De luxe Hilton-cel van Sportvissers kiezen voor zout Grevelingenmeer West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten werken mee aan theaterbureau DRUKWERKPLAATS Voorlopig geen berging binnenschip MILIEUGEVOLGEN VAN VERZURING ONDERSCHAT Alternatief voor spijbelaars PZC/provincie VMZ bang voor versoepeling milieuregels AANTAL VOORWAARDEN GESTELD BELEEF'T MEE IN PRIVÉ Subsidie 35.000 gulden voor emancipatie 'ANDER BEHEER SLUIS BROUWERSDAM' 19 VRIJDAG 25 MAART 1983 ROTTERDAM De georganiseerde sportvisserij kiest ondubbelzinnig voor een zout Grevelin genmeer. In dat binnenmeer moet de sportvisserij voorrang krijgen. Daarvoor is van rijkswaterstaat nodig een sluisbeheer dat intrek van vis en vislarven bevordert en uittrek voorkomt, zodat een aanmerkelijke verbetering van de platvisstand kan worden bereikt. De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zal moeten zorgen voor een veelzijdige inrichting van het meer, die ook recht doet aan de sportvisserij. De directie van de visserijen dient op het Grevelingenmeer een visserijbeleid te voeren, waarmee alle belangen zijn gediend en niet alleen die van de oesterkwekers. lands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie. De opdracht ervoor kwam van de Delta Federatie en de Nederlandse Vereniging voor Sportvissersfederatie, die zich hele maal achter de inhoud geschaard heb- Dit blijkt uit het rapport 'betekenis van een zout/zoet Grevenlingenmeer voor de sportvisserij', dat donderdag by de opening van de 15e nationale hengelsporttentoonstelling in Rotter dam is gepresenteerd. Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij nam het in ontvangst Het rapport is samen gesteld door studenten van het Neder- GOES „Het milieu mag niet de dupe worden van een versoepeling van de regels ten gunste van het bedrijfsle ven". Dit stelde voorzitter J. Bannink van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land (VMZ) donderdag tijdens de jaar vergadering in Goes. Hij toonde zich in dit verband bezorgd over voorstel den om van het Sloegebied een soort vrijplaats te maken, met nauwelijks nog wetten en regels, die belemme rend kunnen werken voor bedrijven. „Een soort vrijhaven voor vrije jon gens. Hun mentaliteit en de gevolgen daarvan uit het verleden, beloven niet veel goeds voor het Zeeuwse milieu, integendeel", aldus Bannink. Een eerste voorbeeld van versoepeling van (milieu) regels in Zeeland noemde de VMZ-voorzitter de toestemming van de vorige regering om de rookgas stroom (zwaveldioxyde) uit de nieuw te bouwen kolencentrale bij Borssele slechts voor de helft te zuiveren. „Dit kan gerust als een onvervalste manier van deregulering gezien worden", meende Bannink. Hij uitte verder kri tiek op het uitblijven van een rioolwa terzuivering bij Ritthem en plannen om andere zuiveringsinstallaties te vertragen en de lozingseisen te verla gen. Bannink wees erop dat de strijd tegen de watervervuiling niet mag ver sagen. De ernstige vervuiling van het Land van Saeftinge (waardoor schapen aangetast worden) zag hij als een teken aan de wand in deze. Bannink liet weten dat studenten van diverse hogescholen een onderzoek hebben ingesteld op verzoek van VMZ naar de besluitvorming over de LPG- aanlanding in Zeeland. Hij gaf nog geen conclusies, maar merkte wel op dat de Indruk bestaat dat de overheid achter het bedrijfsleven heeft aangelo pen. In het onderzoek is ook bekeken op welke wijze de veiligheid tegenover de economie is afgewogen. De VMZ- voorman vertelde dat de vereniging over het onderzoek een brochure gaan uitgeven. ben. Volgens de Delta Federatie en de NV VS, zich baserend op het rapport, biedt een zoet Grevelingenmeer voor de sportvisserij geen reëel alternatief. Een zoet meer zal worden gevoed door het sterk verontreinigde, troebele Rijn water. De vangstmogelijkheden in het huidi ge zoute meer zijn sinds 1974/1975 aanzienlijk verslechterd, constateren de twee organisaties. Momenteel wordt door sportvissers veel geklaagd Avond over energie in 'De Paraplu' VLISSINGEN - Buurthuis 'De Paraplu' aan de Alexander Gogelweg in Vlissin- gen houdt woensdag 30 maart een avond over (kem)energie. De Werk groep Energie Discussie (WED) zal in formatie komen geven en haar visie toe lichten ten aanzien van het gebruik van energie, de verschillende vormen, de keuzen, gevolgen voor milieu, gebrui ker en werkgelegenheid. De bijeen komst begint om 20.00 uur. over slechte vangsten. Het is tech nisch mogelijk om met een aangepast, actief beheer van de Brouwersdam sluis en met een beheer dat is gericht op het zo zout mogelijk houden van de Grevelingen, een verbetering in de visstand aan te brengen, met name wat betreft platvis. Thans is het zo dat de Brouwersdamsluis te vroeg in het jaar dicht gaat, waardoor geen succes volle voortplanting van platvis kan plaatsvinden. Naast de sportvisserij en de aalvisse rij zal in een zout Grevelingenmeer ook de visserij op oesters weer actueel worden. Door de grote verschillen in bevissing en het ontbreken van af stemming op bestaande visserijen, zijn Delta Federatie en NWS van oordeel dat de oestervisserij in zijn huidige hoedanigheid schade berok kent aan de bestaande aal- en schub- visserij. Broodwinning Meer dan de helft van de vissers zegt zeker niet meer naar de Grevelingen te komen, als het meer zoet wordt. Van de huidige bootjesvissers zegt 70 pro cent dat. Van 13 schippers van sport- visserij-schepen komt de broodwin ning in gevaar als het meer zoet wordt, zo blijkt uit interviews die bij één van de studies van de NWIT- sludenten zijn gevoegd. TERNEUZEN Het binnenschip 'Walcheren' dat dinsdagmiddag on verhoeds is gekapseisd en gezonken bij De Griete in de Westerschelde bij Temeuzen wordt voorlopig niet ge borgen. Zowel de verzekeringsmaat schappij als de eigenaar van het ver ongelukte schip, C. van Laar uit Rot terdam, staan niet te trappen om het wrak uit het water van de Wester schelde te lichten. De kosten van die operatie zijn misschien wel hoger dan de opbrengst van de 'Walcheren', die met draaiende motor onderging zodat de machine niet veel meer waard is. De komende zagen zal duidelijk wor den of er nog iemand belangstelling heeft voor het wrak. Zo met dan kan rijkswaterstaat besluiten de 'Walche ren' onder de wrakkenwet te plaatsen. Maar omdat het schip ver buiten de vaarroutes van zee- en binnenschepen is gestrand en gezonden is er geen haast bij berging. GOES De gevolgen voor verzuring van het milieu (door verbranding van fossiele brandstoffen) woeden in Neder land ernstig onderschat. Het is veel erger dan naar buiten toe duidelijk wordt. Jaarlijks gaan in Nederland de lucht in: 500.000 ton zwaveldioxyde (SO-2), 570.000 ton stikstofo- xyde (NO) en 500.000 ton ammoniak (NH-3). Deze lucht verontreinigende stoffen komen via regen en droge neer slag naar beneden. Op die wijze tasten ze meer en meer het milieu aan. Het is dan ook zeer noodzakelijk de verzuring op een zo kort mogelijke termijn tot een kwart van de huidige uitstoot terug te dringen. Dit bleek uit een inleiding van ir. J. Fransen, medewerker van de stichting Natuur en Milieu, tijdens de donderdag in Goes gehouden ledenvergadering van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland. Hij merkte op dat er in Nederland tot nu toe erg weinig aan het terugdringen van de vervuiling op dit gebied wordt gedaan. Het bestrijdingprogramma voor SO-2 achtte hij onvoldoende, terwijl een NO-beleid totaal ont breekt. Fransen pleitte voor strengere eisen aan electrici- teitscentrales. Raffinaderijen en industrieën met grote vuurhaarden. Omschakeling van kleinere industrieën van gas op fossiele brandstoffen als olie en vooral steenkool, noemde hij een volstrekt verkeerd beleid, omdat daardoor de verzuring alleen maar toeneemt Uitvoerig ging de medewerker van Natuur en Milieu in op de plannen voor ombouw van twee energie-eenheden van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) bij Borssele. Hij vond het niet toelaatbaar dat vandaag-de-dag slechts 50 percent van de zwaveldioxyde uit de lucht gehaald zal worden. „Het gevolg is wel dat er een enorme bulk SO-2 de lucht ingaat Gelet op de huidige kennis van verzuring moet je dat niet doen. Er moet 100 percent reiniging zijn", betoogde ir. Fransen. Hij hoopte dat de ogen van de beslissers nog op tijd geopend zullen worden. Hoewel de komst van de kolencentrale ten opzichte van de huidige eenheden de uitstoot van stikstofoxyde verminderd, was het volgens hem verstandig om bij Borssele ruimte te reserveren voor betere zuivering in de toekomst. Fransen vroeg ook nog aandacht voor de zware metalen die met de kleinste deeltjes vliegas (die moeilijk te zuiveren zijn) naar buiten komen en ernstige gevolgen voor planten en dieren hebben. Hij pleitte voor een nog betere zuivering (bijvoor beeld door doekfilters) op dit punt. AARDENBURG De colleges van b. en w. van Oostburg, Aardenburg en Sluis zijn on der bepaalde voorwaarden be reid om mee te werken aan het intergemeentelijk theaterbu reau van de provincie Zee land. Ze gaan er vanuit, dat de bijdrage per inwoner de komende 10 jaar beperkt blijft tot een kwartje, dat een toekom stige vestiging in Zeeuwsch- Vlaanderen zich maximaal inzet voor het westelijk deel van dit gebied en dat de activiteiten worden begeleid door Reggy Barra, vroeger werkzaam voor Uit in Zeeland en nu medewerker po diumkunsten van het Zeeuwse Steun punt in Middelburg. Het principebesluit om in zee te gaan met de provincie werd donderdagmid dag genomen tijdens het college- overleg van Oostburg, Aardenburg en Sluis in Aardenburg. De dagelijkse besturen van de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten spraken zich ook uit voor een 'stroomlijning' van het (taxi) vervoer van kinderen uit hun regio naar de blo-scholen in Oost- burg en Temeuzen. Volgens burge meester drs, W. L. A. Lockefeer van Aardenburg is het de bedoeling om zoveel mogelijk gebruik te blijven ma ken van bestaande bedrijven, maar het transport wel beter te coördineren, waardoor 'leegloop' wordt voorkomen. De b. en w.'s denken in dat kader ook aan een aanpassing van de schooltij den en het waar mogelijk inzetten Burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg. van ouders. De nieuwe aanpak moet komend schooljaar zijn beslag krijgen. De dne musea in West Zeeuwsch- Vlaanderen gaan nauwer samenwer ken. Het is de bedoeling dat er een gezamenlijk promotiebeleid tot stand komt. de collecties onderling wisselen en er een gemeenschappelijke folder wordt verspreid. Langs die weg probe ren de b. en w.'s de neergaande lijn in het bezoekersaantal om te buigen. Loc kefeer. terugkijkend op het gesprek van donderdag: „Er zijn voorzetten gegeven, de doelpunten moeten nog worden gemaakt". Andere punten op de agenda van het OAS-overleg: de schooltandverzorging (waarvoor de ammo met name in Aar denburg opvallend is teruggelopen), een gemeenschappelijk beleid bij het inzamelen van chemisch afval en de overdracht van wegen van de water schappen aan de gemeenten. Een amb- Lezing archeologie kapel Hoogelande HOOGELANDE - Drs A. Peddemors spreekt zondagmiddag vanaf half drie in de Kapel van Sint-Maarten te Hooge lande (tussen Biggekerke en Middel burg) over 'een archelogische reis door Nederland'. De heer Peddemors is ver bonden aan het rijksmuseum voor oud heden in Lelden telijke werkgroep bekijkt voorzienin gen in het kader van de nieuwe wet gezondheidzorg in streekverband. Eén: Hou ze van straat. Twee: Hon ze zinvol bezig. Drie: Leer ze iets nuttigs. Wat doen een onderwijskundige en een projectleider als ze met zo'n opdracht worden opgezadeld? Ze richten een drukwerkplaats op. Jon geren die het op school niet meer zien zitten, kunnen daar aan de slag. Het gaat hier om jongeren die in verband met hun leeftijd nog één of meer dagen per week naar school moeten. Moeten? Deze jongeren lapten alle wetten van de partiële leerplicht aan hun laars, en 'de school bekeek het maar*. Of ze maakten het op school zo bont, dat ze daar niet meer waren te handhaven. Daarom bedacht liet samenwerkingsverband' de drukwerkplaats als moge lijkheid om deze opstandige jongeren toch nog iets te bieden. Het samenwerkingsverband is een overleggroep van het Interlevensbe- schouwelijke Vormingsschool en de Streekschool aan het Molenwater in Middelburg De drukwerkplaats (DWP) is ondergebracht in een voor malig pakhuis aan de Pijpstraat in Middelburg en werd een paar weken geleden officieel geopend. De DWP biedt 'werk' aan vijftien jon geren. Het zijn buitenbeentjes, deze 'werknemers' van de drukwerk plaats. Of, zoals dat tegenwoordig in pedagogische kringen heet, de jonge ren vertoonden een sterk schoolaf- wijzend gedrag. „Dat leidde tot agressie, apathie en spijbelen,zeg gen F. Koppejans en J. P. Adriaanse, onderwijskundige en projectleider bij het samenwerkingsverband. Ze leggen uit hoe de meeste -nog par tieel leerplichtige- jongeren gewoon lijk verzeild raken bij één van de twee hoofdstromen van de Streekschool Dat zijn aan de ene kant de beroeps opleidingen anderzijds de oriëntatie programma's. Maai' een bepaalde groep jongeren kwam daarbij toch tussen de wal en het schip terecht. Die groep bestaat volgens Adriaanse en Koppejans veelal uit jongeren die door hun sociale komaf nogal zijn be lemmerd. „Een problematische groep. Ze komen ofwel uit gezinsver vangende tehuizen, of uit gezinnen waarvan de ouders zijn gescheiden". Door hun 'schoolafwijzende' gedrag werden vaak andere groepen op school meegesleept. „We trokken daaruit de conclusie, dat we voor de ze groep op zoek moesten naar een aparte ruimte". Die ruimte werd gevondenen het mi nisterie van onderwjjs, dat zich wel in het experiment kon vinden, stelde geld beschikbaar voor de huur en de verhuizing. Ook de materialen wer den door 'Den Haag' betaald. De groep van vijftien jongeren, die het gebouw zou gaan bevolken, zorgde zelf voorde inrichting. „Door ieder een. jongens, meisjes en collega's, is ontzettend hard geklust", zeggen Koppejans en Adriaanse. Het samenwerkingsverband ging dus op zoek naar een schoolvorm, die geen voortdurende afvalrace mocht zijn. Er werd gezocht naar een metho de die -zonder dat er sprake is van een concurrentiemotief- van direct nut zou zijn voor zowel de deelne mers als de samenleving. Het werd een drukwerkplaats, omdat er 'in de grafische sector uiteenlopende din gen zijn te doen met verschillende moeilijkheidsgraden'. Met andere woorden: doordat de jongeren in de praktijk met iets bezig zijn, kunnen ze ongemerkt heel wat leren. Mis- chien wel net zo veel, als wanneer ze gewoon op school zouden zitten. En dat was uiteindelijk toch het doel van het experiment Een voorbeeld: de deelnemers aan de DWP krijgen met rekenen te maken. Als drukker moeten ze immers rege lafstanden uitrekenen en een lay-out samenstellen. Ook de taal speelt een grote rol. Want wat ze drukken moet taalkundig juist zijn. Ze krijgen ook creatieve vorming, omdat hun pro- dukten aardig moeten 'ogen'. Verder worden de jongeren technisch bijge spijkerd. Er zijn immers verschillen de druktechnieken en elke drukpers zit technisch weer anders in elkaar. Tenslotte wordt de lichamelijke op voeding niet vergeten. De DWP is drie dagen per week in bedrijf en op elk van die drie dagen is een uur inge ruimd voor sport. Dat zijn dan de puur leertechni- sche kanten van de zaak. De deelnemers steken ook heel wat op op sociaal gebied. De democratie is in de DWP ver doorgevoerd. Het lijkt een beetje op arbeiderszelfbe stuur. Alles valt of staat met het na komen van de onderlinge afspraken. Zo moeten de corveediensten in on derling overleg worden geregeld. Hetzelfde geldt voor de boodschap pen- en afwasdiensten. De jongeren eten namelijk tussen de middag in hun eigen werkplaats. En als ie mand zijn afspraken niet nakomt, ontstaat er een conflict, dat de jon geren zelf moeten oplossen. Verder praten de deelnemers, in aanwezig heid van hun vaste begeleiders Wil- ma en René Beenhouwer, over het programma voor die dag. Deze over legsituatie wordt de DWP-raad ge noemd. Dan is er het DWP-bulletin. Dat is een krantje, dat de jongeren zelf uitr geven. Er staan verslagen in van on derzoekingen die de deelnemers heb ben uitgevoerd Zo worden de jonge ren bijvoorbeeld naar het politiebu reau gestuurd om iets te weten te ko men over de toegenomen criminali teit. Het antwoord op weer andere vragen vinden de jongeren in de bi bliotheek. .Deze vorm van leren le vert veel meer op dan het traditione le 1 eerpatroon", menen Koppejans en Adriaanse. Dat is ook van toepassing op de DWP-correspondentie. De deelne mers vertellen iets over hun eigen si tuatie en vergelijken die met de si tuaties van anderen. Al die bevindin gen komen in een boeltje, dat naar soortgelijke projecten in het buiten land wordt gestuurd. „En daarbij komt dan weer het leren van een vreemde taal om de hoek kijken". Ruiken aan de wereld van de e volwassenen", noemt Koppe jans het vierde en laatste onderdeel van de DWP, de zogenoemde DWP- shop. Daar ervaren de jongeren hoe het is om te moeten voldoen aan de eisen van commerciële opdrachtge vers. Ook leren ze om onder een be paalde druk te werken. Tot de pro- dukten die de DWP al heeft afgele verd. behoren pamfletten, stickers en bedrukte tasjes. Voorop staat evenwel dat de produkten van de DWP niet concurrerend mogen zijn, want dan zou de werkplaats ruzie krijgen met de professionele druk kers in de Zeeuwse hoofdstad. Te meer daar die drukkers veel van hun overtollig materiaal aan de DWP hebben afgestaan, is ruzie het laat ste wat de DWP-deelnemers willen. De drukwerkplaats 'draait' nu ruim een half jaar tot volle tevredenheid van de onderwijskundigen én van de deelnemers Een teken aan de wand vinden Koppejans en Adriaanse het feit. dat tot nu toe niemand van de deelnemers is afgevallen. En bjj de traditionele schoolvormen in bij voorbeeld de Streekschool is dat wel anders. Samenvattend zegt het twee tal over dit experimentele project: „Drukkers leveren we niet at De DWP is immers geen beroepsoplei ding. Wél geven we de jongeren een zinvolle en leerzame bezigheid. Deze groep zegt zo vaak van zichzelf dat ze 'no future' hebben. Maar met deze DWP hebben ze in elk geval een heel klein beetje méér future". Koen van Dijen Televisie, video, telefoon, fondue-party's en sex... Drievoudige moordenaar HANS VAN Z. leeft als een vorst in de Groningse VAN MESDAG KLINIEK. PRIVÉ toont u EXCLUSIEVE foto's die verbijsteren. De kille, met levenslang ge strafte misdadiger geniet de luxe van een Hilton-suite. JANE FONDA schrijft in PRIVÉ: Mijn AEROBIC DIEET! Haar wereldbestseller over FITNESS nu als serie in PRIVÉ. Een serie die elke vrouw helpt mooier, jonger en gezonder te worden. DALLAS-actrice verbreekt haar stilzwijgen. SUE ELLEN: Alles over mijn scheiding! Overal te koop voor f 1,85 MIDDELBURG De landelijke stuurgroep emancipatie heeft 35.000,- subsi die te verdelen voor emancipatie-activiteiten in Zeeland. Het gaat om activiteiten die niet langer duren dan een jaar, die niet vallen onder een andere subsidieregeling en die op korte termijn uitvoerbaar zijn. Andere criteria ziijn dat de activiteiten bij voorkeur een vernieuwend of experimenteel karakter hebben dan wel de omstandigheden op emancipatoir gebied te verbeteren. Activiteiten die zich richten op dubbele achterstandsituaties, zoals voor vrouwen uit (culturele) minderheden en bijstandsvrouwen, krijgen voorrang bij de toekenning van subsidie. Hetzelfde geldt voor activiteiten die een breed terrein van het emancipatiewerk bestrijken Tenslotte moet de uitvoering van de activiteiten in goed overleg met de gemeenten en de provincie worden gedaan. De subsidie-aanvragen moeten vóór vrijdag 1 april worden ingediend bij het Bureau landelijk contact van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, aan de Koepoortstraat in Middelburg. De aanmelding kan in eerste instantie telefonisch worden gedaan bij drs. C. Th. M. de Mooij van het bureau. De groepen die voor de subsidie in aanmerking kunnen komen zijn al benaderd, Jongeren aan het werk in de drukwerkplaals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35