GS weigeren namen gesteunde bedrijven Vrijhaven in Sloe goed voor achtduizend banen A Schippersechtpaar op nippertje gered almanak SNELLE START MOGELIJK' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opnieuw heroïnehandelaren gepakt Bouw schuilkelder in Middelburg gaat door ï=i!™EH PROCEDURE PZC-JO URNA LISTEN: ZE WOENSDAG 23 MAART 1983 Het schippersechtpaar Van Laar komt in Temeuzen aan wal in geleend droog en een warme deken. TERNEUZEN Het Rotter damse binnenschip 'Walche ren' is dinsdagmiddag bij De Griete in de YVesterschelde bij Temeuzen gekapseisd, aan de grond gelopen en gezonken. De twee opvaren den, Kees van Laar (43) en zijn vrouw Rika (38) uit Rot terdam, werd na een kwar tier van het schip gehaald. De 'Walcheren' had toen al zware slagzij gemaakt. De opvarenden hadden zich bij het voorroefje aan de bui tenboeien kunnen vasthou den. Op een nat pak na ble ven ze ongedeerd. De oorzaak van het plotselinge kap seizen van de 'Kempenaar" is nog niet precies bekend- De schipper is waarschijnlijk verrast door grond- zeeen die hem naar stuurboord de den uitlopen, zodat het schip vast- SCHIP BIJ 'DE GRIETE' GEKAPSEISD liep. Binnen enkele minuten werd de 'Walcheren' op één kant geslagen Het schip had een deklast van rollen papier, waarover waarschijnlijk zee water is terechtgekomen Het Rotterdamse binnenschip was met een lading celiulosepapier op weg van Temeuzen naar Lanaken (Br Toen het schip om ongeveer kwart voor twee dinsdagmiddag in moei lijkheden kwam, waren sleepboten van Willem Muller en de Union snel ter plaatse. De 'Waterstroom' van Muller was het eerst ter plaatse maar raakte zelf ook even vast. De twee opvarenden van het binnen schip werden met een 'zodiac' van de Jerome Letzer uit hun benarde positie bevrijd. De 'Waterland' en de 'Rilland' van Muller en de 'Wendui- ne' van de Union waren eveneens present. Het binnenschip had volgens de rijkspolitie te water geen water in de ruimen vóórdat het kapseisde. Woensdag (vandaagt komt een ex pert van de verzekeringsmaatschap pij naar Temeuzen om over de ber ging van het schip te praten met kandidaten voor dat karwei. Het schip is in de loop van de dag gezonken. Sleepboten doen vergeefse moeite om het gekapseisde schip weer recht te trekken. Later verdween ook het rechter voorschip (op de foto op de voorgrond zichtbaar) onder water. VLISSINGEN - Als van de Sloehaven in Vlissingen-Oost een vrijhaven zou worden gemaakt, door deronsje' noemde van 'technici in Den het invoeren van een zogenaamde D-zöne, zouden daar 6000 tot 8000 arbeidsplaatsen kunnen Haag- worden gecreëerd. Dit zei directeur M. M. van Notten van het Institutum Europeaeum te Brussel GoedkopCV dinsdagmiddag tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het maritiem hotel Britannia te Vlissingen. eerst gedereguleerd (loslaten van re- maar een algemene deregulering komt gels) moet worden. Met invoering van nooit op gang", zei de heer Van Notten. D-zönes is een snelle start te maken, die de deregulering nog steeds een 'on- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De bouw van de parkeergarage-schuilkelder in hel Middelburgse Geeregebied kan gewoon worden voortgezel. Dr M. Troostwijk, de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, heeft geweigerd het 'akkoord' dat GS van Zeeland ten aanzien van de bouw hadden laten horen, te schorsen. Schorsing was gevaagd door de stichting Samenwerkingsverband Stop Atoomschuilkelder Middelburg. De bezwaren richtten zich in hoofdzaak tegen het schuilkclderdeel van het bouwsel: de aanwezigheid van zo'n schuilgelegenheid brengt een nucleair conflict dichterbij, is in grote lijnen het standpunt van de stichting. De heer Notten heeft zoals be kend een schets gemaakt voor een wetsvoorstel, waardoor de invoering van 'deregulerings- ies' mogelijk kan worden ge maakt bij wijze van experi ment. Op die manier zou, op zeer kleine geo grafische schaal, in de praktijk kunnen worden nagegaan welke wettelijke be palingen de grootste obstakels vormen voor de werkgelegenheid. „Want nie mand weet wat het meeste knelt en het Aanhouding Goes op verdenking van heroïnehandel GOES - De gemeentepolitie van Goes hield dinsdagmorgen de 23-jarige Goe- senaar J. S. aan op verdenking van han del in heroine. S. was op het moment van de aanhouding thuis. De politie nam twee paketjes met een op heroïne gelijkende stof in beslag. Geparkeerde auto uitgebrand in Goes GOES - De vrijwillige brandweer van Goes moest dinsdagavond uitrukken voor een brand in een personenauto. De auto stond geparkeerd aan de Evert- senstraat. De oorzaak van de brand is niet bekend, de eigenaar evenmin. De brandweer denkt aan kortsluiting. De auto brandde geheel uit. Straatnaambordjes in Nw-Namen gestolen NIEUW NAMEN Een onbekende heeft het afgelopen weekeinde in gemeente Hulst deed hiervan dinsdag aangifte bij de politie. Het gaat om bordjes in de Nobelstraat en de Rey- naertstraat De vertegenwoordigers van de ge meente Middelburg toonden zich maandag bij de behandeling van het schorsingsverzoek in Den Haag enigszins benauwd voor de consequenties van een mogelijke schorsing, ook als die alleen maar die onderdelen van het bouwplan betroffen die direct met de schuil kelder te maken hebben en de realisatie van de parkeerkeldfer-sec wél door zou mogen gaan. Middel burg vreesde in dat geval dat het ministerie, van binnenlandse zaken de toegezegde subsidie voor het schuilkelderdeel zou intrekken. Daarmee zouden de financiële 'po ten' onder het project worden weg geslagen. Een parkeergarage zonder-meer was financieel met te realiseren. De stichting had grote bezwaren tegen de instemming van GS. via de benodigde verklaring-van-geen- bezwaar. een 'haastprocedure' om afwijkingen van het bestaande be stemmingsplan mogelijk te ma ken. De mensen van Stop de Atoomschuilkelder staan op het standpunt dat de urgentie ont breekt en vinden bovendien dat de realisatie van de schuilgelegen heid in tegenspraak is met de volgens hen groeiende weerstand in de maatschappij tegen kernwa pens. Volgens hen ligt er een direc te relatie tussen het één en het ander. Uit de uitspraak van dr Troost wijk mag worden afgeleid, on danks 't feit dat zijn overwegin gen nog niet bekend zijn, dat ook de belangen van de stichting af doende zijn gewogen -maar te licht bevonden- en dat de plaats van de parkeergarage annex- schuilkelder uit planologisch oog punt aanvaardbaar is. Invoering van D-zónes kan volgens hem niet alleen veel sneller, maar ook veel goedkoper, dan algemene deregu lering. Het experiment in het Sloege- bied moet volgens hem als effect gaan krijgen, dat 14 miljoen Nederlanders zich gaan afvragen wat er aan de hand is in de Sloehaven, zodat bijvoorbeeld ook de inwoners van Assen bij zichzelf te rade gaan of daar een dergelijke maatregel kan worden genomen. Ver schillende gemeentebesturen, zoals van Helmond, Almelo en Delfzijl, zou den al hebben laten weten over te wil len gaan tot invoering van een D-zóne. Ierland is in 1958 begonnen met het in voeren van een D-zóne. Inmiddels heb ben al 23 landen dat voorbeeld gevolgd en zijn er al meer dan 400 D-zónes in de wereld. De heer Van Notten vergeleek zijn wetsontwerp met het plan van Mi- chiel de Ruyter, om het dek van zijn schip in te smeren met boter, zodat de piraten daarop uitgleden. „Dit wetje is net als boter, dat ik aan het smeren ben op het dek van het schip van staat. Elke parasiet zal er op uitglijden", zo eindig de hij zijn betoog. bij Vlissingers betrapt ij inbraak winkel in Middelburg MIDDELBURG - Twee Vlissingers zijn in de nacht van maandag op dinsdag op heterdaad betrapt bij een inbraak in de sigaren- en sigarettenwinkel Van 't Westende in het winkelcentrum Dau- wendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Toen de politie arriveer de, hadden de twee, de veertigjarige H. J. H. en de 18-jarige P. H. van W., met een breekijzer twee ruiten van de win kel ingeslagen. Nog onlangs is uit dezelfde winkel voor twintigduizend gulden aan tabakswa ren gestolen. Dinsdag was het verhoor nog in volle gang, zodat een woordvoer der van de politie nog niet kon zeggen ol de Vlissingers ook met die eerdere in braak iets van doen hebben. ZEEUWSE Vergaderen Er wordt wat afvergaderd in dit goede gewest Commissieverga deringen. gemeenteraadsver gaderingen. statenvergaderin gen. Bijeenkomsten van het plaatselijke Oranjecomite, de paardenfokverenigingde fan fare enzovoort, enzovoort. Er gaat geen dag voorbij of ergens in de provincie schuiven terza ke kundige dames en heren rond de tafel om hun licht te la ten schijnen over allerhande ui- termate belangwekkende aan gelegenheden. Zo ook onlangs. Het was een zware vergadering geweest. De agenda bevatte de meest uiteen lopende onderwerpen die stuk voor stuk voor de toekomst van dit gewest van eminent belang waren. Na ettelijke uren vergaderen sloot de voorzitter met een diepe zucht de bijeenkomst en dankte een ieder oprecht hartelijk voor de inbreng Wat hem nog restte was het vaststellen van een datum voor de eerstvolgende vergadering, die over pakweg anderhalf an derhalve maand zou moeten plaatsgrijpen. De agenda's ge trokken, 3 mei, of dat schikte. Het gezelschap knikte. Behalve die ene man. Hij moet over een vooruitziende blik hebben be schikt. Wantzo sprak hij: ern stig 'nee, 3 mei kan ik absoluut niet, dan heb ik een MIDDELBURG - Twee dagbladjourna listen hebben gedeputeerde staten van Zeeland opnieuw gevraagd om de na men van de bedrijven bekend te ma ken, die een bijdrage hebben ontvan gen uit het provinciaal werkgelegen- heidsfonds. Het tweetal, de provin cieverslaggevers K. Cijsouw en A. J. Snel van de PZC, zijn tegen een eerdere weigering van gs in beroep gegaan. Dit beroep, een procedure in het kader van de wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikking (AROB), dien de dinsdagmorgen in het provincie huis in Middelburg. De verslaggevers legden daar hun be zwaren tegen de geheimhouding dooi gs uit aan de AROB-commissie uit gs; een instantie die gs over bezwaar- en beroepschriften moet adviseren „Publicatie van de naam van een be drijf dat steun uit het werkgelegen- heidsfonds heeft gekregen, kan negatie ve effecten met zich meebrengen", vin den gs. Vrij vertaald vindt het dagelijks bestuur van de provincie dat hel pu bliek denkt dat er met een bedrijf dat steun krijgt 'wel wat aan de hand zal zyn'. Verder zeggen gs dat de bedrijven die om steun vragen, dikwijls tevens verzoeken om die aanvraag vertrouwe lijk te behandelen. „En daaraan hebben we besloten te voldoen, dus moeten we dat blijven doen", luidt in grote lijnen het standpunt van gs. Een ander argu ment van dit college is de overweging, dat openbaarmaking van de namen in de toekomst een drempel kan beteke nen voor het aanvragen van steun. Gs gaan nog een stapje verder door te stellen dat de twee verslaggevers, als zij eenmaal de namen hebben gekregen van de bedrijven waarvan de aanvra gen zijn gehonoreerd, aan als tweede stap óók de namen opvragen van de be drijven waar» an de aanvragen zijn afge wezen of nog worden behandeld Ook zijn gs - in het verlengde daarvan - be vreesd voor publicatie van andere gege vens. zoals fabricageprocessen, van de gesteunde bedrijven Die laatste twee argumenten raken kant noch wal, vinden de heren Cijsouw en Snel. „Over afwijzingen en in behan deling zijnde aanvragen hebben wij met geen woord gerept Gs hoeven ons die namen niet op basis van dit verzoek te geven. Evenmin verlangen wij dat gs ons bedrijfs- en informatiegegevens zouden openbaren". Cijsouw en Snel legden het provinciebestuur dinsdag morgen uit dat ze voor informatie over bedrijfsgegevens toch in eerste instan tie zouden aankloppen bij het bedrijfs leven en niet by gs. Ze kwamen aldus tot de slotsom „Gs kunnen moeilijk in formatie weigeren, die wij niet hebben gevraagd". Over de informatie die wél is aange vraagd, menen de verslaggevers dat. gs ten onrechte aanvoeren dat het moge lijk nadeel voor de bedrijven groter is dan het belang dat met publicatie wordt gediend'. Cijsouw en Snel wezen ei in hun relaas op dat het hier om ge meenschapsgeld gaat. waarmee juist een zeer groot belang wordt nage streefd Het handhaven van de werkge legenheid en het terugdringen van het aantal mensen zonder baan. De door gs aangevoerde 'benadeling' van bedrij ven die in de publiciteit komen omdat ze steun hebben aangevraagd, wezen Cijsouw en Snel van de hand met een citaat van gs zelf. Dat komt erop neer, dat 'het tegenwoordig eerder regel is dan uitzondering, dat een bedrijf finan ciële problemen heeft' Bovendien wijst het duo op een van de criteria voor steun uit het fonds: Al leen kansrijke bedrijven komen in aanmerking voor steun aan 'hun per spectieven biedende activiteiten'. Cij souw: „Gs moeten het ons maar niet kwalijk nemen, Maar wij vinden het vreemd, dat vermelding in de krant van een kansrijk geacht bedrijf tot ne gatieve effecten zou leiden". De journalisten gaven verder een op somming van een paar groepen, die bij publicatie van de namen van de ge steunde bedrijven belang hebben. Ze noemden werklozen, die in aanmerking willen komen voor de 196 door de steun te scheppen banen, bedrijven waarvan de aanvraag is afgewezen, vertegen woordigers van werkgevers en -nemers en Kamers van Koophandel. Cijsouw en Snel besloten hun argumentatie met de veronderstelling dat de gesteunde bedrijven by geheimhouding van de na men een voorsprong kunnen opbouwen op de concurrentie „De verwijzing naar negatieve effecten zou daarom wellicht als alibi kunnen dienen", aldus de pro vincieverslaggevers van de PZC De AROB-commissie buigt zich nu over een aan gs uit te brengen advies. Als gedeputeerde staten blijven vast houden aan hun standpunt om de na men van de uit het provinciaal werk- gelegenheidsl'onds gesteunde bedrij ven niet openbaar te maken, dan staat de indieners van het bezw aarschrift de mogelijkheid open om beroep in te stellen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. De uit spraak van gs wordt over enkele we ken verwacht. MIDDELBURG - Opnieuw heeft de recherche van de gemeentepolitie Middel- L. is ook het afgelopen jaar al opgepakt wegens de handel in heroine Volgens een burg twee heroïnehandelaren aangehouden. Naar aanleiding van de aanhouding woordvoerder van de gemeentepolitie is zij daarvoor nog steeds niet gedagvaard van de belangrijkste dealer S. J. M. die vorige week werd ingesloten, kon de door de officier van justitie. Ook S. is al verschillende keren met de politie in recherche maandag en dinsdag overgaan tot de arrestatie van B. L. L. (24) en de aanraking geweest. In "het afgelopen jaar handelde hij ln hasj begin dit jaar werd 26-jarige J. H. S., beide uit Middelburg. hij aangehouden wegens het verkopen van heroïne. Het tweetal is ingesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9