Drie mogelijke lokaties woonwagens Aardenburg Kruisvereniging staat dag en nacht paraat Gebrekkig openbaar bestuur gemeenten SOS-kinderdorpen beste vorm van ontwikkelingssamenwerking OEFEN SLEPER BESLISSING IN EXTRA RAADSVERGADERING Ouwe getrouwe voor de sloop BRIEF AFDELING D'66 AAN COLLEGES VAN B EN W WOENSDAG 23 MAART 1983 PZC/streek dan ook "een onevenwichtige besluitr vorming". Bovendien is het volgens hem niet Wethouder J.A.J. de Ridder. nodig dat er een extra raadsvergadering aan deze zaak wordt gewijd „Smets kan zondermeer op een terrein worden neergezet, dat officieel kans maakt om als lokatie aangewezen te worden. In alle gevallen krijgen wij Kaarting Zandstraat ZANDSTRAAT In wjjkgebouw 'De Straete' wordt zondag in Zandbergen en kaarting gehouden ten bate van de Vastenactie. De opbrengst komt ten goede aan projecten in Guatemala en de Philippijnen. In de hal van 'De Straete' wordt voor dat doel ook twee dehands kleding verkocht. Kaarters zijn welkom van 11 tot 19 uur. Kip en koek (als troostprijs) vormen de inzet. dan de kosten van de tijdelijke aanslui ting terug" Theo Smets. de enige Aardenburgse woonwagenbewoner tot nu toe. kreeg dinsdagavond al een brief van het Aardenburgse college dat hij volgende week wordt aangesloten op water en elektriciteit. Laatste uur De CDA-tractieleider Van der Bliek onderstreepte dat de woonwagenbe woners midden in de samenleving dienen te wonen. „Als je het wegstopt krijg je rommel", zei hij. Het CDA, Gemeentebelangen en Louis de Clerck zullen pas één uur voor de raadsverga dering van donderdag intern uitma ken welke van de drie mogelijkheden de voorkeur verdient Over de samen werking en het toekomstige stemge drag van zijn coalitiegenoten in de raad van donderdag zei hij: „het zal een test-case worden voor de samen werking van zes". Hij gaat ervan uit. dat er donderdag een meerderheid te vinden zal zijn. AARDENBURG Het woonwagencentrum in Aardenburg dient een plaatsje te krijgen in de nieuwbouwwijk 'plan West'. Er zijn drie mogelijkheden; achter de Bootstraat, aan de Schepenstraat en achter de waterzuivering. Het voltallige CDA, inclusief wethouder R. van de Wijnckel, Gemeentebelangen en de lijst 'Louis de Clerck' staan achter deze keuze. CDA-fractlelelder A. J. van der Bliek maakte de drie plaatsen dinsdag be kend. Donderdag aanstaande neemt de raad in een extra vergadering een besluit over de alternatieven. Als de coalitie van zes in die vergadering hetzelfde standpunt blijft aanhangen, is er een raadsmeerderheid voor aan wezig. Ook het college van b. en w. is in meerderheid vóór deze drie loka ties. Dinsdagmorgen is de kwestie rond de aanwijzing van een plaats voor een woonwagencentrum in een stroomver snelling geraakt. De woonwagenbewo ner Theo Smets, die ruim een maand geleden met zijn vrouw en twee kinde ren neerstreek in de gemeente en een standplaats opeiste, dreigde dinsdag morgen met een kort geding als hij niet op korte termijn aangesloten wordt op staat hij nog op een parkeerplaats bij ZEEUWS" VLaL/4.jM[SE CONTACTMAN HENK WIJN JA: de Stierskreek. Het college had toege zegd dat hij aangesloten zou worden, wat tot op heden niet is gebeurd. Vandaar zijn dreigement met een kort geding. Daarop besloot het college tot een extra-raadsvergadering op donder dag, om een lokatie voor het woonwa gencentrum aan te wijzen. De man kan daar alvast zijn wagen neerzetten en een tijdelijke aansluiting krijgen. De gemeente krijgt de kosten te zijner tijd vergoed als de aangewezen plaats een definitief karakter krijgt. Uitlatingen De Aardenburgse raadsleden worden vandaag (woensdag) officieel op de hoogte gesteld van de drie lokaties. Het college besteedde dinsdag nogal wat tijd aan de discussie over de aanwijzing van de woonwagenloka- ties. Wethouder J. A. J. de Ridder bevestigde in een reactie op de uitla tingen van Van der Bliek, dat 'plan West' in aanmerking komt voor het centrum, waar zo'n zes woonwagens een plaatsje dienen te krijgen. Hij is er niet zo gelukkig mee. Voor de genoemde plaatsen had ik al andere bestemmingen in petto. Die plannen staan al lang op papier: wo ningbouw bij het politiebureau, en een crossbaantje annex speelterrein aan de Schepenstraat. Dat wordt nu door kruist. Op zich ben ik niet tegen deze mogelijkheden, maar er zijn al andere plannen voor ontwikkeld. En boven dien bestaan in de gemeente ook ande re lokaties die gunstig zijn voor een woonwagencentrum, zoals de Noord- straat. De provinciale beoordelings commissie heeft dat terrein al geschikt gevonden." De Ridder noemt het meer derheidsstandpunt van zijn college Kaarting HULST - De Hulster kaartclub 'Harten Aas' speelde een wedstrijd in zaal Ron de Vilder in Hulst waaraan door 28 per sonen werd deelgenomen. De uitslag: 1 F. Piessens, 2 J. de Burger, 3 mevrouw Gijsel, 4 F. Buys, 5 A. Roelands. De vol gende competitiewedstrijd is vrijdag 1 april in zaal De Vilder. De sjoelclub 'Wij Blijven Actief uit Hulst speelde een competitiewedstrijd in zaal De Vilder. De uitslag: 1 mevrouw Van de Voorde, 286 punten. 2 mevrouw Kayser, 263. 3 mevrouw Burm. 258. 4 mevrouw Leen- knecht, 252, 5 mevrouw Van der Hey- den, 251. De volgende wedstrijd is vrij dag 1 april in zaal De Vilder. Gino de Jongh uit Axel wint cross in België MELSEN Gino de Jonghe uit Axel was de enige Zeeuw, die een overwin ning kon behalen tijdens de BLB- motorcross in het Belgische Melsen. De nog niet zo lang actieve Zeeuws- Vlaming schreef de wedstrijd bij de debutanten 250 op zijn naam. Voor het overige waren er geen ereplaatsen weggelegd voor de Zeeuwse crossers; wel waren er een groot aantal uitval lers te noteren. Door veel regenval was het parkoers in Melsen veranderd in één grote modder poel, waardoor slechts een klein aantal crossers de eindstreep in beide man ches bereikte. Gino de Jonghe deed dat in de eerste reeks als tweede en in de tweede overschreed hij als derde de aankomstlijn en dat was ruim voldoen de om de eerste plaats in het dagklas sement op te eisen. Ook Ronnie Wal- hout uit Sluiskil reed een sterke twee de serie (een tweede plaats), maar doordat hij in de eerste te veel op de concurrentie had moeten toegeven (daarin klasseerde hij zich als zevende) kon hij het erepodium nét niet berei ken. Eveneens een vierde plaats was er voor Johnny Fynaut uit Oostburg, terwijl ook Paul van Remortel uit Sint-Jansteen op weg leek naar een 'hoge positie in het dagklassement. Nadat hij in de eerste reeks als derde was gefïnished. moest hij in de tweede uitvallen. Komende zondag is er een BLB-cross in het Belgische Olmen. De resultaten van Melsen: Debutanten 125:1 Franky Andries. België. 4 Ronnie Walhout, Sluiskil. 9 Ronald Doene. Biervliet. 12 Frank van Kruijssen, Kloosterzande. Debutanten 250: 1 Gino de Jonghe. Axel. 10 Jean-Pierce de BLeUser, Heikant; 16 Jan de Fefiter. Temeuzen. 19 Sam Janssen. Sluiskil. Junio ren: 250 1 Peter Nefs, Ossendrecht. 4 Johnny Fynaut, Oostburg. 8 Martien Janssen. Sluis kil, 11 Erwin Adam. Westdorpe. Junioren 500: 1 Frank Mastbooms. België. 13 Chris de Pooter. Axel. Nationalen 125: 1 Dieudoné Stouvenaeckers, België; 8 Ko Walhout, Sluiskil HOEK - Laatst kreeg hij een studente aan een pedagogische academie op be zoek, die bezig was met een scriptie. Het werd een prachtig werkstuk, maar haar leraar had iets gemist. Waaróm wordt iemand peetvader of - moeder van SOS-Kinderdorpen? „Een ver keerde vraag", vindt Henk Wijnja uit Hoek, contactpersoon voor Zeeuwsch- Vlaanderen van de organisatie. „Je moet vragen: waarom niét? Die peetschappen komen niet terecht bij gefrustreerde echtparen zonder kinde ren, zoals wel eens wordt aangenomen, maar bij mensen die nódenken. Die hun zoon of dochter willen confronteren met een sponsorbroertje of -zusje aan de an dere kant van de wereld. Of vinden dat er hulp nodig is. De béste vorm van ont wikkelingssamenwerking, die je je kunt indenken. Er wordt geen geld over de balk gesmeten, de kinderen blijven in hun eigen land. hun vertrouwde cul tuur. Peetschappen vind je bij uiterst links en uiterst rechts. Laatst had ik iemand met een uitkering. Hij wilde be slist doorgaan met zijn bijdrage aan SOS-Kinderdorpen. De mensen dóór krijgen helemaal niets, zei hij". Tien jaar geleden raakten Henk en zijn vrouw Tineke betrokken bij het werk van de stichting, die kort na de oorlog werd opgericht door Hermann Gmei- ner, een medisch student uit Oosten rijk. Hij trok zich het lot aan van de duizenden jongens en meisjes die bij de bevrijding alleen achterbleven. „Deze kinderen hadden niet alleen opvoeding nodig, nee, wat zij in de eerste plaats nodig hadden, was de genezende liefde, het geaccepteerd worden door de maat schappij". Woorden van - inmiddels - professor dr Gmeiner toen hij begin dit jaar in het Haagse Vredespaleis de Wa teier Vredesprijs in ontvangst nam voor zijn werk voor SOS-Kinderdorpen. Er zijn er op dit moment tweehonderd in 71 landen. Gmemer's formule bleek even simpel als doeltreffend. Stop kin deren niet in een tehuis, maar geef ze de warmte van een huisgezin, redeneerde hij. De kinderdorpen bestaan uit families van acht tot dertien kinderen en een SOS-möeder: een alleenstaande vrouw, die na een zorgvuldige training binnen de stichting de opvoeding op zich neemt tot het tijdstip dat de jongens en meisjes klaar zijn voor een plaats in de samenleving. Het werk wordt gesteund door vijf miljoen mensen en 104 Kinder dorpverenigingen. Zij kunnen een per soonlijk peetschap voor één van de kin deren accepteren voor een minimum bedrag van zestig gulden per maand of peet worden van een dorp voor veertig gulden. En verder ontvangt SOS-Kin derdorpen giften en legaten voor een aantal ontwikkelingsprojecten, die gaandeweg rond dorpen in de Derde Wereld zijn ontstaan. Propagandist Henk en Tineke Wijnja waren peetva der en -moeder van drie SOS-kinderen en gingen herhaaldelijk op bezoek in Kinderdorpen in Spanje en Portugal. De loods (hij is inmiddels met pen sioen) bleek een ideale propagandist. Hij geeft voorlichting aan plattelands vrouwen, in het vrouwencafé en op de lagere school 'De Wegwijzer* in Hoek, stimuleert acties, leegt collectezakjes bij een aantal dames in en om Terneu- zen (die zo tweeduizend gulden inza- Henk Wijnja, contactpersoon in Zeeuwsch-Vlaanderen van de organisatie SOS- kinderdorpen. melen) en is tenslotte niet te beroerd om uit te zoeken hoe de 83 peetouders in Zeeuwsch-Vlaanderen, die hij kent, via de goedkoopste weg kleren en an dere goederen naar de Kinderdorpen kunnen sturen. „Toen ik aan dat werk begon, had lk geen idee wat het inhield. Volgens mijn vrouw is het drukker dan ik denk, maar volgens mij is het niet zo druk. Ik zou er best méér tijd in willen steken. Dat be tekent dat er méér mensen interesse hebben". Wijnja zegt in het werk van SOS-Kin derdorpen een combinatie van idealis me en zakelijkheid te waarderen. „Ze voelen niets voor dure, landelijke publi citeitscampagnes, wanneer daar niet de zekerheid tegenover staat dat ze zo'n duizend nieuwe peetschappen opleve ren. Wanneer je wat aandacht voor het werk wil vragen, moet je dat als con tactpersoon zélf doen". Nieuw SOS- projecten komen uitsluitend tot stand op verzoek van de betreffende landen. Eerste stap: de oprichting van een SOS- vereniging, die duidelijk moet maken dat het werk 'leeft'. Vervolgens wordt er begonnen met de bouw van een dorp en de werving van SOS-moeders. Vergelijkbaar De rol van de peetouders is die van 'sui keroom en -tante'. Henk Wijnja: „Je hebt geen enkel recht op het kind, het is niet vergelijkbaar met een adoptie. Daarom is het niet goed om hele nauwe persoonlijke banden aan te gaan. Maar je kunt de kinderen natuurlijk wel be zoeken, je krijgt brieven en foto's en ze mogen ook overkomen vooreen vakan tie, al is de organisatie op dat punt wat terughoudend. Terécht, denk ik. Kin deren in een ontwikkelingsland heb ben een aanzienlijk lager welvaartsni veau. Het is niet goed om ze een paar •weken onder te dompelen in onze over vloed en ze vervolgens terug te stu ren". „Overigens wordt de jongens en meisjes in een gebied als Midden-Amerlka voor gehouden zich niet te spiegelen aan het Westen, maar aan de eigen cultuur. Het aardige Is - en je kunt dat in de praktijk nagaan, SOS-Kinderdorpen bestaat tenslotte 32 jaar - dat ze zich ontwikke len tot sociaal voelende mensen, die een belangrijke rol spelen in de samenle ving van hun land, of ze nu dokter, le raar. laborante, timmerman of schoen maker zijn. Ze vervullen op hun beurt weer een voortrekkersfunctie". Vrijdag is hij te vinden op 'De Wegwij zer', waar leerlingen in het kader van de vastenactie geld hebben ingezameld voor hun sponsorbroertjes en -zusjes. Zulke initiatieven zijn er meer. Vereni gingen. die het peetouderschap aan vaarden. een groepje loodsen, dat maandelijks een bedrag op tafel legt. Henk Wijnja heeft het aantal contacta dressen inmiddels uitgebreid. Jo Pie- ters (01150-18258) en Olga Risseeuw (01150-18443) helpen hem bij zfjn werk, nu hij wat meer gaat reizen. Woensdag 30 maart besteedt Socutera op Neder- lan I aandacht aan SOS-Kinderdorpen via een film. Deze uitzending begint om 19.47 uur. ANTWERPEN De diesel/elektrische sleepboot 'Dir. Fred. G. Gerling' uit Antwerpen met een vermogen van 650 pk. is na 38 jaar in dienst te zijn geweest door de Unie van Redding en Sleepdienst van de vlootlijst afgevoerd. Het schip waarvan de kiellegging in 1941 plaats vond bij de scheepswerf J. Boel en zonen te Temse werd gebouwd in opdracht van De Remorquage Hélice S.A. De bouw van de sleepboot is moedwillig vertraagd om te voorko men dat het schip in Duitse handen zou vallen. De 31 meter lange sleepboot die bij ontelbare strandingen en bergingen op de Westerschelde betrokken is geweest en zowel in Temeuzen als op de rede van Vlisslngen assistentie verleende, was uitgerust met twee motoren die elk een generator aandreven. Het schip kon aan andere schepen alle soorten elektrische stroom leveren en heeft dan ook dikwijls dienst gedaan als krachtsta tion voor zee- en binnenvaartuigen wanneer de stroom voorziening aan boord van deze schepen was uitgeval len. In 1974 kwam de sleepboot onder de vlag van de URS en heeft tot 1981 actief sleepdienst verricht. Daarna hield men de sleepboot stand-by en werd alleen nog bij noodgevallen ingezet Door de Ingebruikneming van vier nieuwe sleepboten werd de 'Dir. Fred. G. Gerling' overbodig en kon gesloopt worden. Het schip is naar de scheepssloperij van de firma Janssens te Noeveren, bij Boom aan de Rupel, gesleept waar men aan de ontake- ling is begonnen. Het is jammer dat deze sleepboot met zijn mooie silhouet niet meer op de Schelde te zien zal zijn en dat het Nationaal Scheepvaart Museum 'Steen' in Antwerpen geen beslag op deze oude sleepboot heeft weten te leggen. In Nederland is de oude zeesleper 'Zwarte Furie' in Maassluis voor het nageslacht bewaard gebleven. Duitsland heeft in Bremerhaven de sleepboot 'Seefalke' als museumschip liggen. VLISSINGEN Het Maritiem In stituut De Ruyter uit Vlissingen heeft in Hansweert de zeesleper 'Boreas' ex Fairplay VI van het sleep- en bergingsbedrijf Polder man gekocht- De 'Boreas' is en voormalige Duitse sleepboot die tot 1978 dienst deed in de haven van Hamburg. Het in 1957 gebouwde schip werd in 1978 verkocht aan het Nederlandse sleepbedrijf *Vios' en werd gebruikt voor sloopwerk zaamheden op de Noordzee. Begin 1982 werd de sleepboot aange kocht door de firma Polderman, de oude scheepsmotor was toen reeds uit het schip verwijderd. Het mari tiem instituut heeft de zeesleper gekocht als proef object bij de Off shore Veiligheidscursus, eerder had men hiervoor een model van een helicopter aangeschaft. De cursus is voor personeel van booreilanden en andere personen die bij het offshore werk betrokken zijn. Om de cursus en de leerstof uit te breiden is de zeesleper 'Boreas' aangekocht. Op deze sleepboot kunnen cursisten in de accommodatie en de machineka mer oefenen bij het blussen van branden en tevens leert men beman ningsleden aan boord van branden de sleepboten en bevoorradings vaartuigen in veiligheid te brengen. INITIATIEF THOLEN EN SINT-PHILIPSLAND POORTVLIET De inwoners van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland kunnen opgelucht adem halen. Als ze na 1 april een beroep willen doen op verpleegkundigen van de basiseen heid Tholen - Sint-Philipsland van de provinciale kruisvereniging het Zeeuwse Kruis, hoeven ze zich niet meer te beperken tot de periode tussen 8.00 uur en 18.00 uur. Na die datum begint namelijk op Tholen en Sint- Philipsland het project 24-uurs zorg verlening. Vanaf die dag kunnen alle bewoners van die twee gemeenten dae en nacht een beroep doen op de ver pleegkundigen als ze directe hulp no dig hebben. Het gaat daarbij nadrukkelijk om si tuaties waarin acute hulp nodig is. De regio Tholen - Sint-Philipsland is het eerste Zeeuwse gebied waarin een der gelijk project begint. Ook landelijk gezien is het uniek. Op verschillende plaatsen in Nederland worden al wel soortgelijkeinitiatieven uitgevoerd, maar nog nergen wordt meteen bij het begin van het project een onderzoek TERNEUZEN - De afdeling Midden- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van D'66 vindt dat de b en w's van Temeu zen, Axel, Sas van Gent. Hulst en Hon- tenisse een nota over de openbaarheid van bestuur moeten samenstellen. De afdeling dringt daar op aan in een brief aan de colleges. Volgens D'66 hebben verschillende on derzoeken, onder meer verricht door de commissie Biesheuvel, aangetoond dat de wet openbaarheid van bestuur alom met voeten wordt getreden. D'66 In de brief aan de b en w's: „Wij willen u er op wijzen dat juist in deze tijd van economische en sociale terug gang het voor een gemeentebestuur van wezenlijk belang is de burgers zo goed mogelijk te informeren en zo veel mogelijk bij beleidsbeslissingen te be trekken". En daaraan schort het nogal eens, stelt de afdeling, zwaaiend met het rapport van de commissie Biesheuvel, vast Vol gens die commissie werkt de wet op ge meentelijk niveau nauwelijks, vinden veel gemeenten dat de voorlichting in de eerste plaats een taak is van de plaatselijke pers, worden veel vragen van burgers pas na veel te lange tijd beantwoord en wordt de relatie burger- overheid belemmerd. D'66: „Zoals u misschien wel of niet weet zijn deze feiten vastgesteld aan de hand van een onderzoek in een achttal gemeenten. Wij menen te mogen vast stellen dat men ook in uw gemeente tot een dergelijke conclusie gekomen zou zyn". Volgens de afdeling is het verstrekken van informatie een plicht voor de ge meentebesturen. In de 'nota openbaarheid', die D'66 de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren aanraadt, zou aandacht moeten worden besteed aan het uitgeven van een informatieblad, het geven van spreekrecht tijdens openbare raads- en commissievergaderingen en het wijzi gen van de gemeentelijke verordening naar het functioneren van de 24-uurs zorgverlening gehouden. Voor Zeeland betekent dat concreet dat medewerkers van het onderzoek bureau agogische produkties te Nijme gen het project op de voet volgen. De informatie die uit dat onderzoek be schikbaar komt kan in de toekomst gebruikt worden bij nieuw op te zetten experimenten. Het project betekent voor Tholen een uitbreiding van het aantal verpleegkundigen. Momenteel werken er 7 verpleegkundigen en 2 ziekenverzorgenden bij de basiseen heid. Daar worden 3 verpleegkundigen voor de avond- en nacht aan toege voegd. BC Temeuzen won sportuitwisseling TERNEUZEN De badmintonclub Temeuzen heeft tjdens het afgelopen weekeinde de sportuitwisseling met Badhoevedorp in winst om weten te zetten. In het kader van deze uitwisse ling was de BC Badhoevedorp vorig jaar te gast in Temeuzen, verloor toen de eerste wedstrijd met grote cijfers. Ook in de return ging de winst naar de Temeuzense vereniging, zij het minder overtuigend. In de tweedaagse in Bad hoevedorp werd de eerste dag met 5-3 voor de Zeeuws-Vlamingen afgesloten, op de slotdag kwam er een 2-2 remise tot stand. De 7-5 totaalwinst voor BC Temeuzen kwam vooral via het uitste kend presteren van de hogere teams

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 38