J ZEELAND PvdA-kaderlid drukte Chili-geld achterover I Gewapende rovers overvallen man GOES MOET 5 MILJOEN BEZUINIGEN in Grijpskerke ERE-CHEF-KOK A CHTTIEN MILLE VERD UISTERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Snelheidscontroles in Groede: 21 bekeuringen almanak VRIJDAG 25 MAART 1983 PAGINA 13 VLISSINGEN - De Nederlandse Club van Chefkoks (NCCK i heeft tijdens de viering van het dertigjarig bestaan van de landelijke organisatie in het Kurhaus m Scheveningen aan Theo Franke uit Oost-Souburg, chefkok van de 'Nieuwe Doe len' in Middelburg, de NCCK ere-kelen toegekend De heer Franke kreeg deze onderscheiding uit waardering voor zijn vele werkzaamheden binnen de kring van de landelijke chef koks-organisatie, waann hij de functie van algemeen pen ningmeester bekleedt Twintig jaar geleden ivas hij mede-oprichter van de NCCK- afdeling Zeeland In deze afdeling was Franke een van de gangmakers achter de organisatie van de internationale culinaire salons, die het beste van de Europese kook-kunsl naar Zeeland brengen. NCCK-president J Hekkelman reik te de onderscheiding uit. Het is de tweede keer dat een derge lijk ereteken in Zeeland terecht komt. Chefkok Piet Haak van de Middelburgse Schouwburg viel die eer in 1975 te beurt. Tijdens de jaarvergadering kwam mevrouw Franke in het bezit van de onlangs door de chefkoks-organisatie ingestel de nng van verdiensten Dit vanwege haar ondersteunende activiteiten, onder meer bij de organisatie van de culinaire salons TERNEUZEN De penningmeesteresse van de werkgroep 'Humanitaire Steun aan de Derde Wereld' van de PvdA-afdeling Terneuzen heeft de afgelopen drie jaar iets meer dan 18.000 gulden verduisterd. Dat bedrag was door de leden van de afdeling bijeengebracht en moest door de vrouw worden overgemaakt aan gezinnen van vakbondsmedewerkers in Chili. In december van het vorig jaar kwam de zaak, tijdens een kascontrole, aan het licht. Het afdelingsbestuur schakelde direct daarna het hoofdbestuur in Amsterdam in. Vandaag vrijdag wordt bekeken welke maatregelen tegen de penningmeesteresse zullen worden genomen. Dat gebeurt aan de hand van een advies van het hoofdbestuur. nng in november vorig jaar En toen kwam ook direct de verduistering aan het licht. Van V. had niet meer dan 400 gulden overgemaakt naar Chili. Toen de kascontrolecommissie eind vorig jaar de verduistering constateer de tekende de penningmeesteresse. M van V. uit Sluiskil, direct een schuldbe kentenis. Ze was bovendien bereid om het bedrag in maandelijkse termijnen tenig te betalen. Van V. liet zich verder schrappen van de ledenlijst van de PvdA. De partij neemt de zaak hoog op. Afdelingsvoorzitter André Soomers: „Het is te hopen dat de mensen dit alles beschouwen als een incident en niet zullen besluiten voortaan een bij drage aan Derde Wereld-acties achter wege te laten". En Janny den Hartigh- Leunis, lid van de werkgroep die des tijds de 'Chili-actie' op touw zette: „We zullen er in de toekomst alles aan doen om het vertrouwen van de mensen terug te winnen. Dit is natuurlijk een diep-trieste affaire". De penningmeesteresse genoot heel wat vertrouwen binnen de PvdA Dat had alles te maken met de verschillen de functies, die zij in de loop der jaren bekleedde. Zo was ze onder meer af gevaardigde van de afdeling Terneuzen naar de gewestelijke vergaderingen. Misschien ook vanwege dit vertrouwen werd 'de kas', beheerd door Van V nooit gecontroleerd. Dat gebeurde pas na een uitspraak van de ledenvergade- Moeizaam Janny den Hartigh: „Er was aanvan kelijk helemaal geen wantrouwen om dat nu eenmaal bekend was dat de contacten met de mensen in Chili erg GRIJPSKERKE - Drie gewapende mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag de 33-jarige J. Klink in zijn woning in Grijpskerke overvallen. Ze bedreigden hem met een geweer, pistool en mes, bonden hem vast met een telefoonsnoer en verdwenen met geld en goederen uit de woning. De heer Klink raakte niet gewond. In het belang van het onderzoek heeft de politie de overval pas donderdagmiddag bekend gemaakt. Omstreeks middernacht drongen de gemaskerde mannen de woning van de heer Klink aan de Steengrachtsweg in Grijpskerke binnen. De deur waardoor ze het huis binnenkwamen was op dat moment nog niet afgesloten. Met de wa- moeizaam tot stand kwamen. De actie is landelijk gestart door de Abva/ Kabo en via de landelijke coördinator hoorden we dat men daarmee in het hele land kampte. Je kreeg weinig of geen reacties van de mensen aan wie het geld moest worden overgemaakt, maar dat wilde natuurlijk helemaal niet zeggen dat het niet was overge maakt...". De eerste kascontrole werd uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van het nieuwe afdelingsbestuur dat eind no vember aan de slag ging en nu de hele zaak moet afwikkelen Op 23 februari legde het afdelingsbestuur de kwestie voor aan het hoofdbestuur. Bij het gesprek in Utrecht waren ook leden van de werkgroep aanwezig. Het hoofd bestuur beraadde zich de afgelopen weken op de situatie in Terneuzen en verstrekt de afdeling vandaag een 'bin dend advies'. Donderdagavond wil het bestuur de kwestie voorleggen aan de leden Dat gebeurt tijdens een besloten ledenvergadering. Tot nu toe heeft de partij nog geen aangifte van de verduistering gedaan bij de politie Of het zover alsnog komt, is helemaal afhankelijk van de leden. Op dit moment staat wel nagenoeg vast dat het hoofdbestuur een speciale arbitragecommissie zal benoemen, die opdracht krijgt de hele zaak af te wikkelen. De PvdA streeft er in ieder geval naai- het geld op de een of andere manier terug te krijgen. Waarvoor Van V. het geld heeft ge bruikt, is onduidelijk. Ze heeft het bestuur laten weten dat ze het in ieder geval niet aan 'luxe zaken' heeft ge spendeerd. pens die ze by zich droegen dwongen de mannen de heer Klink om op de grond te gaan liggen. Daar bonden ze armen en benen vast met een draad van het telefoontoestel. Vervolgens haalden ze alles in het huis overhoop en verdwenen vertrek van de overvallers bevrijd door een huisgenoot die op dat moment arri veerde. Signalement De heer Klink gaf de politie een signa lement van de mannen, van wie de oud ste ongeveer dertig jaar oud is. Hij is ongeveer 1,90 lang, droeg een licht groen jack en een bivakmuts. Deze overvaller is grof gebouwd en heeft een donkere huidskleur. tenslotte met een aanzienlijk bedrag De tweede is ongeveer 25 jaar, 1.70 me- Janny den Hartigh-Leunis, lid van de werkgroep die het initiatief nam tot de Chili-actie. .Aanvankelijk geen wan trouwen". ADVERTENTIE i STRANDHOTEL W VLISSINGEN aan geld, een fotocamera, twintig giro betaalkaarten en de sleutels van de per sonenauto van de heer Klink. Van de auto. die voor het huis stond gepar keerd, werden de banden doorgesto ken. Het vermoeden bestaat dat de overvallers het de heer Klink onmoge lijk probeerden te maken om te vluch ten De politie vermoedt, dat de drie man nen zijn bijgestaan door een vierde, die buiten op de uitkijk stond. Het slachtoffer werd een half uur na het ter lang, heeft een gespierd figuur en een blanke huidskleur. Hij droeg een bivakmuts en een lichtkleurig wind jack. De derde man is tussen de 20 en 25 jaar oud. 1.70 meter lang en heeft een blanke huidskleur. Het onderzoek in deze zaak is in han den van de groep Valkenisse van de rijkspolitie in Zoulelande. Die wordt bijgestaan door de technische recher che en de recherchegroep. Degenen die de politie nader over de overval kun nen informeren wordt verzocht de groep Valkenisse te bellen. 01186-1610. NEELTJE JANS Het hefschip Ostrea gaat volgende week de eerste proefpijler op de bodem van de Oosterschelde plaatsen. Dat gebeurt in zeer nauwe samenwerking met het opschoonschip Macoma. Beide schepen zijn, samen met de tegelmattenlegger DOS-I. al geruime tijd aan het oefenen op een proeflocatie bij het sluitgat Roompot in de monding van de Ooster schelde. Het hefschip had daarbij soms ook al een pijler aan boord, maar tot een echte plaatsing kwam het tot dusverre niet. Dat gaat nu binnenkort gebeuren, vooropgesteld dat de weersomstandigheden niet tegenwerken. Het ligt in de bedoeling dat er in totaal achtmaal een pijler op de bodem gezet wordt, voordat met het plaatsen in de drie sluitgaten begon nen wordt. De proefnemingen moe ten voor de Deltadienst van rijkswa terstaat en de aannemerscombina tie Dosbouw onder meer duidelijk maken: hoe nauwkeurig een pijler geplaatst kan worden: hoe goed de tegelmat waarop de pijler komt te staan, van zand ontdaan kan wor den; hoe goed de berekenings- en plaatsingstechniek voldoet. Gelet op de resultaten van de proef nemingen tot nu toe. heeft ir. J. A. Burg van de projectleiding plaat sing pijlers, er alle vertrouwen in dat het karwei prima zal verlopen. Hij vertelt dat één onderdeel van de proefnemingen onlangs is afgeslo ten: het leggen van de tcgelmatten met behulp van de DOS-I. „Dat is succesvol gebleken. Gebleken is dat we in de sluitgaten matten kunnen leggen op de goede manier en erg precies", aldus Burg. De proefperiode waarbij Ostrea, Ma- coma en DOS-I betrokken zijn, moet in mei aanstaande worden afgeslo ten. Dan is in de planning opgeno men dat de grindwiepenmat (die de naad tussen twee matten in moet bedekken) wordt uitgeprobeerd. Daarvoor komt een nieuw, omge bouwd schip ter beschikking van de Deltadienst: de Sepia (inktvis) Dit ponton wordt momenteel op de werf de Merwede in Hardinxveld- Giessendam afgebouwd. Voor het afrollen van de grindwiepenmat wordt de Sepia gekoppeld aan de DOS-I en Macoma. Ir. Burg ver wacht dat het plaatsen van de eerste pijler in het sluitgat Hammen na de komende bouwvakvakantie zal kun nen gebeuren. Dat betekent dan wel, dat het mat- tenleggen in de Hammen, door de mattenlegger Cardium en grind- en asfaltstorter Jan Heijmans, klaar moet zijn. Ondanks enkele tegensla gen, wordt er bij de projectleiding van uitgegaan dat het leggen van de 16 ondermatten en de 16 bovenmat ten omstreeks juni gereed komt. Burg wijst erop dat het mattenleg- bedrijf het weer en technische pro blemen tegen heeft gehad. „Het feit is dat tijdens een goed weerperiode een grote produktie werd gehaald." Hij onderstreept dat. kwalitatief ge zien, het mattenleggen uitstekend voldoet. André Soomersincident". GROEDE - Bij snelheidscontroles heeft de rijkspolitie groep Oostburg J woensdag 21 bestuurders bekeurd. Ge meten werd er aan Potjes, waar één be stuurder werd bekeurd. De maximum I snelheid bedraagt daar zeventig kilo- I meter per uur. De overtreder reed 92 kilometer per uur. In Groede werd aan Voorstraat gecontroleerd, waar een ma- 1 ximum snelheid van vijftig kilometer r, geldt Twintig bestuurders reden te I hard. De snelheden lagen tussen de 62 en 81 kilometer per uur In totaal wer- den 142 auto's gecontroleerd. ZEEUWSE Broche Onverwacht bezoek Dat was nou nog eens aardig, ze hadden tante Elle al bijna twee jaar niet meer gezien. En giste ren stond ze plotseling op de stoep. Hoe gaat dat meestal - ze had cadeautjes voor de kinderen meegebracht. moorkoppen voor bij de koffie. Het werd een middagje gezellig bijpraten. De zes-jarige Gertjan, een van nature wat verlegen kereltje, hoorde het allemaal stilletjes aan Met open mond zat hij z'n tante te bestuderen. Vooral die granaatbroche die fonkelend op haar jurk prijkte - hij kon z'n ogen er met vanaf houden. Tot hij zijn nieuwsgierigheid met langer kom kon bedwingen „Tante Ellie, waarom heb jij een reflector aan de voorkant?". GOES Tot en met 1986 moet de gemeente Goes 4,5 miljoen gulden bezuinigen. Dit jaar zal nog voor vier ton aan besparingen moe ten worden gevonden. Voor 1984 staat een bezuiniging van 900.000 gulden te wach ten. Met deze cijfers lichtte wethouder drs. J. Dijkgraaf (CDA, financiën) donder dagavond tijdens de ge meenteraadsvergadering een tipje van de sluier op over de gemeentelijke voorjaarsnota, die binnen kort verschijnt. De wethouder wond er geen doek jes om. „We staan er veel beroerder voor dan u denkt", zei hij somber En burgemeester mr. W. Blanken gewaagde van 'een volstrekt on heil' en 'een operatie die u voor zeer hete vuren gaat zetten' De beide Goese deden deze onheil spellende uitspraken bij de behan deling van het voorstel het brand weerkorps van Kattendijke op te heffen Dijkgraaf zei daarover: „Ik heb er begrip voor dat dit een beslissing is die u slechts met een bloedend hart zult kunnen nemen. Maar daar zult in de toekomst vaker mee komen te zitten. Dit is echt niet het einde, maar alleen een begin. De tijd is voorbij dat we konden zeggen: dit is ons toch wel wat waard, dus laten we er maar geld in steken. Want geld is er doodeenvoudig niet meer" De woning van het slachtoffer aan de Steengrachtsweg in Grijpskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13