Ondernemers niet bang voor gevolg revaluatie Alsnog aanvraag voor bouw van vuil-overslagstation Oostburg Wat doen bij ongeluk in kerncentrales Doel Gemeente Hulst mag een begraafplaats aanleggen PZC/streek BELGISCHE PUBLIEK ZAL NIET WEGBLIJVEN HULST VERSPREIDT BROCHURE RAAD VAN STATE AKKOORD BEDRIJVEN MAKEN BEZWAREN Massale deelname toertocht 'Sas' WOENSDAG 23 MAART 1983 TERNEUZEN - Het Leger des Hcils in Temeuzen krijgt zaterdag en zondag het Staftnuziekkorps van de organisatie op bezoek. Het ensemble, opgericht in '61, kreeg nationale en internationale bekendheid. Het staat onder leiding van It kol J. Mast en kapelmeester brigadier C. Nieuwland. Het Stafmuziekkorps wordt gevormd door officieren en employees van het Natio naal Hoofdkwartier van het Leger des Heils en kapelmeesters en muzikanten van plaatselijke musiekkorpsen. allen beroepsmusici. De muziekstukken, die worden gespeeld, zijn geschreven of gearrangeerd door Heilsofficieren en -soldaten uit alle delen van de wereld. Het Stafmuziekkorps maakte tournees door onder meer België RchntianH on Fncrpiond pn werkte mee aan de Internationale Eeuwfeestviering in Londen. Ook werden er enkele lang speelplaten opgenomen. In Temeuzen maakt het gezelschap om 13.45 uur een rondgang door de binnenstad. Om 14.00 uur wordt het korps ontvangen op het stadhuis, om 15 00 uur is er een openluchtconcert bij het oude raadhuis in de Noordstraat en om 19.30 uur werken de muzikanten mee aan een festival in de hervormde kerk van Axel. Zondag om 10.00 uur is er een gezamenlijke dienst van Leger des Heils en Hervormde Kerk in Zaamslag. Om 14.45 uur speelt het Stafmu ziekkorps op het grasveld van het Julianaziekenhuis in Temeuzen en om 16 00 uur is er een evangellsatiedienst in de Opstandingskerk in Temeuzen. HULST - De Zeeuws-Vlaamse ondernemers blijken niet bang te zijn voor de gevolgen van de revaluatie van de Belgische frank en de gulden. „Blij dat we er zo vanaf gekomen zijn", is over het algemeen de stemming in ondernemdn Zeeuwsch-Vlaanderen. Men is niet bevreesd dat door de opwaardering van de twee valuta het Belgische kooppubliek zal wegblijven. Opvallend is dat vrijwel iedere onder nemer ervan overtuigd was dat de Bel gische frank zou devalueren, waardoor de Nederlandse koopwaar voor de Bel gen zeer duur geworden zou zyn. Deze vrees is ongegrond gebleken. Zoals gemeld werden maandag na drie dagen chaotisch onderhandelen in Brussel de nieuwe valutawaarden vast gesteld binnen het Europese Monetaire Systeem (EMS). De gulden gaat ten op zichte van zijn oude koers met 3.5 pro cent omhoog, terwijl de Belgische frank 1,5 procent in waarde zal stijgen. Dat houdt in dat de gulden - en dus ook de produkten in Zeeuwsch-Vlaanderen - voor de Belg twee procent duurder zal worden. Secretaris H. van Lambalgen van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen toonde zich gematigd opti mistisch en bleek allerminst geschrok ken van de jongste ontwikkelingen. Hij wees erop dat de Inflatie in België aan zienlijk hoger ligt dan in Nederland. Daardoor steken de Nederlandse prij zen vrij gunstig af tegen die in België. Secretaris Van Lambalgen heeft de in druk dat het dieptepunt in de economie is bereikt. „Maarofwehetookachterde rug hebben is voor een zeer groot deel afhankelijk van de politieke machtheb bers. Zelf heb ik het gevoel dat als we de energie- en loonkosten in de hand we ten te houden, onze concurrentiepositie nog niet zo ongunstig zal zijn". Conclusie Drankvergunning 'forellenfarm' in Breskens op komst BRESKENS - De 'forellenfarm' van visser J. Walhout in Breskens krijgt binnen afzienbare tijd een drank- en horecavergunning. Er moeten nog enkele kleine aanpas singen aan de inrichting worden verricht, maar dan kan de gemeen te Oostburg de vergunning verle nen. De 'forellenfarm' is minder dan een jaar open en mag tot op heden al leen koffie, thee en frisdranken ser veren. Bovendien ontbraken tot voor kort een toilet en een keuken. De toiletten zijn nu klaar en aan de keuken wordt de laatste hand ge legd. Het is de bedoeling dat de 'fo rellenfarm' - opgezet als een toeris tische attractie door forellenkwe- ker Walhout - met de Paasdagen volop gaat draaien, inclusief drank en horecavergunning. Eigenaar Walhout heeft een beheerder aan gesteld. „De problemen hebben hun lang ste tijd wel gehad", zei een zegsman van de gemeente dinsdag. In het begin verstrekte Walhout ook alco holische dranken. Dat kwam hem nog op een 'bekeuring' te staan van de Economische Controledienst in Den Bosch. In de week na Pasen zet Jo Walhout ongeveer 25.000 jonge kweekforel- len uit in zijn schipHet is de bedoe ling dat het 'kweekschip' voortaan alleen toegankelijk is voor belang stellenden die er een kleine entree prijs voor over hebben. Het bar-ge- deelte blijft gewoon open. „Vorig jaar kwam het wel eens voor", zei Walhout. „dat de mensen door de grote drukte wèl naar de forellen konden kijken, maar geen drankje konden gebruiken. Dat is natuurlijk niet de bedoeling". De 'forellenfarm' van Walhout trok het vorige seizoen op hoogtijdagen soms honderden bezoekers per dag, ook zonder alcoholhoudende drankjes en toiletten. Het kweek schip ligt afgemeerd bij de ingang van de Breskense jachthavan. Bedrijfsleider G. Mertens van het le- vensmiddelenbedrijf Torro in Hulst sig naleert dat er toch al een tendens was van toenemende kooplust bij de Belgi sche bezoekers. „Daar doet die twee procent dan ook niet meer veel aan af. We zullen de om rekening van 18 a 19 frank voor een gul den kunnen handhaven. We komen zo nog goed weg. Met een devaluatie van de frank en een revaluatie van de gul den zouden we hier pas echt slecht heb ben gezeten", zegt Martens. Voorzitter J. Boomert van de afdeling Sluis van de Horeca Nederland is wat somberder gestemd. „Voor ons is het niet best. Willen we mee kunnen blijven doen moeten we de gulden houden op 18 frank en dat kost ons geld. Maar we zijn al blij dat we er zo van afkomen. Onoverkomelijk is het niet, wat er nu is gebeurd". Secretaris R. Goossens van de kring Zeeuwsch-Vlaanderen van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel zei dat er op de markt niets is veran derd. Hij stelt nadrukkelijk dat de marktkoopman te maken heeft met de vrije koers en niet de officiële. „Die was trouwens al enige tijd laag, dus is er op dit moment nog niets nieuws bnder de zon, We streven ernaar de gulden op 18 frank te houden. Nu lukt dat nog. We komen er aan uit". De officiële koersen, waarover binnen het EMS nu afspraken zijn gemaakt, hebben in feite niets te maken met de vrije koersen, w-ar ondernemend Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwel uitslui tend mee werkt. Die vrije koers is een kwestie van vraag en aanbod, legt re gio-chef buitenland P. Daelman van de Nederlandse Credietbank uit. In de praktijk pakt zo'n revaluatie dan ook heel anders uit. In vergelijking met vorige week was de koers van de frank dinsdag een dubbeltje tot vijftien cent hoger, dus gunstiger voor de Zeeuws- Vlaamse middenstand. Van de opwaar dering van de frank en de gulden was dus nog niets te merken. „Als dat zo blijft zou dat niet onaardig zijn", merk te Daelman op, „maar dit is de eerste prijszetting. Hoe die koers zich de ko mende tijd gaat ontwikkelen valt geen zinnig woord over te zeggen". Ook consulente I. A. M. de Kok van het Koninklijk Ondernemersverbond is niet ontevreden over deze ontwikke ling. Haar voorzichtige conclusie uit het revalueren van de Belgische frank is dat de economie daar blijkbaar wat aantrekt, dat weer koopkrachtver meerdering met zich meebrengt en dus ook effect kan hebben op de bestedin gen door Belgen in Zeeuwsch-Vlaande- Prijskaarting KRUISPOLDERHAVEN In Stami nee Den Burtman in Kruispolderhaven wordt zaterdag een prjjskaarting ge houden. De kaarting begint om 19.30 uur. De prijs is een half varken. Bedrijfsleider G. Mertens van de Totto in Hulst: „111 kooplust Belgen nam al toe Bouwvereniging Temeuzen wijzigt reglement TERNEUZEN De woningbouwvereniging 'Temeuzen' verkeert weer in rustiger vaarwater. Na de rumoerige, massaal bezochte ledenvergaderingen van vorig najaar schaafden de leden dinsdagavond tijdens een langdurige en opvallend rustig verlopen vergadering in 'De Veste' het huurreglement en de statuten bij. Belangrijkste verande ring: alleen huurders mogen nog lid worden van de club. En het lidmaatschap is voortaan taboe voor de werkne mers van de woningbouwvereniging. Daartegen werd dinsdagavond trouwens door een enkele werknemer ge protesteerd. De vergadering van dinsdagavond was een voortzetting van de geschorste bijeenkomst van november, toen de leden een nieuw bestuur kozen. De aanpassing van het huurregle ment en de statuten was toen even tussen wal en schip terechtgekomen. Voorzitter A. Janse benadrukte nog eens dat het huidige bestuur in de (normale) voorjaarsvergade ring in mei de zetels beschikbaar stelt, maar dan wel herkozen kan worden om vervolgens definitief aan de slag te gaan. Het kemenergiepark in het Belgische Doel. HULST In de. gemeente Hulst wordt de komende week een brochure verspreid, waarin wordt aangegeven wat men moet doen bij een ongeval in de kerncentrales in het Belgische Doel, dat hemelsbreed enkele kilometers van de Hulster gemeentegrens ligt. De folder gaat niet over de voor- en nadelen van het gebruik van kernenergie, de eventuele gevolgen van radioactieve straling of opslag en transport van afval. 'Blijf in huis', 'sluit ramen en deu ren', 'breng vee en huisdieren onder dak' en 'luister naar de radio' zijn enkele van de tien raadgevingen, die in de folder worden gedaan ingeval van calamiteiten in de kerncentrales van Doel. Volgens de folder zal eva cuatie slechts worden overwogen in zeer uitzonderlijke gevallen en wan neer hiertoe wordt besloten zullen via radio en geluidswagens instruc ties worden gegeven. Het initiatief voor de verspreiding van een dergelijke folder is eigenlijk afkomstig uit België. De Nederland se folder is uiteindelijk tot stand gekomen in overleg tussen de burge meesters van Hulst en het Belgische Beveren, P. Molthoff en M. van der Aa. Zij meenden dat als je een dergelijke brochure wilt verspreiden je niet kan stoppen bij een fictieve lijn als een landsgrens. De folder is gedrukt - en ook betaald - door het ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieube heer (vrom). De distributie komt voor rekening van de gemeente Hulst. De oplaag bedraagt 7000 stuks. „Ik wil het geen rampenfolder noemen, maar eerder een brochure met nuttige wenken, die we moeten hebben omdat we nu eenmaal in de buurt van kerncentrales wonen. Los van enge gedachten. Het is trouwens ook zinloos om die te hebben", zei gemeentevoorlichter D. M. Hol- laardt dinsdagmorgen tijdens de presentatie van de brochure. De werkgroep Kernenergie Zeeuw sch-Vlaanderen noemde de folder echter 'volmaakt onzinnig'. „Waar moet de gemiddelde Hulstenaar schuilen, als het zover is?" vroeg secretaris Luc Brusselaers van de werkgroep zich af. „De overheid zal alles afzetten, zodat niemand meer uit het gebied weg kan. Dat zit er dik in. Dat vermeldt het rampenplan trouwens ook. evenals de kernener giewet. In zekere zin geeft de over heid nu met de verspreiding van de folder toe dat er wel degelijk gevaren aan kernenergie zijn verbonden". Ook vroeg Brusselaers zich af hoe het nu zit met de inwoners van de gemeente Hontenisse, die tussen twee kerncentrales zitten inge klemd: Borssele en Doel. „Krijgen die ook de folder in de bus?" HULST De gemeente Hulst is zeer verheugd met de uitspraak van de Raad van State inzake de bezwaren die tegen de aanleg van een begraafplaats aan de Van Maelstedeweg in Hulst zijn ingediend. Tegen het plan werden bijna zeventig bezwaren ingediend. De Kroon gaat echter akkoord met de hoofdlijnen van het bestemmingsplan Zoetevaart waarvan de begraafplaats onderdeel is, zodat niets de realisatie van de begraafplaats nog in de weg staat. Even kwam het dinsdagavond tot een kleine confrontatie tussen het oude bestuur en het zittende dat gebeurde toen ex-bestuurslid mevrouw Oskam bij herhaling uitleg vroeg over de voorgestelde wijzigingen in het huurreglement Secretaris J. Kruimink riep op een bepaald moment geïrriteerd uit: „Komt u hier alleen maar om herrie te maken. Moet ik alles speciaal voor u zesmaal herhalen?" Dat hoefde niet vond mevrouw Oskam en vervolgens werd het huurreglement na wat gepraat over en weer zonder wijzigingen aanvaard. Datzelfde gebeurde met de aanpas sing van de statuten. Volgens nieuwe statuten, die overi gens nog door het ministerie van volkshuisvesting goedge keurd moeten worden, kan er straks gestemd worden bij volmacht. Tot nu toe kon dat niet. En verder worden om een zuiver beeld te bewaren alleen nog huurders toegelaten als lid. In mei komt het bestuur met uitgewerkte voorstellen ten aanzien van de beheerders van de vereniging, een kwestie die menig huurder al jaren een doorn in het oog is. De gemeente Hulst beweert nu dat ze meer ruimte heeft gekregen op de begraafplaats dan- dat ze zelf heeft gepland. In de bestaande plannen is de gemeente Hulst er namelijk van uit gegaan met de aanleg van de grafvel den minimaal 50 meter uit de buurt te blijven van percelen, dus de erfschei- Kaarting Vogelwaarde VOGELWAARDE - De voetbalvereni ging Vogelwaarde hield vrijdagavond in haar kantine de laatste kaartavond in een serie van zes in het seizoen 1982 1983. Voor deze kaartavond meldden zich 35 leden. Aan het eind van de avond reikte voorzitter A. Wauters aan de prijswinnaars van de laatste kaar ting vleesprijzen uit. De prijswinnaars in het totaalklassement over het afgelo pen seizoen ontvingen geldprijzen. Uitslag kaartavond: 1 R. Michielsen- Van de Velde; 2 J. Lambert; 3 A. Strob- be; 4 J. Coolsen; 5 L. de Bruijn. Eindstand totaalklassement seizoen 1982/1983:1 J. Lambert; 2 Th. van Goe- them; 3 J. de Klerk; 4 Th. Dankaert; 5 A. Stallaert. ding van particuliere eigendommen. De Kroon heeft nu echter aangegeven dat de grafvelden minimaal 50 meter van bestaande woningen verwijderd moet zijn..En dat is heel wat anders". Kaartavond Breskens BRESKENS - De voedingsbond FNV, afdeling Breskens, houdt zaterdag 26 maart voor haar leden een kaartavond met jokeren en bieden. De bijeenkomst wordt gehouden in café 't Zonneke in Breskens en begint om 20.00 uur. Ouderen Hengstdijk kwamen bijeen HENGSTDIJK De afdeling Hengst dijk van de rooms-katholieke bond van ouderen hield dinsdagmiddag de alge mene jaarvergadering in zaal E. de Kort in Hengstdijk Na de vergadering hield de heer F. Impens. kringleider van de bond van ouderen afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, een lezing over het bejaardenwerk in het algemeen. Voor de bijeenkomst bestond veel be langstelling. zegt een woordvoerder van de gemeen te. „Dat betekent dat we in principe de begraafplaats groter kunnen maken dan gepland. Want in de huidige plan nen is voorzien in een parkeerterrein, groenstrook en eventueel aula, die een strook vormt van zo'n vijftig meter tussen de grafvelden en de erfscheiding van particuliere eigendommen. Als je de uitspraak van de Kroon volgt zou je de grafvelden nog dichter bij de wonin gen kunnen leggen. Dat zal overigens hoogstwaarschijnlijk er niet van ko men. Het originele plan hoeft echter niet gewijzigd te worden en ruimte hoeven we dus zeker niet in te leveren". Peuterspeelzaal HULST - De peuterspeelzaal De Rob bedoes in Hulst houdt woensdag 13 april een kinderkledingbeurs in de hal van Den Dullaert in Hulst. Inleveren van kleding kan gebeuren dinsdag 29. woensdag 30. donderdag 31 maart en 13 april tussen 9.00 en 11.00 uur in de hal van Den Dullaert. In de PZC van dins dag stond abusievelijk vermeld dat kle ding moest worden afgegeven by de peuterspeelzaal zelf. OOSTBURG - De firma Bron uit Wa terlandkerkje blijft kandidaat voor de bouw van een overslagstation voor be- drijfsvuil. Nu de gemeenteraad van Oostburg om planologische redenen de voorkeur gegeven heeft aan het Oost- burgse industrieterrein en Waterland kerkje als mogelijke locatie is afgeval len, zal Bron alsnog een officiële aan vraag indienen voor de bouw van een overslagstation in Oostburg. Directeur C. Bron verwacht dat hij nog steeds de meeste kans maakt op het overslagstation, omdat zijn offerte aan merkelijk lager ligt dan die van het con currerende bedrijf Verstraeten-Ver- brugge uit Temeuzen. Dit neemt niet weg, dat Bron van mening blijft, dat het overslaan van bedrijfsvuil in Oostburg een te dure oplossing zal blijken voor de campings aan de kust. die in de zomer maanden het leeuwedeel van de afval leveren. Hij zei dan ook „De gemeente zal op de bouw een behoorlijke subsidie moeten leggen, anders wordt het voor de campings onbetaalbaar" Burge meester C T Spijkerboer kon nog niet meedelen aan welk bedrijf de voorkeur zal worden gegeven. Zijn voorkeur gaat er nog al tij d naar uit, dat de twee bedrij ven zullen samenwerken. Volgens Bron is samenwerking met Verstraeten echter een onhaalbare zaak. omdat de 2500 a 3000 ton bedrijfs afval die per jaar moet worden vervoerd té gering is. Het ziet er overigens naar uit. dat de uiteindelijke bouw van het overslagstation nog geruime tijd op zich zal laten wachten De bedrijven op het industrieterrein van Oostburg heb ben aangekondigd, dat ze bezwaar zul len aantekenen tegen het verlenen van een bouwvergunning dooi de gemeen te. Zoals bekend zijn vooral de garage houders bang, dat de nabijheid van een station voor bedrijfsvuil een negatieve invloed op de bedrijven zal hebben. Hoelang de bouw door een arob-proce- dure vertraagd kan worden, is met dui delijk. W. Dekker als woordvoerder van de Oostburgse bedrijven hoopte op en kele jaren. Burgemeester Spijkerboer hield rekening met een kortere termijn. Omdat de vuilstortplaats van Groede per 1 mei dicht gaat, kan het vervoer van het bedrijfsafval naar de Koegor- spolder problematisch worden. Voor gaande jaren kon er in het zomersei zoen op zaterdag in Groede gestort wor den. Directeur D. Verstraete hoopte, dat er nog een regeling getroffen kon worden met de centrale stortplaats in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Mocht dat niet lukken, dan voorziet hij zeker in de weekeinden veel problemen. SAS VAN GENT De opening van het Zeeuws-Vlaamse toer tochtenseizoen is een enorm suc ces geworden voor de tc Sas van Gent. Aan de GPC-toertocht de den 192 liefhebbers mee. Een aantal, waar de organisatie meer dan tevreden mee was. Bo vendien was er voor het bestuur van tc Sas van Gent nog een reden om opgewekt te zijn 'want', zei Jo Ranschaert na afloop 'er waren veel deelnemers, die niet aangeslo ten zijn bij een club. De meesten van hen kwamen uit Sas van Gent. Erg verheugend voor ons'. Aan de 50 kilometer lange tocht was de tc Westdorpe met 24 verte genwoordigers de grootste ploeg (buitenom de organiserende club dan; zij hadden 34 deelnemers); op de tweede plaats eindigde De Leeuwkes uit het Belgische Basse- velde met 19 man, terwijl tc Aar denburg met 12 trimmers derde werd. Freewheel uit Oostburg en Sint Aloy uit Graauw werden res pectievelijk vierde en vijfde met 11 en 10 vertegenwoordigers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37