Vervuild grondwater niet oorzaak ziekteklachten Keukenhof is open. Oud-raadslid Axel laat plan voor viering stadsrechten niet los NIEUW GEZICHT BELLAMYPARK PZC/provinc'e Wissel Zeeuws- Vlaanderen Geen verbod opslag afval bij centrales Dolend hert neemt opnieuw de benen RAPPORT SPROEIBEDRIJF BROUWERSHA VEN: Kale woestenij DJ. OGGEL WIL GESCHIEDENIS IN ERE HOUDEN 17 VRIJDAG 25 MAART 1983 ZARESKA- KATOEN/S FAVORIET MODEHOEFT NIETDUUR TE ZIJN... Keukenhof - in Lisse - is meer dan u denkt Het Bellamypark in Vlissingen. met op de achtergrond de fontein, die is opgericht als monument voor de schrijfster Betje Wolff LuchtfotoLex de Meester). VLISSINGEN - De gemeentelijke plantsoenendienst van Vlissingen is druk doende met de beplanting van het Bellamypark, in het kader van de herinrichting van het park. Inmiddels heeft men al ongeveer de helft van de planten in de grond. Ook de wandelpaden beginnen zich steeds duidelij ker in het park af te tekenen. In totaal worden 52 soorten beplanting gebruikt, waaronder klimop, twee berberissoorten, verschillende soorten wintergroen en een soort dwergmi spel. Het gras moet in mei worden ingezaaid. De werkzaamheden aan het Bellamypark zullen nog ongeveer zes tot zeven weken in beslag nemen. VLISSINGEN - Het hert, dat woensdag opdook in de De Kempenaer- straat in Vlissingen en naar Kamperland werd gebracht, is donderdag ontsnapt uit zijn tijdelijke behuizing bij de heer Remijnsc in Kamper land. Inmiddels heeft zich ook de eigenaar van het dier bekend gemaakt. Dat is de heer C. Simonse, veehandelaar in Koudekerke. De heer Simonse houdt al jaren herten naast zijn woning in Koude kerke. Hij vermoedt dat de ont snapte bok erg in de war moet ztjn geraakt van zijn pionierstocht door de duinen bij Vlissingen, want: „Het beestje is altijd vreselijk mak geweest, we hoeven maar met de voerbak te rammelen en hij komt er al aan". Zoals gemeld is het hert woensdag van Vlissingen overge bracht naar Kamperland om daar tot rust te komen. Bij Remijnse. de handelaar die ook herten houdt op de plaat 'De Haringvreter' in het Veerse Meer. mocht de bok op zijn eigenaar wachten. Nog voor die iets kon ondernemen had het beest al weer de benen genomen, waar schijnlijk nog verward door de bele venissen van de vorige dag. .Nu loopt hij dan ergens rond Kam perland. Be hoop niet dat de men sen hem op gaan jagen, want dan gebeuren er ongelukken", zegt Si monse. Er lopen volgens hem meer herten rond op Noord-Beveland. „Maar die hebben geen van allen een gewei. Iemand die de bok te genkomt moet maar gewoon bel len, dan kunnen we het beest ver doven en naar Koudekerke bren gen. Het hert is niet gewend om in het wild te leven en ik weet niet of hij dat wel rooit". Het adres van de dichtstbij zijnde Zareska- winkelier vindt u in de Gouden Gids. Hansweertenaar ook in hoger beroep beboet voor het bezit van heroïne DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep het vonnis bevestigd waartoe de rechtbank in Middelburg de 27-jarige R. G. uit Hans- weert had veroordeeld wegens over treding van de Opiumwet: een boete van 300 gulden en onttrekking aan het verkeer van de bij hem aangetroffen heroine. Toen G. in Terneuzen werd aangehouden, bleek hij in het bezit te zijn van 0,5 gram heroine. Van het vonnis van de rechtbank kwam G. in hoger beroep en verklaarde voor het hof, dat hij geen handel dreef, maar dat de heroine voor eigen gebruik be stemd was. De procureur-generaal eiste evenwel bevestiging van het vonnis van de Middelburgse rechtbank. Het hol bleek er in zijn arrest net zo over te den ken. (ADVERTENTIE) Zachte pasteltinten bepalen de kleur van de vrolijke voorjaarsmode. Zareska biedt u een rijke keus, vriendelijke prijzen en gratis breipatronen. - Minister dr. P. Winsemius DEN HAAG (GPDF) Er bestaan geen 'bestuurlijke overeenkomsten' tussen de rijksoverheid en de gemeenten Dodewaard en Borssele die de opslag van radioactief afval, afkomstig van de beide kerncentrales, bij de centra les zou verbieden. In die zin reageerde minister Winsemius (milieubeheer) donderdagmorgen in het mondelinge vragenuurtje van de Tweede Kamer op vragen van het PSP-kamerlid Willems. De vraag over de veronderstelde 'bestuurlijke overeenkom sten' vormde onderdeel van een aantal vragen over de opslag van radioactief afval in de gemeente Zijpe. Willems zei in een toelichting op de vragen over de vermeende bestuurlijke overeenkomsten de burgemeester van Zijpe te citeren. De burgemeester zou in de onlangs in Zijpe gehouden raadsvergadering op het bestaan van de overeenkomsten hebben gewezen. De gemeenteraad zou in reactie daarop hebben afgezien van de voorwaarde dat alleen met de opslag van radioactief afval zou kunnen worden ingestemd als het kernafval bij de centrales van Dodewaard en Borssele zelf zou worden opgeslagen. Minister Winsemius verklaarde donderdagmorgen dat van 'bestuurlijke overeenkomsten' tussen de centrale overheid en de gemeenten Dodewaard en Borssele geen sprake is. Hij bestreed overigens ook dat de burgemeester van Zijpe zich onlangs in die zin had uitgelaten. Bejaarde beboet voor mishandeling BROUWERSHAVEN - Het zeer onlangs in Brouwershaven gehouden oriënterend bodemonder zoek heeft een lichte verontreiniging in het grondwater aangetoond door niet vluchtige gechlo reerde organische stoffen. Maar deze verontreiniging kan niet worden aangemerkt als de oorzaak van de gezondheidsklachten van de inwoonster, die zich daarmee wendde tot de inspectie Zeeland voor de hygiëne van het milieu, het gemeentebestuur en artsen. Dit zijn de voornaamste conclusies uit het rapport over het onderzoek, waar voor de gemeenteraad van Brouwers haven opdracht verleende en een kre diet van 15.000,- beschikbaar stelde, ten einde door deskundigen te laten be palen of de gewraakte activiteiten op het betrokken loon- en sproeibedrijf nu wel of niet door de beugel kunnen. „Nu vastgesteld is dat er geen sprake is van mistanden, is dat een opluchting voor Biologisch Museum in Oostkapelle houdt jeugdmuseumdag OOSTKAPELLE Dinsdag 5 april houdt het Zeeuwse Biologisch Mu seum in Oostkapelle weer een jeugd museumdag. Deze dag zal in het teken staan van 'Nieuw Leven' en is bedoeld voor kinderen van elke leeftijd. Ook hun ouders zijn van harte welkom. Rond het thema worden een aantal activiteiten gehouden: een speurspel door het museum, een strandwande ling en een speurtocht door het bos. Ook worden een natuurfilm en dia's vertoond. Tevens bestaat de mogelijkheid voor de jeugd om iets te maken met behulp van papier, natuurmateriaal en derge lijke. Ter gelegenheid van deze dag is een speciaal kwartetspel gemaakt, wat tegen geringe vergoeding verkrijgbaar is. Omdat de vorige jeugdmuseumdag (15 februari) zo'n enorm succes was (er waren meer dan tweehonderd belang stellenden!) heeft h'et ZBM gekozen voor een iets andere opzet. De kinderen en volwassenen krijgen aan het begin van de dag per groep een programma uitgedeeld, zodat ieder weet wat er de gehele dag te doen is. Aan het einde van de dag krijgt ieder een presentje. De dag begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Aangeraden wordt om brood, laarzen en regenkle ding mee te nemen. Soep en drinken zijn bij het ZBM verkrijgbaar. Het Zeeuws Biologisch Museum is te vin den in de Oranjerie van kasteel Wes- thove gelegen tussen Oostkapelle en Domburg. iedereen. En de raad heeft de zekerheid gekregen die ze zich na de herhaalde klachten wenste te verschaffen", aldus hoofd gemeentewerken ing J. H. M. Beek. Het oriënterend bodemonderzoek had plaats in en om de woning van de klaag ster, mevrouw E. Romijn-Waleboer aan de M. P. van der Kloosterstraat in Brou wershaven en het aangrenzende loon bedrijf Van der Wekken, en het werd uitgevoerd door het raadgevend inge nieursbureau 'Dwars Hederik en Ver- heij' en het technisch adviesbureau van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten, VNG) Hoewel in het onderzoek geconclu deerd wordt dat er geen verband kan worden gelegd tussen de gezondheids klachten en de lichte grondwater verontreiniging, staat in het rapport als aanbeveling bij het loonbedrijf zodani ge voorzieningen te treffen, dat bodem verontreiniging wordt voorkomen, en dat stuivende poeders vanuit het be drijf niet naar de omgeving kunnen ver waaien. Daarnaast geeft het rapport echter aan dat behoort te worden nagegaan of de familie Romijn zelf stoffen gebruikt die de gezondheidsklachten kunnen ver oorzaken, zoals bestrijdingsmiddelen in het duivenhok, in de tuin of wellicht ook in huis. En voorts dient te worden bekeken of de natuurlijke binnenlucht- ventilatie in het woonhuis voldoende hoog is, en zo niet, dat dan in ieder geval voldoende 'geforceerd wordt geventi leerd'. Spoelwater Uit de analyse-resultaten blijkt intus sen dat ter plaatse van het loonbedrijf bestrijdingsmiddelen in de bodem te rechtgekomen, vermoedelijk via het spoelwaterdat over een niet-vloeistof- dichte vloer naar de rioolput af stroomt. Grote antiekbeurs in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - In de evenemen tenhal De Stoelemat aan de Westersin gel in Bergen op Zoom wordt van vrij dag 25 tot en met zondag 27 maart een grote antiekbeurs gehouden door het Antiekgilde in Tilburg. De beurs is vrij dag van 18 tot 21 uur geopend, zaterdag van 11 tot 18 uur en zondag idem. Er zijn meubelen uit verschillende landen te zien naast sierraden in zilver en goud. Verder houtfiguren uit de 17e en 18 ee eeuw, waaronder veel kerkkunst. MIDDELBURG - Mishandeling door een 74-jarige komt niet zo vaak voor de politierechter in Middelburg. De het in april vorig jaar om een 67-jarige dorps genoot zo'n klap te verkopen, dat de bril van het slachtoffer bijna geheel kon worden afgeschreven. Uitvoerig legde het slachtoffer, die donderdag verhaal kwam halen, uit wat zich in deze langslepende familievete zoal had afgespeeld. De rechter veroordeel de B., die overigens niet was versche nen, tot een boete van 500 gulden, waarvan 400 voorwaardelijk. Ook moet B. binnen vier maanden db scha de aan de bril van het slachtoffer ver goeden. Vierhonderd gulden boete en een rij ontzegging van 5 maanden vielen J. N. S. (22) uit Burgh-Haamstede ten deel. Hij had op 10 maart van het afgelopen jaar een bromfietser onderuit gereden en was toen, zonder zich om het gewon de slachtoffer te bekommeren, doorge reden. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Kanaalweg en de Stations- brug in Middelburg. „Heel erg kwalijk", zeiden officier en politierechter in koor. „U moet blij zijn dat het zó is afgelopen. Die man had wel dood kunnen zijn: 'schandelijke mentaliteit'. S. legde uit dat hij domweg in paniek was geraakt. „Ik verkeerde in een panische roes. Pas toen ik thuis was ben ik met m'n ouders naar de politie gegaan", zei hij. „Maar toen was het al te laat", bracht mr Nij- meijer daar tegenin. S. beleed zijn spijt over het gebeurde, maar dat nam niet weg dat hij overeenkomstig de eis van de officier werd veroordeeld. Dat hij het slachtoffer veelvuldig had opgezocht, bracht daar geen verandering in. Maar. aldus het DHV-rapport 'Oriënte rend bodemonderzoek Brouwersha ven'. 'niet kan worden geconcludeerd dat deze concentraties in het grondwa ter ter plaatse van de woning uitslui tend afkomstig zijn van het loonbedrijf. Want zij kunnen ook of mede veroor zaakt worden door het gebruik van chloorhoudende bestrijdingsmiddelen in het duivenhok, in de tuin en eventu eel omringende tuinen'. Eindconclusie van het onderzoek: „De gevonden gehalten kunnen, gelet op de fysische eigenschappen van dit type verbindingen (hoge dichtheid en lage vluchtigheid), en de dichte vloer onder de woning, niet als mogelijke oorzaak voor de gezondheisklachten van de be trokken familie worden gezien". Mevrouw Romijn-Waleboer maakte naar aanleiding van de rapportage don derdag desgevraagd duidelijk: „het er niet bij te zullen laten zitten". „Want al is er dan zogenaamd niets gevonden, ik heb nog steeds de klachten die overeen komen met vergiftigingsverschijnselen veroorzaakt door bestrijdingsmidde len, (spierkrampjes, misselijkheid en diarree onder andere)". Het college van b en w van Brouwers haven heeft de onderzoeksresultaten inmiddels ter kennis gebracht van de betrokken partijen, het provinciaal bestuur, milieu-inspectie en de ge meenteraad. HANSWEERT - Van het eens zo flore rende en levendige Hansweert-oost is niets meer over. Donderdag ging het laatste woonhuis in dit deel van het dorp tegen de vlakte. Er staan nu al leen nog enkele waterstaatsgebouwen die fungeren als depot en tekenkamer. Het kan nog wel enige tijd duren voor dat ook die tegen de vlakte gaan. De slopers zijn drie jaar en drie maan den bezig geweest met het 'amoveren' van de huizen. Ondertussen werden ook boomgaarden en dergelijke 'mee genomen'. Na het slopen van het laatste huis, donderdag, moet er nog enkele maanden gewerkt worden aan het af breken van wegen en rioleringen. Dan zal er niet veel meer over zijn dan een kale woestenij waar m de, voorlopig nog verre, toekomst water komt te staan als de plannen tot verbreding van het Ka naal door Zuid-Beveland zullen zijn uit gevoerd. Vrijspraak voor man uit Hansweert na juridische fout DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep een fout geconstateerd in de dagvaarding, die de 30-jarige T. de G. uit Hansweert was gezonden om terecht te staan wegens overtreding van de Opiumwet. Door deze juridische fout moest het hof de dagvaarding nietig verklaren, waar mee de door de rechtbank in Middel burg opgelegde straf - 400 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van een week met een proeftijd van twee jaar kwam te vervallen. De man was een keer in Kortgene aan gehouden en bleek toen in het bezit te zijn van 155 gram heroine. Bij een aan houding in Bruinisse trof de politie 0,4 gram heroine bij hem aan. Volgens De G. was dit allemaal voor eigen gebruik bestemd en niet voor de handel. De pro cureur-generaal was van oordeel ge weest, dat De G. er met het vonnis van de Middelburgse rechtbank nog goed af was gekomen en had bevestiging van deze straf geëist. Het hof stuitte echter op de fout. niet eens een historisch onderzoek naar het juiste jaartal laten instellen. 'Als geboren Axelaar', schrijft het oud raadslid nu in de brief aan de raad, laat deze kwestie mij niet los. Het geeft geen voldoening dat aan de herden king van een dergelijk historisch feit geen aandacht wordt geschonken'. Og- gel wil nu andermaal een poging wa gen, omdat de toenmalige raad na de gemeenteraadsverkiezingen van juni '82 drastisch is gewijzigd. Stadhuis Om echter opnieuw een eindeloos ja- nee-spelletje te voorkomen stelt Oggel voor nu te herdenken dat Axel 800 jaar geleden als stad werd genoemd. De brief: 'De herdenking kan eventueel Renvereniging windhonden begint seizoen GOES Zaterdag (26 maart) start de Zeeuwse Windhonden Renvereniging (ZWR) haar buitenactiviteiten voor het jaar 1983 Deze activiteiten bestaan uit het organiseren van trainingen en windhondenrenwedstrijden. Op de nieuwe renbaan, gelegen in het gebied 'de Oude Zeedijk' te Goes, zal iedere zaterdagmiddag van 14 00 uur tot 16.00 uur getramd worden met o.a. Grey hounds, Afghaanse Windhonden en Whippets. Belangstellenden en eigena ren van windhonden zijn welkom. AXEL Het Axelse oud-raadslid D. J. Oggel wil b en w en gemeenteraad alsnog bewegen dit jaar aandacht te besteden aan de viering van 800 jaar stadsrechten. Nadat hij in maart vorig jaar van de toenmalige raad nul op rekest kreeg, is hij nu opnieuw in het strijdperk getreden. In een brief aan de gemeeenteraad doet hij de oproep om in de loop van '83 'te herdenken dat Axel 800 jaar officieel als stad bekend staat'. B en w zullen zich op dat verzoek gaan beraden. Begin '82 stelde Oggel, toen nog GPV- raadslid, verwoede pogingen in het werk om dit jaar het feest 'Axel, 800 jaar stad' te vieren. Die pogingen stuit ten destijds af op een muur van onwil bij een overgrote meerderheid van de raad. Die meerderheid was bevreesd voor 'onsterfelijk belachelijk' te wor den uitgemaakt door twintig jaar na de herdenking van 750 jaar stadsrechten plotseling 800 jaar stad te gaan vieren. Want anders dan gemeente-archivaris P. M. Gilhuijs (die Axel het jaartal 1213 toedicht) vindt Oggel het omons to te ll) k bewezen dat 'zijn' gemeente al in 1183 het predikaat stad kreeg opge speld. Hij baseert zich daarbij onder andere op de historicus Wamkönig. Maar de raad wilde in maart '82 nog samenvallen met de ingebruikname van het nieuwe stadhuis in het najaar van '83. De herdenking betekent dan ook een fikse ondersteuning van plaat selijke promotie-activiteiten'. Oggel schrijft tevens dat hij pogingen onderneemt om historici aan te zetten tot een gedegen onderzoek naar het preciese tijdstip waarop Axel stads rechten verkreeg. Hij besluit: „in na volging van het gezegde 'In het verle den ligt het heden', dienen we de geschiedenis in ere te houden....". DJ. Oggel: ...geschiedenis in ere hou den.. \t\u v cjixi l,ii i ie, Kom de Lente beleven in Lisse. 28 Ha. voorjaar. Extra: ruim 6.000 m2 bloemenfestijn in de kassen en boeiende bloemsierkunst in het Paviljoen. Dagelijks van 08.00 tot 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33