede Kamer stemde voorts in met de verhoging van de benzine accijns per 1 april met 4,1 cent per liter. De Kamer verwierp het voorstel van de PPR om een deel van de extra opbrengst te gebruiken voor verbete ring van het openbaar vervoer. Tenslotte aanvaardde de Kamer een nieuwe aftrekregeling voor de inkom stenbelasting voor bejaarden en ar- Gifwijk De Goudse waterleidings maatschappij gaat een deel van de waterleiding in de verontreinigde Zel- lingwijk in Gouderak vernieuwen. Hiertoe is besloten omdat de verontrei niging op één plaats is doorgedrongen tot de buiswand van de kunststof leiding. Vijf stukjes worden nu voor alle zekerheid vervangen door koper Ove rigens is het drinkwater niet verontrei nigd. beidsongeschikten. die voortaan een vast bedrag als buitengewone last mo gen opvoeren- Het voorstel van het RPF om gehuwde bejaarden het dub bele te laten aftrekken als ongehuwde bejaarden, werd verworpen. Vrijdag, 25 maart uur cm cm 1 Wemeldinge 05 59 187 1847 162 4 Terneuzen 05.32 200 18 08 180 Zienkzee 05 42 171 1830 145 Hansweert 05 56 219 18.30 198 Vlissingen 05.07 190 1745 168 1 Kreekrak 06.14 216 1901 183 1 Bruinisse 06.02 188 18.55 161 zat. 26 maart Vlissingen 624 199 18.48 180 Terneuzen 654 212 19.17 192 I Zierikzee 6.57 174 19.31 146 s Hansweert 7.20 228 19.40 209 Wemeldinge 7.16 192 19,55 167 T Kreekrak 732 222 20.09 188 Bruinisse 7.23 192 20.05 165 DEN HAAG (ANP) Als een invalide een inkomen heeft van meer dan 47.684 gulden (70 procent van het maximum premiedagloon) komt hij ol zij niet meer in aanmerking voor een bruikleenauto. voor een taxi- ergoeding of een kilometervergoe ding voor het gebruik van een eigen auto. Dat is een van de maatregelen die staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid heeft geno men in de vergoedingen voor vervoer u»«. kj ach tens de algemene arbeidson geschiktheidswet worden verstrekt. Met deze vergoedingen wordt voorzien in een gehele of gedeeltelijke compen satie voor het intrekken van de invali- diteitsvrijstelling van de motorrijtui genbelasting per 1 apnl Op grond van een donderdag afgekon digd komnklijk besluit kan de minister grenzen stellen aan de hoogte van de bedragen die voor de voorzieningen worden betaald Ook kan hij eisen stellen aan de kwaliteit en de bruik baarheid van de voorzieningen, Om het inkomen vast te stellen wordt in principe naar dezelfde onderdelen van het inkomen gekeken als bij het vaststellen van de uitkeringen volgens de AAW in het afgelopen jaar Bij echtparen wordt het inkomen van de echtgenoio)tie) meegeteld De inko mensgrens voor vervoersvoorzieningen buitenshuis is van toepassing voor zowel de zogenoemde werk- als de zogenoemde leefvoorzieningen. Tot dusver werd alleen een inkomensgrens toegepast (per 1 januari 1983 bedroeg deze ƒ53.150,-) op voorzieningen die geen betrekking hebben op vervoersfa- ciliteiten ten behoeve vari het werk (dus de leefvoorzieningi De maatrege len die betrekking hebben op de inko mensgrens gaan m per 1 jum 1983. Het vervallen van de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting wordt door de bedrijfsvereniging gedeeltelijk ver rekend in de kilometervergoeding van de eigen auto. Voor degenen die een bruikleenauto hebben worden alle kosten, dus ook de motorrijtuigenbe lasting, betaald. Staatssecretaris L. de Graaf Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstra8t 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- f m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72.-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55, ingezonden mededelingen 2 'Axtarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3