Knetemann knalt in België tegen auto L UDI DE VISSER IN DE BAN VAN DE MARATHON Burgemeester Alkmaar wil A.Z-Ajax verbieden Toppers vooraf Meuïmeester: 'Ik heb geen seconde aan AZVV gedacht' Breskens juist tegen Steenbergen in vorm Braakmanuurloop met sterke records Oranje Zwart wint hockey strijd Hulst MET BEEN- EN ARMBREUK IN ZIEKENHUIS Patrick Braam in zwemploeg voor Turijn BANG VOOR RELLEN OP ZATERDAG Zuidafrikanen op toeristenpas Nederland in 'Het liefst loop ik er elke week een' VRIJDAG 25 MAART 1983 PZC/ sport 23 (ADVERTENTIE I ARNHEM (GPD) Binnen het Nederlands Handbal Verbond worden de mogelijkheden onderzocht om in de nabije toekomst te komen tot de vorming van een topsport-liga. De vice-voorzitter van het NHV, Louk Kielhom: „Van het bestuur heb ik de opdracht gekregeh om de mogelijkheden te onderzoeken of er binnen ons verbond plaats is voor een topsport-liga. Het zal niemand verwonderen dat ik hierover informele gesprekken voer met bijvoorbeeld collega's van de basketbal- bond waar men zo'n opzet kent". Vooralsnog denkt Kielhom aan een topsport-liga alleen bij de heren. Zo'n topdivisie is erg afhankelijk van de belangstelling die er bij de sponsors bestaat. Het handbalverbond heeft enkele goede redenen om te streven naar zo'n sterk geprofessionaliseerde topdivisie. Op deze wijze hoopt men dat het evenals in het basketbal mogelijk wordt dat de nationale top in clubverband tot meer trainingsarbeid kan komen. Een vereiste, wil men internationaal meer aan de weg timmeren, om mogelijk een vaste plaats te veroveren in de internationale B-groep. Enkele weken geleden moest het nationale team in eigen land genoegen nemen met de C-status. OUDENAARDE (ANP) Gerrie Knetemann is donderdag tijdens de wielerwedstrijd dwars door België zwaar ten val gekomen. Knetemann reed tijdens de wedstrijd op een stilstaande auto en werd met een open beenbreuk naar een ziekenhuis overgebracht. Gerrie Knetemann liep bij de valpartij niet alleen een open beenbreuk aan het rechterbeen op maar ook een open breuk aan de rechterarm. Hij werd met spoed overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Gent. Een van de behandelende geneesheren in Gent verklaarde dat men reeds twee uur aan het opereren was en dat de chirurgische ingreep nog wel enkele uren zou kunnen duren. Volgens de arts heeft Gerrie Knetemann bij zijn valpartij ook nog spier- en zenuwletsel opgelopen Bij binnenkomst in het ziekenhuis van Gent was de wielrenner bij bewustzijn. Over auto heen Het ongeval gebeurde in Markedal- Etikhoven. Volgens veldwachter Leon Provoost, die direct na het gebeurde ter plaatse was, maakte Knetemann deel uit van een groepje renners dat in regenachtig weer een rij op de weg geparkeerde wagens van mensen die in de directe omgeving aan het werk waren, passeerde. Knetemann merkte de wagens te laat op en botste op de achterste auto, waarbij de achterruit werd verbrijzeld. Knetemann vloog over de auto heen en kwam op het wegdek terecht. Volgens veldwachter Provoost gebeur de het ongeval kort voor halfdrie. De wedstrijd werd gewonnen door de Belg Etienne de Wilde, die na 5 uur en 43 minuten alleen in Waregem over de eindstreep kwam. Jan Raas eindige op vijftien seconden als tweede. Eric Van- deraerden (Bel) en Ferdi van den Hau te (Bel) werden in dezelfde tijd als Raas respectievelijk derde en vierde. Hans Langenjs (Ned) en Adrie van Houwelin- gen (Ned) eindigden op respectievelijk 0.35 en 1.35 als vijfde en zesde. Knetemann (hier op archieffoton Touretappe. Ben Rietveld 5 duels geschorst ZEIST De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft Ben Riet veld van FC Utrecht een schorsing van vijf wedstrijden opgelegd. Ook Lems van DS'79 moet vijf wed strijden aan de kant blijven. Drie spe lers kregen een schorsing van vier duels opgelegd: Tollenaar van Wage- mngen, Aubrun en Mulder van Telstar. Van Zinnen (NEC) kwam er met drie wedstrijden van af. Voorts legde de tuchtcommissie trainer Frits Korbach van Volendam een boete van 500 gul den op, waarvan de helft voorwaarde lijk. Hübner-Smyslov werd afgebroken VELDEN (AP) De eerste partij in de tweekamp tussen de Westduitser Ro bert Hiibner en de Rus Vassili Smys- lov in de kwartfinales van het kandi datentoernooi voor het wereldkam pioenschap schaken is donderdag na 40 zetten afgebroken. Volgens de Zwitserse scheidsrechter Willy Kaufman moet Hübner vechten voor remise en zijn de winstkansen van de Westduitser vrijwel nihil. De partij wordt vandaag, vrijdag, hervat. De opening van het toernooi was van zondag tot donderdag uitgesteld we gens ziekte van Smyslov. DEN HAAG - De Middelburgse zwem mer Patrick Braam (14 jaar) van Luc- tor et Emergo is geselecteerd voor de Nederlandse jeugdzwemploeg, die op 2 en 3 april deelneemt aan een zevenlan- denwedstrijd in Turijn. De KNZB (zwembond) vaardigt naast de Zeeuwse schoolslagspecialist nog twaalf meisjes en vijftien jongens naar de Italiaanse wedstrijd af. Plankzeilen op Spelen in 1984 NEW-DELHI De windglider zal offi cieel tot het olympisch programma van de Spelen in 1984 in Los Angeles worden toegelaten. Dat heeft het IOC donderdag tijdens een vergadering in New-Delhi besloten. Het plankzeilen is daarmee de zevende olymische zeilklasse geworden. ALKMAAR (ANP) Burgemeester Roozemond van Alkmaar wil dat de eredivisiewedstrijd AZ'67 - Ajax van zaterdagavond 9 april naar zondagmiddag 10 april wordt verplaatst. Als de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) het verzoek van de Alkmaarse burgemeester niet honoreert, dan overweegt Rooze mond de wedstrijd te verbieden. De burgemeester heeft de verplaatsing aan KNVB- competitieleider Huybregts voorgesteld, omdat hij rel len in de Alkmaarse binnenstad wil voorkomen. Bij de wedstrijd AZ-Feyenoord van enkele weken geleden was het de hele zaterdagmiddag onrustig in het centrum van Alkmaar. Het winkelende publiek vluchtte voortij dig de stad uit, waardoor de middenstand een gevoelig verlies leed. Roozemond wil op zaterdag rust in de binnenstad, De verplaatsing van de wedstrijd AZ-Ajax naar zondag middag is daarvoor noodzakelijk. De KNVB heeft nog geen beslissing genomen. De voetbalbond gaat er van uit, dat in een dergelijk geval beide betrokken partijen (AZ en Ajaxi akkoord moeten gaan. AZ'67 gaat mee met het voorstel van de burgemeester. Ajax wil niet en schermt met de verstoring van de voorbereiding op de beslissende halve finale voor de KNVB-beker. woens dag 13 april tegen PSV. Voorzitter Harmsen, donderdag nog in het buitenland, zal vrijdag de definitieve beslis sing nemen. Roozemond heeft op voorhand al aangekondigd, dat hij bij een weigerachtige houding van de KNVB de wedstrijd zal verbieden. De eerste burger van Alk maar kan met de noodverordening in de hand het gebied rond het AZ-stadion tot verboden gebied verklaren. RUGBY'ERS NAAR ETTEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG PSP-fractieleider Fred van der Spek zit er zeer mee in z'n maag dat Etten-Leur begin maart een Zuidafrikaans rugbyteam heeft ont vangen en dat op die manier de door de regering gewenste sport-boycot van Zuid-Afrika heeft omzeild. Het kamerlid stelt dat het Zuidafrikaanse rugby-team 'Falsbay' op een particu lier terrein een wedstrijd heeft ge speeld tegen een team van REL uit Etten-Leur. Hij wil dat minister Brinkman van welzijn, volksgezond heid en cultuur er alles aan doet dat dit soort sportcontacten nog een keer voorkomt. De mededeling dat het Zuidafrikaanse team in Etten-Leur is geweest komt uit 'onverdachte' bron: de Zuidafrikaanse krant Rand Daily Mail meldde meer dan een week geleden dat Falsbay met 18-0 van een Nederlands team had gewonnen. Van der Spek vraagt zich af op welke manier die Zuidafrikanen Nederland zijn binnengekomen, aangezien er toch een restrictief visumbeleid wordt ge voerd. De PSP'er vermoedt dat de rugbyspelers op toeristenvisa zijn bin nengekomen. Het initiatief voor de wedstrijd in Ette n-Leur staat volgens Van der Spek op gespannen voet met het beleid van de Nederlandse regering: onder het vorige kabinet heeft minister De Boer van CRM de sportbonden schriftelijk op het hart gedrukt om sportcontacten met Zuidafrikaanse club te vermijden. Van der Spek wil dat minister Brink man en diens collega Van den Broek van buitenlandse zaken er alles aan doen om te voorkomen dat toeristenvi sa „voor heimelijke sportwedstrijden worden misbruikt en dat zij slechts restrictief worden verstrekt". TERNEUZEN - Wat een goed gevulde injectiespuit is voor een heroïne-ver- slaafde is de marathon voor de lange afstandsloper. Een marathon is boven dien net zo verslavend. De pijn die ge voeld wordt, terwijl alle energie over het asfalt wordt uitgestort, geeft de 'kick'. Vermoeide Iongen, zere ge wrichten en een hart dat probeert het bloed naar plaatsen te pompen, waar het al bijna niet meer gaan kan. „Bij een marathon inoet je afzien. Dat wilde ik meemaken", verklaart de 40-jarige Ludi de Visser uit Terneuzen. De Visser is geen topper, maar desalniettemin is hij al drie jaar verknocht aan het lopen van marathons. „Het liefst loop ik er elke week een". Hij is een van de velen. De superafstand (42 km en 195 meter) lokt de laatste ja ren steeds meer mensen weg van het borreltje, de hapjes en de luie stoel voor de tv. Ludi de Visser, spuiter van be roep, is misschien wel een proto-type. Een man zonder bravoure, die domweg traint om een goede marathon te lopen. In elke wedstrijd speelt hijzelf de rol van zijn grootste tegenstander. Hij moet zichzelf voor blijven, of hij nu eer ste wordt of naamloos 272e (marathon Enschede 1981). Het maakt hem niets uit. „De plaatsing doet er niet toe" Hij zit er fit bij. Zaterdag won hij bij Graauw de trimmarathon van Sint Aloy. Een 'wilde loop', die niet onder de KNAU-reglementen valt. De Visser is het slachtoffer geworden van de twee spalt tussen de atletiekunie en de orga nisatoren van zogenaamde trimwed- strijden, Ooit schreef hij, tegen beter weten in, voor de wedstrijd Terneuzen- Graauw. Hij werd daar herkend als lid van Scheldesport. „Ik mocht niet aan die wedstrijd meedoen, omdat hij niet onder auspiciën van de KNAU georga niseerd was. Dat wist ik helemaal niet. Ik had nog nooit van een 'wilde loop' gehoord. Ik dacht dat ik mocht lopen waar ik zelf wilde lopen. Toen ik te ho ren kreeg dat Scheldesport mij zou schorsen heb ik naar de voorzitter ge beld om te zeggen dat ik uit de vereni ging stapte. Ik ben tenslotte geen klem kind meer en als het zo moet, dan hoeft het voor mij niet meer". De Visser werd 'trimmer' en kan nu overal terecht, behalve in de wed strijdlopen van de KNAU. Hij is zelfs opgenomen in het voorlopige bestuur van de trimafdeling van Sint Aloy. „We betalen gewoon contrihutie. Dat geld wordt in zijn geheel aan de trim mers besteed. Soms heb ik wel spijt van de overstap naar de trimmers maar achteraf vind ik het bij de trim mers toch gezélliger. Bij de wedstrij datleten heb je veel sneller haal en nijd onder elkaar, terwijl trimmers meer tegen zichzelf lopen". Zenuwen Dat laatste geldt zeker voor de besnor de atleet uit Terneuzen. Als er een ma rathon op zijn programma voorkomt, dan staat het als een huis boven water dat hij de vier voorafgaande nachten nauwelijks aan slapen toekomt. „In ge dachten heb ik die marathon dan al honderd keer gelopen". De marathon van Graauw bijvoorbeeld. De Visser wijst naar de rode vlekken rondom zijn neus. „Koortsuitslag. Zo ziek ben ik vlak voor een marathon". Hij noemt dat concentratie. Meer over-concen- tratie eigenlijk, want de gedachten- bundeling hield hem nog bijna uit de wedstrijd. „Op de dag van die mara thon was ik zo ziek, dat ik nog twijfelde of ik wel mee zou doen". Hij besloot toch mee te lopen. En op het moment dat hij, vlak na de start, een blik naar beneden wierp en zijn onder stel over de klinkers zag malen, zat het Ludi de Visser weer snor. De wedstrijd kon niet meer kapot voor hem. Hij kwam als eerste over de finish in 2.55.52. Niet zijn beste tijd (Apeldoorn 1982: 2 48.47), maar wel tevredenstellend. Het was bovendien zijn honderdste wedstrijd (en zijn ze vende marathon) sinds hij zich driejaar geleden op de atletiek wierp. Jaren geleden deed Ludi de Visser al aan atletiek. Hij was drie jaar lid van Scheldesport en bovendien was hij ook nog twee jaar lang aangesloten bij een Belgische vereniging. „Ik was er nog geen week uitgestapt of ik rookte al weer", zegt hij grijnzend. Hij stortte zich op het zomeravondvoetbal en bo vendien kende hij in de periode daar voor een succesvolle periode met de muziekband Highway waarin hij op de basgitaar tokkelde. „Dat was nog zwaarder dan de atletiek eigenlijk. Maar meestal was het niet zo'n gezond leventje. Veel roken, een borreltje, nog een en nog een, je kent dat wel Drie jaar geleden sluimerde het woord 'marathon' ineens in zijn achterhoofd. Hij was al bijna een jaar gestopt met roken. Een uitdaging. Hij begon te trai nen. Vanaf de eerste dag achtenhalve kilometer. Na een half jaar liep hij zo af en toe al twintig kilometer. Omdat hij in Goes mee wilde doen aan de halve marathon werd hij lid van Schelde sport. Een week later was hij al weer van de partij in YVolphaartsdijk tij dens de stratenloop. „Dat eerste jaar liep ik 34 wedstrijden". In Utrecht liep hij zijn eerste marathon in 3.08. Steeds beter Op het lopen van marathons is De Vis ser nog lang niet uitgekeken. Tijdens zo'n wedstrijd schiet hij nog wei eens in de lach als jongens van vijf-, zesentwin tig jaar niet in zijn spoor kunnen blij ven. „En verder de spanning hè. de voorbereiding enzo. Vorige week hooi de ik nog praten over een vent. die elke week een marathon loopt en ik weet ook nog van een Belg van 73. die nog meedoet. Ik wil nog jaren doorgaan Het gaat steeds beter Twee jaar gele den liep ik 111,30 over 18,5 kilometer en dit jaar kwam ik uit op 1.06.50. Mis schien loop ik dit jaar de marathon van Berlijn wel. Daar komen 14.000 atleten aan de start. Daar wil ik onder de 2 48 duiken". OOSTKAPELLE - Twee dagen voor de wedstrijd AZVV - Oostkapelle realiseerde Jan Meuïmeester zich nog amper dat er zaterdag normaal wordt gevoetbald. Zó teleurgesteld was de trainer van Oostkapelle. toen hij het bericht kreeg dat Gerard en Stoffel Schipper waarschijnlijk vol gend jaar bij Vlissingen zullen spelen. „Ik heb nog geen seconde aan AZVV gedacht", verzekerde Meuïmeester dan ook. Zijn eerste reactie was zelfs, dat Oostkapelle met dit sombere vooruitzicht maar beter niet meer kan promoveren. Die kans zit er voor de Walcherse club nog altijd in tijdens dit eerste seizoen in de tweede klas. Oostka pelle speelt zaterdag in Axel tegen AZVV en bij winst z de mogelijk heden nog wel degelijk aanwezig. „Maar ik vraag me af waar we nu nog voor spelen' aldus Meuïmees ter ..Als Oostkapelle zijn beste spe lers inderdaad kwijt raakt, dan zak ken we misschien wel twee klas sen". De oefenmeester van Oostkapelle heeft inmiddels heel wat geruchten opgevangen over de aanbieding van Vlissingen. Meuïmeester: „Ik hoor dat zowel Gerard als Stoffel Schipper een bedrag van tegen de 10.000 gulden kan krijgen. Het is stijlloos van Vlissingen, vooral nu, op dit momept. We zitten nog volop in de competitie. Ik heb Piet Koster van Vlissingen overigens al gebeld en ik heb hem voor volgend jaar om twee vervangers gevraagd". De wedstrijd tegen AZVV heeft Jan Meuïmeester deze week nog geen moment bezig gehouden. Hij had de training van donderdag zelfs nog niet eens voorbereid: „We hebben bij de club andere dingen aan ons hooid". maakte hij duide lijk. „De toekomst van Oostkapel le staat toch immers op het spel. Ik vind inderdaad dat het weinig zin meer heeft om te promoveren". AZW en Oostkapelle speelden in de eerste confrontatie van dit sei zoen een zeer aantrekkelijke wed strijd. Oostkapelle won destijds thuis het duel met 5-3. Meuïmees ter: „Maar AZW heeft twee keer van Amemuiden gewonnen en wij twee keer verloren Er is dus over die wedstrijd van zaterdag niets vooraf te zeggen' Oostkapelle speelt zonder Bram Sturm, die al een paar weken ziek is. Bij AZW ontbreekt Jaap Klein, omdat hij verplichtingen elders heeft. Jan Meuïmeester BRESKENS - Het voetbalteam van Breskens kan zondag een be langrijke stap zetten op weg naar de tweede klas van het KNVB-dis- trict Zuid I. Voor die dag staat de ontmoeting gepland tegen Steen bergen, één van de belangrijkste rivalen, die met twee punten ach- rerstand op de leidende Zeeuws- Vlaamsc formatie volgt. (Een nog belangrijker rivaal kan Steen wor den, dat drie punten achterstand op Breskens heeft, maar een wed strijd minder speelde). Breskenstrainer Piet de Winde is redelijk optimistisch over de strijd tegen de Brabanders, die in Bra bant in de eerste partij met 3-1 ver slagen werden „Dat was in een pe riode. dat Breskens in topvorm was Na de winterstop zijn we die vorm wat kwijtgeraakt, hoewel we toch steeds punten bleven pakken. Maar afgelopen zondag hebben we toch weer redelijk gespeeld, bleek die vorm toch weer teruggeko men". meldt de Bressiaanse trai ner, die overigens nog met geen woord over een eventuele promotie wil praten. Wel geeft hij toe. dat 'Breskens in de vorm van voor de wmterpauze beslist meekan in de tweede klas'. Maar dan moet de ploeg wel bij el kaar blijven. Dat is juist de vraag voor de trainer, die bang is Jimmy Pieters door werwerkzaamheden kwijt te raken, terwijl Bram van de Broeke (studerend aan de Zee vaartschool) mogelijk opgeroepen wordt voor het schip, waarop hij wacht. Maar eerst en vooraL wil De Wilde zijn aandacht bepalen op de belangrijke ontmoeting van zon dag „We hebben geen blessures en ik verwacht, dat een goed draaien de ploeg op eigen terrein de beide punten in de wacht kan slepen De Wmde weet ook: 3reskens is fysiek sterk We hebben tege tegen de mentaal altijd geladen Braban ders nauwe nauwelijks verlies gele den. Slechts twee keer speelden we tegen hen gelijk, de rest waren overwinningen" Ook secretaris Gerrit van Eek is op timistisch ..Het zou Inderdaad schitterend zijn als Breskens de tweede klas weer eens bereikte, want het is al 35 jaar geleden, dat we daarin speelden" TERNEUZEN AV Scheldesport uit Terneuzen houdt morgen (za terdag) voor de 14e keer de Braak- man-uurloop in het wandelgebied aan de Spanjaardwcg in de Braak man. De uurloop staat open voor zowel wedstrijdatleten als trim- Iedereen kan zich een uur lang in eigen tempo afmatten op het 7 kilometer lange parkoers. Vooral voor de trimmers is het een aantrekkelijke gelegenheid om de conditie eens te meten met de wedstrijdatlelen. Bovendien valt er altijd nog het uurrecord te verbeteren, dat sedert 1980 friet 18 kilometer en 150 meter op naam staat van Johan de Vlieger van Marathon. Vorig jaar miste Jan var. Laarhoven van RKHAV het record op een haar na omdat hij niet op tijd in de gaten had dat hij zo dicht bij een evena ring of zelfs een verbetering was. hij kwam slechts 20 meter tekort om De Vlieger te onttronen. Om dat de uurloop geen voorinschrij ving kent, is het uiteraard onmoge lijk om steekhoudende prognoses te geven. Tegelijkertijd met de uurloop kan men starten voor een 7 km lange prestatieloop. Bij de dames is het record al helemaal aan verbetering toe. Bri- git de Nijs legde al in 1977 ruim 15 km af. Een afstand die door haar zus Margot in 1982 met 14 kilome ter en 300 meter nog het dichtst benaderd werd. Het parkoers, dat in vroeger jaren werd uitgezet door Staf Dobbelaere, de 'uitvinder' van dit evenement, is sinds vorig jaar permanent. TERNEUZEN Een vlucht van elf duiven scheerde gisterochtend om even voor halfelf over het Terneuzen- se sportpark Oude Vaart. Even tevo ren losgelaten betekende die symboli sche daad dat de voorselectie voor het landelijke 'Noor Huurman'- hockeytoernooi van start was gegaan. Dit toernooi, een nationaal gebeuren met acht voorfinales door het hele land en met een eindstrijd in Hengelo op 21 april, bracht de mixed hockey club Olympia nog duidelijker in beeld dan in voorgaande jaren. Toen waren in het veteranentoemooi alleen Zeeuwse en Belgische ploegen te gast. Het verschil zat vooral in de kwaliteit. Erg goed en al gauw te bespeuren in de poules waar het Delftse Rmg Pass. Hudito (ook al uit Delft). Warande uit Oosterhout en —vooral— Oranje Zwart uit Eindhoven de toon aangaven. Dit kwartet drong via de poules door naar de kruisfinales en daar toonde Oranje Zwart zich superieur In de wedstrijd om de toernooiwinst en plaatsing voor de landelijke finale werd Hudito. zij het ietwat gefiatteerd, met 3-0 verslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23